Flinke Leerjongen. Timmermansleerling Coöperatieve Boerenleenbank. Nagekomen Berichten. BARS1NGERH0RN HARENKARSPEL S C H 0 0 R L. Binnenlandsch Nieuws. Mond- en klauwzeer. Motorraces te Alkmaar. De actie van Gandhi. Bloedige Paschen te Warschau. Verwoed gevecht in een auto. Advertentiën. MME VAN TWUI1VER, huis te komen venten. P. THOMASZ, Algemeene vergadering van leden der coöperatieve Boerenleenbank alhier op Dinsdag 22 April 1930, des avonds half 8 in het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevr. wed. L. Zwaag, onder voorzitterschap van den heer Joh. de Veer. De Voorzitter heet de aanwezigen hartelijk welkom en brengt in zijn openingswoord in herinnering het voor de bank zoo belangrijke feit, n.1. het bedanken door den heer Hopman als ka.ssier van de bank. De heer Hopman werd benoemd tot correspondent van de Nederlandsche Bank en deze beide functies waren niet met elkaar te vereenigen. De heer Hopman is van de oprichting der bank af, kassier geweest en ons past hem een woord van dank te brengen voor alles wat hij voor onze in stelling heeft gedaan en aan wien voor een groot deel het welslagen is te danken en door wien o^ze bank een groote populairiteit in onze omgeving heeft gekregen. Ook in deze algemeene vergadering brengt spr. hem daarvoor hulde, en dankt hem hartelijk voor de wijze waarop hij ook buiten het kassiersschap, den leden met raad en daad terzijde stond. Een zeer hartelijk applaus bewees wel hoe de vergadering met het gesprokene in stemde. In de korte periode aldus vervolgt de Voorzit ter, dat met den nieuwen kassier den heer K. Nettel- man is samengewerkt, is reeds tot uiting gekomen dat het ook met hem in de goede richting zal gaan, en spr. wenscht don heer Nottelman toe, dat hij veel genoegen van zijn functie zal hebben. De notulen worden door den kassier gelezen, ze wor den onvemnderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat met ingang van 1 April de rentevergoeding voor gelden voor een jaar vast, van 4 pet op 3% pet is gebracht, welke verlaging is veroor zaakt door de verlaging van de jaardeposito's door de Centrale Bank. In verband met de algemeene verlaging van den rentestandaard zal in de toekomst wel meerdere wijziging (verlaging) in de rentevergoeding volgen. Het kantoor van den kassier is telefonisch aangeslo ten onder no. 117. Het jaarverslag. Uit het jaarverslag, dat door den kassier wordt uitge bracht vermelden we het volgende: In 1929 teekenden 13 personen het ledenregister voor toetreding, terwijl van 7 het lidmaatschap beeindlgde door vertrek, opzegging of overlijden. Het ledental vermeerderde dus met 6 en kwam alzoo van 184 op 190. Einde 1929 hadden we uitgegeven 122 maal een voorschot Hadden we in omloop 61 boekjes in loopende rekening en waren uitgegeven 489 spaarbank boekjes. Aan de spaarders wordt verzocht in hun boek jes dorp of straat bij te schrijven. Niettegenstaande den matigen grasgroei van den vo- rigen zomer en de slechte tuinbouwresultaten, die de inlagen in de Bank wel hebben beïnvloed kunnen we toch op vooruitgang wijzen. De rekening sluit met een eindcijfer van f 1.418.891, 88. De balans met een eind cijfer van f 595.594.63, terwijl de winst f 3366.06 bedraagt. In den loop van het jaar werd nog f 50.000 bij de Centrale Bank voor een jaar vast geplaatst, zoodat we nu in Utrecht f 150.000 als jaardeposito hebben staan, terwijl ons bezit aan deposito-obligaties gelijk bleef, n.1. f 32.000. Als kassier brengt de heer Nottelman hulde aan de leden voor de geest van samenwerking, die haar ge bracht heeft tot zulke resultaten. Voorts aan het be stuur dat steeds zonder eenige vergoeding er voor te ge nieten hun tijd beschikbaar stelt in