Alltntti Ninws- Mraiimit- Lnilimllii, Onze Heeren-Kleeding. C. v. TRIET Herziening van het Hypotheekrecht. HAAR SPROOKJESPRINS Den Helder. heeren-baai Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Wat moet het doel zijn: winst of voorziening? Grootere zekerheid voor den Hypotheekhouder. Donderdag 1 Mei 1930. scimn 73ste Jaargang No. 8655 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot "s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers C cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. De crisis van den overvloed, waaronder de mensch- heid sinds eiengen tijd gebukt gaat, bezorgde den heer Colijn als redacteur van „De Standaard" een inge zonden stuk van een in het nauw gedreven lezer, die piekerde over de vraag, hoe de ongekende overvloed van graan te rijmen is met den hongersdood, die duizenden ten grave sleept. Deze lezer schrijft o.m.: „Dit deed het kapitalisme, zeide de Socia list. Het produceert om winst. Maar de Socia listen willen een voortbrengingswijze, die op voorziening zal zijn gericht Kan tegen dit laatste bezwaar b estaan?" Hierop antwoordt de redactie om te beginnen het volgende: „Het komt ons voor, dat even nadenken het antwoord op zulk een vraag reeds kan brengen. Stelt men de vraag, of er iets op tegen is, dat de productie zich richt op de voorziening in de behoefte, dan kan het antwoord natuur lijk niet anders dan ontkennend zijn. Hoe zou hier eenig bezwaar kunnen bestaan? Niets zou wenschelijker wezen dan dat de pro ductie en de-distributie daarvan zoo waren in gericht, dat er steeds overal een voldoende voorziening zoude zijn in de bestaande be hoefte." Men neme ons niet kwalijk, maar dit klinkt so cialistisch! En dat in De Standaard! Wat moet, zou men willen vragen,- het noodzakelijk gevolg zijn van deze opvatting? Ons dunkt, dat de consequentie geen andere kan zijn dan deze, dat De Standaard zoo krachtig mogelijk gaat strijden voor productie, die op voorziening is gericht dus voor een socialistische productie-wijze. We hebben het al meer gezegd: met een woord maakt men de menschen niet meer aan het schrik ken. De meesten van ons zijn nu wel zoo verstandig om te vragen wat wordt bedoeld, zonder voor den klank van een woord op den loop te gaan. Wat jaren geleden, radikaal, socialistisch of Joost mag weten hoe, genoemd werd, is nu door ieder aanvaard. On ze kinderen zullen allerlei kwesties, waar wij nog vreemd tegenover staan, doodgewoon vinden en zich verbazen, dat wij ze niet aandurfden. Inmiddels leven we echter nog in het heden en wat we hierboven aanhaalden, is niet het volledige antwoord van De Standaard. Voorloopig houdt de redactie zich nog maar bij de productie om winst, wat zij aldus beredeneert: „Een heel andere kwestie echter is, of de thans bestaande productiewijze, die men dan kapitalistisch noemt, zulk een voorziening te genhoudt, en of een andere productiewijze, die van het socialisme, haar beter zoude kunnen verzekeren. Daar gaat het om. FEUILLETON door C. a'. WILLIAMS ON. 2. Er was een poppenhuis, een Arke Noach's en zoo'n «chat van een Teddy Beer, dat het kind Desmond graag al haar schatten had gegeven (met en benevens haar lange roode krullen, door de dorpsbewoners zoo bewonderd), als zij hem had mogen bezitten. Men had haar zelfs nooit toegestaan om met het speelgoed te spelen, ofschoon zij het in oogenschouw nam als moe der zoo nu en dan deze heerlijke kamer luchtte. Naast Betty's kamer en erin uitkomend was een klein vertrek je, dat oorspronkelijk bestemd was geweest voor de kleedkamer van een gehuwd paar. Nu zou het gebruikt worden voor de kamenier; want mevrouw Parmalee had getelegrafeerd: „Juist te New-York aangekomen; geen tijd om eerder te schrijven. Arriveeren te Silver- wood 14 Juni vóór het diner, blijven twee dagen voor zaken. Dienstboden niet noodig. Ik hoop, dht u het af zult kunnen. Maak mijn kamer en die van juffrouw Sheen gereed benevens een voor Fransche