Werktijd in bloembollenpellerijen. Marktberichten. Uit onze Omgeving. WIERINGERWAARD CALLANTSOOG. BARSINGERHORN LANGENDIJK ST. PANCRAS. ST. MAARTEN WIERINGEN De twee pennen. Gemengd Nieuws. Incident te Boekarest. Het oproer in de gevangenis te Columbus. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Zud-Amerika. BILLY BOO. heel® correspondentie in beslag genomen en deed daar bij interessante ontdekkingen. Over deze wil zich voorloopig de politie niet uitlaten; waarschijnlijk heeft Huszti van zijn verschillende „ouders" in Engeland sommen gelds gevraagd en gekregen. Vast stond ook, dat hij aan de vrouw Nylow geschreven heeft, dat zij niet naar Hongarije moest komen en de treinkosten maar liever aan hem moest zenden, daar hij geld noodig had. Overigens blijkt Huszti een banketbakker te zijn, die in den oorlog gevochten heeft en vijfmaal gewond is geweest. Zijn avontuur is een van de fan tastische oorlogsromans, welks laatste bladzijden door de politie geschreven zijn. Een werkweek van 55 nar toegestaan. De minister van arbeid, handel on nijverheid, heeft goedgevonden: A. aan hoofden of bestuurders van bloembollen pellerijen in all 3 gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in hunne ondernemingen door arbeiders van Ifi jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen gedurendo het tijdvak van 16 Juni tot en met 16 Augustus 1930, in afwijking van het be paalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren por dag en 55 uren rer week arbeid wordt verricht, on der voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde ar beiders in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags cn 7 ui-r des namiddags. B. hoofden of bestuurders van de onder A ge noemde ondernemingen er aan te berinneren, dat: lo. indien van de vergunning gebruik wordt go- maakt, overeenkomstig het bepaalde bij art. 10, derde lid, van het Rusttijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 uit een geschrift hetwelk godurcr.de bccoeld tijdvak naast de ar beidslijst moet zijn opgehangen, zoodanig, dat daar van gemakkelijk kan worden kennis genomen, op duidelijke wijze de regeling van de arbeids- en rust tijden moet blijken; 2o. op de dagen waarop ingevolge deze vergun ning langer dan 8'A uur per dag arbeid wordt ver richt, overeenkomstig het bepaalde bij art. 3 van vo rengenoemd rusttijden- en-arbeidslijstenbesluit, de arbeidstijd van een arbeider niet na ten hoogste uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 4Y uur arbeid wordt afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een kwartier ^en bovendien na ten hoogste 6'A uur na het begin van zijn dagelijkscben werktijd door een onafgebro ken rusttijd van ten minste een half uur4. WARMENHUIZEN, 29 April 1930. Roode kool: le kwal. f 1.305.50, 2e kwal. f 0.30 0.70, gele kool, le soort f 2.30, witte kool, le soort f 0.200.90, uien f 0.10, grove uien f 0.20. Aanvoer: 20.100 K.G. roode kool, 1100 K.G. gele kool, 17.100 K.G. witte kool, 1075 K.G. uien NOORDSCHARWOUDE, 29 April 1930. Uien f 0.300.50, drielingen f 0.30, grove uien f 0.90 1.20, peen f 0.500.80, roode kool f 1.208.60, gele kool f 2.804.90, Deensche witte f 0.601.30, alles per 100 K.G. Aanvoer: 3600 K.G. uien, 5500 K.G. peen. 97900 K.G roode kool, 16300 K.G. gele kool. 112900 K.G. D. witte. BROEK OP LANGENDIJK, 29 April 1930. Roode kool f 2.106.30, gele kool f 2.505.60, witte hooi S 0.501.10, uien f 0.300.50, grove f 0.80, alles per 100 K.G. Aanvoer: 60000 K.G. roode kool, 31000 K.G. gele kool, 40000 K.G. witte kool, 3500 K.G. uien. AMSTERDAM. 29 April 1930. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. J. Knoop). Zeeeuwsche Bonten f 2.253, Blauwen f 2.25-3, Roodstar f 1.601.75, Blauwe poters f 0.801, Bonte poters f 0.801, Bevelanders f 1.15—1.25, IJpolder Ei genheimers f 1.101.25, Bravo's f 1.601.75, Roodstar f 1.60-1.75, Bevelanders f 1.151.25, Andijker blauwen f 2.102.25, Bonten f 2.102.25, Anna Paulowna Zand f 1.501.75. Hillegommer Zandaardappelen f 1.501.75 per H.L. Winter Malta f 78, Zomer Malta f 1617 per 100 K.G. PURMEREND, 29 April 1930. