Schaper Courant DeVlaardingsche tol opnieuw bestormd. Derde Blad. Uit onze Omgeving. HOOGWOUD NIEUWE NIEDORP Het verkeer loopt klem. ANNA PAULOWNA LANGENDIJK CALLANTSOOG BARSINGERHORN Gemengd Nieuws. K. v. K. Hollands Noorder kwartier. Zaterdag 3 Mei 1930. 73ste Jaargang. No. 8656 LAMMERENMARKTEN. De groote lammerenmarkten zullen dit Jaar op Texel. Den Burg. gehouden worden op 19 en 26 Mei en 2, 9, 16 en 23 Juni. DURE KOEIEN. In de „Leeuwarder Crt." lezen wij: Bij den landbouwer Klaas de Gavere te Cubaard in Friesland, werd een stamboek-veeboel hu is van 137 hoornbeesten gehouden, dat ruim f 50.000 opbracht. De duurste koe bracht f 15Ö0 op. idem hokkeling f 700, idem kalf f 540, twee koekalfjes van 9 weken ringen voor f 900. Een 30-tal ging voor hooge prijzen naar Frankrijk. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven gedurende de maand April 1930. Geboren: Thames Theodorus. zoon van Dirk Dam en van Alida op den Kelder; Margaretha Maria, dochter van Klaas Groot en van Marijtje Slot; Johannea Pe trus, zoon van Adrianus Johannes van Diepen en van Neeltje Klaver; Hendrik, zoon van Jacob Buys en van Geertruida Bakker. Ondertrouwd: Simon Rinkel, oud 24 Jaren, met Ca- tharlna Maria Groen, oud 21 jaren, beiden te Hoogwoud; Simon Groot, oud 31 jaren, te Hoogwoud, met Trijntje Jongkind, oud 22 jaren te Heerhugowaard. Jacob Kaijer, oud 25 jaren, te Rotterdam, onlangs te Hoogwoud met Lucia Bes, oud 24 jaren, te Heerhugo waard, onlangs te Rotterdam; Theodorus Cornelis van Diepen, oud 23 jaren, te Hoogwoud met Anna Mooij, oud 23 jaren te Abbekerk; Hark Bood, oud 21 jaren te Hoogwoud met Nellij Maria Spaans, oud 22 jaren te Harenkarspel; Jan Besseling, oud 27 jaren, te Hoogwoud met Margaretha Geertruida Quant, oud 28 jaren, te Zwaag; Wilhelmus Antonlus van Duin, oud 23 jaren te Wervershoof met Maria Wilhelmina Beers, oud 23 .ia- ren te Hoogwoud; Jacob Koopmans, oud 26 jaren te Alkmaar met Antje Davids, oud 26 jaren te Alkmaar, onlangs te Hoogwoud; Simon Besseling, oud 23 jaren te Hoogwoud, met Maria de Boer, oud 22 Jaren te Hoog woud; Jelle Faber, oud 29 jaren te Hoogwoud, onlangs te Barsingerhorn met Anna Jonge jan, oud 27 jaren, te Anna Paulowna; Johannes Groot oud 46 jaren, te Wervershoof, met Maartje Bakker, weduwe van Pe trus Dol, oud 53 jaren te Hoogwoud; Jacobus Dol, oud 28 jaren, te Hoogwoud met Margaretha Af ra Boots, oud 24 jaren, te Zijpe. Getrouwd: Simon Rinkel, oud 24 jaren, met Catharina Maria Groen, oud 21 jaren, beiden te Hoogwoud; Simon Groot, oud 31 jarep te Hoogwoud, met Trijntje Jong kind, oud 22 jaren te Heerhugowaard; Jacob Kaijer. oud 25 jaren, te Rotterdam met Lucia Bes, oud 24 ja ren te Heerhugowaard; Theodorus Cornelis van Die pen. oud 23 jaren te Hoogwoud met Anna Mooij, oud 23 jaren te Abbekerk; Hark Bood, oud 31 jaren, te Hoog woud, met Nellij Maria Spaans, oud 22 jaren, te Ha renkarspel. Overleden: Cornelis Pijper, oud 73 jaren, man van Reinoutje Wonder; Trijntje Bakker, oud 60 jaren, vrouw van Johannes Wagemaker; Reindert Schekkerman, oud 76 jaren, weduwnaar van Antje Pais; Geertje Rol, oud 62 jaren, weduwe van Albert Zweet (overleden te Mld- woud). Vertrokken en Ingekomen personen van 1 tot en met 30 April 1930. Jan Barten en gezin, N.H. van Aartswoud E 45 naar Oude Niedorp; Maartje Glas, N.H. van Gouwe H 34 naar Schoorl; Hark Bood, N.H. van Aartswoud G 4 naar Harenkarspel; Antje Davids, N.H. van Langereis A 41 naar Alkmaar, Omval; Cornelia Korver, N.H., van Aartswoud, Zeebuurt G 16 