SPORT VAN ZONDAG De spannende kampioenscompetitie. Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. BILLY BOO. zijn de dranklustige heeren uit de gemeente, die op de z.g. „zwarte lijst" zijn geplaatst en die het er op gezet schijnen te hebben, hen door hun ongewenschte visite in ongelegenheid te brengen. Zoo stond de heer G. dan ook heden weer terecht voor 3 overtredingen, en wel dat hij op verschillende data in zijn localiteit had toegelaten op gedwongen drank- vasten gestelde personen, aan wien het bezoek aan ca- fé's ten strengste was verboden. Deze uitverkorenen waren de heeren Abram M., Simon Br. en Jan BI. die door de politie in de gelagkamer waren aangetroffen. De heer G. erkende dat deze heeren zijn localiteit had- Velocitas slaat Ajax, terwijl Willem II en Go Ahead gelijk spelen. K.N.V.B.-overzicht van 27 April. t' Was eigenlijk een beetje te warm voor voetbal, maar over den anderen kant is dusdanig weer uil- stekend weer voor het publiek, dit zullen de pen ningmeesters der plaatselijke vereenigingen goedmoe dig beamen. Onze competitieprogram wordt steeds kleiner; de belangrijkheid stijgt evenwel bij den dag. We ver wijzen maar even naar de kampioenscompetitie. De verrassing van den dag was wel de 2—0 neder laag van de Ajacieden in Groningen tegen Veloci- tas leden. Een hernieuwd bewijs hoe ver een club met enthousiasme kan komen. Denkelijk zal er nu wel iets meer bij gekomen zijn van speltechniek en vooral taktiek, wat den zwoegenden Groningers tot heden ten eenen male ontbrak. We kunnen het niet meer dan verblijdend vinden, die spanningvermeer dering in de allerhoogste competitie. De andere wedstrijd, Willem IIGo Ahead, in Til burg gespeeld, leverde een draw (2—2), waardoor geen der clubs uitgeschakeld is, of een achterstand ver kreeg. De stand is momenteel: Go Ahead 5 2 2 1 10-7 6 Velocitas 5 2 2 1 9—12 6 Ajax 5 2 1 2 9—5 5 Willem II 5 1 2 2 8—8 4 Blauw Wit 4 1 1 2 4—8 3 Bij nauwkeurige beschouwing van den stand zien we nog steeds géén absolute voorteekenen, om een der 5 als a.s. kampioen te doodverven. Nog te spelen zijn: GO AHEAD. Thuis: Blauw Wit; uit: Ajax en Velo- VELOCITAS. Thuis: Go Ahead; uit Blauw Wit en Willem II. AJAX. Thuis: Go Ahead en Willem II; uit; Blauw Wit. WILLEM II. Thuis: Velocitas en Blauw Wit; uit: Ajax. BLAUW WIT. Thuis: Velocitas en Ajax; uit: Wil lem II en Go Ahead. Men zou zoo zeggen, dat Ajax nog wel kans heeft het eene punt achterstand op Go Ahead en Velo in te loopen in haar drie wedstrijden, die haar in het Sta dion resten. We zullen het maar afwachten. Volgende week wordt niets gespeeld vanwege den wedstrijd HollandBelgië in 't Stadion. AFDEELING L Promotie-degradatie le klasse. Te Amsterdam vond op 't Ajaxterrein de big- match D.E.C.K.F.C. plaats. Volgens de traditie zou D.E.C. van K.F.C. winnen en daarna zouden de roodgebroekte Haarlemmers in de Koog van verlie zen om een extra competitie noodzakelijk te maken. Nu juist werd met die traditie gebroken; K.F.C. toonde zich met 2—1 de meerdere. Een verheugend feit voor heel Noord-Holland boven 't IJ, dat aan enkele eerste klassers hard behoefte heeft. De situa tie is thans zoodanig geworden dat de Koogers „met één been" in de eerste klasse staan. De match K.F.C.—Haarlem kan wat worden! Wat zal de Zaan streek brullen! Een overwinning en Koog aan de Zaan fuift de heele week. 't, Zal velen opgevallen zijn dat we K.F.C. eerst niet zooveel goeds toewenschten, maar dat kwam door de ervaring, opgedaan in de match H.R.C.