illtitn Kiens- Almitmit- L Raad Winkel. Nederland-Belgie. 2-2. sas Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Je =3 SPORT |T" VAN ZONDAG Voor de veertigste maal. Dinsdag 6 Mei 1930. SCHEER 73ste Jaargang No. 8657 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers G cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Spocde'isehende raadsvergadering, op Maandag 5 Mei 1930, des avonds half acht. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester, secreta ris de heer A. de Ridder. Door een S-tal ingezetenen, waaronder ook een vrouwe'iijke, werd deze vergadering bijgewoond, en (bleek daaruit de belangstelling die er in deze ge meente bestaat voor het te behandelen onderwerp. De Voorzitter opten met een woord van welkom de vergadering en deelt mede, dat de oproep tot deze spoedeischende vergadering is gedaan met het oog op 2 zeer belangrijke onderwerpen. De notulen der vergadering van 7 April worden onverander goedgekeurd. De electrificatie van de geheele gemeente. Van de ingezetenen, bezitters van diverse grootere bedrijven in deze gemeente, is ingekomen een adres, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelijk te wil len zorgen, dat de electriciteitsvoorzicning der ge meente een feit worde. In deze zaak is reeds veel gesproken en beloofd en een reeds genomen besluit tot electrificatie is tenslotte afgesprongen op de hooge koperprijzen. Waar blijkens de courantenbe richten de koperprijzen thans ongeveer 25 zijn ver laagd, oordcclcn adressanten thans het moment gun stig, om tot aansluiting te besluiten en wijzen zij er op, dat het niet in liet belang der gemeente kan zijn dat deze gemeente een der laatste gemeenten is die nog van deze moderne verlichting is verstoken. Ver zocht wordt te willen bevorderen, dat zoo mogelijk nog dit jaar de aansluiting tot stand komt, desnoods de kom alleen. liet adres is onderteekend door de firma Keetman en Schoorl en anderen. B. en W. stellen voor, om in verband met het agendapunt, dit adres voor kennisgeving aan te ne- »men. Zonder discussie wordt hiertoe besloten. Vervolgons komt dan aan de orde het agendapunt: de electrificatie der gemeente. De Voorzitter, die een zeer uitvoerig overzicht geeft van datgene, wat omtrent deze kwestie in den loop van ongeveer 3 jaar is voorgevallen, begint met er aan te herinneren, dat kort geleden het besluit door den Raad was genomen om aan het P.E.N. toe te staakn de gemeente tot binnen den Westfrieschen dijk te electrificeercn, maar dat bij den Raad steeds sterk naar voren trad de mecning, dat onverminderd door gegaan moest worden met de poging om ook het ge deelte, buiten den Westfrieschen dijk gelegen, bene vens andere afgelegen gedeelten deelachtig te doen worden krachtstroom en licht. De pogingen van het Dag. Bestuur gelukten evenwel niet en tenslotte was dan 't zooeven genoemde besluit genomen en was daarvoor van liet P.E.N. den aanbieding ingekomen, welke aanbieding door een vertegenwoordiger van het P.E.N'. werd bekrachtigd en B. en W. aanleiding gaf tot het doen van een voorstel aan den Raad. Spr. herinnert aan de verbazing die zoowel bij B. en W. en Raad als bij de ingezetenen gewekt werd, door het bericht, dat niet op het aanbod werd ingegaan. Spr. zal thans maar niet ingaan op de gronden die werden aangevoerd, waardoor de gemeente niet kreeg waar toe was besloten, het is 'n heel geschiedenis geweest waarbij ook andere gemeenten betrokken waren en waarbij ook Winkel in de impasse geraakte. Maar misschien blijkt vanavond nog wel dat dit uitstel een goede kant heeft gehad. Spr. zegt dat niet genoeg is te prijzen de ijver, ook van de bewoners van den Groetpolder, om te bereiken dat ook hun gebied bij het P.E.N. werd aangesloten, een actie die spr. in al baar deelcn graag heeft ge steund. Spr. deelt mede hoe een bespreking van het Dag. Bestuur der gemeente met de directie van het P.E.N. vooraf zou gaan door een conferentie tusschen een commissie uit den Groetpolder en dezelfde direc tie, maar welke