Pijnloos Scheren Uit onze Omgeving. CALLANTSOOG BARSINGERHORN LANGENDIJK Z IJ P E HARENKARSPEL. OUDE NIEDORP HOOGWOUD WIERINGEN Predikbeurten. Na de Vlootconferentie. De afd. Langendijk van den L.T.B. zou ter bespreking op de algemeene vergadering willen voorstellen, de mo gelijkheid te overwegen, om de uien na een bepaalden datum, b.v. 1 of 15 Maart, met steel aan te voeren. Immers, het ls wel algemeen bekend, dat het afhalen der stelen van de uien in het voorjaar zeer veel afbreuk doet aan de houdbaarheid van dit product Mogelijk, dat na bespreking in de organisatie de overweging cr toe zou kunnen leiden om in het volgend jaar deze maat regel toe te passen, dat de stelen niet worden afgehaald Hoewel het bondsbestuur twijfelt of het een gunstlgen invloed zal uitoefenen op den handel, acht het eene be spreking waarbij ook de handel tegenwoordig is, niet ongewenscht. De heer Deutekom (De Koophandel) stelt voor, als de bouwers denken dat dit mogelijk is, moeten ze maar eens een proef nemen en zich in verbinding stellen met net U.C.B., of er ook labels worden verstrekt voor on- afgestaarte uien. Het is nu een geschikte gelegenheid om een proef te nemen, de uien zijn niet duur. Volgens den heer Ootjers, veilingleider, zou het wel kunnen met de zeer rijpe uien, doch met de andere zou het niet meevallen. De andere uien zou zich slecht' presenteeren. De heer P. T. Slot (De Koophandel) is van meening dat er geen voordeel uit voortspruiten zal. Door de con currentie van andere landen, met mooi gesorteerd goed en het gevolg dat de uien hier rommelig en vuil wordt aangevoerd. De heer Jb. Groen (L.T.B. Langendijk) verdedigt het voorstel. Het is niet de bedoeling, de uien zoo uit de hoop af te leveren, doch het ergste er af te halen. De uien zijn veel houdbaarder, dan wanneer ze kort afgesteeld zijn. Door eenige andere heeren wordt de opmerking nog gemaakt, om een steel van hoogstens 10 c.M. toe te staan. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten zich met het U.C.B. in verbinding te stellen en tevens de Provinciale Organisatie er voor te spannen. De vereeniglng „Waarland en Omstreken" stelt voor, dat alle kool. dich toch per 100 kilogram verkocht wordt, ook per 100 kilogram afgeleverd wordt, ongeacht de wij ze. waarop de kool verpakt wordt Zij licht haar voorstel toe, door erop te wijzen dat het een bewezen feit is, dat bij een verpakking van 25 Kg. of 45 Kg. eenige aanvoerder zelden of nooit met eigen gewicht uitkomt Zij stelt daarom voor, dat bij een verpakking van voornoemd gewicht eerst op een willekeurig getal per 100 Kg. gewogen za lworden, waarop met het gewicht per tel, welke men aflevert, gerekend zal worden. De kooper heeft dan de risico van het inwegen voor zijn rekening te nemen. Het Bondsbestuur is het met de voorstellende vereenl- ging eens, dat de risico van het steeds kleiner wordende pakmateriaal voor rekening van den kooper dltent te worden gesteld. De heer P. Kostelijk (De Eendracht) juicht dat voor stel zeer toe, het gewicht klopt nooit. Volgens den heer Jb. Gutter (Nieuw Leven) heeft het voorstel geen zin, daar reeds eerder is besloten om per 100 Kg. af te leveren. Men kan nu wel besluiten, maar als het niet uitgevoerd wordt, heb je er nog niets aan, er zal goed op moeten worden toegezien. De heer Ootjers, veilingleider, antwoordt, dat er zeer veel practische bezwaren zijn. Er moet verschillend ge teld worden door don aanvoerder en den verlader, waardoor veel verschillen zullen ontstaan. De heer P. F. Slot