SchagerCourant Vierde Blad. Vergadering Vereeniging tot Bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland. BERTELS„KUNSTK0RREL" BERTELSWF0KV0EDERC0- Binnenlandsch Nieuws. Op zoek naar een miilioenenschaL De Utrechtsche raadskelder. HollandIndië-postvluchten. Paaschdrukte in de Bloembollenstreek. Paaschcongres der S.DA.P. Woensdag 23 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8650 Vergadering Vereeniging tot Bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland in het lokaal van den heer Wester te Heerhugowaard op Zaterdag 19 April, voormiddags 10 uur. Als heel jonge Westfriesjes op de schoolbanken kre gen we gedurende de lesuren in de vaderlandsche ge schiedenis de idee dat „als t noodig" was onze voor ouders „kwamen". Dan liepen ze te hoop, dan verzamel den ze zich, dan luisterden ze naar hun leiders, dan spanden zich de gelaatstrekken, dan vlamde soms hoog op het vuur van den hartstocht, en dan trokken ze, als dat bezonken was, er op uit om een of anderen indrin ger uit hun vrije landen te weren. In gedachten zagen we dat ruwe, baardige koppen, sterk gepeesde armen, gekomen uit dorp na dorp, bezield met één massa ge dachte, gedreven door één oerinstinct, te behouden de vrijheid in het eigen Westfriesche land. Uit de hooge kliedorpen kwamen ze en uit de veenstreken, en van langs de plassen en kreeken, mannen die „mannen" wa ren; voor ons moesten 't immers „.mannen" zijn, want we waren jong en hadden iets noodig, dat we vereeren konden, en op een voetstuk plaatsen. Daaraan dacht ik zoo ongeveer toen Zaterdagmorgen de gelagkamer in het café Nieuw Halfweg zoo langzamerhand vol begon te loopen Wel ls waar kwamen ze van verder ook dan de enge begrenzing van het Oude Westfriesland, doch de oproepende vereeniging droeg toch den ouden bekenden (naam, en waren velen van hen ook moderne cultuur- menschen, naar uiterlijk en kleeding, een enkel type zag men er toch nog tusschen, in staat de gedachten jaar honderden terug te plaatsen: oesters, baardig, rond, vi taal. Westfriesland op z'n.best, zoo stelden wij ons im mers onze voorouders voor. Dan klinkt één hamerslag. De Voorzitter, de heer L. Groot van Hensbroek, opent met een kort woord van welkom deze twee en twintigste jaarvergadering, waar- In hij het dagelijksch bestuur der gemeente, de raads leden, en verder alle aanwezigen welkom heet Hij wijst er op, dat in de dorpen het vakonderwijs nog wel niet die algemeene belangstelling geniet als het land- en tuinbouwonderwijs, doch dat het ook een maatschappe lijk belang is, dat de jonge mensch, die zich in een vak wil bekwamen, daarbij onder goede leiding staat Als hij rondziet, ziet hij velen, die oud-leerling zijn en die Beker nog steeds met dankbaarheid aan het genoten on derwijs zullen terugdenken. Hij hoopt niet alleen gezel lig te vergaderen, doch ook zakelijk en waar op som mige punten kritiek mocht worden uitgeoefend, wenscht hij er aan te herinneren, dat zonder kritiek geen enkele Vereeniging op den duur kan blijven bestaan. Den pers verzoekt hij mede te dragen tot verbreiding der ge dachte, die de vereeniging voorslaat Waar de heer L. Groot tevens voorzitter der afd. Hensbroek-Heerhugowaard is, heet thans de heer Dirk- maat ak> tweede voorzitter der afd. de hoofdafd, die thans voor de le maal in Hugowaard vergadert wel kom, dankt B. en W. en de raadsleden voor hun aanwe zigheid, roert met een paar woorden aan dat ook de heer Kostelijk lid der Prov. Staten, aanwezig is, en uit den wensch. dat deze vergadering en de daaraan ver bonden tentoonstelling in alle opzichten moge slagen. De heer Van Slooten, als Burgemeester het woord voe rende, wyst er op, dat de afdeeling, hoewel pas twee jaar bestaande, thans reeds het genoegen heeft het Hoofdbestuur te ontvangen. Hij voor zich is er van overtuigd, dat deze eer verdiénd is, want één ding kan hij als zeker zeggen: „Er is gewerkt", en als hij dit zegt, spreekt