HARENKARSPEL. LANGENDIJK Plaatselijk Nieuws. Kantongerecht Schagen. Met het mes. Kano omgeslagen. KOEGRAS Doodelijk vlieg-ongeval op de Kooij. WINKEL NIEUWE NIEDORP Binnenlandsch Nieuws. De mysterieuze moord te Abcoude. Gemengd Nieuws. Vechtende afgevaardigden. De petoleumbrand te Moreni. De Belgische aardappel-crisis. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand April 1930. Geboren: Jan, zoo van Cornelis Goet en Haartje Deutekom. Johannes Anthonius, zoon van Willam Smit en Ava Geertruidt Boekei. Ondertrouwd: Cornelis Glas, 23 jaren, te Haren- karspel en Anna Pancras, 23 jaron, te Nieuwe Nie- dorp, onlangs te Warmenhuizcn. Simon Kaandorp, 22 jaren, te Heiloo en Geertruida Pancras, 19 jaren, alhier. Bruin Visser, oud 31 jaren, te Sijbekarspel en Antje Brugman, oud 27 jaren, alhier. Getrouwd: Pleun Middelkoop en Trijntje Kouwen- berg. Teunis Mantel en Maria Jonge jan. Cornelis Glas en Anna Pancras. Simon Kaandorp en Geer truida Pancras. Overleden: Johanna Maria van Loenen, oud 89 ja ren, weduwe van Michiel Johan Bruinvis. Bij de heden gehouden Bestuursvergadering van het onderlinge veefonds alhier, bleek dat er over de maand Februari verzekerd waren 902, Maart 888, en April 874 stuks vee. Verloren of afgekeurd waren 13 stuks. De omslag werd bepaald op Febr. f 0.70, Maart f 1, en April f 0.60. De geheele schade bedroeg f 2046.30. OUDKARSPEL. Onder groote belangstelling voornamelijk van de jeugd had Vrijdagavond een groote demonstratie plaats van de brandweer. Zooals men weet heeft de pomp hier plaats moeten maken voor brandslagen op de waterlei ding. Door 't feit, dat we hier rechtstreeks op de hoofd leiding zijn aangesloten, verkreeg men tengevolge van de flinke druk een zeer krachtige waterstraal, die ruim schoots boven de huizen uitspoot. Alle brandkranen, en dit zijn er 22, werden geprobeerd. Het is mogelijk om op één brandkraan twee slangen te koppelen; ook kan men door een bajonetsluiting eenigé slangen weer aan elkaar sluiten. Van 2 brandkranen, die geruimen af stand van elkaar liggen kan men zoodoende vier stra len op één doel richten. Met onverminderde kracht za gen we vier stralen tegelijk werken. Het resultaat was zeer goed te noemen. Naar ons de burgemeester mededeelde, zijn er 3 stel len slangen met de bijbehoorende materialen resp. voor het zuiden, midden en het noorden van het dorp. We kunnen dan ook zeggen dat de brandweer prima geregeld is, wat voor alle inwoners een geruststelling is, daar men een brand spoedig zal kunnen bedwingen. Oolc op de verschillende eilanden zijn brandkranen kortom, overal In 't dorp kan men vlug en krachtig ingrijpen bij een eventueelen brand. Bravo, brandweer van Oudkarspel, wij vertrouwen op uw kracht en wij verwachten van u, dat gij altijd pa raat zult zijn en 't brandmonster uit onze hulzen zult verbannen. Als bijzonderheid kunnen we vermelden, dat er nu in Mei nog bijzonder veel kool ligt opgeslagen. We ver namen, zelfs nog van over de 400 wagons Deensche witte. De keuring voor de dienstplichtigen alhier zal gehou den worden op Dinsdag 13 Mei. ALKMAAR, 2 Mei. Andijvie f 2.50, bloemkool I f 32, II f 1619, kropsla f 1.10—7.10 per 100 stuks, asperges f 2567, prei f 1.90 4.30, rabarber f 29, raapstelen f 1.80, radijs f 1.50- 3.70, per 100 bos, perziken f 0.20 per stuk, postelein f 0.650.81, spinazie f 0.100.29 per bakje, peulen f 53. D. spercleboonen f 58, witlof I f 9.9013.10, n f 4.40- - 7.40 per 100 pond, roode kool f 2.104, uien t 0.60 per 100 