Mededeelingen Kanalencommissie. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. jfrJBMASPIPIN &\rSK/jffi eenig op de wereld Binnenïandscli Nieuws. Brand... eu nog eens brand. De heer Pijper, Dijkgraaf van Vier Noorderkoggen, bepleit voor de belanghebbenden een billijke bereke ning wat de gemiddelde onderhoudskosten betreft, Spr. wijst op de kleine bijdrage van Provinciewege en noemt voor ©en onderhoudsbedrag voor de Vier Noorderkoggen van f 125.000 en f 13Ö.000, f 2500 en f2875 bijdrage der Provincie. Spr. spoort namens zijn Dag. Bestuur de Bond van Waterschappen en Landbomvcomité aan, om grootere bijdragen in het wegcnonderhoud. De heer Prof. Visser waarschuwt om deze zaak bij het Landbomvcomité aanhangig te maken, een vrij wel aparte positie als Noordholland in deze heeft. Nergens zijn zooveel polderwegen als in Noordholland. De heer Huisman meent, dat in deze een speciaie commissie goed werk zou kunnen doen. De heer Kaij, Hamvert, merkt in deze vergadering nog niet v<*el van de inzinking van den boerenstand. Om met den kleinen man te zingen, ontbreken hier do confectiepakjes. Spr. wil subsidie per K.M.-weg en die niet goed onderhoudt, geen subsidie. De heer Pijper wil meer ondersteuning uit de Prov. kas voor belangrijke verkeerswegen, die nu in onder houd bij de polders zijn. Voorzitter zegt, dat er al reeds een commissie voor de wegen in Noorderkwartier is. Uit het Wegenfonds zooals het nu is geregeld, is niet meer te trekken. Deze commissie wil voor Noorderkwartier een an dere toestand pogen to scheppen en probcercn tot wegschappen te komen, die alle wegen onderhouden. Do heer Prof. Visser acht het mogelijk door ge bouwde en ongebouwde te belasten, aan de noodige fondsen te komen. Tenslotte wordt goedgekeurd, dat de commissie aan liet werk trekt, zooals is aangeggeven. De heer G. Nobel doet de volgende modedecilingon: De Commissie heeft in aansluiting van haar vo rige mededeelingen, die door de ledenvergadering werden goedgekeurd, overleg gepleegd met den heer Ir. J. A. Ringers over het plan gelijklegging van het peil Schermerboezem en Raakmaatsboezem met de daarmee gepaard gaande sluizenbouw. Bij deze bespreking bleek tot ons genoegen, dat deze ge lijklegging en de sluizenbouw het eerste werk zal zijn voor do kanalenplannen; dientengevolge lijkt het ons zeer goed dat Noorderkwartier zooveel mo gelijk bevordert dat dit werk wordt voorbereid. De gelijklegging van het peil is voor den landbouw van veel belang en goed; terwijl het tevens van zeer groot belang is voor de scheepvaart. Wij zullen hiervoor gaarne propaganda maken. De kanalen, die ecne goede verbinding met de Wieringermeer zullen brengen, genieten de meeste belangstelling voor spoedige tot standkoming cn hebben ook de meeste kans van slagen, dit zijn de kanalen; Alkmaar—Oudkarspel—Kolhorn. Kolhorn—SchagenStolpen en MedemblikHoorn. Dit lijkt ons goed gezien cn verdient onze steun ten volle. Voor Schagen is het plan voor het kanaal Kol hornSchagenStolpen het meest aangewezene, zoodat wij ons daarmee ook vereenigon en de wen- schelijkheid daarvan bepleiten. Verder hebben wij ten aanzien van de bruggen te Oudorp, Oterleek en Ursem het plan voor het be weegbaar maken dezer bruggen overwogen en zijn daarbij lot de conclusie gekomen, dat het misschien aanbeveling verdient om ze zoo mogelijk te verhoo- gen cn vaste bruggen te maken, opdat vermeden wordt dat het verkeer langs de wegen door de scheepvaart teveel wordt belemmerd en de motor booten er onder door kunnen varen. Bij deze plannen verdient het