Humt» Hints- Mitrtintii- Lulliiillil DE LANGENDIJKER GROENTENVEÜLINGEN. Radioprogramma Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Aardvloo- en thripsbeschadigmg bij radijs en spinazie voor zaadwinning. BERTELS„KUNSTKORREL" BERTELSWFOKVOEDER CO- Gemengd Nieuws. De Antwerpsche wereldtentoonstelling geopend. f EN KANONSCHOTI Een Noorsch ontdekkingsreiziger vermoord. Dinsdag 29 April 1930. SCliCER 73ste Jaargang No. 8653 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per S maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Door de publicatiën van den PI anten ziek tenkundi- gen Dienst te Wageningen, mag het als bekend wor den verondersteld, dat aardvloobeschadiging bij vlas kan worden tegengegaan door een bespui ting met Parijschgroen, aangevuld met kalk en zeep. Minder algemeen bekend is, dat dit middel ook kan worden toegepast bij zaadspinazie en z a a d r a d ij s. Met veel succes werd verleden jaar in den Groetpolder een perceel spinazie, dat erg ge teisterd werd door aardvloo met Parijsch groen be spoten en van een wissen ondergang gered". Dit jaar schijnt zoo hier en daar schade op te tre den; bij een mij bekend geval werd een perceel zaad- radijs niet alleen door aardvloo, doch ook door t h r i p s aangetast. De aardvloo is een klein torretje ter lengte van pl.m. 2 m.M., zwart van kleur met een paar oran jegele overlangsche strepen op de schilden. Ze maakt een springende beweging. De schade, door dit insect aangericht vertoont zich in den vorm van ronde gaatjes in de bladeren. De thrips of blaaspodt is bekend als on- weersvliegje of donderbeestje; ze is zwart van kleur en ongeveer 1 m.M. lang. Met de scherpe monddeelen kan dit diertje plantenweefsel (opperhuid) beschadigen. Ze maakt wondjes om daaruit plantenvoedsel op te zuigen, zoodat kleine, zilverachtige stipjes ontstaan. Op het door mij bezochte perceel waren op ieder blaadje der radijsplant.jes tientallen dezer beestjes aanwezig; de schade was vrij aanzienlijk. Naast het pas genoemde ziektebeeld vertoonden de blaadjes een ziekelijke omkrulling naar beneden. Ook deze thrips kan op zaadradijs worden bestre den door Parijschgroen. waardoor ze vergiftigd •wordt. Het is niet onmogelijk, dat een herhaling der bespuiting noodzakelijk is. Gebruikt wordt een oplossing van 1 per mille; dus 1 K.G. Parenschgroen op 1000 L. water. Ter voorko ming van verbranding der plantjes moet aan de ge noemde oplossing 10 K.G. kalk worden toegevoegd, terwijl voor een verhoogde werking bovendien nog 1% K.G. groene of gele zeep per 1000 L. oplossing moet worden toegevoegd. Een beter middel is evenwel het thans in den handel verkrijgbaar nicotin ep rep a. raat Ni- col (N.V. Chemisch Technische Fabriek te Venlo) met 4 nicotine Van dit preparaat is per 100 L. water noodig 1 al^ K.G. De prijs bedraagt f4.per 5 K.G. Voor de bespuiting van 1 H.A. is ongeveer 500 L. vloeistof benoodigd. Men zorge er voor, dat wordt besproeid als de kans op spoedige regen nihil of klein is! Men zij verder voorzichtig met deze ver giften! De wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. VEENSTRA. Pogingen om de ongunstige tijden het hoofd te bieden. Bollenteelt en glascultuur men zü voorzichtig. Achteruitloopende prijzen van roode, gele en witte kool. Uien waardeloos. Bieten en peen uiterst lage prij zen. Nog groote aanvoeren. Tegenstellin gen met verleden jaar. Te midden van allerlei deliberaties