Schapr Courant Burgemeesters Plattenlande. Groot is de keuze Marktberichten. Zaterdag 3 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8656 Tweede Blad. Boerderij. Mond- en klauwzeer. Een beroep van minister Kuys de Beeren- brouck op de landbouw-organisaties. De belangen van onze vee-export. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft een beroep gedaan op de medewerking der cen trale landbouworganisaties teneinde haar leden op te wekken tot volledige medewerking bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Hij heeft daarbij de aan dacht gevestigd op een communiqué van den directeur van den veeartsenijkundigen dienst, verstrekt aan de landbouwers, waarin aan de hand van de in de laatste dagen vastgestelde nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer, wordt gezegd, dat deze uitbreiding van de ziekte klaarblijkelijk op rekening dient te worden ge steld van smetstofverspreiding door middel van de vee markten, tengevolge van aanvoer van besmet vee. De gevolgtrekking, dat veehouders en veehandelaren in de- Zen nalatig zijn geweest, ligt voor de hand. Zelfs is in een bepaald geval bij te late aangifte be smot vee voor uitvoer aangehouden en, bij ontbreken van uiterlijke kenteekenen der ziekte, inderdaad uitge voerd met het gevolg, dat bij aankomst in het land van bestemming mond- en klauwzeer werd vastgesteld. Welke ernstige gevolgen dergelijke feiten voor onzen veeuitvoer kunnen hebben behoeft niet nader te wor den aangetoond. Algemeene volledige medewerking tot bestrijding van de ziekte is thans van het hoogste belang. De uitzaai van bieten. 15 meer dan vorig jaar. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het Internationaal Landbci: Rome, heeft de directie van den Landbouw tot de verschillende sui kerfabrieken in Nederland het verzoek gericht, gege vens te mogen ontvangen omtrent de te verwachten uitbreiding van de suikerbietenteelt in ons land, in ver gelijking met verleden jaar, dat een inkrimping van de In de laatste 100 jaar. Wat de toekomst moet brengen. Het Weekblad voor den Nedérlandschen Bond van gemeente-ambtenaren heeft bij de uitgifte van het 1500ste nummer enkele artikelen opgenomen van vooraanstaande personen, waaronder van Mr. Don- ner, Dr. Fockema, Andreae, Elenbaas, Mr. Dr. Ro- meijn, enz. Aan het artikel van J. N. Elenbaas: Be knopte schets van de ontwikkeling van het ambt van burgemeesters te plattenlande in de laatste 100 jaar' ontlecnen we het volgende: ,Het was werkelijk met de bekleeders van het ambt van burgemeester te plattenlande in de eerste jaren na 1850 vele goeden niet te na gesproken treu rig gesteld. Wij zullen niet trachten te schetsen, wat men soms dienaangaande kon aantreffen, doch con- stateeren met voldoening, dat het in de latere jaren niet dan bij hooge uitzondering meer voorkomt, dat een burgemeester van een plattelandsgemeente ich slechts bij uitzondering in zijn woonplaats ophoudt; dat hij van den inhoud ook van de gewichtigste stuk ken, welke hem ter teekening worden voorgelegd, geen kennis neemt en dat werkelijk niet noodge dwongen door drukke ambtsbezigheden; dat hij den dorpsveldwachter beschouwt als zijn huisknecht, dien hij voor allerlei particuliere diensten gebruikt, on geveer op de wijze als een officier zijn oppasser; dat de grootste zorg van den burgemeester is, elke ontevredenheid en alle gemopper te onderdrukken, menigmaal door zijn beurs te openen; dat hij niet de minste notie heeft van de begrenzing der terrei nen, welke