De 1-Meiviering. Radioprogramma In alle landen kalm verloopen. In ons eigen land. Een vliegtocht naar de Kaap. Ingezonden Stukken. De actie van Ghandi. WARE WOORDEN. In Duitschland. In tegenstelling met het vorig jaar is de 1-Meiviering in alle landen en ook in Duitschland kalm verloopen. In alle groote steden van het Duitsche rijk en in de meeste kleinere hebben de soc. democraten en commu- nister Donderdag betoogingen gehouden ter gelegenheid van den eersten Mei. In vele plaatsen verliepen deze zonder incidenten, in enkele hadden kloppartijen van weinig belang plaats. Hier en daar werden optochten door de politie ontbonden, die daarbij uit den aard der zaak wel eens van den gummistok moest gebruik ma ken en onwillige arresteeren, maar over het algemeen hadden de demonstraties een kalm verloop. Voor zoover bekend, zijn tot nu toe nergens inciden ten van beteekenis voorgekomen. Enkele communisten die de uniform van den rooden frontstrijdersbond droe gen, werden ingerekend. Tegen jeugdige communisten, die kinderen wilden beletten naar school te gaan, moest de politie ook handelend optreden. Hetzelfde geschiedde op enkele punten van de stad. waar werkwilligen door hun stakende kameraden werden lastig gevallen. In het geheel waren te eBrlijn ongeveer 15000 agent?n op de been. Ze hielden zich echter zoo veel mogelijk op den achtergrond; men zag alleen aan het hoofd en aan het einde van eiken optocht een paar vrachtauto's met agenten; slechts 18 personen moesten worden gearres teerd. Uit berichten, die hier In den loop van den avond uit de verschillende Duitsche industrieele centra zijn ont vangen en in het bijzonder uit midden-Duitschland, het Rijnland en het Roergebied blijkt, dat ook daar in het algemeen alles rustig is gebleven. De belangstelling voor het Meifeest was vrij gering. Van beteekenis is zeker wel, dat de 20,000 arbeiders, der Leunawerke bij Merse- burg, welk bedrijf vroeger voor een communistische ves ting doorging, Donderdag besloten hebben den rbeid niet neer te leggen. In het Roergebied hebben uwe- lijks een derde deel van de mijnwerkers gestaakt. Tot zeven uur 's avonds zijn te Berlijn in het geheel slechts veertien communisten ingerekend, of niet meer dan op een gewonen dag. In Frankrijk. Geen bijzondere incidenten. De commu nistische leiders te slim af geweest De 1-Meivicring had zich in Frankrijk reeds uiterst •kalm aangekondigd. De tijd, dat het aspect van de straat er door gewijzigd werd, is reeds lang voorbij. De socialisten laten niets van zich hooren en de communis ten zijn dit jaar al bijzonder koest. Meetings en demon straties hebben niet plaats gehad. Natuurlijk heeft Parijs hartelijk gelachen om de wijze, waarop het parket de communistische leiders te 6lim af is geweest. Men had het opruiende Mei-num mer van de „Humanité" een halven dag vroeger laten drukken, opdat het verspreid zou zijn, eer het in beslag zou kunnen worden genomen; maar de heer Chiappe, de Parijsche politie-commissaris had er de lucht van en had het parket gewaarschuwd, zoodat het toch nog op tijd in beslag kon worden genomen, voordat er een nummer van het millioen exemplaren, dat afgedrukt was, uit dc drukkerij kon vertrekken. Te Parijs hebben in totaal van de 587.460 geregi' streerde arbeiders Donderdag 112.951 gestaakt. In den loop van den ochtend werden 223 personen gearresteerd, waaronder 43 buitenlanders, wegens het dragen van wapenen, pogingen