SchagerCourant DAHLIA'S Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Een regen van bankbiljetten. De typhoon op Sachalin. Kaffers slaags met de politie. Binnenlandsch Nieuws. Belangrijke schenldng aan Nederland. De schatgavers te Zaandam. BERTELS„KUNSTKORREL" BERTELSOPFOKVOEDER CO De mysterieuze moord te Abcoude. BLOEMKWEEKERIJ „CARPE HEM", Uit onze Omgeving. BARSINGERHORN HARENKARSPEL. ST. MAARTEN NIEUWE N1ED0RP SCHOORL. OUDE NIEDORP LANGENDIJK Dinsdag 6 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8657 Vreemd geval in de Zweedsche hoofdstad. Men meldt uit Stockholm: Een dezer dagen dwarrelden in een der drukste straten van Malmö verscheidene briefjes van 5 en van lb kronen neer. Er ontstond een formeele jacht op de briefjes, maar de politie wist de meeste toch in handen te krijgen. Het bleek, dat alle briefjes echt waren en dat de politie voor een bedrag van bijna 400 kronen verzameld had. Men weet niet waar de briefjes van daan kwamen en, hoewel er al eenige dagen verloopen zijn, heeft zich nog niemand als de eigenaar van het geld aangemeld. En geval dus, dat wel herinnert aan de vondst van een pak bankbiljetten in het Amster- damsche Vondelpark Tweehonderd personen om het leven gekomen. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de geweldige tyhoon, die het Zuidelijk deel van het eiland Sachalin alsmede Hokkaido, het Noordelijkste der hoofdeilanden van den Japanschen archipel, heeft geteisterd, aan een groot aantal menschen het leven gekost. De materieele schade wordt geschat op vijf millioen yen. Later wordt gemeld: Volgens een bericht uit Tokio zijn bij dbn wervel storm, waardoor gisteren het Zuidelijk deel van Sa chalin en het eiland Hokkiado getroffen werden, onge veer 200 personen om het leven gekomen. 94 lijken zijn reeds geboren. Ongeveer 100 personen worden nog ver mist. Tragisch is, dat de typhoon juist opstak op het oogenblik, toen honderden visschers, aangelokt door het verschijnen van reusachtige scholen haringen, in zee waren gestoken. VLIEGONGELUK IN ZWITSERLAND. Te Gempenstollen in den omtrek van Baden is een vliegtuig, dat laag vloog, tegen de boomen opgevlogen toen de bestuurder kennissen wilde toewuiven. Het toe stel stortte neer en de vlieger Wilhelm Storres, uitge ver van het tijdschrift Individualitat te Dormach, en een van zijn passagiers, een Stuttgarter, kwamen om. De derde inzittende, iemand uit Bazel, is zwaar gewond naar een ziekenhuis aldaar overgebracht. Hevig gevecht te Worcester ln de Kaap provincie Verscheidene dooden en ge wonden. Reuter seint uit Worcester (Kaap-provincie) d.d. 4 Mei: Hedenmiddag is hier een vreselijk gevecht geleverd tusschen veertien man politie en een troep inheemschcn De inspecteur van politie werd met een bijl tegen den grond geslagen, en twee agenten werden gewond. De overige agenten zagen zich toen genoopt te vuren; zij doodden zeven inheemschen en wondden eenige ande ren, maar moeten tenslotte toch uit de wijk der in heemschen terugtrekken. Versterkingen zijn uit Kaapstad ontboden. De strijd duurt nog voort. Worcester was ook op 5 April j.1. het tooneel van on geregeldheden. De politie deed toen een inval bfj drank smokkelaars en werd evenals thans gedwongen zich te rug te trekken. Politie-versterking naar Worcester vertrok ken. Nader wordt gemeld, dat de correspondent van Reu ter te Worcester te zamen met een officier van gezond heid heeft vastgesteld, dat vier kleurlingen en een in- heemsche gedood zijn, terwijl zeventien personen werden gewond. De onlusten zijn veroorzaakt door kleurlingen, geen inheemschen, die zich aan drank te buiten hadden gedaan. De toestand van den inspecteur van politie is uiterst ernstig. Niet alleen