meer in het bijzonder voor den raad, voor burgemeester en wethouders en voor den bur gemeester zijn afgebakend en zich daardoor telkens beweegt op een gebied, waar hij niet competent is; dat hij van de voor de vervulling van zijn taak be staande voorschriften zoo goed als niets weet en ook geen moeite doet om daarmede eenigszins be kend te worden; dat hij misschien wel een gemeen tewet in huis heeft, daarin zelfs wel eens gebladerd heeft, doch daarin volstrekt den weg niet kan vin den. Het burgemeestersambt geen eere ambt meer. In de laatste jaren van de negentiende eeuw vait een aanmerkelijke verbeterinig te constateeren en komen er meerdere dorpsburgemeesters van ander gehalte, liet burgemeesters-eereambt begint in dis- crediet te geraken. De overtuiging dat de burgemees ter ook te plattenlande een taak te vervullen heeft, welke niet aan iedereen kan worden toevertrouwd, een taak, waardoor in grootere gemeenten een be langrijk deel van den dag beslag op hem gelegd wordt en waarvoor meer noodig is, dan een zekere mate van welwillendheid cn groote eerzucht, be gint meer en meer veld te winnen. Door de groote verantwoordelijkheid, welke de burgemeester te dra gen heeft en de uitgebreidheid van het werk, dat op zijn schouders rust. zoowel als hoofd van het be stuur van dc gemeentelijke huishouding, als ten aanzien van het gemeentelijk zelfbestuur, dringt de overtuiging verder door, dat het van belang is, dat het burgemeestersambt ook in de dorpsgemeenten slechts wordt opgedragen aan mcnschen, die door hun algemeene ontwikkeling, hun speciale kennis'en hun praktische ervaring waarborg geven voor «en richtige vervulling van het ambt. De administratie van plattelands* gemeenten. Het bestuur en de administratie van de gemeenten was voor het laatste decennium van de vorige eeuw te plattenlande voor het grootste gedeelte sleur- werk, waarin niet zelden door de praktijk een groote mate van routine verkregen was ,doch een helder inzicht cn theoretische kennis ontbrak meestal groo- tendeels. Dit is geheel veranderd. Sinds is het rege len, beheeren en besturen der gemeentelijke huis houding gegroeid tot ecu wetenschap, welke zich cultuur van 63.358 tot 55.000 H.A. te zien had gegven. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat over het ge heel land de bezaaide oppervlakte thans ruim 15 grooter is te schatten dan in 1929. De nieuwe Staatscommissie voor de land bouwcrisis. Dr. Lovink voorzitter. Naar vernomen wordt, heeft de Minister van Bin nenlandsche Zaken en L. thans de commissie ingeste.d, aan welke wordt opgedragen, verslag uit te brengen aan de regeering of. en zoo ja, welke maatregelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw waren te treffen. In deze commissie is o.m. benoemd tot lid en voorziter, het Tweede Kamerlid, dr. H. J. Lovink. De minister zou deze commissie hedenmorgen lnstal- leeren. Gemengd Nieuws. Wervelstorm in Amerika. Vooral Nebraska zwaar getroffen. Een groot aantal huizen ingestort. Tiental len dooden. Uit New York wordt gemeld: In de midden-staten van Amerika heeft Donderdag een wervelstorm gewoed, die groote schade heeft aange richt en waarschijnlijk aan tal van menschen het leven heeft gekost. De tornado teisterde vooral het Noorden van Nebraska, waar hij een 120 K.M. lange zigzaglijn trok, binnen welker gebied geheele dorpen werden ver woest. Daar de verbindingen met het gebied van de ramp vrijwel geheel verbroken zijn, kunnen nog geen nauwkeurige bijzonderheden worden gemeld, doch