naar Avenhorn; Simon Rin kel R-K, van Weere K 21 naar Wognum; Catharina Maria Groen, R.K. van Langereis A 2 naar Wognum; Jacob Kooij en vrouw, N.H. van Langereis A 40 naar Alkmaar, Heilooërdijk; Hlllebrand Konijn en gezin, RX van pade B 4 naar Spanbroek; Klaas Singer en gezin, N.H. van Aartswoud E 57 naar Nlbbixwoud; Meint de Jong en gezin, N.H. van Kerkelaan C 2 naar Tietjerk- steradeel; Simon Bos en gezin, R.K. van Pade B 18 naar Berkhout; Fokke van der Meulen, G.K., van Gouwe H 32 naar OoststellingwerfCornelis Fredericus Imming en gezin, R.K. van Noordend D 86 naar Ursem, Teu- nis Baas, N.H. van Haarlem naar Langereis A 54; Jo- han Visser en gezin, N.H. van Schagen naar Aartswoud E 45; Pieter Grootewal, NJH. van Limmen naar Pade B 22; Wietske Luik, N.H. van Nieuwe Niedorp naar Gouwe H 65; Paulus Simon Deken, RJL, van Voorhout naar Noordend D66; Trijntje Jongkind, R.K. van Heer hugowaard naar Pade B 18. Donderdagmidden brak door tot nog toe onbekend^ oorzaak brand uit in het woonhuis, annex rijwiel- herstelplaats van den heer H. Vrede, in de Slijk- steeg alhier. De eigenaar sloeg bij ontdekking on middellijk alarm, zoodat door enkele toegeschoten personen, met emmers water, uit alle macht getracht werd het vuur (hoewel hiermede niet te blusschen) toch eenigszins snelle uitbreiding te beperken. Spoe dig was ook de handbrandspuit ter plaatse en be wees voor het blusschingswerk goede diensten, waarna ook nog een kraan op de waterleiding werd geplaatst, waarmede men toen spoedig het vuur meester was, en er voor de belendende perceelen geen gevaar meer bestond. Hoewel men er spoedig bij was en door snel en handelend -optreden van Aato's die eensklaps kuren krij. gen en het vertikken verder te rijden. De verkeersstremming een paar uur geduurd. De poli tie was gewaarschuwd. Donderdagnamiddag 6 uur, is wederom een poging gedaan om den Vlaardingschen tol bij Vijfsluizen tus- Bchen Schiedam en VIaardingen te bestormen. Het com plot was In het geheim gesmeed, doch een schijnt er eijn mond voorbijgepraat te hebben, want het een en ander was de Schiedamsche en Vlaardingsche politie ter oore gekomen, zoodat uitgebreide maatregelen wa ren getroffen. Tegen zessen naderden uit de richting Vlaardlngen 5 a 6 auto's, van welke de bestuurders weigerden tolgeld te betalen. De politie heeft deze wagens een eindje voor den tol opgehouden en aan de rechterzijde van den weg achter elkaar doen plaatsen. Zij, die wel wilden betalen konden vrij gemakkelijk langs de stilstaande wagens rijden. Kort daarna naderde uit de richting Schiedam een vrachtauto, beladen met zakken cement, de bestuurder betaalde het tolgeld, reed door, maar nauwelijks stond zijn auto naast de rij opgehouden wa gens, of de motor bleek te haperen en de wagen stond stil in de vrij nauwe opening, waardoor de doortocht geheel versperd raakte. Een nieuwe colonne in den strijd gebracht Inmiddels arriveerden uit de richting Schiedam weer vijf of zes wagens op een rijtje en de politie begreep, dat hier weer een colonne in den strijd werd gebracht en zij hield de auto's op ongeveer 100 meter voor de tol te gen. Aan de bestuurders werd gevraagd of zij bereid waren om te betalen. Een paar antwoordden bevesti gend en men mocht doorrijden. De chauffeur van den eersten wagen had 'n maandabon nement en kon dus zonder betalen doorrijden, maar juist in de nauwe opening van de tol er kam daar maar een wagen tegelijk passeeren raakte de motor plotse ling defect, zoodat ook van deze zijde de