Een reuzen-omelet. Felle fabrieksbrand te Doesburg. Het onweer van gistermiddag. De Stadsschouwburg te Amsterdam. Uit onze Omgeving. DOOR EEN LUCHTKOKER GEVALLEN. Arnhemsoh aannemer gedood. Do ruim 40-jarigé aannemer A. B. te Arnhem is gistermorgen op het dak van een perceel aan de Rijnkade aldaar door een luchtkoker gevallen. De man werd dood opgenomen. Hij was gehuwd en va- dor van zes kinderen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN RIJWIEL. De wielrijder ernstig gewond. Donderdagmorgen had in de Molenstraat te Roo-. sandaal een ernstige aanrijding plaats tusschen een vrachtauto der fa. C. en den 21-jarigen A. G. De wielrijder werd over de straat, geslingerd en be kwam ernstige wonden aan het hoofd. Het rijwiel was totaal vernield en ook de auto beliep ernstige averij. Vrachtauto met 35000 stuks eieren In brand. Gistermiddag kwam op den Amsterdamschen straat weg nabij Ede de vrachtauto van J. A. J. Verver, uit Veur bij Leiden, geladen met eieren, in botsing met een personen-auto. Do vrachtauto reed tegen een boom en vloog door den schok in brand. Hij is gedeeltelijk ver nield, terwijl de lading eieren, plus minus 35.000 stuks grootendeeis te loor ging. De man zat met vrouw en kind in de auto. Alle drie kregen lichte brandwonden. De personenauto, waarvan letter en nummer niet zijn opgenomen, is doorgereden. Kaliloodsen afgebrand, waarin voor een be drag van een millioen gulden lag opgesta peld. Gisteravond tegen zeven uur is te Doesburg brand uitgebroken in de groote kaliloodsen van de firma Eg- gink. De loodsen, naar schatting van 50 bij 30 en 50 bij 35 meter, gingen geheel in vlammen op. De laatste loods was vorig jaar gebouwd en was een der breedste over kappingen in Europa. De vuurgloed was op verren af stand en ook te Doetinchem zichbaar. Snelle uitbreiding van den brand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat%bin- nen weinige minuten na het ontdekken van den brand het kantoorpersoneel zich nauwelijks wist te redden en de laatste employés zich nog allen in veiligheid konden brengen door de trap af te springen. Binnen tien mi nuten stond het geheele complex met een oppervlakte van 4000 M2. in lichte laaie. Een goederentrein der Geldersche Tramweg-Mij., die in de loodsen aan het lossen was, kon nog grootendeeis uit het brandende perceel worden gereden. Drie goede renwagens werden evenwel een prooi der vlammen. Op het terrein van den brand had onze berichtgever een onderhoud met den burgemeester, die er zijn vreugde over uit sprak, dat door windstilte uitbreiding van den brand kon worden voorkomen. Ware er wind geweest, dan was de ramp niet te overzien geweest. Niet alleen dat de betrekkelijk eenvoudige brandweer tegenover de enorme vuurzee machteloos stond, maar bovendien werd het blusschingswerk nog bemoeilijkt doordat op de voor raden Chili niet gespoten mocht worden wegens ont ploffingsgevaar. De brandweer bepaalde zich daarom tot het beschermen der overige perceelen. De schade der gebouwen wordt op ruim een ton geraamd. In de loodsen was een hoeveelheid kali opgestapeld ter waarde van een millioen gulden. Het laat zich aanzien, dat deze bergen kunstmest nog wel eeni^e dagen zullen nabranden. Verzekering dekt de schade. Twee personen door den bliksem getrof fen en gedood, vier bewusteloos. Gistermiddag sloeg tijdens het hevige onweder de bliksem in de boerderij van den heer Dknatel te Oostwold, gemeente Leek, met het gevolg, dat de zich in de boerderij aan het werk bevindende rietdek kers Hofsteen, gehuwd en 40 jaar oud, uit Enumatil, en S. Solsuma, CO jaar oud en ongehuwd, wonende te Tolbert, door het hemelvuur werden getroffen. Zij waren op slag dood. Drie meisjes en een man, die zich eveneens in de boerderij bevonden, werden door den bliksem be wusteloos geslagen. Kr ontstond een