hij over iets door persoonlijke ervaring op gedaan. Mogen a.s. vaklieden hier ook het groote be lang van deze teekenschool beseffen. Iedereen, die door deze gemeente gaat en den bouwtrant van de in de laatste jaren gebouwde huizen, vergelijkt met dien van de wat oudere, zal zeker reeds een verbetering bespeu ren. Wij leven in een tijd van vooruitgang, daarin dee- len ook de bouwvakken, en als vrucht daarvan moeten ook de betere woningtoestanden beschouwd worden, ter wijl het uiterlijk der woningen voor zich, gezamenlijk weer het gemeentebeeld verhoogt Hij hoopt dat van deze vergadering opvoedende kracht in deze richting zal uitgaan, en de besprekingen genoeglijk zullen ver- loopen. De heer Groot, dankende, zegt dat twee jaar geleden de afdeeling, die eerst onderwijs gaf in Hensbroek, in Hugowaard de beschikking kreeg om haar onderwijs daar onder te brengen. Hij kon kort zijn. De medewer king was onverbeterlijk geweest, steeds werd de grootst mogelijke welwillendheid betoond, alles was „af'. Hierna volgt voorlezing der notulen der vorige ver gadering, waarvoor we nog eens herinnerd worden aan den abnormalen toestand der bouwvakken in den vori- gen winter, en die onveranderd worden goedgekeurd, met dank aan den heer Bot Als hoofdbestuursleden zijn gekozen de heeren Olders van Grootebroek, Roggeveen van Winkel, en Poel van Wieringen, De beide eersten nemen de benoeming aan, van den heer Poel is nog geen bericht Ingekomen. Berichten zijn binnengekomen van den minister dat voor het jaar 1930 de noodige gelden zullen worden uit getrokken, terwijl de rekening 1927 is goedgekeurd. Daar deze laatste sloot met een voordeelig saldo zal een bedrag van f 125 daarvan over het toegestane bedrag over 1930 in mindering worden gebracht De inspecteur van het Nijverheidsonderwijs heeft be richt van verhindering tot bijwoning jaarvergadering gezonden. Van de afd. Hoogwoud is een voorstel ingekomen om in het vervolg op de jaarvergadering het lezen der no tulen en uitbrengen van het jaarverslag niet meer te doen plaats vinden en dan ter vervanging daarvan een lezing of Inleiding over een of ander onderwerp te hou den. Over dit voorstel, mede ondersteund door Groote broek ontspint zich eenige discussie. Tenslotte wordt besloten het in de e.v. Hoofdbest-verg. ter tafej te bren gen. Hierna volgt voorlezing van het jaarverslag door den heer Bot Deze doet uitkomen dat de afd. Hensbroek- Heerhugowaard zich zoodanig uitbreidde, dat naar een nieuwe onderwijsgelegenheid moest worden omgezien en deze werd gevonden in Hugowaard. Door den steeds weer nieuwen aanvoer van leergrage jonge krachten, blijft ook de vereeniging jong en dit is noodig, want, hoewel deze blijft groeien, moet toch steeds naar meer uitbreiding gestreefd worden. Jammer is dat door het weren uit de werkplaats van jongens beneden den 14- jarigen leeftijd, aldus een kostbaar jaar verloren gaat, waarin veel van het op de L. school geleerde in verge telheid raakt, terwijl wat het vak betreft, ook datgene wat jong wordt geleerd, het best beklijft Het inleveren van werkstukken boven het voorgeschreven proefwerk werd door de leerlingen gaarne gedaan en met ambltJo werd daaraan gewerkt. En als eenmaal iets tot stand was gebracht werd dit een aandrang naar steeds moei lijker werk en dit leerde hen tevens weer inzien, dat meer ontwikkeling noodig was, zoodat het een oorzaak kon zijn tot aanspoeling naar verdieping der vakken nis. Dit laatste bij te brengen was tevens het doel der tentoonstellingen in de dorpen. Men was er in geslaagd te berekenen dat ook werk van de leerlingen gezonden kon worden naar de dezen herfst in Den Haag te hou den Schilderstentoonstelling. Een zeer geslaagde excur sie werd gehouden ter bezichtiging der Zuiderzeewer ken, waaraan ook niet-leden deelnamen. De verschil lende scholen wrlen door 257 leerlingen bezocht, en tot verheuging stemde het, dat de toewijding der