SchagerCourant Zaterdag 3 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8656 Vierde Blad. FEUILLETON. VERTELLINGEN I - n tS Brabantsche brieven. De crisis in den landbouw. Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. Ulvenhout, 29 April 1930. Menler, 't Is alweer zoo; de wef kes trekken weer 'n broek aan die veulste groot is. Die veuls te wije pijpen heet veur d'r sierlijke beentjes. Maar dan 'n broek, amico, in d'n figuurlijken zink, jonk", 'n Broek in de ver- beeldink zou 'k zoo zeggen, zooas trouwens de klirkes van 't wefke in 't algemeen veul meer verbeelding zijn as wa-dr-aanders. Nie, da'k over de mode 'n bomke wil opzetten deus week, waant as ge aan 'n wefke d'r twa- letje komt. dan kom-d-aan beurzelf, ('k denk vanweu- ges de dunne stof...) en 'k zouw liever gin gesallemaan- der aan m'n kop emmen mee de wefkes. Waant er zijn d'r, die pakken net zoo grif naar de pen as naar d'r poeierkwasje en dan poeieren z'oew mee d'r pen oew huid vol, da ge'r kleurendoof van worren zouw! Vraag maar aan onzen mentster Ruis de Beeren- broek. Wat die de leste weken allemaal nie hee motten hooren, oelala! En wa-d-ee dieën mensch gedaan? Niks aanders as dit: dat ie de wefkes nie geschikt vond, zooas ie zee, om 'r burgemeesters van te maken, omda ge aan huilie toch gin opperbevel geven kunt bij de brandweer en olc niet bij de pliesie. Waar veul van waar is wa gij? Stel-d-oew veur 'nen grooten braand van 'n groote febriek waant kleine affaire-kes braanden in 't algemeen veul minder; daar schijnt minder „trek" in te zitten, mee groote stoomspuiten, kérels mee lèèrzen en leeren jassen die stralen water wegspuiten zoo dik as m'nen pols; daken en schoorsteenen die naar benejen kieperen of 't speul- goed is en dat daartusschen 'nen kommedaant lopt mee bloote èrmkes en 'n gekruld pollekakopke en 'n tasch- •ke mee 'n kortje van de weegschaal d'rin, (veur de slaanke lijn), 'n doske mee'n spiegeltje en poeier, 'n lip- 'penstifteke en wa siegretjes en da zo'nen kommedaant per ongeluk 'n straal water over d'r moeselientje krijgt of dat 'r 'nen muur veur d'r verlakte schoentjes aan stukskfli fx«in-rvaalt," en dan van d'r stokske gaat! Steld- oèw zo'n kommandoow veur, amico, En as 't dan per ongeluk 'n schatje van 'n kommedaantje was, dat daar 'n appelflaauwte kreeg, en de braandgasten d'n braand d'n braand lieten (mannen zijn maar mannen, jonk!) en 't kommedaantje gongen redden... ollee, dan was er gin asseransié meer te vinden die in zo'n stad, mee zó'n op perbevel van de braandweer nog één zaak verasseree- ren wouw. En waar bleef dan de groote febriek...? Ozoo! Om dan nog maar nikske te zeggen van 't leidingsschap van de pliesie. As er dan 's 'n staking of aander alledaagsche dings- ke uitbroók, as de masjesees kwampen helpen en de soldaterij en as die mannen op 'r knollen en mee d'r kolbakken op, op de bevelen moesen wochten van 't Iburgemeesterke en ze dan leit zeggen dat de staking nog efkes wachten moes, omda 't d'ren kleine „z'nen tijd" was (da's zoo om de drie uren omtrent!) en dat ie dan nog efkes in slaap moes worren gesuujd. Waant al hee d'nen burgemeester veul hulp bij d'haand, hij kan toch al heel bezwaarlijk Janus de veldwachter kom- medeeren om d'n kleine efk^s aan de borst te houwen! Wa gij, amico? En aan zukke dingskes had onzen menister presie- dent netuurlijk allemaal gedocht g'ad, toen ie verorde- neerde, mee zukke burgemeesters kan 'k gin klap uit voeren. En in plak dat de wefkes nouw willen snappen asda imenier Beerenbroek 't grotste gelyk van de wèreld hee, gaan ze gatsammenoggetoe groote stukken in de kraan ten kalken om 'm te bewijzen dat ie zoo biestig ouwer- wetsch en d'r vlak-naast is! Maar ollee, 't zijn wefkes en die willen 't