SchagerCourant S. COLTOF Dames-Mantels en Costuums, Het Paaschfeest in Griekenland. Kanaalweg - Den Helder Japonnen, Blousen en Rokjes Tweede Blad. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. De sprinkhanenplaag in Egypte. Na de gevangenisramp te Colombus. lT3l HEEREN-BAAI Het huwelijk van Edda Mussolini. Zaterdag 26 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8652 EEN DIENSTMEISJE STEELT VOOH liO.OOO MARK JUWEELEN. Het dienstmeisje Frieda Rothe uit Neusalz a. d. Oder, heeft de vrouw van een bankier te Berlijn sie raden ter waarde van 140.000 mark ontstolen en is met haar buit gevlucht. Het is gebleken, dat de groote diefstal reeds lang was voorbereid en dat een vriend van het meisje, dat 24 jaar oud is, bij den diefstal betrokken is. Tegen 1 Mei was het meisje Opgezegd. Zij had toestemming gekregen om zich aan een andere mevrouw voor te stellen en heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om met de sieraden te vluchten. Daar het meisje uit een fatsoenlijk gezin komt, neemt men aan, dat zij in slecht gezelschap is geraakt en door haar vriend tot de daad is over gehaald. VANDALISME OP EEN KERKHOF. MEISJE DOODT HAAR VADER. V.D. verneemt uit Kowno: In het dorp Schesch- poliai greep de 19-jarige dochter van een in dat dorp wonenden caféhouder na een korte woordenwisseling met haar vader een bijl en bracht hem daarmede zul ke hevige slagen toe op liet hoofd, dat dn man bijna onmiddellijk dood was. liet meisje is in bewaring ge steld. STORM AAN DE KUST VAN PORTUGAL. Groote verwoestingen aangericht. Aan de Portugeesche kust hebben hevige stormen groote verwoestingen aangericht. Talrijke schepen zijn losgeslagen en naar zoo afgedreven. Bij het eiland Madeira is tijdens den storm een visschersvaartuig vergaan. Vier visschcrs, zijn ver dronken. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzocht onderstaand stukje in uw veel gele zen blad op te nemen. Bij voorbaat mijn welgemeenden dank. KIEVITENVANGERS. De kievit is beschermd, behalve in het buitenland. In Frankrijk, Engeland, Italië enz. is de kievit jachtwild en wordt bij duizenden op den trek geschoten, gevangen en vermarkt. De bescherming hier is voor den buiten lander dus een zeer voordeelige zaak. Nu is hier de be doeling der wet wel, om het dooden en'verhandelen der kieviten in het groot tegen te gaan. Maar om één kievit als lokvogel voor hot vangen van ander waterwild (jacht ■wild) te gebruiken en dan weer los te laten, is zeker ■wel niet de bedoeling? Maar wat zien wij nu? Een arme vogelaar in het bezit van jachtakte enz., maar in het bezit ecner levende kievit, wordt veroor deeld tot een boete van 40 gulden. Te betalen van zijn toch zoo armoedig bedrijf. Alsof een groot misdrijf is gepleegd! Het procesverbaal was evenals de kievit wel niet ver minkt, maar dan toch met niet veel geleerdheid opge maakt. Mocht dit het werk van vogelbeschermers zijn, dan gijn dat voor mij ridders van de waarlijk droevige fi guur. W, B. 1G00 man klaar om het gevaar te be strijden. De Egyptische regeering heeft op Sinai strijdkrach ten ter sterkte van 1000 tot bestrijding der sprink hanen samengterokken. Zij zijn voorzien van vracht auto's op zes wielen, kameelen en vlamspuiten. Het gevar zal, meent men, over veertien dagen acuut worden, wanneer de pas uitgekomen sprinkhanen, die nu in groote scharen dor de woestijn van Sinai trek ken, vleugels zullen gekregen hebben om in hongeri ge zwermen op Egypte te kunnen neerstrijken. Er worden op Sinai loopgraven gegraven, waarin de drommen jonge sprinkhanen afdalen, om vervolgens met vuur