conferentie niet noodig bleek te zijn, Bij de bespreking die B. en W. met de directie hadden, kwam naar voren de wenschclijkheid dat bet vroeger genomen besluit omtrent de voorziening van een deel der gemeente, ingetrokken diende te wor den. In een schrijven deelde het P.E.N. mede, dat een nieuwe rcndabiliteitsrekening zou worden opgezet en daarbij nagegaan een billijker regeling van de vast rechtbedragen, naar laagspanningsuitkomsten. I)oor deze nieuwe regeling nu is het mogelijk gewor den dat R. en W. een alleszins te aanvaarden voor stel aan den raad kunnen doen. De tweede belangrijke factor is voorts, dat er in onze gemeente een vrij groot aantal groote gebou wen zijn en de derde factor is de belangrijke verla ging van den koperprijs. Deze factoren zijn aanlei ding geweest dat liet P.E.N. aanbiedt om de beide kommen gehel aan te sluiten, voorts den Groetpol der en Limmerschouw en enkele uitloopertjes en dat alles zonder ecnige bijbetaling. De eenigc voor waarde is deze. dat de bepaling van het vastrecht plaats heeft naar een nieuwe opmeting, een vast- rechlbepaling die na verloop van tijd voor de ge heel provincie zal gelden. De tegenwoordige bepa ling berust hierop dat met vastrecht plus de 5 cent per K.W.U. voor den stroom, de gemiddelde stroom- prijs toch nimmer meer wordt dan 30 cent per K.W.U.de vastrechtbepaling in deze gemeente zal r.ijn een vastrecht berekend naar de gegevens die het bedrijf elders heeft verzameld en per K.W.U. een bedrag van 5 ct., dus zonder de absolute verzekering dat de gemiddelde kosten niet meer dan 30 cent per K.W.U. zullen bedragen. De Voorzitter oordeelt, dat al heeft deze zaak dan lang geduurd, we nu toch tevreden kunnen zijn. Een parig stellen B. en W. voor het aanbod te aanvaarden. Wat de overeenkomst, t.a.v. het vastrecht betreft, de tijdsduur daarvan is 10 jaren. Het voorstel van de directie behoeft de goedkeu ring nog van Ged. Staten. Wat de raadsleden ervan zeggen, De heer Honingh heeft de inleiding van den Voor zitter met zeer veel genoegen aangehoord en oor deelt dat na deze lange worsteling een vrij gezonde basis voor de electrificatie is verkregen. Spr. heeft er vertrouwen in, dat na 10 jaren de voorwaarden van onze gemeente gelijk zullen zijn met die van an dere gemeenten en spr. heeft sympathie voor het voorstel. De heer Kamp vraagt, of B. cn W. ongeveer heb ben berekend of de nieuwe vastrechtregeling een be langrijk nadeel is. Spr. wijst er voorts op, dat de koperprijs op 't oogenblik zeer laag is en in ver band daarmee vraagt spr. of we niet een te hoog vastrecht krijgen. De heer Van Wijk oordeelt, dat al is het dan ge- wenscht spoed te betrachten, toch dient de vast rechtregeling goed te worden bekeken, want in dit opzicht zijn er heel wat voetangels en klemmen. Spr. informeert op welken grondslag die 30 cent be rust en deelt mede gelezen te hebben hoe iemand er op had gewezen dat ondanks den verlaagden prijs van het koper, er toch geen koopers waren en dit er op wees dat aan de daling nog geen eind is geko men. aKn dit dan niet verwerkt in lagere tarieven? De heer Dekker begint met te zeggen dat hij met ecnigen tegenzin naar deze vergadering is gekomen, omdat er aan de orde werd gesteld een belangrijke zaak, maar waarover aan do raadsleden niets bekend was. Na de uiteenzetting van den Voorzitter blijkt wel dat de meeste bezwaren zouden zijn die wat het vastrecht betreft. Spr. wijst er echter op dat de vast rechtregeling hier zal worden als elders, alleen in de eerste jaren kan het hier gebeuren dat de gemid delde stroomprijs 30 cent te boven gaat, wat in an dere gemeenten niet het geval is. Spr. meent echter dat dit niet zoo'n belangrijk verschil zal zijn. De heer Over wil van de geboden gelegenheid ge bruik maken en het voorstel aannemen. als gevolg van slechte spijs vertering wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon. FOSTER'S MAAGPILLEN De Voorzitter zegt, dat hij geen voorspelling kan doen wat den koperprijs betreft, Misschien was de door den