het belang van de Bank en wier meeleven met de aard van zaken veel tot het groot maken onzer vereeniging heeft bijgedragen. Dit geldt ook den Raad van Toezicht, maar vooral schrijft de rapporteur dien bloei toe aan zijn voorgan ger, aan diens correcte manier van werken en aan 't vertrouwen dat hij genoot. Van het oogenblik dat ropporteur zijn functie als kas sier opnam, heeft hij steeds de grootste welwillendheid en medewerking van den heer Hopman ondervonden en dat is nog zoo. Wanneer er iets is dat niet regelmatig voorkomt bespreekt hij dat gaarne met hem en is het hem steeds een genoegen naar zijn oordeel te luisteren. Met den wensch. dat dit nog vele malen het geval moge zijn, want dit zal zijn in het belang der bank, eindigt de kassier zijn jaarverslag. Applaus. De voorzitter dankt den kassier voor zijn uitgebracht verslag en wenscht hem geluk met dit eerste succes. Door den heer A. Brak wordt verslag uitgebracht omtrent de bevindingen van den Raad van Toezicht. Bij de controle werd steeds alles in de beste orde be vonden. Wel was het heengaan van den heer Hopman als kassier een groote teleurstelling, en ook de Raad van Toezicht brengt den heer Hopman dank voor de zeer accurate wijze waarop hij de zaken steeds behartig de. In den korten tijd, dat de heer Nottelman als kas sier is opgetreden, is wel gebleken, dat de heer Nottel man een goede kassier is. De samenwerking tuschen bestuur en raad van toezicht was als steeds uitmuntend. Ook dit verslag wordt onder dankzegging aanvaard. De rekening over 1929, het 20e boekjaar, der bank wordt vastgesteld tot een bedrag van f 1418.891.88. Zoo als reeds in het jaarverslag werl medegedeeld was er een winstsaldo- van f 3866.06. Uit de toename van saldo blijkt wel dat de zaken goed gaan. Uit de rekening vermelden we nog, dat van de Spaar bank werd ontvangen f 545282.71, van terugbetaalde voorschotten f 37211, van de leden in loopende rekening f 362744.64, van de centrale bank f 421975.60. Aan rente werd ontvangen: van voorschotten f 6738.07, in loopende rekening f 8277.14, van coupons f 1480, van de Centrale bank f 3125.20, van jaardeposito C.B. f 5755.21. Aan de spaarbank werd uitgegeven f 533712.32, aan voorschotten verstrekt f 67250,. De uitgaven in loopende rekening bedroegen: aan leden f 883218.86, aan de Cen trale Bank f 333088.68, aan jaar-deposito C.B. f 50.000. Aan rente werd uitgegeven: aan spaargelden f 10267.17, aan termijn-deposito's f *1773.89, in loopende rekening f 1242.16. Verkiezingen. Voor de verkiezing van een bestuurslid aftredend en herkiesbaar de heer K. Wit, werden door het bestuur voorgedragen de heeren K. Wit. J. Gootjes, en P. S. Een hoorn, allen te St. Maarten. Met bijna algemeene stem men, 74 van de 79 uitgebrachte stemmen, wordt de heer K. Wit herkozen. Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrou wen neemt de heer Wit zijn benoeming aan. Voor de verkiezing van een lid van den Raad van Toe zicht, aftredend en herkiesbaar do heer A. Brak, droeg het bestuur voor de heeren A. Brak, C. de Geus en W. llijpost Rz., allen te Sint Maarten. Ook do heer Brak Wordt met overgroote meerderheid, 76 van de 80 stem men herbenoemd en neemt eveneens onder dankzeg ging de benoeming aan. Bij de rondvraag wijst do heer Lakenman er op dat do leden, die slechts één keer per jaar ter vergadering komen, een presentiegeld ontvangen van 50 cent. ter wijl de leden van het bestuur en den raad van toezicht voor hun vele werk niets vergoed krijgen. Spr. zou wil den dat de vergadering ermee accoord ging, dat aan be stuur en Raad van Toezicht oen billijke vergoeding. In den vorm van een presentiegeld, werd toegekend. Spr. noemt bijv. f 3 per vergadering. De