om arbeiders te bewegen het werk neer te leggen, het distribueeren van pamfletten, of het weigeren om door te loopen. Het Kamerlid Doriot be hoort tot de gearresteerden. Tegen het middaguur werden drie pogingen onder nomen om op straat te manifesteeren, één te Parijs, de beide andere te Puteaux en te Bagneux. Overal werden de manifestanten snel uiteengejaagd. De prefect van politie bezocht in den morgen verschillende punten van de hoofdstad en de banlieue. Ook in de provincie was het aantal arbeiders dat het werk neerlegden, niet zeer groot. Te Trappes is de roo- de vlag, die van het raadhuis woei, door de politie ver wijderd, ondanks het protest van den commuiiistischen burgemeester. In Australië. Werkloozen bezetten te Port-Darwin een re- geeringsgebouw. Uit Port-Darwin wordt gemeld, dat er op den 1-Mei- dag onder de werkloozen ernstige ongeregeldheden zijn voorgekomen. De oproerlingen drongen de residentie van den regeeringsadministrateur, kolonel Weddell, bin nen, en thans wappert de roode vlag in Liberty Square. De politie-autoriteiten hebben alle* ambtenaren opge roepen om hulp te verloenen. In de overige landen. Een incident te Luik, waarbij een groep van drie- tot Vierhonderd communisten poogden de invrijheidstelling der gevangenen eischten, niet meegerekend is de dag van den lstcn Mei in België kalm verloopen. In Rusland heeft te Moskou een Meifeest plaats gehad, waaraan 850.000 personen deelnamen. In Polen hadden te Warschau ongeregeldheden plaats waarbij de politie met steenen werd bekogeld, zoodat deze van den revolver gebruik moest maken. De viering in de Vereenigde Staten be- teekende ook niet veel. De opwinding was minimaal en het aantal gearresteerde personen slechts veertig. In Tsjecho Slowakije was de eerste Mei voor het eerst een nationale feestdag, zoodat in alle bedrijven de arbeid rustte. In weerwil daarvan was da deelneming aan de betoogingen verbazend gering. Slechts in enkele plaatsen des lands vielen onbeduidende inci denten voor. Va Amsterdam. Dei S.D.A.P. heeft er een feest van gemaakt De gebruikelijke betooging der S D.A.P. is dit jaar in de hoofdstad achterwege gebleven. In plaats daarvan is 's avonds een fakkeloptocht gehouden. Ook in het Stadion droeg de bijeenkomst een ander karakter dan het vorig jaar. In plaats van een demon stratie werd het een feest en in plaats dat het publiek kwam betoogen was het gekomen om te kijken naar het programma, dat onder leiding van een aantal sociaal democratische kunstenaars was samengesteld. Het be gon met den intocht van de arbeidersjeugd centrale, dlo met haar vlaggen en kleurige vaandels een rond gang om het veld maakte. Zij werd gevolgd door leden van den arbeiders sportbond. Na het zingen van eenige socialistische liederen werd een groet gebracht aan het vaandel der S.D.A.P. De A.J.C. heeft vervolgens den Meiboom geplant, waarbij verschillende volksdansen werden uitgevoerd. De arbei ders-sportbond gaf een gymnastiekdemonstratie. Op de wielerbaan is daarna een wedstrijd gereden die be doeld was als parodie op de concurreerende dagbladen van verschillende politieke richting. Het spreekt van zelf, dat de dagbladen Volk en Voorwaarts als win naars uit den strijd kwamen. Het slot vormde een voetbalwedstrijd tusschen een elftal, voorstellende het satyriek bijblad van het Volk, de Notenkraker en het andere eltfal stelde kapitalisme voor, dat zelf in den vorm van een