doorgang ver sperd raakte. Wat de chauffeur ook probeerde, de mo tor wilde niet meer draaien. De bestuurders van twee volgende auto's sloten dicht op, maar weigerden tol te betalen, omdat zij toch niet door konden rijden. De commissaris van politie van Schiedam gelastte terug te rijden, en aan den kant van den weg op de grasbaan te plaatsen. Maar ook van deze auto's weigerden opeens de motoren en de politiemannen waren niet zoo goed of zoo kwaad, of zij moesten met vereende krachten de auto's wegduwen. Inspecteur van politie neemt de plaats van een chauffeur In. De vrachtauto met co- ment begint weer teekenen van leven te geven. Doordat een van de chauffeurs een versnelling Inge schakeld had gelaten lukte het niet, den wagen weg te duwen. De chauffeur weigerde het gangwissel over te halen, waarna hij 'met man en macht van zijn plaats werd getrokken en een inspecteur van politie zijn plaats innam. Tegelijkertijd had men rond den defecten wa gen met cement, die te zwaar was om weg te duwen, wat ruimte gemaakt, door de andere auto's van welke ook enkele defecte motoren bleken te hebben, wat ach ter uit te duwen. Maar nauwelijks was dit gebeurd, of de motor van den vrachtauto met cement gaf teekenen van leven, de chauffeur stapte achter het stuur en on der een hoeratje reed de auto door. Maar 25 M. verder, Juist naast een rij wachtende auto's sloeg de motor weer af en de doortocht was opnieuw versperd. Nogmaals werd de rij wachtende auto's met veel moeite wat ach teruit gebracht, maar nauwelijks was dit gebeurd, of de motor werkte weer, de auto reed een eindje, maar 25 meter verder kreeg hij weer kuren, zoodat men weer even ver was. Ook aan de andere zijde van de tol waren telkens opstoppingen, doordat van enkele auto's de mo toren opeens weigerden. Een zonderlinge vertooning. Als demonstratie tegen den tol was de vertooning wel wat zonderling, schrijft de N.R.Ct, want een stremming in het verkeer, door middel van zoogenaamd defect ge worden auto's heeft met het begrip tol als verkeersob stakel niets te maken. Uiteraard heeft het gebeurde veel belangstelling getrokken. De verkeersstremming heeft een paar uur geduurd. De bestorming minder succesvol dan op 17 April ji. De autoriteiten hadden een wenk gekregen. Uit Vlaardingen schrijft men nog aan bovenge noemd blad Donderdagavond om zes uur is de tol van de Vijf sluizen opnieuw bestormd, zij het met minder succes dan op 17 April jl., hetgeen moet worden toegeschre ven aan een aan de autoriteiten gegeven wenk. Om half zes waren zes politieagenten van Schiedam in het portiershuisje van Wilton aanwezig, terwijl de Schiedamsche commissaris van politie, de heer El- lenhergen en inspecteur van Veen eveneens van Schiedam met enkele agenten bij den tol stonden. De burgemeester van Vlaardingen, de heer A. van Walsum, en enkele Vlaardingsche politieagenten wa ren ook op post. De leiding berustte bij commissa- saris Ellenbergen. De eerste auto's werden tegenover den ingang van de werf Wilton aangehouden, maar mochten in het begin nog doorrijden tot den tol. De eerste chauffeur van de firma K. Bijlo te Schiedam betaalde met een bankbiljet van veertig gulden, het geen werd geweigerd, waarop de auto door de Schie damsche politie aan den kant van den weg werd gezet- Een tweede auto onderging hetzelfde lot, waarna de daarachter komende wagens reeds bij de werf Wil ton werden opgehouden, zoodat spoedig op den dijk aan den kant van Schiedam over een lengte van enkele honderden meters de