vol gens de eerste berichten bedraagt het aantal dooden in Nebraska en Kansas 17, dat der vermisten zes, doch men vreest, dat deze cijfers nog aanzienlijk zullen stij gen, doordat "talrijke huizen zijn ingestort en geheele verwoest. In Nebraska is een dorp geheel verwoest, ter wijl ook op andere plaatsen aanzienlijke schade werd aangericht. Volgens een Reuter-bericht uit Omaha zijn er te Te- kamah drie menschen gedood en honderd gewond. De tornado vernielde alles op zijn weg. Twaalf plaatsen met een bevolking van duizend menschen zijn volgens de berichten geheel verwoest. Ook N. O. Kansas en de omgeving van Mil- wauke© geteisterd. Een nader N.T.A. bericht meldt dat ook N. O. Kansas en de omgeving van Milwaukee door den werverstorm geteisterd zijn. In den staat Nebraska volgde de tor nado een zigzagbaan van 120 K.M. Dit nadere bericht spreekt van 17 dooden in Kansas en Nebraska en 5 dooden in Minnesota. In den staat Kansas is vooral de stad Winchester zwaar getroffen, evenals het noordelijk deel van dien staat en de omgeving van Milwaukee. Verscheidene hulptreinen zijn in allerijl tegen middernacht naar het snel ontwikkeld heeft en zich nog voortdurend ont wikkelt. Dit is niet alleen bij ons te lande het geval maar ook in andere landen valt ongeveer gelijktijdig hetzelfde verschijnsel waar te nemen. De gemeenten, ook de plattelandsgemeenten, heb ben thans geen andere taak dan vroeger. Zij hadden in de vorige eeuw en hebben thans nog door haar bestuursorganen te werken aan de verbetering van de omstandigheden, waaronder de bevolking moet le ven en daartoe moet zij zorgen, dat die bevolking haar levensbehoeften zoo goed mogelijk kan bevre digen; meer en meer levensgeluk kan genieten; kan leven in een gezonde omgeving; zich voortdurend kan ontwikkelen: Wat wel veranderd is het inzicht in de wijze waarop dit te bereiken is. Niet door een zekere lijdelijkheid, niet door het wegruimen van ob stakels alleen kan dit geschieden zooals vroeger wel eens gedacht is maar ook vooral door actief ingrijpen, moet dit doel nagestreefd worden. Langs welke wegen dit moet geschieden leert de weten schap. In dit beknopt artikel kan dit niet nader ont wikkeld worden. Wij vestigen daarom alleen mii een enkel woord de aandacht op de volgende zaken, waaraan vroeger do bestuurder der gemeenten, voor al die der plattelandsgemeenten, haast geen aan dacht schonken: de middelen van verkeer moeten zooveel mogelijk onder ieders bereik worden ge bracht; door daadwerkelijk in te grijpen moeten goede hygiënische toestanden geschapen worden; de bedrijven moeten geëxploiteerd worden in het alge meen belang; arbeiderswoningen moeten gebouw 1 worden; medisch schooltoezicht, schoölbaden, va- cantieoorden. herstellingsoorden, kinderklecding kindervoeding, zwakzinnigenonderwijs, leveren vraagstukken, welke om oplossing vragen; het amb tenaren en werkloozenvraagstuk is brandend. Al deze onderwerpen en nog veel andere zijn of komen aan de orde ook in de plattelandsgemeenten. In de groote steden zijn ambtenaren aanwezig of kunnen althans ambtenaren aangesteld worden, die speciale studio gemaakt hebben van deze en soortgelijke on derwierpen. In de plattelandsgemeenten ontbreken specialisten. Gelukkig de gemeente, als de burgc meester een man is, die in staat is. dit alles voldoen de te beheerschen; en in de laatste jaren zÜn ge lukkig talrijker geworden de gevallen dat met het burgemeesterschap bekleed worden personen van wie dit verwacht kan worden. z De toestand