SchagerCourant Fa. W. D. Hiestadt Zn. Groot is de keuze Vijfde Blad. Gemengd Nieuws. De actie van Gandhi. Een opzienbarende moordzaak in Engeland. G. ANNEVELDT, Laan, Dorpen, Schagen. Na de ramp te Colombus. EEN GOED EN MODERN BRUIDSPQRTREI ALS HERINNERING AAN UW HUWELI1K. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Goederentrein bij Rotterdam ontspoord. Landelijke Ruitersport. Het warme weer. De brand in de AXU.-fabriek. Het onweer van Donderdag. Zaterdag 26 April 1930 73ste Jaargang. No. 8652 Ernstig oproer te Pesjawar. Bloedige hotsing to Iahore. Zeven en twintig In diërs gedood; twee soldaten in een bran dende auto omgekomen. Donderdag seinde Reuter uit Pesjawar: Officieel wordt gemeld dat een Britsch soldaat en twaalf Snlandsche oproerlingen werden gedood bij de ernstige ongeregeldheden, waarbij de troepen en politie werd gedwongen op de menigte,te schieten, die protes teerde tegen de arrestatie van agitators. In den loop van den avond werd de orde hersteld. Een inspecteur van politie werd ernstig gewond. Volgens uit Lahore ontvangen berichten hebben ook daar botsingen plaats gehad tusschen militairen en In diërs, als gevolg waarvan 27 Indiërs gedood zijn. Do onlusten ernstiger dan men totnogtoe meende. Naar V.D. uit Londen verneemt, zijn de onlusten te Pesjawar, aan de Noord-Westelijke grens van Indië, van ernstiger aard geweest dan men tot nogtoe meende. Gebleken is, dat twee Britsche soldaten op gruwelijke wijze om het leven zijn gekomen. Twee pantserauto's werden door de menigte met benzine overgoten en in brand gestoken. Twee soldaten, die zich in den auto be vonden, konden zich niet meer in veiligheid brengen en zijn levend verbrand. Te Calcutta zijn vier in de gevangenis opgesloten re bellen er in geslaagd, hun bewakers te dooden en te vluchten. In een ander deel der stad werd een Europeesch ser geant van zijn motorrijwiel geworpen en met een bijl mishandeld. Britsche troepen en Ghoerka's, die daarop door de stad trokken, werd door de menigte met een hagel van steenen ^ontvangen, zoodat velen hunner ge wond werden. De troepen openden daarop het vuur, daarbij ook gebruik makende van machinegeweren, waardoor de opstandelingen groote verliezen leden. Thans is de rust in de stad- weer hersteld, doch op de belangrijkste punten staan sterke Britsche militaire posten opgesteld qp wordt door Britsche troepen ge patrouilleerd. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn sterke troepen-afdeelingen naar de Noord- Westelijke grens gezonden. Gandhi's secretaris thans gearresteerd. Het blad de „Bombay Chronicle" meldt dat Mahade- vdesai, Gandhi's secretaris, die met het toezicht op Gandhi's seminaire belast werd toen Gandhi zijn zout- campagne begon, is gearresteerd te zamen met zes vrij willigers, omdat zij in het bezit van onwettig zout wer den gevonden. Bij de tuchtiging van Chittagong 14 kin deren gedood. V.D. verneemt uit Londen: „Young India" publiceert een artikel van Gandhi, waarin deze de regeering verantwoordelijk stelt voor de onlusten in Calcutta, Karatsji en Chittagong. Tot. nader order is allen Europeanen de toegang tot de stad Pesjawar ontzegd, daar weer onlusten ge vreesd worden. Het aantal dor bij de tuchtiging van Chittagong ge- doode kinderen bedraagt tot dusverre 14. Volgens berichten uit Bombay kwam het heden tusschen arbeiders van de goudmijn van Vorgaun en inboorlingent.roe.pon Aot een ernstige botsing, waarbij 20 stakers het leven lieten. De bedrijven