aanbeveling ora bij het aanleggen van de Provinciale wegen te vra gen of deze gedachte daarbij verwerkelijkt zou kun nen worden. Wij hebben tevens het genoegen gehad om eene bespreking te hebben met Jhr. Reigersman, Directeur van den Provincialen Waterstaat en ook daar de hier genoemde plannen uiteengezet Ook daar mochten wij eveneens een zeer welwil lend gehoor vinden en werden wij in onze meening gesterkt, dat het zeer goed is om in de aangegeven richting voort te werken. Hiertoe zijn wij gaarne bereid en wij verzoeken hiervoor de goedkeuring om te doen wat in deze gedaan kan worden. Rapport over do melkcursussen. Do heer Dr. Scheij brengt het volgende rapport uit: Voor 1930 ataat op het werkprogram de tot stand koming van plaatselijke melkcursussen te bevorderen, wy meenden, dat de onkosten voor de Afd. der Holl. M. van Landbouw cn van den L.T.B. het groote be zwaar vormden en de vereenlging heeft zich tot het Departement gewend om voor een 10-tal melkcursussen de gebruikelijke subsidie aan te vragen, welke is toe gezegd. Alle afdeelingen van de Holl. Mij. van Landbouw en den L.T.B. zijn opgewekt om te trachten een plaatselij ke melkcursus tot stand te brengen, 14 gaven zich voorloopig op. Hiervan vielen er 6 af, n.1. de afdeelingen der Holl. Mij. van Landbouw Waterland en Omstreken, Nieuwer-Amstel, Edam en Zeevangsdorpen, Ouder- Amstel, Heerhugowaard en Beemster, omdat er geen 4 leerlingen bij elkaar te krijgen waren. Er zullen nu cursussen gehouden worden door: 1. de Afd. der H-M.v.L. Wognum en Omstreken te Benningbroek. 2. de Afd. der H.M.v.L. Winkel en Omstreken. 3. de Afd. der HM.v.L. Knollendam en Omstreken in de Starnmeer. 4. en 5. de Aid. der H.M.v.L. Hoorn te Beeta en Schel- llnkhout. 5. de Afd. van de L.T.B. Schoorl te Schoorl. Van de drie andere afdeelingen moet nog bericht In komen. De lust om zich voor hun taak meer geschikt te ma ken door het melken goed te leeren, is bij de boeren zoons en dochters in Noord-Holland al zeer gering. Een groot verschil met Friesland en andere provincies. In 1929 werden in Friesland 52 cursusen gehouden met 293 leerlingen. Wij komen nu vermoedelijk op 6 cursus sen met 30 leerlingen. In Noord-Brabant zijn inl929 707 leerlingen geëxami neerd. 419 mannen en 288 vrouwen, leerlingen van 36 cursussen. Deze cursusen gaan uit van de Zuivelfabrie ken, de diploma's worden door de Zulvelbonden uitge reikt. In Overijssel deden in 1929 445 melkers en melks ters examen. De cursussen gingen daar uit van 34 coop. Zuivelfabrieken. Elke fabriek beschikt over 1 of meer voormelkers. Het is n.m. een slecht teeken, dat er hier zoo weinig belangstelling Is voor het leeren goed te melken. Wan neer de uitvoer der Zuivelproducten In den knel komt, zal de kwaliteit een heel voorname rol spelen en deze staat in nauw verband met de zorg voor do melkwin- ning. Verder denk ik aan de veelvuldig voorkomende uierontsteking, zoo schadelijk voor de veehouder, en waartegen het beste geneesmiddel of middel ter voor koming ls een deskundige melker, zooals die op de melkcursussen gevormd wordt. De begrooting voor 1930 wordt ongewijzigd vastge steld. Rondvraag. De heer J. Breebaart Dz„ Hoogwoud, bepleit het wenschelijke om de trambaan SchagenWognum te maken tot een primaire weg. Spr. vraagt de mede werking der wegencommissie, om dit te bereiken Voorzitter zegt, over deze zaak niets te kunnen zeg gen, ze ls vertrouwelijk behandeld, maar belooft alle medewerking. De heer Dr. Kakebeeke uit eenlge welwillende woor den aan het adres van Noorderkwartier en haar be stuur. Intusschsn wordt nog gevraagd naar het schoonma ken van drainage. De werktuigencommlesie zal dit nagaan. Hierna sluiting. