SchagerCourant KRONIEK VERMAKELIJKE Derde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Het in cultuur brengen van de Wiermgermeergronden. De inbraken te Voorburg en Rijswijk. Een postauto in brand gevlogen. door DIRK DU r VEL Junior. Opper-Kafferstein Districtsvergadering Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel. VAN Groot Gortbuikenburg, Hoofdstad van Zaterdag 26 April 1930 73ste Jaargang. No. 8652 DE NOORD-HOLLANDSCHE BETUWE. Volop bloei begin Mei. In de Bnnpert bij Hoorn, die men wel noemt de Noord-Hollandsche Betuwe, verlustigt het oog zich reeds aan de bloeiende blauwe kwets. De duizenden bijeen zijn zeer druk in de weer en doen zich te goed aan den nectar uit de millioenen bloemen. Houdt het zonnetje ons deze dagen gezelschap, dan zullen Zondag 27 April de pruimeboomen bloeien. Volop bloei verwacht men tegen Zondag 4 Mei. JAN HOEK IN JUNI VOOR DE RECHTBANK? Het vooronderzoek nog niet gesloten. Van bevoegde zijde verneemt de Arnhemsche cor respondent van de „Tel." dat de strafzaak tegen Jan Hoek, verdacht van den moord te Bennekom, waar schijnlijk in de maand Juni voor de Arnhemsche rechtbank zal worden behandeld. Omtrent het aan tal gètuigen en de tenlastelegging is nog niets be paald. Indien de tenlastelegging zal zijn gebaseerd op art. 288 van het Wetboek van Strafrecht, kan ver wacht worden, dat dc rechtszaak geheel met gesloten deuren zal worden behandeld. Het vooronderzoek is nog niet gesloten. Hoek volhardt in zijn houding en blijft ontkennen iets met de zaak uitstaande te heb ben. UIT HET RAAM GEVALLEN. Woensdagmiddag is in een woning aan den Amstel- dijk te Nieuwe Amstel een dienstbode tengevolge van het omslaan van een ladder door het raam der eer ste verdieping naar buiten. Zij brak beide armen bekwam voorts nog een ernstige hoofdwonde. DE OPENING VAN DE NOORDERSLUIS TE IJMUIDEN. De tweede doorvaart naar zee. Naar het Hdbl. verneemt, bestaat het plan, de vaar geul van de tweede doorvaart naar zee te IJmui- den, welke haar weg vindt van het buitentoeleidings- 1<anaal van de Noordersluis benoorden het fort, in veiband met de opening van deze sluis op 29 dezer, tijdelijk op zulk een diepte te brengen, dat het nieu we motorschip Johan van Oldenbarnevelt op dien da tum voor het eerst langs deze nieuwe doorvaart zee- warts zal kunnen gaan. Het definitief in gebruik ne men van dezen zeeweg zal eerst over eenige maan den plaats kunnen vinden. 's Ministers antwoord op de vragen van den heer Westerdijk. Op de vraag van het Eerste-Kamerlid den heer Westerdijk, betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werk zaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder drooggevallen gronden, heeft de minister van Waterstaat medegedeeld, met de in genieurs Smeding, Mesu en Boebroek tot overeen stemming te zijn gekomen betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder drooggevallen gronden. Iloe de minister zich in hoofdlijnen de inrichting van dezen dienst heeft gedacht, zal kunnen blijken uit de memorie van toelichting van een weldrtt in te die nen wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930. Een 22-jarige jongeman aangehouden. Zijn meisje bood op verdachte wijze gou den en zilveren voorwerpen te koop aan. De Voorburgsche en Rijswijksche politie hebben gearresteerd den 22-jarigen II. J. W. uit