in het mijqgebied blijven gesloten. De Muzelmannen en dje Hindoes. Mohamed AH, de Muzelmansche leider, die vroeger hij de non-coöperatie-beweging Gandhi's rechterhand is geweest, heeft in een groote vergadering van Mo hammedanen te Bombay den staf gebroken over de ongehoorzaamhe i d sbewegi n g. Hij noemde, de beweging een wanhopige poging om de heerschappij van de. door kasten-veroordeelen bezielde Hindoes aan do Mohammedanen op te leg gen. Menschen met helderder inzicht in de gelegen heid die de ronde-tafel-conferentie thans aan Indië verschafte, waren vastbesloten om aan de wereld een vereenigd front te toonen. De Indische vorsten had den dit reeds getoond. Als men op de conferentie te Londen de wens oh en van Indië niet bevredigde, was het altijd nog tijd genoeg om op te komen voor Indië's onafhankelijkheid en de conferentie te verlaten. De vergadering nam. een motie aan, waarin er bij de Muzelmannen op aan werd gedrongen, zich niet rij de ongehoorzaamheidsbeweging aan te sluiten. De spanning tusschen Mohammedanen en Hindoes te Bombay is tengevolge van dit besluit zeer toegeno men, zoodat men bevreesd is voor botsingen tusschen beide partijen. De commissie van het Indische congres heeft de arrestatie van de verschillende leiders door de Engel- sche overheid beantwoord met de werving van vrij willigers. Reeds hebben zich ruim 2000 vrijwilligers aange meld om den strijd tegen het Engelsche gezag voort te zetten. De onlusten. Uit Peishawar worden de Britsche troepen nu gelei delijk teruggetrokken. Samenscholingen van meer dan vijf menschen zijn verboden. De hoofdcommissaris van politie heeft met de voor naamste burgers overleg gehouden over de maatre gelen tot herstel van de orde. Het aantal slachtoffers van de onlusten van Woens dag wordt op vijftig geschat. Stakende werklieden van de mijnen van Balaphet en Xundv Droog en andere onruststokers hebben dc politic gesteenigd. Bij de botsing, die daarop volgde, xün twintig lieden gekwetst. Aanranding van twee meisjes op de heide bjj Dartford. Eén van hen met een sla gersmes neergestoken. De dader meldt zich bfj de politie aan. Eenigen tijd geleden wekte een moord op de heide te Dartford in het Engelsche graafschap Kent, opzien. Twee meisjes, die zusters waren, werden er aangerand en een ervan neergestoken. De 23-jarige werkman Mar jeram is Donderdag als verdacht van den moord voor het eerst voor den politic-rechter te Dartford versche nen. Daarbij werden de volgende feiten bekend. Marjeram had zich indertijd reeds by de politie aan gegeven als dader van den geruchtmakenden moord te Reading .(waarvan een Amerikaansch tooneelspeler die bij een reizenden troep behoorde, verdacht werd, maar vrij gesproken is). De politie was toen tot de slotsom gekomen dat dit een valsche zelfbeschuldiging was. Na zijn inhechtenisneming wegens de moord te Dart- ford had Marjeram, na eerst op de gebruikelijke wijze gewaarschuwd te zijn dat alles wat hij zeide bij de be handeling van de zaak tegen hem aangevoerd zou kun nen worden, een vrijwillige verklaring op schrift ge steld, waarin hij zeide, dat hij op den bewusten morgen een lange wandeling had gedaan, waarop hij te Dartford was aangekomen. Daar had hij voor twee shilling een groot slagersmes met rood handvat gekocht Hij was op een bank gaan zitten en toen de twee meisjes aan kwamen, stond hij op en „deed het" met het mes. Hij had daarna het mes in de boschjes weggeworpen en was naar Dartford terug