SchagerCourant Raad Sint Pancras. Raad Rr. op Langendijk. Dinsdag" 29 April 1930. 73ste Jaargang. No. 8653 Maandagavond 7 uur vergaderde de Raad van boven genoemde gemeente ten raadhuize, onder voorzitter- sohaop van den Ed. Aohtbaren heer burgemeester Kroo nenburg. Aanwezig alle leden. Voorzitter opent de vergadering met een kort woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna brengt de heer Snel een zeer onsmakelijke zaak naar voren, welke eigenlijk niet in de openbare zitting behoorde te worden behandeld. Enkele raadsle den wilden deze besprekingen dan ook niet in de pers hebben, doch daar het een openbare vergadering was, achten wij ons verplicht dit op te nemen. De heer Snel vraagt naar aanleiding van de notulen of reeds een bezoek is gebracht aan de school, zoo niet, of het dan niet mogelijk is, dat er enkele banken bijge plaatst worden, om enkele kinderen af te zonderen, daar er wel enkele zijn, die niet bij de anderen kunnen zitten Voorzitter antwoordt, dat nog geen klachten zijn ont vangen, wel is er al eens over gesproken met den heer Snel. Het is misschien wel eens minder gewenscht, dat sommige kindern bij andere komen te zitten, doch er is geen ruimte. Spr. vermoedt, dat de heer Snel ongedierte bedoelt. Als dat het geval is, zal het hoofd der school naar de ouders toe moeten gaan, of zal een briefje met het kind moeten worden meegegeven. Ruimte reservee ren gaat niet, doch als er klachten komen, moeten er maatregelen worden genomen, De heer Snel zegt dat het niet goed is, dat een kind, dat t.b.c. is, bij een gezond kind zit. Voorzitter antwoordt, dat daarvoor de schoolartsen- dienst is, waarvoor in de verschillende vergaderingen zoo is gewerkt, wat wel blijkt uit het verslag dat bij de leden is thuisgestuurd. Wij hebben ook reeds getracht een overeenkomst met den dokter aan te gaan, om de kinderen eens per maand te controleeren. De heer Snel: Als u eens een bezoek aan de school brengt, zal de heer Sinjewel u de waarheid wel vertellen. De heer Van Kampen: Wij hebben hier geen rond vraag en om nu met zoo iets te komen naar aanleiding van de notulen, dat vind ik niet goed. De heer Lek zou graag zien dat dit alles niet werd opgenomen in het verslag, waarmee nog enkelen instem men. Het is een onaangename zaak. De heer Duijf zegt, dat als er klachten zijn, het H. d. School hier moet komen. Voorzitter merkt op, dat zoo veel mogelijk moet wor den toegezien, en met de ouders geregeld. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer van Kampen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Er is bericht ingekomen van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat tekort is ontvan gen aan bijdrage in de salarissen van de onderwijzers aan de L. S. f 42.28, welk bedrag intusschen is ontvan gen. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bericht dat het aandeel over 1929 in het salaris van den correspondent der arbeidsbemiddeling bedraagt f 30, d.i. 40 pet. Van Ged. Staten een schrijven, dat het onderzoek, in zake den grondverkoop aan het Prov. Electr. Bedrijf nog niet is afgeloopen, alzoo is de beslissing verdaagd. Ook is aanwezig het verslag van het Handelsonder wijs, gegeven te Alkmaar, en het verslag over 1929 van de Gezondheidscommissie te Schagen. Voorzitter deelt mede, een onderhoud te hebben ge had met den directeur van het postkantoor te Broek op Langendijk, betreffende het aanbrengen van brieven bussen in alle woningen. Daar het in sommige gemeen ten verplicht is, brievenbussen aan te brengen, zou de directeur gaarne zien, dat iji de Bouwverordening ook een bepaling werd gemaakt Voor de nieuw te bouwen woningen zou dit niet