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 29 April 1930. NIET ZALIG MAAR TOCH VAN DE VLOER. Het eerste nummer van het overladen feestprogram ma was feitelijk de tweede opvoering (op vereerend verzoek) van de zwijntjes jacht, onlangs ondernomen door den heer Fokke T., 'n llnkmlchel uit Sneek, die te Alkmaar vertoevende, en door zelfcontrole consta- teerende dat zijn keel droger was dan het woestijnzand der Sahara en zijn portemonnaie meer leeg gepompt dan het meer van Nemi, een onbeheerd rijwiel van een "kantoorbediende annexeerde om zich bierlafenis en zakgeld te verschaffen. Een manipulatie die hem echter spoedig in de gelegenheid stelde de wisselvalligheden des levens rijpelijk te overdenken in de cel van het huis van bewaring, een instelling, die hem trouwens niet onbekend was. De heer T. stond dan terecht ter zake rijwieldiefstal onder verzwarende omstandigheden en wel recidive of herhaling van misdrijf, daar hij reeds eenige malen veroordeeld was. Toen werd echter besloten op grond van zijn eenigszins exentrieke ge dragingen, een onderzoek in te doen stellen naar de kwaliteit van het aumeubelement in zijn bovenverdie ping, met welk onderzoek zich de zenuwarts Dr. Hoe- neveld welwillend belastte, en heden, toen de zaak, on der kort en pittig presidium van mr. Holsteijn, den nieuwe president, opnieuw aan de orde kwam, als zijn conclusie te kunnen mededeelen, dat Fokke was 'n ernstig psychopaat, doch ten volle voor zijn daden ver antwoordelijk kon worden gesteld. Aangezien nu de heer Fokke het voornemen te kennen had gegeven, zich nu eens serieus op eerlijken arbeid te willen toeleggen, wilde de menschlievende rechtbank, die niet wenscht den dood des zondaars, doch dat hij zich bekeere en leve, het nog eens met hem aanzien en werd zijn straf door het voorarrest quitte gerekend en meneer gesteld ter beschikking van de regeering, die zal trachten hem alsnog tot een nuttig lid der maatschappij te trainen. T IS ALOM DOOD EN VERMINKING. DIE ONS HEDEN AANGRIJNZEN EN BEDREIGEN. Zelfs op den meest afgelegen plattelandsverkeersweg bestaat heden de kans, dat de weggebruiker en niet het minst den wielrijder, aan gruis wordt gereden of half gekraakt met 'n schedelbreuk, ingedeukte ribben, 'n arm- of beenfractuur wordt opgenomen, om 'n uit gebreid deel van zijn kostbaar leven in het ziekenhais te moeten doorbrengen. De arme heer Jan Vriend, 'n 54-jarig petroleumventer uit Zwaag, moest deze treurige ervaring ook weer opdoen, toen hy op 16 December den smallen Zwaagdyk befietste, met voor op zqn ry- wiei een kistje, waarin de voor zyn bedryf noodige petroleumbussen. Hq had alstoen ter hoogte van de woning van Kolken 'n noodlottige ontmoeting met esn auto, bestuurd door den caféhouder en sleeper Lourens VI. uit Hoogkarspel, die probeerde tusschen Vriend en een wielrqdster, mej. Spruit, door te balanceeren, ech ter met het bedroevende resultaat, dat vermoedeiyk de uitstekende kist op Vriend's fiets werd geraakt, met gevolg, dat deze heer op den dqk werd gesmakt eu bewusteloos bleef liggen. Het bleek, dat zqn linker-bovenarm zeer ernstig was gekwetst. Het bovenarmbeen was gebroken en een zware vleeschwond was toegebracht, zoodat directe op name in het ziekenhuis te Hoorn noodig werd geacht en de nog altyd bewustelooze heer Vriend -^erat in dit ziekenhuis weer bij zijn positieven kwam. Eerst na ge- ruimen tqd kon hij worden ontslagen en zelfs thans is hom het vrije gebruik van zyn arm nog niet herge ven. De stevige heer Corn. Bos. gem.