bespoten te worden. Eiken dag worden op deze wijze vele tonnen gewicht aan sprinkhanen ver delgd. Ook Gibraltar door de sprinkhanen ge teisterd. Reuter seint uit Gibraltar: De zwermen sprinkhanen, die in Marokko groote verwoestingen hebben aangericht, hebben thans de Middellandsche Zee overgestoken cn bereikten Gi braltar cn omgeving. Nog steeds de schuldkwestie. Naar uit Columbus (Ohio) gemeld wordt, heeft de commandant van de brandweer tegenover de auto riteiten, welke zich met het onderzoek naar de oor zaken van en het reddingswerk tijdens den brand in de gevangenis te Columbus bezighouden, verklaard, dat naar zijn meerling"geen van de gevangenen zou zijn omgekomen, indien de cellen onmiddellijk na het ontdekken van het vuur geopend en de gevange nen bevrijd zouden zijn geworden. De autoriteiten trachten na te sporen of de ontplof fingen, die men na het uitbreken van den brand heeft geboord, inderdaad ontploffingen waren of revolver schoten. Oproerigheid onder de gevangenen. Vrees voor een nieuwen brand. Donderdag werd uit Columbus gemeld: Ongeveer vijftig gestraften van de staatsgevange nis, die in opslagplaatsen van steenkool nachtelijken arbeid verrichtten, verlieten 's morgens vroeg bun werkplaatsen. Alle voorzorgsmaatregelen zijn geno men om een gevreesde uitbraak der gevangenen in massa te beletten. Daar men aanneemt dat de gestraf ten zich van groote hoeveelheden gasoline en petro leum bemachtigd hebben, is men op een nieuwe brandstichting voorbereid, te meer daar gisteren en vandaag herhaaldelijk uiting is gegeven aan onte vredenheid. Woensdagavond weigerden 1C00 gevangenen van de gevangenis te Columbus-naar hun cellen terug-te keeren. Zij maakten de sloten van hun cellen on bruikbaar door daarin papier (e stoppon. De directie stond ton slotte toe. dat de gevangenen in de gangen zouden blijven en het licht geduronde den nacht zou blijven branden. In den loop van den nacht bemerkten de oppassers dat de gevangenen een poging tot muiterij voorbe reidden, waarop terstond de noodige maatregelen werden getroffen. De gespannen toestand houdt aan. De gedetineerden eischen het heengaan van den directeur. Reuter seint nog: Meer dan de helft der gedetineerden in de staats gevangenis alhier kwam Donderdagavond in open lijk verzet tegen de cipiers. Zij protesteerden tegen het optreden van den directeur en dreigden met oen opstand, wanneer deze niet zou worden afgezet. Ge welddadigheden deden zich niet voor, doch de toe stand is gespannen. DIEFSTAL VAN TELEFOONGELDEN. Een geheim alarmapparaat. Uit. Berlijn wordt, gemeld: Een 17-jarige gymna siast is in een telefooncel, waar hij liet geldapparaat had opengebroken, gearresteerd. Aangezien reeds herhaaldelijk zulke diefstallen wa ren voorgekomen, had dc directie der Posterijen een aantal telefoonautomaten doen voorzien van geheime alannapparaten. Door het in werking treden van ruik een waarschuwingsapparaat, is het gelukt den jeugdigen dief op heeterdaad te betrappen. Volgens een bericht van dc „Deutsche Tagesztg." uit Posen zijn op het Fransche kerkhof in Alt-Bocko- witz alle kruisen cn grafstcenen vernield. Dit is reeds het vierde geval van vandalisme op kerkhoven dit jaar. MAZELEN EPIDEMIE TE CHAMBERY. Twintig kinderen overleden. Uit Parijs wordt gemeld: Naar de bladen melden, heerscht te Chambery sedert 3 weken een mazelen epidemie, waaraan volgens de „Matin", tot nu toe 20 kinderen onder dc 5 jaaar ten offer zijn gevallen. EEN PAASCHFEEST IN HET ZUIDEN. DE DEELNAME DER MENIGTE. HET NACHTE LIJK FEEST DER OPSTANDING. ON SYMPATHIEKE RECLAME. (Van onzen