over den huidigen crisistoestand in land- en tuinbouw doen de Langendij- ker bouwers hun best, om van hun producten nog te maken, wat er van te maken is. De poging, door een aantal tuinders in het werk gesteld, om door een meer systematischen aanvoer invloed op de prijzen te oefe nen, is bekend; doch deze poging, hoe goed ook bedoeld, was zoo verkeerd in haar opzet, dat de mislukking reeds van te voren vast stond. Velen trachten intusschen aan de moeilijkheden in den tuinbouw te ontkomen, door zich wat meer op de bollenteelt toe te leggen, doch ook hiermee mag men wel de meeste voorzichtigheid in acht nemen. Nu het de laatste jaren met deze teelt naar wensch is gegaan, begint men er zich zoo zeer op toe te leggen, dat de vrees niet denkbeeldig is, dat ook hier het vet van den pot raakt. Anderen gaan met de glas cultuur beginnen. Gezien de groote uitbreiding die deze cultuur de laatste jaren in Nederland heeft ondergaan, is ook hier voorzichtigheid geboden. En zeker getuigt het van verkeerd inzicht, als deze teelt zou worden aan gewakkerd door hen, die een verantwoordelijke positie innemen en den indruk zouden vestigen, dat in die richting de oplossing van de moeilijkheden in den tuin bouw moet worden gezocht niet alleen, maar ook zal worden gevonden. En dan zijn er ook, die in het hui dige maatschappelijk stelsel de bron van alle ellende zien. Het privaatbezit is uit den booze en alleen de soci alisatie van den grond kan rodicale verbetering en uit komst brengen, Partij stellen we ons in dezen niet, maar dit kunnen we, zonder tegengesproken te worden, wel zeggen, dat het nog wel een groot aantal jaren zal du ren eer we zoover zijn, dat de socialisatie een feit zal zijn geworden. In afwachting daarvan, zouden de voor standers van dit stelsel allicht kunnen beginnen, voor zooverre ze privaatbezitters zijn, dit bezit in gemeen schap te brengen onder hen, die samenwerken, om er de beste resultaten uit te halen en deze dan onder el kaar te verdeelen. De uitkomsten konden als bewijzen dienen voor een al ofniet noodzakelijke verhaasting van het proces. Nu we mogen verwachten, dat dit experi ment nog voorioopig weinig toepassing zal vinden, kun nen we niet anders doen, dan de tuinders aan te spo ren zelf al het mogelijke te doen, om de nadeelen van de crisis af te wenden, en persoonlijk, en organisato risch, organisatorisch vooral in dezen zin, dat de vcor- deelen van het vereenigingsverband zoo veel mogelijk worden benut, en dat de noodige druk wordt uitgeoe fend op de regeeringslichamen, die ongetwijfeld wel niet kunnen bijdragen tot leniging van den nood. Voor Langendijk was het in de nu afgeloopen week al weer slechter dan de vorige. Het weer werkt dan ook wel bijzonder tegen. Het is te begrijpen, dat op een zo- merschen dag als Zaterdag de kooplust voor de Langen- dijker stapelgroenten niet groot kan zijn, eerstens, om dat winterkool nu juist niet een artikel is om bij zulk mooi weer bij voorkeur te worden gegeten; tweedens, doordien de andere, vroege groenten dan in grootere hoeveelheden aan de veilingen komen en vervolgens, wijl de mogelijkheid om de stapeigroenten in gaven toe stand ter destinatieplaats te krijgen, geringer wordt. Als zich de tuinbouwtoestanden, hebben ontwikkeld in deze richting, dat voor spinazie aan de veilingen spotprijzen worden betaald, zoodat, gelijk we van een tuinder uit Kennemerland hoorden, hij