gekeerd. Hij verklaarde verder geen van de twee meisjes gekend te hebben en spijt te hebben dat zijn daad den dood van een van hen ten gevolge had gehad. „Ik vergat nog het motief te zeg gen", eindigde de verklaring, „het was roof. Ik was plat zak en zonder werk en deed het om geld." Denzelfden avond had de politie hem in een auto naar de heide gebracht en het mes werd op de door hem aan gewezen plek teruggevonden. Donderdagmorgen is Marjeram tusschen elf andere menschen in geconfronteerd met het zusje van de ver moorde, die hem direct als de aanrander aan wees. IJdelheid •van den moordenaar Paling, de ambtenaar van het openbaar ministerie, zeide van de beweegredenen, dat hij geloofde dat Marje ram bezield werd door een vreemde soort van ijdelheld of wenschte om de hoofdfiguur ln een opzienbarende zaak te zijn. Het zusje van den vermoorde verklaarde dat zij met deze een pad op de heide uitliep, toen zij plotseling zag, dat het gezicht van haar zuster zich verwrong. Zij keek om en zag Marjeram met een mes ln zijn hand. Hij had dit mes even tevoren uit den rug van zijn slachtoffer getrokken. Volgens de verklaring van een geneesheer, was de wond meer dan 55/8 Eng. duim (1 Eng. duim is 2*4 c.M.) diep geweest Sergeant Rendell deelde mede dat Marjeram hem bij zijn aanhouding een snede in de palm van zijn hand had getoond en zeide: „Ik heb het me3 eerst op mijn hand geprobeerd, om te zien of het scherp genoeg was" Voorts bleek, dat Marjeram vroeger uit den militairen dienst ontslagen was, omdat hij een valsche verklaring aangaande zichzelf gedaan had. Van den tijd af dat hij de school had verlaten, hadden zijn ouders veel met hem te stellen gehad. De sergeant besloot met te zeggen, dat hij nooit iemand in de positie van Marjeram zoo koel had gezien. in RIJWIELEN van f40.—, f 45.—, 150.—, f 55.—, f 60.—, f 65.—, f 70—, f 80.— en f 95. Gebruikte Rijwielen, w,o. voor Jongens en Meisjes. VEREINIGTE STAHLWERKE. Ontslag van nog 1000 arbeiders. Men seint uit Dusseldorp: Tengevolge van de nieuwe verslechtering van den toestand op de ijzermarkt hebben de Vereinigte Stahl- werke bij de August Thyssenhütte nog 1000 arbei ders tegen half Mei opgezegd, zoodat de totale opzeg gingen bij liet concern per 15 Mei, zonder het mijnbe drijf, ruim 5000 arbeiders treffen. ONTPLOFFINGEN IN EEN BRITSCH-INDISCH VUURWERKMAGAZIJN. Bij een ontploffing te Rohri (Opper-Sind) in een vmirwerkmagazijn zijn, volgens een telegram uit Ka ratsji, zeven menschen omgekomen. GRANAAT ONTIJDIG ONTPLOFT. Op een exercitieterrein te Wilna is een granaat tij dens een oefening van het 23e regiment ulanen ontij dig gesprongen. Vijftien soldaten werden gewond. En kelen hunner verkeieren in levensgevaar. AUTO IN RAVIJN GESTORT. Op de wielen terecht gekomen. Nabij Dyon is een auto met 5 inzittenden in een ravijn van 14 Meter diepte gestort. De auto kwam op de wielen terecht op een ijskorst, die zoo dik was, dat hij niet brak. Nadat de auto uit het ravijn was ge bracht, kon de reis worden voortgezet VLIEGTUIG NEERGESTORT. Bestuurder en waarnemer gewond. In de Berlijnsche voorstad Rudow is gistermorgen tegen 9 uur een Flamingo-vliegtuig van het Duitsche proefinstituut voor de luchtvaart van geringe hoogte gevallen. Het vliegtuig was op weg van het vlieg veld Tempelhof naar Adlershof. Daar de motor her haaldelijk niet werkte, besloot de bestuurder een noodlanding te doen. Hij kon echter geen open veld meer bereiken. Het toestel viel op telegraafleidingen en daarna op den grond. De waarnemer is ernstig en de piloot licht gewond. HEVIGE STORMEN OP DE KASPISCHE ZEE. Naar uit Moskou gemeld wordt, woeden op de Kaspische Zee op het oogenblik hevige stormen. De visscherij ligt volkomen stil. Volgens tot dusverre bekende gegevens zijn zes vissohers om het leven gelsomen. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Te Londen in drie maanden 320 slachtoffers. Reuter meldt dat in het eerste kwartaal van dit jaar in de straten van Londen 320 personen door ver keersongelukken om het leven zijn gekomen, d.w.z. 25 moer dan gedurende de overeenkomstige peri ode in 1929. Nog steeds gist het onder de gevangenen. Zy blyven het onslng van den directeur eischen. Blijkens een bericht elders in dit mpnmer gist het nog te Columbus waar de gevangenen blijven aandrin gen op het onslag van den directeur Thomas. Deze laatste schijnt echter niet van zins, zich in een hoek te laten duwen door de gedetineerden. Er zijn om de ge vangenis troepen gelegerd, en hij wil die dadelijk laten ingrijpen, indien de gevangenen lastig mochten worden. De eisch van de gevangenen is trouwens volkomen be grijpelijk. want er bestaat bij hen de overtuiging, dat de wreede dood van honderden van hun lotgenooten te wijten was aan den onwil van den directeur, de cellen te laten openen. Een cipier de hoofdschuldige? Echter schijnt niet de directeur, Thomas, maar de ci pier Watkinson de hoofdschuldige, en deze volhardde in dom misverstand bij... de reglementen. Andere bewakers hadden reeds vijf minuten lang hem trachten te bewe gen de cellen te openen en hadden ten slotte met ge weld de sleutels aan Watkinson moeten ontrukken. Toen begingen 2e toch in ieder geval verstandige en Uw aangewezen adres Fotografen A Schagen doortastende menschen de fout, niet eerst op de bo venverdieping, waar het gevaar het nijpendst was, de cellen te ontsluiten, maar zij begonnen gelijkvloers. Dat gaf nieuw tijdverlies, dat voor de opgesloten menschen boven noodlottig werd. Natuurlijk is het geval-Watkinson onmiddellijk door de autoriteiten onderzocht. Aan Watkinson die op het moment geschorst is werd de vraag gesteld: „Wilt u beweren, dat op bevelen van uw superieuren wachtte, voor u de celdeuren opendet, ofschoon de brand al vlakbij was?" „Zeker" antwoordde Watkinson, „ik moet mijn orders opvolgen anders word ik geschorst!" Later beweerde Watkinson, dat hij bevel had gehad van zyn onmiddelijken superieur „gevangenis-kapitein" Hall om de cellen gesloten te houden, maar Hall heeft dit ontkend. NOORSCHE VISCHKOTTER VERGAAN. V.D. verneemt uit Oslo: Naar gemeld wordt, is de vischkotter „Astor" uil Gravarn met de geheele uit zes koppen bestaande bemanning in dc Noordzee vergaan. E. M. I. H. U. In de plaats van den heer König, die om gezond heidsredenen heeft bedankt, is tot lid va.n de com missie van voorbereiding van de hier te houden Middenstands- en Huishoudtentoonstelling benoemd de heer A. Deutekom. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was 4 keer zoo groot bij de vorige week, dus wij mogen tevreden zijn voor dezen tijd en hopen dat het beter wordt; prijzen tot 55 ets. Handel goed. De gelde koeien werden duur en vlug verkocht; prij zen tot 425 gld. De melk- of kalfkoeien liepen tot 440 gld.; de prijzen zijn den laatsten tyd ongekend. Op onze markt was het een mooie, gezellige drukte, dat krijgt men als alles vlot en vlug van de hand gaat. Pinken waren al lang zeer stug, maar dezen dag werden ze vlug en duur verkocht, het weer werkt mee De handel ln nuchtere kalveren was vlug, noteering tot 30 gld., de handel ln paarden was tamelijk. De oude slachtschapen kochten ze niet zoo vlug. De overhouders gingen vlug van de hand, gezien het gras bij den dag groeit. In Bokken en geiten was het een goeden handel; er komen er te kort volgens de hande laars. De handel in biggen en schrammen was zeer matig. De vette varkens werden goed en vlug verkocht, 35— 37 ets. Op de klppenmarkt was vgjglnig aangevoerd, wat er was is goed verkocht Boter was iets duurder; wij ver wachten de komende weken meer boter. Gemeld kan worden, dat het In gelde- en kalfkoeien tegenwoordig merkwaardig is, zooals deze beesten ver kocht worden. De heer A. Kapitein, Zijpe, verkocht in één week onder Schagen 51 koeien, dat wil toch wat zeggen. Over het geheel kan vermeld worden, dat er vooruitgang was op onze markt Zoo moet het gaan! BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De ledenvergadering van de afdeeling Schagen van den Bond voor Staatspensionneering was Vrijdagavond, in lokaal „Cérès" bijzonder slecht bezocht. Naast het be stuur was slechts één lid, de persvertegenwoordiger aan wezig. De Voorzitter, de heer H. Woudenberg, sprak in zijn openingswoord den wensch uit dat ondanks deze ge ringe belangstelling de belangen van de afdeeling en den bond zullen worden behartigd. De notulen worden door den secretaris, den heer C. Keijzer, gelezen en onveranderd vastgesteld. In het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag kon weinig belangrijks naar voren worden gebracht Ge memoreerd werd de goedgeslaagde propaganda-avond in het afgeloopen seizoen. De Voorzitter spreekt er zijn spijt over uit dat de verkiezingen in 1929 voor het doel van den Bond niet meer succes hebben gehad. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester, den heer Vlottes, blijkt dat de finantieele toe stand der afdeeling zeer gezond Is. Niettegenstaande het verkiezingsjaar, zooals gewoonlijk extra uitgaven vorder de, was er een batig saldo van f 105.52. Het ledental be droeg 310 leden. Onder dankzegging aan den penningmeester wordt de rekening goedgekeurd. De belde aftredende bestuursleden, de beeren C. Keij zer en M. F. Overdijk, worden herkozen en nemen hun benoeming aan. De beschrijvingsbrief van de op 8 Juli ajs. te Amster dam te houden bondsvergadering gaf geen aanleiding tot belangrijke bespreking. Tot afgevaardigde naar die vergadering werd benoemd de heer Overdijk, tot plaats vervangend afgevaardigde de heer C. Keijzer. Bij de rondvraag besloot de vergadering, dat de af deeling indien dat noodig bleek, bereid zou zijn om me- werking te verleenen bij den autotocht voor de ouden van dagen. Hierna volgde sluiting. OPGEPAST! In het „Algemeen Politieblad" wordt door den bur gemeester van Krommenie gewaarschuwd tegen Klaas Jonk, wonende te Krommenie en zich noemende eige naar der onderneming „De Vereenigde Schoenmakers" die het tot zijn praktijk heeft gemaakt om tegen borg stelling van f 200 filiaalhouders te vragen. Het is ons bekend dat ook in Hollands Noorderkwartier op deze wijze reeds slachtoffers zijn gemaakt, o.a. te Den Hel der. Men zij dus gewaarschuwd! Vier sporen van de lijn Rotterdam—Den Haag onberijdbaar geraakt. Tengevolge van de ontsporing even buiten het station D. P. te Rotterdam, waarbij twee wagons van een uitgaand goederenconvooi bij een kruispunt uit de rails liepen, zijn vier sporen van de