Voorzitter zegt, dat liet bestuur dit voorstel zoor op prijs stolt, maar dat de taak dient te blijven die voor een onderlinge zaak als de Boerenleenbank. Maar wel zijn aan do functies eenige kosten verbon den en daarom stelt het bestuur dan voor het pre sentiegeld voor de loden van Bestuur en Raad van Met applaus stemt de vergadering met dit voor stel in. en ei' scomuer danivi \oo. waarop do vergadering haar goedkeuring aan dit voorstel hecht. De heer Hopman dankt voor de zeer waardeerende woorden die do Voorzitter hij de opening van de ver gadering heeft gesproken en dankt ook den .kassier en don Raad van Toezicht voor de wijze waarop in de verslagen over hem is geoordeeld. Maar ook de leden brengt spr. dank voor de welwillende wijze waarop zij hem zijn tegemoet getreden en waardoor hem de taak zoo gemakkelijk is gemaakt. Spr. hoopt nog tal van jaren getuige te mogen zijn van den groei en bloei der bank. Applaus. Door den heer Nottelman wordt nog gewezen op de groote beteekenis van de boerenleenbanken en spr. concludeert dat ook onze bank erin geslaagd is aan haar doel te beantwoorden. Hierna sluiting. CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS TE HOORN. De jaarlijksche cursus tot opleiding van melkcontro- - leurs voor rundveefokvereenigingen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen, welke van einde September -1929 tot half April 1930 vanwege het Rjjkszuivelconsulentschap voor Noordholland is gegeven, werd tot het einde ge volgd door 18 leerlingen. Na afgelegd eindexamen, dat werd bijgewoond door den heer D. de Boer Dz. (Stom- petoren), secretaris van de Zuivelcommissie, ontvingen allen het diploma, n.1.: Jb. Broersen, Alkmaar; R. Degeling, Venhuizen; G. P. Dekker, Winkel; C. Eggeraat, Zaandam; E. Groen- dijk, Lutjewinkel; P. L. van Iren, Beets; A. J. Kef, Ju- iiaaiadorp; A. Koeman, Graft; W. van Meerveld, Zunder- dorp; S. Meijer, Alkmaar; K. Nieuweboer, Hem; C. Pe tiet, Wijde Wormer; LJ. Rijswijk, De Rijp; P. Schouten Wieringerwaard; Ida J. ter Schure, Oudendijk; A. Ver meer, Oudendijk; D. Visser Jz., Berkhout; Mevr. A. D. E. ZandstraBoers, Wijde Wormer. KOLHORN. lste Paaschdag gaf het Noordhollandsch tooneel een uitvoering in de zaal van de wed. Jonker. De opkomst was goed. Opgevoerd werd een tooneelstuk in 3 bedrij ven: ,,'t Schooiertje". De speelsters en spelers hebben hun rollen goed vertolkt, in 't bijzonder 't Schooiertje. Deze jonge tooneellist zal, als die zoo door gaat, een eerste klas tooneeispeler worden. De avond was jam mer genoeg lang niet gevuld, doordat het stuk zeer kort was. Bij de opvoering van ,,'t Schooiertje" behoort nog een nastukje. Het publiek dat dezen avond veel heeft genoten, bleef nog langen tijd gezellig bijeen, op- gevroolijkt door gezellige dansmuziek. DIRKSHORN. Maandag, 2den Paaschdag, gaf de Gemengde Zang- vereeniglng „Excelsior", directeur de heer Jb. Hovenier, een concert in het lokaal van den heer D. Bruin alhier. Medewerking verleenden: Mevr, MeinemaJonker, so praan, de heer Jac. Caro, bariton en Mej Marie Dam. pianiste. Geopend werd met het schoone, melodieuse „Is 't lang geleên?" van Wierts, waarin de toonzetting zoo juist In overeenstemming is met den gevoelvollen tekst, en daar door zoo'n diepen indruk maakt Keurig en in het ge- wenschte tempo werd dit nummer gezongen. Gevolgd door „Winter" van Ph. Loots, een geheel ander genre. Vervolgens gaven de beide solisten elk een paar num mertjes, de sopraan op fijne, en liefelijke, de bariton op machtig plechtige wyze. Men zou dit kunnen beschouwen-ais „proefstoomen" voor de opvoering van het hoofdnummer van den avond, n.1. „Simson" van J. Haasbroek. En allen, zoowel koor, als solisten en