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer cn prijzen ala volgt: Kaas: 22 st. Fabriekskaas f 39, 18 st. Boerenkaas f 40.50 per 50 K.G., in totaal 40 stapels wegende 37000 K.G. Handel goed; 233 K.G. boter f 1.30 —1.45 per K.G. Vee. 1339 stuks Runderen, w.o. 250 vette f 0.801.10 per K.G., 1077 st. melk- en geldokoeien f 175—390, han del matig, 12 stieren, 31 paarden f 100200, handel matig, 31 paarden f 1C0200, handel matig, 55 vecte kalveren f 1.201.50, per K.G. Handel vlug; 803 stuks Nuchtere kalveren, w.o. slacht f 1036, fok f 1832, handel stug, 478 vette varkens, voor de zouterij f 0.70 0.72, voor de slacht f 0.700.74, per K.G., handel vlug; 96 magere varkens f 32—54, handel matig. 334 stuks biggen f 2432. handel vlug, 310 schapen f 3050, handel stug; 126 lammeren f 1824, handel stug; 60 bokken; kipeieren f 45, eendeieren f 4.20, piepkui kens f 0.25—3.20, 1500 kievitseieren f 5 per 100. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. PURMEREND, 29 April. Aangevoerd 234058 eendeleren f 45. 18048Ö kipeieren 70—80 Kg. f 5.407, 65—66 Kg. f 5—5.70. 63—64 Kg. f 4.90 —5.50, 60-62 Kg. f 4.70—5.10, 58—59 Kg. f 4.60—4.90, 56—57 Kg. f 4.50—4.70, 53—55 Kg. f 4.30—4.50, 50—52 Kg. f 3.804.20. EIERVEILING, PURMEREND, 29 April. Aanvoer 47856 kipeieren kw. A f 4.505.30, kipeieren broed f 57.20, 630 stuks kipeieren kw. B f 44.30, 27 kievitseieren 69 cent, 24076 eendeleren kw. A f 4.20 —4.30. Oude kippen f 1.902.20, oude hanen f 1.70, jonge ha nen f 1.10—2.50. Dinsdagavond vergaderde de woningbouwvereeniging „Volkshuisvesting" in het lokaal van der Woude. Voorzitter de heer J. Speets, secretaris de heer W. J. Los. Het aantal aanwezige leden was niet schitterend, doch voorzitter meent, dat de afwezigen zeker zullen den ken dat de werkzaamheden evengoed zullen marcheeren De notulen worden onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag blijkt dat de 8 woningen zeer goed worden onderhouden. De buur komt geregeld binnen. Het blijkt dat bij stormweer evenwel nog al veel pan nen van de daken afwaaien. Er zullen echter afdoende maatregelen worden getroffen. Op een vraag of het mis schien aanbeveling verdient tegen stormschade te verzekeren, wordt geantwoord dat de premie daar van nog al hoog is. De rekening van den penningmeester nagezien door de heeren D. Sleutel en J. van Ham was in de juiste orde bevonden. De commissie adviseert tot goedkeuring en dechargeering, van den penningmeester. De balans sluit in debet en credit op een bedrag van t 47273 33 U. De exploitatierekening sluit in debet en credit op f 2963.31. Het verlies bedraagt f 1278.02, het geen gedekt wordt door subsidie van Rijk en Gemeente Voorzitter dankt de commissie voor hunne bemoeiin gen en den penningmeester voor zijn goed gehouden beheer. Als commisieleden voor het nazien-kder volgende re kening worden aangewezen de heerem D. Sleutel, J. v. Ham en W. Peereboom. Wegens periodieke aftreding van drie bestuursleden worden de aftredende heeren J. Speets, C. Rezelman en W. J. Los met algemeene stem men herkozen. Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt. Tot waarnemend hoofd der openbare lagere school, alhier is benoemd de heer H. J. Schut, onderwijzer aan genoemde school. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer D. Vries, te Barsingerhorn. Tot waarnemend gemeente-ontvanger is. wegens ziek te van den tegenwoordigen, benoemd de heer G. Baken te Callantsoog. Als bijzonderheid zij vermeld, dat Zondagavond in Ho tel Duinzicht het winterseizoen wordt beëindigd met een bal, terwijl Maandag a.s. hetzelfde pension de eer ste pensiongasten zal herbergen. Door de afdeeling Barsingerhorn van. dé Noordhol- landsche vereeniging „Het Witte Kruis" is tot den Raad het verzoek gericht een jaarlijksche subsidie te willen verleenen in de exploitatiekosten van een op te richten zwembad. B. en W. stellen den Raad voor het vermenigvuldi- gingscijfer voor het belastingjaar 19301931 te bepalen op 2.25 (vorig jaar 2.5). Alzoo een verlaging van 10 In verband met