leste woord emmen, 'n „woord" soms van 'n kraantenbladzij grotte. Zoo kwam ik deus week wa-d-over m'nen tijd thuis. Trui had me verwocht om zeuven uren, bij de koffie en ik kwam teugen twaleven thuis, „Goeienavend", zee ik, meer nie! Wilde geleuven da ze 'n ketiertje noodig ee g'ad om goeienavond trug te wenschen? En toen 'k op bed lag, was ze nóg nie klaar. Ze kwam eindelijk •k naar bed en ze had zóóveul te beweren en nog- #éns, 'k zee 'r gineentje! da-d-onderweuge, mee 't maar bed kernen, 't kèrske da ze droeg, er van uitgong. Van da-d-oogenblikske dusternis mokte-n-ik gaauw ge bruik om m'n eigen om te gooien en onder de dekens te kruipen en toen ze eindelijk arriveerde, toen lag ik mee m'nen rug naar 't front en snurkte mee 'n gedaver da'k zeivers geleufde da'k sliep. En Trui d'r redevoe ring stierf kalmkes uit. Toen kreeg 'n 'nen stomp in m'nen rug. die Dempsey eer aan zou emmen gedaan en heurde-n-ik nog efkes: ..opzij lilleken peskop, laan- terfaanter, lamzak!" En da-d-allemaal teugen 'nen mensch die lee te snurken en (zoogenaamd) vast slopt en niks anders ee gezegd as: „goeienavond". En had ak b.v. vrindelijk gevraagd: hou-d-oewen slaai-emmer dicht, verdraaid amico, dan was ze nouw nog nie uitge- riddeneerd. D'n aanderen dag doe ze 't sjuust aanders- om. Dan is er gin geluid uit te krijgen. Dan maar zeg, laat ik er afscheiden, gij zU-d-ok ge trouwd en ge zul sodemearel ok wel 's de koffie heb ben koud laten worren! 'k Hoef oew dus verders nik? te vertellen. Maar dan kan 'k mee jouw ok praten over da kraan- tenberichje van die honderdduuzend soldaten, dit nog altijd uit d'n oorlog vermist zijn. Toen Trui da las, zee ze dieën dag 't was al laank avond veur 't eerst weer 's iets. „Hedde da gelezen?" vroeg ze plotselink en 'k ver gat „ja" te zeggen, van stommen verwondering. Waant da's m'n gewoonte: as ze veur wil lezen, terwijl ik ok in de kraant zit, zeg ik altij maar „ja". Nouw vergat ik 't kepleet. En of ik nouw 'n heel stom bakkes trok, 'nen mensch die verwonderd is trkt altij 'n gezicht as 'nen goeien gek, maar Trui schoot in d'n lach. Ik kokte! Maar 'k zee niks. 'k Stak m'n pepke over- nuuw aan en trok 'n gezicht zoo strak of ik zwaar gegriefd was en verzon meteen op *n middeltje om m'n gemoed zoo 's kalmkes maar raak te koelen. Emmen za'k oew. docht ik. ,,As ge 't veur wil lezen, zee ik, zulde gaauw motten zijn, waant keb zeivers de kraant". En ze las, veurover gebogen en turend deur d'ren bril op 't puntje van d'r kokkert: „Nog steeds honderd- duzend soldaten zoek." Keb oew, docht ik. maar 'k 'iet ze stil betijen. „De Duitsche kraanten melden," las ze. „dat er nog altij honderduzend soldaten, die in d'n grooten oorlog gevangen genomen waren, worren ver mist." „Vinde gij da zo'n wonder? viel ik in d'r rede en straf keek ik ze aan mee toegeknepen oogen, zooas zij da- d-altij doet en 'k trok zwaar aan m'n pepke en mokte 'n rookgordijn om as 't noodig mocht zijn m'n eigen veilig achter trug te trekken. Efkens zwegen ze. Toen drong 't eindelijk deur 't onder d'r kaanten muts en toen vroeg ze heel laank- zómkes: „wa bedoelde gij daarmee menne- ke?" „Daar bedoel ik mee" zee ik even trekkerig, „as gij altij zo'n bloedzuigerske was as sinds giesterenavond en as ik ok soldaat was gewiest en gevangengenomen „Nouw, veruit, kom op," viel z'uit en ze sloeg mee d'r haand op de kraant da ze scheurde. „Kek maar 's" zoog ik verder en 'k wees op die kraantenscheur, „d-ar zit iemand de kraant te lezen... maar dan dan was ik ok bij die honderdduuzend „vermisten", lekkere pet." En 'k formeerde gauw 'n splunternuuw rookgordijn! „Dus gij...?" „Dus ik!" „Gij had dus giesteravond...?" „Ik had giesteravond gelijk! En is da-d-'n werk om op 'nen slapenden mensch te leggen