relzenden correspondent). SALONIKI, 21 April 1930. GROOTSCHER, indrukwekkender nog dan In het vroegere, oude Rusland, Is het Paaschfeest in de Grieksch-orthodoxe zuidelijke landen. In Rus land, zeer zeker, was dit feest intiemer, stiller en erstiger. Meestal lag er nog, wit als een lijkwade, de sneeuw. De winter heerschte en dan na den naehte- lijken kerkdienst, klonken zoo hartelijk en innig de tel kens weder uitgesproken woorden: „Christos waskrès- se" (Christus is opgestaan), waarop het antwoord luidde: „woïstinoe (nadruk op de eerste i) waskresse" (Hij is werkelijk opgestaan. In de zuidelijke Grieksch-orthodoxe landen !s het Paaschfeest tegelijk een lentefeest en draagt een meer openbaar karakter, waartoe ook de natuur medewerkt. Hier, bij deze zuidelijke, warmbloedige bevolking met haar rijke fantasie, is het Paaschfeest geen herdenking maar een weder „beleven". De bijna tweeduizend jaar. die vergingen sedert de Heiland stierf aan het kruis, bestaan niet meer. Alles gebeurt voor de fantasie der zuiderlingen opnieuw en zij leven het mede, diep ont roerd. Op Goeden Vrijdag begint het. Geheel de stad Is kleurig door de duizenden vlaggen, alle halfstok en het is alsof heel de bevolking gebukt gaat onder een ont- zettenden-indruk.-Elke kerk houdt haar processie door de eigen parochie: de Heiland wordt naar zijn aardsche rustplaats- gebracht, 't Avonds trekken eenlge dozijnen processies door de straten: vóórop een muziekcorps, dat treürmuziek speelt; dan een afdeeling soldaten, daarna eenige zangers. Dan komen de geestelijken in gewaden van goud, zilver, blauw, wit purper en daarachter dra gen geestelijken den gestorven Heiland, geen beeld echter, want beelden zijn in de Grieksch-orthodoxe kerk verboden, doch een rijk versierd gobelin, waarop een Ohristus-ffguur is geborduurd. De stoet wordt gesloten door een afdeeling soldaten. Achter de processie volgen duizenden, wijkaarsen in de hand. Voor al dezen is dit geen herdenking meer, doch bittere wreede werkelijk heid en ik heb vrouwen zien weenen alsof de tragedie Van Golgotha dien dag had plaats gehad. Langs den weg geschaard staan duizenden; bij de nv dering van de processie worden alle winkels gesloten en alle toescljpuwers ontblooten hun hoofd en er heerscht een doodschestilte, terwijl de hoogste geestelijke hot volk zegent. Bij de processie der Grieksch-orthodoxe hoofdkerk, de „Aja (heilige) Sofia", ging de metropoliet, oud, grijs, maar nog krachtig, een gouden kroon op het hoofd, mede in den stoet. De zangers zongen By- zantijnsche muziek, éénstemmig; het militaire orkest speelde niet-Byzantijnsche treurmarschen, o.a. van Cho- pin en Beethoven. Den volgenden dag, den Heiligen Zaterdag, bleven overal <le vlaggen halfstok en er heerschte In de stad een stemming, als wachtten allen de groote verlossende gebeurtenis. Het was tevens de laatste dag van den vastentijd, die hier nog streng wordt gehandhaafd. In bijna geen enkel restaurant werd, tenminste de laatste week, vleesch verkocht. Dan. te mldernacht werd de Opstandig gevierd en deze plechtigheid was nog indrukwekkender. Alle kerken waren overvuld en bij de Aja Sofia stond niet alleen ook nog de groote voorhof vol met een zwijgende, wach tende menigte, maar ook buiten den voorhof hadden zich vefe duizenden verzameld. Bijna iedereen had één of meer kaarsen in de hand, die echter nog niet waren ontstoken. Troepen hielden den toegang tot de kerk vrij; .op den voorhof waren twee militaire muziekkorp sen opgesteld, in de kerk bevonden zich de gouverneur- generaal, de burgemeester, de militaire commandant