J. G. JANSEN - Markt 30 - Schagen. „HET WITTE HUIS" Fa. H. S. CLOECK Alkmaar Beverwijk De schatgravers te Zaandam. Rijwielen. KLAAS MIDDELBEEK. Profiteert hier van: mooie luidspreker, Burgerwoonhuizen. de Molen flinke Bakkersknecht. I Lipsia Wiedmachine, Commensaals gevraagd HULP Magazijn van HEEREN- en KINDERKLEEDING, gemaakt en op maat. Advertentiën. LOET. Kalf koe en een Pinkstier. 10 pond Spek 10 pond gesm. Vet 5 pond mager Spek 5 pond gem. Spek Paarden- en Varkensslagerij f 4.00 f 4.00 f 2.75 f 2.00 Wie waarde hecht aan pasvorm en afwerking, blijft aan onze zaak verbonden. APARTE AFDEELING KINDERKLEEDING EN SPORTKLEEDING. Sporthemden en Peau de Pêche Broekjes in alle kleuren. Flanel Broeken, Blasers, Plus Four en Rijbroeken voor Heeren en Kinderen. Grootste Kleedermakerij in Noord=HoIland boven het Y. Stalencollectie op aanvrage. •was ig cok reeds tot dit doel verschenen, doch toen bleek het kantoor te zijn gesloten en kon hij onverrich- terzake weer vertrekken. Op het kantoor vroeg hem een ambtenaar, of hij nu zonder wegenkaart naar het kantoor was gereden, wat hij natuurlijk toestemmend beantwoordde. Daarop was proces-verbaal opgemaakt! Maar de heer S. kon getuigen, dat hij niet was aan gehouden op den Kennemerstraatweg of elders en dat niet was geconstateerd, dat hij met zijn auto had ge reden. De verbalisant werd daarop per telefoon opge roepen, doch bleek met vacantie te zijn, waarop werd besloten, de zaak te schorsen en de behandeling op nader te bepalen datum met het hooren van den ver balisant voort te zetten. H e 11 o o. IN 'T GEZICHT VAN DE HAVEN VERONGELUKT. Een te Heiloo gevestigde chauffeur, de heer Luitje St„ was op 30 April 1929, terwijl hij nog niet kon be schikken over een geldige wegenkaart, naar het belas tingkantoor te Alkmaar gereden met het doel zich van de nieuw aangevraagde kaart te voorzien, toen hü on derweg werd aangehouden en de overtreding werd ge constateerd. Hij werd heden veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen en nam direct genoegen, wat hij op dui delijke wijze toonde door contant af te schuiven. Opmeer. WEL 'N BEETJE SPIJKERS OP LAAG WATER ZOEKEN. De heer Joh. V.. directeur der zuivelfabriek te Op meer, werd te Wognum door een ambtenaar en een rijksveldwachter ter visitatie aangehouden, en na on derzoek geconstateerd, dat de nummers van het rijtuig niet in overeenstemming waren met de overigens on miskenbaar geldige kaart, vermoedelijk een administra tieve vergissing. De heer V. was tevoren al eens voor deze onjuistheid gewaarschuwd, doch hy had, uit vrees voor andere verwikkelingen, de fout niet laten herstel len, zoodat hij er nu inliep en proces-verbaal werd op gemaakt. Zoowel de rijksadvocaat als de politierechter waren heden van meening. dat, waar de belasting be hoorlijk was voldaan, verdachte vrij uitging en werd hij dan ook, met de stem van den officier tegen, vrij gesproken. DE LAATSTE NOG OVERGEBLEVEN VEILINGS GOEDEREN IN ééN KOOPJE AAN DEN MAN GEBRACHT. Als slot-apotheose werden de nog voorradige verstek zaken, waarvoor geen liefhebbers zich hadden aange meld, in marsch-tempo van de zittingsrol gewerkt en kwam men tot de volgende veroordeelingen: A. G. v. d. B. f 10 boete of 50 dagen; G. R. f 10 boete of 5 dagen; Willem S.. werkman te Alkmaar, ten onrechte gebruik maken van een vrijstelling rij wielbelasting 2 X gepleegd, 2 X f 6 boete of 2 X 3 dagen; Cornelis T. f 6 boete of 3 dagen; Corn. B. f 5 boete of 5 dagen; G. B. 3 X f 15 boete of 3 X 10 dagen; C. D. f 15 boete of 15 dagen; C. D. f 15 boete of 15 da gen. Dit was niet dezelfde C. D., maar 'n andere C. D., G. J. S. 2 X f 10 boete of 2 X 5 dagen. B. F. J. K. f 15 boete of 15 dagen; M. M. f 15 boete of 10 dagen; P. F. N., f 5 boete of 3 dagen. Besluiten we met nog een tweetal vettere kipjes: KI. V. en J. H. W., leder f 20 boete of 10 dagen. Een ieder belanghebbende wordt verzocht, hier zijn nummertje uit te zoeken en alzoo niets meer aan de orde zijnde: Good night, Every Body, Good Night. Het vat van den Kaperkapitein. Nog steeds niets gevonden. Ook de dag van gister weer op teleurstelling ultgeloo- pen. „Het vat van den kaperkapitein" bevatte alleen wat stroo. Zooals we in ons nummer van gister schreven, waren sedert Maandagmiddag de harten der Zaansche schat gravers met hoop vervuld bij het vinden van den stam en de wortels van