auto's met een kleine tusschenruimte achter elkaar stonden. Vanzelfspre kend was het verkeer aan den kant van Vlaardingen in dien tijd geheel gestremd, mede doordat dat dijk- gedeelte veel smaller is dan aan de overzijde van den tol. De commissaris van politie eischte van de auto bestuurders, dat zij voor de brug over de polder vaart en tegenover den ingang van de Werf het tol geld voldeden, waaraan voorshands de meesten wei gerden te voldoen. Toen het verkeer ruim een uur gestremd was ge weest, toonden enkele chauffeurs zich bereid het tol geld te betalen, met de inning waarvan zich op Vlaardingsoh grondgebied onder meer de burge meester van Vlaardingen belastte, teneinde de stag natie zoo gering mogelijk te doen zijn. Om half acht was het verkeer vrijwetl geregeld, toen omstreeks kwart voor acht het verkeer weer vastliep in de bocht op het smalle dijkgedeelte tusschen Vlaardin genOost en den tol. De vele reizigers van de auto busdienst VlaardingenRotterdam waren genood zaakt voor den tol uit te stappen en hun reis te voet te vervolgen. Aan den tol bij Vlaardingerambacht was geen stagnatie. Van acht tot half negen is de weg tusschen Vlaar dingen Oost en den tol nog gestremd geweest, door dat van een auto z.g. de motor weigerde tocsn de wa gen dwars over den weg stond. Door het tactisch op treden van de politie was na half 9 de weg vrij, Een vrachtauto en een Ford zijn tot negen uur voor de brug over de Poldervaart blijven staan, waarna beiden naar Vlaardingen terugkeerden. Tegen acht uur was de commissaris van politie van Vlaardingen, de heer van der Hout, bij den tol; in verband met de 1 Mei-drukte kon Vlaardingen niet tijdig genoeg een voldoende politiemacht op de been brengen, want Vlaardingen met 28.000 inwoners, heeft slechts 24 agenten tegen 61 agenten in Schiedam met 48.000 in woners. Na negen uur stroomde het publiek weer huis waarts en behoorde deize bestorming weer tot het ver leden. Door Z.Exc. DOUMERGUES, president der Fransche republiek, is in hel kleine Paleis te Parijs een tentoonstelling geopend ter gelegenheid van de eeuwfeestvie ring van Algiers onder Fransch protectoraat. Deze tentoonstellingwelke als een voorproef geldt voor de groote internationale koloniale tentoonstelling, welke het volgende jaar te Parijs zal worden gehouden, omvat een zeer merkwaardige ver zameling iconografische en documentaire voorwerpen. eigenaar en toegeschoten personen erger werd voor- komen, was het een droevige aanblik welke we kon den werpen op de ruine van het huisje, wat de ramp had getroffen. Ten eerste is er zeer zeker belangrijke brandscha de geleden, terwijl het water er het zijne heeft toe bijgedragen, om het vernielingswerk te voltooien, en te maken van hetgeen niet geheel een prooi der vlammen werd, toch een waardeloos overblijfsel te maken. Naar we vernamen, was het geheel niet hoog verzekerd. We willen echter voor den getroffe ne hopen, dat de betrokken Maatschappij de geleden waterschade niet uit het oog zal verliezen. Een groot aantal gegadigden voor standplaatsen heeft zich bij het bestuur van Excelsior aangemeld, om toch maar een plaatsje te krijgen op het feestterrein gedu rende het muziek-concours. De plaatsen zijn zoo goed mogelijk verdeeld en wij zullen van alles aantreffen wat men op een kermis gewoonlijk vindt. Vermelding verdient echter wel, dat ook plaatsing gevraagd werd voor een stoomcaroussel. De onderhandelingen met den eigenaar hiervan en het bestuur hebben tot gevolg dat wij straks op