caricaturistisch figuur aanwezig was, alsmede ook de Notenkraker, het imperialisme, het alco holisme en het militairisme. Het geheel was ontworpen door den kunstschilder Joh. van Heil. De voetbalwed strijd tusschen de elkaar vijandige machten had een vreedzaam verloop en eindigde natuurlijk met een over winning van de Notenkraker. Om ruim vijf uur was het program afgewerkt, waarnaar ongeveer 20.000 toe schouwers hadden gekeken. De treurige stoet van de communisten. De Communisten hebben Donderdagmorgen op het Park-Schouwburgterreim een bijeenkomst gehouden waarna zij in optocht naar de Westermarkt trokken. Vooral veel schoolpeuters namen aan deze demonstra tie deel met bordjes waarop te lezen stond: Op 1 Mei niet naar school! Toen de stoet van het Park-Schouwburgterrein ver trok, telde hij een paar honderd deelnemers. Bij aan komst op de Westermarkt was dit aantal tot ruim 400 aangegroeid. Incidenten deden zich niet voor. T e 's-G ravenhage. Het hoofdmoment van de Meiviering door de S.D. A.P. en den Haagschen Bestuurdersbond was de op tocht, welke in den namiddag op de Prinsegracht werd opgesteld en waaraan 37 groepen, tezamen eenige dui zenden betoogers omvattende, deelnamen. Te kwart na drie vertrok de stoet. Een groote me nigte stond langs den weg, dien hij nam; vooral op de 's-Gravenzandelaan zag het zwart van de menschen. Te Rotterdam en Haarle m. Te Rotterdam bepaalde zich de 1 Mei-viering tot druk bezochte bijeenkomsten, met muziek, zang en declama ties opgeluisterd. Te Haarlem is het Donderdagavond in het centrum der stad onrustig gewest. Te omstreeks acht uur, nadat de 1 Mei optocht reeds was afgeloopen, verzamelden zich op de Groote Markt een groot aantal opgeschoten jongens, die het de politie lastig maakten en het ver keer belemmerden. Nadat de relletjes eenige tijd ge duurd hadden, gaf de dienstdoende inspecteur bevel de Groote Markt te ontruimen, waarbij van de blanke sabel en den gummistok werd gebruik gemaakt. Drie maal deed de politie een uitval, waarbij verschillende belhamels gevoelige klappen opliepen en kleine ver wondingen. Tot tien uur toe duurde de onrust, waarna het publiek aftrok. ZONDAG 4 MEI 1930. Hliversum (1071 M.) A.V.R.O.: 8.158.45 Lezing: „Het bovenzinnelijke in mensch en wereld". V.A.R.A.: 9.00 Berichten over postduiven, 9.05 Cursus door K. de Wit, 9.2Ö Orgfel- recital door Johan Jong, 9.45 Mededeelingen, 9.48 Le zingreeks over het Museum van den Arbeid, 10.15 Gra- mofoonmuziek. V.P.R.O.: 10.30 Kerkuitzending uit Bellevue te Amsterdam. A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein, 12.0112.40 Lezingreeks over: Oude en moderne Che mie, 12.402.00 Middagconcert door het AVRO-Octct, o.l.v. Louis Schmidt, solo-viool: Boris Lensky, 2.002.15 Gramofoonmuziek, 2.15 Verslag door een deskundig ooggetuige van den internationalen Voetbalwedstrijd Nederland-*-België gespeeld in het Olympisch Stadion te Amsterdam; 4.305.00 Gramofoonmuziek, in de rust poos Sportuitslagen door Vaz Dias. V.A.R.A:: 5.00 Gramofoonmuziek (298 M.), 5.15 Kinderuurtje. De fa milie Mulder. 