vrijheid geeft zijn spinazie voor niemandal te maaien, omdat het maailoon en het vervoerloon naar de veiling niet goed wordt gemaakt door de opbrengst, dan is het duidelijk, dat het voor den Langendijker tuinbouwers „niets gedaan" is. De akkers zijn nu weer gereed gemaakt voor een nieuwen oogst; veel is reeds gezaaid en geplant. Maar tegelijkertijd moet ook gemest worden. Velen hebben zoo weinig ontvangen, dat met moeite de noodige kunst mest kan worden betrokken. We hoorden ook, dat de Boerenleenbanken de gevolgen van de tegenwoordige malaise ondervonden, n.1. in dezen vorm.dat er de eerste maanden van het jaar, in tegenstelling met die van het vorige jaar, zeer weinig is ingelegd. Voor roode kool werd Dinsdag aan de veiling te Noord- Scharwoude f 3.709.10 betaald, aan de Broeker velling was de hoogste prijs f 7.70. In den verderen loop der week bleef de prijs voor het mooie kleingoed zich tus- schen de f 7 en f 9 bewegen, doch de grootere brachten heel wat minder op: soms niet meer dan f 2.50. Aan de Broeker veiling werden 22 spoorwagens aangevoerd, aan die te Noordscharwoude 74 wagons van 10.000 Kg. Voor dezen tijd is dit een groote hoeveelheid. Het vorige jaar bedroeg dit ongeveer de helft minder. De prijzen waren toen ook veel beter. In de overeenkomstige week van 1928 lagen de prijzen tusschen f 10.7026.40, voor eerste soort, f 9.8021.80 voor tweede. Deze week bracht twee de soort roode kool slechts f 2.106.30 op. Van gele kool waren de prijzen ook nog achteruit ge- loopen. Bracht ze Dinsdag aan de veiling van de L.G.C. f 5.406.70 en aan die van den Noordermarktbond f 5.70 7.50 op, volgende dagen was dit voor groote en tweede soort nog aanmerkelijk minder. Zoo werd Vrijdag aan de Broeker veiling niet meer dan f 2.806.10 betaald, terwijl de prijzen aan de veiling te Noordscharwoude tusschen f 1.105.90 lagen. Ook van deze kool waren de prijzen verleden jaar op dezen tijd aanmerkelijk hooger. Op 26 Maart werd toen aan de veiling der L.G.C. voor eerste soort f 13.5021.50 betaald, voor tweede Prijsverlaging Vraagt prijs aan Uw leverancier, waar niet ver krijgbaar proef 50 Ko. direct af fabriek f 8.50 en met onderstaanden voederbak f 9.75 postwissel. Volledig dagrantsoen voor kuikens van 1-30 dagen oud, daarna uitsluitend „Kunstkorrel", ver kruimeld. Vakmenschen getuigen de groei Is ongeëvenaard. Prijs 5 Ko. f2.40, 10 Ko. f3.90, 25 Ko. f7.90. 50 Ko. f 14.50; in iederen zak be vindt zich onderstaand kuiken droogvoederbakje. Wij maken speciaal opmerkzaam dat de „Kunst korrel" niet enkel is een bloote samenvoeging van ochtendvoer en graan, maar een uitgebalanceerd vitaminrijk voeder van grooter waarde, waarvan het pluimvee 20% minder noodig heeft en 30% méér en grooter eieren legt van den allerfijn— sten smaak, daar de „Kunstkorrel" alleen ideale grondstoffen en geen vischmeel bevat. Zoo gebruikten b.v. de kippen gedurende den 10en Nat. Legwedstrijd Rijksinstituut Beekbergen 51.4 gram Standaard Ochtendvoer plus 63.3 gram graan; dus te samen 114.7gr. per kip, per dag. De eierproductie was gemiddeld: Barnevelders 145.5 en W. Leghorns 198.3 per kip, per jaar. Daarentegen gebruiken de kippen gevoederd met uitsluitend „Kunstkorrel" gem. slechts 95 gram per dag en legden gem.: Barnevelders 227.3 en W. Leghorns 264 eieren per kip, per jaar. Dus bij 20% minder voedergebrulk 81.8 eieren méér bij Barnevelders en 65.7 eieren méér bij W. Leghorns