leer aren werd gewaardeerd en zich afspiegelde in den goe den geest van het onderwijs en de getrouwheid waar mede de cursussen werden gevolgd. Definantieele toestand der vereeniging kon, den wensch tot meerder uitbreiding buiten beschouwing la tend, bevredigend worden genoemd. Door buitengewoon zuinig kasbeheer was zelfs verlaging der rijkssubsidie veroorzaakt Het ledental bedroeg 703. Het reglementair voorgeschreven aantal vergaderingen werd gehouden, kas en boeken steeds in orde bevonden. Van de biblio theek werden door 23 personen in totaal 85 deelen ge leend, 64 daarvan kwamen terug, 4 moesten als verlo ren worden beschouwd, de rest was nog in omloop. Na uitbrenging van dit op prettigen toon gestelden, toch zakelijk gehouden jaarverslag viel den secretaris een warm applaus ten deel. Men kon begrijpen, dat In het reeds eerder gehouden debat bij het voorstel Hoog woud het door voorstanders het hoogtepunt van een jaarvergadering genoemd werd. Een verslag, zoo uitge bracht, heeft zelfs voor een leek zijn bekoring. De heer Groot, als voorz. den algemeenen dank ver tolkend, zegt dat ondertusschen de heer Schuitemaker, de geestelijke vader der vereeniging, is binnengekomen. Hij roept hem een hartelijk welkom toe en hoopt dat de manier waarop de vereeniging werkt, de beste beloo ning is voor de inspanning door den heer Schuitema ker destijds verricht Streven naar steeds hooger doel Is ook thans nog de zinspreuk. Het financieel verslag uitgebracht door den heer Hemmer wijst bij een inkomst van f 8606.93, een uitgaaf van f 8508.39, een batig saldo van f 98.54 aan. Vermeer derd met het saldo van 1928 ad 203.17is f 301.71%, waarvan afgetrokken f 125, ingehouden door den mi nister wegens saldo 1927 is een totaal saldo van f 176.71% Namens de commissie, die de rekening heeft nagezien, brengt de heer Wegdam rapport uit De commissie is vol lof over de indeeling der verschillende posten, waardoor het controleeren zeer vergemakkelijkt wordt Gevallig zou het zeker zijn als de afd. steeds tijdig hun verplichtingen voldeden. Bij het nazien is het hun opgevallen, dat de groote massa der benoodigde arti kelen geleverd zijn door een firma buiten Westfries land, zaken binnen den kring waren slechts schaarsch bedacht Voorgesteld wordt tot leden der controle-commissie te benoemen de heeren Wegdam, Hoogwoud, J. Kamp, Heerhugowaard en Langereis, Winkel. Tot reserve-lid H. Hoogland, secretaris der afd. Heerhugowaard. Allen verklaren hun benoeming aan te nemen. De begrooting 1931 blijkt reeds vastgesteld en verzon den te zijn ter goedkeuring, zoodat wijzigingen niet meer kunnen worden aangebracht De heer Hemmer verklaart dat echter tot bespreking en het vragen van inlichtingen de gelegenheid nog open staat Totaal der inkomsten en uitgaven is f 7.625. Waar niemand het woord verlangt, wordt overgegaan tot punt 9 van den beschrijvingsbrief: Vaststellen der plaats waar- de volgende algemeene vergadering met daaraan vastgeknoopte tentoonstelling zal plaats vinden. Als vaststaand wordt aangenomen, dat in 1933 het 25- jarig bestaan der vereeniging in Wognum gevierd zal worden. Algemeen is men van opinie, dat het volgend jaar Winkel zal dienen te worden aangewezen. De af gevaardigden van deze plaats meenden echter, dat het vorige jaar besloten was dat eerst Zuidscharwoude aan de beurt zou komen. Aldus kwam men op 'n dood punt en een oogenblik scheen het zelfs, of het Hoofdbestuur na de vergadering, de afdeelingen omtrent dit punt nog aan- zou moeten schrijven. Met een krachtig woord doet de heer Hemmer een beroep op de vergadering, een zoo belangrijk punt niet op de lange baan te schuiven. Een zoodanig iets is nog nooit voorgekomen, zegt hij. Andere jaren zijn we gewoon, dat de afdeelingen als kemphanen elkaar de eer betwisten. Het bestuur confereert onder elkaar. In de vergade ring is druk beweeg. Als ik me niet vergis, zegt de heer Hemmer, heeft Winkel