DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Uit onze omgeving. WIERINGEN Gemengd Nieuws. De actie van Gandhi in Engelsch-Indië. thans in samenwerking met het bestuur van het Troelstra-oord besloten den bouw te bekostigen, als mede de Inrichting van een der nieuwe vleugels aan het Troelstro-oord, waarin de aula voor de kader- school zal worden gevestigd. „De Centrale" heeft daarvoor een voorloopig crediet van f80.000 ter be schikking gesteld. De „Vara". De jongste organisatie der arbeidersbeweging, de v.a.r.a., is in net afgeloopen Jaar wonderlijk blij ven groeien, dank zij den grooton ijver en kunde van de leidende personen, doch wellicht ook door den tegenstand, welke de V.A.R.A. van hoogerliand onder vindt. Indien de regeering strijd wenscht met de arbeidersklasse is deze daartoe bereid. „Wij zullen" zegt. de heer OudegeoBt „indien de zendtijd niet spoedig naar billijkheid wordt geregeld, zooals de wet voorschrijft, onze gansolio beweging hebben te mobi- lisccren en wij zullen den strijd voor de rechten van do V.A.n.A. hebben te voeren met alle middelen, waarover Wij beschikken, en dat zijn er niet weinig. Economische en politieke vooruitzichten. Was spr. nl verheugd over den vooruitgang cn de verdieping dor beweging, ook op cultureel gebied op economisch gebied was hij niet geheel gerust en sprak hij de. meening uit, dat men in dalende lijn ging. Er is op het oogenblik een crisis in den land bouw en er is een crisis aanstaande ook in industrie en handel. Spr. vreesde voor toeneming der werk loosheid met alle gevolgen daarvan voor do arbei dersklasse en de arbeidersbeweging. In zulk een tijd (móeten partij en vakbeweging sterk zijn. Ook ten aahzien van de internationale ontwikkeling voelde spr. zich niet gerust. De beweging ten voordreis van don volkonvrede, die kort na den oorlog sterk was, begint te verslappen. Spr. doet daarom een oproe ping tot allen, die zullen kunnen medewerken voor den volkenvrede. De rede werd langdurig toegejuicht, waarna met het afhandelen der agenda werd begonnen. Hieruit, vermelden we, dat de Voorzitter der Kamer fractie, de heer Albarda, mededeelde dat de Regec- ring in deze parlementaire, periode de Begrafeniswet wil herzien. Gezien de politieke omstandigheden ver wachtte de spreker niet, dat deze herziening zal lei don tot de in de S.D.A.P. verwachte uitkomst, n.1. meer crematoria. Besproken werd hert. nemen van maatregelen om de eenheid in de Partij te bewaren, zulks In verband in et de linksche oppositie. Dc Voorzitter echter achtte die eenheid niet in gevaar, het U. B. blijft echter waakzaam. Een groot aantal sprekers had opmerkingen over de leiding; ook over de redactie der socialistische pers. De hoer Smit uit Amsterdam was het niet eens met. bet partijbestuur, dflt de uitslag der verkiezingen be vredigend was. De winst bedroeg Wn procent, terwijl de S.D.A.P. sedeirt. 1918 slechts twee zetels heeft ge wonnen. <v de heer De Roode noemde den uitslag der verki ugen onbevredigend. Hij sprak voorts over den "rnatlonalon oconomisehem toestand en betoogde, een internationale organisatie der pro ductie nor -r was. De lieer Ier Laan was van meoning, dat de strijd voor ontwapening te zeer verzwakte. Hij bepleitte massa-dlenstweigerlng en een algemeene werkstaking in geval van mobilisatie. Zondagmorgen bij de opening -'nn hot congres, sprak de voorzitter zijn gelukwensch uit voor Troel- stl-n, die zijn 70cn verjaardag herdacht. Ir. Albapda voerde het woord over de politiek der partij en verdedigde het beleid van do