of een meerwinst van gemiddeld f 4.80 per kip, per jaar. Khaki Campbell eenden legden gemiddeld 335.6 eieren per eend, per jaar en in 472 op eenvolgende dagen gem. 425 eieren per eend, bij een verbruik van gemiddeld 130 gram „Kunstkorrel" per dag. Vraagt grati» Brochure! Let op ons Loodje, er zjjn veel namaaksels! Octrooi reeds verkreqen in Belqië.Canada.Enqelana FrankrijK Italië. Honqarqe. Ooien. Soanje.Zuid-Afrika. soort f 6.1012.30. Er werden in de afgeloopen week in totaal 37 spoorwagens gele kool aan beide veilin gen aangevoerd. Verleden jaar werden in de overeen komstige week alleen in Broek op Langendijk ruim 47 spoorwagens geveild. Van te grooten aanvoer kan dus niet worden gesproken. Amerika is weer uit de markt en daarmee ls ook de vraag naar Deensche witte kool verdwenen. Allicht dat hier te groote aanvoeren de prijzen drukken. Zoo werden aan de Broeker veiling op de vijf marktdagen dezer week 42 spoorwagens Denen aangevoerd en aan de veiling te Noordscharwoude niet minder dan 85 spoorwagens van 10.000 K.G.! Dinsdag werd aan de L.G.C.-veiling f 0.701.70 besteed; eiken dag liepen deze prijzen nog iets achteruit, zoodat Zaterdag nog slechts f 0.401.40 werd betaald. Aan de veiling van den Noordermarktbond was het niet beter. Ook daar werd Deensche witte kool herhaaldelijk voor f 0.60 per 100 K.G. verkocht; de mooiste kon het Zaterdag niet verder dan f 1 brengen. Was er de vorige week een vleugje van opleving te bespeuren in den uienhandel, deze week was het weer een en al misère en liepen de prijzen weer tot het oude laagterecord terug. Dinsdag leek het nog ergens op: f 11.90 aan de Broeker veiling, f 1.802.20 aan die van den Noordermarktbond. Donderdag waren deze prijzen respectievelijk f 0.601.30 en f 0.600.80. Zaterdag waren ze onverkoopbaar en werd aan de veiling te Broek f 0.200.50, aan de veiling te Noord scharwoude f 0.100.30 per 100 K.G. betaald. Dat daarvan de schoorsteen van den tuinbouwer niet rooken kan, eischt geen commentaar. Grove uien brachten van f 020f 2 op; drielingen van f 0.101.10. Er staan er nog heel wat op de akkers; men mag aan nemen, dat die de veiling voor een groot deel niet zullen bereiken. Voor peen was de stemming ook miserabel. Donder dag werd er f 0.200.90 voor betaald; op andere dagen was de gemiddelde prijs weinig hooger. Bieten brach ten f 0.60 t 0.70 per 100 K.G. op! De aangevoerde blauwe aardappelen golden van f 2.203.60; bravo's werden betaald met f 1.60. Alles bij elkaar genomen, moet helaas worden vast gesteld, dat de uitkomsten zeer bedroevend zijn. Moge er spoedig verbetering komen. WOENSDAG 30 APRIL 1930. Hilversum (1071 M., van 10.80—6.00 298 M.) A.V.R.O.: 10.00 Tijdsein en Morgenwijding. 10.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12.002.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet, 2.003.00 Gramofoonmuziek, 3.00 4.00 Naaicursus, 4.004.30 De voornaamste studiemu- ziek voor piano, 5.005.30 Gramofoonmuziek, 5.306.00 Dinermuziek door Dick Groeneveld en zijn Orkest in het Café .Moderne", Heiligeweg, Amsterdam; 6.00 Tijd sein, daarna voortzetting dinermuziek; 6.30 Vaz Dias: Koersen, 6.457.45 Cursus Italiaansch voor Beginners en Gevorderden; 7.459.30 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep, met medewerking van Hen drik C. van Oort, bariton. V.A.ILA.: 9.30 Wijding van den Eersten Mei. Hulzen (1875 M.) 8.159.30 Morgenconcert, 10.30—11.00 Korte