Brabantsche brieven. Koninklijke kookles. Vraag en aanbod. Uw urine waarschuwt U! Plaatselijk Nieuws. BILLY BOO. FEUILLETON» VERTELLINGEN. HZWW Ulvenhout, 22 April 1930. Menier, Hij zit 'r dus weer óp d'n Paasch en sapperejabel wa d-is 't koud gewiest, ee! Toén 'k 's mèrgens naar de vruuge kerk gong, hong er 'n pinneke aan m'n neus van de kouw. Straf sting 'nen zuren wind bol te bla zen deur 't durp en 'k stap te steuvig aan om gaauw in ons wèrm kerkske te zit ten. Waant mee 'nen leegen buik en zonder pepke viel 't gaan over d'n weg in de vruugte nie mee! D'n kleine Dré liep op 'n kiepedrafke mee ge wit, hij is deur z'n vader Ier ge- ibrocht veur de paaschvankaansie en da kleine boske mee z'n Zundaagsche zomerpak?ke-n-aan, zag blaauw van de kouw. Z'n brutale, zwarte ogskes waterden er van en allebei z'n knusjes stak ie bekaanst tot aan z'n ellebogen in z'n broekszakskes „Kouw, Dré?" vroeg ik 'm om maar wa te zeggen. „Niks hoor!" zee ie. „Kren tenmik strak, jong," zee ik weer, „en eieres zooveul as- d-lust!" Da veuruitzicht dee 'm zóó aan. dat ie 'nen steen op- ropte en mee 'n aanlopke da ding over 't dak van de school zeilde. „Hoog hè", zee ie grotsig, „ik kan bij ons op school 't hoogste en 't verste gooien!" Ik keek 'm 's mee groote bewonderink aan en toen zag ik veur 't eerst iets vrimds aan z'n petje. „Dré, oew pet is veuls te kleine, hoe komt da boske?" vroeg ik. „En wa zit daar veur 'nen gekken boebei?" „Ditte?" vroeg ie en toen wees ie da boebeltje aan. „Ja datte!" „Dat is m n keiK- boekie", zee Dré op z'n Amsterdamsch, „je kun niet chooien mit soon boekie in je jatten." Nouw, amcio, as oew zooiets mee rotsvaste overtuigink verassereerd wordt deur zo'nen snotpiek, waar ge zooveul van houwdt mee 'n paar ogskes in z'nen kop zoo klaar as d'n dag en da petje op z'n dakpanneke of 't er toevallig opge vallen is toen ie onder 't peerd z'nen stèèrt sting. daar bij blaauw van de kouw wat 'm nie verschillen kon, waant strak krentenmik mee eieres ollee as dan d'n ïachkriebel oew in de hoekskes van oewen mond kietelt, beginde gij dan maar 's 'nen zedepreck te houwen teu gen zo'n ding da van levenslust naast oew te springen lopt. Mokt er dan zooeenen maar 's wijs da z'n natte ste kelsharen nie de plak zijn om er Gods-woord te bewaren En de school er nie staat as hogte-aan-wijzer veur 't gooien mee kiedelkeien!' Hij had me 's mergens om half zes gewekt. Nog in z'nen hansop op d'n stoel naast de bedstee geklauterd en toen mee 'nen sprong boven op m'n lijf getist, da m'nen buik vijf menuten van streek was en Trui van schrik heel de heilige fermilie aanriep. „Zalige Paschcn opa, opoe." zee-i-ie "toen. „Gij ok," zee Trui en ze gaf 'm 'nen klap op z'n billekes da-d-et allemaal kwakte. „Auw", zee-t-ie mee tegenzin en wreef efkens over z'n achterwerk. Aan Trui schonk ie ginnen aandacht meer. „Kom opa, 't is tijd", en staande in bed, begos ie aan me te trekken en te sleuren da'k maar gaauw opsting. „Wa-d-is 't veur weer?" vroeg ik. „Weet ik niet,goed," zee-t-ie, „maar kom nouw, Driek de koster staat al te luien!" 't Is 'n lollig boske. amico. 