schellen en foe teren?" „Ochirrekes," Trui weer, „sliepte gij al. onschuldig bloeike?" En toen snoof ze deur d'r neus mee 'n lawijd of er weer ,'n kraant scheurde. En nouw me dan toch weer in d'n oorlog zitten, amico, (ja nie mee Truië, da's al laank bijgeleed! Wij emmen gin tijd om eerst te vergaderen hoe me vrede zullen stichten), maar ik bedoel da zoo in ver baand mee die honderduuzend „vermiste" soldaten, die zóó d'ren buik vol hadden van oorlog da ze d'r Trui lieten zitten, wa zegde gij nouw, as krantenman, van al die ontwapeningskonferèènsies? De kraant-n schrijven dat die leste, in Londen, zooveul as mislukt is. De koek nie gaar geworren is! Maar ik veur mijn, amico, al ben' k maar 'nen boer, ik geleuf as da ze verduveld goed gelukt is! Waant die mannen emmen daar de wèreld vernukt, zóó schoon, zóó goed-immc- kaargedraaid, da ge ze wezenlijk geleuven zouw! Waant zemmen nie mee mekare overleed hoe ze ontwapenen zouwen; zemmen gesproken over bewa pening! Ze zouwen mee meekaar uitknoebelen h o e- veul oorlogs-ontuig of ieder emmen mocht. En toen wouw da sikske, dieën Italjaan, gestuurd deur d'n Moes, nét zooveul oorlogsgereedschap emmen as Briejaand veur Fraankrijk en Fraankrijk wouw 'nen heelen hoop! Toen emmen ze teugen mekaren 'n week of twaalf zitten „koppen" en toen 'n stuk onderteekend da rwaar woog van al die lakzegels en waar in sting, da ze 't nie eens waren! Toen 't pertretje gemokt veurd e kraant op d'n oogen- blik da ze da schoon verzegeld stuk pampier ondei- teekenden, toen nog 'n gééf stukske d'r op gegeten en gedronken en de wèreld was weer 'nen vod pampier rijker die mergen, as ze weer dik in de centen zitten, in mekaar wor gerold, mee één end in 't vuur g'ouwcn om er 'n goeie havana mee aan te steken! En 'k zouw nie gère de hotelrekeningen zien en de reiskosten en alles wat er zoo aan d'n strijkstok blijf plakken, om 's op te tellen wat da stuk pampier nog kost aan kwaai geld. In ieder geval genogt, amico, om er heel oew leven 'n goei renteniersleventje van te leijen. Ik houw die mannen, die weer in naam van den vrede 't een en aander veur d'n volgenden oorlog ge regeld emmen, veur gin tonneke of drie vrij! Kom, ik gaai er afscheiën. 't Is buiten 'n wirke om asem in te zuigen tot oew teenen toe. En daar motten ze toch afblijven de d'epel- maten. Waant mee z'n allen en nog veul meer pam- pieren mee lakken as veugeltjeskwalkskes, kunnen ze nie éénen radijs hekstra laten groeien. En ze staan too schoon ee, de radeskes! Amico, tot de' noste week. As altij veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen toet a voe BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ II. Gaven wij in een vorig artikel een opsomming van de diverse wenschen en verlangens welke door de landbouwmaatschappijen naar voren worden ge bracht om landbouw en tuinbouw uit den put te ha len, thans willen wij deze verlanglijst eens nader beschouwen. De eerste eisoh waaraan voldaan moet worden is dat de landbouwbelangen onttrokken wor den aan de politieke sfeer; landbouwbelangen behoo- ren te worden behartigd door een afzonderlijk ministerie, door een deskundigen minister, zooals dat ook geschiedt bij onze naburen. Wist u wel, geachte lezer, dat Nederland het eenige land is in Éuropa, dat geen afzonderlijk landbouwministerie heeft. Zijn wij dan als voMc te arm om een afzonderlijk land bouwministerie te bekostigen. Gelukkig is dit het ge val niet. Maar in ons land gevoelt de landbouwende stand zich niet als een geheel. Bij ons zijn de land bouwers ondergebracht in diverse politieke partijen en de leden der Tweede Kamer die zoogenaamde vertegenwoordigers zijn van het platteland, van den landbouwenden stand, zijn teveel verpolitiekt om de behartiging der