K. BLA«EÜ - SCHADEN. Gemengd Nieuws. Een waagstuk met den dood bekocht. Waar de hongersnood dreigt. De „Bremen" in aanvaring. Verzoeningspoging met bloedigen afloop. De crisis in den landbouw. dat het winkelpand In de Bosch 1 Mei a..s. wordt op geheven, als hebbende geen reden van bestaan; dat er moeilijkheden zich hebben voorgedaan met het personeel en met leedwezen is het bestuur over moeten gaan tot het geven van ontslag; dat voor een juister berekening van het dividend, n.1. van het deel der winst op die artikelen waaraan de verbruiker heeft medegewerkt, en niet meer van het eindbedrag, voor ieder een gelijk percentage, nieuwe kaarten zijn ingevoerd. Zoo zal geen brood, doch wel winkelwaren verbruikci', niet profiteeren van de winst op het brood gemaakt, dit was tot nu toe wel het geval. Plet jaarverslag geeft aanleiding tot het stellen van verschillende vragen. De heer P. Peetoom vraagt o.a. opheldering omtrent de lage winst op brandstoffenloonen en korting voor de Zuiderzee, 5 pet. winst voor het personeel, f 94 voor wo ning bedrijfsleider, propagandakosten, sociale verzeke ring kantoorpersoneel. De heer Th. de Pree, vraagt naar het bestuur het recht vandaan had om waar voor het 25-jarig jubileum f 1500 was toegestaan, f 2500 te gebruiken. De heer Beukman merkt op, dat niet is voldaan aan het verzoek, om opmerkingen betreffende het jaarver slag, vooruit kenbaar te maken, nu beschikt spreker niet over de gelegenheid alles te kunnen beantwoorden Omtrent het winstcijfer op brandstoffen wordt toege licht dat de cijfers stijgende zijn. Het groote verbruik in begin 1929 werd teniet gedaan door het weinige ver bruik in het einde van het jaar. Autokosten waren voor al dat jaar bezwarend. Korting voor de Zuiderzee, wil zeggen, korting bij af name van groote hoeveelheden tegen contante beta ling. 5 Pet. van de winst aan het personeel is overeen komstig de statuten, cn wenscht de heer Peetoom dit minder noodig, dan zal hij wijziging daarvan moeten trachten te bevorderen; f 94 woning bedrijfsleider, be treft afschrijving van de woning bij de zaak. Propagandakosten werden verhoogd, doordat in 1929 de kosten van den propagandadienst geheel «drukte op dat jaar, terwijl in 1928, dit slechts voor een half jaar het geval was. Voorts zijn verschillende posten aanmer kelijk lager da.n in 1928. Sociale verzekering, kantoor, betreft een andere wijze van groepeering der uitgaven. Dat voor het jubileum f 2500 is gebruikt en f 1500 was toegestaan, zelfs met de waarschuwing er bij dat het niet hoogcr mocht zijn, is juist en toch is het hooger geworden, aangezien de begrooing zeer zeer tegenviel. Halverwege staken kon niet en het bestuur meende de leden iets goeds te moeten voorzetten. Het vervoer der leden alleen koste pl.m, f 1023, terwijl 500 a 600 gulden was gedacht. De heer P. Kort maakt de opmerking, dat er ook niet goed voor het personeel is gezorgd, dat na de optocht geen eten kreeg. De heer Beukman deelt mede, dat het werd toegezegd, doch er was niet op gerekend. Bij de vele voorbereiding zal er wel eens wat vergeten zijn, doch niet opzettelijk. Van bestuurszijde wordt deze meerdere uitgave verde digd en aangetoond, dat dit in geen geval het bestuur, maar de leden ten goede is gekomen. Ten opzichte van de prijzen der brandstoffen wordt opgemerkt, dat die in den particulieren handel lager zijn. Opgemerkt wordt, dat dit alleen voorkomt te Winkel, waar een handelaar tegen lagere prijzen tracht klanten te winnen. Die echter als coöperator daar aan mede doot, helpt zijn eigen bedrijf in den grond booren. Het bedrijf heeft rekening te houden met zijn personeel en moet daarnaar zijn prijzen regelen. De heer Kort ontwikkelt bezwaren over niet aanwe zige