-veldwachter van Nlbbixwoud, die spoedig met het gebeurde in kennis was gesteld, stelde een minitieus onderzoek In en maak te tegen den heer Lou V., die beweerde niets te heb ben bespeurd, dan een lichte schok en kalm was door gereden, proces-verbaal op. met gevolg dat genoemde heer VI. heden terecht stond ter zake het toebrengen van ernstig lichameiyk letsel door schuld, by welke gelegenheid hy werd verdedigd door mr. Polack, bonds- advocaat uit Groningen. De heer V. beweerde nu, niet getracht te hebben, tusschen Vriend en mej. Spruit door te rijden. Vriend was hem alreeds gepasseerd, terwyi mej. Vriend, die vóór hem uitreed, door hem, nadat hq behoorlqk signaal had gegeven, -verd aohter- haald en voorby gereden. De dqk, die daar 3 M. 50 breed is, gaf ruimte genoeg om elkander voorby te rijden, was de meening van verdachte, die 'chter niet overeenkwam met de opinie van het openbaar minis terie, zooals hy later tot zyn schade zou «ntwaren. De heer VI. ontkende voorts Iets van heteekenls to hebben bespeurd, reden waarom hy, niets kwaads ver moedend, was doorgereden. Wel moest hy toegeven, na het ongeval niet de minste belangstelling te hebben betoond in het lot van Vriend. Hy had dan ook geen moeite gedaan hem te bezoeken, welke onverschillig heid hem door den president nu weer mr. Ledeboer. hoogst kwaiyk werd genomen en hem "Jet bepaald In een sympathiek licht stelde. De burgemeester van Hoogkarspel had omtrent den heer V. gerapporterd, dat hy als een wilde rijder in het dorp bekend stond, en meermalen was gewaarschuwd, tegon welke recentie de heer V. protesteert, terwyi verdediger ad rem op merkte, dat zqn cliënt dan toch in ieder geval nog niet eenmaal te dier zake was veroordeeld. De heer Officier was cn bleef hardnekkig de mee ning toegedaan, dat verdachte door zqn roekeloos cn onvoorzichtig ryden de volle verantwoordeiykheid droeg van het ongeval en requireerde f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Mr. Polack vulde aan, wat Lou VI. had verzuimd en betuigde zyn deelneming aan het slachtoffer, wat heel lief was. Voorts bestreod verdediger de opvatting van den Officier en achtte niet het bevorderde bewys geleverd, dat verdachte door beide wielrijders was door gereden. Het was duideiyk, dat VI. de voor hem rijdendo mej. Spruit had ingehaald en verviel daardoor het vermoeden, dat Vriend zich op dit moment op den zelfden iyn bevond. Pleiter concludeerde dus vrijspraak en als de rechtbank aan dit aas niet wilde byten, een minder hooge geldboete. ER HAT KEIN AUTO, ER HAT KEIN RITTERGUT. Deze formidabele zitting, die tot half 6 den armen perskever in spanning hield, was ook aangewezen voor het optreden van den 53-jarigen veehouder Klaas G., oud-diaken te Westwoud, die op 6 Februari het geheele land ln beroering bracht door het bericht van een bru talen Inbraak, waarby men zyn solide Lips-brandkast waarin geborgen etteiyke duizenden pegels, aan de Hervormde gemeente toebehoorend, waren geborgen, door de vrijpostige kraakjesmakers uit het huls was ontvoerd. Deze brandkast werd echter later keurig netjes, geheel ongeschonden, en zonder eenig spoor van inbraak, in het land van Klaas G. teruggevonden. Vreemd genoeg, waren de sieraden nog present, maar het geld, ruim 7500 pop, was spoorloos verdwenen. Al deze vreemdsoortigheden gaven de politie motief eens wat scherper op vriend Klaas te letten en hst parket te waarschuwen, een en ander met het resultaat, dat do veehouder