zegt, dat het altijd zal stranden. Het wordt altijd al gemaakt. De eene zak iets waar der, de andere weer iets lichter. Door den heer D. v. Kleef (L.T.B. Langendijk) wordt gewezen op de noodzakelijkheid, dat het gewicht moet worden gecontroleerd. Na nog enkele discussies wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De maat der vroege aardappelen. (Schot- sche muizen). De vereeniglng „Harenkarspel Oost" stelt aan de Al gemeene Vergadering voor: om de maat der vroege aardappelen (Schotsche muizen) niet te stellen zooals deze in de vergadering der Provinciale Organisatie is voorgesteld, n.1. drielingen 28—36 en 36—55, doch deze laatste maat te stellen op 3660 m.M. De Vereeniglng toch is van oordeel, dat tot een maat van 60 mJM. een zeer goede consumptieaardappel mag genoemd worden. Indien men een maat van 3655 mM. toepast, zal dit voor pootaardappelen worden overvoerd en niet in het belang van den aanvoerder zijn. Het Bondsbestuur is de meening toegedaan, dat een maat, zooals die in de Provinciale organisatie is behan deld en tenslotte in het algemeen belang voorgesteld, als goed uitvoerbaar is te beschouwen en moet daarom het voorgestelde door „Harenkarspel Oost" ontraden. De heer Ootjers, veillngleider, deelt mede, dat een vergadering is gehouden met den handel, waar na uit voerige besprekingen tenslotte een gelijkluidende i aat werd voorgesteld, n.1. drielingen 30-38 m.M., 38-55 mM., en hooger. Er is een voorstel om de maat aanvankelijk te laten 28-33 o.M., en op een nader te bepalen tijdstip, als die aardappel volgroeid is, te stellen op 28-38 m.M., 36-55 m.M. en hooger, welk voorstel in een op 25 Mei te houden vergadering met de andere handelsorganisaties zal worden behandeld. Ook is voorgesteld om de maat van witvleesch, aanvankelijk op 40 mM., misschien la ter op 45 m.M. te stellen. Voorzitter vraagt, of deze voorstellen instemming vinden bij de vergadering, en of den afgevaardigden voor die vergadering mandaat kan worden gegeven, deze voorstellen aan te nemen. Door den heer H. Swager (Tuinbouwbelang) wordt naar voren gebracht, dat de maat der witvleesch veel te groot is, daar de kleinen niets opbrengen. De heer P. Deutekom (Koophandel) merkt op, dat het de bedoeling Is, de maat op 40 m.M. te laten, doch voor den export der z.g. Wilde Duken, welke hoofdzakelijk naar Zuid-Amerika gaan, in overleg met de Prov. Com missie een uitzondering te maken. De heer Balk merkt op, dat de handel beter weet, dan wij, wat er gevraagd wordt Wij moeten om do groote concurrentie van Italië denken. Wij moeten niet doen wat voor ons het gemakkelijkste is, doch wat de afnemer verlangt Spr. adviseeert den afgevaardig de te machtigen, waar dan ook na nog enkele bespre kingen wordt toe overgegaan. De Vereeniglng „Harenkarspel-Oost" stelt vervolgens voor, om zoo mogelijk het overladen in vletten, hetgeen geschiedt voor transport naar andere plaatsen, niet meer te doen geschieden op de plaats waar dit momenteel gebeurt. Zij is de meening toegedaan en de praktijk wijst dit ook dagelijks uit,, dat dit zeer belommerend op de door vaart werkt en verzoekt daarom in overleg met de be trokkenen, daarvoor een andere gelegenheid te zoeken. Het Bondsbestuur ls het met de voorstellende Vereen, eens, dat dit nog al wat vaarruimte in beslag neemt. Het ls bereid in overleg met de betrokkenen hieraan zoo veel mogelijk tegemoet te komen. De voorstellende vereeniglng gaat met het prae-advies van het Bondsbestuur mee. Het afgeven van bonnen. De Tuinbouwvereeniging