artikelen, doch opgemerkt wordt, dat bij kennis geving daarvan ter bevoegder plaatse maatregelen wor den getroffen. De heer P. Dekker ontwikkelt zijn bezwaren tegen de hooge exploitatiekosten in verband met de verre wijken en het doet spreker genoegen, dat het bestuur zich meer gaat toeleggen op de bewerking der bestaande kringen, dan te streven naar uitbreiding. Ook de bestuurskosten zag spreker gaarne beperkt, door b.v. in de vacature-Kriek niet meer een bezoldigd bestuurslid aan te wijzen. Voorts vraagt spreker of de motorboot nog in het bezit der vereeniging is. De heer Beukman merkt allereerst op, dat de heer Dekker ook vooraf geen kennis gegeven had van zijn bemerkingen, doch aan de hand van verschillende cijfers toont spreker aan, dat het winstcijfer 1929 in verhouding tot het omzetcijfer klein moge zijn, dit zijn oorzaak vindt in het doen van buitengewone uitgaven, want was dit niet het geval geweest, dan zou de winst pl.m. f 19.000 hebben bedragen. De buitenwijken leveren geen verlies op. Het bestuur heeft de transportkosten doen onderzoeken door een expert van de Handelskamer en deze kwam tot de conclusie, dat onderhoud en reparatie tegen billijke prijzen was geschied, doch achtte voor zoo'n bedrijf een eigen monteur gewenscht. Nu zou dit gepaard moeten gaan met een eigen reparatiewerkplaats en daaraan kan nog niet worden gedacht. Het bestuur meent de vacature-Kriek wel te moeten aanvullen. De boot is nog het bezit der vereeniging* Uitvoerig wordt besproken, het coöperatief beginsel ook bij de leden nog meer ingang te doen vinden voor verhooging van den omzet Het uitkeeren van een hoog dividend moet geen streven zijn, aangezien het toch door de verbruikers zelf moet worden betaald. Voorts verwijst spreker naar de vergelijking der prijs- noteeing in het particuliere bedrijf en dan steekt de coöperatie daarbij gunstig af. Ter verkrijging daarvan is de opmerking gemaakt, dat tersluiks wordt getracht die waren te betrekken en dan de prijsnoteering voor reclame te gebruiken. Rechtstreeks te betrekken zou niet mogelijk zijn, en bovendien de waren worden gekocht en betaald en de bedrijfsleider geeft eenig beeld van de wijze waarop dit geschied is. Tót leden van den Ledenraad worden gekozen de hoeren K. Bakker, J. van Essen, C. Kaaij, D. Kleen, F. Krap, S. Mantel en Th. de Pree. De heer Beukman bespreekt voorts de grafische voor stellingen van het bedrijf en hoe statistisch is aange toond, dat o.a, de broodprijzen belangrijk lager waren, dan in de statistische opgaven van gemeenten boven 10.000 zielen; daar waren de gemiddelde kosten per 100 K.G.: melkbrood f 29.31, waterbrood f 23.45, tarwebrood 4 21.68; bij de coöperatie resp. f 29.13. f 23.22, en f 20.83. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de Zeepfabri- Catie van de Handelskamer en in navolging van andere plaatsen, wordt besloten, voortaan alleen éigen zeep in het bedrijf te verkoopen en vreemde artikelen te weren De balanspositie geeft aan dat versterking van kas middelen zeer noodig is, terwijl de aflossingen zwaarder zijn, dan voor het bedrijf wenschelijk is. doch dit het gevolg is van vroegere verbintenissen. De omzet gaat in stijgende lijn, hoewel voor 1930 iets minder moet wor den verwacht met het oog op belangrijke prijsverlaging van verschillende artikelen. Vervolgens komt het woord aan den propagandist, den heer E. van der Wal, die uiteenzet en weerlegt, de on juiste meening, dat er wordt verondersteld dat de leden in een eventueele catastrophe zouden moeten bijbetalen. Aan de hand der Wet op de Coöperatieve Vereenigingen. zet spreker uiteen, hoe de bijdrage is geregeld van f 5 per lid. Spreker geeft voorts een uitvoerige uiteenzetting hoe hij zich zijn taak als