partijleiding. Een motie van een aantal Amstordamsche afdee- lingen, waarin herziening geëlscht werd van de po litiek der partij en een onderzoek naar die politiek werd gevraagd, wees hij af. De partij moet bereid blijven om in noodzakelijke gevallen met R.K. Staats partij samen te regeeren en mag niet uitspreken, dat zij zich voor goed togen deze partij wendt. Het volgende congres zal het onderwijsvraagstuk behandelen; het congres vnn 1932, dus nog tijdig voor de nieuwe verkiezingen zal gaan over de alge meene politiek der S.D.A.P. In de 2e Paasohdag voortgezette vergadering, zette de heer Albarda zijn rede Voor met de behandeling van het landbouwvraaqftuk. Spr. wees op de econo mische crisis, die hij verwacht en die thans al zeer sterk heerscht in den landbouw. Als eenlgo oplossing gaf hij aan socialisatie van den grond. In afwachting daarvan dient echter gestreden t.o wor den voor belangrijke verbeteringen van de pachtwet. Een desbetreffende resolutie van het Partijbestuur werd bij acclamatie aangenomen. Behalve de heide aftredende leden, de heeren Stok vis en Mr. .T. Duys. werden de overige leden van het Partijbestuur herkozen, terwijl in de twee vacatures gekozen worden het Tweede Kamerlid Ir. C. A. Cra- •mor en de vertegenwoordiger der linksche oppositie, de heer P. J. Schmidt. Aart de orde was vervolgens het rapport betreffende de stimulatie (samengaan) van functies in de partij en eenige andere punten van meer onganisatorischen aard. Te ruim half vier werd het congres gesloten. Het was druk bezocht. In tijden van crisis en de bemoeiing der re geering; dat de Trompen en De Ruyters weer mogen leven!; achteruitloopende prijzen van roode en gele kool; Deensche witte vrij statloiuialr; uien iet« beter; peen buitengewoon slechte prijzen. De inzet der nieuwe campagne met rabarber-voor- veillng. Wie de kranten bijhoudt, weet ongetwijfeld, dat er de laatste weken door de boeren en tuinders een actie wordt ontwikkeld, die men in de laatste kwarteeuw te vergeefs heeft gezocht. Het actieve leven hunner •rganisatles is toe te schrijven aan den noodtoestand %aarin land- en tuinbouw verkeeren. Het lijkt ons wel goed gezien van deze vereeniging, dat de groote trom wordt geroerd en dat de regeering en leidende persoon lijkheden aan het verstand wordt gebracht, dat er iets hapert. Uit de gestie onzer regeering zou men intus- schen nog niet opmaken, dat de nood al bijzonder hoog is gestegen. Immers in tijden van crisis, wanneer voor velen oogcnbllkkelijke hulp geboden Is, gaat men niet over tot het Instellen eener staatscommissie, die ten doel heeft te onderzoeken, welke maatregelen kunnen worden getroffen in het belang van twee bronnen van bestaan voor een groot deel der Nederlandsche bevol king. De Instelling van zoo'n staatscommissie Is alzoo niet een bewijs, dat onze regeering den toestand bij zonder ernstig inziet. Meermalen zijn dergelijke Staats commissies bijzonder voorbeeldige kapstokken geweest, waaraan klachten worden opgehangen In den letterlij ken en figuurlijken zin van het woord. „Het gaat wel weer over," denkt men blijkbaar In Den Haag en als dan de commissie klaar Is met haar vooronderzoek en alle berichten zijn ingenomen en alle op de zaak be trekking hebbende onderwerpen zijn bestudeerd en voor- en nadeden zijn gewikt en gewogen en... ja als dit alles langs den offlcleelen, bureaucratlschen weg ls gebeurd, dan zijn er weer enkele Jaren verloopen, hebben vele gedupeerden zich aan de toestanden aangepast. Is er intusechon veel beroerdigheid en narigheid