voorheen en thans. Stellig waren er een halve eeuw geleden ook onder de dorpsburgemeesters wetenschappelijk hoogstaan de menschen, doch zij waren met een kaarsje te zoe ken. Als men de toestanden van toen vergelijkt met hetgeen thans bestaat, dan is er werkelijk een reus achtige vooruitgang, hoewel ook nog op verre na niet alles in orde is. Donr de uitbreiding der wetenschan van het gemeentelijk beheer moesten ook aan 1e burgemeesters ten plattenlande hoogere eisehen ge steld worden, moesten de bezoldigingen verbeteren, moest het burgemeestorschap-eerenmht geheel ver dwijnen, moest de burgemeester-burgervader veel van zijn luister missen, moest hij de benoeming van burgemeesters veelzijdige ontwikkeling, praktische ondervinding en theoretische kennis een belangrijke factor worden. Zonder dat de burgemeester aan deze eisehen voldoet is niet te verwachten, dat hij zal kunnen beheerschen het ingewikkeld raderwerk van het bestuur en de administratie der gemeenten en is geen intensieve bemoeiing der gemeentebesturen met de cultureele en de sociale omstandigheden der ge meentenaren te verwachten. Wij gaan, wij moeten meer en meer gaan naar den resrel geen burgemees ter eener plattelandsgemeente worde benoemd dia niet aan deze eisehen voldoen kan. Om daartoe te kunnen komen, zijn vier dingen noodic: in de eerste plaats een goede gelegenheid tot. wetenschappelijke vorming van toekomstige burgemeesters; vervolgens het doorloopen van een oefenschool in de praktijk voordat een burgemeesterschap wordt opgedragen; voor ierleren burgemeester een volledig dagtaak, het zij door opheffing van vele kleine gemeenten, hetzij door één burgemeester voor meerdere gemeenten te benoemen, en eindelijk voor ieder burgemeester een behoorlijke bezoldiging. Dat de naaste toekomst dit ons brenge tot heil van het platteland.'' bezochte gebied vertrokken, ten einde de noodlge hulp te verleenen. Ook andere staten van het midden-westen hebben door wolkbreuken en stormen veel te lijden gehad. In Minnesota werden vijf personen gedood, in Sioux City drie benevens vele gewonden. Talrijke gezinnen zijn door de ramp dakloos geworden. SLEEPBOOT GEKAPSEISD. Zes mannen verdronken V.D. verneemt uit Kopenhagen: Uit Reykjavik wordt gemeld, dat een sleepboot, die den walvischvaarder Joula uit Haugesund in Noorwe gen op sleeptouw had, is gekapseisd, tengevolge waar van zes man verdronken. MOORD IN EEN GEVANGENIS. Een Europeesch opzichter het slachtoffer. Aneta seint uit Koetaradja: De opzichter van het depot van dwangarbeiders al hier, de heer Cuttman, is tijdens de middagrust door een Chineeschen dwangarbeider doodgestoken. De da der, wiens straf zou expireeren in Scptembe. e.k. is ge arresteerd. De reden is niet bekend. KOREANEN-BETOOGING TEGEN JAPAN. 32 arrestaties. Uit Tokio wordt gemeld, dat gisteren een menigte Koreanen voor het Japansche consulaat-generaal te Charbin heeft betoogd. De ruiten werden ingeworpen en ook verdere schade werd aan het gebouw aangericht. Niemand werd echter gedeerd. De politie nam 32 personen in hechtenis. in RIJWIELEN van i 40.—145.—, f50.—, f 55.—, f 60.—, 1 65.—, f 70.—, 1 80.