het vorige jaar er om gevraagd. „En om geen mal figuur te slaan, vraagt Winkel aan voor het volgende jaar", klinkt het dan opeens. De spanning is dan gebroken en een daverend applaus beloont deze woorden. De voorzitter feliciteert den heer Roggeveen, er op Wijzende, dat de afd. Heerhugowaard het vorige jaar voor het houden der tentoonstelling van den minister een subsidie van f 75.aangevraagd en gekregen heeft, en dat een goed voorbeeld soms tot goed volgen aan leiding kan geven. Punt 10 geeft den Directeur, den heer Saai, aanlei ding om aan te toonen, dat de lesprogramma's die reeds eenige jaren oud zijn, zich niet meer zóó aan de praktijk aanpassen als noodig is, door de groote ver andering die deze de laatste jaren ondergaan heeft, voornamelijk door de steeds voorwaarts schrijdende techniek. Ook in de plattelandswerkplaatsen zien we steeds meer machines verschijnen, en we mogen dit bejammeren of niet, één ding is zeker, in de opleiding moet er rekening mee worden gehouden; onze oplei ding moet om vruchtbaar te zijn, zich ten allen tijde aan de praktijk blijven aanpassen. Een commissie om dit punt te behandelen, bestaande uit de heeren Bak ker, Midwoud, voor hand- en vormteekenen, Mettes, Hoorn, voor lijnteekenen en Jansen, Wervershoof, voor de theorie, is benoemd. Ook in de afd. heeft hij reeds meermalen dergelijke 'stemmen beluisterd. Hij hoopt dat deze thans een vortn zullen krijgen in de gedaante van voorstellen, die zoo mogelijk vóór 1 Aug. moeten worden ingediend. Dan hoopt hij weer een lesprogram te zien, waarvan een ieder kan getuigen „gegrond op de praktijk". Hierna punt 11 inleidende, dankt de heer Hemmer in de eerste plaats allen, die hebben medegewerkt tot de mogelijkheid, dat er dit jaar op de tentoonstelling te houden in de gebouwen van den Dierentuin te 's-Gra- venhage, een stand der vereeniging zal kunnen zijn, en wel een stand, die er wezen mag. Gedurende deze ver gadering hebben eenige leeraren, hiep. aanwezig, een schifting gemaakt tusschen het aanwezige materiaal, dit in verband met tentoo^stellingsvoorwaarden. Hij wekt de aanwezigen op, reclame te maken voor deze tentoon stelling, waar inderdaad vakwerk zal zijn te aanschou wen, zooals wij het tengevolge der revolutiebouw al minder en minder zien, doch de strijd om het bestaan dwingt ten slotte iedereen om werk te leveren, dat hera brood verschaft, al mag hij het dan ook met bloedend hart verrichten. De heer Groot vindt gelegenheid om nogmaals de ver diensten van den heer Hemmer op den voorgrond te schuiven, waar het speciaal door diens bemoeiingen is gelukt, dat de vereeniging, hoewel onder lager nijver- lidrcnderwijs vallende, toch kan mededingen daar waar eigenlijk slechts werk van „middelbaar" wordt toegelaten. Bij de rondvraag wijst de heer Wegman, Hoogwoud, er op, dat ook den patroons nog wel eens op het hart mag worden gedrukt, dat zij het zijn die bij aanbie ding van werkkrachten behooren te vragen, of een di ploma der school behaald is. Hij meent, dat dit het eenige punt is, dat ten slotte voor Iemand, die een diploma heeft, de waarde er van bepaald. Van de an dere zijde echter moeten de patroons er ook zeker van zijn, dat een diploma inderdaad een bewijs is van een bepaalde bedrevenheid en vakkennis. De heer Botman wenscht te vernemen of de proef werkstukken diénen geschilderd te worden met verf van een bepaalde fabriek en of het niet mogelijk is of ook de leeraren een convocatie der vergadering ontvangen. Verder geeft hij een verklaring van de ietwat hooger dan normale onkosten der tentoonstelling in Groote broek, en wijt dit aan de abnormale weeromstandig heden van dat jaar, Prijsverlaging Vraagt prijs aan Uw leverancier, waar niet ver krijgbaar proef 50 Ko. direct af fabriek f 8.50 en met onderstaanden voederbak f 9.75 postwissel. Volledig dagrantsoen voor kuikens van 1-30 dagen oud, daarna uitsluitend „Kunstkorrel", ver kruimeld. Vakmenschen getuigen de groei is ongeëvenaard. Prijs 5 Ko. f2.40, 10 Ko. f3.90, 25 Ko. f7.90. 