geleden en kan de regeering als antwoord op lastige vragen er op wijzen, dat toestanden en omstandigheden sinds de in stelling der commissie zich weer wat In gunstige rich ting hebben ontwikkeld, dat verschillende argumenten, om dit of dat op deze of die wijze aan te pakken, hun waarde hebben verloren en dat per slot van rekening alles of zoo goed als alles bij het oude is gebleven. De regeering heeft dan haar plicht gedaan en ontvangt bij haar aftreden den dank der natie in even groote mate als de commissie, hulde gebracht wordt door de regeering voor de diensten, der natie in moeilijk tijden bewezen Maar de nood van velen blijft. Zoekend en tastend, ook in economischon zin, gaan we vorder. En wij allen weten het niet. De tijdon verandoren en mot de tijden de menschen. Hoe herinnoren we hot ons nog levendig, dat bij den verkiezingsstrijd voor de Ttveode Kamer de partijen van rechts de voorstanders van beschermen de rechten waren, terwijl de linkerpartijen zich als de verdedigers van don vrijhandel opwierpen, En wie nu de Standaard hoort, het orgaan van de Antirevolutionnaire partij in Nederland en Do Nederlander, dat van de Christelijk-Historisohe partij, dan vernomen, dat de ac tieve handelspolitiek uit den booze moet worden ge acht. Geen vechttarieven, zij do leuze. Terwijl aan de andere zijde stemmen opgaan, die roepen om hoogere invoerrechten of sluiting der grenzen voor bepaalde artikelen uit het buitenland! En we worden herinnerd aan de tijden van Tromp en De Ruiter, toen het Ne derlandsche volk nog niet uit lamzakken bestond; aan de tijden, toen de Nederlandsche schepen een bezem in de mast voerden ton tookon van hun alomtegenwoordig heid op alle zeeën; aan de dagen van Van Speijk, die liever de lucht invloog dan zich over te geven. M.a.w. in deze tijden, nu overal de tariefmuren hooger <....hóo- ger worden opgetrokken, moet de Nederlandsche Leeuw zijn manen schudden, moet hij niet slechts zijn tanden laten zien en brullen, doch hij moet bijten en ver scheur alle natiën, die ons op het hart trappen door den invoer onzer producten tegen te gaan of te bemoeilij ken. 't Is de vraag maar, ofd ie Nederlandsche Leeuw nog leeft en zoo ja, of hij nog de kracht heeft om te brullen te te verscheuren. Blijkens het Jaarverslag van den Noordermarktbond is do zaak nog niet zoo ornstig. De omzet over het afgeloopen Jaar was nog uitstekend en aa.n den Lan gendijk weet men nu eenmai, dat na goede jaren weer slechte aanbreken en omgekeerd. Toch blijkt men het er over 't algemeen wel mee eens te zyn, dat de draag kracht veler tuinders niet bijzonder groot Is; althans zal geen krachtige aandrang worden uitgeoefend op ve len, die hun tulnderscrediet nog niet geheel en al heb ben afgelost. En ook weten vele tuinders zelf ook, dat het dezen winter en het heele jaar door de dood in de pot is geweest: eon niet-officieele inventarisatie staat blijkbaar op het program van een aantal houders van roode kool, die vóór 7 Mei slechts 2/3 van hun voor raad willen verkoopen en op die wijze een geregelde aanvoer te krijgen en nog flinke prijzen van dit pro duct willen maken. Een drenkeling grijpt zich aan een stroohalm vast Als er nu maar geen te hevige stormen opkomen, die de wateren wat onzacht beroeren! De afgeloopen week was nog slechter dan de vorige. We spraken handelaars, die dit toeschreven aan de ko mende Paaschdagen, wanneer de vraag doorgaans slap en traag is. Dinsdag word voor eerste soort roode kool f 3.50—8.50 per 100 K.G. betaald; tweede soort bracht toen f 