landbouwaangelegenheden als hun voornaamste en eenigste doel te zien. De landbou wende stand wordt in zijn geheel te veel veronacht zaamd. Zou men in het dagelijksch leven een knappe kleermaker ik noem maar een voorbeeld als directeur aanstellen van een groote baggermaa'ij. Immers niet. Waarom moet dan wel iemand die hoogst bekwaam mag wezen in staatszaken, de be hartiging opgedragen worden van landbouwaange legenheden in het hoogste staatscollege, 't Is toch eigenlijk te mal, als men er goed inkomt, en het geeft steun aan het gezegde van een ouden boer, dien ik eens hoorde zeggen, mijnheer, bij God en bij Landbouw is alles mogelijk. En waaraan heeft de landbouw dit toch verdiend. Van de daken af is het in alle talen verkondigd, dat de boerenstand de levenskracht is van ons geheele volk, waaruit de andere deel en de kracht moeten putten om te blijven bestaan. Het is een levensedsch om den boerenstand in stand te houden en daarvoor hebben allen de handen aan den ploeg te slaan. (Dr. Biercma in de vergadering van Hollands Noorder kwartier.) Ziedaar al weer een uitspraak om eere if> geven wien eere toekomt. Doch genoeg hierover. Wil de boerenstand naar be- hooren gewaardeerd worden, dan dienen zij zich te formeeren in de knellende bandon van een vakver- ceniging. Knellende banden- schrijf ik, omdat het noodzakelijk is dat de landbouwers zich veel meer dan tot heden het geval is, zich leeren richten naar de eisohen van een voortvarend Bestuur, dat dwin gend kan voorschrijven de maatregelen welke naar het uiteindelijk doel moeten leiden d.i. verheffing van den boerenstand in al zijn geledingen. Zoon boerenorgflnisatie bezit Duitschland en bij het sa menstellen der tarieven werd als het ware door de Regeering de steun van do landbouwers gekocht door de belofte der Regeering om vele maatregelen ten bate van den landbouw te nemen. De beloften zijn in daden omgezet en wanneer alle tarieven in wer king zijn getreden, zullen wij nog meer dan heden aan den lijve ondervinden wat liet zeggen wil on derworpen te zijn aan de inzichten van een mach tige landbouworganisatie. Versta mij wel, geachte lezer, ik wil den Duitschen boerenstand en de maat regelen die aan de Duitsche Regeering zijn afge dwongen ton voordcelc van de Duitsche landbou wers, niet in boscheming nemen, maar ik wil er al leen mee demonstreeren hoe machtig de stem van den landbouw kan zijn als hij in gesloten gelederen optrekt om voor zijne belangen op te komen. Stel hiertegenover het slappe verecnigingsleven onder de landbouwers in ons land in diverse provinciale ver- eenigingen, meermalen nog versplinterd in vereeni- gingen naar godsdienstige inzichten, welke kracht moet daarvan uitgaan om invloed uit te oefenen op de Regeering; immers niets. Men is in Den Haag al zoo gewend aan het spreekwoordelijk geklaag van den boer, dat men daar vele klachten rustig depo neert. in een apart kastje. Die boeren, och wat zou den die. Straks steunen ze ons toch wel weer als er verkiezingen zijn. Wanneer de boerenstand werkelijk een geheel was bij ons, zouden ook tal van maatregelen kunnen wor den genomen binnen het raam der mogelijkheden, als zij maar volgens straffere bepalingen waren ge organiseerd. Dezer dagen las ik dat het aan de veiling te Alk maar is voorgekomen, dat 600 bakken met elk 16 pond spinazie den minimumprijs van 10 cent per bak niet konden opbrengen en daarom voor vernietiging werden bestemd. Gelukkig is het zoover niet geko men en werd de heele partij ten geschenke gegeven aan de beide ziekenhuizen en het Piusgestieht al daar. Het veil in gsbe stuur had dus de goede gedachte gehad om een minimumprijs te stellen. De kooplieden namen daartegenover een gereserveerde houding aan en werden in deze