het feestterrein zullen aantreffen de bekende stoomcaroussel van Roels Peters te Bergen op Zoom. Nieuwe Niedorp krijgt dus niet allten een mooi muziekfeest, maar ook een echte kermis. BREEZAND. Namens de Woningbouwvereniging „Anna Paulowna" had Donderdag 1 Mei door den architect, den heer Chr. Dekker te Schagen, de aanbesteding plaats voor den bouw van 36 woningen, alhier. De uitslag was als volgt: R. Wou da, Krommenie f 90890. A. A. Schouten Anna Paulowna f 93498. G. Groot, Den Helder f 93815. G. Bot, Den Helder f 94000. J. Klein, Wieringen f 94600. W. C. Speets, Anna Paulowna f 94900. C. Vlaming, Anna Paulowna f 95000. S. Blaauboer, Wieringen f 95550. P. Tuin, 't Zand f 95900. Gebr. C. en H. Boersen, Wieringen f 96000. A. Dienaar, Den Helder f 96200. Gebr. Boekei, Oude Niedorp f 96900. C. Vriesman, Petten f 97000. W. A. Ran, Den Helder f 98000. C. Kloosterboer, Broek op Langendfjk f "8670. J. Kronenburg, Helloo f101800.— fa. J. Krijtenburg, Harlingen f102000. J. Mazereeuw en H. Buter, Opperdoes f 104208. R. K Koppen en Zoon, Alkmaar f 106400. J. Huiberts Jz., Alkmaar f 108000. C. de Graaf, Alkmaar f 110000. H. Balder, Alkmaar f110600. Doedens en Schilder, 't Zand fll221L G. Hoornsman, Julianadorp f112910. N.V. Bouwbedrijf v.h. S. Overtoom, Schagen f 115400. D. Kaalj en Zonen, Lelden f 120000. De gunning is aangehouden. OUD KARSPEL. Wegens bedanken van de heeren Jb. Kroon Pz., wegens hoogen leeftijd en van P. Kroon Az. wegens vertrek naar Alkmaar, heeft Woensdag de stemming plaats gehad voor 2 Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier. Uitgebracht zijn 135 stemmen, waarvan op de heeren Wijnveldt 41, H. Bakker 40, P. Kroon Jbz. °3, P. Kuiper 11, Jb. de Boer 3, C. Langendljk 1, C. Smit 3, S. Vis 3, G. Prijs 2, J. Schrieken 5, K Kaan 1, en J. Kroon Gz 2 stemmen. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand April 1930. Geboren: Aafje, dochter van K. Visser en van A. Wagenaar. Trijntje, dochter van O. Wit en van G. Schuitemaker. Overleden: Levenloos aangegeven kind van A. Bas en van T. Stam. Getrouwd: K. de Jager, oud 26 jaar, wonende te Noordscharwoude, en A. de Ruiter, oud 22 jaar. W. Aardema, oud 24 jaar en A. Wagenaar, oud 21 jaar. Ook in deze gemeente is de bloembollenteelt begonnen. In Koegras staan de eerste tulpenvelden in vollen bloei. Naar men zegt, staan ze zeer goed. KOLHORN. De vrachtdienst van hier op Schagen ls door den heer P. Kwantes overgedaan aan den heer P. Zeeman, die den dienst zal voortzetten. DROEVIG BIJGELOOF. LONDENSCH SPOORWEGKASSIER NEER GESLAGEN. Uit zijn tasch 6000 pond gestolen. Uit Londen wordt gemeld: Een kassier van een der Londensche spoorwegen werd Donderdag in een coupé bewusteloos aangetroffen met een zware wond aan zijn hoofd. Zijn tasch, waarin zich 6000 pond sterling had bevonden, was opengebroken en de in houd gestolen. Eerst drie uur later kreeg de kassier het bewustzijn terug. In de coupé werd een looden staaf van anderhalven Meter lang gevonden. Een mienschenoiler. Havas meldt van Las Palmas op de Kanarische eilanden een droevig geval van razernij uit bijgeloof. Om een duivel te bannen hebben een aantal lieden op den raad van „geestesstemmen" een meisje dood-, geslagen, dat zichzelf vrijwillig als offer beschikbaar had gesteld. Om dit menschenoffer zijn reeds 12 men* schen aangehouden, terwijl er nog 20 aanhoudingen zullen volgen. EEN AARDBEVING IN JAPAN. Van ongewone kracht en duur. Reuter seint uit New York: Een telegram uit Tokio meldt, dat kort