de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gen^eenten, stellen B. en W. den Raad voor: a. de gemeente ten aanzien van de gemeentefonds belasting te plaatsen in de le klasse; b. de gemeente voor de heffing van de personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde, en meubi lair te plaatsen ln de 8e klasse; c. over te gaan tot vaststelling van een verordning tot vaststelling van belastingpercentages en -bedragen inzake de personeele belasting, (d.wz. het vaststellen van een nieuw heffingstarief voor de personeele belas ting, waarin de met 1 Januari 1931 afgeschaft worden de leeningfonds- en provinciale opcenten zijn verwerkt). BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmorgen jl. werden door den heer C. Duif de eerste tomaten aan de markt aangevoerd, welke door de Gehr. Kloosterboer te St. Pancras werden gekocht voer S0 cent per K.G. ZUID5CH AR WOUDE. De dam- en schaakvfreeniging „Damlust" heeft besloten, om de oefenavonden voortaan ook des zo mers te doen plaats hebben. LANGENDIJK. De uitgezaaide late koolplanten hebben verbazend veel last van de aardvlooien. Van sommige banen blijft zoo goed als niets over. Voor hen, die ze Voor eigen uitplant hadden uitgezaaid, of voor den ver koop, is dit een tegenvaller. Men kan die tegenwoor dig hier be<st missen; de tuinders hebben reeds tegen slagen genoeg. ZUIDSCHARWOUDE. Men deelt ons mee, dat de quaestie der financieele regeling tusschen den Raad van Beheer en de Kerk voogdij der Hen', gemeente alhier, onlangs in de ge- wenschte banen bleek geleid te worden. Men meent nu, dat er een misverstand heeft plaats gehad, het welk oorzaak der vertraging was. De colleges van Kerkeraad en Kerkvoogdij hebben, na een ontvangen missive, zich thans opnieuw tot don Raad van Be heer gewend. De hoop is nu levendig, dat de onder handelingen het gewenschte resultaat zullen heb ben, daar het gemis van een predikant zich in niet geringe mate schijnt te doen gevoelen. Het Koedijker pad tusschen deze gemeente en Koe dijk is thans gereed. Het dubbele, nieuw gebouwde woonhuis van de wed. O. Eriks, is in publieke veiling verkocht. Het noordelijkste is gekocht door den heer C. de Jong Tz. voor f3200, het zuidelijkste door den heer C. van den Berg te Alkmaar voor f3279. Wegens nedanken als secr.-penningmeester van den Polder of Banne St. Maarten, door den heer A Klerk, is in diens plaats benoemd de heei W. L. Correljé, ambtenaar ter secretarie alhier. Politie Gevonden: Een mes met schede. Inlichtingen ter secretarie. Maandagavond wprd aan den vischafslag te den Oever de eerste ansjovisch aangevoerd. Twee sche pen brachten ruim 50 Ko. Te Medemblik brachten 0 schepen gemiddeld elk 100 Ko. De grootste aanvoer der echter 300 Ko. De heer R. Wmdsma alhier, heeft zijn woonhuis aan den Mekker.stuinweg verkocht aan den heer Blom, kaasmaker te Koegras. DAVERENDE DINGEN. Zal ik u eens een verhaaltje vertellen? Ik ben gek op verhaaltjes, maar dan moeten ze aardig zijn en dan moet er niet van de liefde ln voorkomen en zoo, want dan vind ik er niks aan. Nou, luister dan! Het is heusch een aardig verhaaltje. Het zou kunnen heeten: De twee pennen, waarbij dan worden bedoeld, de gouden penhouder van Locarno en de pen van den journalist Moet u hooren! De gouden penhouder waarmee het verdrag te Locarno is onder teekend, is... foetsie! Dat is wat!!! Nee. nee, het ver haaltje is nog niet uit, het begint pas. Er was hier in Den Haag een tentoonstelling van den Vrede- en Volkenbond. Allerlei vredelievende landen hadden wat gestuurd. De soeplepel van Brland, een eindje sigaar van Snowden, het scheerwater van Jas pers, een boordeknoopje van Tardieu en daar zou ook te aanschouwen zijn de gouden penhouder, waarmede het verdrag te Locarno werd onderteekend. Eilacie, nu* komt het droevige ln dit verhaal. Het gemeentebestuur van Locarno stuurde de pen houder en nog een heeleboel andere bullen in een net postpakketje, waaruit wel het peukie sigaar en het boordeknoopje te voorschijn kwamen, maar nooit de gouden penhouder. Gevolg: heibel in de tent. Locarno zegt: wij hebben