SchagerCourant Altaar der Eer Verpotingen en Reproducties Het Griekenland honderd jaar vrij. Kinderportretten Arpad Moldovan, Kantongerecht Schagen. Derde Blad. De Internationale des Doods. Fotografische Ataliers Zaterdag 19 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8649 20 Felbruari j.1. herinnerden wij aan een oud rap port, wa&rin krasse beschuldigingen werden geuit aan het adres der wapenfabrikanten. Dat rapport dagteekent uit 1921 en werd uitgebracht aan den Vol kenbond. Het was dus een officieel stuk en de be- teekenis viel niet te loochenen, gelijk thans uit nieuwe publicaties blijkt. Wij danken deze aan Prof. Dr. C. G. van Biel, pastoor der oud-Katholieken te Amsterdam, aan wiens artikelen Het Volk gaarne plaats inruimde. Naaste aanleiding voor de publicatie is een boek van den Duitsoher Otto LehmanRussbüldt, geti teld: „.Die blutige Internationale der Rüstungs-in- dustrie", d.w.z.: De bloedige Internationale der wa penindustrie. In dit boek worden de bekende firma's Krupp en Thijssen beschuldigd van landverraad en, zooals Prof. van Riel het uitdrukt: er wordt een tipje opgelicht van den sluier, waarachter het bewa peningsmonster zijn ware gedaante verborgen houdt en waaronder het zijn duivelsch werk verricht. Wij spreken van monster en van satanswerk. Of zouden wij hiermede te veel hebben gezegd? De lezer moge zelf oordeeten. Daar de wapenindustrie niets méér ducht dan de openbaarheid en niets meer schuwt dan het licht, is het geen gemakkelijke taak haar duistere praktijken te achterhalen. Het is den schrijver van „Die blutige Internationale" gelukt op deze praktijken eenig Jicht te werpen en het is wel zeer weerzinwekkend en bijkans ongelooflijk wat daarbij te voorschijn is gekomen." ,De oorlog verscheurde de samenwerking der vol keren op velerlei gebied. Echter niet overal en juist daar niet, waar men het 't eerst, zou verwacht heb ben: tusschen de wapenfabrikanten enz. In het ge heim ontwikkel den zij een internationale solidari teit, waarvan men versteld staat. De voornaamste in ternationale kartels en trust zijn de volgende: I. Tot aan den oorlog bestond het internationale jkruitkartel. Dit was samengesteld uit de Nobel Dy- namite Trust (Londen) met zeven filialen in En geland, vijf filialen in Duitschland en één filiaal in Japan, uit de Rhein-Siegener Gruppe, die met drie springstof fabrieken werkt, uit de Köln-Rottweiler-Pul- verfabrieken, die op haar beurt weer met Engelsche, Russische en Spaansche firma's samenwerkten, uit de „Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken", die eveneens weer in relatie stonden met talrijke binnen- en buitenlandsche maatschappijen, uit de Société fran^aise de Dynamite en de Société franco-russe de Dynamite. II. Vanaf 1901 tot 1903 bestond de United Har- vey Steel Cie, waarin de grootste pantserplaatfabri- kanten en kanonnenkoningen der wereld vredig sa menwerkten. Bijna alle groote Duitsche, Fransche, Engelsche en Italiaansche firma's waren daarin ver tegenwoordigd, b.v. de geweldige Engelsche werken van Vickers Ltd., W. G. Armst.rong Ltd., de Ameri- kaansche Bethleem Steel Ltd., Schneider-Creuzot, Krupp, de Dillinger Hütte, de Societa degli Alti Forni Fondieri Acciaine di Terni. De firma Krupp was •weer aan de Oostenrijksche Skoda-Werken en aan de Russische Putilow-Werken verbonden. Deze Rus sische maatschappij, waarin ook Schneider-Creuzot financieel geïnteresseerd was, verbond ten slotte Krupp weer met de grootste Fransche pantserpla ten-industrie. Belangwekkend is voorts, dat Armst rong en Vic kers gemeenschappelijk de helft van het kapitaal voor de pantserplaatfabrieken van Mutoran in Ja pan fourneeren. Beiden zijn ook aandeelhouders van de Spaanschei „Naval Construction Establishments de Ferrol". Na