propagandist stelt en hoe z.1. flfcrspreiding der coöperatieve gedaohte nog meer moet doordringen tot de leden en het toch niet langer moet bestaan, dat er naast de coöperatie waarvan men lid is. nog 2 a 3 particulieren komen, die ten slotte toch onze eigen bestrijders blijken te zijn. Bij de rondvraag worden enkele vragen gesteld, o.a. door den heer K. Bakker, of voor brood wel de beste kwaliteit meel wordt gebruikt. De heer P. Peetoom verzet zich tegen de arbeids voorwaarden bij het bedrijf, waar een bakker na zijn werk in de bakkerij nog 9 a 10 uur moet werken. De heer Kleen vraagt, waarom de banketbakker Van Kempen is ontslagen; of de beste gist wel wordt ge- Veerende bovenmatrassen. Een ideale ligging. Prijzen vanaf f 57.50. KAPOKMATRASSEN STAALDRAADMATRASSEN Eiken- en Geschilderde Ledikanten uit voorraad leverbaar. bruikt en of bestuursleden wel eens artikelen betrekken voor inkoopsprijs. De heer Dekker vraagt of de besteller Wijn niet had kunnen blijven en of diens handeling, hoe verkeerd ook, yan dien aard waren, dat hem niet de reddende hand kon worden toegestoken. De heer Beukman, de vragen beantwoordende, deelt mede, dat steeds gestreefd wordt naar de beste grond stoffen, zoo meel als gist. De arbeidsregeling wordt overdreven voorgesteld en de bakker vent geen 9 a 10 uur, doch hoogstens 6 uur. Bovendien hebben ze er zelf om gevraagd. Voor een economische productie is deze regeling noodig. Het be stuur tracht steeds de arebidsvoorwaarden voor het personeel zoo gunstig mogelijk te doen zijn. De banketbakker Van Kempen, kon wegens herhaal delijk misbruik van vertrouwen en als onhandelbaar mensch, niet worden gehandhaafd, hoe goed vakman hij overigens ook is. Zoover bekend is aan bestuursleden nimmer iets tegen inkoopsprijs geleverd. Hoewel het het bestuur leed doet, tot ontslag aan den venter Wijn te moeten besluiten, waren de om standigheden toch van dien aard, dat handhaven, des noods in een andere positie, niet mogelijk is. Het Be stuur, met zijn lot begaan, heeft hem zooveel mogelijk geholpen, doch hem behouden kon niet meer, vooral niet, toen Wijn zelf de hem gestelde termijn liet.voorbijgaan. Onder de bezoekers worden, als verrassing, 3 taarten verloot, waarna de vergadering, 't is inmiddels reeds middernacht gewoi-den, wordt gesloten, met een woord van dank voor de belangstelling. Een 10-jarige jongen wil een parapluie als valscherm gebruiken. Te Ittenheim bij Straatsburg moest een 10-jarige knaap met den dood het waagstuk betalen, om een parapluie als valscherm te gebruiken. De jongen had eenige luchtacrobaten met para chutes zien werken, en was zoo enthousiast daarvoor geworden, dat hij zelf een poging wilde doen. Met "een geopende parapluie in de handeri sprong hij van het dak van zijn huis en viel begrijpelijkerwijze als een steen naar beneden. De jongen was op slag dood. Ontzettende toestand in Sjanst. Reeds twee millioen menschen omgekomen. In de provincie Sjansi, in het Noord-Westen van China, dreigt een nieuwe hongersnood, welke alle tot dusver bekende overtreffen. Volgens een bericht in de „Vossische Zeitung" zou den van een bevolking van zes millioen menschen twee millioen door den hongersnood zijn omgeko men. Zelfs op de straten liggen de lijken, De hulp maatregelen der Chineesohe overheid en der büiten- landsche organisaties zijn zonder uitwerking geble ven. Van Sjanghai uit worden thans uitgebreide maatregelen genomen om hulp te brengen. De secretaris van de Internationale Commissie voor Hulpverleening bij Hongersnood bericht, dat de voor uitzichten voor den voorjaarsoogst wel is waar gun stig zijn, doch dat slechts eten vijfde deel van den bcsdhikbaren grond bewerkt kon worden. Tén gevolge van den hongersnood