6.00 Concert door het VARA-Orkst o.l.v. Hugo de Groot. A.V.R.O.: 7.308.00 Piano-Recital door Henriette Bosmans, 8.00 Tijdsein, Pers- en Sport nieuws Vaz Dias, 8.159.00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. NicoTreep, 9.009.45 Concert door een Oc tet, gevormd door het Concertgebouw Strijkkwartet en het Amsterdamsch Strijkkwartet; 9.4510.15 AVRO- Radio-tooneel, studio-opvoering van „Onbetaalde Reke ningen"; 10.15 Voortzetting Concert; 11.00 Gramofoon muziek, 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) KR.O.: 8.30—9.30 Morgenwijding. N.C.R.V.: 10.20 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk (Oude Kerk) te Amsterdam, voorganger: Ds. J. P. van Heest. K.R.O.: 12.00 Tijdsein, 12.01—12.20 Gramofoonmuziek, 12.20—12.30 Toespraak tot de luisteraars door Pastoor L. H. Per- quin, 12.301.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio, 2 00 2.30 Literair halfuurtje, 2.304.00 Middagconcert door het Muziekkorps van de „Staatsmijn Maurjts" te Lutte- radc; 4.005.00 Ziekenlof uit Bloemendaal. N.C.R.V.: 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Oo?terkerk) te 's- Gravenhage-Oost. Voorganger: Ds. Jac. van Nes Gz. K.R.O.: 7.30—7.55 Spreker: Pater A. J. Winkel O.P., 7.558.00 Voetbaluitslagen R.K. Voetbalfederatie, 8.01 8.05 Voetbaluitslagen dodr Vaz Dias, 8.058.10 Intenties van het Apostolaat des Gebeds, 8.1011.00 Concert door de gezamenlijke R.K. Kerkzangers te Amsterdam, 11.00 11.15 Epiloog door het Klein Koor o.l.v. Jos, H. Plek kers. MAANDAG 5 MEI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.00—6.00 n.m. 238 M.) 10.00—10.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.002.00 M'.d- dagmuziek door het AVRO-Kwintet, 2.002.45 Wenken op het gebied voor kookkunst door P. J. Kers, 2.45 4.30 Illustratieve filmmuziek uit het Rembrandt The ater te Amsterdam, 5.006.00 Kinderuurtje door Céline SchaakeVerkozen, 6.00 Tijdsein, 6.010.45 Gramofoon muziek, 6.30 Vaz Dias: Koersen, 6.457.15 AVRO-Boe- kenhalfuurtje, 7.157.45 Cursus Engelsch: beginners, 7.458.00 Gramofoonmuziek, 8.00 Tijdsein, 8.01 AVRO.- Radio-Tooneel, opvoering van „De tocht in de Wereld ruimte"; 9.4511.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep, 10.00 Persberichten Vaz Dias, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V 8.15—9 30 Tijdsein en Morgenconcert, 10.30 - 11.00 Korte Ziekendienst door Ds. J. A. Hoekzema, 11.00 11.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C, M, Doyen, 12.00—12.15 Politieberichten. 12.30—1.45 66e Or gelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, door Jan Zwart. 2.002.35 Gramofoonplaten, 2.35—3.15 Causerie over: „Dc kamerplanten in deze maand" door J. A. Herwig, 3.15 3.45 Cursus Knippen en Stofversieren, 4.005.00 Zieken- uurtje door Ds. G. R. Kuyper, 5.006.30 Concert, 6.30 7.00 Gramofoonmuziek, 7.007.45 Uurtje voor de Rij pere Jeugd, 7.45—8.00 Politieberichten. 8.00—8.30 Be- stuursmededeelingen door Mr. A. v. d. Deure, 8.308.50 Concert door: Mevr. Ina MulderBelser, alt-mezzo, Mej. Lucie van 't Erve, viool, J. H. E. Wittpen, fluit. Piet Halsemt, orgel en piano; 8.509.10 Rede van J. Schip per; 9.109.20 Vervolg concert, 9.209.40 J. Schipper vervolgt zijn rede, 9.4010.00 Vervolg concert, 10.00 10.10 Persberichten Vaz Dias, 10.1010.30 Vervolg con cert, 10.3011.00 Bezoek van den Radiodokter. DINSDAG 6 MEI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding. 12.002.00 Mid- dagmuzlek door het AVRO-Kwintet, 2.003.00 Gramo foonmuziek, 3.004.00 Knipcursus, door Mevr. de Leeuw van Rees, 4.004.20 Gramofoonmuziek, 4.205.00 So listenconcert, 5.306.00 Vooravond-concert te jeven door het Omroep-Oorkest o.l.v. Nico Treep, 6.00 Tijdsein, 6.01 Voortzetting concert, 6.30 Koersen Vaz Dias, 6.45— 7.45 Cursus Engelsch: Conversatie en