2.80—6.70 op, Drie weken geleden waren de prij zen f 300 per spoorwagen hooger. Gedurende de heele week kwam in de genoemde prijzen geen of zeer weinig verbetering; alleen voor groote werd toen wat meer betaald: in de tweede helft der week bracht de eerste soort van f 4.806 op. De hoogsté prijs, welke be steed werd, was f 9.80 aan de veiling van den Noorder marktbond voor pulk kleingoed van ruim 2 pond. De aanvoer wordt heel wat minder: aan de Broeker vel ling werden ruim 20 spoorwagens aangevoerd, aan die te Noordscharwoude 65 spoorwagens van 10.000 K.G. Zeer sterk liepen ook de prijzen der gele kool ach teruit. Aan de veiling der L.G.C. werd Dinsdag f 2.80 f 5.90 betaald, aan die te Noordscharwoude f 40.70, Donderdag leek het wel, of de prijzen weer op het oude niveau kwamen: te Noordscharwoude werd toen f 8.50 9.70 betaald, te Broek op Langendijk f 810.30. De volgende dagen evenwel was het weer mis, zoodat Za terdag aan de Noordscharwouder veiling f 5.507.40 aan de Broeker f 4.80—8.20 werd betaald. Aan deze velling beliep de aanvoer 18 spoorwagens, aan gene slechts 11. De slechte prijzen hebben ongetwijfeld In vloed gehad op de aanvoeren. Voor Deensche witte kool waren de prijzen weer alles behalve rooskleurig, al zal niet minder zijn gemaakt dan de vorige week, toen het, gelijk men uit ons vorige overzicht heeft kunnen lezen, zeer slecht ging met de koolsoort. De laagste prijzen, die aan de velling te Noordscharwoude zijn gemaakt, lagen tusschen 60 cent en 80 cent per 100 K.G.; te Broek op Langendijk was dit iets beter. De hoogste noteeringen op de achtereen volgende dagen aan de eerstegenoemde veiling Hepen van f 2—2.30, aan de laatstgenoemde van f 1.60—2.20. Per spoorwagen Deensche witte zal dus wel niet meer dan f 140 zijn gemaakt, een bespotting van de hooge productiekosten. De totaal-aanvoer beliep 96 spoorwa gens, waarvan 74 te Noordscharwoude. De stemming voor uien was beter dan de afgeloopen week. Donderdag b.v. werd te NooWscharwoude f 1.70 2.40 betaald, Vrijdag te Broek f 1.50—2.20, dat ls meer dan het dubbele van wat ze de vorige week opbrachten. Drielingen werden daarentegen nog goedkooper ver kocht n.1. voor f 0.100.80 per 100 K.G.! Met de prijzen de peen was het allertreurigst ge steld: f 0.30—0.90 voor 100 Kg. groote, f 0.20—0.40 voor dezelfde hoeveelheid kleine. Bieten brachten f 0.80—1.20 op. Nog werd een partijtje blauwe aardappelen aange voerd, die I 1.80 opbrachten. Volgende week krijgen we een voorvetllng van ra barber; we kunnen dit product tot het nieuwe seizoen rekenen. We vernamen, dat er heel wat zal worden aangeboden. Gehoopt wordt, dat de inzet goed moge zijn! Vergadering van het Visschersfonds, op 2en Paasch- dag namiddags 3 uur, in café Veerdig. Aanwezig 37 personen, waarbij dc vischkoopers welke tot deze vergadering mede waren uitgenoodlgd. De Voorzitter, de heer S. Zomerdijk deelde mede. dat naast den boekhouder verzocht is een botaalmeester aan te stellen. Hiermede opent voorzitter de vergadering. Wordt medegedeeld dat 5 sollicitanten zijn opgeko men voor <Üe betrokking van boekhouder. Later is nog een sollicitatie binnengekomen, deze was van meening dat de sluiting een dag later was. De vergadering is van meening. dat er geen bezwaar is deze nog mede te laten solliciteeren. Verschillende aanwezigen zijn van meening. dat de op roep voor sollicitanten niet naar genoegen is gedaan, men had liefst een persoon, welke lid is van het fonds en welke verstand heeft van visch. Wordt medegedeeld dat de stemming vrij is en dat onder