Kg. Schriftelijke uitspraak. DE AANRIJDING OP DEN MEELDIJK. Donderdag heeft de Kantonrechter sciiriftelija uit spraak gedaan in de zaak tegen den heer D. Sch. uit Anna Paulowna, terzake een aanrijding, die hij ge had heeft op den Meeldijk te Barsingerhorn, waar hij met zijn auto het erf van den heer Vorn. Wit afreed en daarbij in botsing kwam met den motor rijder Dingemans. De heer Sch. werd veroordeeld tot f 12 boete of 12 dagen hechtenis, terwijl de civiele vordering ad. f30 door den heer Dingemans ingesteld tegen ver dachte, werd ontzegd. SCHOOLBEVOLKING. Het aantal leerlingen op onze openbare lagere school bedroeg op 1 Mei 340. 41 Leerlingen werden --nieuw ingeschreven; 36 verlieten de school. Het aantal jon gens overtreft dit jaar het aantal meisjes. MABKTOVERZICHT. De handel ln vette koeien was Donderdag j.1. heel gewoon, prijzen 54 ets. De kalf- en gelde koeien wer den weer duur en vlug verkocht. De pinken werden stug duur verkocht, prijzen tot 210 gld., dat zegt iets. Het is wel een eigenaardig verschijnsel dat het rundvee zoo duur is," gezien de opbrengst van de boter, kaas en melk. Nuchtere kalveren werden vlug en duur verkocht dat zijn prijzen tot 28.50 gld. Paarden hoegenaamd geen handel. In de schapenhandel was het nu juist niet zoo roos kleurig. Oude slachtschapen, de beste, golden niet meer dan 47 gld. De handel in overhouders was stug. De handel in bokken en gelten was heel goed. De vette varkens kregen een reuzen val, hoogste prijs 35 ets. Oorzaak f 't spek is geen cent waard, met andere woorden: onverkoopbaar. De handel in biggen en schrammen was zeer matig, wat wel te begrijpen is. Op de kippenmarkt was het zeer stil, prijshoudend. Boter weer minder; handel goed. Komt er meer bo ter, dan komen er beslist meer kooplui. GEMEENTE SCHAGEN: Ondertrouwd: Cornelis Pleter Schrijver, oud 24 jaren, melkcontroleur te Sint Maarten, en Alida Brouwer, oud 20 jaren, zonder beroep te Schagen; Jacobus Tromp, oud 21 jaren, loodgieter, en Maria Verlaat, oud 20 jaren, zonder beroep, belden te Schagen. POLITIE. Vermist: een kaif. De Amsterdamsche centrale recherche stelde gister te Abcoude een onderzoek ter plaatse in. De Amsterdamsche recherche die werkte onder leiding van hoofdinspecteur Van Slobbe had zich de medewerking verzekerd van eenige speurhonden, doch er werd niets gevonden. De Officier van justitie en de rechter-coromissarls uit Utrecht waren gister eveneens te Abcoude aanwezig. Eurgemeester Jhr. mr. C. Dedel dringt er op aan, dat de bestuurder van de auto, die Dinsdagavond 29 April j.I. om circa half tien op den Geindijk reed ln de rich ting van Abcoude, zich bekend maakt. De automobilist behoeft niet te vreezen voor aanhouding. Het lijk van De Bruin is door de justitie vrijgegeven en zal heden te Nigtevecht worden ter aarde besteld. De kogels vermoedelijk voor een ander be stemd. Nu thans de bijzonderheden van de wandaad in allen omvang bekend zijn, wint het vermoeden meer en meer veld, dat degene, die de doodeltjke revolverschoten op De Bruin heeft gelost, hem voor een ander heeft aan gezien. In verband hiermede heeft de Amsterdamsche re cherche gisterochtend een bezoek gebracht aan den heer A. B. J. H. te Weesp, grossier ln koloniale waren. Genoemde heer komt vaak in de avonduren per fiets in de omliggende plaatsen en heeft dan dikwijls ook geld geïncasseerd bij zijn afnemers. Ook den avond van den moord op De Bruin vertoefde H. in Abcoude, het geen hij eiken Dinsdag pleegt te doen om met zijn klan ten af te rekenen, zoodat degene, die kwade bedoelingen had, hiervan op de hoogte kon zijn, Toevalligerwijze is H. Dinsdagavond tot zeer laat in Abcoude gebleven, waaraan moet worden toegeschreven, dat hem het wree- de lot bespaard ia, dat De B. trof. In houding en uiter lijk, vooral wanneer beiden op de fiets zaten, veel ge lijkenis waar te nemen en vooral ln het donker is de vergissing van den misdadiger zeer goed te begrijpen. ZOMERTIJD. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat do zomertijd aanvangt den loden Mei. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam, op den dag waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur in dien voormiddag, het geacht wordt te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang naar den zomertijd geschiedt m. a. w. dit jaar dus in den nacht van Woensdag 14 Mei op Donderdag 15 Mei om 2 uur. NA HET ONGELUK TE HELMOND. De directeur hersteld. Gister zijn de werkzaamheden in de chemische fa briek te Helmond waarin Donderdagmorgen het be kende noodlottige ongeluk plaats had. (Zie voor bijzon derheden elders in dit nummer), hervat. De directeur, de heer Neles, is hersteld uit het gast huis ontslagen. VAN EEN SCHOORSTEEN GEVALLEN. Een 50-jarlge werkman gedood. Gistermorgen is van den in aanbouw zijnden hoogen fabrieksschoorsteen bij de firma Hooites Beukema te Hoogezand de werkman Fr. Steirl van Rotterdam pl.m. 50 jaar oud en gehuwd, naar beneden gevallen. De on gelukkige was onmiddellijk dood. Ernstige vechtpartij te Gulpen. Een der vechtenden gedood. De vermoede lijke dader gearresteerd. Naar uit Heerlen in Zuid-Limburg gemeld wordt, bekwam bij een vechtpartij tusschen twee bewoners van Gulpen zekere L. zulke ernstige steekwonden, dat hij aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke dader D. wist te ontvluchten. De marechaussee van Gulpen is er echter in geslaagd, hem te arresteeren, waarna hij ter beschikking van detn officier van Justitie te Maastricht is gesteld. Gevolg van een oude vecte. In verband met deze noodlottige vechtpartij, ver neemt de „Tel." nog, dat de dader, de 22-jarige D., en het 51-jarig slachtoffer, elkaar in een café te Gul pen hadden ontmoet Toen zij samen huiswaarts gin gen is er tusschen hen niets voorgevallen. Voor de woning van L. echter trok D. onverhoeds zijn mes, waarmede hij dein ander in het hoofd trof, met het reeds gemelde gevolg. De aanleiding tot dit geweld dadig optreden schijnt een oude veetc te zijn. De da der vluchtte na het miedrijf op de fiets, doch keerde later naar zijn woning terug, waar hij werd aange houden. Hij ontkent tot dusverre alle schuld. WEER TWEE! Kind overreden en gedood door de auto van den vader. Gistermorgen is het dochtertje van den heer Reijn- ders, drukker te Beek bij Maastricht, onder de auto van haar vader geraakt en op slag gedood. Doodelijk auto-ongeval. Gisteravond is een twaalfjarig meisje, tenvijl zij uit de woning, gelegen aan de Oranjestraat te Tubber- gen kwam loopen, onder een juist passeerendc auto geraakt en op slag gedood. Noodlottig ongeluk ln de hoofdstad. Eén der inzittenden verdronken. Gistermiddag is in het Amstelkanaal bij de Rijn straat te Amsterdam een kano omgeslagen, waarin twee mannen van omstreeks 24 jaar zaten. Een der drenkelingen is door een voorbijganger, die onmid dellijk te water sprong, gered. De andere is eerst 10 minuten later door het. per soneel van een schuit der stadsreiniging opgehaald. Een dokter, die toevallig