'n Ferm jong! Waant 't was gèèf kod horre maar net as opa trok ie z'nen hansjop uit en toen z'n flenellke en in de kouw van d'n prillen Paaschmergen gooide-n-ie 't piekende water over z'n nokte donderke en stak z'n kopke onder de pomp waar 'n straal water uitgulpte zoo dik as m'nen pols da- d-et malsche kouwe pompwater over heel z'n zielemen- tje droop en z'n blaanke basje rood wier van 't klop pend bloed in z'n deurgezonde lichomke. Strak stong z'n velleke gespannen van gezonde kouw; z'n taanden klepperden mee 'n roffeltje en z'nen asem hikte. „Kkk-hèk-kijkes oo-pha", en toen kneep ie z'n vustje dicht, brocht et bij z'n oor en wees op z'n spier- ballekes. „Vvoel 'al Hard hè?" Amico, keb 'm bij z'n sallemaanderke genomen en op m'n schouwers gezet. De kouw van z'n beenen drong in m'n schouwers en zoo hè'k 'm bij Trui onder de wol gedouwen en gezeed „vijf menuutjes blijven leggen," waant d'n hemel be waar me. amico, dat er aan da lekker schobbejakske iets komen zouw da nie goed is! 'k Wier gek van sja- grijnigheid. Toen me-'n uurke later thuiskwampen uit de kerk- had Trui 't plattebuske rood staan. Dré de verver zat in z'nen nachtpon 'n pijp te smoren, mee z'n bloote ten gels in 'n paar klompen van me, op d'n nikkelen raand en mee z'nen grooten zwarten aartiestenhoed op veur d'n tocht! Die is altij baang veur tocht. Da's 'n groo- testads-eigenschap, geleuf ik. Daar zijn de menschen as d'n dood veur 'n vleugje frissche locht: da noemen ze tocht. 't Was wezenlijk 'n schoon stil-leven, zooas onzen fermilie-Rembraandt daar zat. „Ollee verver," hiep ik, „dader de pomp, jonk! De koffie ruulc zóó lekker da'k 't water in m'n taanden krijg; schiet 'n bietje-n-op. Dré!" En Dré stak z'n knüsten in de locht, gopte-n-op 'r manier as ginnen mieljenèèr 'm verbeteren kan en kloste 't achterhuis in as 'n geestverschijning-op-klom- pen; de ontwakende kunst. Ja, amico, 'nen stadschen mensch is in 't algemeen keb da mee gemèèrkt beter te spreken bij d'opkomst van de maan as van de zon. Ik veur mijn da's nie om wa te zeggen keb ok 'nen tijd g"ad horre da'k dweepte met maneschijn, maar vanaf as dat de maan zeivers onder m'n pet is gaan zitten... gif mijn dan 't zonneke maar! Wa gij? Nouw nie da'k eh maar genogt, da's privee! Wa-d-emmen geschraanst, amico. Pannen mee eiërs en reepen spek stingen te sissen en te geuren da ge nie stil kon blijven staan. D'n gele eierstruif lag roomdik te pèrelen en de sjuu van 't spek pufte laangs de kaanten van d'n eierpannekoek mee vette bloskes. De koffie liep schuimend over de kan, dik as brei en d'n blaauwen dag glom in duuzend klurkes in die kof- fiekraaltjes. De krentenmik ruukte zuutig as blossem over de tafel en 't schoone. Zundagsche servies van melkblaank porselein mee pèèrse blomeraandjes, da mokte-n-et flest heelegaar vol. „Sodemekajer. kleine prulleman." zee ik teugen Dré III, „doe-d-oew broekske wa losser, jonk. waant Grotmoeder hee plannen om ons eigen bol te laten frèten da-d-ons velleke strak over d'n buik komt tc staan" en meteen kletste-n- ik de ouwe Trui teugen d'r achterwerk da-d-et schommelde. Amico. 'k zal nie overdrijven; maan 'nen struif van vijf eiers mee 'n haalf pondje spek mee tien snejen boeremik zoo groot as m'n haanden hè'k naar binnen laten fietsen da'k moei van 't frèten wier. 