Voorburg, die zich naar het voorloopig onderzoek heeft uitgewe zen in den laatste» tijd bij herhaling aan diefstal en inbraak tc Voorburg en Rijswijk heeft schuldig ge maakt. De politie is op het. spoor van W. gekomen, door dat zijn verloofde, die in den Haag woont, eenige malen op verdachte wijze gouden en zilveren voor werpen ten verkoop had aangeboden. Een aantal van die voorwerpen, waaronder er zijn van groote waar de, is gisteren ten huize van het meisje in beslag ge nomen. Verschillende voorwerpen waren afkomstig van de gepleegde inbraken cn zijn ook door de eige naars herkend. Vast is ook komen te staan, dat FW. de dader is van de inbraak in het kantoor van den rijksontvan ger en van don diefstal in het perceel aan de Konin gin Wilhelminalaan te Voorburg. Met meisje van W. is als verdacht van heling in ar- Ffst gesteld. W. was reeds eerder met de Voorburgsche politie wegens diefstal van geld ten nadeelc van zijn patroon Jn aanraking geweest. Groote hoeveelheid post voor Duitschland verbrand. Schade van eenige duizen den. Kaar uTt Arnhem gemold wordt, werd in den nacht ran Woensdag op Donderdag te ongeveer half twee, de brandweer te Arnhem gealarmeerd voor oen brand te Westervoordt. Bij aankomst aldaar bleek een par ticuliere auto van de firma de Rijk te Arnhem, welke vijftien pakken post, bestemd voor Duitschland, ver voerde naar den trein te Emmerik,in brand te staan. Acht van de zakken konden door den chauf feur en den begeleidende postbeambte, die zich bij tijds in veiligheid konden brengen, worden gered; van dc overige zeven bleven nog wat resten van brie ven en geldswaardige stukken over, welke ten post kantore in Arnhem zijn gedeponeerd. Er moot een vrij groot bod rag aan geldswaarde ver loren zijn gegaan. Men kon nog niet opgeven, hoe veel, doch liot moet in dc duizenden loopon. De oorzaak van don brand is niet bekend. Ver zekering dekt dc schade. Wat er verloren ging. Later werd raeeegcdecld, dat de auto de brieven malen bevatte van Arnhem-slation, bestemd voor trein 602 van Emmerik naar Oberhausen en voorts de briexcJHfialen van Rotterdam voor denzelfden trein. RIDENDO DICERE VERUM! Waar gij de rauwe waarheid biedt; Zoo doet het schertzend. Want... dan kwetst ge niet! Dirk Duijvél in zijn gélukkige kinderjaren. - Zachte vrouwenhanden en rozenlippen. - Ouwe Jaap met zijn koek aan het publiek voorgesteld, 'n knaak voor 'n Parijsche rat en 10 ets. voor de koek van Japie. - Eenige doktoren van Grootgorlbuikenburg worden door Dirk afgedroogd. - Een ellendeling of 'n nietswaardige lafaard. - 'n Dooie dien der die zijn roeping misliep. - Jattende juris ten en flirtende rechters. - Dokters die 'n te rechtwijzing verdienen. - Muziekmaken is geen steenenbikken, zei eenmaal de Groot- gortbuikenburger toonkunstenaar Hein Schunrlap. - 'n Geneesheer hooger dan een putjesschepper. - Onvoldoende regeling. - De pilledraaiers zongen dat je seefben. - Dirk trekt zijn toga uit, en zijn pilowschc klepbroek weer aan. - Dirk met een reuze Palmpaasch op stap. - Trui in Paaschstem- ming. - De meteeuspemion van Jan Bachus. - Dirk geeft Trui les in de muziek geschiedenis. - De bolsjewieken van Groot gortbuikenburg tammer dan konijntjes in hun hok. - Geef ze 'n zandwortel en ze mum melen er 'n heelen dag op. - De nieuwste sport der Grootgortburger nachtwachts. - Koekebakkers, kastelein