—K.F.C. (3—2), waarin de Koogers zul ke groote tekortkomingen demonstreerden, dat we hen nauwelijks tot een enkel gelijk spel in staat achtten. Dat het anders is verheugd ons evenzeer als ieder ander. De stand is: K.F.C. 3 2 0 1 5—3 4 Haarlem 3 2 0 1 54 D.E.C. 4 1 0 3 6—9 2 Promotie-degradatie 2e klasse. De Volewijckers wonnen thuis met 2-0 van O.V.V.O. en heeft dus eveneens 2 punten. Bekijkt men den stand, dan blijkt Spartaan een gemakkelijke taak te verrichten te hebben. Thuis ontvangt ze nl. Volewijc kers, terwijl uit O.V.V.O. moet worden bekampt. Wordt uit een van beide matches" slethts een gelijk spel behaald, dan blijft Spartaan 2e klas. Een mak kelijke taak dus. Spartaan 2 2 0 0 31 4 Volewijckers 3 1 0 2 44 2 O.V.V.O. 3 1 0 2 3—5 2 Trouwens, het is de Spartaan wel gegund: met 14 punten onder aan is niet slecht. En bovendien een zoo hechte vereeniging met een sterk tweede elfial (dat kampioen der reserve 2e klasse is) behoeft niet verder af te dalen dan de tweede klasse, waarin ze ook al op zoo ongelukkige wijze is terecht gekomen. AFDEELING II. Promotie-degradatie le klasse. V.U.C. is zoo goed als „binnen", doordal ze met 74, een sensatievolle strijd met li doelpunten, van Fortuna won. D.H.C. kan echter nog met V.U.C. ge lijk komen, maar dan dient in Delft van V.U.C. en in Vlaardingen van Fortuna, dat evenwel uitgeschakeld is, gewonnen te worden. Vatten de Vlaardingers hun taak sportief op, dan wint D.H.C. waarschijnlijk niet en aangezien V.U.C. zich ook wel niet zal laten kloppen, kan men er vast op rekenen, dat de club van Van der Wildt eerste klasse blijft. V.U.C. 3 2 10 12—7 5 Fortuna 3 1 0 2 8—12 2 D.H.C. 2 0 11 2—3 1 den bezocht, doch tegen zijn verlangen en zonder dat hij hen eenige consumptie had verstrekt Zij weigerden echter het café te verlaten en verdachte beschikte niet over de kracht hen met geweld te verwijderen. Voorts protesteerde de heer G. tegen de uitlatingen van den ambtenaar. Deze uitlatingen kregen dan ook een beden kelijk karakter, daar tegen iedere overtreding f 20 boete of 20 dagen werd gerequireerd, doch gelukkig deed de waarn. kantonrechter een minder ernstige aanval op de portemonnaie van den heer G. en werd hij veroordeeld tot 3 keer f 8 boete of 3 maal 8 dagen hechtenis. AFDEELING V. Van het Westen verhuizen we du^ naar het Noor den, aangezien Afd. 3 en 4 stil lagen. Hier vond plaats voor de promotie-degradatie le klasse de wedstrijd M.S.C.W.V.V., welke Meppel een 62 zege bracht. De Winschotenaren kunnen zich wel „oprollen". De stand is: M.S.C. 2 110 10—6 3 H.S.C. 2 110 5—4 3 W.V.V. 2 0 0 2 2—7 0 De Meppelsche en Hoogezandsche sportclubs kun nen dus onderling gaan kampen. We houden het op M.S.C. De gewone competitie werd met de match Frisia- Veendam besloten, welke de definitieve 2e plaats beslissing ten voordeele van Veendam bracht, dat met 70 won. Zou Veendam niet mee willen doen in het tournooi der no. 2's, dat op initiatief van Z.F.C. reeds tusschen Enschedé, P.S.V. en Z.F.C. wordt gestreden. ANNA PAULOWNA. Drie wedstrijde:. waren vastgesteld, 's Morgens te elf uur werd de strijd aangeboden tusschen het voorloopige adspiranten elftal van K.B.C. en een combinatie van Succes a. en b. van Wieringen. De Wieringers drukten hun lichamelijke en technische meerderheid in een 50 overwinning uit. Niet den moed verliezen echter, johgens! Saam- hoorigheid kon er ook wel iets meer komen, 't Zij nog vermeld, dat de heer D. Nieuwbuurt leidde. Te half twee zouden K.B.C 3 en Sparja aantraden. Door