den voorspelden eik en, wat nog be langrijker was, het eveneens voorspelde vat, waarin de schat of althans een deel daarvan geborgen moest zijn. De Oostenrijksche gravin Sylvia, de helderziende, had alles weer „gezien", zooals de kaperkapitein den schat had begraven, en opnieuw stelde zij met de wichelroede de plek vast op het terrein, dat ook in het protocol (der Vereeniging voor „Geheimwissenschaft"?) was genoemd en waar 150 meter ten oosten van de Kerk het geteerde vat met den schat zich bij een eik zou bevinden. Maan dag is daar opnieuw gegraven met het hierboven ge melde resultaat, dat de helderziende Berlijnsche in op getogenheid bracht Bij den kuil werd een politiepost geplaatst. Ook is Maandag nog op een andere plek gegraven, dichter bij de kerk, waar volgens gravin Sylvia een nog grootere schat verborgen zou liggen. Behalve deze helderziende was nog een manlijke collega in de helderziendheid, een Dultsche ingenieur, verschenen, die ook al een paar malen in trance geraakte, in welk geval allen aanwezi gen verzocht werd uit zijn buurt te gaan, opdat hij niet zou worden gestoord. Tijdens het graafwerk. Nadere berichten van gisteren luiden: Nadat de twee politiemannen den geheelen nacht nauwlettend en met zorg den diepen kuil op het kerk hof aan de Oostzijde van de kerk, in welken kuil zien de schat zou bevinden, hadden bewaakt, zijn om acht uur de werkzaamheden met kracht en opgewektheid voortgezet, omdat men in de stellige meening verkeer de, dat nu eindelijk eenig resultaat van het dagenlange onderzoek zou worden verkregen. Om instortingen te voorkomen wordt allereerst aan den kuil grootere afmeting gegeven en naar vier zijden een bekisting aangebracht Daarop wordt het graaf werk vervolgd In de hoop, nu spoedig de gouden staven te zullen ontmoeten, die in het vat hadden gezeten, maar in den loop der eeuwen er wel doorheen gezakt zouden zijn tot een eenigszins groote diepte. Sylvia, die in gezelschap is van een Hollandschspre- kende Duitsche dame, is reeds vroeg op het appel. Zij vindt het werk buitengewoon interessant en wil liefst zooweinig mogelijk missen. Zij heeft vanmorgen nogal te lijden van den regen en de koude, die oorzaak zijn, dat zij voor een poos haar post moet verlaten, ook al omdat het wel middag zal worden, eer men naar haar oordeel iets van de schat zal vinden. Vier meter diep. Ook het enthousiasme van de omstanders gedaald. De geheim zinnige Duitscher. Om elf uur is men tot een diepte van ongeveer vier meter genaderd, waarvan echter de helft moet worden afgetrokken voor de ophooging van het terrein voor het kerkhof, zoodat men eigenlijk pas twee meter diep is, gerekend van den beganen grond. Er is echter tot nog toe niets van waarde aangetroffen: alleen nog wat stroo waarmee de binnenwand van het vat bekleed is. Het enthousiasme bij de omstanders en het goede geloof in de uiteindelijke gelukkige oplossing der millioenen van Weybenon beginnen langzamerhand te dalen. De Zaan- damsche werkloozen, die het graafwerk deden, hopen alleep nog, dat er iets gevonden wordt, want dan reke nen zij er op, dat het ook voor hen een goede dag wordt Het werk wordt voor een oogenbllk stop gezet en de toeschouwers, die in groote getale aanwezig zijn, krij gen het verzoek zich een oogenbiik te verwijderen. Nadat daaraan is voldaan, daalt de Duitsche ingenieur wiens naam streng geheim wordt gehouden, in den kuil af om nadere onderzoekingen te doen. Deze ge heimzinnige Duitscher, die al een man op jaren is, schijnt de hoedanigheid te bezitten met het lichaam en met behulp van bijzondere Instrumenten te kunnen bepalen, wat er wel en wat er niet In den grond zit Een onderhoud met de leden der Duitsche expeditie. De Amsterdamsche corr. van de N.R.Ct schreef gis ter aan zijn blad: Wij zijn vanmorgen schielijk naar de stad van Tsaar Peter gevlogen, die nu voor de tweede maal beroemd dreigt te worden, om den schat te aanschouwen. Het was een bijzonder regenachtige dag, juist het weer om een erfenis te verdeelen gelijk dat populair heet Over een nauw pad tusschen de huizen ter zijde van het raadhuis kwamen wij eerst op het terrein, waar de grootste schat verborgen heet te liggen. Hier hebben vroeger huizen gestaan, die echter afgebroken zijn om ruimte te maken voor een nieuwe verbinding tusschen west- en oostzijde. Hier zijn door da schatgra vers op verschillende