llltitti Nltiws- Mmuiiit- lallmllal STER-TABAK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Verkeersongelukken. Gemengd Nieuws. Bloedige „Paaschviering". Brand in een Amerikaansche gevangenis. Het Vlootcontract geteekend. Plaatselijk Nieuws. Woensdag 23 April 1930. 73ste Jaargang No. 8650 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week:-Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regel9 f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepenGrootere letters worden nnnr plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Tengevolge van de drukte op de beide Paaschdagen zijn nogal verscheidene verkeersongelukken voorgeval len, doch niet zoo ernstige, dat er dooden te betreuren zijn. Een ongeluk, dat goed afliep. Door de kap van zijn auto gevlogen. Zondagmiddag omstreeks half vijf had te Oldebroelc op den Zuiderzeeschen Straatweg een ernstig auto-on geluk plaats. Door het springen van een achterband raakte de chauffeur van den auto de heer J. uit Nunspeet de macht over zijn stuur kwijt, zoodat de wagen een zwen king maakte tengevolge waarvan de heer S. door de kap van den auto op straat schoot, terwijl de tweede inzittende, Mevr. S. eveneens uit den auto werd geslin gerd en op straat terecht kwam. Mevr. S. bleek snij- wonden aan het hoofd te hebben bekomen. De auto werd vrij sterk gehavend. Motorryder raakt zyn stuur kwijt. Vree- sclyk gewond opgenomen. Maandagmiddag geraakte op den straatweg nabij Santpoort een motorrijder uit Amstelveen, toen hij met zeer groote snelheid voor een autobus moest uitwijken, het stuur kwijt. De motorfiets sloeg eenige malen over den kop en de bestuurder kwam zoodanig terecht, dat hij bewusteloos werd opgenomen. In zorgwekkenden toe stand werd hij, na voorloopig verbonden te zijn, per zie kenauto naar het Anthoniusziekenhuis te IJmuiden overgebracht, waar werd geconstateerd, dat zijn beide armen en een zijner beenen waren gebroken.. Bovendien bekwam hij een zware hersenschudding en een sleutel beenfractuur. Hij was bij het volle bewustzijn. Auto over den kop geslagen. Toen de heer H. M. uit Groenloo Zondag met zijn auto naar Eibergen reed, stak plotseling vlak voor den wa gen een kind den weg over.-Om een aanrijding te voor komen remde M. zoo krachtig, dat de auto over den kop sloeg en in de sloot terecht kwam. De inzittenden bleven ongedeerd. Bij het verwijderen van den auto uit de sloot verwondde M. zijn knie echter zeer ernstig, zoo dat hij in het St. Vincentius Gasthuis te Groenlo moest worden opgenomen. De auto is zwaar beschadigd. Bij de Hakkelaarsbrug. Maandagmiddag wilde een motorrijder uit Rotterdam een café bij de Hakkelaarsbrug bezoeken, waartoe hij zijn motor op den weg keerde. Uit de richting Muiden kwam met groote snelheid een andere motorrijder aan gereden, eveneens een Rotterdammer, die de eerste motorfiets in den flank aanreed. De berijder werd zwaar gewond en met een gebroken onderbeen opgenomen. De duo-rijdster kwam met den schrik vrij. De andere motorrijder bekwam vrij ernstige kneuzingen evenals zijn duorijder. Per Roode Kruisauto uit Weesp zijn de drie gewonden naar het Burgerziekenhuis te Amster dam vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Bij VeenendaaJ. Maandag zijn door het buitengewoon drukke verkeer op den Rijksstraatweg ArnhemUtrecht nabij De Klomp eenige verkeersongevallen gebeurd. Een motor rijder uit Doorn kwam met een wielrijder in botsing. De wielrijder werd in bewusteloozen toestand naar huls vervoerd: de motorrijder is met een zware schedelbreuk per ziekenauto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Ook werd een motorrijder uit Veenendaal door een hem achteroprijdende