'n Bakske-n-of drie, vier leut en toen wa lappen krentenmik as taart zoo zuut en kustelijk, mee klonters botter en bruine suiker ollee keb d'n Vasten op Paaschmergen 'n zeen veur z'n oogen gegeven da'k nie meer kon. En as ge dan zoo volgeschraanst zyt da-d-oew oogen 'r klein van worren, da g'oew eigen vuult as 'nen koning op oewen eigen grond, oewen eigen erft, oewen eigen hof; as ge dan de klepkes weer schoefelen ziet in d' èèrde en 't gekakel om oew henen klokt omdat 'r weer nuuwe. wèrmversche ei-kes veur 't rapen leggen, as ge dan de vèrkens heurt knorren van gezondheid en ge't nuuwe spek eraan ziet bibberen as dan leveraans oew rijkdommen uit oewen grond barsten, oewen klein- zeun op oewen rug haangt en van pure lèvenslust z'n grotvader verschaandeliseert mee z'n starke knüstjes en potjes, de blaauwe wolkskes rook uit oew kustelijk pepke deur de locht wegkrullen, dan amico, dan zouw ik onzen lieveneer willen vragen of ie mijn maar stie- kum in deuzen hemel wil laten! Dan vuul ik me koning; koning van al die r:jkdommen, koning van 't zuiver van de takken waar d'n dag op zit; koning van 't goud dat er siddert op de blommen. Koning ja, van de locht over m'n laand en hof, locht, deurtrokken en vol van dennengeur en groeikracht waarin de veugels tieren en kwetteren, uitgelaten van fiestgevuul, van bruilofts genot; gek van 't volle, goddelijke leven dat er levers rondwaart en as zochten balsum is! Paasch-twee was' t weer veulschonder. 't Was werm en goed in 't zonneke; 't was weer om te schieten. 't Was plezierig op de baan. De kruinagels hadden d'r Paaschsluiers aaft 't Nuuwe grun da waasde erover in glazige pracht Kape'.lekes vlogen in de rondte, aangetrokken op de zuute geuren van d'n blossem die aan de kale takken zat geklonterd. Stekebieën zoemden rond, gedragen op d'r gouwen vleugeltjes. En violen van fluweel, in kleuren pracht as zon-deur-glocide kerkramen, plekten teugen d'èèrde aan in 't fonkelnuuwe gras, zoo schoon en zacht, zoo zeldzaam mooi, da gegeleuven zouw da ze recht uit d'n hemel waren komen sprenkelen, verloren uit blom- menkurfkes van engelenmaagdekes. 't Was schoon, 't was gezellig op de baan. Wemmen geschoten tot me moei wieren van 't staan. Waant schie ten doe-d-et beste mee nouw en dan 'n citroentje mee suiker d'r bij en dan wor 't schutteren op den duur zwaar, amico. Maar 't was kitsig! En interzaant. Want d'n Blaauwe schoot nie mee die hee-g-et maar veuls te druk mee Aantje Bogers! en nouw emmen allemaal weer 's kaans om koning- schuter te worren. Wa geniet het os d'n Tiest mee doet Die heet de roos aan z'n pijl hangen. As 't nouw 'n bietje wil zie 'k d'n Fielp onzen bakker mee 't koningswapen schuiven. Die is ook zoo verdraaid haandig mee da schietspul da'k 'm d'r wel mee zie gaai schuiven! Maar genogt. Ge heurt 'r wel 's meer van. 'k Gaai er afscheiën, waant d'n kleine Dré haangt m ij n ge-potlooi z ij n keel uit. Hij wil mee 't laand op en ik veur mijn; ik wil ok wel weg. de deur uit, want 't laand lee te baaien in d'n zonneschijn! Dus amico, tot de noste week. Veul groeten van Trui, 'n seluutje van Dré III en, as altij, gin horke minder van oewen toet a vo© DRé. LIED VAN DE N T> AC,. Prinses Juliana heeft sedert eenigen tijd kookles in het huis ten Bosch. Reeds verschillende lekkere „potjes" moet zij zelfstandig hebben klaarge maakt. Op een der laatste lessen heeft de Prinses zelfs cake gebakken. 