begin van brand, dat echter spoedig kon worden geblusoht Zwaar onweer boven Groningen. Gistel-middag barstte een hevig onweer los over Groningen en omgeving. De bui ging vergezeld van •en zware regenbui. De hulp van de Groningsche brandweer werd ingeroepen voor een brand, die was ontstaan door het inslaan van den bliksem, in de schuur van de boerderij van den heer Veldman Jan sen te Onnen, gom. Haaren. Men hoopt het voorge deelte van de boerderij te kunnen behouden. Hel vee is met groote moeite gered. Verzekering dokt de schade. I^DIO IN DE TREINEN. Vraagstuk in studio genomen, Naar de „Tel." verneemt, heeft de directie van de Nederlandsóhe Spoorwegen de mogelijkheid van het aanbrengen van radio in de treinen in studie geno men. Hoewel de plannen nog in een beginstadium van voorbereiding verkeeren, kunnen wij mededeelen, dat het in de bedoeling ligt, de eerst proeven in de z.g. dienstrijtuigen te nemen. Géén beslissing. In do gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam is eerst verworpen een amendement-Klaas de Vries op het voorstel van B. en W., krachtens welk amendement het Amster- aamsche Tooneel (Verkade en Van Dalsum) als vaste bespeler van den Stadsschouwburg zal worden gekozen. Vervolgens werd eveneens verworpen het voorstel van B. en W. om als zoodanig te kiezen den anderen der beide sollicitanten, n.1. de Kon. Ver. het Ned. Tooneel (Saaiboni en Verbeek). DOOR EEN SNELTREIN GEGREPEN. Doodelijk ongeval op een spoorbrug. Gistermiddag te omstreeks half vijf is de ruim 60- jarige gepensionneerde C. J. K. uit Nijmegen die zon der verlof over de spoorbrug over de Waal van Nij megen naar Lent wilde gaan door een sneltrein uit Arnhem gegrepen. De man werd ernstig aan hoofd en horst verwond en overleed korten tijd latei-. OUDE NIEDORP. De bibliotheek der Ned. Horv. Gemeente alhier is weder gesloten. Van deze instelling werd dezen win ter nog al druk gebruik gemaakt; aan 42 personen werden 638 boeken uitgeleend. Door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente werd de heer M. Kooijman benoemd tot lei der van de a.s. volkstelling. NOORDSCHARWOUDE. Op de advertentie inzake Roode Kool in ons blad geplaatst op Zaterdag 19 April, is opegegeven een voorraad van 168 wagons. Doordat .verscheidene landbouwers, die wel roo de kool in voorraad hebben, bun voorraad niet heb ben opgegeven, is de poging om op deze manier een loonende prijs te krijgen, als mislukt to beschouwen, en zijn de stellers der advertentie besloten van ver dere actie af te zien. Wij brengen in herinnering dat deze actie gevoerd werd buiten de tuinbouworganisaties om. JULIANADORP. Vrijdagmorgen moest het vliegtuig gemerkt F "11 thuis behoorende op het vliegkamp „De Kooij" en bestuurd door een leerling-vlieger, wegens motordefect een nood landing maken op het land van den heer C. S. aan den Langevliet alhier. De machine werd na nog over een slootje te zijn getaxied prachtig neergezet en mankeer de dan ook niets. De oorzaak van het geval was het warmloopen van don motor. Onmiddellijk kwam as sistentie van het vliegkamp opdagen en heeft men het vliegtuig gedemonteerd en op de daarvoor beschikbare auto vervoerd. JULI ANADORP. Donderdagmiddag werd de brievenbesteller C. B., die, rijdende op zijn fiets geheel rechts op den Strooweg, voor de boerderij „Doggersvaart" door een luxe auto van de firma J. v. Diest en Zonen, bloembollkenkweekers te Sassertheim, die van de Doggersvaart af kwam, aan gereden. waardoor hij met fiets en al onder de auto te recht kwam. Boven aller verwachting is dit ongeval echter weer tamelijk goed afgeloopen, daar B. de tegen woordigheid van geest had de voorbumper van de auto te grijpen, zoodoende werd hij met fiets en al eenlge meters, liggende op zijn rug, over den weg meegescho- ven. Ter plaatse van het ongeval is