pianiste, werden onder hartelijk applaus door het publiek „aangenomen"! Na de pauze werd dan „Simson" uitstekend en mooi gezongen. Dit stuk geeft naast schoon klinkende koren, prachtige soll voor sopraan en bariton te genieten, en zoowel Mevr. MeinemaJonker, als de heer Caro lieten alles volkomen tot hun recht komen. Scheen de partij van „Simson" voor den heer Caro als geknipt, lees: geschreven, de sopraan maakte van de „Delila" een prachtpartij. Hun samenzang, juister gezegd, hun „te genzang" was een prestatie, ais men slechts van be roepsmusici zou durven verwachten, niet elschen. Met een directeur als de heer Hovenier en zoo'n koor, gesteund door zulke solisten, en, niet te vergeten de pianiste, is veel te bereiken. Dat is ook thans weder gebleken. Zoo overweldigend schoon hadden we ons het geheel niet kunnen voorstellen. Behoeft nog wel ge zegd, dat het publiek hartelijk applaudisseerde? De voorzitter van „Excelsior" de heer Biesboer, dank te aan het slot allen, die hedden meegewerkt aan de voorbereiding en de uitvoering van het concert, zoowel den directeur en de leden, als de solisten en de pianiste, benevens de familie Groenhart. Aan Mevr. Meinema^ Jonker werd namens de Vereeniging een cadeau ia keurig étui vereerd. Wij voegen hierbij gaarne onze hul de voor den moed en de volharding, vereischt voor het bereiken van een dergelijk resultaat. De zaal was geheel bezet, en niet met bal^publiek. Hadden we voorheen in onze gemeente een paar zeer goede tooneelgezelschappen, welke op gezette tij den in het winterseizoen ons deden genieten van hun vaak zoo goede spel, langzamerhand kwam hierin verandering, doordat voor een plaats als de onze een tweetal vereenigingen een overtollige weelde bleek te zijn; zonder dat het groote publiek 't zoo merkte, zonder dat de uitvoeringen er zelfs onder leden, wa ren „Joan van Scorer' en „Thalia" ten doode opge schreven door de wel niet bedoelde, doch desniette min zeer gevoelde onderlinge concurrentie. Ze ver dwenen en niets bleef voor ons, tooneelliefhebbers over. Dit nu, kon de heer Geurts, onderwijzer ter plaatse, niet bevallen, en, gesteund door beproefde krachten, toog hij aan het werk en richtte de vereeniging „Nieuw Leven" op. Men verzekerde zich voor regie en grimé van de medewerking van den heer Loevens, bekend Alk maarder cn we ontwaarden nu cn dan dat er druk gestudeerd en gerepeteerd wercl en het was de avond van den Tweeden Paaschdag, welke ons de primeur van „Nieuw Leven" gaf. Het programma en de groote affiches vermeldden een opvoering van „De Kribbebijter", het overbekende blijspel, waar van de voorzitter, de heer Geurts bij zijn- bondig openingswoord terecht vertelde dat het in alle hoe ken van ons land bekend is, zoodat wij alvast van de taak verschoond zijn om bijzonderheden van het stuk zelve te schrijven. Een ieder heeft toch wel éénmaal „De Kribbebijter" zien opvoeren. Genoeg, dat het een leuk vroolijk blijspel is, waarvan wij we ten dat, wil het een goeden indruk op de toeschou wers maken, het vlot cn vlug gespeeld moet worden, zoodat alle verkeerd begrepen handelingen, toch voor de betrokken personen in het stuk, gewone za ken gelijken. Nu, we kunnen ten volle getuigen dat „Nieuw Le ven" een gelukkig begin heeft gehad en de dingen correct en goed heeft aangepakt. Wat is er gelachen om de goed in elkander sluitende vergissingen, waar van vooral de Kribbebijter (Ch. C. Cornelisse) vaak do dupe was. We zullen geen namen verder noemen; we zouden de kans loopen den een meer 't volle pond te geven dan den ander. Want of men nu al had den gemoedelijken ouden heer Van Blasewits, in zijn lange doch zeer dankbare rol, of men had den knecht Krans of postbode Krempel (de laatst en in zeer be scheiden' rollen), of men nu al had Willy en Geer- truida, de kinderen van „De Kribbebijter", of Cla- ra, Willy's vrouw, drie partijen welke we gaarne tel kens weer terug zagen, evenals René Meerei\jiout, Ie jonge advocaat, en of we nu al de koddige ver schijningen meemaakten van boer Schimmelraan of Catrien, de oude keukenmeid, zij alleu waren in de meer of min bescheide plaats voor t voetlicht, per sonen welken volkomen beantwoordden aan de eischon welke men daaraan in dit stuk kan stellen. 