ter plaatse was, kon slechts den dood vaststellen. Het lijk van den verdronken jongeman is per ziekenauto naar een gasthuis ver voerd. AUTOGARAGE AFGEBRAND. huizen; aan A. Vader te Barsingerhorn tot het bou wen van een woonhuis aldaar door de firma A. Droog Kz. te Kolhorn. Aan de Vereeniging voor Doofstommenonderwijs te Amsterdam is door B. en W. vergunning verleend tot het houden eener collecte. i Politie. Gevonden: een dekkleed. De alhier gehouden Emmabloemcollecte heeft opge bracht een bedrag van f 85.91. In de gehouden vergadering van de vereeniging D.O.G. Is besloten, behoudens goedkeuring van den Raad dezer gemeente, aan welk college wederom subsidie zal wor den gevraagd, om de jaarlijksche schoolreisjes te hou den op 2 en 7 Juli e.k. Op initiatief van de Ver. D.O.G. is een bespreking ge houden over de oprichting van een Woningbouwver eniging. Verschillende personen spraken zich voor de oprichting van een dergelijke vereeniging uit, anderen bestreden dit Tenslotte werd een voldoend aantal per sonen bereid gevonden hunne medewerking te verlee- nen, zoodat tegelegenertijd de definitieve oprichting eener vereeniging hier ter plaatse kan worden tegemoet gezien. Aan het doel en het streven zal dan nadere bekendheid worden gegeven. Jachtvliegtuig van geringe hoogte neerge stort, Een 28-jarige bootsman gedood. Op het terrein van het Vliegkamp „De Kooij" hoeft Vrijdagmorgen te ongeveer elf uur weer een ernstig vliegongeval plaats gehad en helaas kostte dit onge val ook weer een menschenleven. Het vliegtuig, ge merkt D 21 en bemand en bestuurd met den boots man Klaver, vloog in de buurt van het vliegveld, toen door het plotseling stilstaan van don motor, de vlieger genoodzaakt was om te dalen. Hoe dit echter gebeurde, daarvan hoort men ver schillende lozingen, zal wel nooit opgehelderd wor den, maar een feit is, dat het vliegtuig op het mo ment, toen het het veld bereikte, daarop geheel te pletter sloeg en geen spaan van heel- bleef. Niet alleen dat de machine vernield werd, maar ook de bestuurder werd, deerlijk verminkt, hetwelk wel het allerdroevigst is van dit ongeval. De dood is bijna onmiddellijk ingetreden, zoodat'men slechts het verminkte lijk naar het Marine-hospitaal kon vervoeren. Klaver was gehuwd, en vader van drie kinderen, waarvan het jongste 4 maanden oud is. Voor deelname aan de dit jaar te houden herha lingsoefeningen, zijn van uit deze gemeente opgeroe pen de dienstplichtigen: J. D. Kamp, lichtinig 1924, G. Dam, lichting 1925; J. Koomen, sergeant, lichting 1925; P. Langedijk, lichting 1925; L. H. E. de Ridd»n\ sergeant, lichting 1927 en J. Silver, lichting 1927, al len behoorende tot het 21ste regiment Infanterie. De dienstplichtige onderofficieren moeten opkomen 31 Juli en de overige dienstplichtigen op 7 Augustus a.s. allen tot 24 Augustus d.a.v. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand April 1930. Geboren: Francisca Dieta, dochter van Abraham van Splunter en Maria Cornelia Los. Gehuwd: Jan den Adel, 30 jaren en Meinsje de Boer. 21 jaar. Jan Bakker, 31 jaar en Guurtje Stuij, 24 jaar. Overleden: Cornelis Vries, oud 85 jaar, weduwnaar van Cornelia Winkel. Martha Susanna Janzen, oud 52 jaar, echtgcnoote van Cornelis de Haan. Het Onderling Veefonds alhier hield Vrijdavond een buitengewone vergadering van deelhebbers in „de Prins Maurits". Aanwezig 24 leden, benevens voorzitter en secretaris. De Voorzitter, de heer A. Visser, opent de vergade ring met wel'kom en memoreert, dat