te Oudkarspel stelt voor: om het afgeven van bonnen voor het volgende seizoen na 1 Januari geheel af te schaffen. Het ligt in de bedoeling der Vereeniglng, om, wanneer dit voldoet, dit ieder jaar te herhalen. „De Eendracht" is van meening, dat deze maatregel den aanvoer nog zal bevorderen. Daar na afloop der vei ling het steeds dezelfde menschen zijn die op een ver koop op bon wachten. Het Bondsbestuur kan zich met het voorgestelde van „De Eendracht" niet vereenigen. Het meent dat de af gifte van bonnen wel zoodanig beperkt is. dat dit de aanvoer niet tegen kan houden en er derhalve ook geen reden voor een verkooper kan zijn het hierop te laten aankomen. Het acht eenige vrijheid hierin voor bijla- Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 30 en 60, Tube 80 ct. PUROL. ding of voor zendingen, zooals die zich in het voorjaar veelvuldig voordeden naar Amerika, zelfs noodzakelijk. Het voegt hieraan nog toe, dat buiten deze laatste ge noemde zendingen, het afgeven van bonnen hier, geen afbreuk aan de goede gang van zaken kan doen. Door enkele afgevaardigden wordt hierover het woord gevoerd, doch daar het voorstel niet wordt ge steund, is het verworpen. Rondvraag. Door den heer Jb. Gutter (Nieuw Leven) wordt naar voren gebracht de behandeling der producten bij de verpakking. Volgens spr. wordt er soms heel ruw met de producten gedaan. Spr. zou gaarne zien, dat hierin verandering kwam, want reclame is het nu juist niet. De heer P. Deutekom (De Koophandel) antwoordt op de vraag van den Voorzitter, dat het misschien het beste was, als de bouwers het goed zelf verpak ken. De heer Ootjers, veilingleider, merkt op, dat het de bedoeling is, dat „De Koophandel" opdracht geeft om de goederen zoo voorzichtig mogelijk te verpakken. Spr. zou ook gaarne zien dat de kool wat beter doorgeschoten werd. Het gaat te zuinig. De heer Van Breugel (Sint Maarten) zou ook gaar ne een goede verpakking voor onze producten heb ben. Voorzitter antwoordt, dat het in den Vierbond aan hangig zal worden gemaakt. De L.T.B. afd. Langendijk zou gaarne wat meer ventilatie in de overkapping willen hebben. De Veilingleider zegt, het met den L.T.B. eens te zijn. Bij warm weer is het in de overkapping onaan genaam warm, wat niet goed is voor de producten. Spr. heeft er al eens met architect Vis over gespro ken. die nu bezig is met den aankoop van luchtko kers. De heer P. Kostelijk (Nieuw Leven) zou een aan- voerregeling willen instellen. In het begin van het seizoen wordt er te weinig aangevoerd, zoodat wij aan het eind met een te grooten voorraad blijven zit ten. Spr. zou dit in den Vierbond in bespreking wil len brengen, waar dan een commissie zou moeten worden benoemd om een rapport samen te stellen, wat dan in de volgende algem. vergadering zou kunnen worden besproken. De groote verschillen in den aanvoer zijn niet in het belang van de vei ling. Voorzitter zegt bespreking in den Vierbond toe. De heer Ootjers deelt nog mede, dat op het oogen- blik nog voorradig zijn 102 wagons rood, 69 wagons geel, en 451 wagons Deen, wat nog nooit is voorgeko men. De heer P. F. Slot dankt, mede namens den heer P. Deutekom, voor de uitnoodiging, en spreekt den wensch uit, dat dit jaar een gunstig jaar mag zijn. De heer Balk spreekt ook zijn dank uit voor de uitnoodiging. Spr. merkt op, dat er meerdere slech te jaren zijn geweest en hoopt dat hef de volgende keer weer anders moge zijn. Burgemeester Wijnveldt van Oudkarspel dankt voor de uitnoodiging, het is hem steeds een genoegen op deze vergadering te zijn. Doch er heerscht overal malaise en dat stuit natuurlijk ook weer terug op den tuinbouw. Spr. hoopt, dat de uitkomsten zoo mogen zijn, dat de plannen zeer spoedig kunnen worden verwezenlijkt en wenscht den voorzitter toe, dat hij nog lang de vergaderingen mag leiden. Voor het volgend jaar zijn als rekening-nazieners aangesteld de heeren K. Oudeman en IJ. Kaan. De heer J. Kliffen spreekt zijn tevredenheid uit over de stemming die er op de vergadering heerschte. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de pers en aan den heer J. Deutekom, de hotelhouder. Spreker dankt de heeren afgevaardigden voor de aangename en hartelijke be spreking en die hem de leiding zoo licht hebben ge maakt en wenscht allen een best jaar 1930 toe. Bij den landbouwer G. van Diepen te Koegras in deze gemeente is onder het vee een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Voor herhalingsoefeningen moeten opkomen de dienstplichtigen Michaël Stendert de Wit van de lichting 1925 op 7 Augustus a.s. te Amersfoort en Pie- ter Rietvink van de lichting 1927 op 4 Augustus a.s. te Kampen. GEMEENTE CALLANTSOOG. Getrouwd: Hendrik Jan Groenewoud te Winkel en Alida Visser te Callantsoog. Geboren: Trijntje, dochter van Jan Cornelis Zwaan en van Bregje Maria de Jong: Willem, zoon van Dirk van Egmond en van Anna Maria Roos; Gerdina Geertruida, dochter van Simon Kruit en van Anna de Boorder. Overleden: Lucia Heddes, oud zes en twintig ja ren, echtgenoote van Cornelis Adrianus de Wit. Loop der bevolking over April 1930: Ingekomen: Oege Plantenga van Barradeel; Hen drik J\ooij van Menaldumageel; Henderikus van Dijk van Baflo; Freork van Dijk van Baflo; Jacob Bak ker en gezin, van Den Helder. Vertrokken: Hendrik Wosterdijk naar Anna Pau- lowna; Gerrit de Vos naar Anna Paulowna; Pieter Hoep en gezin naar Zijpe; Pietertje Zwaan naar Zij- pe; Ewoud Smit en gezin naar Broek in Waterland; Petrus A. Kraakman en gezin naar Egmond Bin nen; Petrus Nannes naar Egmond Binnen; Arie A. Leijen naar Wieringen. De volgende dienstplichtigen uit deze gemeente zul len worden opgeroepen om bij het 21e Reg. Infanterie te Amersfoort, voor herhalingsoefeningen, onder de wa penen te komen op de data, achter hunne namen ver meld: 8. Breebaart, lichting 1924, op 31 Juli 1930: N. Bakkum, lichting 1925, op 7 Augustus 1930; J. van Dompselaar, lichting 1925, op 7 Augustus 1930; G. Kees man, lichting 1925, op 7 Augustus 1930; L. Meijer, lich ting 1925, op 7 Augustus 1930; D. Visser, lichting 1925, op 7 Augustus 1930; P. Waiboer, lichting 1925, op 24 Juli 1930; J. C. Dekker, lichting 1927 op 21 Augustus 1930; J. Janse, lichting 1927, op 7 Augustus 1930; H. W. Jlm- mink, lichting 1927, op 7 Augustus 1930; G. Vis, lichting 1927, op 21 Augustus 1930. GEMEENTE BARSINGERHORN. Gboren: Jan, zoon van Reijer Brommer en van An na Maria Marees; Johannes Franciscus, zoon van Al- phonsus Sijncsacl en van Emma Louisa de Smit. Ondertrouwd: Sijbrand Klaas de Jong, oud 23 jaren, kantoorbediende, en Trijntje van Stlprlaan, oud 24 ja ren, zonder beroep, beiden wonende te Barsingerhorn; Simon Pieter Buis, oud 24 jaren, landbouwer, en Maar- tje Grin, oud 20 Jaren, zonder beroep, wonende te Bar singerhorn; Cornelis Middelbeek, oud 30 jaren, slager, en Grietje Boterman, oud 23 jaren, zonder beroep, bel den wonende te Barsingerhorn; Johannes Lambertus Hendricus Joscphus Westenberg, oud 26 jaren, onderwij zer, wonende te Den Helder en Maria Petronella Spaans, oud 22 