lijn Rotter damDen. Haag onberijdbaar geraakt. Deze sporen waren van'halftien tot halfelf onklaar en in dien tijd zijn reizigers voor Amsterdam per extra electri- sche tram van het station D.P. naar Schiedam ge bracht en vandaar konden zij hun reis per trein voortzetten. De reizigers voor Den Haag werden naar het station Hofplein verwezen. Na half elf heeft men één spoor vrij weten te krijgen, zoodat er, zij het met vertragingen, wederom van het station uit kon wor den gereden. In den nacht hoopte men met het opruimingswerk geheel en al klaar te zijn, zoodat dan alle sporen weer bereidbaar zijn geworden. Het doorgaande ver* keer heeft geen hinder van het déraillement on dervonden door het feit dat na halftien geen door gaande treinen meer passeeren. Groote veelzydigheidsproef to Helloo. Zes geslaagden. I De zwaarste proef door de Nederlandsche federatie van rijvereenigingen ingesteld is ongetwijfeld dc ..Groote veelzijdigheidsproef 1928". aldus schrijft het Hsbl. Het is een zeer zwaar examen, waarbij de examinandi worden ondervraagd over niet minder dan tien vakken. Voor ieder vak worden cijfers van één tot tien gegeven, terwijl men om te slagen een gemiddeld cijfer van 7 moet behalen. Zij die aan deze eischen voldoen zijn ge rechtigd tot het dragen van het federatie-eereteeken* Om de proef werkelijk waarde te doen hebben zijn de eischen zoo hoog gesteld, want een gemiddelde van 7, bij strenge beoordeeling is niet zoo gemakkelijk te be halen. Zij. die het eereteeken dragen kunnen er trotsch op zijn; zy hebben het verdiend. Des morgens om 10 uur nam het examen een aan vang. In de jury hadden zitting te heeren H. KeppeL Hesselink, le secretaris der federatie; C. Blanken, com mandant der bereden politie te Amsterdam en W. Slob, 2e secretaris der federatie. Twaalf leden der ryvereeni- ging Helloo hadden zich voor het examen opgegeven, dat afgenomen werd in de mooie nieuwe Kennemcrmancge te Heiloo. Van 's morgens tien uur tot 's avonds half zeven was de commissie in touw en kon toen door den heer Slob de uitslag worden bekend gemaakt. Van de vijf dames en zeven heeren slaagden er resp. één en vijf, zoodat zes leden van Helloo het eereteeken mochten ont vangen. Wel een bewijs dat het examen ernstig wordt opgevat is hierin o.a. te vinden, dat geen enkele ruiter of ama zone onvoldoende beoordeeld werd. doch dat slechts 50 pet. het vereischte gemiddelde van 7 kon bereiken. Mej. Bakker, de eenige geslaagde amazone, behaalde tevens het hoogste gemiddelde, werkelijk een mooie pres tatie. Alle hulde ook aan de instructeurs de heeren De Jager. Vuyk en Kleinjan. Laten we hopen dat nog honderden landelijke ruiters zich aan dit nuttige examen onderwerp™- 't Is een prik kel om te werken en 't doet gevoelen hoe weinig men er eigenlijk nog maar van af weet. Uitslag: Geslaagd: Mej. Tr. Bakker (7.7); C. Muis Kz, (7.71# J. Klerk (7.4); J. Bakker (7.1); D. v. d. Oort (7.0); en W. Zwart (7.0), allen wonende te Heiloo, Voorloopig nog wel op voortduring van het mooie weer te rekenen. De weerkundige medewerker van het Vaderl. schrijft* Het versohil tusschen het weer der laatste dagen en dat van Paschen Is zoo groot, dat het wel de moeite waard is, de oorzaken van de groote veranderingen even na te gaan. De plotselinge omkeer ln de weerstoestand Is het ge volg van een groote verandering in de algemeene lucht- drukverdeeling. Gedurende de koude dagen woei over een groot deel van vast-Europa een koude uit het Noorden