SchagerCourant Raad Warmenhuizen. Tweede Blad. Sproeten komen vroeg ln het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Donderdag 24 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8651 Vergadering van den Raad op Woensdag 23 April 1930, des middags 4 uur. Voorzitter de heer Jb. Swan, wethouder, secretaris de. heer H. G. Rijs. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en deelt mede, dat plotseling de burge meester verhinderd \yas de vergadering te presi- deeren. De notulen worden, ouder dankzegging aan den secretaris, goedgekeurd. Ingekomen stukken. De volgende stukken zijn ingekomen: Het verslag van den cursus voor voortgezet Lager onderwijs aan de O.L.-school te Warmenhuizen en de bijz. school te Krabbendam en Warmenhuizen. Ook de commissie tot wering van schoolverzuim te Warmenhuizen zond verslag over 1929. De verslagen worden gelezen, waarna ze voor ken nisgeving worden aangenomen. Het verslag over 1929 van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Er zal 6 dividend worden uitgekeerd. Het verslag van den toestand der gemeente over 1929. Deze verslagen zullen bij de raadsleden rirculeeren, evenals het verslag van hetgeen verricht is in het bellang der volkshuisvesting. Het aantal vergunningen. Een schrijven van de Nat. commissie tegen het alco holisme betreffende de verlaging maximum aantaa ver gunningen enz. Voorgesteld wordt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. IJet drankmisbruik is hier in 't algemeen miniem, en het aantal vergunningen is 1 minder dan het door den Raad bepaalde maximum. Er zouden 9 vergun ningen mogen zijn, de Raad bepaalde het maximum op 7 en het aantal is thans (x Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. B. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing van het Waaggebouw. Er is verleden jaar slechts eenmaal gewogen en dan kan het gebouwtje voor bergplaats worden ge bruikt. Wordt goedgevonden. In verband met de nieuwe salarisregeling van bur gemeester, secretaris en ontvanger, alsmede het ver vallen yan hun pensioensbijdrage, dient de begroo ting 1930 te worden gewijzigd. De post onvoorzien wordt daardoor van f5000 teruggebracht op f3400. Wordt goedgevonden. Obk enkele adtninistratieve wijzigingen erlangen de goedkeuring van den Raad. Mededeelingen. Ged. Staten berichten de goede otvangst van de Ver ordening tot beteugeling van openbare dronkenschap en der Verordening tot aanvulling der algem. politiever ordening. Door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van grond voor verbreeding der Dorps etraat. Tot 1 Mei 1931 is voor de O.L.-school te Warmenhui zen vrijstelling verleend voor het onderwijs in lichame lijke oefening. De heer Slot vraagt of dit inhoudt dat dit jaar nog geen terrein beschikbaar behoeft te worden gesteld. De Voorzitter zegt dat wel in overweging wordt ge geven om uit te zien naar een terrein van 45 bij 75 meter. Er was ontheffing gevraagd tot 1 Mei 1932. Door B. en W. is op een proefjaar tot gemeente werkman benoemd P. Groot Az. De heer Slot vraagt naar diens leeftijd en waar de Voorzitter antwoordt van 45 jaar, spreekt de heer Slot er zijn verwondering over uit, dat iemand van dien leeftijd is benoemd. In de vorige vergadering is er juist op aangedrongen een jonge kracht te benoe men. En de keus was niet klein. De Voorzitter meent, dat die persoon toch nog wel 15 jaar goed mee kan en de bedoeling zat voor iemand uit, de gemeente te benoemen. De heer Slot had het beter gevonden dat er iemand van 25 a 30 jaar was benoemd. De heer De Groot bepleit de benoeming van een in gezetene en dan was de keus niet zoo groot. De be noemde is een ijverig persoon, wel zou het beter ge weest zijn dat hij een 10-tal jaren jonger was ge weest De heer Slot heeft niets op den man af te dingen, het gaat om den leeftijd. De heer Molenaar erkent dat de keus voor B. en W. niet zoo gemakkelijk was en ook spr. meent dat de •benoemde nog wel 15 jaar mee kan. De heer Slot wijst er verder nog op, dat een jonge man zich in kan werken De Voorzitter zegt, dat het