't Is hier een democratisch land, Dat is reeds lang bekend, Al is ook lang niet elke stand Met alles maar content Er is veel herrie en kabaal Maar toch veel vreugde ook, Met de Prinses zijn w'allemaal Niet van... maar an de kook. Zij staat nu in het huis ten Bosch Te porren in 't fornuis, En kookt er vol pleizier op los Met hout en kolengruis. Zij leert dat vak niet uit een boek, Maar zoo uit de practijk, En bakt een dikke pannekoek Voor 't Nederlandsche Rijk. Zij maakt een flinke stamppot klaar, Dat kan zij al perfect, Geen Zwezerik of caviaar! De tafel wordt gedekt, De eerste gang wordt geserveerd, 't Is onvervalschte snert, Mèt kluif - zij heeft ze geprobeerd - En hier en daar een erwt. Ook bakt dit lieve Koningskind Heel fijne, zachte cake, Die heel het hof echt zalig vindt, Al ziet zij ook wat bleek. En ieder lid van 't personeel Van hov'ling tot lakei. Eet ied'ren middag trouw zijn deel Van deze lekkernij. Als straks de grijze leerares Het huis ten Bosch verlaat Dan weet U dus, dat de Prinses Nu op het kookpunt staat. Kookles en Universiteit Een glorieus begin. Dus wordt ons land iets goeds bereid: Een pracht van Koningin. TROUBADOUR. DAVERENDE DINGEN. Nee, ze hebben het niet zoo op U gemunt, als U wel denkt. U denkt wel, dat het om uw centen te doen is, als er in uw brievenbus een circulaire ligt van de firma Hanemeyer, vermeldend, dat zij het goedkoopste en beste kippenvoer leveren of van de firma Absolom en Co., die in 'n korte spanne tijds een haardos op uw kale schedel toovert, waarvoor zelfs een rasecht kunstenaar, met alle hebbelijkheden van zijn kunstenaarschap be hept, zich schamen zou. Maar toch is dit niet altijd het geval. O, ik weet wel, dat het in uw brievenbus circulaires regent betreffende het goedkoopste vleesch, de beste bo ter, de stevigste zolen, de warmste kolen, de zuiverste kruidenierswaren, de pakkendste boeken en dat U al die geheimzinnig gedane mededeelingen linea recta ter prullemand verwijst Het wordt een rage, het wordt nu zelfs een wedstrijd. Want de geheimzinnige en verborgen afzenders dier geschriften, wetend dat hun epistels ongelezen blijven, zinnen op middelen om die gevaarlijke klip te kunnen omzeilen. En zoo bezorgde mij de postbode reeds een geweldig drukwerk, waarop gedrukt stond: dit is te groot voor uw prullemand! Een spelletje voor kinderen wordt het. Hé!!! Het kan niet in de prullemand! Lekker!!! Maar met dat al moet U die zaak toch niet te tragisch opvatten, want al wordt u dagelijks per circulaire da Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan generen worden. Neem Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen a's het middel tegen nierzwakte, urinekwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. n glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. meening van anderen opgedrongen omtrent de waarde van velerlei huishoudelijke producten, U ontvangt toch ook circulaires, waarin men naar uw meening vraagt. Ik heb dat soort circulaires en vragenlijsten geduren de enkel© maanden verzameld. Ze liggen nu voor mij. Het begon met de vraag of ik een piano had. Van welke kleur? Welk merk? Speelt U piano? Hoe veel kinderen hebt U? Spelen zij piano? Krijgen zij pianoles? Heeft U de piano gehuurd of gekocht? Welke muziek speelt u het liefste? Koopt u uw mu ziek a contant, op rekening of op afbetaling? enz. enz. Dit is nu eigenlijk nog niet het soort vragen, dat ik bedoel, want dit is eigenlijk brutale nieuwsgierigheid. Wat hebben ze met mijn piano, mijn kinderen, en ons aller muzikale opvatingen te maken? Als ik graag: „Van je bokkie, bokkie, bokkie, bokkie, bè" speel, wat gaat hun dat aan? Niks, heelemaal