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn Getrouwd: Cornelis Herman en Grietje de Wit; Sij brand Klaas de Jong en Trijntje van Stlprlaan; Jan van Eeten en Maretje de Wit; Simon Pieter Buis en Maartje Grin! Cornelis Middelbeek en Grietje Boter man. Overleden: Maria Sophia Ulehake, oud 13 maanden, dochter van Hendrikus Johannes Ulehake en van Clara Clasina van der Sluis. Dieuwertje Appel, oud 69 Jaren, echtgenoote van Pieter Zwakman. Loop der bevolking over de maand April 1930. Ingekomen: H. Anjema van Haarlem; D. Schenk van Wierlngerwaard; A. van Rees van Winkel; C. J. Koning van Harenkarspel; G. de Witte en gezin van Winkel; H. Meijer van Nieuwe Niedorp; A. van Stipriaan van Alkmaar; B. Erkelens van Papend recht; A. Hage van Scherpenisse; N. Heinis van Oude Niedorp; M. de Boer van Winkel; H. Boon en gezin van Winkel; J. van We- peren van OoststelllngwerfJ. G. Smit van Schagen; L. Hage van Winkel; J. Goedhart en gezin van Ha renkarspel; G. Stuij van Winkel; G. Groot van Sijbe- karspel; J. de Weerd van Oudkarspel; A. Vader van Schagen; S. van Rees van Winkel; G. de Wit van Winkel. Vertrokken: W. J. Blaauboer naar Zaandam; H. Bre- roer en gezin naar Velsen; P. van der Hoek naar Schagen; A. B. van Buuren naar Sint Maarten; B. van der Struik en echtg. naar Sint Maarten; A. Hoekstra naar Winkel; A. E. Ferwerda en gezin naar Winkel; P. van den Hil en gezin naar Geertruidenberg; P. Bron der en gezin naar Schagen: wed. W. den Adel en gezin naar Bergen (N.H.); S. K. de Jong en echtg. naar Schagen; Th. J. Klos en gezin naar Wierlngerwaard. BROEK OP LANGENDIJK. De heer P. Dlrkmaat, welke zijn ambt als controleur portier der veiling met pensioen gaat verlaten, werd Woensdagmorgen J.1. tijdens het vellen door den heer S. de Boer, veillngleider, namens het bestuur, der Lan- gendijker Groenten-Centrale dank gebracht voor de trouwe, eerlijke en rechtvaardige wijze waarop de •.er- schillende functle's resp. van schrijver, afslager en con troleur-portier gedurende 36 jaren door hem zijn waar genomen. Met alle achting en eerbied hiervoor, wenscht spr. den functionaris nog een langen rustigen ouden dag. PETTEN. Vanaf 1 Mei zal het hulpkantoor der P.T.T. onder gebracht zijn ln de voormalige pastorie. DIRKSHORN. Woensdagmorgen brak onverwacht brand uit in de boerenwoning van de Gebrs. van Dijk alhier. Het vuur aangewakkerd door den feilen noordenwind, greep zoo snel om zich heen, dat hoegenaamd niets gered kon worden. De belendende koolboet van C. Bakker leed geduchte schade. Gelukkig dat de brandspuit spoedig ter plaatse was, waardoor de perceelen van Bakker be waard konden blijven. Huis en goederen van de Gebr. v. D. waren verzekerd, doch van de dienstbode Grietje S. is alles verbrand en niets verzekerd. ZIJDEWIND. Dinsdagavond had ten overstaan van Notaris Pinxster in het lokaal van den heer Pepping, een verkooplng plaats van een burgerwoonhuis, van wijlen de wed. Noordstrand en staande te het Veld gem. Oude Nie dorp. Van het perceel werd kooper de heer A. Noord- strand voor de som van f 2220. AARTSWOUD. Evenals op meerdere plaatsen werd hier Dinsdag avond een ledenraadvergadering van de coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel gehouden in de zaal van Visser. Daar wij geen uitnoodiging hadden ontvangen volgt geen verslag. Wij vernamen echter dat de belangstel ling gering was. Vergadering van den Gemeenteraad, op Zaterdag 3 Mei 1930, des namiddags twee uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeellngen en ingekomen stukken. 