ook niet gewenscht was •en arbeidskracht in de gemeente te halen, doch de heer Slot merkt op, dat de werkloosheid hier toch •eer gering was. De heer Hof schaart zich aan de zijde van den heer Slot en zegt, dat er nog een jonge kracht onder de sollicitanten was, die ook kennis van straatwerk had, wel was deze sollicitant ongehuwd. Den Voorzitter spijt het dat de raad niet geheel accoord kan kan gaan met de benoeming, spr. sluit de discussiën. Verbouw en uitbreiding scholen. Van het parochiaal kerkbestuur is een verzoek Inge komen om gelden beschikbaar te stellen voor den ver bouw van de R.K. Meisjesschool, alsmede voor de stichting en inrichting van een speelterrein ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening en uitbreiding van het gebouw met 1 lokaal voor de R.K. Jongens school. De Voorzitter zegt, dat de wettelijke bepalingen oorzaak zijn dat er niet veel over behoeft te worden gesproken. Het speelterrein is ook wel gewenscht. De heer Meienaar informeert of er 2 lokalen zullen worden aangebouwd, want verleden jaar bij een der gelijke aanvraag, is op de wenschelijkheid gewezen 2 lokalen aan te bouwen. De Voorzitter antwoordt, dat aan de R.K. Meisjes school 2 lokalen zulen wordlen aangebouwd, aan de R.K. Jongensschool 1 lokaal. De heer Molenaar vraagt, of het speelterrein gebe zigd zal kunnen worden voor terrein voor lichamelij ke oefening. Medegedeeld wordt, dat de Inspecteur heeft ge zegd, dut dit wel zou kunnen. Algemeen wordt goedgevonden gelden beschikbaar te stellen. Wat de nieuw te maken brug naar het speelter rein betreft, zal geen luxe brug worden gemaakt en er zal op gelet worden dat de scheepvaart er geen hinder van ondervindt. Wijziging politieverordening. Naar aanleiding van het verzoek van de Schippers vereniging „Schuttevaer" stellen B. 'en W. voor, de algem. politieverordening der gemeente Warmenhuizen aan te vullen met het navolgende artikel: Art, 49a. Het is aan de bestuurders of schippers van vaartuigen verboden zonder vergunning van B. en W.: a. vaartuigen tot lichter, tot bergplaats van goederen of tot woning gebezigd in het water vanaf het Noord- hollandsch Kanaal tot de sluis te Schoorldam te laten liggen; b. om zijn vaartuig te laden of te lossen of te doen Iaden of lossen aan bij de gemeente ln eigendom of onder haar toezicht of beheer zijnde straten of wegen, op andere plaatsen dan daartoe door B. en W. zijn aan gewezen. Verder wordt voorgesteld de algemeene politieverorde ning aan tfe vullen met eene bepaling, dat het verboden is tot het telen van de navolgende soorten aardappelen: t.w.: Bravo, de Wet, Kampioen en Bintje. Wat de onder a. en b. genoemde bepalingen be treft,, is het de bedoeling om alleen in te grijpen als het verkeer belemmerd wordt. Door den Voorzitter wordt het beter gevonden, het onder b. bepaalde te wijzigen in „op andere plaatsen daartoe door B. en W. aan te wijzen." De heer Molenaar oordeelt, dat zonder de voorge- stele bepalingen de b.urgemeester evengoed het recht heeft bij verkeersbeleminering in te grijpen. De Voorzitter acht de opname der voorgestelde be palingen toch wel gewenscht en niemand der raads leden verzet er zich dan ook verder tegen. Wat de derde voorgestelde bepaling betreft, deelt de Voorzitter mede, dat de tuinbouworganisaties ge adviseerd hebben het teeltverbod uit te vaardigen. De heer Slot wijst er op, dat door deze bepaling het gevaar voor wratziekte niet geheel is geweken, want er zijn meerdere soorten die voor de ziekte vatbaar zijn. Het was de bedoeling van de Centrale Veilings- vereeniging, dat de bepaling soepel zal worden toe gepast. De heer De Groot licht toe, dat de bepaling vol gend jaar zou ingaan. Wordt goedgevonden. Een nieuwe salarisregeling. Voorgesteld wordt het loon van de' werklieden aan het gasbedrijf te herzien als volgt: het loon van de stokers te bêpalen op f 28.per week plus f 0.50 kindertoeslag voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar; van den voorman-stoker te bepalen op f 29.per week met vrij wonen plus kindertoeslag; van de fitters te bepalen op f 28.