auto gegrepen. De motor werd vernield. De bestuurders kwamen met den schrik vrij. Hevige botsingen tusschen communisten en politie te Leipzig. Twee politieman nen gedood, vier gewond. Naar uit Berlijn gemeld wordt zijn op den eersten Paaschdag te Leipzig bloedige botsingen voorgeko men tusschen communisten en politie. In de stad wer den op dien dag communistische jeugdbijeenkomsten gehouden waaraan vertegenwoordigers uit het ge- heele rijk delenamen. Om vijf uur in den namiddag ontstond aan den Grimmnischen Steinweg een ver woed gevecht tijdens 't welk een officier en een agent van politie gedood, een andere agent zeer zwaar en drie licht gewond werden. Een betooger werd eveneens door een schot getroffen, voorts zijn drie communisten gewond. Aan den optocht namen ongeveer vijftien duizend personen deel. Ze droegen transparanten met ophit sende opschriften en de politie zag zich genoodzaakt enkele dezer transparanten in beslag te nemen. Tij dens de straatbetooging bleef alles nog vrij rustig. (De eerste incidenten vonden eerst na afloop van den optocht tijdens de groote volksvergadering op de 'Augustusplntz plaats. Op den Grimmaischen Stein weg poogde de menigte een auto tegen te houden en om te gooien. De agenten slaagden er in het rijtuig te ibeschermen en het verder rijden mogelijk te maken. I)e betoogers gingen hen daarop met vlaggestokken te lijf. Met hun revolvers en hun gummistokken zet ten de agenten zich te weer. Er ontstond een gevecht waarin kapitein Galle van de politie doodgeslagen werd; een agent liep zulke zware verwondingen op dat hij weinige uren later overleed; beiden hadden ook nog messteken opgeloopen. Een andere agent be vindt zich nog in levensgevaar. De identiteit van den communist die doodgeschoten is kon nog niet wor den vastgesteld. In verband met deze incidenten wer den voor Maandag alle betoogingen verboden. De communisten haddpn reeds op Goeden Vrijdag pogingen ondernomen tot het storen van godsdien stige plechtigheden. Zij plakten affiches aan de kerk muren en maakten muziek en rumoer voor de ge bouwen. De politie die uiterst lankmoedig was, be perkte er zich toe een paar belhamels in te rekenen. Aan de Glinickerbrucke te Potsdam zijn de uit Leipzig op vrachtautomobielen terugkeerunde Berlijn- sche communisten Maandag opgewacht door een groot aantal agenten, die hen allen fouilleerden. Daar in het geheel drieduizend betoogers op vrachtauto's huiswaarts keerden hadden de agenten tot diep in den nacht te doen. EEN ZEILSCHEEPJE OP DEN NIJL OMGESLAGEN. Twintig slachtoffers. Bij een pleiziertocht van dagjesmensehen op den Nijl is een zeilscheepje, dat boordevol was, bij de brug van Kasr el Ni te Kairo omgeslagen en gezon ken. Honderden menschen, die op de brug stonden, wa ren getuigen van het ongeluk. Ongeveer twintig menschen verdronken. NOODLOTTIGE DOOPPLECHTIGHEID. Vier menschen om het leven gekomen. Bij e'en doopplechtigheid aan de Missouri bij St. Louis zijn vier negers verdronken. Een neger, die poogde de drenkelingen te hulp te komen, kon zelf slechts met moeite worden gered. SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIë. Treinbotsing eischt 1 doode en 3 zwaargewonden. Maandagmorgen is de naar Constanza rijdende per sonentrein bij het station Madjidi op een rangeerende locomotief geloopen. De botsing was buitengewoon hevig. Een reiziger werd gedood, 3 werden zwaar gewond, terwijl ver scheidene reizigers lichte verwondingen bekwamen. De materieele schade is zeer groot. BRAND TE TOKIO. Driehonderd vijftig huizen verwoest. Uit Tokjo wordt gemeld, dat daar ter stede 35b hui zen door brand werden vernield. Beweerd wordt, dat de brand door