heeft men hem met een bijl geslagen, doch een vrouw heeft hem bovendien een wond in de keel toegebracht. Vijftig politieagenten zijn met autobussen uit Kaap stad naar Worcester vertrokken. DORPSBRAND IN POLEN. Byna geheel in de asch gelegd. In de nabijheid van Wilna is het dorp Kobilnik door een geweldigen brand bijna geheel in asch gelegd. Zes tig huizen en bijgebouwen werden verwoest. Meer dan 150 gezinnen zijn dakloos. llO.OOOdollar van de Rockefeller Foundati on voor de Leidsche sterrenwacht. Elders in dit nummer tindt de lezer een klein bericht over een gift van den Amerikaanschen milliardair Rockefeller aan een universiteit. Ook Nederland schijnt in dezen „millioenen-regen" te deelen. Naar de astronomische medewerker van het „Hsbl." schrijft, heeft n.1. de bekende Rockefeller Foundation in Amerika aan de Leidsche Universiteit een schenking gedaan van 110.000 dollar, ten einde de Leidsche Sterre- wacht in staat te stellen een kijker te doen bouwen, op stellen en gedeeltelijk exploiteeren in Johannesburg (Zuid-Afrika.) Van de zijde der Nederlandsche regeering en particu lieren is een jaarlijksch bedrag toegezegd overeenko mende met de rente van bovengenoemde som voor de exploitatie en bediening van dit instrument. Het te bouwen instrument. Het voor Leiden nu te bouwen instrument zal zijn een dubbele fotografische kijker met tripletlensen van mins tens 40 c.M. opening. Dit machtige instrument, waarvan nog geen ander specimen bestaat, zal gebruikt worden voor fotometrisch (helderheidsmeting) werk op het Zui delijk hemelhalfrond. Ook spectroscopisch werk ligt in de plannen. Hopenlijk zal de bouw en aflevering van het nieuwe instrument voorspoedig en snel plaats vinden, zoodat het oude stamland waardig vertegenwoordigd zal zijn in de rij van groote naties, die Z.-Afrika als wetenschap pelijk terrein gebruiken. Nog niets, dat op een verborgen schat wijst. De helderziende dame uit Berlijn komt nog eens persoonlijk kijken. IT*t graverswerk te Zaandam wordt thans na een rjr 'S van enkele dagen weer met kracht voortgezet. Do -wzoekingen geschieden nu op een plaats meer in o - nabijheid van het kerkhof en geheel op aanwij zing van de helderziende dame Sylvia uit Berlijn, die Zaterdagmorgen te Amsterdam is gekomen om nog meer in onderdeden aan te geven, op welke wijze gearbeid moet worden. Totnogtoe is niets van eenige waarde gevonden. De enkele voorwerpen, die opgegraven zijn en bij het ma ken van fundeeringen wel meer aangetroffen worden, geven geenerlei aanwijzing, dat men met het zoeken van den verborgen schat op den goeden weg zou zijn. De heer Lanthurst is intusschen ijverig bezig het ter rein af te zoeken met behulp van een platina-kogeltje aan een zijden draad, dat nu eens langzaam, dan weer vlug bewogen wordt al naar gelang van de gesteldheid van den bodem. Prijsverlaging Vraagt prijs aan Uw leverancier, waar niet ver krijgbaar proef 50 Ko. direct af fabriek f 8.50 en met onderstaanden voederbak f 9.75 postwissel. Volledig dagrantsoen voor kuikens van 1-30 dagen oud, daarna uitsluitend „Kunstkorrel", ver kruimeld. Vakmenschen getuigen de groei is ongeëvenaard. Prijs 5 Ko. f2.40, 10 Ko. f3.90, 25 Ko. f7.90. 