zouden vrouwen en meisjes in groot.cn getale naar andere gebieden zijn verkocht. In een mededeeling van een missionaris wordt ge meld, dat zich talrijke gevallen van kannibalisme voordedén. In vele gevallen werden menschen, die den hongersnood nabij waren, gedood om als voedsel tc dienen voor hun hongerige omgeving. MISS MEGAN LLOYD GEORGE. Echtgenoote van den Engelschen staats man. Haar auto doodt een knaapje. i Dame Margaret. Lloyd George en haar dochter Megan begaven zich Woensdagmiddag per auto van Criccicth naar Barmouth, waar miss Megan Lloyd George het woord zou voeren op een bijeenkomst van Jong-Liberalen, toen hun auto het. vijfjarig zoontje van een politieagent te Criccietih overreed. I-Iet. knaapje was onmiddellijk dood. De heide dames waren zoo van streek, dat zij haar komst aftelegrafeerckni. SCHADE AAN DEN FRANSCHEN WIJNOOGST. Door den rijp. Het heele wijnhouwgebfed tusschen Dyon en San- tenav-les-Rains heeft ernstig van den rijp te lijden gehad. De raming der schade varieert, al naar de plaats, van-50 tot 00 Te Marsannay is dc oogst nagenoeg geheel ver nield. Te Gcvry-Ghambertin zal de oogst 1900 een vierde zijn van den gemiddelden oogst der „grands crus". Hetzelfde geldt o.a. voor Beaune cn Nuits-Saint- Grorges. In Champagne hebben dc wijngaarden eveneens van de vorst te lijden gehad. Slechts licht beschadigd. Bij rlikken mist, hebben Donderdagochtend tusschen Folkcstone en Dungcness het nieuwe groote Duit- scho passagiersschip „Bremen" en hei tankschip „British Grenadier" elkaar aangevaren. Naar men verneemt, zijn heide schepen aan ern stige averij ontkomen. Later wordt gemeld; De Bremen zond een draadloos bericht uit, dat zij in aanvaring was geweest met een onbekend tank schip, dat mogelijk assistentie noodig had. Het tank schip seinde echter, dat twee van zijn tanks lekten, maar dat liet geen hulp noodig had. Hel schip deel de verder mee, koers naar Deal te zetten om een man af te zetten, die onmiddellijk medische hulp noodig had. De Bremen, die op de uitreis van Bremerhafen was, werd gisteravond te Soutliampton verwacht. Uit een later bericht blijkt, dat de Bremen te Southampton is aangekomen. Drama in ean advokatenkantoor. Wolff seint d.d. Donderdag uit Berlijn: Hedenmiddag heeft zich in bureau van den ad vocaat Wagen er te Charlottenburg een bloedig dra ma afgespeeld. Voor den advocaat verschenen de 32- jarige Margie Boehmer en haar vroegere echtgenoot, de 38-jarige kunstschilder Boehmer. Mevrouw Boeh mer, wier jaloezie de ontbinding van het huwelijk teweeg liacl gebracht, wenscht e een verzoening tot stand te brengen. De bespreking duurde zeer lang en daar andere cliënten wachtten, verzocht de ad vocaat den vrocgeren echtgenooten, even naar een zijkamer te gaan, tot hij de andere zaken zou heb ben afgehandeld. Hij bracht hen naar de kamer en ging toen naar zijn bureau terug. Op hetzelfde oogen- blik trok mevrouw Boehmer een revolver en loste drie schoten. Het eerste trof don schilder, die op slag dood was. Op wicn het tweede schot gemunt was, staat Ditmaal wijken wij eens af van onze gewone taak om in deze rubriek iets te vertellen over zaaien, po ten, bemesten, veevoederen enz., ter verkrijging van grootere en meer voorde el ige oogsten in het land en veehoudersbedrijf. Ditmaal willen wij iets mede deel en over de tegenwoordige crisis in het landbouw bedrijf. Vele pennen zijn daarover al in de weer ge weest en veel woorden zijn er al reeds gesproken om de crisis te bezweren. Is 'slands vergaderzaal was het do lieer C. v. d. Heuvel, die over deze crisis een interpellatie hield en de meening van ons Ministerie vroeg, wat in deze op haar weg lag te doen. Alles wat de lieer van den Heuvel naar voren bracht om verbetering