50 Ko. f 14.50; in iederen zak be vindt zich onderstaand kuiken droogvoederbakje. Wij maken speciaal opmerkzaam dat de „Kunst- korrel" niet enkel is een blootó samenvoeging van ochtendvoer en graan, maar een uitgebalanceerd vitaminrijk voeder van grooter waarde, waarvan het pluimvee 20°/o minder noodig heeft en 30% méér en grooter eieren legt van den allerfijn- sten smaak, daar de „Kunstkorrel" alleen ideale grondstoffen en geen vischmeel bevat. Zoo gebruikten b.v. de kippen gedurende den 10en Nat. Legwedstrijd Rijksinstituut Beekbergen 51.4 gram Standaard Ochtendvoer plus 63.3 gram graan; dus te samen 114.7 gr. per kip, per dag. De eierproductie was gemiddeld: Barnevelders 145.5 en W. Leghorns 198.3 per kip, per jaar. Daarentegen gebruiken de kippen gevoederd met uitsluitend „Kunstkorrel" gem. slechts 95 gram per dag en legden gem.; Barnevelders 227.3 en W. Leghorns 264 eieren per kip, per jaar. Dus bij 20°/# minder voedergebruik 81.8 eieren méér bij Barnevelders en 65.7 eieren méér bij W. Leghorns of een meerwinst van gemiddeld f 4.80 per kip, per jaar. Khaki Campbell eenden legden gemiddeld 335.6 eieren per eend, per jaar en in 472 op eenvolgende dagen gem. 425 eieren per eend, bij een verbruik van gemiddeld 130 gram '„Kunstkorrel" per dag. Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels l ïBERTELS'wdku™™» AMSTERDAM Octrooi reeds verkreqen in Belqié.Canada.Enqeland. Frankrijk, Italië. Honqarye, Polen. Spanje.Zuid -Afrika. De heer Saai verklaart, dat men vrij ls In het nemen van een leverancier, doch slechts van een bepaalde fabriek een staalkaart is genomen om eenheid in kleur te krijgen van de werkstukken. Aangenomen wordt dat de leeraren automatisch lid zijn, n.L van de afdeeling, waar zij les geven. De heer Hoogland heeft opgemerkt dat teekenlngen die volgens het werkprogram „liggend" moeten zijn vervaardigd, en „staande" zijn gemaakt, toch een be kroning hebben, ook het omgekeerde is het gevaL De directeur Saai antwoordt, dat de jury zich zooveel mogelijk aan het werkplan zal dienen te houden. Hoewel geen lid zijnde, vraagt daarna de heer Kos telijk het woord, in verband met het noemen van zijn naam bij de opening door den heer Dirkmaat, Hij ls slechts aanwezig in zijn functie als lid van den Raad, doch hij verklaarde thans als buitenstaander een beeld te hebben gekregen van het wezen en streven der ver eeniging, als hij tot nu toe niet had gehad. In voor komende gevallen kan ten allen tijde op zijn mede werking in den Raad gerekend worden. Hierna worden de verschillende leerlingen binnen ge roepen, en hen onder een toepasselijk woord van den Directeur Saai de diploma's uitgereikt Jullie denkt thans misschien jongelui, aan het eind van iets te zijn, en te kunnen stoppen, maar in het leven ls het eind van het eene steeds weer het begin van het andere. Kijkt straks, als jullie naar huis gaan, hier eens in den polder rond. Alles wat jullie daar ziet, is het resultaat van arbeid en volharden ln arbeid, ook als het soms lange jaren tegenliep. Iets wordt niet verkregen door niets, maar door hard werken. Dat zult ge al met dit diploma ondervonden hebben. En toch is dat nog geen bewijs, dat ge iets in uw vak bereikt hebt, maar juist, dat ge aan uw vak begonnen zqL Nadat ook nog voorzitter de leerlingen gewezen heeft op de voorrechten die zij thans genieten boven den dorpsvakman van vijftig jaar terug die zoo van de schoolbanken of soms niet eens van de schoolbanken bij het vak kwam, richt ook Burgemeester van Slooten nog eenige woorden tot hen. Pas in Uw later leven, als ge gaat genieten van de vruchten van dit onderwijs, zult ge gaan begrijpen de moeite, die velen zich ge troost hebben om u dit onderwijs te kunnen geven. Voor een groot deel heeft de mensch hetzelf in handen, wat hr !n het leven zal worden. Houdt daaraan