verschillende omstandigheden werpl pas te! twee uur twintig begonnen. K. had enkele' óud-Anna Pau- lowna mannen in de gelederen, wat een goede ver betering .beteeken de. Door 't wijzigen van de opstelling in 't eerste en de opneming van Harder (oud-D.O.S.K.O.) en Ro zenbroek (oud-Anna Paulowna) is Terburg naar 't tweede verhuist, waar hij de spilplaats bezette en waar hij o.i. op z!n plaats is. Sparta verscheen met enkele adspiranten, waardoor het mogelijk was dat K.B.C. 2, dat bovendien schotvaardiger bleek, een 5—0 overwinning behaalde. Te ruim 4 uur kregen we het hoofdnummer. K.B.C. 1 tegen Succes-combinatie. De comb. speelde zeer goed en het ligt hem dan ook o.i. eenigszins aan het binnentrio, dat er niet meer van de legio kansen ge profiteerd werd. K.B.C. had, zooals gezegd Harder op de centervoorplaats. Het is voorzeker een goede aanwinst, doch hij dient zich eër;st. vólkomen in Jiet ploegverband aan te passen, voordat mén hem op 'de juiste waarde zal kunnen schatten. Rozenbroek, ontbrak, en Post stond weer linksbinnen en niet meer rechtsbinnen, waar de elftalcommissie hem had neergepoot. In doel stond M. Koster, die Post ver ving. Het backstel was het oude, terwijl G. van Wees rechtshalf stond, als invaller voor Rozenbroek. O.i. komt v. Wees hier eerder voor in aanmerking dan Terburg. Een goede greep dus van de E.C. Er was o.i. echter toch oen fout begaan in de eerste helft door B. Wiggers van de spilplaats naar de rechts binnenplaats te la'ten verhuizen en Jb. Wiggers de ze moeilijke functie te laten vervullen. Beiden kwa men nu niet tot hun recht. Goed gezien was het dan ook dat deze twee na rust omwisselden, waardoor de ploeg niet alleen in defensieve kracht toenam, maar ook de voorhoede in kracht toenam. Tauber vol deed ons in de eerste helft zeer goed; in de tweede helft minder. Eerder afgeven blijft het consigne. Van Wees en Post wxaren niet fortuinlijk. Hoep was weer de oude. 't Is te hopen, dat hij eens rechts leert. De wedstrijd..had een vlot verloop en de spanning kwam er warempel ook nog in, toen K.B.C. een kwar tier voor het einde er 22 van maakte, waarna zich een pittige strijd om de winnende goal ontspon. K.B.C. was de gelukkige. Een prachtschuiver van J. Wiggers was het die den stand ten gunste van K.B.C. doorsloeg (32). K.B.C. kan o.i. met een gerust gevoel aan haar training voor de volgende competitie beginnen. Er was vrij veel publiek. Om zes uur pas was het af- geloopen. Scheidsrechter was de heer S. Breebaart. NIEUWE CLUBS IN DEN OMTREK. Nu er overal in den omtrek nieuwe vereenigingen worden opgericht,-) komt de namenkwestie natuur lijk ter sprake. Alhoewel het aardiger is om een naam te nemen waarin de plaatsnaam niet is opge sloten, is het. aanbevelenswaardig dit wel te doen. want de N.H.V.B. accepteert geen clubnamen die reeds zijn ingeschreven bij den K.NjVVIh, waai- alle clubnamen, ook van clubs aangesloten hij de er kende honden, worden geregistreerd. De naam P.S.V., die de Pettensche voetbalclb zich heeft aangemeten, valt direct af. Een zelfde lot zal Meervogels ia Aarts woud ondergaan. De voormanneiï 'van 'de Zandte- mer voehalcluh kunnen zich dus'spiegelen. Noemt uw vereeniging officieel bijv. „Aartswoud", doch in het clubleven „Meervogels, Aartswoud''', 'zooals „Go- Ahead, Alkmaar". Voor origineelè nafnè'n is de pas natuurlijk niet. afgesneden, maar denkt eens aan wat dat voor een moeite kost om er een te vinden die in 't heele land nog niet bestaat. I HOLLAND—BELGIë OP