gevorderden, 7.45 8.15 Causerie door Herman Rutters, over: Beethoven en zijn Scheppingen, 8.15 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. Eerste Concert van den Beet hoven-Cyclus, uit te voeren door het Concertgebouw orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg, Daarna: Persbe richten van Vaz Dias; 11.00 Aansluiting van het Carl- ton-Hotel te Amsterdam, 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O.: 8.15—9.30 Gramofoonmuziek, 11.30—12.00 Gods dienstig halfuurtje, 12.0012.15 Tijdsein en Politiebe richten, 12.151.15 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio, I.152.00 Gramofoonmuziek, 2.003.00 Vrouwenuurtje, 4.005.00 Gramofoonmuziek, 5.006.00 Concert, 6.00 6.15 Tijdsein en Nieuwsberichten in het Esperanto door P. Heilker. 6.156.20 Gramofoonmuziek, 6.20—6.30 Praatje over den Cursus Fransche Handelscorrespon dentie door J. J. Vermeeren, 6.307.00 Cursus Kerk latijn voor meergevorderden door Leo Speet, 7.007.45 Rondwandeling door de Fabrieken v.d. N.V. Heineken's Bierbrouwerij-Maatschappij te Rotterdam, 7.458.00 Po litieberichten. N.C.R.V.: 8.00—10.05 Uitzending uit de Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) te Haarlem; 10.05 II.00 Uitvoering van „Het lijden en sterven en de op standing"; 1005 Persberichten van Vaz Dias. Heen en terug. Een der grootste presta ties op het gebed van het burgerlijk vlleg- wezen. In een gesprek met journalisten heeft de Engelsche aviatrice, de 64-jarige hertogin van Bedford verteld dat zij op haar Vliegtocht naar de Kaap en terug, behalve Woensdag op de reis van Sofia naar Crouydon, bijna aan een stuk door regen had gehad. In de streek bij de groote Afrikaansche meren stond overal water en boven Soedam ontmoette zij een vrea- selijk onweer. Over een afstand van honderden mijlen hingen de wolken zoo laag dat zij net over de kruinen der boomen was heengevlogen. De hertogin van Bedford. Zoodra het weer beter werd, ging zij aan de stuurin richting zitten, maar tijdens het slechte weer was Bar- nard natuurlijk aldoor de bestuurder geweest. Zij zelf heeft vele uren doorgebracht met het pompen van ben zine uit de extra-tanks die In de vleugels aangebracht waren, om het reservoir voor den motor op peil te hou den. De hertogin zag herhaaldelijk olifanten, giraffen en leeuwen. De afstand van iets minder dan 19000 mijl is in nog geen tweehonderd vlieguren afgelged. De motor, een Bristol Jupiter van 500 P.K., hield zich uitmuntend. De oorzaak van de noodlanding op Dinsdag in Eul- garije was het gevolg van een verstopping in het olie filter, die mogelijk te wijten was aan de plotselinge ver andering van temperatuur. Toen de hertogin Woensdagavond Croydon bereikte, stegen verscheidene toestellen op om de luchtreizigers te begroeten. Een van hen schreef „Bravo!" in rook in de lucht, Sir Sifton Brancker, de directeur van het burgerlijk vliegwezen, noemt den vliegtocht de grootste prestatie op het gebied van het burgerlijk vliegwezen in jaren. Lord Thomson, de luchtminister, heeft de hertogin en haar tochtgenooten uit naam van den luchtraad telegra fisch gelukgewenscht Hun tocht is een nieuw bewijs van de voordeelen van luchtvervoer tot snellere ver binding van de rijksdeelen. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u onderstaand stukje in uw veel gelezen blad te willen doen opnemen. Bij voorbaat mijn dank. RADIO-LIEFHEBBERS! Men kan tegenwoordig genieten van Radio-uitzen dingen van vroeg tot laat en iederen dag. Een ieder, welke richting ook toegedaan, wordt begunstigd, door zijn uitzendingen, een ieder op zijn tijd. Ja, zoo moest het zijn, maar het komt helaas wel eens anders uit. Den eersten dag van Mei, stem ik mijn toestel af op Hilversum, de uitzending van de V.A.R.A., in de hoop dit zonder eenige storing, stagnatie of genereeren te kunnen beluisteren. Maar helaas. Ik had nauwelijks mijn toestel afgestemd of ontwaarde al spoedig een losge laten Mexlcaansche hond. Blijkbaar scheen het mij toe, dat deze toestelbezitter geen V.A.R.A.-vrlend was, doch welke omroepvereeniging deze ook is toegedaan, betreur ik toch zijn handelwijze, om op deze manier de V.A. R.A-vricnden tot last te zijn. De V.A.R.A. is toch al met zoo weinig zendtijd bedeeld en als men dan nog noor andersdenkenden wordt lastig gevallen, is het dubbel te betreuren. Laat een ieder beluisteren wat hem lijkt, doch hindert niemand in zijn genot. Op geen en kelen dag in de week, komt zulk genereeren voor, als juist op den eersten dag van Mei. Denk toch niet, ge achte genereerder, dat u door dit strijdmiddel den stroom der aanwas kan stuiten. Ik zou u daarom een raad willen geven, dergelijke pessimistische opvattin gen tegenover de V.A.R.A. achterwege te laten, hetwelk toch maar tweedracht kweekt. Het is wel waar, riher- gekras wijst niet precies de richting vanwaar het komt en zou het op verkeerde verdenkingen kunnen t itloo- pen en daarom wees moedig, en kom voor den dag en zeg wie u is, die den eersten Mei de bewoners van Petten heeft lastig gevallen, blijf niet enkel voor uw toestel zitten draaien, doch kom voor den draad en zeg: hier ben ik, als anti-V.A.R.A.-klant. Dat is moedig! U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend, EEN INWONER VAN PETTEN. DEN VOLGENDEN MORGEN. (Fliegende Blatter). Haal gauw een dokter, ik heb zoo'n raar gevoel in miin hoofd. Nog al wiedes. Te bent verkeert in bed gaan liggen, met het hoofd aan het voeteneind, bovenop de warme kruik. De toestand kritiek. Krachtiger maatre gelen van Engeland tegen de opstandelin gen. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de politieke mo dewerker van de „Daily Telegraph" vernomen, dat deze week een zeer uitvoerige gedachtenwisseling heeft plaats gehad tusschen de regeering te Londen en het Britsche bestuur in Indië. Het resultaat van deze gedachtenwisseling zou zijn, dat de Engelsche regeering bereid is, ook het scherp ste optreden van de Britsche autoriteiten in Indië t© ondersteunen. Dit beteekent waarschijnlijk, "dat de inhechtenisne ming van Gandhi, de Nationalistischen leider, die se dert 12 Maart zijn veldtocht voor burgerongehoorzaam heid voert, aanstaande is, juist op het oogenblik dat geruchten de ronde doen, volgens welke hij dezer dagen aan den oever van de rivier Taptl te Surat met d uit veering van een nog zorgvuldig verheimelijkt nieuw plan het begin zou willen maken. Hoewel de beslissing over zulk een kritieken maatregel, die zoolang mogelijk vermeden is om geen martelaar van hem te maken, aan de Britsch-Indische regeering staat, moet de On derkoning er vooraf de moederlandsche regeering over geraadpleegd hebben, met hierboven genoemd resultaat Men geeft er zich rekenschap van dat de Inhechtenis neming van Gandhi, den door de Hindoes vereerden, „mahatma", den staat van zaken plotseling verergeren zal, maar acht haar nooaig, om de nog