houding gesteund b.v. door een kweekcr onder Alkmaar, die op zijn spinazie, veld een bordje had geplaatst met het opschrift: Vrij spinazie halen. Zie deze kweeker mocht wel erg menschlievend zijn, door zijn handeling viel hij het veilingsbestuur in den rug aan. Dit is weinig orga nisatorisch. Zoo iets moest men beter aanvoelen. In de industrie gaat het anders, dat verzeker ik je. Dezer dagen kocht ik een onderdeifl van een fiets. Hoewel in deze branche toch ook wel concurrentie is, lag er niettemin bij mij in het gekochte onderdeel een bridfje, waarop gedrukt stond: deze mag niet goedkooper verkocht worden dan f En de handelaar hield zich aan dien prijs. Zie, op dit gebied is nog ontzaggelijk veel te doen en als de kweekers en telera deze zaak moeten organiseeren, zal het nog wel heel lang duren eer alles in goede banen is geleid. De Regeering die de landbouwers welgezind is, zou hidraan steun kunnen vorleenen. In de mobilisatie was er wel een geheel leger ge wapende krijgsknechten op de been om den boeren tot den laatsten zak af te nemen de voortbrengselen van zijn arbeid, welke tegen vastgestelde prijzen moesten worden afgegeven; prijzen die veel en veel lager waren dan in het vrije verkeer konden wor den bedongen. Toen zijn millioenen guldens door de boeren in het belang der geheele bevolking geofferd. Deze zelfde boeren verkedren nu in groote moeilijk heden. Zou het thans zoo moeilijk zijn om met den zelfden regeeringssteun de consumeerende bevolking prijzen te laten betalen die eenigszins loonend zijn en waardoor niet tallooze nijvere werkers ten gronde gaan. Wat toch in de mobilisatie mogelijk is geweest, kan thans ook uitgedacht worden een distribu tiesysteem, waarbij producent en consument gebaat is. Want dit is zeker, als straks de belastingen door de landbouwers niet meer kunnen worden opge bracht, zullen de consumenten dieper in den zak moeten tasten, want de noodzakelijke gelden zullen toch moeten worden opgebracht En ik ben er zeker van dat de weldenkende consument liever een nor male prijs voor zijn brood, groenten en aardappelen wil betalen, wetende dat hij daarmede de landbou wende stand op de been houdt, dan dat hij een tientje meer moet betalen aan belasting. Ik sprak van een normalen prijs en niet. van een hoog opgeschroefdon prijs, zooals men straks in Duitschland zal moeten betalen voor de eerste levens benoodigdheden, dank zij de hooge invoerrechten. Hoe een Regeering het aandurft om de noodzakelijke levensbenoodigdheden daar zoo duur te maken is mij een raadsel. Het zal velen Techtstreeks in de armen voeren van het communisme. Men mag in de ons omringende landen nog zoo ordelievend zijn aange legd, wanneer door kunstmatige middelen de eerste levensbenoodigdheden duur, te duur worden ge maakt, zal men in vertwijfeling kunnen overgaan tot daden waaraan men in norrr*!e omstandigheden niet zou denken. De tijd zal het' wel leeren, hoelang de Regeeringen het overwicht over de bevolking zal kunnen behouden, maar dat in deze verhoogingen de kiemen liggen van een massaal verzet is zeker wel aan te nemen. Of onze Rogeering ook mede moet gaan doen aan dezen tarieven-weldoop, ik meen dat dit niet de juiste weg kan zijn. Me dunkt in den grond van zijn hart moet iedereen toch dezen hevigen tarieven-oor log verfoeien. Uit economisch oogpunt bezien is't im mers al een waanzin dat alle staten elkander het leven zóó moeilijk maken en hun burgera dwingen tot het koopen van kunstmatig duurgemaakte arti kelen. Geen denkend mensch zal ontkennen, dat alle volkeren elkaar noodig hdbbcn, dat het op den duin- mij slechts goed kan gaan wanneer het ook mijn buren goed gaat, en dat elke belemmering van liet vrije ruilverkeer de algemeene welvaart schaadt