stakende tra-mbeambten werd aange sticht, die Maandag het werk neerlegden. ELF PERSONEN IN EEN BIOSCOOP VERBRAND. In het dorp Keitschin bij Kalgan zijn bij een brand in een bioscoop elf personen om het leven gekomen. DE PHILIPPIJNEN DOOR EEN TYPHOON GETEISTERD. Duizenden dakloozen; aantal dooden onbekend. V.D. verneemt uit New York: Naar uit Manilla (Philippijnen) gemeld wordt, werd Leyte door een typhoon geteisterd, waardoor duizen den personen dakloos werden. Het aantal dooden en gewonden kon nog niet wor den vastgesteld. In totaal werden veertien plaatsen, waaronder twee aan de Oostkust gelegen steden Dulag en Tolosa, totaal verwoest. Ruim 300 slachtoffers. Onbeschryveiyke tooneelen van afgrijzen en verwarring. Reuter seinde Maandag uit Columbus in den Amerl- kaanschen staat Ohio: Volgens een oficieele schatting zijn minstens driehon derd personen, voor het meerendeel veroordeelden, om het leven gekomen bij een brand, hedenmiddag in een gevangenis van Ohio uitgebroken. De brand woedde he denavond nog onbeperkt voort. Een later telegram meldt: De gevangenen werden ln hun cellen door den brand verrast. Onbeschrijfelijke too neelen van afgrijzen en verwarring speelden zich af voor men de deuren kon openen, zoodat vijfhonderd gevan genen naar de binnenplaats konden ontsnappen. Kwaadwilligheid in het spel. De gevan genis driemaal overvuld. Men gelooft, dat de brand aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven, daar hij op verschillende plaatsen tegelijk uitbrak. In de gevangenis zouden ongeveer een 5000 man zijn ondergebracht,, terwijl zij slechts een ca paciteit heeft van 1500. Over den brand verneemt V.D. nog de volgende bij zonderheden uit New-York: Enkele minuten na het uitbreken van den brand, stonden reeds drie afdeelingen, waar uitsluitend gevan genen zijn gehuisvest, die straffen hebben van 25 jaren tot levenslang, in lichte laaie. De eerste brandspuit, wel ke op het terrein van den brand aankwam, stond als het ware voor een „inferno". De bewakers weigerden in den beginne de cellen te openen. Gedeeltelijk ook waren de sleutels in de enorme opwinding zoek geraakt. De bewakers en gedetineerden braken, voor zoover dat mogelijk was, de deuren met bijlen en hamers open De dooden en gewonden werden langs touwladders geborgen. Eenige ladders braken evenwel, ten gevolge waarvan de bewakers en slachtoffers een smak deden. De dochter van den directeur gedroeg zich zeer cor- daat. Zij deelde revolvers, machinegeweren en munitie uit, aan de radeloos geworden bewakers, kalmeerde de gevangenen en zette de verplegers, doctoren en solda ten op geschikte posten, tot dat het vuur de woning van haar vader bedreigde. De ramp bereikte haar hoogtepunt, toen de wolspin nerij door de gevangenen in brand werd gestoken. De commandant van de brandweer dreigde met terug trekking van hét bluschmaterieel. Eerst nadat de veiligheid van de brandweerlieden ver zekerd scheen, gaf hij opdracht het blusschen voort te zetten.. Militairen moesten steeds opnieuw dc gillende groepen gevangenen terugdringen. Om middernacht was de situatie nog steeds hachelijk, zoodat nieuwe versterkingen werden gerequireerd. Reuter seinde gisteren uit Columbus: Blijkens een of- ficleele mededeeling zijn er 307 dooden. Gruwelyke tooneelen. Later meldt het N.T.A. uit Colombus: Volgens de jongste opgaven zijn bij den brand in de gevangenis 317 menschen om het leven gekomen. Omtrent de schrikkelijke tooneelen, die zich hebben afgespeeld, worden nog de volgende bijzonderheden ge meld: Tal van strafgevangenen wapenden zich met touwen, bijlen en hamers en namen op heldhaftige wijze aan het reddingswerk temidden der vlammenzee