— plus kindertoeslag en het loon van den le fitter op f 27.met vrij wonen plus kindertoeslag. De kindertoeslag wordt door de meerderheid van B. en W. voorgesteld. De Voorzitter had zich tegen het geven van kin dertoeslag verklaard. De gascommissie had een meerderheidsvoorstel en een minderheidsvoorstel. De meerderheid stelde voor de salarissen der stokers te bepalen op f 28 plus.f 0.50 kindertoeslag plus emo lumenten en dat van den voorman-stoker (Slagter) op f 29 plus vrij wonen, emolumenten en kindertoeslag ad 50 cent, dat der fitters te brengen op f 28, plus emo lumenten. De minderheid, de heer Slot, stelde voor het loon der stokers te bepalen op f 30 per week plus be staande emolumenten (geen kindertoeslag), het salaris van de fitters als volgt te regelen: Het aanvangssalaris te bepalen op f 28 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 1. De heer Molenaar vindt het een eigenaardig tijdstip voor salarisregeling en spr. vindt het beter, dat dit bij de begroeting wórdt gedaan. En bovendien kan spr. onder deze tijdsomstandigheden niet geheel meegaan met deze voorgestelde salarisverhooging. Dat het per soneel premlevrij pensioen heeft gekregen, is reeds een salarisverhooging geweest Wat den stokers betreft be vat de verhooging alleen den kindertoeslag en daar kan spr. zich mee vereenigen. De Voorzitter wijst op den Zondags- en nachtarbeid en vindt daarom een kleine verhooging gemotiveerd. De heer De Groot merkt op, dat de gaslevering van Schoorl vermeerdering van werkzaamheden zal veroor zaken. Deyheer Van Rijn vindt het geen gezonde regeling, dat iemand betaald wordt naar het aantal kinderen en niet naar zijn prestatie. Spr. gaat accoord met het min derheidsvoorstel en wil den len fitter gelijk stellen met den stokersbaas. De heer Molenaar zegt dat meermalen het loon ver hoogd dient te worden, omdat de levensomstandigheden dat noodzakelijk maakten en niet om het werk dat ge presteerd wordt. De heer Nannis verklaart zich voor het geven van kindertoeslag en is anders niet voor loonsverhooging. De heer Slot zegt, dat de gascommissie een algeheele herziening van de salarisregeling noodig achtte en dat gewacht is totdat de gaslevering aan Schoorl een feit zou zijn. Ook spr. kan niet accoord gaan met het geven van kindertoeslag, de werkgever dient alleen re kening te houden met de arbeidsprestatie en niet mat wat een gezin noodig heeft. Het is hier de kwestie van vraag en aanbod. Spr. heeft daarom het minderheids- voorstel ingediend. Spr. bepleit het vaststellen van een aanvangssalaris, het personeel wordt op die wijze aan een zaak gebonden. De heer Molenaar merkt op dat de gemeente een an der standpunt kan innemen dan een particulier. De heer Hof is ook voorstander van het geven van kindertoeslag en als het ontevredenheid mocht opwek ken zou spr. het treurig vinden. De Voorzitter denkt niet dat de raad ta.v. dit prin cipieel geschil tot overeenstemming komt. Het meerderheidsvoorstel, voor de stokers, wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Slot, Van Rijn en de Voorzitter. De heer Van Rijn stelt voor het loon van den voor man-fitter gelijk te stellen met dat van den voorman- stoker. Dit voorstel wordt niet ondersteund. Het voorstel-Slot om voor de fitters het aanvangs salaris te bepalen op f 28 met 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 1, wordt tot de a.s. behandeling der be grooting ingetrokken. Het meerderheidsvoorstel wordt op één na algemeene stemmen aangenomen, tegen stemde de Voorzitter. De heeren Slot en Van Rijn verklaarden zich nogmaals tegen het toekennen van kindertoeslag, maar waren voor salarisverhooging. De gascommissie stelde ook voor, om het loon van den terreinwerker met f 1.per week te verhoogen, doch B. en W. wilden dat loon onveranderd handhaven. Het voorstel der gascommissie wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de beide wet houders. Verder wash et voorstel van B. en W. en ook van de gascommissie Wat de salarisregeling betreft van den klerk aan het gasbedrijf stelt de meerderheid van B. en W. voor, het salaris vast te stellen op f 1400.