geen belemmering voor het uitzicht aanwezig, zoodat de bestuurder van de auto dat voor de politie, die van een en ander proces verbaal heeft opgemaakt, wel zal hebben te verantwoor den. Door het lichten van de auto kon men de fiets, die deerlijk gehavend was, er onder uit halen, terwijl het aangroeiende publiek zijn hulp in een en ander ver leende. Op een geleende fiets heeft B. daarna zijn dienst nog volbracht. Bij onderzoek is echter gebleken, dat hij kneuzingen heeft aan den linkerenkel en rechterknie, terwijl hij door den val ook nog eendge pijn heeft hier en daar, zoodat hij thans wel eenigen tijd rust zal moe ten houden. KOLHORN. Aan de aannemersfirma A. Droog Kz. te Kolhorn werd opgedragen het houwen van een woonhuis te Barsingerhorn voor rekening van den heer J. Vader t.e Behagen en het houwen van een schuur met voor huis te Nieuwe Niedorp, voor rekening van den heer C. KOOIJ Hzn. te Schagen. —NOORDSCHARWOUDE. Vergadering „Tuinbouwbelang". Vrijdagavond kwam de tuinbouwvereeniging in ver gadering bijeen in het lokaal van den heer Jn. de Bak ker. Aanwezig met het bestuur 25 personen. De Voorzitter, de heer G. Barten, opent met een woord van welkom aan leden en pers. Hoewel spr. niet ver wacht had. dat de opkomst groot zou wezen, had spr. toch meerderen op deze vergadering aanwezig willen zien. De oorzaak zal wel toe te schrijven zijn aan de drukke werkzaamheden, het mooie weer, en in verband hiermede de slechte prijzen der winterproducten. Naar aanleiding van de notulen zegt de heeren IJ. Kaan, dat zijn voorstel op de vorige vergadering ge daan omtrent de aardappelsorteering, niet tot uiting komt. Dit betrof een voorstel voor de vergadering van den Noordermarkbond. Het blijkt hier een misverstand te zijn van bestuurszijde. De heer Ootjers zegt dat hedenavond een nieuw voor stel van de Provinciale Commissie aan de orde komt, zoodat aan de wcnschen van den heer Kaan tegemoet gekomen zal worden. Met een kleinè wijziging worden de notulen goedge keurd. Mededeelingen. Van den heer K. Boot Jz. alhier is bericht ingeko men, dat bij hem een boekje voor tuinbouwboekhou- dlng is verkrijgbaar," speciaal voor de koolstreek sa mengesteld, waarvan de prijs f 1.25 bedraagt. De secretaris, de heer J. Kliffen, vraagt de verga dering naar klachten over de zetkoolregellng (taaie gele), welke uitgezet zijn ln de Oosthoek van den pol der. De vergadering acht dit ook de juiste plaats niet Besloten wordt dat het bestuur een nieuw schetskaart je ontwerpen zal. Behandeling voorstellen algemeene vergade ring „Noordermark tbond". Voorstel 1, om een bouwfonds te vormen voor uit breiding der veiling wordt aangenomen. Voorstel 2, om een pensioenregeling voor het velling- personeel te ontwerpen, eveneens, met den wensch, deze regeling aan de goedkeuring der algem. vergade ring te onderwerpen. Voorstel 3, over de sorteering van peen wordt ver worpen, Het prae-advies van het bondsbestuur wordt aangenomen. Voorstel 4, om in overweging te nemen na 1 of 15 Maart uien met steel aan te voeren, wordt aangenomen. Voorstel 5, over de aflevering' van kool per 100 K.G. Als voren. Voorstel 6. over de aardappelsorteering, wordt ver worpen. Het prae-advies van het bondsbestuur wordt aangenomen. Voorstel 7. over de verlading in vletten aan de laad plaats. Als voren. Voorstel 8, om het afgeven van bonnen na 1 Januari geheel af te schaffen wordt verworpen. Het prae-advies wordt aangenomen. Rekening afgevaardigden algemeene verga dering. Gekozen worden de bestuursleden G. Barten en K. Wagenaar en de leden K. v. Dijk, IJ. Kaan, W. Wage naar, A. Barten. Als plaatsvervangers K. Wagenaar Wz. en A. Gutter. Rondvraag. De heer P. Blokker vraagt maatregelen tegen ratten- verdelging. De Voorzitter zegt dat vanwege de vereeniging serum besteld zal worden, waartoe men zich