kamenier." Terry waagde het te hopen, dat Betty, die nu te groot zou zijn voor speelgoed, haar den Teddy beer zou ge ven. Misschien had zij wel chocolaadjes meegebracht. De meid zou moeder helpen met het huiswerk en alles zou verrukkelijk zijn. Dit waren de dingen, welke het kind wist of dacht over mevrouw Parmalee, over juffrouw Sheen en haar eigen familie. Een der vele dingen, welke zij niet wist of dacht, was dat in het huis Parmalee zij van niet meer beteekenis was dan een vlieg, een wat lastige en ongewenschte vlieg. Pas toen zij en moeder bezig waren erwten te doppen voor het diner, kreeg Terry haar eerste teleurstelling. „Gelooft u, dat Betty Sheen mij haar Teddy beer zal geven?" Zij kon zich niet weerhouden het te vragen. „Juffrouw Sheen," verbeterde moeder. „Neen, ik geloof niet, dat zij je wat ook geven zal. Waarschijnlijk weet zij niet eens, dat jij bestaat. En denk erom, Tere- Nu is de tegenstelling: thans wordt gepro duceerd om winst, terwijl in het socialisme ge produceerd zal worden ter voorziening in de behoeften, geheel valsch. Elke productie wil in de behoeften voorzien. Laat iemand maar eens iets produceeren, waaraan geeneriei behoefte bestaat. Hij zal aan winst niet behoeven te denken. In het huidige maatschappelijk bestel, dat zijn gebreken heeft, wordt door de productie in de gerezen behoefte op een wijze voorzien, die in meenig opzicht bewonderenswaardig is. Dat opvolkom vrije wijze, door vrij wer kende krachten in het leven, b.v. een wereld stad met haar millioenen inwoners eiken dag weer het noodige ontvangt, zóó, dat het maar zelden spaak loopt, is iets, dat ons wel in ver bazing mocht zetten. Wij denken er te weinig over na, wat hiervoor noodig is. Wat dit be teeken t, zien wij, als de regeering des lands dit vrije spel der krachten wegneemt en er haar zorg voor in de plaats stelt. B.v. ten onzent in de noodzaak der distributie in oorlogstijd, en veel erger onder het socialistisch regime in Rusland." Wij zijn het ten deele met De Standaard eens, dat het, althans in normale tijden, met de voorziening in onze behoeften, ook als we in een wereldstad wo nen, voor wier ingezetenen alles moet worden aan gevoerd, op rolletjes loopt. Een paar kleinigheden mag men toch wel in het oog houden: Zoo'n wereldstad kent armoe-buurten en weelde- wijken. In deze laatste zal wel steeds in alle be hoeften worden voorzien, maar in de andere? Zoo'n wereldstad telt vele krotwoningen en ook huizen als paleizen. Deze bieden meer dan waaraan een mensch „behoeft e" heeft, en de eerste? Ze zijn een mensch onwaardig en niettemin We maken den zin niet af. Dat doe ieder naar zijn temperament. De manier waarop De Standaard tracht te bewijzen, dat elke productie in de behoeften wil voorzien, snijdt o.i. ook geen hout. Wie iets produceert, waar aan geenerlei behoefte bestaat, haalt natuurlijk een strop. Toch werken we allen om de winsit en niet om elkaar het leven zoo goed en zoo aangenaam mo gelijk te .maken. Bovendien doen we het zonder eenigen regel, zonder onderling overleg en dan staan we nu op dit gebied, dan op een ander, voot een overvloed, die rampzalig wordt, terwijl tegelijker tijd duizenden van gebrek omkomen. En als we overleg plegen om regel te krijgen in de productie? Dan geschiedt dat niet met het oog op ons aller Spoorstraat 126 Telefoon 370 Koopt dit jaar een goed Costuum, het is bij ons nog goedkooper. sa. kom niet in de buurt van de dames. Zoolang zij er zijn, hoef je je niet boven te vertoonen, en mag je niet in den tuin spelen, behalve dan in den moestuin. In het huis houdt je je slechts op in ons gedeelte." Mary meende ieder woord, dat zij zei, dat begreep Terry. Het kind werd slechts in zeer ernstige oogen- blikken „Teresa" genoemd, of wanneer moeder (vóór haar huwelijk was zij onderwijzeres geweest) haar Uc tafels van vermenigvuldiging leerde of iets even ake ligs. Men vroeg Terry niet eens de belofte van ge hoorzaamheid. Mary