50 Ko. f 14.50; in iederen zak be vindt zich onderstaand kuiken droogvoederbakje. Wij maken speciaal opmerkzaam dat de „Kunst- korrel" niet enkel is een bloote samenvoeging van ochtendvoer en graan, maar een uitgebalanceerd vitaminrijk voeder van grooter waarde, waarvan het pluimvee 20°/0 minder noodig heeft en 30% méér en grooter eieren legt van den allerfijn— sten smaak, daar de „Kunstkorrel" alleen ideale grondstoffen en geen vischmeel bevat. Zoo gebruikten b.v. de kippen gedurende den 10en Nat. Legwedstrijd Rijksinstituut Beekbergen 51.4 gram Standaard Ochtendvoer plus 63.3 gram graan; dus te samen 114.7 gr. per kip, per dag. De eierproductie was gemiddeld; Barnevelders 145.5 en W. Leghorns 198.3 per kip, per jaar. Daarentegen gebruiken de kippen gevoederd met uitsluitend „Kunstkorrel" gem. slechts 95 gram per dag en legden gem.: Barnevelders 227.3 en W. Leghorns 264 eieren per kip, per jaar. Dus bij 20% minder voedergebruik 81.8 eieren méér bij Barnevelders en 65.7 eieren méér bij W. Leghorns of een meerwinst van gemiddeld f 4.80 per kip, per jaar. Khaki Campbell eenden legden gemiddeld 335.6 eieren per eend, per jaar en in 472 op eenvolgende dagen gem. 425 eieren per eend, bij een verbruik van gemiddeld 130 gram „Kunstkorrel" per dag. Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels ÏBERTELS^O^SS AMSTERDAM Octrooi reeds verkreqen in Belqié Cenada.Enqelana Frankrijk. Italië. Hongarije. PolenSoa nje, Zu id -Afn ka Het slachtoffer De Bruin werd in den rug getroffen. Vanuit een hinderlaag op hem geschoten. Omtrent het onderzoek in de zaak van den moord op den chauffeur C. de Bruin te Abcoude, verneemt het „HSbl." nader, dat het eerste bericht, als zou het slacht offer door vijf schoten in de borst gedood zijn, onjuist was. De Bruin is naar het thans vast staat door vier schoten in den rug doodelijk getroffen. De tot dusverre onbekende dader heeft vermoedelijk in een hinderlaag gelegen en geschoten toen De Bruin juist voorbij gefietst was. Daar het slachtoffer als een brave man bekend stond, die absoluut geen vijan den had, mag men aannemen, dat uitsluitend roof de bedoeling van den dader was. Het gerucht liep, dat het de bedoeling van den moordenaar zou zijn geweest een inwoner van Weesp te treffen, maar er bestaat in wer kelijkheid geen enkele grond voor die veronderstelling. En zoo loopen er in het stille groene Abcoude en zijn heerlijk-zomersche omgeving meer verhalen, waarover we rustig kunnen zwijgen, aldus genoemd blad. Inmiddels duurt onder leiding van burgemeester jhr. mr. C. Dedel het onderzoek onvermoeid voort, maar tot dusverre waren alle nasporingen zonder vermeldens waard resultaat. Te Amsterdam is komen vast te staan, dat het rijwiel van De Bruin dat een damesrijwiel was wel op een zeer stil plekje van de Mauritskade te water is geworpen, n.1. achter een bouwkeet. Vermoedelijk kwam de dader van den moord van den Zeeburgerdijk af de Mauritskade oprijden, maar niemand heeft hem gezien. Misschien reed de man zonder licht, want de lantaarn van De Bruin's fiets is in de nabijheid van de plaats van het misdrijf gevonden. Voorts hebben getuigen verklaard Donderdag- en Vrijdagavond van de vorige week een man op den berm van den Geindyk te Abcoude te hebben gezien, die toen er menschen voorbij kwamen zijn gezicht met den arm bedekte. Die man is niet herkend en nog niet gevonden. Een onderzoek onder te Amsterdam wonende verdachte lieden heeft geen resultaat opgeleevrd. Ten slotte wordt nog altijd den automobilist, die Dins dagavond te 9^ uur van Weesp naar Abcoude gere den heeft, verzocht zich bij den burgemeester van Ab coude aan te melden, tot het geven van inlichtingen omtrent zijn ervaringen langs den weg. De automobilist meldt zich. In de „Crt." van gister lezen we, dat even nadat Za terdag* de avondbladen waren verschenen, waarin een oproep der politie viel te lezen omtrent den auto, die op de kade met een gebroken ruit had gestaan, de van onze prima bekende snijsoorten tegen uitverkoopprijs. T. T. MEEDENDORP, GROET, gem. Schoorl - Tel. 502. chauffeur zich aan het bureau Linnaeusstraat heeft gemeld. Deze bestuurde den bewusten auto, een taxi. met een gelen band. Hij had eenige klanten wegge