heer Van Wijk genoemden persoon helder ziend, misschien heeft die persoon gelijk, misschien ongelijk, wie zal dat spr. verklaren? Spr. oordeelt dat als men zaken kan doen als deze, dat men dan moet toeslaan. Op 't oogenblik staat de koperprijs er ge heel buiten, want het P.E.N'. wil ons helpen voor nie mendal en de vastrechtregeling hier wordt een voor- looper van de regeling die weldra in geheel Noord holland zal gelden. Spr. heeft eens geinformeerd in een gemeente waar de andere vastr.echtregeling be staat en gebleken is dat het verschil zeer gering is. Als de gebruiker eens erg weinig gebruikt, zal hij eens een keer meer dan 30 cent per K.W.U. moeten betalen. Spr. geeft ernstig in overweging het voor stel van B. en W. te aanvaarden. Door de directie van het P.E.N. is de toezegging gedaan dat zoo eonigszins mogelijk de stroom nog dit jaar in de gemeente zal worden gebracht. De heer Honingh merkt op, dat de straat in desola- ten toestand verkeert en als de electriciteit niet nog dit jaar komt, de gemeente dan nog verplicht zou zijn, tevoren de straat in orde te doen maken. De heer Dekker is optimistisch wat het verbruik be treft en vertrouwt dat het gebruik evenals elders nog wel van beteekenis zal zijn en over 10 jaar is de vast rechtregeling immers overal gelijk. De Voorzitter zegt dat over 10 jaren deze overeen komst vervalt. De heer Dekker kan zich best met het voorstel ver- eer.igen en hoopt van harte dat de stroom zoo spoedig mogelijk gebracht wordt. De Voorzitter deelt nog mede, dat aan de directie ge vraagd is, tegen welke som de bestaande vastrechtbe paling zou kunnen worden gehandhaafd, maar dit was volgens de mededeeling van de directie zoo'n in gewikkelde berekening, dat zij geen antwoord op die vraag kon geven. De heer Kamp wil, na de duidelijke uiteenzetting door den Voorzitter, dit klein verschil aanvaarden, het gaat in de richting die wij wenschen. De heer Van Wijk vuaagt tot hoever de bemoeiingen van het P.E.N. strekken, wat den aanleg betreft. In de kommen wordt het een ondergrondsch net, maar komt de leiding ook in de huizen? De Voorzitter zegt dat de gewoonte is, dat het be drijf 2 vrije lichtpunten in het huis geeft. Met de be trokkenen zal het P.E.N. straks dienen te overleggen of het net in den Groetpolder een boven- grondsch of een ondergrondsch behoort te zijn. Spr. wijst er altijd op dat het landelijk schoon om een on dergrondsch net vraagt De Instemming met het besluit Zonder hoofdelijke stemming wordt, behoudens goed keuring door Ged. Staten, besloten tot algeheele elec trificatie. een besluit dat een applaus op de publieke tri bune verwerft D© wntereliding in d© buitenwijken. Wat de aansluiting aan het P.W.N. van de niet-ren- dabele gedeelten betreft, deelt de Voorzitter mede. dat bij de onderzochte gedeelten er zijn, waarvan de finan- tieele berekening uitwijst, dat de aansluiting zoo miniem is, dat zij niet wel mogelijk is. Een 10-tal niet rendabele gedeelten zijn opgenomen en dan blijkt het volgende: naar perceel Kriek, met 1 aansluiting en een af te sluiten contract van f 14. zou de provincie moeten bij dragen 20 pet. Is f 46.20, gemeente 10 pet is f 23.10. plus een gemeentelijke bijdage van f 175, en B. en W, achten het niet gewenscht, in dit geval een dergelijke transactie, die geen einde neemt, aan te gaan. Naar perceel D. Brugman, met 3 aansluitingen, en contracten tot f 100, zijn de bijdragen respectievelijk f 43.12, f 21.56 plus f 80.92 en dit is wel aan te gaan. Perceel naar den Westfrieschen dijk, 11 aansluitingen, contracten f 170, provincie f 127.82, gemeente f 63 91 f 328.37 en blijkens mededeeling van den heer Bel. miniefne belangstelling, geen der aanwonenden stelt er prijs op en B. en W. oordeelen dan ook een uitgaaf van bijna f 400 niet gemotiveerd Perceel Zoutkaag. 6 aansluitingen, contract f 190, provincie f 52.36, gemeente f 26.18 en f 50.26, is wel aan te gaan. Perceel Limmerschouw, 10 aansluitingen, contracten f 182, provincie f 87.78, gemeente f 43.89 en f 179.83; ook hier weinig belangstelling, 2 boerderijen die het water voor het vee niet wenschen. Perceel J. A. Poortermans. 