de penhouder aan jullie ge stuurd. Den Haag zegt: Noppes, wij hebben hem nooit ontvangen! Welles, zegt Locarno, want eenige Neder- landsche bladen hebben een geestdriftige beschrijving gegeven van den penhouder en deze een reliquie van onschatbare waarde genoemd. En nou komt de journa- listlekeen pen er bij. Nietes, zegt Den Haag, die journa listen hebben van die heele tentoonstelling precies niks gezien en een uitgebreid verslag ijskoud uit d'r zeer productieve duim gezogen. Ziezoo, nou weet U hoe het gaat. Is dat niet moppig! Natuurlijk, die journalisten zien zooveel tentoonstellingen, soms drie op een dag, dat ze er wel eens beu van worden. En per slot van rekening zijn ze allemaal hetzelfde. Nou willen al die tentoonstel- lingscomiteleden wel, dat de journalisten persoonlijk ko men kijken, maar dan kunnen zij wel aan het kijken blijven; zij kijken d'r eigen kleurenblind en wie betaalt de rekening van den oogarts. Die lui moeten overal maar heen en ze moeten alles maar mooi vinden ook, anders is de voorzitter kwaad. En als ie dan komt, dan zegt de voorzitter: denkt u er om om mijn naam er bij te zetten, H. J. F. X. Y. M. Smith met t.h. op het eind. En als er dan één letter verkeerd staat, is ie weer kwaad. Geen wonder, dat zij ten einde raad thuis blij ven, een catalogus of programma inzien en dan een ver slag maken. Dat is bovendien nog een kunst ook! Nou is het misgeloopen. Maar daar kunnen die journalisten niets aan doen. Want wie laat er nou een gouden pen in het pakpapier zitten en stookt hem dan op in de centrale verwarming? Regeeringsambtenaar geslagen en ge arresteerd. Wol ff meldde gister uit Boekarest: Voor het departement van finantiën heeft gisteren een opzienbarend incident plaats gehad. Daar men, in verband met het congres van wijn bouwers, dat te Boekarest wordt gehouden, betoogin gen vreesde, werd het departement van financiën be waakt door gendarmen, die iedereen den toegang verbodyi. Toen de wachtpost ook den heer Romanescou, af- deelingsehof van het departement en regeeringscom- missaris bij de nationale bank, toegang weigerde, ont stond tusschen hem en den majoor, onder wiens be vel de troepen stonden, een opgewonden woorden wisseling, waarbij de majoor den afdoelingschef in het openbaar een oorveeg toediende en hem arresteer de. Werken of hongierlijden. Reuter mefdt uit Columbus: Sinds den brand hebben de gevangenen geweigerd te werken. Zij eischen nog steeds het aftreden van den directeur. Deze heeft tegenover de houding van passieven tegenstand der gevangenen met repre saillemaatregelen gedreigd en te kennen gegeven, niet. verder met hen te zullen onderhandelen. De ge vangenen zullen nu moeten gaan werken of honger lijden. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Plannen voor het uitvoeren van open bare werken. Reuter seint uit Washington: De senaat, heeft de instelling goedgekeurd van een federale commissie to: het beramen van plannen be treffende het uitvoeren van openbare werken. Deze commissie zal bestaan uit de ministers van de schat kist, handel, landbouw en arbeid en de beschikking krijgen over een fonds van 150.000.000 dollar, te be steden ter bestrijding van de werkloosheid en de malaise in liet algemeen. DE PAPEGAAIENZIEKTE. Verbod van invoer van papegaaien in Engeland. Wegens het aanzienlijke aantal gevallen van pape gaaienziekte, die de laatste twee maanden in Eng? land zijn voorgekomen, heeft het departement van volksgezondheid den invoer van alle papegaaien en verwante soorten verboden. Het verbod gaai 20 Mei in. MOORD OP EEN SCHIP. De dader aangehouden. Gisteravond is in de kajuit van een schip te Smeermaes, even over de Belgische grens, het met bijlslagen vermoorde lijk gevonden van den schip per Frans Stokhuven uit Hoboken bij Antwerpen. Do recherche te Maastricht heeft een persoon aangehou den. De vermoedelijke dader of medeplichtige, een Duitsche knecht, is voortvluchtig. HIT WIST WAAR T GOED WAS. (Hummel.) Gisteren gaf ik ie een bord soep en nu kom ie al weer, nog wel met een anderen man. la. ik heb een logé