de sollicitanten wel leden zijn met tevens perso nen. welke verstand van de zaak hebben. Er wordt gevraagd of er aanwezigen zijn, welke an dere voorstellen hebben als het bestuur, inzake de be noeming. Enkelen zijn er onder de aanwezigen, welke een oproep hadden gewenscht uitsluitend voor leden van het fonds. Het bestuur zegt in deze dat het toch geen verschil uitmaakt, of een vrije oproep wordt gedaan of een op roep alleen uit de leden. Men is vrij in de stemming. De Voorzitter deelt mede, dat gesolliciteerd hebben de heeren Corn. Duijnker Az., P. Kaleveld, M. Kat, Jb. Lont Dz.. D. Oeten en MeJ. P. Rietvink. Wordt tot stemmen overgegaan. Ingekomen zijn 37 biljetten met uitslag der stemming: MeJ'. P. Rietvink 12, P. Kaleveld 10. M. Kat 10, Jb. Lont Dz. 3, Corn. Duijnker 1 en blanco 1. Is geen meerderheid van stem men verkregen, dus volgt nog een vrije stemming met als uitslag: MeJ. P. Rietvink 16. M. Kat 13, P. Kaleveld 6 en Jb. Lont 2 stemmen. Volgt herstemming tusschen MéJ. P. Rietvink cn M. Kat, met als uitslag: Mej. Riet vink 20, M. Kat 16 stemmen en 1 blanco. Alzoo is MeJ. P. Rietvink gekozen. Deze is hier niet aanwezig, dus zal met de benoeming in kennis worden gesteld. De heeren Jb. TIJsen en P. Halfweg vormden het stembureau. Volgt voorlezing dienstregeling, d.1. de tijdsbepaling voor de uren van afslag. Deze tijd ls in overleg met de Koopers bepaald. L. de Jong is van meening dat 9 uur 's morgens wat laat ls voor opening. De koopers deelen mede dat de telefoon voor dien tijd niet open is, dus daar is rekening mede gehouden, de Jong was dit niet bekend en hij vindt het uur van 9 uur dan wel goed. De heer P. Halfweg vindt op Zaterdagavond sluiting 8 uur In de ansjovischtijd wat vroeg, vooral met het oog op den nieuwen tijd. Hiermede zal ook rekening worden gehouden. Een lijstje van de uren van afslag zal in de afslag worden opgehangen. Volgt rondvraag. De heer C. ten Bokkel vraagt hoe de betaling nu ge schiedt. Voorzitter deelt mede van door den boekhouder. To taal zijn de onkosten 2Vi pet. Dit is bij andere plaatsen vergeleken heel laag. Deze lage onkosten zijn oorzaak dat de afslag in eigen beheer ls. De heer D. Taker vraagt waar de betaalmeester zit ting houdt. Dat is in de afslag. De heer P. Halfweg vraagt of bij de afgeslagen par tyen briefjes worden afgegeven. Wordt medegedeeld van wel. Elke verkooper ontvangt een bon van het afgeslagene. De koopers ontvangen daarvan een copie. De heer P. Kaleveld vraagt of de vereeniging wel ko ninklijk ls goedgekeurd. De secretaris zegt va.n wel. Dan rijst de heer Kaleveld van zijn zetel, en stapt op de bestuurstafel toe, met de mededeellng, dat hij met de genomen besluiten geen genoegen neemt en het een groote draaierij vindt, en richt déze woorden voorname lijk aan den heer S. P. de Vries. Spr. vraagt of er In een vergadering van de S.D.A.P. ooit zoo wordt gehan deld. De heer De Vries: In dit geval zou dat wel zoo zijn, De heer Kaleveld: Er zijn hier 3 leden van den ge meenteraad aanwezig, en ik begrijp niet dat deze een besluit wat in de vorige vergadering ia vastgelegd, nu niet handhaven. De uitslag der verkiezing is met draaie rij verkregen. De heer De Vries: Als U zelf benoemd was geworden, zou U dan ook zoo hebben gesproken als nu? De heer Kaleveld: Neon, dan had Ik mij stil gehouden. Algemeen gemompel en gelach. De Voorzitter acht het welletjes en zegt dan nog, dat voor er tot stemming ls overgegaan toch de meening der vergadering is gevraagd, en toen zeide Kaleveld niets. De heer Kaleveld: Neen, ik