— en f 95. Gebruikte Rijwielen, w.o. voor Jongens en Meisjes. G. ANNEVELDT, Laan, Dorpen, Schagen DE KANAALTUNNEL. Nieuw onderzoek naar den economische» kant. De Britsche regeering heeft opdracht gegeven tot een nieuw onderzoek naar den zuiver economischen kant van het plan voor een Kanaaltunnel. Zij wenscht te weten hoeveel passagiers en goederen er naar te ver wachten is zullen worden vervoerd en eerst als zij hieromtrent een verslag zal hebben ontvangen zal het rapport van de commissie voor de Kanaaltunnel worden voorgelegd aan de commissie voor de verdediging vaa het Britsche Rijk. VEERTIG POLITIE-AGENTEN GEBOOD. Rebellie in San Paulo. Reuter seint uit Buenos Aires: Volgens telegrammen uit Brazilië hebben opstande lingen veertig provinciale politieagenten van den staat Sao Paulo in een hinderlaag gelokt en gedood. De rebellie is niet tegen de federale regeering gericht doch uitsluitend tegen het gouvernement van den staat Sao Paulo. Aardstorting en vloedgolf in Noorwegen. Aan de Drontheim-fjord. De arbeiders voelden den grond onder zich wegzinken en renden in doodsangst landinwaarts. V.D. verneemt uit Oslo: Naar gemeld wordt heeft aan de Dronthelmer-Fjord een natuurramp plaats gehad. Een oppervlakte van ongeveer 15.000 vlerk. m. grond van de Orkla-groeve stortte plotseling in dc fjord. De arbeiders, die er bezig waren, voelden eensklaps den grond onder zich weg zinken. Allen renden in doodsangst landinwaarts en als door een wonder is er niemand verongelukt. Door deze aardverschuiving ontstond in de fjord een vloed golf, die veel schade aanrichtte. Groote hoeveelheden visschen werden op het droge geworpen en twee kaden van de stad Drontheim werden vernield. De materi- eele schade bedraagt ongeveer 3 millioen kronen. Zooals nader wordt gemeld, is een geheel transformatoren station in de diepte verdwenen. EIERVEILING, SCHAGEN, 1 Mei. Aangevoerd: 159907 kipeieren, 5254 Kg. f 4.30, 55-- 57 Kg. f 4.504.60, 58—60 Kg. f 4 60—5, 61—63 Kg. f 4.80 —5.20, 6467 Kg. f 5,205.50, ongewogen wit f 4—5, on- gewogen bruin f 4.80—5.20, klein f 3.50—3.90, 12375 eendeieren f 4.304.40, HOORN. 1 Mei. 22 stapels kleine fabriekskaas f 39, 2 stapels boeren kaas f 39, 4 stapels fabrieks comm. kaas f 43, 2 stapels boeren comm. kaas f 43. Aanvoer: 30 stapels, wegende 41586 Kg. Handel goed NOORDSCHARWOUDE. 1 Mei. Peen f 0.200.40, roode kool f 0.60—5.10, gele kool f 0.70—3.70, Deensche witte kool f 0.60—1.30 per 100 Kg. Aanvoer: 2000 Kg. peen, 102000 Kg. roode kool, 240O0 Kg. gele kool, 145400 Kg. Deensche witte kool. NOORDSCHARWOUDE. 2 Mei. Uien f 0.901.30, grove f 0.90, peen f 0.50, roode kool f 0.60—3.10, gele kool f 0.90—2.50, Deensche witte kool f 0.600.90 per 100 Kg. Aanvoer: 2300 Kg. uien, 1700 Kg. peen, 91S00 Kg. roode kool, 17400 Kg. gele kool, 104200 Kg. Deensche witte kool. WARMENHUIZEN. 1 Mei. Roode kool le kw. f 1.205.20, 2e kw. f 0.30, gele kool le kw. f 0.901.50, witte kool le soort f 0.200.90, uien f 0.10, peen f 0.10 per 100 Kg. Aanvoer: 15400 Kg. roode kool. 1800 Kg. gele kool, 8000 Kg. witte kool. 800 Kg. uien. 1775 Kg. peen. BROEK OP LANGENDIJK. 2 Mei. Roode kool f 0.70—1.90, gele kool f 0.70-3.60, witte kool f 0.601.10, peen f 0.400.60, tomaten f 71 per 100 Kg. Aanvoer: 13500 Kg. roode kool, 2G000 Kg. gele kool, 51000 Kg. witte kcol, 1325 Kg. peen, 15',4 Kg. tomaten. WARMENHUIZEN, 2 Mei. Roode kool le kw. f 0.303.80, 2e kw. f 0.30, witte kool le soort f 0.200.80. uien f 0.20. grove uien f J^30 per 100 Kg. Aanvoer: 33300 Kg. roode kool, 8100 Kg. witte kool, 1600 Kg. uien. ALKMAAR, 2 Mei. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer cn prijzen als volgt: fabriekskaas: 52 stapels kleine t 39, 7 stapels commissiekaas f 41, boerenkaas: 5 stapels kl. f 40, 10 stapels commissiekaas f 43, totaal 74 stapels, wegende 149000 Kg. De handel was matig. ALKMAAR. 