en dat dus het ideaal waarnaar wij allen moeten stre ven, vrije handel tusschen alle volkeren is. Zij, die in ons land om bescherming roepen, doen dit uit zelfbehoud, maar niet uit bewondering voor het stelsel. Mant in den grond van zijn hart zal ieder een invoerrechten uit den booze achten: dagelijks on dervindt men immers daarvan de nadeden. Vrij han delsverkeer zij het ideaal en sommigen willen mis schien uit zelfverweer tijdelijk een eindwecgs den weg op, dien men toch blijft afkeuren. Wat m.i. wel mogelijk zou zijn om buitenlandsche regeeringen eens aan het verstand te brengen hoe onaangenaam het is getroffen te worden in den uitvoer door hoo ge tarieven. Wij telen in ons land bijv. veel te veel aardappelen voor binnenlandse^ gebruik. De regee- ring zou in den herfst den voorraad kunnen inven tariseeren en minimum prijzen vaststellen. Wanneer nlzoo ons eigen land voorzien was van de noodige hoeveelheid, zou de Regeering de overige H.L. voor eiken prijs op de buitenlandschen markt kunnen wer pen. De buitenlandsche regeeringen zouden dan eens aan den lijve ondervinden hoe onplezierig hot is op onrechtmatige wijze beconcurreerd te worden en wan neer dit eenige jaren werd volgehouden, zouden ze ker andere gedachten ontstaan. Deze maatregel zou natuurlijk veel geld kosten, doch misschien niet meer dan nu. nu alle beste eetaardappelen voor veevoe- derprijzen van de hand worden gedaan. Doch zoo als ik in den aanvang van dit artikeltje al reeds zei: om het zoover te brengen, zullen straffe bepalingen noodig zijn en een goed georganiseerde landbouwen de stand en den regeering die de belangen van den landbouwer verstaat, begrijpt en daar in meevoelt. S. V. ONZE U.L.O.-SCHOOL. Het aantal nieuwo leerlingen, dat voor den nieu wen cursus is aangegeven, bedraagt 31. Dit aantal is verdeeld als volgt: Schapen 18 leerlingen, Barsingerhorn 1. Kolhorn 4. Haringhuizen 1, Burgerbrug 1, St. Maarten 4, Oudesluis 2. Het thans bereikte getal is het record, daar nog nooit zooveel leerlingen zijn aangegeven. Het doet ons hartelijk genoegen dat het. knappe werk van het onderwijzend personeel aan deze school in dit zoo groote aantal leerlingen de ver diende waardeering vindt. Bovendien wordt daarmee toch wel duidelijk gelogenstraft de laatdunkende wijze waarop niet lang geleden in den Raad over deze onderwijsinrichtinig werd gesproken en die men daar als 't ware maar ten doode opschreef. Met Buster Keaton in de hoofdrol, draait, deze week in Theater Royal de oer-komische filmklucht: „Een huwelijk uit wraak". De geschiedenis speelt zich af in een Amerikaan- sche provinciestad, waar Elmer (Bitster Keaton) een eerzaam broeken perser, smoorlijk verliefd is op de mooie actrice Trilbv Drew, de ster van het tooneel- gezelschap in het stadje zijner inwoning. Eiken avond gaat hij naar de schouwburg, waar hij den in druk weet te wekken, dat hij millionair is. Op een avond ontstaat voor hem do l&nggezochte gelegenheid om de sehoone Trilbv, nog van dichterbij te beschouwen. Hij weet een der figuranten, die haar kussen moet, te bewegen hem zijn rol af te staan en deze laatste, die door de politie gezocht wordt, geeft Elmer gaarne zijn rol over, want daardoor is het hem mogelijk te vluchten. Het is ondoenlijk te beschrijven, welke komische situaties het gevolg zijn van Elmer's optreden als figurant, do pansche voorstelling loopt in de war. De schoone Trilby zelve is erg verliefd op den (Mor sten acteur van de troep, doch deze, Lionel Ben more genaamd, versmaadt haar voor de gunst van rten rijke blondine, Ethyl Norcrosse, die eiken avond zijn verrichtingen van de coulizen uit gade slaat. Trilby is zeer jaloerach en als Ethyl haar verloving met Lionel bekend maakt, kent haar woede geen