Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Bmnenlarüdsch Nieuws. Dankbaarheid van de Prinses. Gevaarlijk individu te Den Helder gearresteerd. Schoolquaestie te Den Helder. Dood in een sloot gevonden. Een meisje aangerand. Vreeselijk drama te Soest Vliegongeval op Waalhaven. Ex-minister Waszink op café-bezoek. Ernstig fabrieksongeluk te Helmond. WINKEL. BARS1NGERH0RN Gemengd Nieuws. De nieuwe geyangenisoproer te Columbus. Lindbergh verongelukt? Het succes van de Londensche Vlootconferentie. De bioscoopramp te Paisley. trambaan schagen—wognum. Nu de trambaan Schagen-Wogrnum aanstonds is .opgeruimd", komen de verschillende plannen aan de orde: wat met deze vrijgekomen baan te doen. Naar ons werd medegedeeld, is er alle kans dat de ze baan, tenminste een groot deel er van „primaire •weg" wordt. De Provinciale Wegencommissie schijnt reeds in die richting werkzaam. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Gerrlt Witsen en Wllhelmlna Bos. POLITIE. Verloren: een paar laarzen. Gevonden: een padvindersriem, een muts. SCHAGEN, 1 Mei. 4 stuks paarden f 100—225, 365 gelde koeien (magere) f 180—370. 60 idem (vette) f 250—435, 70 kalfkoeien 250430. 50 pinken f 110—210, 204 nuchtere kalveren f 10—28.50. 124 overhouders f 3342, 13 bokken en gei ten f 1015, 14 varkens (magere) f 3346. 45 idem vette per Kg. f 0.66—0.70, 182 biggen f 23—33, 20 konij nen f 0.75—2, 21 kippen f 1—2, 57 Kg. boter f 1.40—1.55. EIERVEILING, SCHAGEN. 1 Mei. Aanvoer: 115 partijen 157509 kipeieren, 35 partijen 11483 eendeieren. De prijs liep van: kipeieren f 4.304.60 bruine 4.905.20. eendeleren 4.304.40. De veiling duurt voort. AMSTERDAM. 30 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 305 vette kal veren f 0.90—1, 2e id. 0.80—0.90, Se id. 0.68—0.76 per Kg. levend gewicht, 126 nuchtere kalveren 816, 500 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. 0.830.85, zware varkens f 0.820.84, vette varkens f 0.790.82 per Kg. slachtgewicht. ALKMAAR, 30 April. Op de heden gehouden voorjaaapaardenmarkt -varen aangevoerd 208 paarden v. j. 168 st.) Prijzen rijpaarden f 260400, werkpaarden f 150300, slachtpaarden f 150 —280, hitten 110—250. Handel stug. ALKMAAR, 30 April. Aardbeien per doos f 0.220.33, bloemkool I 2029, II f 1017, kropsla f 26, komkommers 33 per 100 stuks, gele kool f 3.90, roode kool f 1.105.80, uien 0.80 per 100 Kg., prei f 1.404.40, rabarber 39. raapste len f 0.201.20. radijs f 2.106, wortelen 1019 per 100 bos. perziken 722 cent per stuk, postelein 0.600.72, spinazie f 0.120.20 per bakje, D. spercieboonen 34 —48, witlof I f 5.60—9.30, II f 2.20—4.40 per 100 pond. WARMENHUIZEN, 30 April. Roode kool le kw. 1.203.10, gele kool le kw. 1.10 —3, witte kool le kw. f 0.501.10, bravo's f 0.90 per 100 Kg. Aanvoer: 2700 Kg. roode kool, 4500 Kg. gele kooi, 6800 Kg. witte kool, 500. Kg. aardappelen. AMSTERDAM, 3C April. Zeeuwsche bonten f 2.253.25, Idem blauwen 2.75 —3, idem bravo's f 1.751.80, idem blauwe poters f 0.80 1, idem bowte poters 0.801, idem Bevelanders 1.15 —1.25, IJpolder eigenheimers f 1.101.20, idem bravo's f 1.753.90, idem roodstar f 1.601.75, idem Bevelan ders f 1.151.25, Andijker blauwen f 2.102.25, idem bonten f 2.102.25. Anna Paulowna zand f 1.501.75, idem roodstar f 1.60—1.75, Hiilegommer f 1.50—1.75, al les per H.L., winter malta f 78, zomer malta 16.60 —17, per 100 Kg. Friesche roodbonten 1.702, per H.L. NOORDSCHARWOUDE30 April 1930. Uien f 0.400.70, drielingen f 0.10, grove L10, peen f 0.700.90, roode kool f 1.305.80, gele kool 1.30 4.50, Deensche witte f 0.601.50, alles per 100 K.G. Aanvoer: 2400 K.G. uien, 2500 K.G. peen, 69800 K.G. roode