Zi eken- dienst door Ds. I. Groenenherg, 11.0011.30 Gramofoon- platen, 11.3012.30 Harmoniumbespeling, 12.0012.15 Politieberichten, 12.302.00 Middagconcert, 2.303.00 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wentink, 3.00 4.45 Uitzending uit de Marnixzaal, Domplein te Utrecht, van de Herdenkings-Samenkomst voor kinderen en volwassenen, ter gelegenheid van den Verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana; 4.455.00 Gramofoonmuziek, 5.006.00 Kinderuurtje door Mej. B. v. d. Veer; 6.00— 6.30 Declamatie van den heer Delo te Amsterdam; 6.30 7.00 Cursus Radiotechniek, 7.00—7.30 Gramofoonpla- ten, 7.307.50 Spreker namens de Nederl. Vereeniging van Christen-Esperantisten; 7.508.00 Politieberichten. KR.O.: 8.0010.15 Concert door de Arnhemsche Gr- kestvereenlging o.l.v. Martin Spanjaard; 10.15—12.00 Uit de K.R.O.-Keuken; ongeveer 9.30 uur Nieuwsbe richten van Vaz Dias; 12.00 Sluiting. Feeststemming en Jubel in de Schelde- stad. Zaterdag de poorten van de wit te sprookjes-stid geopend. Zaterdagmiddag is, door schitterend wper begun stigd. de Antwerpsche wereldtentoonstelling voor koloniën, zeevaart en Vlaamsche kunst, georgani seerd ter gelegenheid van het eeuwfeest der Belgi sche onafhankelijkheid, geopend. De tentoonstelling waaraan drie jaar Jang met noesten ijver gewerkt werd, heeft op dezen Zaterdagmiddag 'naar poorten geopend voor Antwerpen en de wereld. 's Ochtends was de heele Scheldestad in haar ge woon werkpak nog aan den arbeid; overal werd de laatste hand gelegd aan de versiering van straten en boulevr-ds; overal werd nog aan triomfpoorten, hooge zuilen vol bloemen en groen en installaties voor de electrische illuminatie gewerkt. Op het ten toonstellingsterrein zelf, waar evenals in de stad honderden vlaggen van alle natiën der wereld als bij tooverslag waren te voorschijn gekomen, heerschte een drukte waarvan het niet mogelijk is ook maar bij benadering een denkbeeld te geven. Het Antwerp sche volk, vlijtig en noest, tevens belust op praal en vertoon, is blijkbaar weer ten volle in zijn element, nu zijn stad zes maanden lang een centrum wordt van intens internatianaal leven en de feesten zich in een geleidelijk versnellend tempo in en buiten de tentoonstelling gaan opvolgen. Op het tentoonstellingstererin, waar de witto Een kanonschot hoort hy niet. Hu slaapt maar door. Maar zeg je heel zacht aan z'n oor* J.ettUNO'5 ECHTE FR I CSC HE BAAI-TABAK Dan is de rakKer Dadelijk wakker! IO-I2-I5 I6CT3. PER ONS sprookjesstad van ephemere paleizen zich over een oppervlakte van zestig hectaren uitstrekt en met groenende boomen en reeds bebloemde perken aller- charmantste kleureffecten zijn bereikt, werd het werk tegen den middag stopgezet tot Zondag. Want na maandenlanger! arbeid bracht deze officieele plechtigheid slechts een pauze van enkele uren. Op een drietal uitzonderingen na zijn de Belgische en vreemde paviljoenen verre van klaar en zal het nog wel een veertien dagen duren, alvorens de meeste gebouwen en hallen voor wat het inwendige betreft werkelijk het bezichtigen waard zullen zijn. Toch biedt de Antwerpsche expositie nu reeds een verrassend weidschen aanblik, die vermoeden laat, hoe zij er binnen enkele weken in hare volle glans periode zal uitzien, schrijft de Antwerpsche corr. van de N.R.Crt. Ook de attracties, nachtfeesten en il luminaties beloven alles te overtreffen, wat tot he den internationale