ten allen ti vast. Dan richt hij zich nog met eenige korte woorden tot het bestuur. De convocatie was lang, maar de tijd is mij hier kort gevallen. Als de algemeene instemming met deze woorden voor stilte heeft plaats gemaakt, dankt namens de leerlingen de jongeheer Botman voor het genoten onderwijs. De heer Groot staat op... spreekt eenige woorden. Dan valt de hamer. De twee-en-twintigste jaarvergadering van de Vereeniging tot Bevordering van het Vakonder wijs in Westfriesland is afgeloopen. En allen, die willen zien, wat door vlijt en volharding en goede samenwerking kan tot stand gebracht worden door jongens, die voor een groot deel, gedwongen door geldelijke omstandigheden hunner ouders, zoo direct van de Lagere school naar „den baas" gingen, laten zij zich eens de moeite getroosten het tentoongestelde te gaan bekijken. En niet vak-menschen vinden er altijd nog wel een of anderen vakman, die zooveel liefde voor zijn vak heeft, dat hij hen „om niet" verklaart wat zoo op het oog niet veel om het lijf heeft en dat dan toch veel anders blijkt te zijn. Te Zaandam zijn sedert enkele dagen, na machtiging van het gemeentebestuur, op een terrein achter de Ned. Herv. Kerk aan de Oostzijde schatgravers bezig op zoek naar een voor enkele honderden Jaren daar be graven schat De schatgraver is de heer Hans Langhlrt uit Würz- burg (Beieren), die ln een bijeenkomst van een genoot schap voor Geheimwissenschaft mededeelingen zou heb ben gekregen, dat ter plaatse in de 17e eeuw een door een Duitsche bewoond klooster of kasteel heeft gestaan. Een helderziende dame, Sylvia uit Berlijn, die de wis selroede hanteert heeft op de plek een onderzoek in gesteld, waarna men met het graven is begonnen. De verborgen schat moet voor millioen waarde heb ben. De toezegging is gedaan, dat de gemeente Zaandam de helft van de waarde zal krijgen, indien de schat wordt gevonden. Het toeval wil. dat het terrein, waarop de stalhouderij van de firma Ros heeft gestaan, in verband met een wegdoorbraak geheel open ligt. Het geheele terrein wordt eenige meters diep uitge graven. VERDUISTERAAR IN T GROOT. De recherche te Nijmegen heeft een man aangehou den, die in korten tijd kans zag. 25 rijwielen en een motorrijwiel in huurkoop te ontvangen en deze na be taling van den eersten termijn te gelde te maken. Ver dere betalingen bleven achterwege. De man zal wegens verduistering vervolgd worden. Wat er gestolen wordt. Toen voor den politierechter te Utrecht de zaak dien de tegen een Amsterdamschen koffiehuisbediende. die als bezoeker van den Utrechtschen raadskelder onder zijn jas een antieke bierpul had medegenomen, ver klaarde, naar wij in „Hegedisto", orgaan van de Ver eeniging Het Gedistilleerd Orgaan lezen, de heer Hen- drix, waard van den kelder, dat hij, nu de kelder juist één maand open is, mist: tien antieke aschbakken, zeer veel tafelzilver en een honderd bierpullen. De gap- perij nam op het laatst zulk een omvang aan, dat hij aan de kellners van zijn inrichting voor elke betrapping f 2.50 beloofde. Een „fijn" publiek komt daar! Het eerste postvliegtuig vertrekt 25 Sep tember a.s. Naar wordt vernomen, ligt het in het voornemen der K.L.M., met de postvluchtcn naar Indië op Don derdag 25 September aan te vangen. Het tweede postvliegtuig zal een week later vertrekken, de vol gende postvliegtuigen vervolgens om de veertien da gen. Dat er duizenden met de Paaschdagen op uit zou den trekken om de bloemvelden van Ilillegom, Lisse, Sassenheim en aangrenzende dorpen te bezichtigen, lag voor de hand. Al lokte het weer niet, doordat het guur en winderig was en de zon ontbrak, het was toch dragelijk en bij duizenden zijn de fietsers en do automobilisten en de wandelaars er op uit getrokken om Hollands bloe-mentooi te bewonderen. Ook tal rijke buitenlandsche auto's werden waargenomen en vooral deze vreemde bezoekers zullen zonder twijfel een onuitwischbaren indruk