2 Mei 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 840 H.L. aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 69 HL. tarwe f 10.75-11.35, 219 H.L. gerst f 6.50—6.75, zaalhaver f 7.25, 441 H.L. haver f 66.50, 35 H.L. boo- nen, w.o. bruine boonen f 1315, citroenboonen f 11. duiven boonen f 16, witte boonen f 2232, 2 H.L. kar- wijzaad f 38, 23 H.L. H.L. blauwmaanzaad f 3438, 51 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 9—10, grauwe erwten f 1217.50, alles per 100 K.G. Handel stug. AMSTERDAM. 2 Mei Zeeuwsche bonten f 2.403.50. id. blauwen f 2.903.50 id. bravo's f 1.50—1.75, ld. roodstar f 1.60—1.75, id. M. poters f 1.801, id. bonte poters 1 0.801, id. Bevelan- UQ7* Door een verzuim van den vormopmaker is het Eerste Blad van heden verkeerd ge dateerd. De Uitg. ders f 1.101.20, IJpolder eigenheimers f 1.101.20, id. bravo's f 1.501.75, id. roodstar f 1.601.75. id. Bevelan ders f 1.151.25, Andijkcr blauwen f 2.102.25, id. bon ten f 2.102.25, Anna Paulowna zand f 1.501.75, id. roodstar f 1.601.75, Hillegommer zandaardappelen f 1.50 1.75, alles per H.L.. Drentsche winter malta f 78, ld. Zomermalta f 1718 per 100 Kg., Friesche roodbonten f 1.60—2 per H.L Binnenlandsch Nieuws. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Schrijver van bekende tooneelstukkcn. (Zie ook fotopagina.) Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, sinds 1912 directeur- hoofdredacteur van de Oprechte Ilanrlemsche Cou rant'. is hedennacht 51 jaar oud te Aerdenh -ut overleden. Hij was 8 Augustus 1878 te Gorinchcm geboren. Rij het Nederlandsche publiek genoot hij vooral bekenheid als schrijver van talrijke tooneelstukkcn en door zijn bemoeiingen voor hel tooneel. Zoo heeft de overledene o.a. geschreven: Pro Do mo, Mea Culpn, Tioneke, Tzingani cn vele andere; Men Culpa is het overbekende stuk, dat geschreven werd voor Louis Bouwmeester. De heer van Riemsdijk was kamerheer in buiten gewonen dienst van de Koningin en heeft zich ver dienstelijk gemaakt voor het. Nederlandsche Roode Kruis, dat hem heeft geëerd door de toekenning van het kruis van verdionsje, terwijl hij een aantal ordo- teekenen bezat betreffende het buitcnlandsche Roo de Kruis. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De Fransche regeeriiig had hem onderscheiden met de Palmes Académiques. Ook aan het maatschappelijk leven te Haarlem heetf hij deelgenomen. Hij was nog voorzitter van de afdeelinig Haarlem van hel Nederlandscji Too- neelverbond cn vice-voorzitter van de afdeeiing Haarlem van de IJsclub voor Haarlem en omstre ken. Relletjes te Alphen aan den Rijn. Tengevolge van een fabrieksstaUing. Vrees voor nog ernstiger ongeregeldheden. Gisterochtend bij het aangaan van de fabriek is hot tot een botsing gekomen tusschen een aantal stakende arbeiders van de N.V. Oosthoek en Zn., te Alphen r.an den Rijn en de politie. De oorzaak hiervan was gelegen in het feit, dat aan de fabriek te Hoorn zich weer oen werkwillige had aangemeld, die van Leiden moest ko men. Onderweg geraakte de fiets van den man defect, hetgeen een opstootje tengevolge had, waarbij de rijks veldwachters moesten assisteeren. Deze verlieten daar voor hun post bij den ingang der fabriek, van welke gelegenheid de stakers gebruik maakten, den toegang te barricadeeren. Toen de rijksveldwachters, terugge keerd, deze barricade wilden opruimen, werden zij door de stakers met steenen bekogeld. Een der rijksveld wachters liep een hoofdwonde op. Met de blanke sabel werden daarop de stakers uiteengedreven. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de volgende week 50 arbeiders uit andere plaatsen van het land op de fabriek te werk zullen worden gesteld. Men vreest dan ernstige ongeregeldheden. Bandietenstreek in een Geldersch dorp. Een caféhouder, zijn vrouw en nog 2 perso nen op schandelijke wijze mishandeld. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich dezer dagen in het Geldersche dorpje Kpe, met name in de tot deze gemeente behoorende buurtschap Zuuk, een bandieten-geschiedenis afgespeeld, dat in opzet en uitvoering eenigszins herinnert aan wat men op dat gebied soms uit Mexico of Chicago to hooien krijgt. Het voorspel van dezen „schelmenroman'' voltrok zich eenigen tijd geleden in de rechtszaal te Zut- phen, waar een zekere De W., uit Zuuk. terecht stond en zich hoorde vcroordeelen omdat hij zijn me de-buurtbewoner W. ernstig met een mes had toege takeld. Niet tevreden met de berechting door de justitie, zonnen echter de destijds aangevallen \V. cn enkoio makkers op een meer persoonlijke „afrekening", on daartoe vervoegden zij zich een paar dagen geleden vier in getal in liet café van B., te Zuuk, waar zij meenden, De \V. wel te zullen ontmoeten. Dit bleek echter niet het geval, en voor deze teleur stelling stelden de individuen zich toen op schande lijke wijze schadeloos. De vrouw van den caféhouder' en diens schoonzoon werden op gruwelijke wijze door de vier woestelingen mishandeld on ook tl»; caféhouder zelf en een kostganger moesten lut ont gelden. De schoonzoon vluchtte, na zwaar mishandeld te zijn, in wilde angst in het nabijzijmte bosch on hield zich daar den geheelen nacht schuil. Dc café houder, die lijdende is aan een hartkwaal, en zijn echtgenoote, waren door de ondervonden bejegening het schandaal duurde tot ruim één uur in den nacht! zoodanig van streek, dat zij oen langduuige geneeskundige behandeling zullen moeten onder gaan. Thans heeft gelukkig de politie zich mot de zaak bemoeid, zoodat dit muisje voor de deelnemers aan de boevenstreek nog wel een zeer onaangenaam staartje zal krijgen:. Intusschen geven de vier wel toe, in het café te zijn geweest, doch blijven hardnek kig ontkennen iets af te weten van wal daar in den bewusten avond cn nacht is gebeurd. De Bank van Wisselink. Netto-winst f 143.349.19. Uit te keeron dividend 7 Aan het jaarverslag over het boekjaar 1029 van de Bank van Wisselink ontleenen wij het volgende: De resultaten over het afgeloopen boekjaar waren wederom zeer bevredigend; zoowel de brutowinst ais de netto-winst waren hooger dan over 1928. De op de balansen der laatste jaren voorkomende bedragen geven een bevredigenden vooruitgang te zien. Op de credicten werd ook dit jaar door de bank geen verlies geleden, terwijl zij reserveering voor mo gelijk verlies ook nu weer niet noodig achtte. De verkregen winst geeft aanleiding een dividend voor 1o stellen van 7 en een afgerond bedrag van f20.000 aan het Reservefonds toe to voegen. liet Re servefonds stijgt daardoor tot f 440.000. Van de balans Winst- en Verliesrekening volgen hieronder enkele der voornaamste bedragen: Wissels en promessen f 1.883.024.58: Debiteuren f2.997.790.80; Gebouwen en safes f209.000; Reserve fonds f 440.000; Effecten en Deendepot, Deposito's en Crediteuren 1 4.227.204.35. Voor de verdere bijzonderheden, de Balans en de Winst- en Verliesrekening betreffende, kunnen wij onze lezers verwijzen naar de zeer uitgebreide adver tentie, voorkomende in dit nummer.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5