EEN FRAAIE PREMIE Abonnementsgelden. Nieuwe verrassing in de zaak—Lans. Dc Rotterdamsohe correspondent van „De Tel." schrijft het volgende: Naar wij vernemen, zal de verdediging bij de be handeling'van de moordzaak—Lans voor het Hof in Den Haag eenige belangrijke nieuwe feiten in het ge ding brengen. Daar de verdediging meende, dat na het rapport van prof. dr. L. van itallic een vrijsprekend vonnis ten gunste van den procuratiehouder Van O. zou vol gen, had men deze feiten niet meer voor de Recht bank behandeld, ten einde dc zaak niet langer te rek ken. Nu verdachte Van O. tot 15 jaar is veroordeeld meent de verdediging deze belangrijke bijzonderheden niet langer buiten de zaak te mogen houden. Het be treft de geschiedenis van den „cowboy", waar hij de behandeling voor dc Rechtbank alhier slechts even op gezinspeeld werd. De „cowboy" is een in politiekringen bekend type, dat aanstonds na den moord'op den heer Lans van deze daad werd verdacht. Als zoovelen was hij in die dagen aangehouden. Doch met behulp van zijn kameraden kon hij een alibi opgeven, dat de politic aannemelijk vond. Echter, een steward, die zich in een café aan den Schiedamschodijlc bevond, "had den „cowboy" daar aangetroffen. Juist in den tijd. dat de moord ge pleegd kon zijn, is hij weggeweest. En toen hij tegen halfacht in den avond terugkwam, droeg hij een an dere pet en was hij zeer geagiteerd. De verdediging zal in dit verband wijzen op de ge tuigenis van mej. Regeer, die te kwart voor zeven op den avond van den moord twee mannen uit hot pand der firma Dc I-Iaas zag komen. Wel is waar was men hij de re-constructie, een jaar na den moord, van mee ning, dat mej. Regeer van de plek af, waar zij zich dien avond bevond, niets kon waarnemen. Doch ach teraf is komen vast te staan, dat het op den avond van den moord volle maan was, terwijl zulks niet liet geval was op den avond der reconstructie. Ten slotte heeft de verdediging een onderzoek in gesteld naar de relaties van don vermoorde. Hoewel tot dusver het verleden van het slachtoffer buiten bet geding is gebleven, meent de verdediging in het belang van haar cliënt daarover niet langer te mogen zwijgen, omdat is komen vast te staan, dat de huise lijke verhoudingen van het slachtoffer niet. zoo ideaal waren, als men ter terechtzitting wilde doen geloo- ven. In verband met deze nieuwe feiten zal voor het Hof .een groot aantal getuigen door do verdediging worden gedagvaard, die vóór de Rechtbank nog niet werden gehoord. GEVAARLIJKE REIZENDE VENTERS. Dezer dagen zijn te Puttershoek twee reizende kooplui gearresteerd, welke arrestatie met hevig ver zet gepaard ging. Men had den gemeenteveldwachter gewaarschuwd, dat er een paar venters in het We- vorseinde liepen, die liet den ingezetenen nogal las tig maakten. Hij besloot dan ook om de met messen dreigende woestelingen, die intusschen al menigen duchtigen klap met den gummistok hadden moeten incassee- ron, waardoor ze bloedend waren verwond, voorloo- pig op te sluiten. Fluks werd een vrachtauto van den heer A. V. gecharterd en met, behulp van een paar ingezetenen konden de lastige klanten toen spoedig naar het arrestantcnlokaal worden overge bracht. Eenmaal opgesloten, sloegen ze daar den boel kort en klein en de ruiten stuk. Tegen hen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens beleediging, openbare dronkenschap, bedreiging tegen het leven en vernie ling. Tel. Verschillende berichten. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Ocne, zoon van I-Iidzer de Graaf en Bauk- je Elzinga. POLITIE. Gevonden: Een portemonnaie met eenig geld; een pak stroo. Verloren: Een rijwielplaatje; een rand van een outolamp. LANGEND IJ K Verschenen Is het Jaarverslag van den grooten Tuin- fcouwbond en Groenteveiling, den Noordermarktbond, tegelijk met den beschrijvingsbrief voor den Algem. Ver gadering, welke op 30 April te Noordscharwoude zal worden gehouden. Aan bet Jaarverslag ontleenen we het volgende: Al dadelijk lezen we de opmerking, dat het overzicht der marktaangelegenheden niet zoo blijmoedig zal zijn als dit het voorgaande jaar het geval was. Evenmin zal het mogen getuigen van pessimisme, al moge het ook waar zijn, dat het in algemeenen zin een minder goed tuindersjaar mag genoemd worden. In een vorig over zicht heeft de opsteller van het Verslag opgemerkt, dat we meer dergelijke jaren hebben gehad, en dat het telkens weer bleek, dat er weer betere tijden op volg den. Als uit de gegevens van den Betaalmeester blijkt, dat aan de markt een omzet van f 4.436.954 is bereikt over het afgeloopen boekjaar, dan kan daaruit geconclu deerd worden, dat de nood nog niet zoo hoog gestegen kan zijn als misschien wel vermoed zou kunnen worden. De oorzaak hiervan ligt wel voor een groot deel in den afloop van het voorgaande seizoenjaar, toen in de maand Maart alleen een omzet werd bereikt van ruim een millioen gulden. Het nieuwe seizoen zette niet zoo gunstig in; er moest dus wel door velen van de ge kweekte reserve gebruik werden gemaakt Dc aardappelen-campagne is vcor velen niet gunstig geweest. Do behoefte was niet evenredig aan den groo ten voorraad. De vroege koolsoorten hebben het beter gemaakt: hieraan is dan ook een stuk brood verdiend. De bloemkoolteelt mag, tengevolge van de draaihav- tigheid, als mislukt beschouwd worden en het laat zich aanzien, dat deze voor een groot deel van de markt zal verdwijnen, wjjl op deze manier de teelt niel meer loonend kan zijn. De producten uien en peen hebben een slechten In druk achter moeten laten, veel hiervan zal niet eens de markt bereiken, wijl cnl:el het werk hieraan niet eens loonend genoemd mag worden. De inventarisatie van sta,pelgioenten, uitgaande van de Provinciale Organisatie, leverde de geweldige hoe veelheid van 12232 wagens van 10.000 K.G., waarvan alleen voor de markt van den Noordermarktbond onge veer 5090 wagons lagen. Dit kwantum was als nooit te voren zoo groot. De hoop was nu gevestigd op een moolen winter, waardoor hét product tot uiting zou kunnen komen. Hrt tegendeel gebeurde. In plaats van sneeuw en ij?, steeds zacht weer met als gevolg achteruitgang van k\ ^'teit, ewel er niet te klagen viel over den aanvoer, wat het kwantum betreft, in de maanden December en Ja nuari liet de kwaliteit veel te wcnschen over. Steeds werd in die maanden doorschot aangevoerd, om reden dat enkel geloosd meest worden datgene, wat wel hot allernoodzakelijkste was. Dit Is voor den handel steeds jammer, maar... gesieti de lage prijzen, die besteed konden worden, hoopte ieder op beter, om zoo de uit- Urmsten nog lopnend te doen zijn. Dc prijzen van roode cn gele kool liepen later in stij gende richting terwijl die der Deensche witte kool door den uitvoer naar Amerika eonigen vooruitgang konden maken. De aanvoer blijft intusschen steeds toenemen Betaling le kwartaal 1930. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het eerste kwartaal 1930, ten bedrage van 11.65 (voor courant met Zondagsblad f2.38), vóór 1 Mei a.s., aan ons Bureau te betalen, óf over fe maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van betaling raden wij ten zeerste aan, daar dit sleohts 5 cents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren één cent verkrijgbaar. Per Postwissel daarentegen zijn de kosten f 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 10.14 verhooging. Toezending is dus voordeellg! Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld le kwartaal 1930, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag 12.33 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1-25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Panorama 12.60 Voor Het Leven f 2.50 DE ADMINISTRATIE en zelfs werden op één dag ruim 70 wagons aangevoerd, wat nog nimmer werd bereikt. Het Bestuur vergaderde 6 maal, terwijl er eenige Com missievergaderingen werden gehouden. De besulursver- gaderingen werden steeds uitstekend bezocht, hoewel de gelegenheid tot vergaderen niet schitterend mag wor den genoemd. Gehoopt wordt, dat de plannen van het Bestuur tot het