wilde de stemming niet beïnvloeden, en dat doet de heer De Vries wel. De overige aanwezigen laten blijken dat de zaak ge heel ter goeder trouw en naar genoegen der vergadering is behandeld, maar Kaleveld hecht daaraan ge en ge loof, en bedankt op staanden voet als lid van het vis schersfonds. De heer S. P. de Vries zegt daarop nog, wacht dan tot de algem. vergadering, dan kan je mij er uitknikke ren, want dergelijke baantjes als ik heb, ben ik zoo niet op gesteld. Het gaat er dan nog wat rumoerig toé totdat Kaleveld nog zegt het min te vinden van een koninklijk goedge keurde vereeniging zoo te handelen als nu is gedaan. De rondvraag wordt voortgezet, doch levert verder niets meer op, zoodat de Voorzitter onder dankzegging sluit. De bijzondere openluchtmeetaing, gehouden door het leger des heils, op den 2en Paaschdag des voormid dags te Den Oever op het land van Bakker en des na middags te HJppolytushoef op het land van Bruul zijn goed geslaagd en bezocht. Ook de collecte langs de hui zen en op straat bracht een bevredigend resultaat. Tijdens de feestdagen is onze gemeente zeer druk be zocht door vreemdelingen per fiets en auto, met het doel, bezichtiging der Zuiderzeewerken. De S.D.AP. afd. Wieringen zal haar 1 Mei-dag vieren op Zaterdagavond 3 Mei in „Concordia" te Hippolytus- hoef. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heem raadschap Wieringen op Zaterdag 19 April 1930 ten lokale van D. D. Lont te Hipp'olytushoef. Tegen woordig 14 leden. De voorzitter, de heer C. Maars, opent de vergade ring, waarna de secretaris de notulen leest, welke on veranderd worden goedgekeurd. Hierna worden gelezen de ingekomen stukken. Ten opzichte van een paar adreseen van houders van ververschingsinrichtingen voor eendenhouderijen wordt besloten dezen te berichten, dat niet de in breng van het water, doch de uitvoer uit do ver verschingsinrichtingen, onverschillig uit welken bron, aan de heffing ten grondslag ligt. Op een ander adres wordt besloten onder getnerlei omstandigheden toe te staan, dat afrasteringen mo gen worden gesteld in de afvoerslooten in onderhoud bij het Bestuur van het Heemraadschap. Eenige stukken inzake ziekteverzekering' de wijze van opname van gelden, uitkomsten inzake motin gen in verband met de grondbelasting, worden voor kennisgeving aangenomen. Bij het opmaken van een aanbevelingslijst ter be noeming van een Heemraad, wegens periodiekd af treding van den heer M. Bakker, wordt een drietal gekozen, met als no. 1 de heer M. Bakker, als no 2 de heer Alb. Klein Sz. en als no. 3 de h^er S. Ivoorn Jz. Bij de beraadslagingen omtrent de begrooting over het dienstjaar 1930, wordt besloten, de zolderbak, die wegens drooglegging van den Wierlngermeei' niet meer langs de zeeweringen behoeft te worden ge bruikt, te sloopen. Voor de stichting van eene nieuwe electrische be malingsinrichting, ten behoeve van de bemaling van de Koelmer- cn West er land er koogen, ?ordt 'beslo ten, een geldleening aan te gaan tot een bedrag groet f5000. Hierbij wordt mededeeling gedaan van de uitkom sten van de nieuwe bemalingsinnchting ter bemaling van de Oeversche-, Stroecr- en Hippolytushoeve.koo gen. De bemalingsinrichting voldoet aan alle daarvoor gestelde eischen. Thans wordt met deze inrrihtirg ongeveer 1300 H.A. bemalen. De machine heeft nu on geveer een jaar dienst gedaan tegen een bedrag van f1700 stroomkosten. Door het plaatsen van overlaten, kunnen de ver schillende peilen, een en ander in verband met ue hoogte van het maaiveld in de verschillende