grenzen meer en wil zij zich wreken door te trou wen met den eersten den hesten man. En dien eer sten den hesten vindt zij in Elmer. Op den avond van hun huwelijk bezoeken Elmer en Trilby een cabaret, waar ook Lionel en Ethyl zicli bevinden. Trilby bedrinkt zich met champagne en er ontstaat oen groote twist tusschen haar en Ethyl. Met groote moeite weet Elmer haar naar bet Hotel te laveeren en de scene in dc slaapkamer, die thans volgt, behoort tot de meest komische, welke ooit op het witte doek is vertoond. Den volgenden ochtend weten Trilby's regisseur en Lionel haar te bewegen, van wien zij thans eerst ontwaart, dat hij slechts eten broekenpersertje is, te verlaten. Elmer vlucht en raakt na een avontuur in een taxi met eenige misdadigers, aan boord van een jacht, waarvan de eigenaar weigert hem naar de haven terug te brengen. Het jacht, dat ook Trilby aan boord heeft, geraakt in brand en zij blijven beiden op het schip achter, nadat de brand is gebluscht. Ten slotte raken zij in de macht van een whisky smokkelaar, en wederom beleven zij hachelijke avonturen, totdat eindelijk Trilby zoo zeer ontroerd wordt door Elmer's moed en toewijding, dat zij in ziet niet Lionel, maar haar eenvoudigen broeken perser lief te hebben 1 MEI-FEEST. Evenals vorige jaren hadden de Schager Bestuurders- bond en de afdeeling Schagen van de SD.A.P. ook nu weer een 1-Melfeest georganiseerd en ditmaal al met bijzonder groot succes. Aan een zoo goed als geheel bezette zaal, kon de voorzitter, de heer Smit, het welkom toeroepen en hij sprak er zijn groote voldoening over uit, dat hit Meifeest dat reeds veertig jaren wordt gevierd, nu ook in Schagen zoo'n groote belangstelling blijkt te krijgen. In een met kwinkslagen doorspekte inleiding heet de voorzitter dan in het bijzonder welkom den spreker, den heer A. Groenewoud te Leeuwarden, den artist Daan Pool te Oudesluis en Mevr. Helder te Schagen en den heer J. Faber te Den Helder, die vanavond het muzi kale gedeelte voor hun rekening zullen nemen. De afdeeling Oudesluis van de S.D.A.P. was met een flink aantal leden per autobus naar Schagen gekomen, om met de Schager geestverwanten dit 1-Meifeest te vierei^ En als dan na dit openingswoord met de afwerking van het programma wordt begonnen, wordt allereerst de Internationale gespeeld en door de aanwezigen op enthousiaste wijze gezongen. Vervolgens verschijnt ten tooneele Daan Pool, die ook nu weer een groot succes oogstte. De voordrachten van „Daan" slaan altijd in en waar die op dezen feestavond zouden zijn „in de lijn van de beweging van dit Mei feest" moest dat wel dubbel het geval zijn. De heer Groenewoud schetst dan de groote beteekenis van het Meifeest, waarbij de herleving van de natuur als symbool is gekozen door de arbeidersbeweging, het verzamelen van nieuwe krachten voor den komend-in strijd. En dat wordt gedaan onder het aanheffen van verschillende leuzen, waarvan spr. allereerst behan delt de belangrijkste, die voor de ontwapening. Dit is de ernst van den dag, zegt spr., een nieuwe were.d- oorlog is dichter bij dan men zou denken. Drie maan den confereeren in Engeland heeft niet anders gebracht dan een bestendiging van de bewapening en in de ge sloten verdragen zegt spr. niet veel vertrouwen te 'leb ben. Het is de arbeidende klasse, die door het procla- meeren van een algemeene werkstaking den oorlog Kan verhinderen. De ontduiking van den 8-urendag, medezeggingschap in de bedrijven, uitbreiding van de sociale wetgeving, verbetering van het staatspensioen, allemaal leuzen Jlc op het Meifeest weerklinken en het zal aan de strijd lust van de arbeidende klasse liggen, of deze leuzen in werkelijkheid zullen kunnen worden omgezet. Eb ais

Schager Courant | 1930 | | pagina 13