den Russisch-Japanschen oorlog werd door Rusland een nieuwe vloot gebouwd in samen werking met Engelsche, Fransche, Duitsche, Belgi sche en Amerikaansche firma's. III. In Duitschland heieft men een „Marine-Ver- standigungskonzern" met zijn zetel te Dortmund. Wanneer een rijkswerf scheepsbouwmateriaal bestel- üen wi'1, dan richt zij zich niet tot de afzonderlijke firma's, maar tot het Konzem, dat alle bestellingen aan do aangesloten firma's doorgeeft Nu stellen deze firma's zich met elkander in verbinding en beraad slagen over de prijzen, die zij vragen zullen. Er FEUILLETON door 'ETHEL M. BELL. 32. HOOFDSTUK III. Toevlucht. Toen Charmaine de oogen weer opende, lag ze op een divan in die wondermooie slaapkamer, die voor haar thuiskomst gereed gemaakt was, en Basil haar echt genoot lag aan haar zijde geknield, haar koude han den in de zijne gekiemd, terwijl hij haar gadesloeg met zulk een blik van teederheid en aanbiddjng, dat het recht tot haar hart sprak. „Zeg me wat er gebeurd is," verzocht ze. Op zeer zachten toon deelde hij haar mee: „Het is voorbij, lieveling. Het was het einde, Ik wou dat ik je niet was komen halen, want hij wist in de laatste oogen- blikken njet meer wat hij zei. In ieder geval, nu is alles voorbij lieveling," eindigde hij. „Laten we het zoo be schouwen dat hij eindelijk van zijn ketenen bevrijd la na zijn lange gevangenschap. En we zullen beproeven ons te verheugen om zijnentwil." Zijn stem beefde een weinig, en ze wist dat hij diep ontroerd was. Ze nestelde zich in zijn armen en liet haar wang tegen de zijne rusten. In antwoord op haar handeling sprak hij onmiddellijk opnieuw: „God zij gedankt dat ik jou heb!" riep hij uit. Toen kwam het over haar met een kracht, die haar dreigde te verpletteren een aandrang om hem de ge- heele waarheid te zeggen, haar ziel voor hem uit te stor ten, wat het ook mocht kosten. Maar iets hield haar te rug. Want dat flauwe vertrouwelijke gebaar dat zij ge maakt had, had in hem al zijn liefde voor haar, die hij om harentwil zoo lang onderdrukt en ingehouden had, in haar volle kraoht doen oplaaien. En plotseling, bijna verpletterd, stond het haar duidelijk voor den geest dat zij voor hem onmisbaar was. Kon ze hem met eenige mogelijkheid het hart breken door hem in dit oogen- blik haar geheim te openbaren, een geheim dat voor goed, en onherroepelijk, tot het verleden behoorde? wordt vastgesteld, wie de offerte zal doen en wie dus de bestelling zal krijgen. Concurrentie vindt slechts schijnbaar plaats. Want wie aan de beurt is, mag de gunstigste offerte doen. De meerdere kosten moet na tuurlijk het Rijk betalen. Van elke bestelling moet de betreffende firma tien procent, niet van de zui vere winst, maar van het verrekeningsbedrag afge ven. Deze tien procent worden bij de offerte terstond boven op de rekening gelegd. Zij dienen voor een klein gedeelte tot dekking van de bureaukosten van het Konzern; negentienden echter worden onder de andere firma's verdeeld. Op deze wijze worden spe lenderwijze millioenen verdiend. IV. In de jaren 1905 en 1907 sloten de Duitsche wapen- en munitiefabrieken te Berlijn en Karlsruhc, de wapenfabriek Mauser in Oberndorf en dé Fabrique nationale d'armes de guerre te Herstal (België) eenerzijds en de Oostenrijksche „Waffen-fabrik-Gesell- schaft anderzijds met elkander een belangengemeen schap. Deze enkele voorbeelden mogen voldoende zijn om het nauwe verband tusschen de groote wapen industrieën aan te toonen. Zij doen ons vermoeden, welk groot, gemeenschappelijk belang al deze firma's er bij hebben, dat de bewapening op peil blijft, ja verhoogd wordt. Gelukt het in één land, de bewape ning op te drijven, dan hebben de firma's van alle landen daar voordeel bij. Gewoonlijk brengt ook vermeerdering