bouwen van een nieuw betaalkantoor, zullen worden goedgekeurd. Dit zal in de eerste plaats een groote verbetering zijn voor den betaalmeester en diens personeel, dat onder geen gunstige condities zijn werkzaamheden moet verrichten. Het ledental gaat nog steeds in stijgende lijn en be draagt thans 1550, wat goede waarborgen voor de toe komst geeft. Het personeel heeft ook dit jaar zijn werkzaamheden tot genoegen verricht, in het bijzonder valt de groote prestatie van den marktmeester op. Bij een steeds groo teren aanvoer, laat niets aan duidelijkheid en accura tesse te wenschen over en vaak dwingt zijn slagvaardig heid, waar dit noodig mocht blijken, bewondering af. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken, dat er na een paar goede jaren, dit minder gunstige te dragen ls, al thans het mag geen reden zijn om mismoedig het nieuwe seizoen tegemoet te gaan. Aan het verslag is toegevoegd dat van de Commissie van Beheer, dat in denzelfden toen is opgesteld als dat van den Secretaris meegedeeld wordt nog, dat aan keu ringsboeten werd geheven f 471.35 en dat in totaal 163 kcurbonnen zijn opgegeven. Hulde wordt gebracht aan den veilingleider, den heer Ootjers, voor zijn omvang rijken arbeid, dien hij bij zijn moeilijke taak had. Uit het verslag van den Penningmeester stippen we aan, dat de ontvangsten f 45.104.27 bedroegen, waaronder f 42540.60 van het Betaalkantoor. De uitgaven beliepen f 43.852.18, onder welke een bedrag voorkomt van f 18.403,59 voor kosten van overkapping der veiling. ï^t jaar 1928 had een nadeelig saldo van f 19660.69, zoodat het nadeelig slot op 1 Januari 1930 f 18408.60 bedroeg. NIEUWE NIEDORP De heer W. van Zoonen heeft zijn woonhuis, staan de aan de Laagzijde alhier, verkocht aan de gemeen te Nieuwe Niedorp, voor de som van f2300. Naar we vernemen, is het gemeentebestuur voornemens een en ander te laten ombouwen in een politiewoning, waar in de heer P. Strijder, gemeenteveldwachter alhier, de ambtswoning achter het Raadhuis zal verlaten, om de nieuwe woning te betrekken. WINKEL. Door Burgemeester en Wethouders is de leiding van de aanstaande volkstelling opgedragen aan den secretaris der gemeente, den heer A. de Ridder. Vergadering van de afdeeling Winkel der vereeni- ging tot bevordering van het Vakonderwijs in West- friesland, bij den heer D. A. de Bruijn. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit het daarna uitgebrachte jaarverslag noteeren we het volgende. Er werden 2 bestuurs- en 1 algemeene vergadering gehouden. De regeling der lesuren van de teeken- school bleef onveranderd en onder de leeraren deed zich ook geen verandering voor. De nieuwe cursus begon met 16 leerlingen. Een leerling nam deel aan het eindexamen en behaalde het volledige diploma. Op één na konden alle leer lingen naar een hoogere klasse worden bevorderd, Eén leerling verliet da school in den loop van den cursus. Het onderwijs werd gegeven in de daarvoor door het gemeentebestuur beschikbaargestelde school, voor welke bereidwilligheid een woord van dank aan het gemeentebestuur werd gebracht. Tot bestuursleden werden gekozen: de heer W. Roggeveen, herkozen en in de plaats van den heer lv. Toornstra, die niet meer in aanmerking wenschte WAT ER VAN OVER WAS. (Passing: Show). Vroegere eigenaar (tot auto-herstel- Ier): Hier is de wagen! te komen, werd gekozen de heer J van der Molen. Tot lid van het Hoofdbestuur werd weder benoemd de heer W. Roggeveen. De agenda der op 19 April te houden algemeene vergadering te Heerhugowaard, wordt verder be sproken en tot afgevaardigde naar die vergadering wordt gekozen de heer P. Langereis. De rekening en verantwoording van den penning meester wordt vervolgens onderzocht en in orde be vonden. De ontvangsten hebben bedragen f 1103.37, de uitgaven f 1097.68, saldo f8.69. Besloten wordt, deze rekening goed te keuren. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. ST. MAARTEN Politie. Gevonden: een vulpen. Inl. ter secretarie. Aardbeving in Griekenland. Paniek in den Piraeus. Het B.T.A. seint uit Athene: Te Athene, in Peloponnesus, op het eiland Euboea, Tripolis in Arcadië en Megalopolis is een aardbeving waargenomen, In den Piraeus ontstond een paniek. Er zijn verschei dene gewonden. Een nader B.T.A.-bericht meldt dat de schade door de aardbeving veroorzaakt zeer belangrijk is. Te Methana is het telegraafkantoor ingestort. De regeering neemt maatregelen om den slachtoffers hulp te bieden. Uit Athene meldt h N.T.A. dat er volgens de jongste berichten in het gehe.. twintig personen zouden gedood zijn door ongelukken tengevolge van de aardbeving. MIJNGASONTPLOFFING TE COURCELLES. Uit Carleroi wordt gemeld: In een mijn te Courcelles zijn door een ontploffing van mijngas vijf menschen gewond. Ernstig spoorwegongeluk in Spanje. Trein met een autocar in botsing. 13 doodien, 16 ernstig gewonden. Het B.T.A. seint uit Valencia: Uit Sagunto wordt gemeld, dat een trein met een autocar in botsing is gekomen. De autocar werd to taal vernield. De baanwachter en twaalf reizigers werden gedood, zestien andere zijn ernstig gewond. LOTGENOOTEN. (Smifh s Weekly.) Die arme Jansen is in ongunstige omstandigheden. Laten we hem compagnon maken. Onze zaak failleert toch ook spoedig. De brand op de Philippijnen. Ontstaan tengevolge van een dynamiet- ontploffing. Vermoedelijk verscheidene personen omgekomen. Met betrekking tot den geweldigen brand op de Philippijnen, (zie ook elders in dit nummer), waar door 12.000 menschcn dakloos zijn geworden, en, zoo als gemeld 'n twintigtal personen om kwamen, wordt nog nader gemeld, dat de vlammen zich tengevolge van de ontploffing in een dynamictopslagplaats me degedeeld hebben aan de naburige stad Fabrica. Man vreest, dat het aantal daar om het leven geko men personen ook groot zal blijken. Het vuur is zooals men weet, in een houtmagazijn ontstaan. Niettegenstaande het vuur onmiddellijk met groote kracht bestreden werd, grepen de vlammen zeer snel om zich heen. De explosie van het dynamiet magazijn teisterde de heele stad. Brandende stukken hout werden kilometers ver in het rond geslingor.l. SLECHT WEER IN NOORWEGEN. Oslo, 18 April. De dooi is In Noorwegen dit keer te juistertijd ingetreden. De Glommen, de grootste ri vier van het land, heeft by Frederiksstad een zoodanige hoogte bereikt, dat men de werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe spoorbrug onverwijld heeft moe ten staken. In het Nooi-den des lands daarentegen heerscht een strenge winter. Tengevolge van de hevige stormen heb ben de schepen die ter robbevangst waren gegaan, Hanningswaag als noodhaven moeten binnenloopen. Dc Noorsche walvischvaarder Kap Flora is tusschen het ijs bekneld geraakt en gezonken. De bemanning kon zich nog tijdig op de omringende ijsschotsen In veiligheid brengen en is na twee dagen door Noorsche robben- vangers aan boord genomen. Gevaarlijke krankzinnige te Hamburg. Met revolvers en mes maakt hij slachtoffers. Een krankzinnige heeft Donderdagavond bij de Stein- thorbrug te Hamburg groote opschudding gewekt. Men hoorde plotseling verscheidene schoten vallen en de voorbijgangers, die zeer verschrikt stilstonden en groep jes vormden, zagen een dame, die getroffen was, op den grond neervallen. De krankzinnige bleef uit 2 revolvers blindelings op de menigte vuren. Een man sprong op den dader toe, zich van zijn actentasch als schild bedienende, pakte den krankzinnige bij den kraag en trachtte hem het wapen te ontnemen. Deze verweerde zich echter ge ducht en vuurde nog verscheidene schoten af. Daarop sloeg hy zyn aanvaller met den revolver In het gezicht, zoodat deze gewond werd en den krankzinnige los moest laten. Ook een andere jongeman, die te hulp kwam, werd in het gezicht gewond. Daarop trok de krankzinnige een groot mes en zette beiden na. Hy sloeg daarbij nog een jongedame tegen gratis voor onze abonné's Aan de eerste 3CC0 nieuwe abonné's op HET NIEUWE MODEBLAD (30e jaargang), die zich met ingang van 1 April 1930 als ahonné laten inschreven voor ininstens 2 kwartalen, zal een mocie