bij den secretaris kan opgeven, ook door de vereeniging zelve zal de be strijding ter hand genomen worden. De heer K. van Dijk geeft in overweging dit het vol gend jaar bij den vierbond te behandelen. Dat wordt in overweging genomen. De heer K. v. Dijk vraagt maatregelen tegen het af snijden van tulpenbloemen. Spr. zegt dat dit zeer scha delijk voor de bollen is. De Voorzitter zegt toe dat van vreenigingswege een advertentie ter waarschuwing geplaatst zal worden. Verder zullen de hoofden der scholen hiermede in kennis gesteld worden. Dc heer K. Wagenaar Wz. vraagt maatregelen tegen het harde stoomen van motorvaartuigen. Dc heer Ootjers zegt dat het bij verordening verboden js. Men kan zich tot de pólitic wenden. Spr. zaJ, zich wenden tot de Rijks- en Gemeentepolitie. (Algemeen ge lach). De heer A. Glas vraagt of er ventilatie aangebracht kan worden bij de oevrkapping der veiling. De heer Ootjers zegt dat besprekingen hierover ge houden zijn en komt dit t.z.tijd aan de orde. De hoer P. Swager vraagt inlichtingen over de poo- terbewaarplaats De heer Kliffen antwoordt dat de bakken schoonge maakt terug worden verwacht op 30 April en 1 Mei. Dit zal nog nader hekend gemaakt worden. De heer C. Keenrin Cz. vraagt goedkeuring om per Januari rekening en verantwoording te doen van de poterbewaarplaats inplaats van met Augustus. Hierna volgt sluiting. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Tijs Appel en Maria Catharina Pastoor. Pieter Wit en Neeltje Breebaart. POLITIE. Gevonden: Een handschoen. VOOR HET KLEINE VOLKJE. VAN HECTOR' DIE ZOO DEFTIG WAS. Hector, de groote waakhond van mijnheer Pluim, liep dicht b(j het huis van zijn baas, op het grasveld, 't Was juist een warm dagje en de zon brandde fel. Daarom besloot Hector, die het ook warm had, in het koele gras zijn middagslaapje te doen. Juist was hij ingeslapen, toen een nijdig gekef hem wakker maakte, en zoodra hij de oogen had geopend, zag hij een klein, wit hondje. „Wat moet jij hier doen, nare keffer?" vroeg Hector grommend, want hij was erg uit zijn humeur. „Ik wil eens kennis met je maken," zei het witte hondje. „Wil jij kennis maken met mij?" gromde Hector, „Kom jij mij daarom in mijn slaap storen? Kom ga heen, jou klein brutaal dier, of ik bijt je „Brom toch niet zoo boos tegen me," begon weer het keffertje, „praat liever eens vriendelijk tegen me! Toe, vertel eens waar je woont? Want jij bent zoo'n deftige hond; je zult dus wel in een mooi groot huis wonen, is 't niet?" Hector, heel gevleid door deze woorden van het kef fertje, blafte toen wat vriendelijker het diertje toe: „Zoo, wou jij mijn huis eens zien, het prachtige huis waarin ik woon? Wel, kom dan maar eens mee." Hec tor sprong op uit het gras, en toen liep hij met het keffertje naar het huis van zijn baas, en zei: „Hier is mijn huis! Vindt je het niet prachtig?" „Hè, wat, woon jij hier?" vroeg het keffertje ver baasd. „Maar dat is héél vreemd!" „Waarom is dat vreemd, vroeg Hector. „Is het zoo vreemd, dat een deftige hond, zooals ik ben in dit huls woon? Is het soms niet prachtig genoeg?" „O, neen," viel het keffertje haastig in, „zoo bedoel ik het niet Het is een prachtig huis en heel geschikt Bovenstaand handwerkje voor kleine meisjes kan b.v. op een kussentje of kleedje voor de huis kamer gemaakt worden. Het eenvoudigste is het heele plaatje eerst uit te knippen en het dan op een stuk stof te rijgen en dan gewoon op en neer steken, zooals je op het plaaf je duidelijk kunt zien Je kunt ook calqueerpapier tusschen het plaatje en de stof leggen en zoo de teekening op de $tof F voor zoo'n deftigen hond als u bent. Maar toch. vind 11c het vreemd, ziet u! „Wat bedoel je dan toch met dat vreemd?" vroeg Hector weer grommend, want dat woordje „vreemd" had hem weer boos gemaakt. ,t Keffertje schrok ervan. „U