deel. Naar ooggetuigen vertellen wierp o,a. een neger gevangene een touw in het raam van de cel van een om hulp roependen gedetineerde klauterde naar boven en sloeg het tralievenster kapot. Een van de gruwelijkste gebeurtenissen was toen een groep van zestig gevangenen op de bovenverdieping gil lend in de vlammen omkwam, terwijl de bewakers be neden wanhopige pogingen deden om de ongelukkigen te bevrijden. Twee commissies van onderzoek. De be wakers te kort geschoten? De autoriteiten hebben reeds de eerste stappen ge daan om te ontdekken waaraan het is toe te schrijven dat de catastrofe in de staatsgevangenis zulk een bui tengewoon groot aantal slachtoffers heeft geëischt. De ondervraagde getuigen verklaren dat de bewakers van het bovenste blok cellen er zich klaarblijkelijk pas re kenschap van hebben gegeven dat er gevaar voor het leven der gevangenen dreigde toen er tal van gedeti neerden door rook verstikt neervielen. Een bewaker, die zou hebben geweigerd aan hulpverleenende gevan genen dé sleutels der cellen in het brandende gedeelte van het gebouw te oevrhandigen, is reeds voorloopig geschorst. Het openen der cellen door de bewakers Is blijkbaar pas begonnen nadat de brandweer in het ge bouw was gelaten. De brandweer is trouwens op de binnenplaats aan gevallen door eenige gevangenen, die poogden een door de brandweer weggesleepte tank met ontplofbare stof fen in brand te steken. Van de ter dood veroordeelde gevangenen Is geen enkele omgekomen. Reuter voegt er nog aan toe, dat er zoowel een fe derale als een staatscommissie van onderzoek is uit gezonden. Meer dan vijftig begrafenisondernemingen werken gestadig in de gevangenis om de begrafenis der slachtoffers gereed te maken. De identiteit van 276 dooden Is tot dusver vastgesteld; anderen zijn zoo deer lijk verbrand dat een identificatie vrijwel onmogelijk is. Onder de dooden waren twintig moordenaars, die tot levenslang waren veroordeeld, en feitelijk alle 317 slachtoffers waren bandieten en inbrekers. Het resultaat van de Londensche Vloot- conferentie. Gistermorgen hebben de gedelegeerden ter Londen sche Vlootconferentie in bet paleis van St. James het vloottractaat geteekend, dat uit de Vlootconferentie is voortgekomen en wanneer alle parlementen het la ter geratificeerd hebben, kan het nieuwe instrument tot beperking der krijgstoerustingen ter zee in wer king treden. De conferentie, die gisteren uiteengegaan is, heeft Vergeet niet, dat doorzijn heerlijken geuren fijnen zachten smaak het rooken van een pijp tabak populair heeft gemaakt! Denk daaraan,wanneer ge begint met het rooken van een pijp. Dan zal dadelijk Ster-tabak Uw merk zijn. VERKRIJGBAAR IN 1SKLAS RIJWIELZAKEN Catalogus op aanvraag W.KERKMEER - ALKMAAR precies 3 maanden geduurd. Over hetgeen zij had willen bereiken en niet bereikt heeft, is heel veel ge schreven. Typeerend is. dat op den dag van de onderteeke- ning de Daily Telepraph juist komt met de onthul ling dat de Fransche marine besloten heeft tot het bouwen van een nieuw type liniekruiser van 27.000 ton rnet kanonnen van 30.5 c.M. «als tegenwicht te gen het nieuwe type vau het Duitsche „linie-schip". De conferentie laat als grootste probleem de kwestie achter, hoe Frankrijk en Italië tot een politiek ac eoord moeten komen, dat den grondslag voor een vlootnvereenkomst voor de Middellandsche Zee kan vormen. Vertrek der gedelegeerden. Uit Londen wordt gemeld: De leden van alle delegaties hebben hun opwach ting bij MacDonald gemaakt om afscheid van hem te nemen. De Fransche ministers Briand en Dumesnil zijn naar Parijs teruggekeerd. De Amerikaansche gedele geerden vertrokken hedenavond naar Southampton om zich daar