niks! Ik heb op deze vragen dan ook niet geantwoord. Bo vendien, ik heb geen piano en geen kinderen, alleen maar een harmonica. Nee, dan die andere onderwerpen, waaromtrent mijn hooggewaardeerde meening werd gevraagd. Die bevielen mij! Men vroeg mij voorts per circulaire, wat ik van de drooglegging dacht. (Die vraag heeft mijn vrouw be antwoord). Verder over de oorzaken van de achteruit gang van het huiselijk leven, over de doodstraf, ouder domspensioen, de winkelsluiting, het dienstbodenvraag- stuk en de Chineesche burgeroorlog. Kijk, dan voelt een man, dat hij meetelt, dat hij me- dearbeidt aan den opbouw der beschaving. Die vragen liggen voor me. Ik zal er nog eens ernstig over denken. Daarna gaan ze de prullemand in. THEATER ROYAL. De film. die deze week in theather Royal draait, speelt in de „Wild West" onder de gouddelvers en onder den titel v De Zwarte Ruiter. Bill Foster heeft ergens in het Verre Westen een goudmijn, maar zijn goudzendingen, op weg naar de Rijksmunt worden herhaaldelijk gestolen. Ondanks alle getroffen maatregelen wordt weer een zending goud geroofd en het heele stadje is in rep en roer over den brutalen overval. Zoo staan de zaken er voor als „Re volver" Smit zijn intrede doet in de bar van de stad, die gehouden wordt door Eerlijke John. Eerlijke John was de rooverhoofdman, die de kwade elementen der stad om zich heen had weten te verza melen en telkens Foster's goud stal om den ouden man te dwingen tegen belachelijk lagen prijs afstand te doen van zijn goed rendeerende mijn. „Revolver" Smit geeft zich uit voor een onnoozelen lafbek, die niet eens een revolver durft afschieten. Hij ontmoet Mary Foster, de dochter van den ouden mijn eigenaar; het meisje maakt dadelijk diepen indruk op hem. „Revolver" Smit doet, verkleed als de Zwarte Ruiter, een inval in de gelagkamer van Eerlijke John, en steelt een aantal papieren, waaruit blijkt dat John de dief is van het gestolen goud uit Foster's mijn. Daarop gaat hij naar de woning van den ouden man, dien hij niet thuis aantreft. Wel is daar zijn dochter, die juist olie bollen aan het bakken is. Smit en Mary houden juist een klein smulpartijtje, als „Eerlijke" John ook op vi site komt, en ruzie begint te maken met zijn medemin naar. Eerlijke John rijdt den volgenden morgen met zijn mannen naar Foster's goudmijn, met de bedoeling, deze grondig te vernielen. Bill Foster rijdt John achterna; hij ruikt lont en, wil zijn eigendommen beschermen. Mary, die vernomen heeft, dat Eerlijke John en haar vader beide naar de mijn zijn gegaan, voelt onraad, en vertelt het geval aan „Revolver" Smit. Deze vraagt haar de boeren, die weldra zullen aankomen, naar de mijn te willen geleiden, waarna hij zelf spoorslags den vader van Mary achterna rijdt. Eerlijke John heeft den ouden man reeds geboeid, en wil hem tegelijk met de mijn in de lucht laten vliegen. Door veel acrobatische toe ren van „Revolver" Smit mislukt dit plan en John en Smit raken in e- gevecht op leven en dood gewikkeld. Als Smit zijn tegenstander eindelijk den knock out toe brengt, arriveeren juist de boeren, wier aanvoerder hij blijkt te zijn. STANDPLAATS SC HAGEN. Tot opzichter-teekenaar bij den Provincialen Water staat in Noordholland is met Schagen als standplaats benoemd de heer P. J. Gabrielse, werkzaam bij de N.V. Bouw-Expl.