van bewape ning in het ééne land, verhooging van bewapening in andere landen met zich. Het is natturlijk den wapen fabrikanten onverschillig of zij hunne kanonnen voor het binnen- of buitenland leveren. De wapenindustrie is vadeirlandsloos. Zij levert aan degene, die het best betaalt Wanneer we dit alles weten, dan is het ook duide- EEN NATIONAAL JUBILEUM. EEN ECONOMISCHE CRISIS. DIE MFN HOORT. ARMOEDE, ELLENDE EN BELASTING- POLITIEK. (Van onzen reizenden correspondent). Saloniki, 14 AprlL OOK Griekenland viert dit jaar het feest zijner honderdjarige vrijheid. In alle steden werden paraden en kerkdiensten gehouden en bloemen gebracht op de graven van hen, die in den strijd voor de onafhankelijkheid vielen. Voor het eerst na vele eeuwen ontstond in 1830 weder een klein, vrij Grieken land, dat in 1912 en 1918 aanmerkelijk werd vergroot en meer dan verdubbeld. De vrijheidsoorlog der Grieken deed ook elders in den Balkan het verlangen naar na tionale zelfstandigheid sterker groeien, doch feitelijk be stond dit verlangen de nationale gedachte in Kroatië, in Slavonië, bij de Serven reeds vroeger en was gewekt door de schepping van Napoleon, het Dlyrlsche rijk, dat slechts een vluchtig bestaan had. Op den grooten herdenkingsdag van Griekenlands on afhankelijkheid, een Zondag, waren zonder uitzondering alle magazijnen, winkels, café's, restaurants bevlagd, zooals de politieverordeningen dat voorschrijven met nauwkeurige opgave van de afmetingen, die de vlaggen minstens moeten bezitten. Van een algemeene feest vreugde als bij ons in 1913 viel echter niets te bespeuren De tijden zijn er in Griekenland niet naar, want het land maakt een ernstige economische crisis door, die hier -veel zwaarder drukt dan elders in Europa. Er Is gebrek aan kapitaal, aan werk; van een der voornaamste pro ducten van het land, de tabek, is de laatste oogst nog voor een groot deel onverkocht; de handel is verlamd overal bemerkt men de crisis en men hoort haar zelfs, in het belgelui der brandweer. In verschillende deelen der stad vindt men nog houten woningen, houten ba rakken, die als winkels dienst doen en natuurlijk een ernstdg, brandgevaar opleveren, doch merkwaardiger wijze hier breken de branden niet uit, doch wel in de steenen gebouwen, waarin groote magazijnen en win kels zijn gevestigd. De eigenaars dezer magazijnen zijn gewoonlijk goed verzekerd, dikwijls bij Engelsche maat schappijen in ponden sterling. Herhaaldelijk reeds wer den kooplieden, bij wie een brand had gewoed, gearres teerd, doch verreweg de meeste gevallen kon men niet bewijzen, dat ze schuldig waren aan brandstichting en moesten ze weder op vrije voeten worden gesteld, waar na ze de verzekeringssommen in ontvangst konden ne men. Er hebben reeds geruchten geloopen, dat de bui tenlandsche verzekeringsmaatschappij en de verzekerin gen te Saloniki zouden opzeggen. Dit is tot nu toe even wel niet gebeurd ,doch volkomen zeker is het, dat Sa loniki en andere Grieksche steden, vooral in de tabaks streek, zeer onvoordeelige posten vormen voor de ver- verzekeringsmaatschappijen. Ernstiger dan elders in Griekenland drukt de crisis in de tweede stad der Kelleensche republiek te Saloniki. Deze stad heeft er duizenden nieuwe bewoners bijge- kregen in de laatste twaalf jaren. De Turken, voor een groot deel gefortuneerd, zijn weggetrokken, Grieken uit Dat kon ze niet De aandrang verliet haar, en Het haar zwak en hulpeloos achter, terwijl ze zich aan hem. vastklampte als een verschrikt kind. „O, Basil!" fluisterde zij, „God zij gedankt dat wij el kaar hebben! Ik zou niet weten wat ik zou moeten be ginnen zonder jou!" Het was waar. De gedachte aan eenzaamheid deed haar terugschrikken, zooals ze er nog nooit voor terug geschrikt was. De schaduw