komende luchtstroom, zoolang de luchtdruk-verdeeling, nJ. hooge druk in het Westen en depressies ten Oosten daarvan, hiervoor gunstig waren. Verder ln het Noord-Oosten is de luchtdruk toegeno men, waardoor de depressie, welke ten Noord-Oosten van ons gelegen was, zich naar het Westen heeft ver plaatst. Tegelijkertijd heeft een tweede zich boven de Golf van Biskaje ontwikkeld en het gevolg van deze veranderingen ls geweest, dat een luchtstroom uit het Oosten ,die zijn oorsprong vindt in Zuid-Europa, waar het warm is, doorgekomen Is. De koude Noordelijke luchtstroom heeft zich naar het Westen, ver huiten onze omgeving teruggetrokken. De nieuwe luchtdruk en temperatuur-verdeeling ls gunstig voor het ontstaan van een onweerstoestand* Dientengevolge ontwikkelden zich Donderdag in 5en na middag verspreide onweersbuitjes. Voorloopig kunnen wij nog wel op voortduring vani dit warme weer rekenen. Misdadig opzet Door tijdige ontdekking een niet te overzien© ramp voorkomen. Het gerechtelijk onderzoek In verband met den brand welke de vorige week in het magazijn der A.K.U-fabriek te Arnhem, waar de papierstof is opgeslagen, uitbrak, wordt nog steeds voortgezet Gebleken is, dat men hier zeer waarschijnlijk te doen heeft met brandstichting en bovendien, dat ook op an dere wijze getracht is de vernietiging van een groot deel der fabrieksgebouwen te bewerken. Dat er geen erger dingen gebeurd zijn dan de brand is alleen te danken aan de tijdige ontdeking van den toeleg. In de mengka mer van de fabriek wordt de bewerkte cellulose ge drenkt met zwavelkoolstof. Dit proces Jieeft plaats in metalen snel wentelende trommels. Tijdens het rondwentelen van een van die mengtrom- mels werd een verdacht geluid gehoord en bij onder zoek bleek in den trommel een hamer aanwezig te zijn* Was dit niet ontdekt dan zou de hamer, voortdurend bonkende tegen den metalen trommelwand, zijn gaan vonken en ontbranding van den inhoud gevolgd door ontploffing zijn veroorzaakt. De gevolgen zouden niet te overzien zijn geweest Er wordt thans verband gelegd tusschen het gebeurde in de mengkamer en den brandj het magazyn voor de papierstof ligt op de bovenverdie ping van het gebouw, waarin de mengkamer zich be vindt Tot dusver zijn geen arrestaties geschied. Drie menschen door den bliksem getrofia* en gedood. Gistermiddag ls de bliksem geslagen in de landbou werswoning van W. Hoogvliet te Maasdam. Het gebouw brandde geheel uit Er kon niets worden gered. Verze kering dekt de schade. Eenig ln de weide loopend vee werd getroffen en ge dood. Bij Dussen (Noord-Br.) ls gistermiddag de wegwerker Hamers door den bliksem gedood. In den polder Jannezand, onder Dussem, ls de arbei der Branderhorst, van Nleuwendijk, door den bliksem gedood. Twee andere arbeiders werden ook getroffen* Tijdens het onweer Donderdagavond zijn te Geertrui- denberg twee landbouwers op het veld door den bliksem getroffen. Een hunner werd gedood, terwijl- de ander totaal verlamd werd. VERBLINDENDE AUTO-LICHTEN. Ernstig ongeluk te Oogstgeest. Gisternacht omstreeks 1 uur is op den rijksstraat weg te Oegstgeest bij de Drie Witte Palen een perso nenauto van de Wittertgarage te Amsterdam, door dat de bestuurder verblind werd door dc lichten van een van den anderen kant komende auto, in volle vaart tegen een boom gereden. Dc bestuurder S. en een der inzittenden liepen vrij ernstige kwetsuren op. De auto werd zwaar beschadigd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15