in den toestand te brengen, kunnen wij niet onderschrijven, doch hem kan de eer niet ont houden worden, dat hij de aandacht van geheel ons volk, dus ook van den stedeling, gevestigd heeft op den noodtoestand, die thans onder vele landbouwers heerscht. Het antwoord van den Minister mag bekend verondersteld worden. Eenige vracht verlaging op onze spoorwegen was alles wat de Minister van Landbouw kon toezeggen. O ja, er was nog wat. Hij zou een. Staatscommissie in het leven roepen om na te gaan, wat in dezen door de regeering was te doen. In het Overijsselsch Landbouwblad lezen wij daar over liet volgende, hetgeen wij ook geheel onder schrijven. De heer Louwes zegt daar: „Tegen het voornemen van de regeering tot het instellen van een Staatscommissie, dient onmiddellijk door den landbouw zoo ernstig mogelijk te worden gepro testeerd. De nieuwe Staatscommissie wordt dc groote sta in den weg voor het nemen van afdoende maat regelen. Alles worclt natuurlijk weer verwezen naar de commissie. Wij kennen dat! Staatscommissies stu- deeren lang en jaren lang heeft de regeering door deze commissie een dekmantel, waaronder ze zich kan verschuilen. Een Staatscommissie is een onding, is het slechtste geschenk, dat men den landbouw in deze benarde tij den kan geven. Wij hebben ervaring met Staatscom missies! Al de landbouworganisaties zijn bezig met het opstellen van -haar verlanglijsten. Laat de regee ring dit opbouwende werk niet doorkruisen met een totaal overbodige en daardoor schadelijke Staatscom missie. Wij moeten weten, waar de verantwoordelijkheid blijft. Komt er werkelijk eien crisis, dan moet de landbouw direct met dc regeering spreken. En bij de regeering blijve de verantwoordelijkheid, niet bij een ongrijpbare Staatscommissie. Wij meenen, dat het. Overijsseilsche Landbouwblad in bovenstaande woorden de meening van onzen landbouw goed weergeeft. In het instellen van zoo'n nieuwe commissie schuilt inderdaad een groot ge vaar. Want de crisis in den landbouw behoeft niet meer te komen; ze is er al en teistert den akker bouw buitengewoon fel. ïntusschen hebben de provinciale landbomvmaat- sChappijen buitengewone vergaderingen belegd om den toestand nader onder de oogen te zien. In deze. bijeenkomsten worden allerlei wenschen naar voren gebracht. Wij zullen er eens een resumé van geven, zonder ons tè vleien, dat wij in deze volledig zullen zijn. Men zou ze kunnen verdeden in drie groepen, n.1.: Ie. Middelen, welke indirect, nut zullen opleveren; als instelling van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw; benoeming van een Directeur-Generaal van den Landbouw; Uitbreiding van den buitenland- schon landbouw-voorlichtingsdicnst: Uitbreiding van het hoger- en lager landbouwonderwijs; meer subsi dies voor ontwatering en verbetering der tertiaire we gen; hetero voorlichting betreffende tijd van afzet, statistiek en marktiberichtgcving der landbouwpro ducten; bij werkverschaffing geen hoogere loonen be talen dan in den landbouw kunnen worden be taald: voorschotten aan landbouwers en landbouw industrieën, door het. Rijk te verleenen. 2e. Direct voordeel opleverende %iiddelen: Verlaging der spoorvracht.en voor Nederlandschc landbouwproducten. Afschaffing van den vleesch- accijns, met behoud van invoerrecht; Uitsluitend ge bruik van Nederlandsch vleesch door leger en vloot; Suikerproductie-premie; retorsiemaatregelen; Uitvoer- p rem ie van landbouwproducten welke aan dumping onderhevig zijn; premies voor uitvoering van sociale maatregelen, voor zoover deze thans door de bedrij ven worden betaald tijdelijk ten laste der gemeen schap te brengen; Pachtvoorwaardem verbeteren, in de eerste plaats door Staats- en Kroondomeinen. 