met zijn staf. De balkons van alle huizen om het kerkplein. EEN POLITIEKE VECHTPARTIJ. Met stoelpooten. Te Kiel is het op een vergadering van nalionaal- socialist.cn tot een groot tumult gekomen, toen hij liet debat het woorcl aan een communist werd ge weigerd. De aanwezige communisten waren hier over zoo gebelgd, dat zij niet stoelpooten begonnen te slaan, zoodat het tot een formeele vechtpartij kwam. Dc politie ontruimde tenslotte de zaal, doeli dc vechtpartij werd op straat voortgezet. Verschei dene personen hebben kwetsuren opgeloopcn, twee hunner moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. zelfs de daken waren zwart van menschen, voor de geopende vensters waren overal hoofden zichtbaar. De menigte wachtte. En boven deze wachtende menigte spande zich de sterrenhemel. Het was een zuidelijke lentenacht, die aan een zoelen Nederlandschen zomer nacht deed denken. Eigenaardig rustig was deze massa. Er werd niet ge schreeuwd, niet gezongen, nauwelijks gepraat. Het groo te moest immers gebeuren: de Opstanding. Ik had me niet in de kerk begeven, maar bevond me tusschen de menigte, wat me belangwekkender scheen, daar dit me gelegenheid gaf het volk waar te nemen. De menigie bestond uit vertegenwoordigers van alle klassen der maatschappij: elegante dames en heeren, arbeiders met hun vrouwen en kinderen, boeren en boerinnen in ver schillende kleederdrachten. Kooplieden verkochten zon der geschreeuw of geroep wijkaarsen, fijne broodjes, no ten, kinderspeelgoed. Toen ging er plotseling een fluistering door de me nigte en tezelfder tijd veranderde de aanblik van het plein. Duizenden, tienduizenden kaarsen werden ont stoken, de menigte werd een levende illuminatie. Allen ontblootten het hoofd. Op do daken, de balkons, vóór de vensters overal vlamden lichtjes op en de lucht werd verscheurd door het knetteren van zevenklappers, voet zoekers; van de daken werden vuurpijlen opgelaten, Bengaalsch vuur. rood, blauw, laaide hier en daar op; de militaire muziekkorpsen speelden, maar waren op enkele meters afstand reeds niet meer te hooren door de ontploffingen van het vuurwerk en duizenden vreug deschoten. De klokken luidden, de vlaggen, die halfstok woeien, werden in top geheschen; gejuich, gezang ging op. Het was het feest der Opstanding in zijn meest luid- ruchtigen vorm. De menschen drukten elkander de hand en men hoorde de geheiligde woorden: „Christos a nesti" (Christus is opgestaan). Er heerschte een uitbundige vreugde. Twee jonge verkoopers sloegen elkandèr van louter pret met de niet verkochte kaarsen om de ooren Zeer zeker was dit niet de stille, innige vroomheid, die wij in het noorden kennen cn menig streng Neder lander zou hier het voorhoofd hebben gefronst, doch men is hier nu eenmaal in het zuiden. De blauwe he mel, de stralende zon hebben hier de menschen anders gemaakt. Uit de kerk stroomde de menigte cn kort daarop stroomde een andere menigte er binnen. Ieder wilde de schitterend verlichte kerk hebben gezien. In de straten der stad ontmoette men nog uren later menschen met brandende kaarsen. Vele restaurants waren dien nacht geopend. De vastentijd was voorbij. Men at er vleesch- soep, maar vooral gebraden of geroosterde lam, dronk er den inderdaad uitstekenden, Griekschen wijn bij. Den volgenden dag waren de straten weder doodsch, alle ca- fé's waren gesloten, de restaurants 's middags en des avonds slechts enkele uren geopend, want de Paasch- zondag wordt hier thuis gevierd en elke Griek eet dan zijn lamsvleesch. Velen slachten zelf en het heeft mij in de dagen vóór Paschen nog wel