zoo erg zijn, doch met de bestaan de is dit heel anders, die zijn toch gebouwd op goedge keurde teekeningen en is het zeer moeilijk om in te grijpen. B. en W. zijn niet voor het instellen van een verordening. Na dit onderhoud is een schrijven ingekomen, waaruit blijkt, dat het noodzakelijk is, om brievenbussen aan te brengen, daar het verbod gehandhaafd blijft, dat be stellers geen stukken onder een deur of een raam mo gen schuiven, zoodat als iemand toevallig even niet thuis is, de post weer moet worden teruggenomen. De heer Koelemeij vraagt of er vooral goed op wordt aangedrongen om bussen van voldoende afmetingen te nemen. Verder deelt Voorzitter mede, dat het voetbalveld vrij wel in orde is, alleen de Oostkant moet nog hersteld worden. De kosten bedragen ongeveer f 700. Tevens wordt mededeeling gedaan, dat de verbouwing van het huis, bewoond door den heer P. Keizer is ge gund voor een bedrag van f 1020. De begrooting was f 1000. Al het bovenstaande wordt voor kennisgeving aangenomen. Aanvulling Politieverordening. De aanvulling der Politieverordening is van Ged. Sta ten teruggekomen met de bemerking dat het wel ver plicht was gesteld bij de keuring van trekhonden tegen woordig te zijn, doch dat geen strafbepaling is toege voegd. Zal in orde worden gebracht. pe heer Snel vraagt of de van de Vijzellaan ook reeds 5 de Politieverordening is opgenomen. Voorzitter antwoordt, dat dit gelijk met het Koedijker- id zal gebeuren. jVan Ged. Staten is een brief ingekomen over de ka li sa tie van Westfriesland, waarin wordt aangedron- n. om de gevraagde bijdrage voor het kanaal Huijgen- Ik—Kolhorn te verleenen. Er is slechts f 200 per jaar egezegd. Dat is te weinig, nu zullen deze groote wer- n misschien moeten worden nagelaten. Voorzitter leest een brief voor van de Commisie- an Aalst. In het verloop dezer zaak werd een bijdra- gevraagd van f 650. B. en W. hebben echter ge- eend, met het oog op den toestand in het tuinbouw- ïdrijf, het bij de toegezegde f 200 te laten. De heer Slijker is het met B. en W. eens, evenals heer Lek, welke vraagt of er nog meer gemeenten jn, die niets of een kleiner bedrag willen geven, dan ingevraagd wordt. Voorzitter antwoordt, dat het bij de meeste gemeen- n wel zoo is. Het Rijk en de Provincie betalen 5/6, belanghebbenden 1/6, dit is voor onze gemeente 650. Wij hebben eigenlijk geen belang bij het kanaal lar Kolhorn, dus bepalen ons bij het kanaal Huijgcn- jkOudkarspel. En als het plan doorgaat komen ahermer en Raaksmaatgboezem op gelijk peil. Vol- sns de berekeningen van de ingenieurs is dit voor ïzen waterstand geen bezwaar, doch of het practisch »k zoo is?? De heer Snel zou graag de voordeelen willen weten. De Voorzitter zegt, dat de voordeelen voor. de tuin- >uwers komen. Wethouder Duijf is van meening, dat als wij f 20Q sibben toegezegd, wij daarbij moeten blijven. Z.i. is het Mang voor deze gemeente niet zoo groot. De heer Lek vindt dit wel wat van den kleinen ant bekeken De heer Duijf: Men moet de zaak van alle kanten Eikijken. Er moet ook rekening worden gehouden met e uitgaven. De heer Koelemeij ziet ook veel voordeel in ruim aarwater. Voorzitter: Als het Ryk en de Provincie geen be- Ing zagen in wegen en kanalen, zouden zij geen 5/6 Ijdragen. Het zal veel winst geven, maar toch moeten Jij vasïïHouden aan de f 200. jDe heer Snel is het met B. en W. eens. Wethouder Van Kampen: Wij praten wel over Rijk b Provincie, maar wij zijn toch ook Rijk en Provincie, [et is tooh ook weer met ons geld, Hier is al genoeg i betalen, wij moeten hier in Noordholland de dijken ok onderhouden. Na nog eenige discussie wordt besloten het vorige besluit te handhaven. Hierna is aan de orde een verzoek van de Vereen. „De Koophandel" om een suibsidie groot f 80 voor het instandhouden der nachtverbinding der telefoon. B. on W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. Na eenige onderlinge bespreking wordt aldus beslo ten. Hierna wordt in comité behandeld een verzoek van „Het Witte Kruis" om een bijdrage te verleenen voor de behandeling van een tJb.c.