3e. Middelen welke kunnen worden gebruikt wan neer de onder le en 2e genoemde middelen niet. voor indirecte verwezenlijking vatbaar zijn; De landbouw producten naasten door de Regeering voor een loo- nenden prijs. Ziehier een heele waschlijst van ver langens. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité zal hieruit een verstandige keus moeten doen en enkele partijen zullen hun eischen wat moeten matigen. Doch dit moet ten slotte het parool wezen: De landbouw moet zich nu eens als een geheel la ten zien. Geen verdeeldheid in de gelederen, want nog niet vasf. Den derden kogel joeg mevrouw Boeh mer zichzelf door den slaap. De doctoren geloovcn niet, haar in leven te kunnen behouden. Ook de schilder schijnt een slecht voorgevoel te hebben ge had; men vond op zijn lijk een geladen revolver. 11 ij heeft van dit wapen echter geen gebruik gemaakt. DE ONBEKENDE SOLDAAT. Ongemanierde bezoekers. Tijdens de Paaschdagen hebben velen te Parijs een bezoek gebracht aan het graf van den onbekenden soldaat, ondcr.de Are de Trioniphe. Daarbij hebben zich tooneelen voorgedaan, die vele Fransciicn ge schokt. hebben en zoo is er weer sprake van om het graf af te sluiten. De klachten betreffen zoowel Eransohe als buitenlandsche bezoekers. Men beschul digt dezen ervan over dc kransen op het graf te heb ben geloopcn, sigaren en pijpen tc hebben gerookt, luid te. hebben gesproken, den hoed niet, te hebben afgenomen en in het algemeen het graf als een plaats van vermaak' tc hebben beschouwd. Men wil nu voorschriften aanbrengen om dc bezoekers er aac te herinneren, dat zij zich hier gepast moeten gedra* gen. GRANAAT ONTIJDIG ONTPLOFT. Vijftien soldaten gewond. V.D. verneemt uit Warschau. Op een exercitie- teirrein te Wilna is tijdens een oefening van een regi ment soldaten een granaat ontijdig geëxplodeerd. Kr werden 15 soldaten deels zwaar, deels licht, gewond. Enkelen hunner verkeeren in levensgevaar. VORST EN SNEEUW IN DE VER. STATEN. Uit New York wordt, gemeld: Aan de geheele oostkust van de Vereen. Staten, heersohte Woensdag een temperatuur van 32 gr. F., de laagste die men in dit jaargetijde sedert jaren heeft genoteerd. In New York viel 's morgens vroeg sneeuw. In het binnenland vriest het krachtig. de slagen vallen in alle hoeken, zoowel bij R.-K. als Protestanten, zoowel bij Vrijdenkers als Recht- zinnigen. Om iets te hereiken moeten allo boeren en allen wier bestaan samenhangt met het land bouwbedrijf in den ruimsten zin des woords, tezamen front maken, éen front, éen actie, éen verlangen en dan zal de eerste eisch moeten zijn, een zelfstandig ministerie van Landbouw, met een deskundig Mi nister aan het hoofd. Dc landbouw toch neemt, een geheel afzonderlijke plaats in de maatschappij in en heeft zulke groote belangen dat deze niet aan wille keurige ondergeschikte ambtenaren van een onder deel van een departement ter behartiging kunnen worden opgedragen, maar ook en daarom juist nu omdat dc landbouw door de wereldcrisis in de knel is geraakt en onmiddellijk krachtige maatrege len dienen genomen te worden om een nog grootere terugslag tc voorkomen en de funeste gevolgen tot kleinere afmetingen te brengen. Hier helpen geen commissies, geen 'sympathieke woorden en fraaie ge baren. Aan het Hoofd van een landbouwministerie behoort een man te staan, die weet wat hij wil en begrijpt wat noodig is en iemand die zijn wil weet door te zetten. De minister moet de verpersoonlij king zijn van de verlangens van de groote massa, welker bestaan door de crisis wordt bedreigd. Wat mag dc boerenstand van een minister van landbouw verwachten. In de eerste plaats een krachtige poging tot stabilisatie van de prijzen, op een loon end niveau. Tijdens den oorlog heeft men niet geaarzeld