— met 6 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100.diensttijd mede te tellen. De heer De Groot was tegen salarisverhooging, als het voorstel van de gascommissie wordt aangenomen, komt de klerk reeds op een salaris van f 1800 plus f 50 emolumenten en spr. wijst erop, dat bedoelde per soon zoo van den akker op het kantoor is gekomen. De heer Molenaar denkt niet dat de verantwoorde lijkheid zoo groot is en stelt voor een aanvangsalarls van f 1300 met 4 twee-jaarlijksche verhoogingen van f 100. Een uitvoerige bespreking volgt weer, waarbij de heer Slot opmerkt, dat de klerk zeker nooit op den akker is geweest en op de veie werkzaamheden wi^st en het eindresultaat ls, dat het voorstel van B. en W. en gascommissie wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren De Groot en Mole naar. Het salaris van den directeur. Verder wordt voorgesteld om het raadsbesluit tot be taling van f 200.door den directeur in te trekken °n zijn salaris met f 250 te verhoogen, wanneer de leve ring van gas aan de gemeente Schoorl begint en stelt de meerderheid voor de jaarwedde van den directeur met ingang van 1 Jan. 1931 te verhoogen met f 500.—. Ook de gascommisie deed dit voorstel. Op verzoek van den heer Slot wordt het voorstel in drieën behandeld, allereerst het intrekken van het besluit waarbij de directeur jaarlijks f 200 moet storten. De heer Molenaar wil het toenmaals genomen besluit handhaven. De Voorzitter daarentegen heeft het altijd een onbillijk besluit geoordeeld. De heer Molenaar meent toch dat er dingen zijn ge beurd, die niet gebeurd hadden moeten worden, cijfers zal spr. maar niet noemen, maar als er zulke gelden worden uitbetaald, dan kan het niet anders of het moet ten koste der gemeente gaan. Boete noemt spr. het niet, maar het is een terugstorting. De heer Slot wil deze oude koeien maar niet uit de sloot halen en spr. vindt het nu het juiste moment om dat bselult ln te trekken. De heer Nannis heeft het als een straf beschouwd, voor de misleiding, want als het een terugstorting was,, had het geheele bedrag teruggestort moeten worden. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten bedoeld raads- bsluit in te trekken, tegen de heeren Hof en Molenaar Dit besluit gaat onmiddellijk in. Met het voorstel om het salaris van den gasdirecteur met ingang van 1 Januari 1931 van f 3000 op f 3500. kon de heer De Groot zich niet vereenigen en spr. wijst dan op hét premlevrij pensioen en de f 1000 die de directeur dit jaar zal ontvangen voor de aansluiting der gemeente Schoorl. En aanstonds wordt voorgesteld om zoolang de overeenkomst met de gemeente Schoorl duurt, daar voor het salaris met f 250 te verhoogen. De Voorzitter wijst op de andere fabrieken en op het vele werk waar de directeur voor staat, het is een zeer uitgebreid buizennet, ook buiten de gemeente Schoorl om. De heer Molenaar meent dat als iemand kan rekenen op een salaris van 3600 (pensioensgrondslag) hij niet kan klagen; de gemeente betaalt bovendien 15 pet, voor pensioen en de directeur is dus voor den ouden dag ge borgen Het moeizame werk is niet te lijmen met het toezicht te Schoorl, waarvoor f 1000 wordt betaald. De heer Slot meent dat het salaris hier, in deze branche, aan den lagen kant is, de f 1000 vergoeding dient hier buiten bespreking te blijven, want voor de fabriek ls het gewenscht dat de directeur het toezicht in Schoorl houdt. Wanneer het voorstel tenslotte in stemming wordt ge bracht wordt het met 4 tegen 3 stemmen aangenomen, tegen stemden de heeren De Groot, Hof en Molenaar. Het derde voorstel is om, zoolang de overeenkomst met de gemeente Schoorl duurt het salaris met f 250 te verhoogen, wanneer de levering van gas aan de gemeen te Schoorl begint De heer Molenaar zal er maar niet meer over praten het zal zeker noodig wezen. De heer De Groot is, nu straks salarisverhooging is toegekend, tegen dit voorstel. Het voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Slot Nannis en de