kool, 31000 K.G. gele kool, 104200 KG. D. witte. BROEK OP LANGENDIJK, 30 April 1930. Roode kool f 1.404.10. gele kool f 1.605, witte kool f 0.70—1.30, uien f 0.30—0.80, peen f 0.50, alles per 100 K.G. Aanvoer: 33000 K.G. roode kool, 30000 K.G. gele kool, 17500 K.G. witte kool, 775 K.G. uien. 2750 K.G. peen. Haar bewakers te Katwijk ontvangen een herinnering. Namens prinses Juliana heeft gisterochtend ter ge legenheid van haar verjaardag, de kamerheer der prinses baron Baud, ten koninklijken paleize in het Noordeinde aan ieder der rijksrechercheurs, dc heeren Oddink en Hoogeveen, die gedurende het verblijf der prinses te Katwijk belast waren met de zorg van hare veiligheid, een gouden horloge uitgereikt. In de kas ten der zakuurwerken was het naamcijfer der prin ses, waarboven de koninklijke kroon gegraveerd. Eveneens namens prinses Juliana heeft de burge meester van Katwijk, mr. Schokking, een zilveren met gour bewerkten cigarettenkoker, mede voorzien van het gekroonde naamcijfer der prinses, uitge reikt aan den inspecteur van politie, den heer Van den Wijngaart, in verband met de diensten door dien politieambtenaar bewezen gedurende het verblijf te Katwijk van de prinses. WAAR IS DE GOUDEN PENHOUDER VAN LOCARNO? Het Haagsche Corr. Bur. meldt: De commissaris van politie in de afd. B. te Den Haag heeft een beschrijving gegeven van den gou den penhouder van Locarno, die bestemd was voor de Vredes- on Volkenbondstentoonstelling en ver mist wordt. Het comité van de tentoonstelling heeft thans een bckoning van f250 uitgeloofd en de firma Blom en aVn der Aa een belooning van een gelijk be drag voor terugbezorging van den penhouder. Niet minder dan zes agenten noodig om hem te overmeesteren. Een berucht individu, dat geruimen tijd Den Hel der onveilig maakte door diefstallen en inbraken en de politie handenvol werk gaf, is Woensdagmorgen gearresteerd. Deze arrestatie was een voor den Helder ongekende sensatie, omdat de man zich tot het uiterste hard nekkig verzette. Niet minder dan zes agenten waren noodig hem te overmeesteren, waarna hij onder grooten toeloop van het publiek de arrestatie ge schiedde juist om 12 uur. toen de straten dicht be volkt waren naar de cel werd vervoerd. De man was gisternacht op heeterdaad betrapt bij een in braak. Bezwaren tegen een raadsbesluit. Ga»- of electrische verlichting. De gemeenteraad van Den Helder heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de Heldersche schoolver- eeniging om de gasverlichting in de Comeniusschool te vervangen door electrische verlichting. Tegen dit besluit zijn bezwaren ingebracht door Ged. Staten: gisteren zijn deze bezwaren in een openbare vergadering te Haarlem toegelicht Het schoolbestuur was vertegenwoordigd door dr. P. Feenstra Kuiper, die zei, dat er een lek in de gaslei ding was. waardoor ongeveer 200 L. gas verloren was gegaan Bovendien is de lichtsterkte onvoldoende. Voor de kinderen is wijziging noodzakelijk. De inspecteur van het l. O. had zich met het ver zoek vereenigd. De heer Daalder, namens het gemeentebestuur op tredende, zei dat de toestand niet zoo slecht Is als het schoolbestuur voorstelt De heer J. N. E. Teune, directeur der lichtbedrijven te Den Helder, voegde hieraan toe, dat het schoolbe stuur alle gaskranen maar eens moest laten nazien, dan zou het gasverlies wel worden opgeheven. De verlich ting der school ls niet slechter dan die in openbare scholen. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Het lUk van een chauffeur In het Geyn bij Abcoude. Misdaad in het spel! Gistermorgen vond men In een sloot te Abcoude het lijk van een ongeveer vijftigjarigen man, dat herkend werd als dat van den chauffeur De Bruin uit Nigte- vecht Gebleken ls, dat de man per fiets van een bezoek aan zijn dochter te Abcoude naar huis terugkeerde. Waarschijnlijk geraakte hij door den sterken wind zijn stuur kwijt Nader wordt vernomen: Dinsdagavond begaf de ongeveer 50-jarige J. de Bruin, chauffeur van den heer Ladé, te Nigtevecht, zich per rijwiel naar zijn zieke dochter te Abcoude, 's Nachts kwam hij niet huls, waarop zijn vrouw Woensdagmor gen per auto naar Abcoude ghig. Onderweg werd de chauffeur aangehouden en wera hem meegedeeld, dat kort te voren een man dood uit de sloot ffas opge haald, die de gezochte bleek te zijn. Zijn horloge was blijven staan op half elf. Van de fiets werd geen spoor gevonden, terwijl ook enkele teekens aanwezig waren, die erop wijzen, dat de ongelukkige een geweldadigen dood is gestorven. Het parket is ter plaatse geweest. Het lijk wordt heden naar Utrecht vervoerd voor een gerechtelijke schouwing. Het signalement van den dader bekend. Maandagavond omstreeks 10 uur is de 20-jarlge M. B. uit 'a-Gravendeel, die per fiets van Heinenoord op weg was naar huis, aan den Moldendijk, onder de ge meente Puttershoek, door een man aangerand. Deze trok haar van de fiets, wierp haar tegen den grond en pleegde niet nader te noemen handelingen. Om haar het om hulp roepen te beletten, kneep hij haar de keel dicht. Na zijn luguber werk liet hij de banden van haar fiets leegloopen, waardoor het lang duurde, voordat zij hulp kon halen. De aanrander kreeg zoo gelegenheid zich uit de voeten te maken. Haar hoed, dien zij bij de worsteling verspeeld had, werd gisteren op de plaats van het misdrijf teruggevonden. De politie is ijverig aan het werk om den dader, wiens signalement bekend is, op te sporen. Zijn moeder in koelen bloede met een bijl vermoord. De dader, een 17-jarige jon gen, legt een volledige bekentenis af. Dinsdagavond 11 uur werd de politie te Soest ken nis gegeven van het overlijden van een 49-jarige vrouw, wonende aan de Kolonieweg aldaar. Vermoed werd dat de vrouw niet den natuurlijken dood was gestorven. Direct heeft do politie een onderzoek in gesteld. Zij vond het lijk bedekt met vier zware won den aan het hoofd. Aangezien zich bloed bevond aan de kleeren van dèn 17-jarigen zoon, rees tegen hem kwaad vermoeden; de jongeman werd gearresteerrd. Hy ontkende echter alle schuld. Hoe het afschuwelijk misdrijf zich heeft afgespeeld. Uit het nader onderzoek inzake deze afschuwelijke moedermoord, is gebleken, dat de jongen zijn daad in koelen bloedo schijnt te hebben bedreven. Gistermorgen vroeg heeft de politie nabij de wo ning een bijl gevonden die geheel met bloed bedekt was. Daarop werd de jongen andermaal aan een streng verhoor onderworpen, met het gevolg dat hij bekende zijn moeder met bijlslagen van het leven te hebben beroofd. Hij vertelde daarbij de volgende bij zonderheden. Hij was Dinsdagmiddag alleen met zijn moeder thuis geweest. Deze was om 1 uur, zooals zij steeds gewoon was, even op de divan gaan rusten. Hijzelf had een boek genomen om daarin wat te gaan lezen. Om 2 uur had hij dit boek neergelegd en zich naar buiten begeven om hout te hakken. Korten tijd daarna was hij met den bijl in de hand in de kamer terug gekomen, om het boek weg te leggen. Zijn moeder sliep nog op de divan. Hij heeft toen den bijl opge heven en de vrouw vier slagen op het hoofd toege bracht. Of de jongen gehandeld heeft in een oogen- blik van verstandsverbijstering of dat hij opgewon den was door de lectuur van het boek, is niet be kend. Na de treurige daad is de jongen den polder inge vlucht, alwaar hij tot halfacht