maximum-prijzen vast te stellen, teneinde dc voecl- selcrisis te bezweren en de stadsbevolking van hon gersnood te bewaren. Nu hij de niet minder ern stige landbouwcrisis, mag men niet aarzelen mini mumprijzen vast te stellen om de andere helft van de bevolking van den ondergang te redden. Zeker dergelijke maatregelen zullen diep in ons nationale economisch leven ingrijpen, maar wij heb ben te doen met heel ernstige omstandigheden cn als het getij verloopt, moet men m.i. de bakens verzet ten en in geen geval is het gewenscht om dan ook nog strak vast te houden aan economische dogma's. Het zou ook best mogelijk wezen, dat het gewenscht was om, zij het zonder enthousiasme en als tijde lijke crisismaatregel, 'de tarieven te herzien, ten einde tot een hooger binnenlandsch prijsniveau le komen. Blijft alles zooals het is, dan staat zeer ze ker nog een verlaging van de binnenlandsche prijzen voor de deur. Tengevolge toch van de hooge invoer rechten in het buitenland staat het te bezien, dat een overgroot gedeelte van den oogst in ons land zal moeten worden geconsumeerd. Alle Nederlanders, die consumeeren, zijn dan de gasten van den boer, die hen voor niet te eten kan geven. Zoo wordt het toch ten slotte. Ik geef toe dat het den knapsten mi nister misschien niet gelukken zou om de prijzen op een hooger niveau te brengen, doch dan kan men hem daarover geen verwijt maken. Men mag niet het onmogelijke verlangen, maar wel, dat liet uitter- ste zal beproefd worden om iets in deze richting te bereiken. Dat wij in het algemeen voorstanders zijn van de onder 1 genoemde mogelijkheden kan men van ons verwachten. Een goed georganiseerde, goed samen werkende en zeer uitgebreide voorlichtingsdienst zijn machtige factoren om uit de misère te geraken. Door middel van gratis verspreid beknopte en practische vlugschriften over alle dagelijks voorkomende land- bouwaangelegenheden, zooals dit in Amerika en Ca nada geschiedt; kan men trachten alle landbouwers te bereiken. Vooral zal gewerkt moeten worden op de kwaliteit en de uniformiteit onzer exportproducten. Als op massa-producten niets meer verdiend wordt, is soms voor het allerbeste nog een loonende prij.s te maken. Hoeveel bijv. van de varkens, die wij naar Engeland exporteeren, komt daar in do klasse „uitmuntend"? We weten het niet cn toch ware het goed zulks precies aan te geven. De kwaliteit onzer producten moet gesteund wor den door een krachtige reclame-campagne. Canada bijv. besteedt aan propaganda voor Canadeesche pro ducten in Engeland een enorme som, zoodat de Ca nadeesche exporteurs niet meer kunnen voldoen aan de vraag naar hun producten door Engeland. Wat betreft den gemiddelden prijs per 100 pond mager spek op de Kngelsche markt staan wij op de vijfde plaats na Ierland, Denemarken, Canada en Zwe den. Wat de totale hoeveelheid import betreft ne men wij de derde plaats in. Zoowel aan de hoe veelheid als aan de qualiteit is nog veel te verbete ren, zonder nog te spreken van mogelijke bezuini gingen bij voeding en verzorging der dieren en in het algemeen in onze geheele methode van werken. Verder moet de binnenlandsche markt bewerkt worden en ons veel te duur distributie-apparaat wor den herzien. Of is het niet om wrevelig tc worden als de verhouwer van aardappels zijn oogst zoo goed als onverkoopbaar weet en hij in de stad zijn niets waardige aardappels ziet geprijsd voor 8 cl. per kilo; soms nog hooger. Ook hierin moet een bekwame mi nister verandering kunnen brengen. Ken volgende maal hopen wij onze gedachten eens te laten gaan over de onder 2 en 3 aanbevolen middelen om ver betering in den toestand te brengen. S. V. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ

Schager Courant | 1930 | | pagina 10