erkende zelf de Inbreker te zijn geweest, om te camoufleeren, dat er een duchtig tekort was !n de door hem beheerde kas der kerk, die hy verplicht was dezer dagen te verlficeeren. Voorts beweerde hy In zyn angst voor ontdekking, in overspannen toestand, een bedrag van t 4000 aan bankpapier te hebben ver- In 't begin van den zomer koude dagen voor. Le^j^ninJ^an^s^Bayerkruiï^rijW^U^^S^^ brand. Het gevolg was natuurlqk niet moeiiyk te ra den. De oneeriyke beheerder der kerkgelden werd ln verzekerde bewaring gesteld en bovendien failliet ver klaard. De man maakte op de terechtzitting een meer zieligen dan misdadigen indruk. De zwartheid =yner ziele was ln ieder geval aan zyn uiterlqk absoluut niet merkbaar. Zijn hart was dan ook volkomen -ermorzeld en hij erkende alles wat men verlangde .erkend moest worden, zoodat Je rechtbank om zoo te zeggen, geen kind aan hem had. Er was dan ook slechts één getuige gedagvaard, de heer K. Boelis, 'n lid van het kerkbestuur, die net den president naging hoeveel broeder Klaas nu feitelqk wel te kort was geschoten, welk bedrag dan netto werd vastgesteld op f 7487.80. De heer G., die meermalen zyn aandoening niet kon overmeesteren, beweerde door achteruitgang in zaken, tot die verduistering te zyn gekomen. De dood van zijn goede en zorgzame edhtgenoote was het begin geweest van zyn latere misère. De Officier vorderde na een kort requisitoir, waarin de feiten werden vastgesteld, 8 maanden gevangenis straf. Hierop kwam de Jonge en ambitieuze verdediger, mr A. Prins Jr., in actie, die voornamelijk zyn verbazing uitsprak over het reclasseeringsrapport, waarin zi.1. ge heel overbodig en ten onrechte was opgenomen de van weinig menschenllefde getuigende meening van een aantal ingezetenen van Westwoud, die een strenge straf wenschten voor den verdachte. Pleiter stelde zich ten dien aanzien op een meer hu maan en breeder standpunt Voorts zou volgens dit zelfde rapport verdachte zyn afgedwaald als gevolg van zyn weelderig leven. Het was pleiter volkomen een raadsel, waarin die weelde had bestaan. Verdachte hield geen kostbare auto, gaf geen kostbare diners of schitterende avondpartijen en bezocht evenmin het bui tenland. Beter dan het lanceeren van al dergeiyke ver onderstellingen achtte pleiter het te trachten, den ver dachte er weer wat bovenop te helpen. In de eerste plaats door het betoonen van een groote clementie door deze Rechtbank, die door haar humaniteit bekend staat en dezen economisch geheel vernietigden man op te leggen een voorwaardeiyke straf. Pleiter liet ten slotte nog uitkomen, dat verdachte in zyn voorspoedige dagen zich nimmer aan eenlge verduistering had schul dig gemaakt. Verdachte, die voortdurend zat te snikken, gaf het voornemen te kennen, door als knecht by anderen te werken, te zullen trachten op eeriyke wyze in zyn on derhoud te voorzien. EEN SCHOENMAKER, DIE BIJ ZIJN LEEST HAD MOETEN BLIJVEN. De 33-jarige handelaar ln emallle artikelen, Adriaan U. te Hoorn woonachtig, vervoegde zich op 2 Januari aan de bekende zaak van de heeren Gebrs. Welkers, met het doel een aantal ontbytbordjes en botervlootjes aan te koopen ten behoeve van den heer Heuvel, café houder te Berkhout. Natuuriyk werd deze bestelling van klant, die als sollede bekend stond, gaarne genoteerd en de goederen aan den heer U. zonder bezwaar mede gegeven. Het was echter een vreemde gewaarwording toen by dispositie van het bedrag, pl.m. f 9 de kwitantie onbetaald terug kwam, omdat mej. Heuvel beweerde reeds met den heer U., die voor de leverantie had ge zorgd, te