Voorzitter. De ambtswoning voor den burgemeester. Voorstel onderhandsche aanbesteding ambtswoning Burgemeester. Voorgesteld wordt den bouw van de ambtswoning, ondershands op te dragen aan de firma K. Westra volgens het door haar ontworpen plan. Op verzoek van B. en W. hebben de heeren Westra en Kemper een plan ingediend en aan het plan-Westra hebben B. en W. de voorkeur gegeven. De heer De Groot zegt dat deze zaak nogal stof heeft doen opwaaien èn spr. vraagt nu of bespreking in co mité noodig is. Geoordeeld wordt dat behandeling ln openbare zitting gewenscht is. De Voorzitter herinnert er aan dat de aanbesteding op een fiasco ls uitgeloopen en dat de burgemeester zich had uitgesproken voor een ambtswoning van f 9000 a f 10.000. Het plan-Westra kost f 9625, dat van Kemper f 9700, en de burgemeester gaf de voorkeur aan het plan-Westra. Dat plan ls wat ruimer, het plan Kemper wat luxieuzer. Door den burgemeester werd toen voorgesteld om voor belde plannen een Inschrijving te houden en daar gin gen de ontwerpers mee accoord. Op de vraag van den heer Slot of te voren was afge sproken dat het plan dat gekozen zou worden door den ontwerper zou worden gebouwd, antwoordt de Voorzitter bevestigend. De heer Molenaar heeft gehoord dat Westra er tegen was dat zijn plan zou worden aanbesteed. Spr. vindt het niet goed dat er dergelijk werk onderhands wordt op gedragen aan een firma. De Voorzitter zegt dat het plan door den opzichter i« nagegaan en deze kan er zich mee vereenigen. In onze gemeente zijn er maar een paar firma's die inschrijven. De hereen Molenaar en Nannis vinden het niet voldoen de dat de opzichter het plan heeft nagezien, er is nu geen concurrentie. De Voorzitter zegt dat er geen voorkeur plaats vindt, de regeling was tevoren dat beiden een plan zouden mar ken en B. en W. een keus zouden doen. De heer Nannis vraagt of het wel wettig le op een dusdanige wijze het bouwen op te dragen. Voor een pu bliek lichaam gaat 't niet op het zoo ondershands op te dragen. De Voorzitter zegt dat de raad zijn toestemming zal dienen te geven De heer Slot vindt het ook niet de Juiste manier, beter was geweest één plan te doen ontwerpen en daarvoor een lnschijvlng te houden. Het voorstel van B. en W. om den bouw aan de firma Westra op te dragen wordt tenslotte met 4 tegen 3 stemmen aangenomen, tegen stemden de heeren Hof, Nannis en Molenaar; de heer Slot stemde voor met de toevoeging dat hij echter niet geheel accoord gaat met de manier, maar in het tegenwoordige stadium der zaak zal spr. niet tegen stemmen. Voorgesteld wordt aan de Wed. Sevenhuijsen een half jaar ontheffing van hondenbelasting te verleenen. Wordt goedgevonden. De Voorzitter deelt mede dat afwijzend beschikt is op het verzoek om aanstelling van een derde leerkracht aan de openbare lagere school te Warmenhuizen. Ook bij een persoonlijk bezoek is een afwijzend antwoord ontvangen. De derde leerkracht zal dus vervallen, ten zij dat de gemeente die leerkracht voor haar rekening neemt, wat bezwaarlijk ls, omdat dan ook de bijzondere scholen recht hebben op een boventallige onderwijs kracht. De heer Slot vreest een totale desorganisatie. Is er voor 8 maanden geen regeling te treffen? Spr. kan zich niet voorstellen dat dit voor de bijzondere scholen een reden zou zijn om een boventallige leerkracht te verlan gen en dit zou eerst gevraagd kunnen worden aan de bijzondere schoolbesturen. De heer Molenaar merkt op dat het voor de bijzondere schoolbesturen moeilijk kan vallen die toezegging te doen, want het gaat voor den tijd van 3 jaren. De Voorzitter zegt dat aan het idee-Slot kan worden toegevoegd dat mocht de toestand aan een bijzondere school evenwel zoodanig worden dat een boventallige leerkracht ook daar noodzakelijk wordt, de eventueels toezegging van dat schoolbestuur niet blijft gelden. Goedgevonden wordt met de bijzondere schoolbesturen overleg te plegen. De rondvraag. De heer Nannis zegt dat er een kadaver in het water ligt en spr. vraagt opruiming. Zal geschieden. De heer Slot had aan den burgemeester de reden