van die aanwezigheid hing nog steeds over het huis, en alleen het gevoel van de nabijheid van een ander menschelijk wezen verschafte haar de zekerheid, die haar zoo noodig was. De ge dachte aan die stille grauwe gedaante joeg haar nog een rilling door de leden. Aan die woorden die ijs koude, vreeselijke woorden, die tot haar gesproken wa ren eer de geest het lichaam verliet durfde zij nooit weer terug te denken. Die monsterachtige herjnnering bezorgde haar het gevoel als was ze een schepsel dat onbarmhartig, gevangen was, dat zich wanhopig in alle richtingen wrong, ten einde een uitweg te ontdekken. Alleen de tegenwoordigheid van Basil deed haar zelf vertrouwen herleven. Ze verbeeldde zich dat als zij haar verliet, zelfs voor een oogenblik, zij krankzinnig zou worden. Maar hij begreep haar en in haar bitteren nood om hem, vond hij zijn eigen vertroosting. Met de grootste teederheid spande hij gedurende dien vreemdsoortigen bruidsnacht zijn uiterste krachten in om haar te troos ten en haar overspannen zenuwen tot bedaren te bren gen, in alles wat hij deed het eerst denkende aan haar En nog voor die tragische avond voorbij was, stond het haar levendig voor den geest dat zij voortaan de eenige was, die er bij hem op aan kwam. Hij had haar noodig bij alles wat hij ondernam, verliet zich op haar om hem bij te staan, en zelfs toen hij beneden door de telefoon aan tante Edith het bericht van het overlijden van Hugh meedeelde, stond zij naast hem, dicht tegen hem aange drukt, opdat zij zich niet eenzaam zou gevoelen en hij haar niet uit zijn gedachten zou laten gaan, zelfs ter wijl hij met een ander sprak. „Ze komt morgen hier," zei hij, toen hij den hoorn weer ophing, „vergezeld van juffrouw Dicker." HOOFDSTUK IV. Nieuws. En het geschiedde In de nu volgende paar dagen, ge durende welke Charmaine aan ongeveinsde lichame lijke zwakte en aan een geheim geestelijk lijden ten prooi was, dat ze het ware karakter van den man dien zij lijk, dat een wapenindustrie evenmin naar vrede ver langen kan als een steenkolenhandelaar naar dooi- weer. Elke andere industrie lijdt onder den oorlog; de wapenindustrie beleeft dan haar besten tijd. Lehmann-Russbüldt geeft van deze internationale relaties en van hare duistere gevolgen sprekende voorbeelden. In 1915 werden de Engelschen aan de Dardanellen beschoten door kanonnen, die de Turken van de Engelschen hadden gekocht. Wanneer het den En- gelschen zou gelukt zijn de Dardanellen te forcee- ren, zou waarschijnlijk de oorlog een andere wen ding genomen hebben. Maar de uitstekende kanon nen uit de Engelsche fabrieken van Vickers en Arm- strong donderden onder leiding van Duitsche artille risten van af de Dardanellenforten en maaiden de Engelschen bij regimenten weg. In 1912 bericht de firma Krupp, bij monde van haar directeur Hugenberg, dat tot aan het einde van 1911 door de firma ongeveer vijftigduizend kanonnen waren gemaakt, waarvan het grootste deel aan het buitenland was geleverd, en wel aan vele staten, die later met Duitschland in oorlog raakten. Zoo gebeur de het, dat men in den wereldoorlog aan beide zij den schoot met kanonnen en machinegeweren van Krupp, evenals de Russen op de Oostenrijkers scho ten met machinegeweren, die door de Oostenrijksche Skoda-fabrieken aan de Russen geleverd waren. Turkije, voor het grootste deel zeer arm, zijn er bij ge komen. Deze réfugiés, de meesten afkomstig uit Klein- Azië, waren bijna uitsluitend kooplieden hebben zich ook hier op den handel geworpen. In den Turkschen tijd was de handel te Saloniki vrijwel geheel in handen der hier reeds eeuwen gevestigde Spaansche Joden, die met de plotseling zoozeer toegenomen concurrentie niet bijs ter ingenomen zijn. Daarbij komt dat de stad als haven door de nieuwe