en bookmaker zijn kinderen Belials, staan allemaal op de zwar te lijst van minister Donder. - Nieuwe werk tuigen in gebruik genomen. - Uitschuif bare ladders, verrekijkers, zweefmolens en peri- oscoopen. - Het beste is voor arbeid metscon troleurs nog niet goed genoeg. - De dood straf gesteld op kienenpandoeren en dob belen om 'n rondje. - 'n slokjesbaai van ..HoogkapeV', wordt opgehangen. - De bur gemeester van schrik onder de wol gekro pen. - Had ook mee gemièze-mauze-katst. - Onze burgerpipa is wel een goochemerd. - Tot kijk, malle donders. Hooggeleerde stand, land en sexegenooten, mede Pantoffelhelden en droge Leverlijders. 'n Oogenblik attentie voor deze toer! GEEN beter manier om de aandacht van Je ge achte toehoorderen te trekken, dan de bekende methode van den standwerker op de Zaterdag- avondmarkt. In de gelukkige dagen van mijn aardsch bestaan in Grootgortbuikenburg, toen ik nog jong en schoon was en zachte vrouwenhanden door mijn melkboerenhonden- haarlokken streken en rozige vrouwenlippen mijn on schuldig kindermondje, nog niet bezwangerd door geu ren van B.Z.K. en slappe cats. beroerden, hadden we in G.G.B.B. een scharrelaar, de ouwe Simon Siebrands, die vandaag met harde bokkum ventte, morgen fungeerde als afslager op publieke verkoopingen en overmorgen met bolle koek de markt op het Hofplein beschreeuwde. In die dagen had je nog van die veelzijdige talenten en martelaars, die zich zelf met de kracht der hongerlij ders door het leven moesten balanceeren. Ouwe Siebrands, die zich zeiven in qualiteit van mark* koopman altijd Jaap noemde, was een boertige snaak, die de boeren nog wel eens kon laten grinneken met zijn grove moppen. Ik geloof eerlijk dat ik 'n hceleboel van ouwe Sijmen heb geleerd; ik bedoel, wat betreft mijn „geestigheid!" Ja, mense, riep Jaap dan met schrale ouwe kerels- stem, ik prissenteer jelui nog van die fijne bossekoek, niet om er beter van te worre, godbewaarme, maar al leen om jullie, stomme kaffers, wat lekkers te laten proeven. Maar het schijnt, dat jullie dat niet wille waar- deeren en dat noem ik nou 'n groot schandaal. En nou wil ik die ondankbare kevers nog wel koek laten vre ten. zoo goed as voor niks-niemendal. Weet jelui niet, ezels, dat in den oorlog van achttien zeuventig, toen Parijs belegerd werd door de poepen, dat ze daar graag 'n rijksdaalder betaalden voor 'n rot? En nou benne jul lie nog te beroerd om 'n heerlijke honingkoek te koo- pen voor één dubbeltje of tien cente geld, leelcke boere- lummels! Op deze elegante en beschaafde manier wist de oude heer van zijn koek af te komen. Hoe harder hij schold hoe meer er gelachen werd en geen mensch onder zijn, trouwens niet door overvloed van fijn gevoel laboree- rend auditorium die hem die beleedlgingen kwalijk nam. En z'n droge koek pruimden ze bij 'n bakkie leut al3 konkelstik. Als ik het toch zoo over fijngevoeligheid heb, dan moet ik tot mijn spijt zeggen, dat er ook onder de meer beschaafde ingezetenen van Grootgortbuikenburg van dezen tijd menschen worden aangetroffen van standing en ontwikkeling, die ook niet met een overvloed, van dat artikel zijn bedeeld. Zoo gebeurde het op den eersten paaschdag dat een Bij de zending uit Arnhem bevonden zich 18 aajv geteekende .