bracht. Bij het dichttrekken van het portier was de ruit gebroken. De chauffeur had de scherven op een matje verzameld en deze had hij, daar hij ze niet op den rijweg wilde deponeeren, in het water geworpen. Verband tusschen dezen auto en het misdrijf bestaat dus niet Zaterdagmiddag heeft te Nigtevegt onder aangrijpen de plechtigheid de begrafenis van het slechtoffer plaats gehad. Een dichte haag van dorpelingen en ook van be langstellenden had zich rondom de groeve vereenigd, toen de droeve stoet den doodenakker betrad. ONDER EEN WAGEN GERAAKT. Meisje aan de gevolgen overleden. Het 7-jarig dochtertje van den heer H. Eikens te Valthermond, is van een wagen, waarop het geklom men was, gevallen. Een wiel ging het kind over het hoofd; het stierf na eenige uren. KOLHORN. Nu te Medemblik en Enkhuizen veel ansjovisch wordt gevangen, komen hier alle dagen koopers om ansjovischbeugel. Vele verkoopen hun beugel. Maar enkelen hebben hun vischtuig en jol in orde ge bracht en zijn naar Medemblik vertrokken om daar te visschen. DIRKSHORN. Den 2den Mei hield het alhier bestaande zieken fonds „Door ons, voor ons" een buitengewone alge- meene vergadering ten huize van den heer D. Swa- ger. De voorzitter, de heer S. Bood, opent met een woord van welkom tot de vrij talrijk opgekomen le den en deelt mee, dat deze vergadering, zooals de oproeping reeds vermeldde, is belegd ter bespreking eener eventueele reorganisatie van het ziekenfonds in verband met de nieuwe Ziektewet. Na lezing der notulen door den heer M. de Pee, werd de beraad slaging aangevangen. Het Bestuur licht toe, dat volgons de Ziektewet aan degenen, die in loondienst werken, 80 van het loon zal worden uitgekeerd bij ziekte, zoodat de ver- eeniging aanvullend kan optreden met 20 van dat loon. Den werknemers wordt dus aangeraden, zich te verzekeren voor een bedrag van f5 per week, con tributie 10 cents. De eigenwerkers zijn bij de Ziektewet niet verze kerd, en dezen wenscht het bestuur nu gelegenheid te geven, zich bij het Ziekenfonds te verzekeren voor een zeker bedrag per week, tegen 2 ten honderd, tot een maximum van f20.—. Na uitvoerige besprekingen wordt besloten, dat de leden zich voortaan zullen kunnen verzekeren voor voor 5, 7,50, 10, 15 of 20 gulden per week, tegen een contributie van 10, 15, 20, 30, of 40 cents. Ingezetenen, die nog geen lid van „Door ons, voor ons" zijn, kun nen zich daarvoor nog aanmelden voor 1 Juli a.s. onder de gewone voorwaarden. (Wanneer' ze althans nog geen 40 jaar tellen). Na 1 Juli treedt weder in werking de bepaling, dat slechts personen beneden 30 jaar tot lid kunnen worden aangenomen. Van verschillende zijden wordt den aanwezigen eigenwerkers aangeraden, van deze gelegenheid ge bruik te maken en zich ook tegen ziekte te verze keren tegen een niet te laag bedrag. Hierna sluiting onder de gewone plichtplegingen. GEMEENTE SINT MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand April 1930. Geboren: Pieter Cornelis, zoon van Pieter Corne- lis Schrijver en Neeltje Biesboer. Janke, dochter van Dirk Sijsvverda en Aagje Wiering. Anthonius Lou- rensius, zoon van Jan Stoop cn Bregje Baars. Ondertrouwd: Petrus Johannes Mulder, oud 25 jaren en Alida Bleeker, oud 22 jaren, beiden alhier wonende. Simon Koning, oud 28 jaren, alhier, en Catharina Adriana Glasbergen, oud 20 jaren, te An na Paulowna. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. Algemeene jaarvergadering der Coöperatieve Boeren leenbank te Nieuwe Niedorp, gehouden op 3 Mei 1930, in de kolfbaan van den heer H. J. Kossen. Aanwezig bij opening 120 leden, afwezig met kennis geving 30 leden. Ruim een half uur na gestelden tijd opent de voorzitter van het Bestuur, de heer J. Keuken, de bijeenkomst met er zijn voldoening over uit tc spreken, dat een flink aantal leden blijkt ter vergade ring te zijn verschenen; wijst op de noodzakelijkheid eener algemeene opkomst, wijl op zoo'n jaarvergadering de meest volledige toelichting over de werkzaamheid der instelling aan het grootst aantal leden dient verstrekt te worden. Notulenlezing geschiedt door het lid van den Raad van Toezicht, den heer A. Winkel Pzn., waarop goed keuring zonder op- of aanmerking volgt. Bij monde van den heer Jn. Keetman volgt alsnu het verslag der commissie voor het nazien der rekening en balans over het afgeloopen boekjaar: de commissie verklaart, na grondig onderzoek geene fouten of afwij kingen te hebben kunnen achterhalen en spreekt aldus, met dank aan den Kassier, Bestuur en Raad van Toe zicht voor het accuraat beheer als hare meening uit. dat bedoelde rekening en balans als goedgekeurd kan aanvaard worden en stemt de algemeene vergadering daarmede in Komt thans aan de orde, voorlezing van het jaar verslag. Verschillende hierbij genoemde bedragen ver klaren, dat over 1929 meer afvloeiing als toevloeiing van gelden heeft plaats gehad, waaruit het vrij groote winstbedrag vergeleken bij vorige jaren is af te leiden. Het aantal vergaderingen van Bestuur en Raad van toezicht, onverwachte kasopnamen, het ernstig en uit voerig inspectie-onderzoek van uit Utrecht, het ledental en het aantal loopende spaar-, voorschot- en rek.-cour.- boekjes, komt bij dit punt ter sprake; wat als zoodanig een nadere verklaring en aanvulling geeft op de becij feringen der rekening en balans, waarvan aan alle leden een exemplaar in druk werd toegezonden en aldus geen verdere uiteenzetting behoeft. Nog wordt hieraan toegevoegd vermelding van het ledental en loopende boekjes vergeleken bij de zuster- afdeelingen in den omtrek, en blijkt daaruit dat de leenbank te Nieuwe Niedorp, overwogen het inwoner- nik raad U aan om er een gewoonte van te maken een dagelijksch middel ter opwekking en vcrfrissching te ge bruiken, hetwelk Uw stemming verbetert, Uw gezondheid bevordert en door den heerlijken smaak Uw behoefte naar een versnapering ten volle bevredigt. Dat middel is 3 tal der gemeente, op groote deelname kan bogen en bij zeer vele gemeentenaren vertrouwen geniet. Uitslag der verkiezing is. dat werden uitgebracht 101 stemmen voor de verkiezing van resp. een lid van het Bestuur en een lid van den Raad van Toezicht. Uitge bracht werden op den heer J. Keuken 85 voor da eerste, en op den heer Jb. de Vries Hz. 75, voor de tweede functie, die beiden zich bereid verklaarden de functie opnieuw in te nemen. Den heeren Wilbrink en Klomp werd dank gebracht als stemopnemers. Dat de beide oudste leden van den Raad van Toe- zlch als plaatsvervangende bestuursleden werden aan gewezen, werd unaniem door de Algemeene Vergade ring aanvaard. Voor het aftredend lid der commissie voor het nazien der rekening 1929, den heer J. Keetman die in deze een woord van dank werd gewijd, inplaats, werd de heer A. Vethman Jz. aangewezen, die deze opdracht aanvaardde. Een 9-tal leden, die wegens overlijden, vertrek naar elders of om andere reden, voor lidmaatschap niet meer te handhaven waren, vond de algemeene vergadering goed, dat deze als lid werden afgevoerd. Voorlezing uit het Inspectierapport het accountants rapport aan het adres der Centrale etc., geschiedt ten bewijze, dat zoowel ter zake de administratie der Cen trale, als de leenbank ter plaatse de behandeling safe is en vertrouwen verdient. Met een opmerking van dank aan de vergadering voor de rustige en zakelijke bespreking en een opwekking ter bevordering van den bloei der Instelling, wordt de vergadering