grensregelingen een zeer groot deel van haar achterland heeft verloren. Ruim een jaar geleden, ontwaakte In scheepvaartkringen nieuwe hoop. Bij ver drag kreeg Zuid-Slavië een eigen vrije zone in de ha ven en men voorspelde, dat weldra alle in- en uitvoer van een groot deel van Zuid-Slavië zou gaan over Sa loniki. Te Belgrado schijnt men eohter tot andere ge dachten te zijn gekomen en bevordert men het handels verkeer over Saloniki minder. Arm, zeer arm is het huidige Griekenland en de el lende die men hier te aanschouwen krijgt, tart alle be schrijving. De loonen zijn zeer laag. Een arbeider in de bouwvakken verdient vijftig drachmi f 1.87) per dag en is door het lot begunstigd, daar in dit vak de achturige arbeidsdag wordt gehandhaafd. In andere vakken wordt nog minder betaald: er zijn arbeiders, die twaalf uur per dag werken en niet meer dan veertig drachmi (f 1.33) per dag verdienen. Daarbij komt, dat het leven zeer duur is. De woningen, de kamers zijn voor arbei ders onbetaalbaar. De gehuwden wonen in krotten en hebben meestal niet meer dan één vertrek, dat tegelijk keuken is. De ongehuwden huren een bed, een kamertje is te duur. Met vijf, zes slapen ze in één kamer en be talen daarvoor per persoon evenveel of meer dan in Rot- terdag of Amsterdam een klein gemeubeld slaapkamer tje kost Vele arbeiders veroorloven zich niet de weelde van een bed, doch betalen in een volkslogement slechts een slaapplaats, d.w.z. een plaats op den grond, op mat ten, in een vertrek, waar soms twintig man of meer slapen. De gelukkigen onder hen hebben een eigen de ken, waarmede ze zich bij koude kunnen toedekken. Ook de eerste levensbehoeften zijn hier over het alge meen veel duurder dan in Nederland daar van alle le vensbehoeften in den een of anderen vorm belasting wordt geheven. Kleederen en schoenen zijn voor een arbeider zoo goed als onbetaalbaar en arbeiders zijn hier vaak ellendiger gekleed dan bij ons de armste be delaar. Duizenden leven uitsluitend van brood (boter en margarine zijn onbereikbare luxe) en met olijfolie toebe reide witte boonen. Volgens sommige theoretici zou het hier dus een prachtig land moeten zijn voor kapitalisten, doch de werkelijkheid is anders. Slechts zeer weinige industri- eele ondernemingen bloeien hier en groot is het aantal werkgevers en kooplieden, dat bankroet maakt. Ernstiger dan waar ook is de arbeidsloosheid en als men de ellende recht in de oogen wil zien, dan moet men 's avonds laat en 's nachts enkele groote café's in de volksbuurten bezoeken de café's namelijk die den ge- heelen nacht geopend blijven. Daar komen de dakloozen, die nog een weinig geld, vijf en een halve cent in ons geld bezitten. Zij'bestellen zióh een kopje Turksche kof fie en blijven er dan den geheelen nacht. Gezeten op een stoel slapen ze en dan het hoofd op een tafel, allen dicht bij elkander. Al deze mensohen hebben geen gele getrouwd had en de volkomen onzelfzuchtigheid van zijn liefde leerde kennen. Te midden van alle beslom meringen en verantwoordelijkheden, die zich plotseling voor hem opgestapeld hadden, week hij geen oogenblik van haar zijde, zocht bij haar verlichting na zijn over stelpende bezigheden, maar viel haar geen enkele maal met de bizonderheden daarvan lastig. Ze wist dat hij onder een kolossale druk arbeidde ten ejnde haar zoo spoedig mogelijk van hier te kunnen wegvoeren, en met een smeltend verlangen, waarover ze zich somtijds zelve verbaasde, zag zij reikhalzend naar het uur van hun vertrek uit. Basil voelde het gemis van zijn neef in hooge mate, maar zijn verlangen om Culver- ley een tijdlang den rug toe te keeren was zelfs nog grooter dan dat van Charmaine, hoewel hij er niet aan dacht daartoe over te gaan alvorens alles geregeld was en hij de zaken zonder