ernstiger ge volgen, welke een straffelooze voortzetting van zijn propaganda zou meebrengen, te voorkomen. Met dat al blijft het een zeer ernstige stap, schrijft de N.R.Ct. Het lijdt geen twijfel dat het groote publiek in Engeland, ten gevolge van de censuur, niet voldoende ingelicht is over hetgeen er in Britsch-Indië gaande is. Het stelsel van inlichting bij stukjes en beetjes wordt nog steeds toege past Juist vanwege de bedrijvigheid van de censuur is het van beteekenis dat een telegram van Ashmead Barlett, den correspondent der Daily Telegraph te Bombay, d.d. Dinsdag, zij het met eenige vertraging, doorgelaten is, In dit telegram gewaagt hij van „algemeene onrust" in de Noordwestelijke Provincie, Punjab en de Vereenigde Provlnpiën een uitgestrekte breede strook, die van de Afgaansch-Indische grens in Zuidoostelijke richting langs Kashmir heen de Noordelijke grens volgt Er zou last gegeven zijn, om alle Europeesche vrouwen en kin deren, wanneer de overheid dit noodig acht, in de for ten onder te brengen. „Er loopen ook geruchten over ontevredenheid in enkele Sikh-bataljons, maar ik ver meld dit onder alle voor behoud." vervolgt hij. Dan onthult hij dat de twee peletons van de Royal Garhwall-fuseliers, die wegens hun „onbevredigende" houding uit Pesawar naar Abottabad zijn gevoerd, ge weigerd hadden, tijdens de onlusten op de volksmenigte te schieten. Gelijk gezegd, is het merkwaardig dat de Britsch- Indische censuur dit bericht na het bijna twee dagen te hebben opgehouden, ten slotte Donderdagavond naar Engeland over heeft laten seinen. In Engeland weet men nu niet alleen dat de Hlndoesche soldaten van de Garhwol-fuseliers geweigerd hebben, den bevelen van hun meerderen te gehoorzamen, maar ook dat er kwa de noten over de Sikhs gekraakt worden, die in hun godsdienstige belijdenis een mengsel van Hindoeisme en Mohammedanisme vertegenwoordigen. De Sikhs zijn vermaard om hun trouw aan de Britsche „raj" (gezag) en deze trouw heeft bij de groote Britsch-Indiscne muiterij schitterend de proef doorstaan. In den wereld oorlog vochten zij aan vele fronten en menig Sikh heeft toen de allerhoogste onderscheiding voor dapper heid, het Victoria-kruis, verworven. De Sikhs vormen ongeveer een tiende van de bevolking van Punjab en de helft van het inlandsche leger in Britsch-Indië is uit deze provincie afkomstig. De inlandsche troepen maken ongeveer twee-derden van het leger uit, de Britsche een derde. Opnieuw wordt Engeland door de verontrustende beriohten over den geest onder de in landsche troepen herinnerd aan de hier dezer dagen vermelde waarschuwing van Lord Ellenborough voor de Groote Muiterij, dat het eenige werkelijke gevaar voor het Britsche gezag in Indië een muiterij van het Inlandsche leger was. De Engelsche regeering zal niet lang meer kunnen wachten met een verklaring over den staat van zaken in Indië. Wat totdusver in het Lagerhuis medegedeeld is, had niets om het lijf. Ook in het Hoogerhuis heeft gisteren Lord Peel aan de regeering gevraagd, of -:ij een verklaring kon afleggen „over de jongste rustversto ringen en onwettige bedrijvigheid in Indië". Door schuld wordt de mensch een slaaf. o Een kind heeft nooit eerbied voor een mensch die zijn bedaardheid verliest. o De ware levenskunst bestaat in toegepaste ervaring. o Al wat u het beste is gebleken, zij u een onover* treedbare wet.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16