3. Voordracht tot aanwijzing van de plaats voor de nieuwe O.L.-school te Den Oever. 4. Voordracht betreffende eene aangifte tot aanleg van eene straat. 5." Prae-advies nopens een voorstel van den heer D. Oden tot wijziging van de verordening op het verlee- nen van verlof tot afwezigheid aan de ambtenaren en werklieden. 6. Voordracht tot bepaling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor heffing der pl. inkomstenbelasting dienst 1930—1931. 7. Voordracht betreffende het niet-toepassen van ver haal wegens premiebetaling volgens de Ziektewet. 8. Voordracht Inzake de verwerking van afgekeurd vee en vleesch. 9. Voordracht tot aankoop van grond ter verbree ding van de Nieuwstraat 10. Rapport nopens de rekening van het College van Armvoogden over vhet dienstjaar 1929. 11. Voordracht inzake het verleenen van een voor schot op de vergoeding wegens kosten van instand houding der bijzondere lagere school te Den Oever. 12. Vaststelling eenei 2e suppletoire begooting dienst 1929. 13. Benoeming van 3 leden van het College van Arm voogden beheerende de Hervormde of Gereformeerde Armenkassen. ZONDAG 4 MEI 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Doop. Dirkshorn, geen Samenkomst Zuidscharwoud, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Julianadorp, geen dienst. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. St-Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, geen dienst Schagcrbrug. geen dienst wegens kerkschoonmaak. Warmenhulzen, voorm. 10 uur, Mej. Van Vliet. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Zllllnger Molenaar. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Eenlgenburg, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. Nieuwe Niedorp, geen dienst Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Reddinglus. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Deetman. Veenhulzen, zie Heerhugowaard. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Barsingerhorn, geen dienst Burgei vlotbrug, voorm. 10 uur, Dr. R. v. d. Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Van Reeuwijk. van Am sterdam. Maandcollecte. Nam. 5 uur. de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Brasser, v. Helder. Nam. 7 uur, de heer Brasser. Zoo kwam dan per slot het einde Van dit conferentie-spel. Om de zeeën te bevrijden Van den rossen oorlogshel, Om de zeemacht in te toornen, Die met recht en rede spot, En men sprak van resultaten, Maar was er een batig slot? Met een zeer beperkt vertrouwen In elkanders vredeswerk, Bleef men, onderling beperkend, Onderling nog even sterk, En de machtsidee bleef leven, (Op zichzelf niets ongemeens) Daarom r.ijn de sterke broeders 't Op beperkte gronden eens! Ideale resultaten Zijn er ook nu niet bereikt, Omdat 't oorlogsdiplomaatje Nooit voor 't ideale wijkt, Omdat onderling vertrouwen Slechts door evolutie groeit. En het wezen van den vrede Nooit uit eigen voordeel bloeit! Met dat al, men is tevreden, Want er kwam een pact, dat pakt, De oorspronkelijke opzet Is beduidend, scheef gezakt! Maar wat haalt er voor een natie, Met veel nucht're zaak'lijkheid, Naast gezonde concurrentie Bij gezonde pariteit?! Inderdaad men bleef op pari, d'Oorlogskoer8 wou niet omlaag, Daarvoor was er naar den duikboot, En den kruiser te veel vraag! Daarvoor geeft de sterke firma, In de wereld welbekend, De N.V. „Drie mogendheden", Nog te rijk'lijk dividend! 