bezwaar aan den rentmeester kon overlaten. De nieuwe spoorweglijn vooral, hield hem bijna tot het allerlaatste oogenblik bezig, omdat ze Hugh zoo na aan het hart gelegen had, en nog op den mor gen van hun vertrek had hij een onderhoud met den leidenden ingenieur, ten einde iedere mogelijkheid van een misverstand uit te sluiten. „Als ze tijdens mijn afwezigheid het park bederven," zei hij tot tante Edith, „zal ik het mezelf eeuwig ver wijten." „Beste jongen, spreek niet zoo ongerijmd!" luidde haar antwoord. „Hoe zou dat mogelijk zijn, met alles kant en klaar toebereid en opgediend?" Hij lachte even om zijn eigen nauwgezetheid van ge weten, al achtte hij deze gerechtvaardigd. „Ik heb den aanleg van die zijlijn verfoeid, evenals Hugh deed." „Dat waartegen geen remedie bestaat, moet geleden worden!" merkte tante Edith fllosoflsoh op. Weinige uren later waren ze ieder hun eigen weg ge gaan, zij om haar uitgestelde kuur in Baden te onder gaan en Basil en Charmaine voor een reis door Frank rijk en Spanje, op hun doode gemak. Hun plannen hin gen geheel in de lucht Ze regelden hun programma ge heel naar de ingeving van het oogenblik, en Charmaine die in haar leven nog nooit gereisd had, was verrukt In die zonnige atmosfeer herkreeg ze weldra haar ge zondheid, en ze ontwikkelde zich tot een schoonheid, die bijna verblindend was. En ook ni die dagen begon zich in haar een diepte van persoonlijkheid en een warmte te ontwikkelen, die waarschijnlijk alleen door haar eigen moeder als haar ware aard herkend zou zijn. Haar ver legenheid en haar besluiteloosheid schenen van haar af te vallen als het zich openen van de kelk van een ont luikende bloem, en een geheel nieuwe lieftalligheid was er voor in de plaats gekomen. genheid zich te wasschen en andere kleederen dan lom pen, die ze aan hun lichaam dragen, bezitten ze niet en allen worden gemarteld door ongedierte. De politie laat deze café's-nachtverblijven ongemoeid. Men kan die honderden toch niet op straat jagen. Dit zou het lot dier armen nog verergeren en bovendien de open bare veiligheid niet bevorderen. Dit is een deel van Griekenland, dat de in luxe-trel- 1 nen en met weelderige passagiersbooten reizende tou- risten niet te zien krijgen. J J. K. BREDERODE. BRUID- en BRUILOFTFOTO'S, t FAMILIE- en VEREENIGINGSGROEPEN, enz. in allerfijnste, moderne uitvoering. Specialiteit in: naar elk bestaand portret. Opnamen ook aan huis, in eigen omgeving. Nieuwe Niedorp - N.-Scharwoude. Zitting van Donderdag 7 ApriL DE AANRIJDING OP DEN MEELDIJK. Wordt voortgezet de zaak tegen den 49-jarigen land bouwer D. Sch. uit Anna Paulowna, terzake van het veroorzaken van een aanrijding op den Meeldijk te Barsingerhorn, tusschen zijn auto, waarmee hij het erf van den heer Corn. Wit afreed en de motorfiets van den heer Dingemans, met achterop mej. Velders uit Schagen. Deze zaak is de vorige week uitgesteld om alsnog te hooren den verbalisant, rijksveldwachter Mars kamp en den brievenbesteller Pool van Kolhorn. Getuige Marskamp verklaart dan, dat hij bij zijn eens opgemaakt proces-verbaal blijft en uit den mond van getuige Corn. Wit heeft opgeteekend, wat deze hem heeft meegedeeld. De lezer zal zich herinneren, dat Wit de vorige maai alles herriep, wat hij aan Marskamp zou hebben verteld. Getuige Pool had zijn fiets bij het damhek staan, waaruit verdachte met zijn auto achte.ruit moest rijden. Getuige zegt, al zijn aandacht op zijn fiets te hebben geconcentreerd, omdat hij bang was, dat deze in de knel zou komen. Van eenig signaal, noch van de auto, noch van den motor heeft hij iets gehoord. Hij zegt den indruk te hebben gekregen, dat het ongeval voorkomen had kunnen worden, indien de bestuurder van da auto zich eerst overtuigd had of de weg vrij was. Dan wordt