tot heden altijd de vergadering van het Veefonds een zeer gezellig verloop hadden. Spr. vindt de reden van deze bijeenkomst ech ter minder aangenaam. Het blijkt, dat enkele heeren nogal reglementair te werk gaan, waardoor voorzitter zich genoodzaakt gevoelt in 't vervolg ook meer de reglementaire verplichtingen krapper na te komen. Als punt 1 van de agendat wordt door de vergade ring besproken een ingekomen schrijven vaD den deel hebber M. Grootes, en 9 anderen om ingevolge arti kel 20 een vergadering te beleggen in verband met het besluit, genomen op de deelhebbers-vergadering deto 17 Febr. j.1. ter zake het niet mee opnemen van koelen inet een gaatje in 't oor (reactie-dier). Voorzitter geeft omtrent dit punt het woord aan den heer Grootes. Verschillende grieven worden door de oppossanten van het genomen besluit naar voren gebraoht, welke echter meerendeels wijzen op eigen persoonlijk belang en het belang van 't geheele fonds over 't hoofd ge zien wordt. Uit eeh en ander kan echter opgemaakt worden, dat ze van de bedoeling van het genomen besluit niet veel hebben begrepen. Als hun een en ander door Voorzitter dan nog eens nauwkeurig duidelijk is gemaakt, lijkt de oppositie tij delijk bij enkelen wel te verslappen, om zich later ech ter weer opnieuw te verheffen, wat als gevolg heeft, dat enkele heftige en minder aangename discussies volgen, welke tot geen overeenstemming kunnen lelden. Het persoonlijk belang treedt steeds op den voorgrond. Tenslotte wordt tot stemming overgegaan en blijft het besluit der vorige vergadering met 17 stemmen voor en 7 tegen tegen, gehandhaafd. Als punt 2 van de agenda, een bestuursvoorstel tot wijziging van artikel 12 van het reglement, wordt na bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Er zal aan dit artikel worden toegevoegd: „Bij niet naleving van deze bepaling kan het Bestuur de uitbeta ling geheel of ten deele inhouden." In de rondvraag, vraagt de heer H. Rezelman. wan neer hij wil bedanken als 1$ van 't fonds, zijn koeien er uit kunnen. Door den secretaris, d.en heer D. Pool wordt toege licht dat zulks per 1 Nov. kan geschieden, althans vol gens het reglement. De Voorzitter vraagt de vergadering, waar de oppo santen zich blijkbaar nog al gedupeerd gevoelen, nog maar eens van de bepalingen van 't reglement af te wij ken en clementie te gebruiken. Een en ander kan de goedkeuring van de vergadering wegdragen, Ze willen de heeren, die niet te overtuigen zijn, het zoo gemakkelijk mogelijk maken. Het gevolg is dat de heeren D. Koorn Kz., en Jn Vethman direct bedanken, terwijl de heeren Grootes, Rezelman, Smit, Kooij en Koorn een maand wachttijd wenschen om in een ander fonds te gaan, wat hun wordt toegestaan. Hierna komt nog even ter sprake de verwerkingsin richting te Schagen. Terwijl de heer v. d. Wal niets dan lof hoort over uit betaling enz., wordt van een andere kant beweerd dat zulks wel iets te wenschen overlaat Hoewel er stem men worden gehoord, niet meer aan de \*erwerkingsin- richting te leveren, wordt hieromtrent toch geen besluit genomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering onder dankzegging gesloten. (Zie ook elders in dit nummer). Naar aanleiding van een in de bladen gepubiiceerden omroep van de politie hebben den commissaris van po litie in de 7e sectie wel reeds enkele berichten bereikt, doch deze zijn tot dusverre nog van getfn waarde ge bleken. Naar enkele gegevens wordt een nader onder zoek ingesteld. Met dat al is