't Afscheid was bepaald welsprekend. En hartroerend naar den trant, Grandi was nog lang geen Gandhl, En Briand was tè brillant! En per slot heeft de beperking Van de vloten dit geleerd, Dat het scheepje der ontwaap'ning Bijna was getorpedeerd!! April 1930. (Nadruk verboden.) De poovere resultaten. De poovere resultaten van de ontwapening-ter^see» conferentie te Londen vestigen als vanzelf de aandacht op de geweldige macht, die het oude militairisme nog heeft op de regeeringen. Algemeen leeft de overtuiging dat de bewapeningen sinds 1918 sterk afgenomen zijn, 'n Idee misschien opgewekt door de gedwongen ont wapening van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. Het tegendeel is echter waar. Behalve de vloten (Engeland dan uitgezonderd) zijn ook de staan de legers en geoefende reserve's danig toegenomen. De volgende officieele cijfers worden voor een aantal Euro- peesche landen opgegeven: Frankrijk (39 mill. in woners): Vredessterkte leger 130.000 man, 32.000 offici- ren; geoefende reserve zonder landstorm 5 millioen blanken en 1 millioen kleurlingen. Wapening vredas- sterkte, dus zonder de reserve-voorraden: 1350 lichte en 1500 zware kanonnen (hierin is het vestinggeschut niet begrepen) en 2550 vechtwagens; buitendien 1500 land en 400 watervliegtuigen, zonder de reserven. B e g i (7 mill. Inwoners): Vredessterkte 89.000 man, 4500 offi cieren; geoefende reserve 500.000 man; 600 lichte en 270 zware kanonnen; 50 vechtwagens en 250 landvllegtui- gen. Polen: Vredessterkte 320.000 man, 19.500 officie ren, waarbij nog komen 600.000 man georganiseerde en geoefende burgerwachten; 2% millioen geoefende reser ve; 1600 lichte kanonnen, 420 zware kanonnen, 220 vechtwagens en 250 landvliegtuigen. (Aantal inwoners 27 millioen). T s j e c h o-S 1 o w a k ij e (13 mill. inwo ners): Vredessterkte 120.000 man in den zomer, 160.000 man in den winter, 11.000 officieren; geoefende reserve 1.300.000 man; 850 lichte kanonnen, 410 zware, 60 vechtwagens, 500 landvliegtuigen. Engeland (43 mill. inw.): zonder Ierland en de dominions: Vredes sterkte 674.000 man, 22.000 officieren; geen georgani seerde reserves; 1700 lichte kanonnen, 400 zware; 160 vechtwagens, 800 land- en watervliegtuigen. Italië (36 mill. Inw.): Vredessterkte 430.000 man, 16.000 offi cieren, gendarmerie en douanepersoneel inbegrepen, daarentegen niet inbegrepen de 3 a 400.000 .nan fascis tische militie; geoefende reserve 314 A 4 millioen man, lichte kanonnen 1200, zware 650; 180 vechtwagens en 1200 land- en watervliegtuigen, zonder de oefen- en reserve-vliegtuigen. Rusland (145 mill. inw.): Vredes sterkte 1.200.000 man. 40.000 officieren; geoefende re serve 6 millioen man; 850 lichte, 255 zware kanonnen, 200 vechtwagens, 1400 landvliegtuigen. Bij dit alles komen dan nog de vloten en ook de bij zondere hulpmiddelen voor den oorlog in de lucht, da z.g. chemlsehen oorlog, waarover met zekerheid niets bekend is, omdat ieder land te dezen opzichte met de grootste geheimzinnigheid te werk gaat ^rof. Van Embden, die onlangs in de Eerste Kamer klaagde. Jat er op de 121 gehouden ontwapeningsconferenties te Ge- nève gehouden, niets bereikt is, heeft in dit opzicht volkomen gelijk en te Genève zal er ook niets bereikt worden zoolang de onderhandelaars met niet te contro leeren opdrachten van niet te controleeren regeeringen afgevaardigd worden. De grooto politieke organisaties moeten de handen ineen slaan wil men de gevaarlijke bewapeningswedstrijd, die het militairisme uitschrijft, voor goed beëindigen en in het tegendeel doen vsr- keeren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6