nam dat als van zelf sprekend aan. Maar ofschoon het sousterrein heel gretig was, was Terry altijd dol geweest op „boven"; de groote kamers, waar de schilderijen en de doffe als betoover- de spiegels bedekt waren met muggengaas, zooals de zware meubels met hoezen van- wit katoen Beneden, waar de Desmonds huisden, was het heel prettig. Alleen aan den voorkant leek het op een kei der, want aan den achterkant keken al de ramen, door met klimop begroeid latwerk heen. uit op een tuin vol van ouderwetsche bloemen. Er waren drie goede slaap kamers met aardige uit veelkleurige lappen samenge stelde spreien op de bedden en vroolijke kleedjes op den grond, en Mary had van de eene helft der keuken een gezellige zitkamer gemaakt. Maar „boven" was het rijk der feeën. Het riep. het wenkte, vooral nadat twee taxi's van het naaste spoorwegstation de dames gebracht hadden met haar meid en haar bagage. Terry had, wegschuilend, haar aankomst gezien; en moeder, die geholpen werd door een zwarte vrouw, door vader mokkend uit Oldport gehaald, had het kind heelemaal vergeten. Mevrouw Parmalee zag er vreemd, heel vreemd uit. Zij was oud, maar op een andere wijze, dan andere oude menschen. Haar geheele gezicht was vol rim pels, zelf haar oogleden, maar zij was roze en wit net als Terry; en haar haar was niet grijs, maar van een donkerachtig roode kleur. Zij had een mooi figuur, een beetje stijf en Terry had nooit zoo'n mooie grijze japon en mantel gezien, behalve dan de prachtige kleeren. die Julia aanhad. Maar veel interessanter was juffrouw Sheen. Terry had haar goed kunnen bekijken, terwijl mevrouw Parmalee statig met vader stond te prat-m en hem uitlegde, waarom zij naar Amerika waren ge komen. Zij stonden in een groep bijeen onder den over dekten ingang en Terry zat verborgen achter een lau- rierboschje. Betty was mooi, met krullend haar. dat zoo blond was, dat het eerder zilver dan goud leek. Zij had groote turkoois blauwe oogen, haar teint was net als de binnenzijde van een schelp en zij had een prul welzijn, doch om de winst veilig ie stellen voor be trekkelijk weinig bevoorrechten Zie de woedende strijd welke nu om de olie wordt gevoerd tusschen de twee wereldmachten de Shell en de Standard Oil. Het lijkt wel, of ze elkaar met huid en haar zullen verslinden. Let echter eens oir. ze vinden elkaar, die grootmachten en dan vinden ze ons om te plukken. Dat de distributie in oorlogstijd niet deugde <m dat het in Rusland bar scheef gaat, zal ieder willen beamen. Wat kan men daar echter mee bewijzen? Toch zeker niet, dat we nu leven in de beste der we relden! We kunnen dit moeilijk vragen aan de van honger gestorven Chineezen, We hoeven ook niet zoo ver van huis te gaan. Laten we het vragen aan hen die door de crisis worden geteisterd, aan de boeren, grootere en kleinere, die de eindjes niet aan elkaar weten te knoopen. en aan de arbeiders, die werk loos zijn en ver blijven beneden de vervullinig van heel bescheiden behoeften. Wat wij dan willen? echte friesche 20-50a per ons Eigenlijk niet meer dan tot nadenken prikkelen. Wij meenen, dat het met productie en distributie toch wel beter kan dan het nu gaat. Wij vinden het man nen- noch vrouwenwerk, om dan maar stil te berus ten en met 'n kleine wijziging van Paulus' woorden, klinkt daarom onze aansporing: Onderzoekt alle dingen en durft het beste te kiezen, ook gaat al lijkt dit vreemd cn al meendet gij te vo ren, dal het verkeerd was. DOOR de Staatscommissie voor de Nederland- sclie. burgerlijke wetgeving is onlangs een wetsontwerji samengesteld tot herziening van de wettelijke bepalingen betreffende het hy potheekrecht en zijne gevolgen. Dit ontwerp is van beperkte strekking, het dient volgens de Memorie van Toelichting tot wegneming van zekere leemten in de wettelijke- regeling van het recht van hypo theek, waarvan in het algemeen gezegd kan worden, dat zij gedurende de 90 jaren van haar werking leeft