Kcugen, op behoorlijke wijze worden geregeld. Ten opzichte van het verder op diepte brengen van de hoofdwaterwegen en het verder beharden der land wegen, in de verschillende koogen, wordt besloten hiermede geregeld voort te gaan, en tot dekking der kosten van een cn ander, de lasten met f 1 te verhoo- gen, en alzoo een omslag te heffen van f 17 per H.A. Naar aanleiding van verschillende klachten van ingelanden in de Oeversche- en Hippolytush- ever koogen, ten opzichte van de vervuiling van het drink water in die koogen. door het zeer vervuilde riool water uit de dorpen den Oever en Hippoitushoef, wordt na lange beraadslaging besloten bij het Ge meentebestuur aan te dringen, matregelen té willen nemen tegen het houden en gebruiken van waterclo sets, zonder de daarbij behoorondo aoptictank^r», De vncaliön drijven thans via de riolen en afvoer».ooton de koogen in, waarin de toestand, vooral in do nabij heid dier dorpen, onhoudbaar wordt. Wanneer, aldus de vergadering, geen spoedige en geheel «fd/Onde mataregelen worden genomen, zal men «.r toe moe ten over gaan, den toevoer van het rioolwater f,èheel af te sluiten. De begrooting wordt hierna vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op g 43428.34. Bij dc rondvraag wordt weer de aandacht gevestigd op het niet uitmaken der slootcn door sommige in gelanden. Ook blijkt tijdens de besprekingen, dat zelfs een par leden van het Bestuur niet aan hunne verplichtingen hebben voldaan. Tenslotte komt men overeen, maar eens eon ruim tegen de nalatigen te houden, en op te dragen aan de mannen vnn het gezag, die jn den regel minder sparen en vlugger overgaan tot net opmaken vun de noodige processen-verbaal. Na verschillende besprekingen van meer huiahou- delijken aard, wordt de vergadering onder dankzeg ging voor de vlotheid die inen ann de verschillende besprekingen heeft willen geven, door den voorzitter gesloten. De gymnastiekvereniging „Wieringen", onder lei ding van den heer H. Pennekamp, is voornemens, op 4 Mei a.s. een uitvoering te geven in Concordia te Hippolytushoef. Zooals te verwachten was, nemen de verhoudingen bij de voortgaande actie van Gandhi steeds scherper vormen aan. Het staat te bezien, dat Gandhi aan stonds de door hom ontketende beweging niet meer in handen zal kunnen houden, ja, men krijgt zeifs wel eens den indruk dat Gandhi op een oproer aan stuurt. Ernstige ongeregeldheden te Bengalen. Uit Calcutta wordt geseind, dat het te Chittugnng tot ernstige onlusten is gekomen. Een Reuter-bericht meldt, dat anarchisten de tele foondraden doorsneden alvorens eer» poging te doen om een inval te doen in een wapendepot. Een En- gelsch-Indisch sergeant-majoor en vier Indiërs wer den gedood. In den nacht van 18 April werd op veer tig mijl afstands van Chittagong een trein tot ont sporen gebracht. Een oficieele verklaring betreffende de gevechten te Chittagong zegt, dat in den avord van 18 April een honderd oproerlingen de wapendepots, den spoor weg cn de politie aanvielen en in brand taken. Aiie burgerlijke ambtenaren van den spoorweg, met in begrip van vrouwen en kinderen, zijn in veiligheid De politie en plaatselijke militairen doen pogingen om de oproerlingen te omsingelen. Over het gebeurde te Chittagong meldt de Briti9h United Press, dat tusschen de politie 'en fanatieke inlanders wanhopig werd gevochten Sir Francis Jackson, de gouverneur van Bengelen, keert zoo spoedig mogelijk naar Bengalen terug. Hij was op weg naar Darjeellng. Simla, 19 April. De uitvoerende raad van den gouverneur-generaal kwam