't Bijzonder aardig symbolisch tableau, hetwelk aan het stuk voorafging een groote Paaschei waaruit achtereenvolgens vier flinke (zij t dan ook pasgeboren) kuikens te voorschijn kwamen, welken met hun allen den naam van de tooneelclub vorm den, deed ons later begrijpen dat een ei, hetwelk bij uitzondering, zulke een grooten toevloed van „Nieuw Leven" voortbrengt, wel uitstekend heeft weergege ven de symboliek van.een gezonde wedergeboorte van het toonecldilettantisme in Schoorl Dat ze een langer leven moge hebben dan zoo me nig jong kuikentje op Sckoorl's grond geboren. Een cordaat sluitingswoord, waarbij mededeeling werd gedaan van de beste wenschen van de familie Van Fridagh, een gezellig en zeer druk bal en de feest avond, zoo druk bezocht in de zaal van den heer Scliuijt, behoorde weer tot het verleden. TUSSCHEN TWEE BOOTEN BEKNELD. Slachtoffer een been verbrijzeld. Op de nieuwe Meer bij Amsterdam is 2den Paasch dag een der opvarenden van aen motorboot bekneld geraakt tusschen genoemde boot en een zeilboot, waar bij zijn rechterbeen zoo goed als verbrijzeld werd. De ongelukkige, een 22-jarige kantoorbediende, werd naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen overge bracht. DE GEVAARLIJKE REVOLVER. Vader schiet per ongeluk op zijn zoon. Zondagmiddag is de 56-jarige J. II. Stratter uit de Joubertstraat te Rotterdam, niet zijn beide zonen bij een vriend in de Hillestraat op bezoek geweest. Tij dens dit bezoek toonde de gastheer zijn gasten een doosje met medailles, welke hij in den loop der ja ren had verworven. Daarbij lag ook een geladen automatisch pistool. De heer Stratter nam het wapen ter hand en door een onvoorzichtigheid ging het af. Zijn 18-jarige zoon Hendrik werd getroffen. De ko gel drong bij den rechtemeusvleugel binnen en is ca* bij het linkeroor weer uitgekomen. De jongeman is in het ziekenhuis op den Coolsingel ter verpleging op genomen. Zijn toestand is redelijk wel. DRONKEN CHAUFFEUR. Op 2en Paaschdag des avonds half zeven reed in de richting Zandvoort, einde Zeeweg, een beschon ken chauffeur met zijn auto in groote vaart tegen een daar aan den kant van den weg stilstaande auto, waarin een heer met zijn kinderen gezeten was. De schok was zoo herig, dat alle kinderen zwaar ge wond werden. Een kreeg een arm- en een beenbreuk, dè anderen bekwamen snij wond en aan gezicht en handen. Met een auto werden zij naar het zieken huis St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. De beschonken bestuurder, een man uit Utrecht, kreeg een diepe snijwonde aan zijn lippen. Hij is op het politiebureau te Overveen verbonden en in be waring gesteld. De auto's werden zwaar beschadigd. EEN ONEERLIJKE HULPPOSTBODE. Gisteren is ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld een 39-jarige hulppostbode uit Surhuisterveen. Hij wordt verdacht gelden, welke hij van de ingezetenen had ontvangen, om deze te stor ten voor belastingen, enz. te eigen bate te hebben ge bruikt. Bovendien wordt liij verdacht van valsohheid in geschrifte. De aangehoudene heeft een volledige 'bekentenis afgelegd. MEVROUW NOORDERWIER GEHULDIGD. Gedenksteen te Deurne. In haar geboortedorp, Deurne, gelegen