gekregen. WILD WEST TE BERLIJN. V.D. vernoemt uit Eerlijn: Maandagavond tegen zeven uur reed een taxi met zes personen voer een café in de Kirchhofstrasse De bezoekers stormden met gummistokken gewa pend het café binnen waar zij alles kort en klein sloegen. Een van hen was met een revolver gewa pend. De buffetchef werd neergeslagen cn zwaar ge wond. Toen de kellnor* de politie wilden telefonee- ren, werden zij met den revolver in bedwang gehou den. Nadat alles kapel geslagen was, verdwenen de onverlaten weer zoo r.ls zij gekomen waren. Het schijnt, dat het hier een geval van wraakoefening betreft. WEER EEN GRUWELSTUK VAN CHINEESCHE BANDIETEN. Reuter meldt a.d. gister uit Sjanghai, dat uit be trouwbare Chinecsche bron bericht is ontvangen, dat bij de overrompeling van de stad Sjentaosjen, aan de rivier de Han. op zoowat 50 mijl van Hankou ge legen, twee zendelingen door de roovers zijn ver moord. Aan de Britsche legatie te Peking heeft raen nog geen officieel bevestiging van den moord ontvangen. Wel weet men dat het hier Iersche priesters geldt. Dr. Eckener over zijn nieuwe plannen. Dr. Hugo Eckener heeft Maandagavond te Frie- drichshafen met de persvertegenwoordigers een on derhoud gehad, waarin hij het volgende mededeel de: De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Zuid-Amc- rika, welke ongeveer drie weken zal duren, zal defi nitief op 18 Mei begonnen worden. Deze tocht zal dan over BazelDijon gaan naar de Spaansche en Por- tugecsche Westkust. Te Sevilla wordt geland, teneinde post en passa giers uit te laten en in te nemen. De „Lufthansa" zal met een vliegtuig de post voor Zuid-Amerika uit Berlijn brengen. Na dit korte oponthoud te Sevilla wordt de tocht naar Pernambuoo over de Canarischc en de Kaap- verdische eilanden voortgezet. Langs deze route zal het luchtschip den equator passccren. Te Pernam- buco blijft het luchtschip ongeveer twee dagen om gas in te nemen en post en passagiers te wisselen. Tijdens dit oponthoud wordt het luchtschip aan den ankormast gemeerd. Van een landing te Rio de Janeiro, aldus dr. Ecke ner, moeten wij daarom afzien, omdat daar gcon gun stige landingsplaats tc vinden is en de meteorolo gische omstandigheden nirt voldoende bekend zijn. De volgende étappe gaat over Kaap San Roca naar Cuba. waar bij gunstige weersomstandigheden te Havanna eveneens een tusschenlanding zal worden gemaakt. Van Havanna gaat de reisover Florida naar Lake- hurst, waar men eveneens twee dagen blijven. Op de terugreis naar Friedrichshafen wordt weer te Se villa een tusschenlanding gemaakt. De totale afstand van dezen tocht bedraagt circa 27.000 K.M., terwijl de totale afstand van de wereld vlucht van verleden jaar ongeveer 30.000 K M. be droeg. DE SPRINKHANENPLAAG. Het gevaar voor Gibraltar geweken. Uit Gibraltar: De zwermen sprinkhanen, die Gibraltar bedreig den, zijn niet van grooten omvang geweest. Sedert het vorige bericht zijn geen nieuwe zwermen de straat overgestoken. Billy had nooit te voren een auto bestuurd en de weg was bovendien erg hobbelig, zoodat het niet veel had gescheeld, of Leander, de zanger, en Jerry waren uit het karretje gevallen. Maar het gelukte Billy den weg zonder ongelukken af te leggen en niet lang daarna kwamen ze veilig en wel bij het kasteel, waar Prinses Ma- tilda woonde. „Ik zie en hoor niets van haar," zeide Billy. terwijl hij zijn wagen deed stilstaan onder de muren van het kasteel. Maar het scherpe gehoor van Jcrry had eenlg geluid opgevangen en hij fluisterde: „stil nu, luister" en ze luisterden en ze hoorden de prin ses zingen met een zachte, lieve, welluidende stem. En ze zong een liedje waarjn ze vertel de, dat, ofschoon ze paarlen en edelgesteenten in overvloed had. ze toch niet gelukkig was, omdat ze niet vrij was. zooals andere meisjes van haar jaren. Ze wilde wandelen door de bosschen. klimmen over de bergen, zwemmen in de rivieren. Maar ik moet, zoo klaagde ze, leven als een prinses, en ik mis nu alle plel- ziertjes. Is dat niet een verschrikkelijk leven.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19