heden bijeen ter bespre king van den toestand in Bengalen en in andere deelen des lands. Hoewel de opstandige beweging te Chittagong ern stig is, is zij geisoleerd en vertrouwt de regêering de opstandelingen te onderwerpen en te arresteerón. Volgens een nader bericht zijn de spoorwegwbin- dingen en de telegrafische verbindingen met Chitta gong hersteld. Blijkens bericht van den magistraat te Chittagong is, naar Reuter uit Calcutta meldt, loet telefoonbureau eveneens in brand gestoken Do aan vallers waren voorzien van moderne wapens. Er zijn twee politiebaembten, twee Europeanen en drie taxi chauffeurs gedood en eenige personen gewond. De Indische regeering neemt, zooals te begrijpen is, krachtige maatregelen. Een ordonnantie van den onderkoning. Simla, 19 April. De onderkoning heeft een spe ciale ordonnantie voor Bengalen uitgevaardigd ter voorkoming van terroristische aanslagen. Bij deze ordonnantie worden aan de autoriteiten buitenge wone bevoegdheden verleend, o.a. tot het gevangen- houden van verdachten zonder rechterlijk vonnis, enz. Om verdere opstootjes te Calcutta te voorkomen, is de politiemacht er uitgebreid. Gepantserde auto's en gewapende politie zijn op alle punten gestation- neerd en vliegtuigen cirkelen boven de stad. Een en twintig arrestaties »e Calcutta. Calcutta, 19 April. Na verschillende huiszoekin gen in de stad, o.a. in het hoofdkwartier van het Congresbestuur, zijn een en twintig personen gear resteerd. Een bevel tot inhechtenisneming is uitge vaardigd tegen Chakravati, secretaris van het comi té van het provinciaal congres van Bengalen, Mebla., bekend oud-lid van de Wetgevende Vergadering, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het leiden van de beweging van burgerlijke ongehoor zaamheid in eon buitenwijk van Bombay. Gandhi spoort aan te weigeren de grond belasting te betalen. Naar volgens een N.T.A.-bericht uit Bardoli ge meld wordt, hield Gandhi, die daar per auto aan kwam, in een massa-vergadering een toespraak waarin hij de bevolking aanspoorde de drie door hem verkondigde grondstellingen ter harte te n',men. Zij moest zich dus niet bekommeren om het zoutmo nopolie, afzien van alcoholgebruik en -elf stoffen spinnen. Bovendien spoorde Gandhi aan tot het weigeren der betaling van de grondbelasting. Aimie Besant dringt aan op een verkla ring van de regeering. Madras, 19 April. Annie Besant. die sterk gekant is tegen de campagne van civiele ongehoorzaam heid, heeft aan Wedgwood Bonn, den minister van Indic, een telegram gezonden, waarin zij verklaart, dat de toenemende onrust moet worden geweien aan de onvastheid van de Engelsche politiek, en aan dringt op de definitieve verklaring dat het de taak van een „roundtable"-conferentie is een grondwet voor de positie van een dominion te ontwerpen, waardoor de zaken op een iuisten grondslag zouden worden geplaatst en in de juiste richting gestuurd. EEN AUTOBUS IN EEN DIEPTE GESTORT. Tusschen Graslorf en Buttlar heeft een ernstig autobusongeluk plaats gehad. Een vrachtauto, waarin jongelieden zaten, die op weg waren naar een communistische demonstratie in Leipzig, reed in een scherpe bocht van de helling van den weg en stortte omlaag. Vijf inzittenden werden zwaar, vijftien anderen licht gewond. DRUIPSTEENGROTTEN ONTDEKT. In de provincie Namen, niet ver van den weg Bouvig- nesSommlère, op enkele kilometers ten westen van Dinant, zijn een vijftien nieuwe druipsteengrotten ont dekt van den aard van die te Han, Rochefort, Dinan en Furfooz.

Schager Courant | 1930 | | pagina 12