de dader van den moord op C. de Bruin nog niet ontdekt. De politie heeft gistermorgen laten dreggen in het water van de Singelgracht (Maurits- kade). waar het rijwiel gevonden werd, doch ook dit dreggen heeft niets opgeleverd. Vier auto's verloren. Vermoedelijk door een brandende signret, in een luxe-auto achtergelaten, is in den nacht van Donder dag op Vrijdag do autogarage van den heer D. van deer Muis te Boelenslaan in vlammen opgegaan. Me de verbrandden vier auto's. Assurantie dekt de schade. In Noord-Brabant. Donderdagmorgen ontstond door tot nu toe onbe kende oorzaak brand in een perceel heide, gelegen onder Zesgehuchten, toebehoorende aan baron van Tuyll van Serooskerken te Heeze. Aangewakkerd door den tamelijk sterken wind breidde het vuur zich snel uit. Rijks- en gemeentepolitie, een jacht opziener en verschillende boeren, die in de omgeving werkten, waren spoedig bij het terrein van n brand. Met vereende krachten hegon men het bius- schingswerk. Het mocht den blusschers na kracMi- gen arbeid gelukken het vuur meester te worden. Ongeveer 15 20 h.a. heide brandden af. Door het tijdig en krachtig optreden der bovenge noemde personen zijn uitgestrekte mooie denivu- bosschen gespaard gebleven. ONGELUK BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Arbeider op het Kornwerderzand door bak met zand doodelijk gotrolfan. Donderdag heeft in den sluisput op het Kornwer derzand een ernstig ongeluk plaats gehad. Een gi- huwde arbeider, afkomstig uit Nieuw-Beerta, die bij een hijschkraan bezig was zand op te ruimen, kr-eg een geladen bak met zand op het hoofd, waard >or hij op slag gedood werd. De oorzaak van dit tragnch ongeluk moet gelegen zijn in het feit, dat de rem men van de hijschkraan niet in orde waren, wani- door de bak naar beneden sloeg. De ongelukikge was vader van drie kinderen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vee ln de vlammen omgekomen. De woning van den landbouwer M. Gaïema te Tzetgaaet is een prooi der vlammen geworden. Te- vcais verbrandden 2 paarden, 2 stieren, 4 koeien en eenige biggen. Alles was verzekerd. RELLETJES IN LETLANDSCHE GEVANGENISSEN Het Letlandsche telegraafagentschap meldt, dat op lMei in verschillende gevangenissen de communis tische gevangenen getracht hebben onlusten te stich ten. In de centrale gevangenis te Riga sloegen zij de meubels kort en klein en sloegen zij do vensters in. Er moesten militairen aan te 'pas komen om de com munisten in een geïsoleerde cel op te sluiten. Te Daugarpils gebeurde iets dergelijks. Te I ibau en Mi- tau konden de opstandige elementen snel geisoleerd worden. In totaal zijn meer dan honderd communis tische gevangenen geisoleerd. Gisteren was de orde overal weer hersteld. Tusschen communisten en Duitsche socia listen ln het Tsjecho-Slowaaksche parlement Bij de stemming over de werkloozenwet in het Huis van Afgevaardigden te Praag, is het gisteren tot la waai en handtastelijkheden gekomen. Toen artikel één was aangenomen, begonnen de communisten te tiersn en een hunner wierp de Duitsche socialisten pakken drukwerk naar het hoofd. Voor de communistische banken ontspon zich een verwoede twist tusschen de communisten en de Duitsche socialisten, waarbij ie communist dr. Stern, den socialist Catz een oorvijg toediende. De ordebewaarders slaagden erin de rust te herstel len, waarop de stemming werd voortgezet en het ont werp in eerste lezing werd afgedaan. Voor echter de vergadering werd gesloten viel Catz dr. Stern, die