hebben afgerekend. En aangezien nu deze heer U., vermoedelijk uit gebrek aan de noodige con tanten, in gebreke bleef de kwestie met de heeren ge broeders W. In het reine te brengen, had deze handels operatie het voor Adriaan minder aangename gevolg, dat hy heden terecht stond als verdacht van oplich ting. De heer U. trachtte nu wel het feit meer gunstig te belichten door de verklaring, dat hy wel degeiyk de goederen, hem besteld door mej. Heuvel by de firma W. voor eigen rekening had gekocht, doch hy daar mede de opvatting van den officier omtrent zyn schuld helaas niet wijzigen en werd tegen hem 2 maanden gev. gevorderd. Mr. Thomas verdediger van den boterhambordjes- en botervlootjes-leverancier, was minder pessimistisch ge stemd en de meening toegedaan dat hier een misver stand in het spel was. zyn cliënt zou het ernstige ri sico niet hebben willen om oplichting te plegen, temeer daar hy nog nimmer met de justitie in aanraking was geweest. Door pleiter werd alzoo het wettig en overtuigend be wys niet geacht geleverd te zyn en gaf mr. Thomas den rechtbank nog een uitgebreldo handleiding by het uit spreken van haar vonnis door te concludeeren tot vrij spraak, 'n geringe geldboete of 'n voorwaardeiyke straf EEN NIET AANGENAME COMPARITIE. De 50-jarige heer Dirk Z., sigarenhandelaar en winke lier te Zuldscharwoude, thans gedetineerd in het huis van bewaring, stond terecht als verdacht te hebben ge pleegd niet nader aan te dulden handelingen met klei ne meisjes, welk feit strafbaar is gesteld by art. 247 wetb. v. strafrecht Op gror.d van het zedenkwetsends. werd deze zaak, waarin mr. Langeveld optrad als ver dediger, met gesloten deuren behandeld. EEN HANDIGE, MAAR INCORRECTE METHODE OM ADVERTENTIES TE BEMACHTIGEN. De heer Gerrit W., zich noemende journalist en sportverslaggever te Amsterdam, werkte begin van dit jaar ais advertentiecolporteur voor het te Den Haag uitgegeven blad „De Sportecho", tegen een provisie van 30 procent en om zyn eventueele opdrachten zooveel mogelijk te vergrooten, besloot hy in overleg en met sa menwerking van zyn vriend, de 22-jarlgen profesionaal danser Gerrit Jan K., de zaak zoo grondloos mogelqk aan te pakken en de toekomstige cliënten om zoo te zeggen, te overdonderen door hun imponeerend optre den. Per auto bezochten de heeren, die er kwiek en gunstig uitzagen, onderscheidene caféhouders ten plat- tenlande, zoowel in Westfriesland als Kennemerland. De neer V., die over een reusachtig flux de brouche be schikte, vertolkte de sprekende film en had de zwygen- de, maar dan ook hoogst voorname rol toebedeeld aan den collega van Zoebkoff en stelde hem aan de een voudige kasteleins voor als Jonkheer of baron, alnaar het uitviel, Bosch van Drakensteyn, hoofdredacteur van bedoeld sportblad. De directe en indirecte voordeelen om dit blad te annonceeren, werden als niet gering voor gesteld en de heeren caféhouders duchtig opgewarmd door het vooruitzicht, dat talrijke sportlieden, wielrij ders en dergeiyke sportbeoefenaars hen zouden komen begunstigen om by hen koffie en broodjes en uitsmyters te genieten. De kosten zouden worden gedragen door diverse sportclubs, die flinke geldsommen voor dit no bele doel hadden gereserveerd. Na de gegadigden op deze wyze vooraf lekker te hebben gemaakt kwamen de advertentiecontracten op de proppen en namen de heeren caféhouders gretig een jaar abonnement tegen maandeiyksche betaling, nadat de heer Baron Bosch van Drakesteyn door een genadig knikje zyn instemming had betuigd met de transactie en teekenden zy zonder