1 aansluiting, contract f 100, provincie f 22.40, gemeente f 11.20, geen be zwaar bij B. en W. Perceel tot Hoofdweg Groetpolder, 32 aansluitingen, contracten f 916, provincie f 234.08, gemeente f 117.04 en f 178.08; B. en W. geen bezwaar. Perceel van Boerensluis naar den Hoofdweg in den Groetpolder, 5 aansluitingen, contracten f 166. provin cie f 67.20, gemeente f 33.60 en f 119; B. en W. geen bezwaar. Perceel van het dorp naar den Hoofdweg in den Groet polder 3 aansluitingen, contracten f 92. provincie een bijdrage van f 61.20, gemeente f 30.60 en f 151.20. Bui ten de boerderij van Molenaar, met een contract van f 70, blijft er aan contracten f 22 over en stelt men geen prijs op aansluitingen. Perceel 't Zand-Scheidingsweg met 9 aansluitingen, velangt een provinciale bijdrage van f 72.64. gemeente f 36.32 en f 96.04. De 4 eerste perceelen in dit gedeelte kunnen bij aanleg verplicht worden tot aansluiting. De Voorzitter licht nog nader toe, dat waar vcor den te berekenen afstand van 40 meter, gemeten wordt uit het midden van den weg. de perceelen aan den Westfrieschen dijk niet tot aansluiting verplicht kun nen worden. Bij de regeling voor de aansluiting van de niet-ren- dabele gedeelten achten B. en W. het een onjuistheid dat men met het aangaan van de transactie gebonden is aan een onbepaald tijdperk en als B. en W. dan ook wat sommige gedeelten betreft, zouden voorstellen t.ot aansluiting te besluiten, dan zouden zij dat doen in een dusdanigen vorm, dat de overeenkomst zou duren ge lijk aan die waarvoor met de waterafnemers wordt ge contracteerd, dat is dus voor 10 jaar. Spr. zegt, dat deze bezwarende bepaling zeer zeker in de Statenvergade ring ter sprake zal komen, want dat ze geenszins de bedoeling van de voorstellers der betrekkelijke motie weergeeft. B. en W. hebben zich ook reeds tot Ged. Staten gewend en er op gewezen, dat deze bepaling te zwaar op de finantiën der gemeente drukt en verzocht is of de provincie niet bereid is meer dan 20 pet. bij te dragen. Antwoord op dit verzoek is nog niet ingekomen, en B. en W. stellen dan ook voor vanavond deze zaak nog niet haar beslag te geven, doch het antwoord op het verzoek af te wachten, evenals de poging om de be zwarende clausule uit den weg te krijgen. De totstand koming der aansluitingen mag dan wat langer duren, maar misschien heeft dat wel het evengoede resultaat als het wachten met de electrificatie. De heer Van Wijk vraagt naar het percentage dat van de aansluitplichtige perceelen is aangesloten. De Voorzitter deelt mede van 97H pet. De heer Van Wijk ziet niet zoo'n bezwaar in die eeuwigdurende bijdrage. Spr. is in dit opzicht nogal op timistisch gestemd, immers wij, de kiezers, hebben het zelf in de hand wie zij naar de Staten willen afvaardi gen. Het betreft hier overheidsbedrijven. Voor de men- schen aan de Zoutkaag is het water even gezond als voor de menschen in de stad of in de bebouwde kommen „Kan me niets schelen eerst even m'n BAAI TAÊAK halen.' Laat hem maar /luiten Die lekkere J.GRUN05 ECHTE FRIESCME BAAI-TABAK Daar han ik niet buiten'" per t halfons, Beide bedrijven rendeeren goed, de winst van het P.E.N. is behoorlijk en laat men die winst dan maar aanwen den om de afgelegen wijken aan te sluiten. Wat het perceel Dorp naar den hoofdweg Groetpolder betreft, daar zijn nog wel een paar perceelen, die gebrek aan water hebben. De heer Dekker kan goed vinden om het punt aan te houden, want de voorwaarde, dat de regeling geldt voor een onbeperkt aantal jaren, is een eisch die niet voor inwilliging vatbaar is. Spr. vraagt of het stukje van da Westfrieschen dijk niet beter vanuit Kolhorn kan wor den aangesloten en verwondert zich over de mededee ling dat men aan de Limmerschouw weinig belangstel ling voor aansluiting heeft. Spr. heeft daar zooveel hoo- ren klagen, zuchten en schreeuwen om waterleiding, cn spr. vindt in dit