«tukken met aangegeven waarde en 41 gewone aangeteekenden, bij die uit Rotterdam 8 met aangegeven waarde en 216 gewone. De aangegeven waarde van dc 56 stukken bedraagt in totaal onge veer 14.300 goud-francs. Al deze stukken zijn verloren. Bovendien zijn nog vijftien zakken gewone correspondentie geheel of gedeeltelijk verbrand. Wat gaaf was of gedeeltelijk gaaf is terstond met oen anderen auto doorgezonden. Omtrent het juiste aantal zakken, dat zich in den auto bevond, kon men geen inlichtingen verstrekken. jong vrouwtje, die een baby verwachtte, verrast werd door de komst van den nieuwen wereldburger, die zon der behoorlijk bericht te geven, met een voortreintje ar riveerde. De practiseerende hulsdokter was uitstedig voor dien dag, omdat toch niets werd verwacht, doch menschelijke berekeningen, zelfs die van 'n verloskun dige kunnen falen, niet waar, geliefden? Er werd toen een andere arts opgeklopt, maar zijn weled.zeergeleerde bedankte voor de eer, omdat hij een vrijen dag had. Nummer twee had ook geen animo, om dezelfde gewichtige redenen, ook 'n vrijen dag, net als de krullenjongens. Enfin, 'n derde dokter, die dan gelukkig eens geen vrijen dag had, toonde zich direct bereid, maar toen was het groote gebeuren alreeds voltrokken. De kleine voor uitstrevende Grootgortbuikenburgeres was al in goede orde in de wereld gestapt en had h^ geleide van dok ters, die hun vrijen dag hadden, niet meer noodig. De kraamverpleegster was 'n piendere meid en had ge toond, dat zij haar schoolgeld niet terug behoefde te halen. Maar ik vraag jelui nu in gemoede, waren die heeren doktoren daarmede verantwoord? Het had beroerder kunnen afloopen en zelfs een men- schenleven kunnen kosten, durf ik veronderstellen. Een dokter vind ik, staat hooger dan een kruideniersbedien de, die zegt, we verkoopen niet meer, want de winkel moet overeenkomstig het werktijdenwinkelbesluit ge sloten zijn. Ik bedoel nou maar, iedere stand heeft zoo zijn bij zondere verplichtingen die den omvang van het ver zuim belangrijk kunnen vergrooten. Een burger, die zijn medemensch voor zijn oogen ziet verdrinken, zonder één poging tot redding te wagen, is in mijn oog een ellendeling, of een nietswaardige lafaard Een politieagent, die bij 'n ernstige vechtpartij doet of z'n neus bloedt en voorzichtig 'n straatje om wandelt, tot het gevaar is geweken, is volgens mijn opinie 'n dooie diender, die baker had moeten worden. Een advocaat, die zijn positie als .vertrouwensman mis bruikt en zijn jatten niet thuis kan houden, gelijkt op den voorganger, die andere predikende zelf verloren gaat. Zoo iemand behoort op de plaats, waar zijn door hem verdedigde clienten gewoonlijk te pronk staan. Een rechter, die achter de meiden aanloopt, zooals we er in dertijd in Grootgortbuikenburg 'n paar hebben gehad is zijn voorname positie als beoordeelenden misdadig heid en bestraffenden overtreders niet waardig. Zoo'n magistraat moet men de gerechtzaaldeur uitwijzen. En evenzoo, dienen volgens mijn ietwat bot verstand, ge- neesheeren, die hun „vrijen dag" hooger stellen, dan het leven van een vrouw in barensweeën en den angst van den tot werkeloosheid gedoemden aspirant papa, behoor lijk te worden gecorrigeerd. Muziekmaken is geen steenenbikken, zei indertijd 'n ouden koordirecteur in G.G.B.B. tegen een rumoerige en zijn kunst niet begrijpend en waardeerend publiek. En zoo zeg ik, dat het