A.S. ZONDAG. Zij. die geen kaart- hebben drukken we op 't hart om niet op goed geluk af naar Amsterdam te gaan, tenzij men genegen is om 5 gulden (voor een staan plaats te betalen, waarmee opkoopérs U nog kun nen helpen. SCHOOLWEDSTRIJDEN TE DEN HELDER. De winnaar in Afd. A (lagere scholen), werd School 8. dat zich gedurende het heèle tou'rnóoi de sterk ste toonde. Anna Paulowna raakte ér op ongelukkige wijze al uit in de eerste ronde, evenals Julianadorp. Wieringerwaard kwam niet op. In Afd. B. werd Ambachtsschool kampioen. In afd. C. eveneens Ambachtsschool. De commissie heeft het wèl met het weer getroffen. Op weg naar een nieuwe Zon dagswet op initiatief van dr. No lens! Uit de Lib. Wegwijzer, orgaan van de afd. Rotterdam der Lib. Staatsp. de Vrijheidsbond: Een treffend geval uit de praktijk van het leven. Roomsch-katholiek Nederland verblijdt zich op dit oogenblik in zijn nieuwen aartsbisschop. Deze blijde boodschap is den katholieken gebracht op Zondag 13 ApriJ. Op dezen Zondag stond, naar wij in het, extra nummer van „De Maasbode" van Maandagochtend 14 April lezen, des middags voor het Utrechtsche siation muziek, en wachtten daar koetsen met be- pluimde paarden. Toen kwam van den trein de apostolische in ternuntius, <Jie plaats nam in een dier koetsen, en met zijn secretaris'den weg insloeg naar Mgr. Jan sen, den nieuwen aartsbisschop, om hem namens den Paus van zijn benoeming kennis te gaan géven. Rond zeven uur op dezen Zondag heeft Mgr. Jan sen daarop van zijn. benoeming per telefoon mede- deeling gedaan aan de bisschoppen; te half acht kon de radio het belicht verspreiden over Nederland. Toen kwamen de ,telegrammen van gelukwensch los en onafgebroken rinkelde de telefoon; ook stroomde het bezoekers bij den nieuwen aartsbisschop. Zoo gaat het op den Zondag toe in de kringen van de hoogste katholieke geestelijkheid. Wij ma ken daar geen aanmerking op; wij begrijpen het volkomen. Waar wij echter de aandacht op vestigen, is, dat het daar geheel toegaat als in vrijzinnige kringen, der coalitie-broeders. Ook dit laatste is nog niet zoo erg. Laat ieder dit voor zichzelf uitmaken. Maar wel erg is dat deze coalitie-broeders hemel en aarde bewegen om iets als zich hier afspeelde, door dwang onmogelijk te maken, even goed aan katholieken als aan vrijzinnigen. En nog erger is, dat katholieken in velerlei opzicht daarbij hand- en spandiensten verrichten, volkomen in tegenstelling met hun eigen zeden en levensgewoonten. Genoemd extra-nummer van „De Maasbode" geeft ons nóg een kijkje op het werkelijke leven, dat zoo schril afstreekt bij hetgeen in 's lands vergaderzaal verkondigd en afgedwongen wordt. De r.-k. journalisten hadden heelemaal geen erg gehad in het geval, zoo lezen we. Hoe kwam dat? Wel, ze dat zijn de r.-k. journalisten zaten dien Zondagmiddag, met het bestuur van-de ka tholieke dagblad-directeuren „luchtig te lun chen rond den ou d-c ollega minister Verschuuur". En de neutrale Ned. Journalisten Kring hield, om met de gewetensbezwaren rekening te houden, zijn laatste algemeene vergadering op Zaterdag! Red. N.R.Crt.) Dat is: met den minister van de gedwongen Zon dagssluiting, de gedwongen Zondagsrust, voor winke liers en reizigers en wandelaars. Prosit! D e s.-d. en de hooge inkomens. De Volkskrant (rad. r.