in te schepen. MacDonald zal zich morgen per vliegtuig naar Lossiemouth begeven om zijn onderbroken vacantie te hervatten. NOODLOTTIGE BRAND TE BROOKLYN. Vader met zyn vier kinderen omgekomen. Reuter meldt uit New-York: Bij een brand, die in een woning te Bröoklyn ia uit gebroken, zijn de 63-jarige Johnson en zijn vier kinderen verbrand, terwijl zijn vrouw, die uit het raam was ge sprongen, een schedelbreuk opliep. SCHADE IN HET ZWARTE WOUD. Tengevolge van stormen en sneeuw. Uit Stuttgart wordt gemeld: De jongste sneeuwval gepaard gaande, met hevige stormen, heeft ln het geheele Zwarte Woud groote schade aangericht, welke op vele millioenen marken wordt geschat. Tengevolge van het verbreken der tele foonverbindingen waren vele badplaatsen geruimen tijd geisoleerd. PAASCHUITVOERINGEN. In het Noordhollandsch Koffiehuis werd len Paasch dag de bekende revue-operette „Rose Marie" opgevoerd door het gezelschap Schakels en Gosschalk. Naar wij vernemen is dit een heel goede opvoering geworden, die veel amusement heeft geschonken aan het talrijk opge komen publiek. Er was „veel te zien" er werd goed ge zongen en gedanst, er werd geacteerd met animo, zoo dat er gang in zat; daarbij een goed orkest dat vroo- lijke muziek gaf, al te gaar factoren voor een vroolijken avond. En voor een Paasch-uitvoering mag 't dat wel zijn. Het Theater Royal heeft ook druk bezoek gehad met de Paaschdagen: vooral de 2e Paaschdag spande de kroon, toen was onze bioscoop uitverkocht. Vermelden we nu nog, dat het bal op den len Paasch dag in Cérès ook een druk bezoek heeft getrokken, dan blijkt uit een en ander wel, dat Schagen zijn deel van 't uitgaand publiek wel weer heeft gehad. EEN MOOI GESCENK AAN DE KATHOLIEKE KERK. De vorige week werd in dé R.-K. Keik alhier ge plaatst het gebrandschilderd-glasraam, geschonken door de R.K. Coöper. Leenb.ink alhier, bij gei ego v.h vul van haar 25-jarig bestaan. Het stelt St. Adalbert voor, metgezel van St. Willebrord, afstammeling van de Koningen van Northumberland en stichter van de abdij van Eg-mond. Hij stierf 25 Juni 710. Op het raam prijkt ook het beeld van de abdij. Het geheel is schitterend van kleuren en harriionieert goed met de ramen, gewijd aan St. Willebrord en aan het mi rakel van Amsterdam, met de beeltenis van Keizer Maximiliaan. Nog twee ramen en de westzijde van liet schip der kerk is geheel gevuld met ramen van gebrandschilderd glas. AANBESTEDING. Voor den heer J. C. de Wit Wzn. alhier, werd Za terdagavond door den bouwkundige, den lieer C. Keesman Jz., in bet café Huiberts aan de Markt, pu bliek aanbesteed het bouwen van een pakhuis en ge wapend beton-kelder, benevens de verbouw van de woning mt bijkomende werken, aan de Molenstraat alhier. Er waren f» biljetten ingekomen, n.1. van Hoo- genverf, Ursem, f8900; P. Dignum, Wogmeer f8507; Jb. de Graaf, Moerbeek, f8500; S. A. Knüwer, Schagen, f8330; C. Opdam, Haarlem f7910; P. Doorn, St. Maar tensbrug, f7890. De gunning werd aangehouden. De begrooting was f7580. OVERGEPLAATST. De heer H. M. P. v. d. Veen, technisch ambtenaar van het P.E.N. alhier, doch reeds sinds verscheidene maanden tijdelijk werkzaam te Laren (Gooi) wordt overgeplaatst naar Alkmaar. GESTOORDE PAASCHVREUGDE. De heer v. B. alhier begaf zich 2en Paaschdag met zijn auto naar de motorraces te Alkmaar, Bij het af gebroken oude Stadsziekenhuis aldaar werd de reis echter geducht gestoord. Door een van den anderen kant komende auto werd de wagen van den heer v, B. in de flank gereden en deerlijk gehavend. Verder rijden was niet mogelijk. Ook de „tegenpartij" was zwaar be schadigd en kon den reis niet voortzetten,

Schager Courant | 1930 | | pagina 1