is gebleven. Toen keerde hij naar huis terug. Om halfvier was een jongere zoon, die te Amers foort studeert, thuis gekomen. Deze vond zijn moe der bewusteloos op den divan. Hij heeft haar het hoofd eerst afgewasschen, waar na hij den dokter ging halen. De vrouw is toen door een zuster verbon den, doch denzelfden avond nog overleden. Gisteren is het parket uit Utrecht te Soest ge weest en heeft het lijk in beslag genomen. Dit zal vandaag naar Utrecht worden vervoerd. Het gezin was een Belgische familie, die na den oorlog in Soest was komen wonen, Zij stond gunstig bekend. De echtgenoot was naar België om enkele zaken te regelen, en zou gisteren thuis komeit. Door een defect aan de schroef het toestel neergestort. De inzittenden ongedeerd. Gistermiddag is op het Rotterdamsche vliegveld Waal haven tegen 5 uur een Pandervliegtuig, bestuurd door den heer Van Tol, waarin een Haagsche journalist als passagier meevloog, plotseling naar beneden gestort, doordat de schroefnaaf defect geraakte met het gevolg dat de schroef van het vliegtuig afviel. Op den bega- nen grond zagen de heeren Schmidt, Crans en Slot tot hun ontzetting wat er gebeurd was. Zij verwachtten ieder oogenbllk. dat het toestel te pletter zou slaan. Van Tol verloor echter geen oogenbllk zijn tegenwoordigheid van geest. Daar hij den wind in den rug had, trachtte hij het toestel tegen den wind In te krijgen. De hoogte was echter te gering en de manoeuvre lukte niet meer want nauwelijks was het toestel door de bocht heen of het stortte omlaag. De tegenwind had intusschen de vaart van het toestel danig verminderd, zoodat de schok wel eenigszins gebroken werd. Eerst raakten de vleugels den grond en daarna sloeg de kop van het toestel te pletter. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het toe stel zal naar de Pander-fabrieken ter reparatie worden opgezonden. VRACHTAUTO DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Op ©en on bewaakten overweg. Op den spoorweg Farmsum—Meedhulzen is op den onbewaakten overweg de vrachtauto van H. Kugel te Meedhuizen door den trein aangereden. De auto werd vernield en kwam in den sloot terecht. De drie Inzittenden kwamen er goed af; alleen de jongen liep lichte hoofdverwondingen op. De trein weid eenigszins beschadigd. BOERDERIJ TE VENRAY IN ASCH GELEGD. Vee in de vlammen omgekomen. Dinsdag heeft te Venray in Limburg een groote boer- derijbrand gewoed. De hoeve van den landbouwer A. van Kuik brandde geheel af. Aangewakkerd door dc-n sterken wind, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat de geheele inboco.1 verloren ging. Ondanks de krachtige pogingen van de bewoners om het vee te red den, kwamen zeven koeien en 23 varkens in de vlam men om. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. kon drie groote nabij de boerderij gelegen schuren behouden. De schade, die zeer aanzienlijk ls, wordt door verzekering gedekt. Het hoofd om het hoekje van de deur. De Burgemeester van Roermond zwaait nog maar pas kort den scepter. Derhalve is he-t aannemelijk, dat hij zich wenscht in te werken in dc kennis der zeden en gewoonten zijner burgers. Een van die ge woonten van sommige der burgers is, dat zij denken, carpe dietn: pluk den dag, totdat er geen veertje meer op zit en zij wachten, met ijselijkc taaiheid, h<-t middernachtelijk uursignaal. Hoezeer zij echter ook mochten verlangen nog een stukje van den nacht te profiteeren, muziek dienen zij zich te ontzeggen: vanaf elf uur reeds. Toch bestond men het een weck of wat geleden, in een der cafó's aan het Munster- plein, om nog muziek voort te brengen na 23 uur. Misschien was het vergeeflijk, omdat