voldaan. De leemten in het hypotheekrecht zijn volgens de Staatscommissie voornamelijk de volgende: - lc. de onvoldoende bescherming van den hy potheekhouder tegen voor hem schadelijke handelingen van den verhuurder van het verhypothekeerde goed; 2e. het ontbreken van een regeling, welke den hypotheekhouder beschermt tegen de ge volgen van het vestigen van zakelijke rechten op zijn onderpand na de vestiging van zijn hypotheekrecht; 3e. de gebrekkige wijze van te gelde maken van liet onderpand, te weten, voor wat be treft de eerste hypotheekhouder door ver koop krachtens een onherroepelijke vol macht, voor wat betreft de verdere hypo theekhouders door verkoop na executoriaal beslag; 4e. de onvoldoende regeling der zuivering. De eerstgenoemde twee leemten leiden hoofdzake lijk tot een waardevermindering van liet onderpand reeds vóór de executie. De laatste twee zijn oorzaak, dat bij verkoop ten verzoeke van een hy pot heek hou der, de opbrengst veelal beneden het normale blijft. lenden, rooden mond. Zij zag er vrij verveeld en on verschillig uit zelfs toen mevrouw Parmalee vertelde, hoe meneer Miles Sheridan een ongeluk had gehad met polo; maar toen haar grootmoeder aankondigde, dat „meneer Sheridan en juffrouw Sheen binnen een paar maanden zouden trouwen," glimlachte zij. In iedere wang kreeg zij een kuiltje, dicht bij haar mond en haar tanden waren prachtig, klein en bijna zoo rond als de kralen, die Julia dien ochtend had gedragen. Zij had die kralen paarlen genoemd „echte paarlen." Terry kon onmogelijk beneden blijven. Op een oude kast in de hall stond een Japansche gong. De zwarte vrouw, Nancibell Washington, sloeg erop. toen het diner klaar was. Daarna was zij zwaar de trap afgebonkt naar beneden (de Fransche meid had erin toegestemd om aan tafel te dienen) en toen sloop Terry naar boven en hurkte daar neer achter een kamerschut. De oude dame en het meisje kwamen uit hun ka mers. Zij 'droegen laag uitgesneden japonnen, zooals het kind in illustraties had gezien. Mevrouw Parmalee sprak over de dingen, welke zij uit Silverwood mee wilde nemen naar het hotel te New-York, waar zij heen zouden gaan. Josephine de meid was al bezig geweest met het bijeenzoeken van die dingen. O als zij nu eens den Teddy beer had meegepakt? Terry kon de gedachte niet verdragen, dat de beer weg zou zijn. Zij zou hem vreeselijk missen. Maar, zij moest hem toch goeden dag zeggen! Zij zou niats geen schade aanrichten in de kamer van juffrouw Sheen De dames zouden haar niet zien en dus zouden ze er zich niet over kunnen ergeren.Zij zou naar boven gaan, als zij aan tafel zaten. En daarenboven, het was toch zeker meer haar huls dan het hunne! Zij wor» lc er. Zij had het recht om overal in het huis te gaan. waar zij wilde. De trap en de bovengangen schitterden in een zoe van licht. Terry herinnerde zich niet. dat ze ooit roo verlicht waren geweest. Zij ging regelrecht naar Betty's kamer, die eveneens verlicht was. Juffrouw Sheen had niet de moeite genomen om het electrische knopje af te draaien. Een koffer was wijd geopend. Verscheidene schattige japonnetjes lagen op het bed. Een heerlijk parfum vulde de kamer. Bijouterieën lagen op de toilet tafel verspreid, maar Terry keek nauwelijks naar die wonderschoone dingen. Haar oogen vielen op den Teddy beer. die van zijn plaats in de kast was weg gehaald en o. schande met het hoofd omlaag In een groote wijde papiermand was gegooid. Het kind greep het speelgoed en drukte het tegen zich aan, zoo Huurbeding. Ten aanzien van het onder le. vermelde punt wordt er op gewezen, dat liet tegenwoordige artikel 1230 van het Burgerlijk Wetboek den hypotheekhou der beschermt tegen vooruitbetaling van huurpen ningen, maar dat er twijfel bestaat of dat artikel hem ook beschermt tegen verpanding of cessie van toe komstige huurtermijnen; aan dat bezwaar is in het ontwerp tegemoet gekomen. Bovendien bestaat er grooton strijd over de vraag of