bezwaren het hen door den spraakzamen heer W. voor gelegde contract. Deze colportage had dan ook een zeer succesvol verloop, tot de politie een spaak in het lustig voortsnorrende wieltje stak en door de arrestatie van de ondernemende heeren op last van den officier van justitie te Alkmaar, deze schitterende tournee on tijdig werd afgebroken. De heeren W. en de pseudo baron werden aanvanke- Hjk in voorarrest gehouden, doch mocht de heer W. weldra weer de gulden vrqheid erlangen, wat echter do heer F. betreft, die niet voor de eerste maal in con nectie kwam met madame justitia zijn tegenwoordig heid werd nog te zeer op prijs gesteld om hem in het zyn compagnon geschonken voorrecht te doen deelen. Deze heeren stonden thans terecht als verdacht van oplichting en waren ieder afzonderlijk voorzien van een prima prima verdediger; voor den journalist op poneerde mr. v. d. S. cn voor de jonkheer mr. Schenke- veld. Uit de welvoorziene lqst van caféhouders, bij wien de heeren hun slimme trucs met goed gevolg hadden afgeschoten, waren slechts een viertal als getuigen uit gekozen. En wel de heeren J. Naber uit Berkhout, P. Oudejans uit Ursem. N. Hoebe en echtgenoote uit Hei- loo en J. Aardenburg. Bq den officier was nog een schrijven in gekomen van zqn ambtgenoot te Haarlem, waaruit bleek dat ook In dit arrondissement de heeren met veel byval op der- geiyke wqze hadden geopereerd. Vast stond dan ook dat de heer W. f 780 provisie had genoten. Confrere K. had hiervan het minste genoten en genoot slechts 10 procent, omdat meneer W. hem had wijs gemaakt dat hq slechts 20 procent genoot en zy samen zouden deelen. Men moest echter niet vergeten, dat mqnheer W. de onkosten droeg, het woord voerde en de mooie artikelen ter aanbeveling van de zaak der contracten moest stel len, terwijl jonkheer Bosch van Drakensteqn niet an ders had te doen dan Ja te knikken, welk stom karak- terspel men wel aan een diaconiehuismannetje kon op dragen. Overigens droeg de behandeling der zaak meer een vrooiyk, dan een tragisch karakter. Verschillende dames en nog meer heeren van het con tinent, blqkbaar intieme kennissen van de H.H. Ac teurs op het zondaarsbankje, hadden zich opgesteld in de engelenbak en verbeidden met belangstelling en in tens meeleven het verloop en afloop deze Interessante zaak. De heeren gaven trouwens in hoofdzaak toe, dat hun wyze van zakendoen strikt genomen den toets der crltlek niet kon doorstaan. Na het verhoor der 6 getuigen, de 4 kasteleins, Mej. Hoebe en 'n boekhouder van de „Sportecho" het be roemde blad dat de boerenkastelelns gouden bergen zou brengen, vorderde de officier tegen den heer W., die nu weer een behooriyke betrekking heeft by een Am- sterdamsche maatschappij en dan ook wel capaciteiten van geest en mond voldoende bezit om als intellectueel werker zyn boterham te verdienen, f 75 boete of 50 da gen en tegen den danseur 1 maand gev. De respectivel. verdedigers kwamen hierna aan het woord en wisten het door de kracht van hun betoog zoo ver te brengen, dat de rechtbank na te hebben geraadkamerd, besloot ook den heer K. in vryheld te stellen, tot uitbundige vreugde van de hem met open armen ontvangende vriendenschaar. Uitspraak ln al deze gewichtige zaken werd gesteld op a.s. Dinsdag. Zes woningen afgebrand in de Haarlem mermeer. Dinsdag-nacht brak brand uit in de Badhoevelaan te Rqk (Haarlemmermeer) in een blok van acht wonin gen onder één dak. Van de acht woningen brandden er 6 geheel uit. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Alles was verzekerd. Het blok van acht huizen was voor het meerendeel bewoond door bejaarde echtparen. Omstreeks half twee in den nacht werden de heer en mevrouw Van Alderen wakker en hoorden geknetter van vuur, dat in hun woning was uitgebroken. In nachtgewaad ontvluchtten zij het brandende perceel en waarschuwden de buren. Het vuur werd aangewak kerd door den feilen wind en het duurde niet lang, of het sloeg naar de aangrenzende hulzen over. Van de acht hulzen van het blok, waren zes bewoond. Alle bewoners konden veilig hun huizen verlaten. Toen de motorbrandspuit van Haarlemmermeer te gen twee uur op het terrein van den brand verscheen, was het vuur reeds naar drie andere huizen overge slagen. Behalve de motorspuit van Haarlemmermeer, nam ook de handspuit van De Rqk aan het blus- schingswerk deel. Hoewel met alle kracht gewerkt werd, kon niet worden voorkomen, dat zes van de acht hulzen totaal afbrandden. De beide overige werden ba- houden, dodh hebben ernstige waterschade opgeloo- pen. Van de inboedels der verschillende afgebrande hulzen, alle kleine heerenhuizen, kon slechts weinig gered worden. Verzekering dekt voor een rroot gedeelte de schade. Eerst Woensdagmorgen tegen acht uur was de brand gebluscht. Heidebrand. Tusschen het vliegkamp Soesterberg en Den Dolder ontstond Dinsdagmiddag een felle heidebrand, welke door den sterken wind al spoedig omvangryk werd en een dreigend aanzien kreeg. Het vuur werd bestreden door de brandweren uit Zeist. Bosch en Duin. Don Dolder, het vliegkamp en Soest, terwyi ook nog hulp uit Baarn aankwam. Na anderhalf uur hard werken kon men het vuur pas bedwingen. Een fabriek te Enschede afgebrand. Dinsdagnacht brak brand uit in de paardehaar- weverq van den heer Pley aan den Kneedweg te En schede. Toen de brandweer ter plaatse versdheen, stond de ln shedbouw opgetrokken fabriek reeds in lichte laaie. De fabriek, welke gedeeltelqk by den confectle- fabrlkant Bakker In gebruik was? is afgebrand. Vela machines w.o. een voor het opwekken van electrischen stroom, alsmede een belangrijke party confectiegoede- ren gingen verloren. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. Boerderij afgebrand. Dinsdagnacht is brand uitgebroken in de groote boer derij van den eigenaar en bewoner Meqerlnk te Losser. Het perceel was gelegen in de gemeente Lonneker, na- by den straatweg EnschedeLosser. In korten tjjd was alles een prooi der vlammen. Huls en inboedel waren verzekerd. Er werd niets gered. Het vee liep ln de weide De schuur bleef behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Er stond een sterke N.O.-wind, zoodat aan blusschen niet te denken viel. AUTO-ONGELUK Or DEN LEIDSCHE- STRAATWEG. Dood door schuld? Dinsdag heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan een koopman uit Den Haag, beschuldigd van het veroorzaken door schuld van iemands dood en het veroorzaken van zwaar lichameiyk letsel door schuld. Het zou n.1. aan de schuld van verdachte te wyten zyn geweest, dat in den middag van 7 Jan. j.1. ongeveer drie uur, op den Leidschestraatweg ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan een aanryding te ontstaan tusschen de door hem bestuurde bestel-auto en een luxe-auto, be stuurd door Iemand uit Aerdenhout, Het gevolg van de aanryding is geweest, dat een heer uit Amsterdam, die rechts naast een heer uit Aerdenhout gezeten was, uit den wagen is geslingerd en daardoor zoo ernstig is gewond, dat hy kort daarop overleden is. Ook de andere heer bekwam verschillende verwondingen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2