in de rfj naast hem zat aan, en gaf hem eenige draaien om de ooren. Er dreigde een algemeene vechtpartij en het kostte heel wat tijd om de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen. DE BIOSCOOPRAMP TE PAIS LET. De directeur vrijgesproken. Uit Londen wordt gemeld: De directeur van de bioscoop te Paisley in Schot land, waar onlangs 70 kinderen bij een paniek het le ven verloren, is gister te Edinburg door een jury on schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde mis drijf van het veroorzaken van dood door schuld en ln vrijheid gesteld. Eerst gedacht dat de brand vanzelf was uitgegaan, doch daarna weer met hernieuw de kracht begonnen. Uit Boekarest (Roemenië) wordt gemeld: Naar men weet. staat reeds sedert maanden te Moreni een petroleumsonde in brand. Naar het W.B. meldt, zakte in den nacht van 1 op 2 Mei plotseling de hooge vlammenzuil met een doffe knal in elkaar, zoodat men meende, dat de brand vanzelf was uitgegaan, maar kort daarop volgde een nieuwe ontploffing, die verge zeld ging van een steenen- en aschregen. De opening der sonde was grooter geworden en kratervormlg, de vlammen hebben nu niet meer den vorm van een zuil, maar breiden zich naar alle zijden uit en ontwikkelen zeer veel rook. De werkzaamheden en het geologisch onderzoek aan de sonde moesten worden gestaakt Nederland een ernstige concurrent Op richting van aardappelmeelfabrieken. Hoo ernstig de crisis in den Belgischen aardappel- handel is. valt bijzonder op, als men bedenkt, dat de gemiddelde aardappelprijs, die in 1927 en 1928 nog 85 francs per 100 K.G. bedroeg, en in de eerste 10 maanden van het afgeloopen jaar 62 fr., thans is ge daald tot 1828 fr., al naar gelang van de soort. Voor al in de prov. Namen en Luxemburg zijn de prijzen laag, zelfs 12—15 fr. per 100 K.G. Door de invoerrechten (33 francs) ondervindt de export naar Duitschland groote belemmering, terwijl Frankrijk (7 fr.) zélf een groot overschot heeft. Volgens consulent jhr. Van Vredenburgh was Ne derland, dat groote hoeveelheden uitstekende aard appelen naar België zond. een ernstige concurrent. Er wordt thans onderzocht, of het mogelijk is, één of meer aardappelmeelfabrieken op te richten, b.v. in Luxemburg. In 1928 voerde België 10 millioen K.G. aardappelmeel in voor een waarde van 6214 millioen fr. Men meent nu, dat men de aardappelmeelberei- ding zélf best ter hand kan nemen (tot dusver be staan er in België nog geen fabrieken van dat pro duct). MOEDER MET HAAR TWEELING DOCHTERS LEVEND VERBRAND. Reuter seint uit Londen: Een auto, waarin een moeder met haar tweeling dochters van 18 jaar zat, is bij Edinburg over den kop geslagen en in brand gevlogen. De inzittenden zijn levend verbrand en haar lijken zijn onherken baar. Ook twee hondjes zijn omgekomen. HEVIG GEVECHT TUSSCHEN HINDOES EN MOSLIM. Naar aanleiding van het dooden van een buffel. Reuter seint uit Lucknow in Britsch-Indië: Volgens een regecringscommuniqué hebben zich op 30 April j.1. ongeregeldheden voorgedaan in het dorp Chadcstra, 80 K.M. ten Noorden van Benares. Naar aanleiding van het dooden van een buffel ontstond een vuurgevecht tusschen Hindoes en Mohammeda nen, waarbij twaalf personen werden gewond, van wie er een. en Hindoe, later aan zijn verwondingen overleed. Acht huizen van Hindoes werden in brand gestoken. De autoriteiten zijn den toestand thans vol komen meester. Nog steeds onopgelost. BOSCH. EN HEIDEBRANDEN.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19