na midder nacht een aardbeving van ongewone kracht en duur werd waargenomen. KERK DOOR INBREKERS GEPLUNDERD. V.D. verneemt uit Berlijn: In de katholieke kerk te Oranienburg is, naar Ber- lijnsche bladen melden, in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken. De inbrekers zijn door ver nieling van een kostbaar glas-in-lood-raain, de maagd Maria voorstellende, de kerk binnengedrongen, waar zij het altaar verwoestten en kostbare gouden en zil veren voorwerpen stalen. Ook in de sacristie hebben zij alle kasten opengebroken, terwijl verder de col lecte-opbrengst werd geroofd. LUCHTACROBATHIEK VERBODEN. Uit Berlijn wordt gemeld: In verhand met den ontzettenden dood van den luchtacrobaat Hundertmark te Dusseldorf, heeft, vol gens mededeeling vari de JLokal-Anz." de Saksische minister van binnenlandsche zaken, de vertooningen van den luchtacrobaat Dimpfel, wedkc 4 Mei a.s. in Chemnitz zouden plaats hebben, verboden. Aangedrongen op verbetering van de vlotbrug te 't Zand. - Noorde lijk Noordbolland stiefmoederlijk bedeeld door de spoorwegen. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering vande K. v. K. en Fabrieken voor Hollanda Noorderkwartier was o.m. Ingekomen een adres van de vereeniging „Plaatselijk Belang" te Zijpe met een klacht over den toestand van de vlotbrug te 't Zand. De voorzitter van de Verkeersoommissie uit de Kamer, de heer Grunwald, noemde den toestand nog veel slechter dan gezegd was. Het ter plaatse vrij drukke verkeer was zelfs gevaarlijk voor eenigszins zwaar be laden auto'a. Deze zijn meermalen gedwongen tot het maken van een omweg van een uur. Besloten werd over deze zaak een schrijven te richten tot den minister. Naar aanleiding van verslagen van vergaderingen van den Spoorwegraad maakte de heer Grunwald de op merking, dat de Spoorwegen zoo weinig doen voor Noordelijk Noordholland: geen retourkaarten van Den Helder uit, vaak oude spoorwagens, enz. Deze op merkingen werden onderschreven door den heer Kol- ster, die lid is van den Spoorwegraad en nog zei, dat de Spoorwegen niet letten op het belang van het pu bliek, maar alleen op dat der Maatschappij. Het ls de directie bekend, dat de autobussen van Alkmaar op Den Helder een vrij druk vervoer hebben en ook dat er veel seizoenwerk ls In de omgeving van Anna Paulow na, maar ondanks dat wil zij geen maatregelen ne men, die het gebruik van den trein zouden ten goede komen, omdat zij aan de flnancleele resultaten twijfelt. Het ls zelfs zoo sterk, dat de directie zelfs geen proef wil nemen. Ingekomen was o.ra. een verzoek van de bollenkwee- kersfirma P. de Jager en Zoon te Helloo, om te 'rach- ten te bereiken, dat de nieuwe tarieven van Invoer rechten op bloembollen in Amerika niet van toepas sing worden gebracht vóór 1931, omdat de meeste te verwachten contracten reeds zijn afgesloten op het oude tarief. Besloten is zich in deze kwestie in ver binding te stellen met den bond van bloembollen kweekers. Besloten ls adhaesle te betuigen aan het adrea der Kamer van Koophandel te Amsterdam Inzake de hui dige werkzaamheid der A.T.O. Van het comité van verweer tegen deze actie was een brief ontvangen met een klacht als zou de A.T.O. te lage tarieven in reke ning brengen. Nadat de heer Hoogland had uiteengezet dat verla ging van de spoortarieven voor groenten in het belang zal zijn van produoent en consument zelde de heer Kolater toe. deze verlaging ln den Spoorwegraad te zullen bepleiten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9