diep in de Brahantsche Peel, is de gevierde zangeres, mevrouw A. NoordewierReddingius, op tweeden Paaschdag gehuldigd met een gedenksteen te harer eorc in den gevel van de pastorie der Ned. Herv Kerk. Mevrouw Noorderwier was daarbij zzelf tegenwoor dig, in gezelschap van haar zoon en haar broer, den heer J. Noorderwier. Voorzichtigheid geboden. Op verschil lende bodrijven de ziekte reeds gecon stateerd. De directeur van het Veeartsenijkundig Staatstoe zicht. vestigt de aandacht van veehouders en vee handelaren op de gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich de laatste dagen, vermoedelijk tengevol ge van de veemarkten, op verschillende bedrijven hebben voorgedaan. Voor zooveel noodig wordt belanghebbenden nog maals op het hart gedrukt, de meest nauwkeurige voorzorgen te nemen tegen verbreiding der ziekte en bij verdenking of constateeren van mond- en klauwzeer onverwijld aangifte te doen en in dit ge val vooral niet met vee ter markt te gaan. Overigons is het voor ieder, die vee wenscht te markten, van het grootste belang, tevoren zijn ge- heelen veestapel nauwkeurig op verschijnselen, dui dende ou mond- en klauwz. te onderzoeken en bij twij fel geen vee te vervoeren. AUTO DOOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN. Uit Voorburg wordt gemeld: Op den Westvlietweg te Stompwijk is Maandag avond omstreeks elf uur een vrachtauto van den heer E. uit Stompwijk met flinke vaart door de ge sloten afsluitboomen van de Staatsspoor gereden, juist op het moment dat een sneltrein in aantocht was. De afsluitboomen werden totaal vernield. De auto werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. MET HET MES. In een vechtpartij te Arnhem is Zondag een man uit Nijmegen met een scheermes zwaar gewond door K. uit Heerenveen. De getroffene is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De dader werd gearresteerd. DOOR EEN REVOLVERKOGEL GETROFFEN. e Rotterdam is doorh et onvoorzichtig omgaan met een revolver een 18-jarige jongeman door een kogel ge troffen. Iemand toonde aan een vriend een automatisch pistool, dat geladen was. De vriend, die met zijn twee zoons het wapen bekeek, nam het voor betere bezichti ging in de hand; plotseling ging de trekker af, het schot knalde en de kogel drong eon der zoons in het hoofd. De getroffene moest onmiddellijk worden opgenomen in het ziekenhuis. De kogel was bij den neus ingedrongen en bij 't oor weer uitgegaan. De toestand van het slachtoffer is nog al ernstig. De motorraces te Alkmaar trokken 2en Paasch dag weer een zeer groot bezoek. Het. was in Alkmaars straten en op dc buitenwegen duidelijk te merken, dat Alkmaar „stond in het teeken" van de motor fiets, want honderden motoren trokken op naar de Kaasstad. Naar schatting waren er ruim 5000 bezoe kers, die in dichte rijen langs do grasbaan stonden. Do wedstrijden hebben mooie sport te zien gegeven, met spannende ritten. Valpartijen bleven niet uit, maar gelukkig waren zij niet van ernstigen aard. Er haddon 39 motorrijders ingeschreven, die bijna allen opgekomen waren. In de Niouwelingenklasse tot 250 c.c. won de heer J. Moejes met Ariël. Do heer Moejes behaalde ook den prijs in de Ju- niorcs-klasso met voorgift (met een Ariël). DOOR SCHRIK GEDOOD. In een woning aan de Groen van PrinsteTerstraat te Amsterdam heeft Maandag een dochter van een meubelmaker, in een vlaag van waanzin, haar vader met een stok bedreigd. Zij heeft den man niet aange raakt, dodh de vader viel plotseling neer cn bleef dood liggen. Vermoedelijk heeft hij door den schrik een hartverlamming gekregen. MR. P. J. TROELSTRA ZEVENTIG J \AR. Geen openbare huldiging wegens zijn lichamelijken toestand. (Zie ook