eens tot medelijden gestemd, als ik de boeren zag, die op hun nek een aller liefst onschuldig lammetje droegen, dat ten doode was gewijd. Er was trouwens meer, dat me sêuitte. Verschillende groote magazijnen, vooral die In zijden stoffen, gaven ln hun etalages een voorstelling van het lijden en ster ven van den Heiland, en later Paschen, van de Opstan ding. Deze soort commercieele reclame, waarbij men natuurlijk de in het magazijn verkrijgbare stoffen uit voerig ten toon stelde, was me hoogst onsympathiek. Heden den tweeden Paaschdag, zijn alle café's en res taurants geopend. Op straat beweegt zich een bonte me nigte. Er wordt gegeten, en gedronken in het warme lentelicht. En ook (dit is hier van belang) de speelkaart en de tric-trac-steen, die In alle café's gedurende een week aan een touwtje aan een der lampen hingen, ten teeken, dat er niet mocht worden gespeeld, zijn wegge nomen en overal ziet men menschen met aandacht ge bogen over een tric-trac-bord of met kaarten in de hand- Voor een Griek is het leven zonder kansspel geen le ven meer. J. K. BREDERODE. SSgSSSfc ECHTE FRIESCHE lJj'50 ct per ons TWEE VROUWENHANDELAARS TE WEENEN GEARRESTEERD. Zij wilden 18 meisjes naar overzeesche landen brengen. I)c Tas nioldt uit Boedapest, dat de politie aldaar erin geslaagd is twee handelaars in blanke slavin nen te arnstceron, die jonge meisjes uit Hongarije naar Duitschland brachten, om ze vandaar over zee te verschepen. In een trein werden achttien meisjes in den leeftijd van 13 tot 19 jaar aangetroffen, die door twee mannen begeleid werden. De meisjes ver klaarden dat de beide mannen hun betrekkingen hadden beloofd te Dresden, Munchen en Darmstadt. Do mannon. genaamd Dornfeld en Spoehr, wtrden gearresteerd. Het onderzoek wees uit, dat heiden be ruchte internationale handelaars in blanke slavin nen zijn. AMERIKA'S SENAAT WIL BEPERKING DER IMMIGRATIE. Vermindering van het contingent tot 80.000 per jaar verlangd. Reuter seint uit Washington: De Senaat heeft een voorstel aangenomen, om het aantal immigranten uit Europa te verminderen van ÏÖO.OOO tot 80.000 per jaar. DOOR BEDORVEN VLEESCH VERGIFTIGD. Uit Katowitz wordt gemeld: In een dorp in hot district Chrzinow is een uit vier personen bestaande familie door het nuttigen van bedorvén vleesch vergiftigd. Ken 11-jarig meisje is reeds gestorven, terwijl de toestand der overige leden van het gezin hopeloos is. DE MISDADIGHEID TE CHICAGO. Acht en twintig gevaarlijke misdadigers. Reuter seint uit Chicago: Ken commissie inzake de misdadigheid stelde een lijst op van acht-en-twintig personen met aan het hoofd Alphonsc Caponc (die juist dezer dagen in vrijheid werd gesteld), die zij als vijanden van de openbare orde kenschetst. Zij geeft den ambtenaren, belast met de toe-passing van dc wet, den raad, hen als zoodanig te behandelen. Al* van een koningsdochter. Rome's stnv- ten zwart van de menschen. V. D. seinde Donderdag uit Rome: Als van een koningsdochter ls vanochtend te Rome het huwelijk ingezegend van Edda Mussolini, de doch ter van den minister-president, met graaf Galeazzo Ciano, den zoon van den minister van verkeerswezen. Reeds vroeg in den ochtend waren de straten in den omtrek van den St. Jozef, waarin de plechtigheid zou worden voltrokken, zwart van de menschen, doch de straat werd vrij gehouden door een afzetting van Ro- meinsche politie, in haar donkerblauwe groot tenue, bereden karabiniers, cavalerie, gekleed in blauwe uni form met witte tressen en rood wapperende pluimen, tn vooral door een groot aantal leden van de fascistische militie in het bekende