ambt van genezer en troos ter te zijn der lijdende menschheid, hooger staat dan het baantje van den straatveger, die op zijn „vrijen" dag zijn bezem rust kan geven. Jelui begrijpt wel. kinderen, dat ik een dokter, die dag in dag uit in allerlei beroerdigheden zit, waartegen hij zoo dikwerf machteloos staat, zijn vrijen dag niet mis gun, God bewaar me, zou ouwe Simon m*t zijn koek zeggen. Maar laten de heeren medici dan zorgen voor een betere regeling in hun organisatie. De apothekers zijn des Zondags ook gesloten, doch voor belanghebbenden wordt er behoorlijk door een cou rantenbericht bekend gemaakt, waar men zich in spoed gevallen of P.I.M. (Perculum in Mora) dringend gevaar bij niet onmiddellijk ingrijpen, kan vervoegen. Dan is degene, die zoo'n hulp dadelijk noodig heeft, wat men noemt „seef" en de gelukkige, met 'n dag vacantie be giftigde pilledraaiers kunnen onbezorgd hun doctorale beslommeringen eens ontvluchten aan het zeestrand of achter een hertebilletje met maderasaus in Restaurant Kempinsky in Groot-Mokum. He, he, dat was me 'n heele heisch, jongelui, permit teer me, dat ik de toog weer uit- en me pilosche pan talon-du-klep weer aantrek. Die staat me beter, maar soms moet je als Grootgortbuikenburger kroniek-skan- daaljeuze-schrijver ook wel eens 'n andere rol spelen. Ik heb met de Paasch gezellige dagen doorgebracht in mijn rieten gemakstoel en overpeinsd de dagen mijner schoone jeugd, toen ik nog met 'n rcuzepalmpaasch van wel 18 stuivers uit den winkel van Barend Valk, Hein Eenhorst of Hein Daalhoff, prachtig opgetuigd met koeke-zwaantjes, krentebroodjes, sincsappelen, papleren vlaggetjes en buksboomtakjes, die ze hier palm noemen, langs de buurt liep te bierken: Pallem Pallcmpaasei, koer el, een in 't wit, een in 't zwart, o, wat 'n mooie pallempaasei is dat! Maar heel lang duurde die pracht niet, want vóór ik de hoek van de tweede straat om was met mijn mooie palmpaasch, liep ik als erfelijk belaste vreetzak, al aan mijn tweede krentenbroodje te kluiven. En volgden dra de koeke-zwaantjes en de sinesappelen den weg aller „soetlgheit". Terwijl ik aldus mijn „vrijen dag" degelijk doorbracht in het memoreeden van den zaligen tijd toen. zooals Do- miné Nicolaas Beets zaliger zegt. de jongenskicl nog over mijn schouderen gleed, was mijn hartsvriendin Trui niet van de luidsmoezer vandaan, te slaan. Bij elke psalm of gezang in korte of lange golf was ze present en draaiden haar bleekwaterblauwe oogen smeekend naarde zolderbalken. Wat kun je je toch vergissen, kwijlde Trui zuchtend, nou hebben ze mijn wijs gemaakt, asdat die mensche van de „Varia" niet veel ophadden mitte gos- dienstigheid en wat hebbe ze me toch laten geniete van die Meteeus pension van Johannes Sebastianus Bachus... Wat 'n knul watte reuzemesiekus... Daar is Bram de Wilde nou niks bij... Och mensch, viel ik haar ln de rede, ben jij nou ge trouwd met een wetenschappelijk ingelegd man? Je zet me voor snotneus"! Je kies alles dcurmekaar. Vergelijk JU nou meheer Baeh met onzen stadsorgeldraaier... Weet je wel waar je over spreek, met je profaan geleuter...? Die muziekmeester, die jij nou uittiteleseer als Bachus, die de schutspatroon is van de broeders van de slappe lip en uitvinder van het Schiedammer neuskleursel. was niemand minder dan Johann Sebastian Bach, geboren 21 Maart 