-Mij. te Bergen aan Zee. DIPLOMA'S. Aan de Ambachtsschool te Alkmaar is een diploma toegekend in timmeren aan Rens Keesman te Schagen en aan P. Stam aldaar een diploma in monteeren, ter wijl Willem Schene als derde uit deze gemeente, een diploma verwierf als machine-bankwerker. VERPLAATST. De heer J. Spreeuw te Nieuwe Niedorp, voorheen ploegbaas bij de tram SchagenWognum wordt ge plaatst te Aalten. YEETELLING. Het ligt in de bedoeling van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, in het tijdvak van 20 Mei tot 20 Juni een algemeene veetelling te houden De plaatselijke leiding van de telling zal berusten bij de burgemeesters. OVE RGE PLAATST. Mej. B. A. Jimmink, telefoniste aan het Post- en Tele graafkantoor alhier wordt 1 Mei overgeplaatst naar Alkmaar. In haar plaats komt Mevr. A. Smulders Spaans, thans telefoniste te Amsterdam. SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. De schoolvoetbalwedstrijden te Schagen zijn afgeloo- pen. De uitslag was: Schagen A le prijs. Nieuwe Nie dorp 2e prijs, Schagen B 3e prijs, Barsingerhorn 4e prijs. Bij de eerste ronde vielen uit Oudesluis, Schagerbrug, Wieringerwaard en Petten. Algemeen was men over het spel tevreden. De algemeene wensch was, de wedstrijden bij gelegenheid te herhalen. VOOR DE RADIO. Naar aanleiding van voordrachten voor verschillende Vredesgroepen in het Gooi en Utrecht, heeft de V.A.R.A. onze plaatsgenoote, Mevr. Joh. v. d. VeenWilson uit- genoodigd, hedenavond voor de microfoon te declamee- ren. Zij zal voordragen „Het Triomflied der Bescha ving" van Estella HijmansHertzveld. 'T HIELF HEM ?TIET. (Passing: Show.) Dokter: 't Is toch vreemd, dat u niet slapen kunt. Hebt u de oude me thode reeds toegepast: tellen tot u slaap raakt? Patiënt; Ta, dokter, maar dat helpt nogr niets, ik ben namelijk verkoop assistent bii een notaris. De vogels vertrokken, ze vlogen opwaarts en fluisterden hun goeden dag. eerst tegen den zanger, toen tegen Billy en zijn vrienden. En toen ze waren heengegaan, keerde de zanger zich tot Eilly en zeide: „Weet je wel, wat je me hebt beloofd?" Billy haalde zijn amulet voor den dag en zeide: „Ik heb niets vergeten, maar je moet me eerst zeggen, wat je wil hebben." De zanger boog zijn hoofd een weinig terzijde en zeide: „Dat is een heel moeilijk geval." Billy vroeg hem toen, of hij een beurs vol goud wilde hebben, of een kleine ponny, waarop hij kon rijden, als hij trok door het land en ten slotte een klein mooi huis. met een tuin vol bloemen cn fruit en groenten. Maar de kleine zanger wenschte geen van die dingen. „Al wat Hij Y_// ik wensch." zeide hij. is ledereen gelukkig te maken en daardoor mijzelf ook gelukkig." „Dan is er geen kou aan de lucht," antwoordde Billy op zijn beurt „ik kan je helpen." Maar de kleine man lachte en zeide: „O, Je kunt het. Mijn luit is oud en heeft door regen en wind geleden. De zachtheid van toon. heeft ze niet meer als vroeger. Ik heb een nieuwe noodig. Wil je mij die geven?" „Zeker", zeide Billy en hij wreef zijn amulet, fluisterende: „himpy-ha-ha" en vroeg om de mooiste en fijnklinkendste luit van de wereld. En toen de kleine zanger naar den grond keek. was de oude luit verdwenen, was hiervoor een prachtig instrument gekomen. „O, dat is prachtig." riep de zanger en hij begon opnieuw met zijn mooie liedjes, zal zich wel gelukkig gevoelen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19