zwarte hemd. Speciale maatregelen waren door de politie genomen opdat geen enkel gevaar zou dreigen uit de huizen, die uitzicht gaven op de straten, waar de bruidstoet moest doortrekken, De afzetting strekte zich uit van de villa Torlonia tot de St. Jozelfskerk, die eveneens gelegen is op de Vla Nomentana. Op wensch van de bruid bestond haar eerewacht uit „Piccole Italiane" meisjes van 8 tót 14 jaar, die deel uitmaken van de meisjesgroepen van de „Balilla", de fascistische jeugdorganisatie. De meis jes marcheerden in militaire formatie tot voor de villa Torlonia, waar zij den fascistengroet brachten. Alvo rens in het rijtuig te stappen begroette Edda Mussolini de kleinen, die onmiddellijk achter de fascistische mi litie. die den stoet opende en voor het bruidsrijtuig haar plaats in den stoet innamen. De 19-jarige bruid was gekleed in een wit-satijnen Ja pon, die tot haar schoenen reikte, afgezet met witte Venetiaansche kant. Toen zij in het rijtuig verscheen met een groote boeket witte rozen in de hand, ging cr een luid gejuich op. Voor het eerst sedert zijn optreden als dictator verscheen Mussolini bij een officieele plech tigheid in het publiek in gezelschap van zijn vrouw, donna Rachele Mussolini. De Leider geleidde zijn dochter, terwijl donna Rachele volgde aan den arm van minister Ciano, den vader van den bruidegom. De bruidegom volgde met zijn moeder. Voorts waren alle ministers aanwezig. Grandi. de minister van bui- tenlandsche zaken Arnoldo Mussolini. de broer van den Duce. graaf Devecchi, de Italiaanqche gezant bij het Vaticaan en prins Torlonia, traden als getuigen voor het bruidspaar op. Toen de rijtuigen bij de St. Jozefskerk kwamen stond daar een eerewacht opgesteld van muske tiers, die met hun getrokken zwaarden een poort vorm den, waardoor de bruidstoet de kerk betrad. Onder trompetgeschal^trad het bruidspaar de kerk binnen. In de kerk bevonden zich zeer vele autoriteiten leden van het diplomatieke corps, leden van de hoogs geestelijkheid en de upper ten van Rome. Na de kerke lijke inzegening, die geschiedde door den pastoor van de SL Jozefskerk, volgde in de kerk de burgerlijke hu welijksformaliteit. Onder de tonen van een symphonie, gespeeld door het in de kerk opgesteld orkest, verliet het bruidspaar de kerk en keerde terug naar de Villa Torlonia. Na daar teruggekeerd te zijn begaf het bruids paar zich bijna zonder gevolg naar den St. Pieter om daar te bidden. Reeds gisteren had de pauselijke nun tius het bruidspaar den pauselijken zegen gegeven. Behalve van den Paus waren gelukwenschen ingeko men van Koning Victor Emanuel. van den Koning van Albanië en vele andere vorstelijke personen. Giften van Mussolini. Ter gelegenheid van het huwelijk van zijn dochter heeft Mussolini een gift geschonken van 25,000 lire vos» een vacantlekoionie voor behoeftige kinderen in de ber gen aan de zeekust. Voorts heeft Mussolini 500 lire be schikbaar gesteld voor elk kind dat Donderdag geboren werd in een arm gezin te Rome. Lugano, Forli, Predap- pio, Meldola, Forlimpopoli en Faenza. de plaatsen, waar Mussolini zich dikwijls ophoudt of vroeger vaak verblijf heeft gehouden. Geschenken van den Paus en anderen. De Paus heeft de bruid een prachtige rozenkrans ge schonken als huwelijkscadeau. Tot de verdere cadeaux behooren o.a. een sluier van Venetiaansche kant. afkomstig van de scuola dei Mer- letti. de kantwerkersschooi te Burano, dat om zijn klos- kant beroemd is. aangeboden door den Senaat, en een theeservies van de Kamer. bericht de ontvangst der nieuwste Modellen

Schager Courant | 1930 | | pagina 5