-patiënt. Dit verzoek wordt ingewilligd, voorloopig voor drie maanden. Verzekering kasgelden Burg. Am bestuur. Dit punt was reeds in B. en W. besproken. Nu kan bij de Oudkarspelsche Verzekering-Mij. verzekerd wor den tot een ibedrag van f 3000, tegen diefstal, brand, eri fraude. De premie bedraagt f 10 per jaar. B. en W. stellen voor deze verzekering af te sluiten. De heer Lek is het met B. en W. eens. Het is zeer juist, voor dit kleine 'bedrag hebben wij in 't geheel geen risico. De heer Snel vindt het niet juist, dat de gemeente de zaak verzekert, het is toch geen gemeentegeld. Voorzitter: Als het B. A. tekort komt, wie moet dan bijpassen? De gemeente. Bij de Gemeensch. Lichtbedrij- ven is het ook zoo, daar is het geld van de incasseer ders ook verzekerd. De heer Snel vraagt, waarom geen borgstelling wordt gevraagd, dat was vroeger toch ook zoo? Voorzitter antwoordt dat sinds 1884 geen borgstel ling is gevraagd. Na eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heer Snel. Er was een totaal bedrag van af- en overschrijvin gen van f 10209.63. De inkomstenbelasting over 1929 was geraamd op f 7500, doch bracht op f 19644.80. Als de inkomstenbelasting niet zoo'n groot overscnot had opgeleverd, was men zeer veel te kort gekomen. Na nog eenige inlichtingen door den voorzitter, wordt het bovenstaande aangenomen. De heer Lek zou gaarne zien, dat de volgende be grooting bij de leden thuis gestuurd werd, zoodat deze de gelegenheid hadden zich er in te werken. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dat vóór de begrooting in openbare zitting zal worden be handeld, de raadsleden bij elkaar komen, om na te zien, welke posten nog nadere toelichting behoeven, wat dan in de volgende vergadering zal plaats vinden. Bepaling vermenigvuldlgingscyfer 1930-'31. Daar op 1 Mei 1931 de nieuwe Fin. verhouding tus- schen Rijk en Gemeenten in werking treedt, moet er dus nog 1 keer een cijfer bepaald worden. B. en W. stellen voor, het vermenigvuldigingscijfer van 0.9 te handhaven. De toestand in den tuinbouw is wel slecht, doch daar nog voldoende kasmiddelen aanwezig syn, en om de bevolking niet te zwaar te belasten, komen B. en W. met dit voorstel en zijn van meening toch nog gedekt uit te komen. Na eenige discussie aldus besloten. Als laatste onderwerp is aan de orde het verhuren van het grasgewas van den Twuijverweg voor f 10 en het Ottersplaatje voor f 5, aan den heer P. Deutekom, vóór den tijd van 1 jaar, wat wordt goedgevonden. Hirena sluit de voorzitter de vergadering, met een woord van dank voor de gezellige besprekingen. Vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 28 April 1930, 's avonds 8 uur, ten ge meentehuize. Voordat tot opening werd overgegaan, werd dooi de firma Jules Muns te Leiden een foto van den Raad genomen, ter plaatsing in het nieuwe gemeen teblad. Voorzitter, Burgemeester Slot, opent hierna de ver gadering met een welkom en gebed. Ingekomen stukken. Van den Inspecteur der Der. belastingen ebircht, dat het bedrag der opcenten personeele belasting bedraagt f 3508.80. Van den Minister van Arbeid dat in de jaarwedde van den corr. der Arbeidsbemiddeling, evenals vo rige jaren wederom een bijdrage is toegekend van f 100.