het in ieder ge val gezellig was. Er werd vroolijk gepraat, vooral rondom de stamtafel. Plotseling ging echter de deur van het café open en verscheen er 'n hoofd om de deur. Hij zei: ,,'n avond, Heeren en verdween. Griezelig hé? Dat vonden ook de gasten, tenminste tot mid dernacht; toen was de stemming min of meer ge drukt en de muziek was niet in staat de gemoederen te doen opfleuren. Eén gast was er die beweerde, dat het „de burgemeester' was geweest, maar ande ren vonden die meening veel te fantastisch en hingen meer de overtuiging aan, dat het 'n geheimzinnig ge val was. Het geval mocht al of niet geheimzinnig zijn, het dekkleed van mysterie werd al spoedig weg genomen. De betreffende kastelein kreeg 's ander daags van het gemeentehuis een briefje met de mo- dedeeling, dat zijn muziekvergunning was ingetrok ken, omdat hij nog na elf uur muziek had gemaakt. Eenzelfde lot trof een anderen caféhouder, waar op denzelfden avond eveneens een geheimzinnig hoofd om de deur was gestoken. De oplossing van het ge heele geheim was tenslotte, dat burgemeester Was zink zelf eens op controle gegaan was. En hij had „goedenavond heeren" gezegd, omdat de controlee- rende ambtenaar voor anderen merkbaar de overtre ding der wet of verordening moet kunnen constatee- rcn. Het is mogelijk dat niet allen even ingenomen waren met deze manier van optreden, maar van den anderen kant: onderwerping aan wetten en verorde ningen is een sieraad voor een goed geordend be drijf. De klanten weten dat tenslotte terdege te respecteeren. (Hotelhouder). PER TELEFOON. Een reservoir voor chlooracetyleengas ge scheurd. Twee arbeiders vergiftigd en verbrand. Ook de directeur der fabriek zwaar vergiftigd. In de chemische fabriek van den heer J. H. Nelea te Helmond heeft ln den afgeloopen nacht een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij 2 personen om het leven zijn gekomen en een derde slachtoffers in levensgevaar verkeert. Door het scheuren van een reservoir chloor acetyleengas zijn 2 arbeiders vergiftigd en verbrand. Toen er hulp kwam, waren de levensgeesten reeds geweken. Ook de directeur der fabriek werd zwaar vergiftigd op zijn kantoor. Men tracht hem in het leven te houden, hij is voorzien van de HJH. sacramenten naar het St. Anthoniusgasthuls overgebracht. In deze fabriek wordt dag en nacht gewerkt. De oor zaak van het ongeval is niet bekend, een onderzoek wordt Ingesteld. Aan den verlofganger der lichting 1926, Domlnlcus Fransciscus Creve, is door den Minister van Defensie voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend we gens kostwinnerschap. KOLHORN. Een Woensdagavond had de laatste cursus plaats van Eerste Hulp bij Ongelukken. De cursisten hebben van af het begin tot het einde met volle yver en aandacht den cursus gevolgd. Het spreekt vanzelf dat Dr. Werner daar veel genoegen ln heeft gehad. Op den laatsten avond van deze bijeenkomst is aan Dr. Werner een mooi schilderstuk aangeboden, als blijk van waardeering. Eenige gasten waren van Het Roode Kruis afd. Scha gen ook aanwezig, die Dr. Werner namens de afd. Schagen en Omstreken dank brachten, en hem een mooi bloemstuk gaven voor mevrouw, die zooveel avon den alleen heeft moeten doorbrengen, door dokter zijn afwezigheid. Opstand in „de witte stad". Er wordt op hardnekkige wijze lijdelijk verzet ge pleegd en getracht onrust te verwekken. De „Times"-correspondent te New-York geeft een aaneengeschakeld verhaal van wat er nu eigenlijk de laatste dagen in de staatsgevangenis van Ohio te Co lumbus, waar verleden week een noodlottige brand woedde, is voorgevallen. De gevangenen pleegden op hardnekkige