hebben ontvangen van het zeldzame schouwspel, dat de bloemenvelden op leveren cn van de ongekende drukte op weg en veld, veroorzaakt dook de vele duizenden fietsers en auto's, bijna allen feestelijk getooid met guirlanders van' narcissen, of bouquetten van hyacinthen of tulpen. Vooral den 2en Paaschdag was het heel druk langs den Rijksweg tusschen Velscn en Den Haag en het was voor de verkeersregelende politic een zware taak om er de beweging en gang wat in te houden. Zeldzaam druk was het tusschen Alkmaar en Vel scn, toen de motor-races op het Alkmaarsche sport terrein waren afgeloopen en daarna een onafgebroken stroom van honderden bij honderden motorfietsen naar het Zuiden toog. Dat was een opwindend schouwspel, nog verhoogd door de zeer talrijke auto's, die eveneens van Alkmaar of huiswaarts trokken. De politie had zich overal geposteerd om regelend op te treden en een oogje in 't zeil te houden, want een motorrijder behoort nu eenmaal niet tot de categorie bedachtzame rijders; hier en daar stonden zelfs Roode Kruis-soldaten geposteerd. Zooals gezegd, vooral 2en Paaschdag was het heel druk langs den weg. uit de groote steden was het eien ware uittocht; tal van extra treinen en tram men waren ingelegd. De bloembollenstreek heeft haar seizoen goed ingezet; straks in den tulpentijd komt het vervolg. Te Groningen werd Zaterdagmiddag het Passch* congres der S.D.A.P. geopend. Aan de Openingsrede van den Voorzitter is het volgende ontleend. De partijvoorzitter, de heer J. Oudegeest, opende het congres en herdacht de twee partijgenooten, die reeds geruimen tijd aan het ziekbed gebonden zijn; de heeren Troelstra en Kleerekoper. Hoewel dit congres in eien tijd van economische crisis valt, verklaarde spr. zich verheugd over den gang van zaken in de arbeidersbeweging. De S.D.A.P. was in den laatsten tijd zoo sterk gegroeid als nog bijna nimmer te voren. In de laatste twee jaar steeg haar ledental met rond 15.000 en op het oogenblik be draagt het 06.082. De heer Oudegoest achtte het echter noodzakelijk, dat men in den komenden tijd streng zal letten op het behoud dezer leden, want hij achtte de vrees niet ongewettigd, dat wij eenige jaren van economische inzinking tegemoet gaan. Want juist in zulk een tijd ls een sterke partij noodzakelijk, tenein de van de regecring de vereischte maatregelen te ver krijgen en tegemoet te komen aan den nood der ar beidersbevolking. De financieele toestand der partij, oordeelde spr., in verband met de contributie verlaging van 1928, is zoodanig, dat tot groote voorzichtigheid op financieel gebied diende te worden aangespoord. De arbeiderspers. Uitvoerig ging de heer Oudegeest ln op den toe stand van de sociaal-democratische pers en releveer de de totstandkoming, in samenwerking met het N.V.V., van de nieuwe N.V. „De Arbeiderspers", opge richt op 21 Mei 1929. Een plan voor uitbreiding van de sociaal-democratische dagbladen en wekelijksche en maande!ijksche periodieken is vastgesteld, dat eenige jareJn zal vragen om geheel tot uitvoering te worden gebracht. Te Amsterdam rekent men uiterlijk op 1 Januari 1932 gereed te zijn. Ook te Rotterdam en in vijf andere plaatsen hoopt men tegelijkertijd de plan nen te hebben uitgevoerd, zoodat men er op rekent op 1 Januari 1932 de beschikking te hebben op zeven dagbladen in verschillende plaatsen des lands. „Het Volk" en „Voorwaarts" hadden op het einde van het eerste kwartaal 1930 tezamen 96.470 abonnóe®. N.V.V. en andere organisaties. Ten aanzien van de samenwerking tusschen S.D.A.P. en N.V.V. achtte de heer Oudegeest den thans gevonden vorm van een algemeenen raad uit stekend te voldoen. Ter gelegenheid van den zeven tigsten verjaardag van Troelstra, dien deze onopge merkt wil laten voorbij gaan, heeft „De Centrale Ver zekering-Mij." behalve de honderdduizend gulden, die zij voor de scholing der arbeiders heeft geschonken,

Schager Courant | 1930 | | pagina 11