gesloten. Een nieuw hotel. Zondag heeft de heer Helsdingen, voorheen exploitant van het Oranjehotel te Bergen een nieuw hotel-restau rant geopend in Schoorl, waartoe de mooie villa „Span nenburg" naast de Ned. Herv. pastorie geheel is geres taureerd en met het ruime, lommerrijke terras ervoor tot een uitnoodigend zitje is gemaakt. Voor het hotel- en restaurantwezen te Schoorl, waar het zomerbezoek jaarlijks meer en meer toeneemt. Is het zeer zeker een stap in de goede richting. Het maakt reclame voor het mooie dorp aan den voet van de dui nen en wie er eenmaal kennis gemaakt heeft met hot ongerepte natuurschoon van Schoorl's duin- en bosch paden, met in de verte het wazige polderlandschap, zal licht nog eens terugkomen, maar dan voor langeren tijd. Een uitbreiding van het aantal hotels zal bij die ge legenheid zeer welkom zijn om teleurstelling te voorko men. Dat „Spannenburg" in de komende jaren nog menigen gast voor Schoor! moge herbergen. In het veefonds alhier waren in het afgeloopon kwartaal geimddeld verzekerd 450 runderen. Hier van werden 8 runderen afgekeurd. De omslag werd vastgesteld als volgt: Voor de maand Februari 0,2 %t, voor de maand Maart 0,7 en voor de maand April 0.1 dit is gemiddeld per rund over de drie maanden berekend f2.25. —OUDKARSPEL Meldden dezer dagen ons de bladen, dat de Ned. Herv. Gemeente Oostvoorne een schikking had ge troffen met den Raad van Beheer, waardoor deze plaats eerlang weer een predikant zal kunnen be roepen. ook uit onze omgeving valt een dergelijk verblijdend nieuws te berichten. Hel hetreft de ge meente Oudkarspel. Nadat deze reeds een jaar of vier vacant was, werd Ds. Mr. Zillinger Molenaar van Warmenhuizen consulent en hij achtte het aller eerst zijn taak met de kerkelijk sympathiseerenden samen te werken ter bereiking van het beoogde doel. Hoewel van vele zijden dit pogen onmogelijk werd geacht cn zeker vruchteloos, kon nu worden gecon stateerd. dat in een gecombineerde vergadering van kerkvoogden, notabelen cn kerkerand met slechts één stem legen, besloten werd liet groote bedrag te Stor ten. dat ile gemeente na zoovele jaren schuldig was geworden. Een woord van hulde moet zeker worden gebracht aan allen, die ondanks misverstand en lauwheid, tot dit verheugend resultaat het hunne hebben bijgedragen. Nu moeten alle hens aan dek cn allen, wion het welzijn der vrije vroomheid ter harte gaat. mogen voortgaan in eendracht, om de kroon op het werk te zetten, opdat straks weer re gelmatig het Evangelie worde gebracht. Een vaca ture is bijna steeds fnuikend voor het godsdienstig leven, er is. behalve de prediking, zoovelerlei arbeid voor een predikant, die niet naar ^hooren kan wor den verricht in een herderlooze gemeente. Het ware te wenschen, dat meerdere vacante gemeenten in deze buurt het goede voorbeeld van Oudkarspel gin gen" volgen. Indien slechts eenigen, die met warme liefde voor de kerk bezield zijn, de handen inéén slaan, kan de tegenstand, die meestal berust op on wetendheid en traagheid, stellig worden overwon nen. Kerkeraden en kerkvoogden hebben een zelfde groote taak! 7.UIDSCIIARWOUDE. Het groote boerenhuis van den heer S. de Boer Kz. is voor afbraak verkocht. Men is onmiddellijk aan het sloopen gegaan, om op de vrij komende ruimte een nieuwe woning te bouwen. ZUIDSCHARWOUDE. De vrachtauto-onderneming van Langcndijk op Am sterdam. ondernemer de heer J. Lak alhier, is na een bestaan van enkele weken opgeheven. LANGENDIJK. Nu de Winkeliersvereeniging. als zoodanig besloot geen Middenstandstentoonstelling te houden, wordt ge tracht toch zoo'n tentoonstelling te organiseeren en nu los van genoemde vereeniging.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5