-k.) wijst er op, dat bij het debat op het jongste congres der S. D. A. P. over de cumulatie van functies het bezwaar in den grond der zaak meer gericht was tegen de aldus verkregen hooge inkomens, dan tegen de overlading, afwezig heid, enz. Door de afgevaardigden van Neede, Heerlen en Lo- chem werd dit duidelijk te verstaan gegeven. Die van Heerlen maakte zelfs de onverholen opmerking, dat de heeren hun redeneering maar eens voor een werk- loozenvergadering moesten houden. De heer Scha per strafte dien afgevaardigde wel af, en vond het „eenvoudig treurig", dat op deze wijze gesproken werd; maar het is toch -de vraag of het, uit socia listisch oogpunt bezien, nu eigenlijk wel zoo bijster treurig is? Door een socialistischen bril bekeken, had, naar het ons toeschijnt, de Heerlensche afgevaardigde een heel eind gelijk met te zeggen dat iemand die 6000 gulden salaris heeft, er geen tweede functie bij" moet bekleeden. Dan komt hij toch boven de 10.000 gul den en dat moet in de oogen van socialistisch opge voede arbeiders toch wel een bourgeois-inkomen zijn? Volgens de jongste cijfers was het gemiddeld inko men der onder de inkomstenbelasting vallende Ne- derlandsche burgers 2307 gulden per jaar, en slechts 3,7 pet. van hen komt tot een jaarlijksch inkomen tusschen 5000 en 10.000 gulden. Niet minder dan 94,5 pet., blijft beneden een jaarlijksch inkomen van 5000 gulden. Is het nu zoo te verwonderen dat socialistische ar beiders, opgevoed in afkeer en naijver jegens de bour- geosie, een inkomen van 6000 gulden al méér dan genoeg vinden? Is hun niet geleerd, dat de lui met hoogere inko mens eigenlijk parasiteeren op hun arbeid? En ligt het daarom niet voor de hand dat zulke menschen maar moeilijk kunnen dulden dat hun leermeesters- partijgenoo.ten 10.000 gulden en méér inkomen heb ben; en daarmede behooren tot de 1.78 pet. der Ne derlanders die de „parasiteerende" bovenlaag onzer samenleving vormen? Dat is nu eenmaal hun opvoeding, de vrucht van het socialistische zaad dat, gezien de mënschelijke eigenschappen, uiteraard weliger gaat opschieten dan aan de partijbonzen lief is. Men moge het met den heer Schaper treurig vinden, accoord, maar van menschen die in den geest van het „verworpe nen der Aarde" zijn opgevoed, is toch moeilijk an ders te verwachten. liet, koekje moge voor de kop stukken der partij nog zoo bitter zijn, het is niette min een koekje van hun eigen deeg. Het is de socialistische speculatie op de negatieve hartstochten in den mcnsch, die zich wreekt. De daardoor opgewekte wangunst is van dien aard, dat zc óók niet zwijgt als het partijgenooten geldt. Het was niet de eerste maal dat deze grondfout in de socialistische volksopvoeding zich op een con gres deed gelden,'en het zal ook niet de laatste zijn. ONWEER IN VLAANDEREN. De bliksem in het telegraafkantoor te Brug ge geslagen. Naar uit Brussel gemeld wordt: InVlaanderen heeft een zwaar onweder gewoed. Te Stekene werd een landbouwer door den bliksem gedood Te Bruggge sloeg de bliksem in het telegraafkantoor. De brand werd spoedig gedoofd, maar honderden tele foondraden zijn vernield. Ook elders blijkt het onweer aanzienlijke schade ver oorzaakt te hebben. EEN MYSTERIE. Twee dooden. .Mej. Adele 'Ritchie, een jaar of twintig geleden zeer bekend als hoofdpersoon in operettes, en mevr. Doris Walker, een jonge en rijke kunstenares, zijn beiden dood geitenden in de woning van de laatstgenoemde te La- guna Beach, in Californië. Mevr. Walker was door het hart geschoten, mej. Ritchie had een schot door den mond. De verklaring van den moord en den zelfmoord want dat zal het wel geweest zijn is nog niet gege ven. Mej.Ritchie had in haar tijd geschitterd in stukken als: A