tentoonstellingen op dit gebied te zien en te genieten gaven. Bij de openingsplechtigheid, waarbij de gansche koninklijke familie en 's lands ministers aanwezig waren, was een geweldige menschenmenigte op de been. Tijdens de rit van het koninklijk rijtuig naar de tentoonstelling deed zich op den Mechelschen Steen weg een incident vor. Enkele jonge Vlaamsche na tionalisten wierpen strooibiljetten uit, waarvan ook een paar terecht kwamen in de koninklijke koets. Op deze briefjes stond te lezen; 18301930. Vlamin gen, voor de zooveelste maal tracht de Belgische staat ons te paaien met schijnheilige beloften. In tusschen worden wij door het Fransch-Belgische ac- coord aan Frankrijk verkocht. Wij willen niet door Fransche generaals ter slachtbank geleid worden. Wij willen de vernietiging van den Belgischen staat, die ons als kanonnenvleesch aan Frankrijk overle vert. Het Vlaamsche nationaal verweer. Twee Vlamingen, die een banderol met de woor den: Leve Borms! trachten te ontplooien, werden door de politie gearresteerd en ingerekend. Andere incidenten hadden niet plaats, zoodat. de plechtigheid nu zonder verdere moeilijkheden kon plaats hebben. Alleen bleken de luidsprekers onklaar geworden, toen de koning op zijn beurt aan het woord kwam, zoodat hij slechts in zijn onmiddellijke omgeving werd verstaan. Ook Nederland heeft een paviljoen op de tentoon stelling, waarvan vooral het binnenwerk schitterend verzorgd is. Volgens getuigen van Belgische en vreemde autoriteiten overtreft Nederland alle an deren. DE ROMEINSCHE KOPENICKIADE. De daders gearresteerd. V.D. verneemt uit Rome: Na langdurige nasporingen is de Romelnsche politie erin geslaagd de medeplichtigen aan de bekende Kope- niokiade op te sporen. Naar men zich herinnert hebben een pseudokapitein en een pseudo-wachtmeester van de Carabinieri onlangs een juwelier krachtens een gefingeerd bevel tot arres tatie aangehouden en in de centrale gevangenis doen op sluiten, waarna zij zijn winkel leegroofden. Ook de gestolen juweelen zijn terechtgekomen. Daar onder bevinden zich o.a. edelgesteenten, die vroeger het eigendom waren van koning Aman Oellah van Afgha nistan. Slachtoffer van een dwaas bijgeloof onder de Indianen in de Mexicaansche binnenlanden. Een bericht uit New York meldt, dat volgens een A». sociated Press bericht uit Mexico de Noorsche onderzoe kingsreiziger Edgar Kühlmann te Amozoc In de buurt van Puebla, de hoofdstad van den Mexicaanschen staat van denzelfden naam, door Indianen is vermoord. Het blad „El Universal" geeft nadere bijzonderheden omtrent dezen moord, waaruit blijkt, dat Dr. Kühlmann het slachtoffer van een dwaas bijgeloof is geworden. Hij kwam met bijzondere aanbevelingen van president Ortiz Rubio en den minister van binnenlandsche zaken naar Puebla en vertrok, nadat de gouverneur hem be scherming had toegezegd, naar Amozoc. De bijgeloovige Indianen zijn op onverklaarbare wijze op het dwaze idee gekomen, dat dr. Kühlmann door de Mexicaansche regeering gezonden was, om kinderen van Indianen te dooden, ten einde uit de lijken olie te be reiden, welk door een bekend Mexicaansch vlieger voor een vlucht naar Zuid-Amerika zou worden gebruikt Dr* Kühlmann werd daarop aangevallen en gesteenigd. Zijn lijk werd ln een put geworpen. De Mexicaansche regeering stelt een onderzoek in en heeft reeds 8 Indianen laten gevangen nemen, die yer-

Schager Courant | 1930 | | pagina 1