wijze lijdelijk verzet; zij verklaarden lie ver den dood tegemoet te gaan dan aan het wcrK te gaan vóór hun eischen inzake verbeteringen van hun toestand en de verwijdering van den directeur waren ingewilligd. Dinsdagmorgen kwamen zij in openlijk verzet Den heelcn vorigen dag waren er wanordelijkheden geweest die tijdelijk waren onderdrukt door een extra-verster king van gewapende bewaarders. Des avonds laat werd echter ontdekt, dat eenige gevangenen een betonnen muur hadden doorgebroken die hun cellen scheidde van een tunnel, welke leidde naar de electrische cen trale der gevangenis met de bedoeling den electrisehon stroom van de heele gevangenis af te snijden. Zc slaagden er Inderdaad in de lichten te dooven in één gedeelte der gevangenis, bekend als „dc witte stad", waar gevangenen zijn opgesloten voor wie er geen werk is. Toen dit gedeelte in het donker gehuld was, klommen soldaten op het dak en maakten er twee gaten ln. waardoorheen zij traangasbommen wierpen en krachtige zoeklichten lieten spelen op de mannen daarbinnen. Andere soldaten werden afgezonden om de mannen :n de centrale te vervolgen met bevel om ze dood te schie ten, maar de veroordeelden slaagden er ln veilig naar hun cellen terug te keeren. Na eenig geweld werd de gevangenis voor den nacht tot rust gebracht, maar Dinsdagmorgen werden de mannen in „de witte stad" weer onhandelbaar en tracht ten naar buiten te komen. Soldaten omringden toen dit gedeelte der gevangenis, richtten hun geweren door ra men en kijkgaten naar binnen en losten meer dan 290 schoten op de muiters, waarvan er een aantal ernstig gewond werd. In nog geen half uur tijds was de orde hersteld. Er zijn nog meer troepen naar de gevangenis gezon den; machinegeweren zijn op strategische punten opge steld en dag en nacht patroullleeren soldaten met .le bajonet op het geweer en traangasbommen op de muren Er is bevel gegeven dat de normale gang van zaken tot eiken prijs moet worden hersteld. De directeur schrijft het gebeurde toe aan een kleine minderheid van radicale elementen onder de gevangenen. Er bestaat een toenemende vrees voor uitbarstingen in andere gevangenissen die zelfs nog meer overvuld zijn dan te Columbus het geval is. De directeur der ge vangenis te Trenton ln New Jersey heeft alle bezoeken van vrouwen en kinderen stopgezet, omdat de toestand volgens hem zoo slecht is dat ieder oogenbllk onlusten kunnen uitbreken. Het H.N. meldt uit New-York aan de „Maasbode": Volgens een tot nu toe niet nader bevestigd gerucht, is de bekende Araerikaansche vlieger, kolonel Lind bergh, die het eerst per vliegtuig van Amerika uit over den Atlantischen Oceaan vloog, in Panama met zijn vliegtuig neergestort en doodelljk verongelukt. Italië legt de kiel voor 29 oorlogsschepen. Naar United Press uit Rome meldt, heeft het Ita- liaansche kabinet zijn goedkeuring gehecht aan den bouw van 29 oorlogsschepen, namelijk 1 kruiser, 2 verkenningsvaartuigen, 4 torpedojagers en 22 duik- booten. De kruiser zal van het z.g. Washington- standaard type zijn en 10.000 ton meten; hij zal den naam „Pola" dragen. aVn alle 29 schepen zal nog in het loopende jaar de kiel worden gelegd. Hieromtrent meldt het Nc-derlandsch telegraaf- agentsohap nader uit Rome: Volgens de uitbreiding van het vlootprogramma worden dit jaar op stapel gezet de kruiser I'ola van 10.000 ton, de kruisers Montecucoli en Attendolo van 5300 ton en een torpedobootjagcr van 1240 ton, vier duikbooten van 1930 ton, zes van 835 ton en 12 van 620 ton. Op het oogenblik staan nog op stapel twee krui sers van 10.000 ton (Bolzano en Gorizia), twee krui sers van 5300 ton (Maresciallo