opzicht „aanhouden" van het punt wel gewenscht, want de geluiden aan de Limmerschouw zullen straks wel anders zijn. Het doet spr. genoegen dat 't Zand, tegen de verwachting van anderen in, zoo'n goed beeld geeft, tegenover de andere gebieden. De Voorzitter zegt dat het naar voren gebrachte een punt van overweging bij B. en W. zal uitmaken, maar dat een nader onderzoek niet stagneerend zal mogen werken op andere gedeelten. Wat de belangstelling te Limmerschouw betreft, de heer Bel heeft het spr. aldus meegedeeld. De heer Kamp wijst er op dat wat het perceel West frieschen Dijk betreft, spr.n iet op een klein bedrag de aansluiting van 11 perceelen zou willen afsluiten. Mis schien kunnen de menschen nog eens worden gevraagd. Ook In de kom waren er velen die in den aanvang geen aansluiting wenschten, maar nu is bijna iedereen aan gesloten. De Voorzitter oordeelt, dat als de menschen blijk ge ven geen prijs op de waterleiding te stellen, er voor de gemeente geen reden is, toch tot de aansluiting te besluiten. De heer Brugman merkt op dat als het oordeel zich door wisseling van de bevolking mocht wijzigen, er nog geen bezwaar is de aansluiting tot stand te doen brengen De Voorzitter acht dat zeker geen bezwaar, maar centraliseerend water is beter dan het hebben van stil staand water. Met algemeene stemmen wordt besloten het voorstel aan te houden, zoo kortstondig mogelijk. De rondvraag levert niets op en nadat de Voorzitelr nog heeft medegedeeld dat de heer D. Brugman Ji. is aangewezen tot plaatsvervangend burgemeester, volgt sluiting. 1 Een bevredigende uitslag voor de Hollanders. - Tot 5 minuten voor het einde was Nederland nog steeds overwinnaar. Voor de veertigste maal heeft het Nederlandsche voetbalelftal een ontmoeting gehad met de Zuidelijke buren. De HollandBelgië-wedstrijden hebben altijd groote spanning gewekt onder de voetbal-enthousias ten. Ze hebben altijd een apart cachet gehad, een bij zonder karakter, waaraan de stamverwantschap tus schen Noord en Zuid wel niet vreemd zal zijn. Daarbij de sportieve prikkel, die bij eiken wedstrijd aanwezig is en alles met elkaar ruimschoots voldoende om het Am- sterdamsche stadion „tot den nok" toe te vullen. Steeds weer imponeert den bezoeker de geweldige menschen- massa die als een wuivend korenveld in den wind, zachtjes op en neer deint. Het Is als een bijenkorf van reusachtige afmeting, het gezoem van die duizenden stemmen, waarboven alleen het geronk der vliegtuig motoren uitklinkt, die boven het stadion zweven, en de muziek van het Amsterdamsche politiecorps in „brok stukken" overkomt, wanneer ze aan den anderen kant zijn, als waarvan men is gezeten. In tegenstelling met andere keeren werd deze Inter land-wedstrijd eens begunstigd door buitengewoon-mooi weer, echt sportweer, niet te warm en weinig wind. Het binnenkomen der elftallen geschiedt op de ge bruikelijke wijze. Eerst de Belgen en na een poosje wachten de Nederlanders. De opstelling is als volgt: Nederland. Van der Meulen. Denis. Van Kol. Kools. Van der Wildt. Breitner. Landaal. Tap. De Kreek. Van den Eroek. V. d Heyden. Scheidsrechter Retschuri (Oostenrijk). Bastin. Adams. Vanderbauwhede. Voorhoof. Vcrsijp. Declercq. Van Halme. P. Bralne. Hoydonckx Nouwens Badiou. België. Dc slgcmeene indruk van dezen wedstrijd was, dat Nederland een zwaren dobber zou hebben. Nochtans werd het gelijk spel en hebben de onzen tweemaal de leiding gehad en deze tot zes minuten voor het einde weten te behouden. Toen ontnamen dc Belgen ons de overwinning. De bezoekers hebben een buitengewoon Interessanten wedstrijd te zien gekregen) al maakten de onzen 'liet zoo'n gunstigen indruk als In den strijd tegen de Ita lianen voor eenige weken terug, wier spel aan de, on zen misschien beter „ligt". Er werd Zondagmiddag met vuur gespeeld cn vrij forsch. Dit laatste was cok de indirecte oorzaak van het eerste Nederlandsche doelpunt, dat aan het einde van het eerste kwartier door Van Kol uit een straf-

Schager Courant | 1930 | | pagina 1