—. Voorlezing proces-verbaal aanbesteding moderni seering en verbouwing openbare lagere school, het welk is gegund aan den heer v. d. Plas, voor de som van f 7549. - Verder dat op 31 Maart 1930, kasopname is ge schied, hetwelk in orde was bevonden. In kas was en moest zijn f 1009.07. Ingekomen van de centrum-gemeente Oudkarspel verslag van den Vleeschkeuringsdienst 1929. Van Ged. Staten goedkeuring dat de opcenten ver mogensbelasting zijn bepaald op nihil. Al deze stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Van bet Prov. Bestuur, in verband met het te stichten fonds ter bestudeering en bestrijding der iepenziekte, een bijdrage te verleenen van f25 per jaar. Zullcs voor gemeenten met 10.000 inwoners en minder. Besloten werd, hierop afwijzend te beschikken, daar in de gemeente geen iepen voorkomen. Van den heer K. v. d. Molen een bezwaarschrift le gen den legger der Prins Hendrikkade, met ver melding dat deze op een bepaalde plaats 2 meter over zijn grond loopt. Besloten werd "n comm. te benoemen bstaande uit de heeren Ooijevaar en Koedijk, voor onderhoek, be treffende genoemde bezwaren. Adres bewoners van het pad bezuiden de Geref. Kerk, met verzoek tot verplaatsing der straatlan taarn voor den ingang van het eiland, in verband met de daar en op de brug heerschende duisternis. Voorzitter zegt, dat het verplaatsen der lantaarn aan den weg zeer moeilijk is, daar deze bij de kolk moet blijven staan. Maar het euvel zou te ondervan gen zijn wanneer de bestaande lantaarn op het eiland vervangen werd door een paal van 10 meter hoogte, met een hangend licht, welke dan da brug en in gang zou beschijnen. Werd aldus besloten in dien zin aan het adres te- 'gemoet te komen, met afwachting of aan het ge- wenschte doel wordt beantwoord. Van'mej. de Jong, onderwijzeres aan de openbare la gere school, de mededeeling dat zij op 10 Juni a.s. wegens huwelijk ontslag vraagt, Werd besloten zulks op de meest eervolle wijze te vérleenen. A'dres van de Groenten-Groothandelarenver- eeniging „De Koophandel", met verzoek om een subsidie van f80. als bijdrage der onkosten van in standhouding der nachitelefoon. Gezien het groote belang der gemeente als anders zins werd voorgesteld aan het verzoek te voldoen. Koedijk vraagt, of de uitgaven (welke zijn f850), boven ue gesprekken betaald moeten worden. Voorzitter deeii mede, dat zulks 30 cents per in- terlocaal en 3 cents per locaal gesprek meer kost. De bedoeling is dat de betrokken gemeenten en markten ieder f80 voteeren, zoodat Koophandel zeil f300 bijdraagt. Aldus besloten. Van de afd. Langendijk ter bevordering van vak onderwijs het verslag over het afgeloopen dienst jaar, waarin vermeld, dat de uitgaven hebben be dragen fl8S1.97 en de inkomsten f406.90, alzoq, een tekort van 1' 1475.07, waarvan 30 bijgedragen moet worden dóór de Langcndijker gemeenten en Ilaren- karspel en de rest door het Rijk. Het bedrag, voor deze gemeente zijnde f88.50, werd alzoo besloten dit wederom voor dit doel te voteeren. Punt 4 der agende bevatte een voorstel van B. en W. tot het vaslstf llen van het vermenigvuldigingscij fer der Gem. Inkomsten Belasting 19301931 op 1.5, (vorig jaar 1.15). Voorzitter zegt, dat het geen aangename taak is te verhoogen, maap de noodzakelijkheid dwing .ons er toe. Waarna de navolgende memorie van toe lichting werd gegeven: Mijne Heeren. Wij hebben de eer U voor te stellen het vermenig- vuMigittgscijfer van de Gemeentelijke Inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 19301931 te bepalen op 1.5 (vorig jaar 1.15). 'Dit voorstel steunt op dö volgende overwegingen: Voor het dienstjaar 1930 is in totaal benoodigd een som van f 39734.!