nog eens de heer Wit gehoord en ofschoon het tusschen hem en den kantonrechter ook nu nog heelemaal niet vlotten wil, meent de ambtenaar er toch uit te kunnen concludeeren, dat waar ook deze getuige niets gehoord heeft verdachtegeen signaal heeft gegeven. Wanneer de kantonrechter in het algemeen en in dit geval den heer Dingemans nog eens met Intrekking van het rijbewijs gedreigd heeft (zooals bekend heeft Mr. Bastert een hartgrondige afschuw voor snel rijden) komt de ambtenaar aan het woord, die het wettig en overtuigend bewijs geleverd acht, dat verdachte geen signaal heeft gegeven, iets, waar het volgens hem, ditmaal om gaat. De ambtenaar gelooft niet, dat hier de schuld bij den motorrijder ligt en veroordeelt ver- daohte Sch. tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Mr. Buiskool, de verdediger van verdachte, kan zich het optimisme van den heer Ambtenaar met betrek king tot het niet signaal geven, niet te best voorstel len. Spr. kan het daar onmogelijk mee eens zijn, daar de getuigen wel verklaren, dat ze niets gehoord heb ben, maar ze niet kunnen zeggen, dat het signaal niet gegeven ls. Nadat dan ambtenaar en verdediger nog een gezellig twistgesprekje houden over verkeer in het algemeen, bepaalt de kantonrechter de uitspraak op heden over 14 dagen. Ze bracht Basil in verrukking met haar vurige be langstelling voor alles wat ze aanschouwde, en haar ver langen om ten volle te genieten van alles wat bekoring voor haar aanbood, deed ook in hem een groote ijver om aan haar wenschen tegemoet te komen geboren wor den. Deze gulden dagen leken hem het leven in een paradijs, en er later aan terugdenkende, beschouwde hij ze als de gelukkigste die hij ooit doorleefd had. Of Charmaine gelukkig was, daarnaar vroeg hij niet nader. Haar liefhebbend vertrouwen op zijn teederheid en zijn bescherming waren hem een voldoende bewijs* Met voorbedachten rade leidde hjj haar gedachten van alle beschouwingen van het verleden af, en duldde niet dat ze zich een oogenblik in droevige overpeinzingen verdiepte. Aldus zwierven zij drie onvergetelijke maanden door streken, waar de zon overgelijkelijk scheen, een leven leidende, dat door Basil een bohémien leven genoemd werd, maar dat volgens de opvattingen van Charmaine eerder een vorstelijk leven was, tot op zekeren avond, terwijl ze in de fluweelen duisternis van een piazza za ten, hoog boven een oranjeboschje, waarin vuurvliegen als zoovele vonken schitterden. Basil het onderwerp van een terugkeer naar huis aanroerde. Hij was dien dag met een stapel brieven van huis beweldadigd geworden, en sedert dat oogenblik was hij tamelijk zwijgzaam ge worden. Hij begon er niet over dan met een zekere bevangen heid. „Ik begin er over te denken, lieveling, dat we aan deze wittebroodsweken een einde behooren te maken, in dit gedeelte van de wereld althans." „O, moet dat?" zei Charmaine, met eenige teleurstel ling in den klank van haar stem. Hij nam haar hand en streelde ze. „Ja, lk weet het* Ik voel hetzelfde. Maar in Engeland zal ik je even ge lukkig maken als hier, vrouwtje." „Ik ben nieuwsgierig of het hetzelfde zal zijn," mom pelde Charmaine. Hü lachte even en trok haar op zijn knie. „Het zal in een massa opzichten volkomen hetzelfde zijn," gaf hij ten antwoord, „ja, zooveel mogelijk In alle. Maar ik heb een v'tgebreid verslag van den rentmeester ont vangen, en hoewel hij een brave kerel is, is het niet fraai heen een te groote verantwoordelijkheid op de schou ders te leggen." „Neen," antwoordde Charmaine, maar haar toon klonk niet geheel instemmend. „Jij wilt liever niet teruggaan, dat bemerk lk," zei hij. Ze schudde langzaam het hoofd, dat ze op haar boe zem bad laten zinken. „Ik weet niet precies wat ik

Schager Courant | 1930 | | pagina 9