1685 te Eisenach, gestorven 28 Juli 1750 te Leipzig. alwaar hij den post van Cantor en Directe-ir der St. Thomaskerk bekleedde. De Mattheus-Passion. een getoonzette beschrijving van den evangelist Mattheus, handelende over het lijden van Christus. Is wel een van de meest bekende der 5 passies, die door Bach onge drukt en onuitgegeven werden nagelaten. Ik zeg je dus, Truitje... Maar toen ik opkeek, was Trui al foetsie cn hoorde ik haar. onder het uitwasschen van een wollen onderlijfje, op de plaats luidkeels balken: arme Picolo... arme Sigelo... ja, 'n oud wijf een foxtrott te lccren is ook 'n baantje, dat merk ik wel. De paaschdagen hadden overigens te Grootgortbuiken burg het gewone vreedzame verloop. Onze stedelijke bolsjewieken zijn bijzonder nette en ordentelijke lui. die maken geen trammelant zooals in het buitenland. Geef ze 'n eigen hujsje op 't rooie dorp en 'n weekgeldje van 25 sjoof en je heb geen kind aan ze. Onze politie behoefde dan ook nergens handelend op te treden en kon zich naar hartelust wijden aan de bij uitstek geliefkoosde tak van dienst, het beloeren van ie koekebakkers, ten einde overtredingen der arbeidswet te constateeren. want koekebakkers. kasteleins, wedren en gokkers is een goddeloos volk en onze zeer recht zinnig aangelegde minister van justitie leet hen extra in de smiezen houden. Eerstdaags komt er voor Groot gortbuikenburg aanbesteding voor de leverantie van ver rekijkers, uitschuifbare ladders en zweeftoestellen, die omhoog worden gebracht door ballonnetjes van Vroom en Dreesman. Dat zijn allemaal zeer geschikte instru menten om al zwevende de koekebakkers in hun schan delijke sabottage der arbeidswet op heeterdaad te be trappen. \oort zijn er nog een aantal perloscoops. die ook voortreffelijke diensten kunnen bewijzen, om onge zien over muren te gluren. Dan moet er bijznder goed worden toegezien op het kienen en het pandoeren in de autobussen Voorts op gok- tolletjes en balletjestoussen, waarmede de bezoekers van Bachus tempels de zaligheid hunner zielen, voor zoover aanwezig, roekeloos verspelen. In krentebollenstad heb benben ze al 'n kastelein voor dat duivelswerk te grazen gehad. De burgemeester was er al ziek van geworden, van schrik, omdat hij in zijn onnoozelheid der onschuld, ook als eens met die balletjesbus had meegegokt. Maar onze burgemeester is geen Grootgortbuikenbur ger van geboorte. Als die eens wil gokken,.. Zalige paar denmarkt en tot kijk, malle donders, zooals ze in Volen- dam zeggen. D. D. Jr. Donderdagavond werd in de tooneelzaal van den heer D. A. de Bruijn, door de Coöperatieve broodbakkerij en verbruikvereeniging, een districtsvergadering georgani seerd, voor de leden, ln den kieskring Winkel. Na een zwoelen warmen dag ontlaste zich des avondc een onweer, gepaard met regen en hagelslag, da zeer zeker meerderen, die het voornemen hadden de verga dering te bezoeken, van voornemen heeft doen veran deren. Een. gevolg daarvan was derhalve een lateren aan vang en een geringer bezoek. Het was echter geen gewone vergaderingavond, 't Is bekend, dat de zaken, da Coöperatie betreffende, worden behandeld door den ledenraad, en deze districtsvergade ringen meer dienen de leden toch aan de vereeniging te binden, door hen van tijd tot tijd bij elkaar te roepen en eens op de hoogte te stellen met den stand van