%. Ten bate van dit dienstjaar komt het voordeelig saldo van het dienstjaar 1929 ten) bedrage van f 5229.251/2- De gemeentelijke inkomsten-belasting moet dus in liet dienstjaar 1930 opbrengen een som van f 34505.59V2 f 30734.95f 5229.25%). Ten bate van dit dienstjaar komt allereerst de rest van de opbrengst van de gemeentelijke inkomsten belasting! 19291930, geschat op een bedrag van f 12752.01. De opbrengst van liet belastingjaar 19291930 bt>- xlrocg tot dusver f 36652.15. Op den dienst 1929 is hiervan verantwoord f25504.02. Voor den dienst 1930 is dus reeds beschikbaar f36652.15—f2550L02 is f 11148.13. Dit is dus f 12752.01—f 11143.13 is f 1553.88 minder dan genaamd is. Er moeten nog enkele aanslagen afko nïen cn wij vermoeden dat dit bedrag nog wel bin-. nenkomt. Uit de opbrengst van de belasting 19309131 moet dus Ion goede komen aan het dienstjaar 1930 f34505.591/:»f 12752.01 is f21753.581/», zijnde 2/3 gedeel te van de gchcele opbrengst. Die geheele opbrengst moet bedragen 2/3 of IV2 maal f 21753.58% is f32630.38. Hot is u bekend dat- de toestand in het tuinbedrijf verre van rooskleurig is te noemen en u zult het. met ons eens zijn dat met een [handhaving van het te genwoordige vermenigvuldiigingscijfer A'an 1.15 op verre na niet het henoodigde 'bedrag zal binnenko men. Dit zult u reeds toestemmen zonder dat u écn cijfer dienaangaande genoemd wordt. Wij zijn echter in staat U tamelijk betrouwbare ge gevens te verschaffen cn de noodzakelijkheid van een verhooging tot 1.5 in te zien. De bruto-inkomsten van de tuinbouwers in deze ge meente hebben in het seizoenjaar 19291930 bedra gen f521.000, tegen f900.000 in het vorig seizoen jaar. Deze mindere opbrengst 'kan beschouwd worden als minder belastbaar inkomen, aangezien de productie kosten wel gelijk zullen geweest zijn. Er zijn bier ongeveer 160 tuinbouwers. Per gezin wordt het dus een minder inkomen van f2360.Het staat dus vast dat d'e meeste van de tuinbouwers geen belastbaar inkomen bebben. Wij hebben voorts nagegaan, welk bedrag aan be lasting door deze 160 tuinbouwers is betaald in liet 'belastingjaar 1929—1930. We komen tot een bedrag van f 16500.Door de niet-tuinbouwers is dus be taald tot beden f3G5001 16500 is f20.000. Wij kun nen aannemen dat de inkomens van de 11 iet-tuin bouwers niet veel lager zijn dan een vorig jaar. Bij een vermenigvuldigingscijfer van 1.15 zullen wij wat de aanslagen van de niet-tuinbouwers be treft, weer mogen rekenen op een opbrengst van f20.000. Bij een cijfer van 1.5, zooals voorgesteld, wordt de opbrengst ongeveer f 26.000. Benoodigd is f 32630.38. Het verschil zijnde f6630.38, moet dus op gebracht. worden door de tuinbouwers. En wij zijn van -oordeel dat deze opbrengst niet ver benedlen dat bedgag zal blijven, aangezien er toch altijd enkele tientallen tuinbouwers zijn, die hun inkomen niet en kel uit de opbrengst van hun tuinbouwbedrijf krijgen. Gelet op het. vorenstaande, meenon wij te kunnen volstaan met, een verhooging van het. cijfer tot 1.5. Een vaststelling op een lager cijfer achten wij niet verantwoord, vooral met het oog op de nieuwe wet op do financïee'le verhouding tusschen Rijk en ge meenten. Vanaf 1 Mei 1931 krijgt de gemeente een vast be drag uit bet gemeentefonds, welk bedrag om de 5 jaar herzien wordt. (Dit bedrag is nog niet vastge steld.) Wel zullen er nog enkele wisselende inkom sten zijn, doch deze beloopen niet een zoodanig be drag dat een tekort op het loopende dienstjaar zou kunnen worden opgeheven. Krijgen wij nu een te kort., dan zullen wij in elk -geval in de eerstkomen de 5 jaren met financicelc moeilijkheden te kampen hebben, tenzij nieuwe 'belastingbronnen worden aan