hij, die het verhypothekeerde goed koopt bij een verkoop door den hypotheekhouder krachtens onher roepelijke machtiging of bij executie, wel een beroep op art. 1230 B.W. kan doen. Ook met dit bezwaar tegen de bestaande regeling is in dit ontwerp rekening gehouden door het recht, zich op de bedoelde bedingen te beroepen, ook den kooper te geven. Het systeem van de tegenwoordige wet, die aan partijen overlaat te regelen in hoeverre de eigenaar in zijn bevoegdheid ten aanzien van de in art. 1230 B.W. genoemde punten beperkt zal zijn, blijft behou den. De gevolgen van latere vestiging van zakelijke rechten. Ook op dit stuk bestaat onder de bestaande wet. die dienaangaande, niets bepaalt, rechtsonzekerheid. Daartoe is bij dit ontwerp bepaald, dat een zakelijk recht, na rlc vestiging der hypotheek op de verhou den zaak gevestigd, niet geldt tegen den hypothccai- ren sehuldeischer, en dien hypotheekhouder de be voegdheid verleent het goed als vrij van dat recht uit te winnen, indien de uitwinning plaats heeft door anderen, aan dozen de verplichting o|>gelegd, het goed eveneens vrij van dat recht uit te winnen, in dien een hypotheekhouder, tegen wien het recht niet geldt, zijn verlangen daartoe hij dcurwaardersexploit te kennen geeft. De uitwinning. Volgens artikel 1223, 2e lid, B.W., staat het den eersten hypothecaire» sehuldeischer vrij om, bij het vestigen der hypotheek, uitdrukkelijk te bedingen. als een moeder een kindje, dat door een vreemde mis handeld was. zou beetpakken. Zij kirde: „Lieve liefste." De klank van haar eigen stem beangstigde het kind. Als iemand haar eens gehoord had? De meid kon wei eens boven komen en haar noodzaken den beer los te laten en haar bevelen weg te gaan. Het kwam niet bij Terry op, dat zij niets anders had te doen dan den beer in de mand te laten, want dat het speelgoed dan vroeg of laat in haar bezit zou komen. Zij was te opgewonden om heldere en voorzich tige gedachten te denken. Zij moest het beminde dier redden. Gedurende een oogenblik stond zij stil en luisterde. Er was nergens een geluid. Alles was veilig. Er zou niemand komen. Iedereen was beneden bezig. Een ril ling van extase ging door haar heen. Wat was zij blij. dat zij nog bijtijds gekomen was! De Teddy beer was nu van haar. En zij was vrij om te kijken naar al de mooie dingen, welke door de kamer verspreid wa ren deze heerlijke kamer, die zij verkoos boven alle andere. Met den beer van bruin pluche onder haar arm dren telde Terry naar de toilettafel. Een groote spiegel hing er boven. Ze helde iets voorover. Het kind keek op en zag haar eigen oogen. Het licht van een door een roze kap overslulerde electrische lamp zette haar haar ln vuur en vlam. Het was verbazingwekkend hoe zij op Julia leek. Julia was mooi. Wel. dan moest z ij ook mooi zijn. In een zonderling visioen zag het kind zich zelf als volwassen. Zij zou fleschjes hebben met gouden stoppen en met een monogram van blauwe steenen, net als de dingen hier op de toilettafel van Betty Sheen. Zij zou odeur hebben en heerlijk riekend poeder net als dit ln het kristallen bakje, dat Betty had laten open staan. Terry bukte zich en snoof aan het poederkwastje. De geur was zalig. Net als lente en appelbloesem. Dezelfde geur kwam uit een flesch, waarvan de verguld zilveren stop niet stijf genoeg was dichtgedraaid. Hot kind was als dronken. Zy moest, ja zy moest iets van die zoete geur hebben om met zich mee te dragen! Het zou geen stelen zijn .als zij maar een druppeltje nam! Door den beer had zij slechts een hand vry. Zij nam den van een blauw monogram voorzienen dop eraf duwde de flesch styf tegen haar jurk aan. O. hoe heer lijk! Zoo iets heerlijks had zij nooit geroken! Niets was ooit zoo prettig geweest. „Mon Dieu!" kermde een schelle stem aan de deur. Terry schrok: en toen gebeurden er opeens niets dan nare dingen. Het leek wel het einde der wereld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1