premie gratis worden toege zonden en v/el of Zr Een doos Fenix=Bonbons of Een doos Haagsche Hopjes fabrikait dor welbekende RADEMAKER's Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrieken. HET NIEUWE MODEBLAD is bij de Uitgevers dezer courant verkrijgbaar voor den prijs van f 1.25 per kwar taal (6 nummers). Het geschenk wordt zoo spoedig mogelijk toegezon den, indien men aan de UITGEVERS DEZER COU RANT een abonnement bestelt voor minstens 2 kwar talen. HET NIEUWE MODEBLAD is Nederland's ptpmlalr- ste en goedkoopste Modeblad. Verschijnt 2] maal per maand, telkens met 2 gratis knippatronenbladen. M o- d ellen voor ELK KLEEDINGSTUK. Wij vestigen speciaal de aandacht op de zéér fraaie handwerken en op de kinderkleeding, waaraan in elke aflevering minstens 4 bladzijden worden gewijd. Men abonneere zich omgaand om een der eerste 3000 nieuwe inteekenaarsters te zijn. Degenen, die daartoe niet behooren, ontvangen een fraai verhaal in boekvorm. Cl den grond, die hij met zijn mes in den rug verwondde. Een derde man sprong daarop op den rug van den. waanzinnige en wierp hem op den grond, doch ook hij moest hem loslaten toen hij door een messteek gewond werd. Eerst toen verscheidene politie-agenten te hulp kwa men, gelukte het hen den waanzinnige te overweldigen en naar het politiebureau te brengen. Bij zijn fouilleering vond men bij hem nog 2 revolvers verder 2 bommen met lont en 2 flesschen met bytend zuur. Nog werd een kaart bij hem gevonden, waarop ge schreven stond: „Ik wil mij op de Hamburgsche politie wreken." Trotzki leider der agrarische politiek in Rusland? Volgens een bericht uit Moskou moet aan Trotzki do leiding van de agrarische politiek in Rusland aangebo den ziin. De Russische regeering zou tot dezen stap besloten, hebben wegens de toenemende ontevredenheid van de oppositie. Een nadere bevestiging van dit bericht ontbreekt ech ter nog. Reeds sedert eenigen tijd loopen er geruchten, dat Trotzki naar Rusland terug zal kecren. Zigeuners, die „zilveren kronen in goud stukken veranderden". Slowakische beer voor 44.000 Tsjechische kro-- nen opgelicht. Een zigeunerbende wist in verbinding te komen met den landbouwer Paul Hokar in des treek Zemplin en hem wijs te maken, dat ze zilveren kronen in goudstuk ken konden veranderen. De zigeuners toonden hem een gipsmodel, waarin zij een kroon legden. Na een uitgebreid hocuspocus, werd er een doek over het gipsafgietsel gelegd en deze doek werd ten slotte na veel gegoochel weer weggenomen. Voor de verbaasde blikken van den boer vertoonde zich nu een goudstuk. Voor het „toovermiddel" verlangden de zigeuners 40.000 kronen. Tokar gaf hun direct alvast 24.000 kronen Na eenige dagen kwamen de zigeuners terug, her haalden hun goocheltoer en kregen van Tokar nog 20.000 kronen, waarmee de goede man zyn heele vermo gen had weggegeven. Toen de zigeuners weg waren, bleek Tokar bedrogen te zyn en liep naar de politie. De zigeuners waren echter nergens meer te vinden. KERKBEVUILING DOOR COMMUNISTEN. Naar aanleiding van de schanddaden op het kerkhof te Benrath en het systematisch bevuilen van katholieke kerken langs de Duitsche westgrens heeft pastoor von Itter van Crefeld-Eurdlngen in de Prov. Statenvergade ring te Dusseldorf onder helsch kabaal der huurlingen van Moskou, zich als volgt tot hen gericht: „Wij zijn bereid onze kerken tot het uiterste te verde digen en zullen u weten op te wachten, Wij hebben als het zijn moet, naast de liefde van Chritus ook den gee- sel van Christus, welke hen uit den tempel dreef dia hem welden verontreinigen. Wij zullen u, als gy onze kerken vernielen wilt, we ten op te wachten, desnoods ook met de revolver in de vuist." De burgerwachters van Heerlen op 17 April in ver gadering bijeen hebben aan pastoor von Itter voor dezo ongetwijfeld krasse woorden hulde gebracht. VEELBELOVEND. (Smith's Weekly). Te iongen wordt groot, juffrouw Smit. [a, het zal niet lang meer duren, of hii kan ook steun-geld krijgen net als zijn vader

Schager Courant | 1930 | | pagina 16