Diaz en Maresciallo Cadorna), vier torpedobootjagers van 1465 cn vier van 1480 ton, 7 duikbooten van 626 en 4 van 835 ton, ter wijl zich in afbouw bevinden of pas in dienst zijn gesteld twee kruisers van 10.000 ton, 4 van 5300 ton, 2 flotieljeleiders van 2100 ton en 6 duikbooten van 850 ton. Aan verdere moderne schepen beschikt de vloot dan nog over twee kruisers van 10.000 ton, -12 flot tieljeleiders, 24 torpedobootjagers en 12 duikbooten, die elk na 1929 te water zijn gelaten. DOODELLJK ONGEVAL IN DE BERGEN. Een 20-jarlge jongen 300 meter naar be neden gestort. In het begin van do vorige weck vertrok de 20- jarige student aan het Technicum te Neurenberg, Otto Neumerkel, zoon van een koopman uit Lemmin gen, naar het Ov-dal in Zuid-Beieren voor het onder nemen van eenige bergtochten. Toen men niets meer van den jongeman hoorde, werd een reddingsbrigade uitgezonden, die hem thans dood aan den voet van een bergwand vonden. Hij was van een hoogte van 300 meter naar heneden gestort. De mannen van de reddingsbrigade waren zelf zoo uitgeput, dat zij het lijk, nadat zij het ontdekt hadden, niet zelf konden meenemen, maar dat andere bergbewoners het moesten vervoeren. DRIE ARBEIDERS IN BADLOKAAL DOOD AANGETROFFEN. Wolff meldt uit Faaborg: Drie arbeiders, die verlof hadden gekregen in het badlokaal van een houtzagerij te overnachten, zijn dood aangetroffen. Men vermoedt, dat de mannen dronken zijn geweest en na een poging het licht aan te steken, de gaskraan hebben laten openstaan. OVERSTROOMINGEN IN DEN CONGO. Naar een telegram uit den Congo meldt, zijn in de omgeving van Stanleyville overstroomingen veroor zaakt door een buitengewoon hoogen was van de Congo-rivier. Fabrieken werden tot stilstand gedwon gen. De electrische centrale van Stanleyville staat onder water, zoodat de stad verstoken is van clec- trisch licht. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN NOORD- SPAN JE. Uit Hendaye seint het N.T.A.: Uit de Spaansche provincie ï.ogrono worden groo te overstroomingen ge-meld. Volgens dc eerste be richten zijn verscheidene steden door het water om ringd. In de plattelandsdistricten zijn groote ver woestingen aangericht. Een brug over dc rivier de Leza is door het water meegesleurd. Bij Calahorra is dc Ebro buiten zijn oevers getreden. FELLE BRAND TE PORT AU PRINCE. Brandstichting? V.D. verneemt uit New oYrk: Naar gemeld wordt is te Port-au-Prince (Haiti) een groote brand uitgebroken. Het Theeter Parisiana werd volkomen in de asch gelegd. Met het oog op het gevaar van overslaan van het vuur werden het in de nabijheid gelegen palcis van den president der Republiek en enkele huizenblokken ontruimd. Het betreft hier zeer waarschijnlijk een geval van brand stichting. Waarbij 70 kinderen om het leven kwamen. De zaak voor de rechtbank. Het proces inzake de bioscoopramp te Paisley In Scho-t land op Oudejaar, waarbij 70 kinderen bij een paniek tengevolge van brand om het leven kwamen. Is giste ren voor de rechtbank te Edinburg begonnen. De direc teur van de bioscoop wordt namelijk vervolgd wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Hem wordt ten laste gelegd dat hij op den dag van den brand het ijzeren hek voor een der beide uitgangen gesloten had gehouden door middel van een hangslot. Er waren meer dan twee honderd getuigen a charge gedagvaard, onder wie zich een aantal kinderen bevonden die aan de ramp waren ontkomen. Als stukken van overtuiging waren ter zitting aanwezig een leed sigarettendoosje, 'n lucifersdoosje en een envelop met twee eindjes sigaret ten en drie gebruikte lucifers.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7