zaken. Aan deze bijeenkomst dan is een tentoonstelling ver bonden en van de gelegenheid daarvan kennis te ne men vóór de vergadering wordt een dankbaar gebruik gemaakt. Natuurlijk zijn daar uitgestald monsters van alle ar tikelen welke in het bedrijf worden verkocht, zoowel wat betreft levensmiddelen als andere artikelen voor huishoudelijk gebruik. Voorts en zulks gedachtig aan de algemeen heerschende schoonmaakwoede is er uitgestald een keurcollectle matten, groot en klein, van af het vloermatje in den gang tot de mat, welke een vloerkleed waardig kan vervangen. Naast de matten, is uitgestald een meer wintersch ar tikel. n.1. de wollen dekens. Een artikel waarmede reeds succes werd bereikt. Naast de artikelen uit het bedrijf ontbreekt natuurlijk niet datgene, dat ons een beeld geeft van de geschiede nis van het bedrijf. Een bedrijf dat zijn 25-jarig bestaan reeds heëTt gevierd, heeft natuurlijk ook een geschie denis gekregen. Grafische voorstellingen zien we, ten opzichte van het ledental, dat van 1925 tot en met 1929 klom van 664 1247. Het getal afnemers, dat in hetzelfde tijdvak klom van 1400 tot 2200. Een omzetcijfer dat in 1904 het eerste jaar bedroeg f 4283, en na 25 jaren was geklommen tot f 678000. In de laatste jaren en wel van 1925 tot en met 1929 nam het verbruik van artikelen van de Handelskamer aanmerkelijk toe. 1925 1929 Thee 4000 Kg. 31650 Kg. Koffie 6920 Kg. 23650 Kg. Jam 725 Kg. 6697 Kg. Havermout 572 Kg. 2460 Kg. Vet 4160 Kg. 8245 Kg. Olie 76 Kg. 1297 Kg. Limonade 955 Kg. 2436 Kg. Meel 2400 Kg. 10370 Kg. Maïzena 800 Kg. 4680 Kg. Cacao 72 Kg. 802 Kg. Pudding 1020 Kg. 12320 Kg. Margarine 10820 Kg. 12675 Kg. Zeep 2300 Kg. 31500 Kg. Voprts zien we een opgave van de prijzen van 27 meest voorkomende artikelen, met de eenheidsprijzen daarvan in het particulier winkelbedrijf, genomen op 17 verschillende plaatsen in het gebied waar de coöperatie haar artikelen brengt, en daaruit blijkt, dat de Coöpe ratie 11.7 pet. goedkooper is. Nader blijkt nog, dat de prijzen in het noordelijk deel als Zijpe, Callantsoog. Schagen, Schagerbrug, Anna Paulowna en Wieringen gemiddeld 17 pet. duurder en ln het overige meer Zuidelijke deel gemiddeld 19 pet. duurder waren dan bij de Coöperatie. de tentoonstelling zoo te hebben bezichtigd, is het oogenblik gekomen waarop de Voorzitter de vergade ring met een woord van welkom opent; meer belang stelling, meer dames had spreker verwacht, maar het weer kon daarvan de oorzaak zijn. Spreker hoopt ech ter dat de vergadering vruchtdragend zal zijn, voor welk doel deze zoo aantrekkelijk mogelijk is gemaakt. Van de gelegenheid om een eigen Voorzitter te benoe men wordt geen gebruik gemaakt, zoodat de Voorzitter van de Coöperatie ook Voorzitter dezer vergadering blijft. Medegedeeld wordt, dat de ziekteregeling voor het per soneel is tot stand gekomen en het bestuur geen ver haal van premie zal toepassen dat dezen zomer te Winkel zal worden gehouden het congres van den coöperatieven vrouwenbond, wel een bewijs, hoe sterk de afdeeling Winkel is, om dit te kun nen bereiken; dat met enkele wijken, gebrek aan een behoorlijke woning, oorzaak is geweest dat er moeilijk een vaste be steller was te krijgen, een moeilijkheid, welke zich voor al heeft voorgedaan in den Oostpolder, doch nu Is op gelost;

Schager Courant | 1930 | | pagina 9