moet er niet boos om worden," sprak het vriendelijk, „maar ik vind het zoo erg vreemd, dat ik u nooit eerder heb ontmoet. Want... e... ik wóón ook in dit prachtige huis. „Wat, woon jij ook hier?" vroeg Hector. „Ja, en al heel lang," zei het keffertje. „In ditzelfde huis?" vroeg weer Hector. „In dit prachtige, groote huis," was het antwoord. „Maar hoe kan dat toch?" hernam Hector. „En we hebben elkaar nog nooit gezien..." „Ik kom ook nooit alleen buiten," zei het keffertje. „Ik woon bij een lieve dame en ben altijd bij haar in de kamer. En 's nachts slaap ik in een wit mandje met een rood-zijden kussen er in, en dan wordt er een zijden dekentje over me heen gelegd. En als de lieve dame gaat rijden in haar auto, dan mag ik altijd mee. Maar nu wilde ik vandaag eens alleen uitgaan, en daarom liep ik de kamer uit en naar buiten. Mag jij altijd buiten loopen?" vroeg hy. „Natuurlijk" gromde Hector, „ik doe altijd wat ik zelf graag wil. En je moet mijn prachtig hok ook eens zien. En ik ga iederen dag met mijn baas een groote wan deling maken. Ja, ja, ik ben de gewichtigste persoon van het geheele huis. Want ik bewaak hier alle mea- schen en jou ook. En als de menschen naar bed gaan. zeggen ze: „Wij kunnen rustig slapen, Hector zal de dieven wel wegjagen als die willen komen stelen..." Ja, ja, klein keffertje, zoo'n gewichtige hond ben ik nu! En al wonen wij in het zelfde huis, toch ben jij niet half zoo deftig als ik, hoor!" Zoo snoefde Hector, de waakhond tot het keffertje, dat hem zwijgend aanhoorde. Daar ging de voordeur van het huis open, en een oude en een jonge dame kwamen naar buiten, gevolgd door een huisknecht. Keesje, mijn lieve, zoete Keesje!" riep de oude dame. „Keesje, lieve Keesje, kom gauw bij het vrouwtje!" riep ook de jonge dame. „O, daar is ons schatje! Zoo'n klei ne stouterd, om zoo stilletjes de kamer uit te loopen!" „Als hij maar geen kou heeft gevat," sprak de oude dame. Beiden bogen zich toen over het keffertje heen, en ze namen het in hun armen en kusten het op zijn hondensnuitje, en de jongste dame droeg hem naar bin nen, in haar armen. Zoodra de dames het huis weer waren binnengegaan, kwam de huisknecht op Hector toeloopen, pakte hem bij zijn halsband en trok hem vrij hardhandig den tuin in. „Jou oude deugniet, ben je alweer uit het hok ge- loopen?" sprak hij. „Pas op, als je het weer doet! Dan zal je de zweep voelen, begrepen? Hector gromde heel even. en hij keek nijdig naar het geopende venster, waar nu het keffertje zat, dat tot hem kefte: „Zeg eens, deftige waakhond, wie is nu de voornaamste hier in huis?" Maar Hector deed juist als of hij niets hoorde. Beschaamd en met den kop naar den grond, liep hij met den knecht mee. krijgen, door met een potlood de streepjes te vol gen van de teekening. Je kunt het met wol of waschzijde maken in b.v. de volgende kleuren: het molentje bruin met zwarte wieken, de hoo rnen en streepen op den grond groen, de kip geel, het jongenspakje kan je alle kleuren geven, b.v. jas blauw, ceintuur bruin, knoopen geel, blond haar en de mand met eieren wit en bruin. HOE HEET DIT MEISJE? Dit lieve meisje heeft nog geen naam. Zou je haar er een willen geven? 12 meisjesnamen kun je maken uit onderstaande letters, iedere letter slechts eenmaal te gebruiken, als je ze verbindt zoo als een naam is voorgedaan. Je kunt bij elke Itter beginnen en elke volgorde nemen, die je wilt alleen moet je niet je pen van papier nemen en niet over een andere letter heen strepen, dat begrijp je natuurlijk wel. Je kunt dus vooruit, achteruit naar links, naar rechts, schuin, naar beneden, naar boven, pre cies zooals je wilt. *01007 '011107 'az]7 'aisiag 'Fjjig '01107 'uqoQ '«piiv '010:103 '^P -Suft 'euuft 'uuuy :2uissoido GEMAKKELIJK HANDWERKJE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16