geboord. En dat laatste is iets waartegen we moeten waken. De heer Koedijk zegt, dat het hem opvalt dat het verschil, hetwelk verwekt wordt door den toestand in den tuinbouw, betrekkelijk laag is tegenover de niet-tuinders. ijnde ongeveer f 6600. Voorzitter zegt., met verwijzing naar de memorie van toelichting, welke bedragen noodig zijn en dat het tekort allicht nog door de tuinbouwbevolking zal worden opgebracht.; Vooral ook het laatste ar gument is betreffende de nieuwe wet op de finan- tieele verhouding tusschen Rijk en gemeente klem mend, want wanneer er een tekort is, dan sukke len we daar nog 5 jaren mee. De zijn de laatste 8 jaren nogal tamelijk gelukkig geweest. Wanneer we deze belasting zouden hou den, dan zou ik me niet zoo bang maken, al kwam er f2000 tekort, maar hot is het laatste jaar dat we zelf de factor bepalen. De heer Zuidam zegt, dat het voor neringdoen den en arbeiders een strop is, vooral voor de laat- sten, welke toch al een klein inkomen hebben. De heer Ven zegt, dat hij het jammer vindt, dat -verhoogd moet worden, maar aan de hand van de cijfers, acht hij het voorgestelde vermenigvuldi gingscijfer aan den voorzichtigen kant. De heer Zuidam zegt, dat het beter van het kapi taal betaald kan worden dan van de arbeiders. De heer Kamp vraagt wat of de heer Zuidam on der kapitaalkrachtige menschen verstaat. Want als daaronder verstaan wordt iemand welke een inko men heeft van 20 of 40 gulden per week en hij w?et nog wat voor zijn ouden dag weg te leggen, dan vindt spr. het toch wel erg dat het door dezulken opge bracht moet worden en andere kapi taal krachtige menschen hebben we als het ware niet in het dorp. De heer Zuidam zegt dat het niet mee zal vallen, maar je moet maar een klein inkomen hebben. Voorzitter zegt dat het voor de tuinbouwers, welke geen inkomen gehad hebben, nog veel erger is, als voor degenen, welke een vast inkomen hebben. Niemand verder ineer het woord verlangend, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens kwam aan de orde punt 5 der agenda: Behandeling van het adres der Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose, uitgaande van de afd. Langendijk van het Witte Kruis. Verzocht wordt om evenals de gemeenten Zuidscharwoude, Noordsoharwoude en Oud- karspel. een bedrag van f 500 op de Ibegrooting te plaatsen voor het uitzenden van t-b.c.-patiënten. Voorzitten deelt mede, dat in verband met een clau sule. voorkomende in het Prov. Blad van 1918, no. 24, volstaan kan worden -met een klein bedrag op de be grooting te plaatsen, daar het moeilijk is, hiervoor een, bepaald bedrag uit te trekken, daar alle gevallen op zich zelf beoordeeld worden. Ook in hoeverre de patiënt zelve nog in de kosten kan bijdragen. De houding welke de Raad in deze aanneemt acht Voorzitter als de juiste om f 25 op de begrooting te plaatsen, mocht er een patiënt komen dan zal eerst nog beoordeeld moeten worden, of hij voor uitzending in aan merking komt en dan kan altijd nog op de post onvoor zien geplaatst worden. Aldus besloten. Punt 6 bevatte een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van rekening-courant-overeenkomst groot hoog stens f 25000 met de N. V. Bank van Ned. Gemeenten te Den Haag tegen een rente van 4 pet., zulks noodig zijn de met het oog op de uitgaven betreffende de school- bouw en anderen. Aldus besloten. Bij de rondvraag werd door den heer Zuidam gevraagd of de stukken een half uur voor den tijd ter inzage kun nen liggen. Voorzitter acht zulks niet gewenscht met het oog op de belangrijkheid van verschillende stukken, daar hier na dan de tijd te kort is. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11