elders in dit nummer.) Mr. P. J. Troelstra, die op Eersten Paaschdag zijn zeventigsten verjaardag heeft gevierd, ontving van verschillende zijden tallooze blijken van sympathie. Van openlijk huldebetoon was afgezien wegens den lichamelijken toestand van den jarige, die overigens een goede gezondheid geniet.. De politie weet ernstige ongeregeldheden te vermijden. Naar Reuter uit Madras meldt, heeft de politie daar gisteren ernstige ongeregeldheden weten te vermijden toen een groote menigte voorh et politiebureau in het centrum der stad was samengeschoold en de politie met steenen bekogelde. Nadat de menigte was uiteengedre ven, ging zij een ander politiebureau met steenen wer pen. Tien betoogers werden gearresteerd, beschuldigd van het intimideeren van winkeliers en het. weigeren om door te loopen. Calcutta's burgemeester in hongerstaking. - Andere gevangenen volgen zijn voorbeeld. De politieke gevangenen in de gevangenis van Alipore met inbegrip van den burgemeester van Calcutta, zijn een voedselweigering begonnen. Zij beweren dat het ge vangenispersoneel geweld heeft gebruikt om hen te dwingen de gevangenisreglementen te gehoorzamen. Door het overmatig gebruik van sterken drank. V.D. verneemt uit Warschau: De Paasc-hdagen hebben hier een buitengewoon bloedig verloop gehad, wat o.a. zijn oorzaak vond in overmatig gebruik van sterken drank, met name on der de bewoners der voorsteden. Naar thans bekend wordt moesten 'de ee'rstediulp- organisaties alleen te Warschau en in de omgeving in 320 gevallen assistentie verleenen. Ook werden tien pogingen tot zelfmoord geconstateerd, waarvan vier met doodelijken afloop. In de voorstad Mako- tow ontstond tijdens een drinkgelag een bloedige twist, waarbij een vader zijn zoon met een bijl dood sloeg, nadat de jongen eerst vier andere personen met messteken had gewond. Zijn gevaarlijken mede-passagier de baas gebleven. Wolff meldt uit Waldenburg (Sileziö): De zoon van een hotelier, Alfred Vogel, had op weg naar huis een onbekende in zijn auto genomen, die naar Freiburg (Schweidnitz) wilde meerijden. Plot seling kreeg Vogel drie slagen met een hamer op het achterhoofd cn toen hij zich omkeerde een slag onder het rechteroog. Er ontstond een gevecht, waar bij Vogel zijn aanrander de baas bleef. De auto viel tenslotte om. Vogel werd licht gewond, doch had nog de tegenwoordigheid van geest zijn gevaarlijken mede-passagier onder den auto vandaan te trekken en hem te knevelen, waarna hij hem met een revolver in de hand dwong twintig minuten ver te loopen, op dat de politie hem kon gevangen nemen. De aan valler bleek eon 18-jarigo metselaars-leerling to zijn, die zeide geloofd to hebben, dat Vogel 500 mark bij zic<h had. Heden overleed te Lunteren, na een langdurig gedragen lijden, onze lieve Zuster en Behuwd zuster Echtgenoote van J. VAN ESSEN, in den ouderdom van 39 jaar. S. RE1JNE—van Twuijver. K. REIJNE Kz. Barsingerhom, 22 April 1930. Geboren: JAN, Zoon van C. GOET Jz. en M. GOET—Deutekom. N. Niedorp, 22 April 1930. Langs dezen weg betuigen wij on zen hartelijken dank aan allen, die belangstelling hebben betoond bij het overlijden van den Heer JACOB LINDEBOOM. Uit aller naam: Wed. Jb. LINDEBOOM. Winkel, 24 April 1930. Gevraagd: Een bij P. STAMMES, Loet, Schagen. Ondergeteekende bericht hier mede zijn geachte clientèle, dat hij wegens ziekte niet in staat is om aan Zich echter beleefd aanbe velend voor leverantie uit zijn Winkel. Groote sorteering. Billijke prijzen. Coulante bediening. Huishoudelijke artikelen, Schagerbrug. Gevraagde Goede vooruitzichten. Leeftijd 16 jaar. Drogisterij Fa. Gebr. Rotgans, Hoogzijde E 16 Schagen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2