Chinese Honymoon, The Girl in the Taxi, The Runaway Girl, en The Wizard of the Nile. NEDERLANDSCHE AUTO TE ESSEN VERONGELUKT. Een doode, twee gewonden. Te Essen heeft een botsing plaats gehad tusschen de automobiel van den Nederlandschen koopman Theunis- sen uit Rotterdam en een motorwagen van de stads tram. Een van de inzittenden van de auto, de heer Scharf uit Goch, werd gedood. De heer Theunissen liep levensgevaarlijke verwondingen op, terwijl een meisje, familielid van den heer Scharf, voetkwetsuren kreeg. VLIEGTUIG TEGEN EEN BERG. Twee inzittenden gedood. In de nabijheid van Montpellier vloog een Fransch militair vleigtuig, waarin zich twee sergeants bevonden, tengevolge van den dichten mist, tegen een berg. Het vliegtuig stortte neer. In zijn val woelde het over een afstanfl van ruim 100 meter den grond geheel om en werd totaal versplinterd. De twee inzittenden werden gedood. UITSLUITING IN DE BOUWBEDRIJVEN TE LYON. Meer dan 4000 getroffenen. Zaterdag is de look-out in de bouwbedrijven ln wer king getreden. De metselaars-ondernemers hebben hun bedrijven gesloten. Het aantal werklieden, dat door dezen maatregel ge troffen wordt, bedraagt ruim 4000 metselaars, benevens eenige honderden cementmakers. Het was Zaterdag in de omgeving der bedrijven rus tig. STILLEGGING VAN VIJF ENGELSCHE KOLENMIJNEN. Drieduizend mijnwerkers werkloos. Uit Londen wordt gemeld: In het Engelsche steenkoolgebied zullen vijf kolenhaij- nen worden stilgelegd, daar zij den vereischten voorraad kolen niet hebben kunnen afleveren. Hierdoor worden 3000 mijnwerkers werkloos. HET RESULTAAT VAN DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTEE. Een propagandadag voor vlootuitbreidlng. Zondaig werd in Italië een groote propagandadag gehouden voor uitbreiding der vloot. Met groote plechtigheid werden vier kruisers en een onderzeeër te water gelaten. Bovendien werden er 90.000 nieuwe leden opgenomen in de fascistische militie. (Wèl een buitengewoon succes voor de juist de zer dagen gesloten Vlootconferentie te Londen, waar eenige maanden lang over de ontwapening ter zee is gesproken). Billy en Redneb zouden wel alle dagen naar het gezang van den zanger hebben willen luis teren, maar Jerry voelde niets voor muziek en begon al spoedig onrustig en ongeduldig te worden. „Laat ons gaan," zeide hij. „O, kalm maar," antwoordde Billy ongeduldig, „je moet biet zoo ruw zijn en iemand storen." Doch de zanger stond op en zeide: „O, jé, de kleine prinses zal niet begrijpen, wat mij is overkomen." ,Wat," vroeg Billy onmiddellijk nieuwsgierig. „Mijn kleine vriendin, prinses Mathilda," ant woordde de zanger. „Ik bezoek haar iederen dag. Ze,zal nu wel over het venster van haar kasteel liggen, om naar mij uit te zien. Ik moet nu dadelijk weg. Willen jullie met mij mee?" „Of ik," riep Billy, „is ze lief en mooi?" De kleine zanger knikte met het hoofd. „Dat is ze inderdaad. Doch soms is ze zeer droef en eenzaam en dan is ze blij me weer te zien. Ik beur haar op met mijn liedjes." „Leeft ze hier ver van daan?" vroeg Redneb. „Niet in vogelvlucht, maar wel als je langs den weg moet gaan." Billy lachte en wreef zijn amulet. „Dan zullen we met een auto gaan," zeide hij, en hij sprak zijn wensch uit. En nauwelijks wa.s zijn wensch uitgesproken of een kleine tweepersoons auto stond gereed. En daarin klommen ze allen. Billy en de zan ger voorop, Redneb en Jerry achter in het kattebakje. Hoe leuk, ik wou dat ik ook een amulet had,

Schager Courant | 1930 | | pagina 10