wil len vragen van de weigering om hier op den 2en Paaach dag een uitvoering te doen geven. Reeds 40 jaren is dat de gewoonte geweest. De Voorzitter heeft deze vraag ook aan den burge meester gesteld en deze antwoordde dat Slikker was gezegd dat hij 10 dagen tevoren verlof moest vragen. Slikker heeft 8 dagen tevoren gevraagd en toen was dp politie verzegd. De heer De Groot zegt dat de burgemeester zich aan de regeling houdt, het was een fout van Slikker, want die had moeten zorgen vroeg genoeg verlof te vragen. Den heer Slot spijt het, dat de uitvoering niet kon worden gegeven. Of het wel tactisch is om zich zoo aan de regeling te houden is de vraag, maar het is goed het hier ter sprake te brengen. Nadat de Voorzitter nog ter lezing had aanbevolen het artikel in de Schager Courant van Zaterdag j.1. over de nieuwe finantieele verhouding tusschen rijk en gemeente volgde sluiting. VRIJDAG 25 APRIL 1980. NED. HERV. GEMEENTE te: Winkel, nam. 2V& uur, Ds. de Leeuw. Huwelijks wijding. ZONDAG 27 APRIL 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van de Poel, van Helder( Petten, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Avondmaal. Warmenhuizen, geen dienst. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerpf „Wat zou Jezus doen?" Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Doops- bediening. Huisduinen, geen dienst Oosterland, voorm. 10 uur, Da Van Beek. Westerland, nam. 7% uur, Da Van Beek. Anna Paulowna, geen dienst Sint-Maarten, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. Avondmaals viering. Winkel, geen dienst. Burgerbrug, geen dienst St-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluia voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug. zie Oudesluia Hoogwoud, geen dienst Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, voorra. 10 uur, Da Staal. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Da R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Hak van Alkmaar. Be vestiging Nieuwe lidmaten. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand, Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Pree kiezen. Nam. 2Vt uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Schut van Win schoten. Nam. 7 uur, de heer Schut Uit de Filmwereld Liane H a i d. LIANE HAID is van Weensche afkomst Haar va der was een Weensch vioolmaker, die twee stokpaardjes had: zijn muziek, en den wensch om van Liane een braaf, degelijk meisje te ma ken. Dit laatste ging niet zoo gemakkelijk, want Liane was een wilde robbedoes. Zij maakte het met haar speelschheid zelfs zoo bont, dat men haar dreigde in een klooster op te sluiten als zij niet ernstiger werd. LIANE HAID. Zoover kwam het echter niet, daar zorgde de bekend# regisseur Fleck wel voor. Deze vroeg haar of zij een rol ln een film wilde spelen, wat Liane maar al te graag deed. Zij kreeg een dienstbode-rol, welke zij uitmun tend vervulde. Voor de eerste rol kreeg zij 100 kronen uitbetaald, waar zij overgelukkig mee was. Nog dien zelfden dag kwam de regisseur bij haar ouders praten en het resultaat was, dat Liane een fllmcontract sloot van drie jaar. Het was toen hard werken voor haar om eenig begrip te krijgen van de rollen, welke zij moest spelen. Zij leerde niet slechts uit boeken, doch zorgde er oök voor, dat zij de menschen in hun werkelijk be staan leerde kennen, wat niet altijd even gemakkelijk ging. Haar lievelingsrol is die van een van haar eerste films nJ. „Onweder". Andere bekende films van haar zijn „Lucretia Borgia", „De gebroeders Schellenberg" en „In weizen Rösel." DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Anti-kerksche 1 Mei-actie. Naar officieel uit Moskou gemeld wordt, maakt het centraal-comlté van de communistische partij ln sovjet- Rusland de richtlijnen bekend voor de viering van dea eersten Mei. Hierbij wordt oa er op gewezen, dat de arbeidersbe weging In Rusland met alle middelen den strijd moet voeren tegen het Vaticaan. De invloed van da kerk moet geheel vernietigd worden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5