plaatsen kuilen gegraven, maar er is nog niets gevonden. Volgens de leden van de Duitsche expeditie die wij spraken, de heeren Langhirt en Friedensdorff (Madame Sylvia was Sn verband met het slechte weer vertrokken), staat het echter vast, dat hier nog een veel grootere schat verborgen ligt dan op het aangrenzende kerkhof. Aan goud zou er 58 pet. zijn en verder o.a. edelgesteenten. De heer Friedensdorff zeide, dat hij door zijn instru menten de waarheid der aanwijzingen van Madame Syl via heeft kunnen vaststellen. Er is geen twijfel moge lijk, of de schat ligt diep In den grond verborgen. Maar het geheele terrein moet worden afgezocht, om de Jufs- te plaats vast te stellen. Absolute zekerheid bestaat er volgens hem ook ten aanzien van den tweeden schat, die op het kerkhof. Dwalend over den ouden, thans buiten gebruik gestel den doodenakker, die wellicht behoort heeft bij de Oost zijderkerk of bij de kapel, die vroeger op de plaats van de kerk gestaan moet hebben, kwamen wij aan een grooten kuil. Nieuwsgierig door een spleet van de plan kenbedekking heen loerend, zagen wij echter niets dan doodsbeenderen en doodskoppen, ruw dooreen geworpen en, begeerig het goud te zien, griezelden wij even voor dit memento mori. De eigenlijke plaats bleek verder op te zijn. Een politie agent stond er bij. De kuil gaat ongeveer 4 a 4% M. omlaag, met loodrechte wanden, en er stond een ladder in. Op den bodem blonk water, regenwater volgens de Duitschers; aan het grondwater was men nog niet toe. Er moest hier veel dieper gegraven worden. De schat zelf was nog niet gevonden. De vondst bleek zich te bepalen tot een paar stukken hout laat ons aan nemen duigen van het beroemde vat en stukken biezen mat, die volgens hetgeen Madame Sylvia in trance heeft gezien, het vat zouden hebben bedekt. De heeren Langhirt en Friedenshorff verzekerden echter met overtuiging dat de schat ongetwijfeld op deze plaats in de diepte ligt en dat hij voor 100 pet uit goud bestaat Ook dit was door laatstgenoemde met behulp van zijn apparaten vastgesteld. Alleen: er moet geld zijn om het werk voort te zet ten. In totaal zou er volgens den heer Langhirt c.a. 40 a 50.000 Mark noodig zijn. Er worden, zoo deelde hij ons mede, onderhandelingen met kapitaalkrachtige menschen in Berlijn gevoerd om aan de noodige midde len te komen. De gemeente Zaandam, die, als de schat gevonden wordt, recht heeft op 50 pet. van de opbrengst is blijkbaar niet van zins in deze schatgraverij geld te steken. Wetenschappelijk zoo meenden beide heeren is de graverij een groot succes geweest, maar men stuit nu op financieele bezwaren. Worden deze over wonnen, dan zijn zij zeker dat binnenkort het goud zal worden opgedolven. De eerste geruchten over oplichterij. De Amsterdamsche correspondent van het Berliner Tageblatt, die van een aan den heer Langhirt in han den gekomen testament als bron van de schatgraverij spreekt (dit zou dan het „protocol" kunnen zijn) meldt aan zijn blad: „Nu )s de verdenking gerezen, dat men bij deze zaak te doen heeft met een grootsch opgezet bedrog van een internationale bende oplichters, die de uitgravingen hebben geënsceneerd om lichtgeloovige geldschieters uit te knijpen. De Nederlandsche politie heeft zich reeds met de Duitsche politie In verbinding gesteld". De laatste berichten. De laatste berichten over de schatgraverij melden, dat op het terrein, dat aan de firma Ros heeft toebe hoord, hebben de gravers opdracht gekregen de voren weder dicht te maken. Aan vier arbeiders is ontslag verleend. Het schijpt, dat men de werkzaamheden wil Inkrimpen, niettegenstaande de verzekering is gegeven, dat ook op deze plaats goud in den grond zit. De aardbeving in Birma. In totaal meer dan 600 dooden. Naar Reuter uit Rangoon in Britsch-Indië seint, bedraagt volgens schatting het aantal personen, dat bij de aardbeving Maandagavond te Pegoe, in Birma werd gedood, vierhonderd. Nader wordt uit Rangoon geseind: De stad Pegoe levert het beeld op van vernieling. De gemeentegebouwen en coöperatieve banken zijn om zoo te zeggen verwoest. Vele andere gebouwen zijn ernstig beschadigd. De markt is in vlammen opgegaan. Het aantal slachtoffers te Rangoon be draagt meer dan tweehonderd. Beschouwd als een bezoeking voor do arrestatie van Gandhi. Uit Londen: De Indische extremisten beschouwen de aardbe ving als een bezoeking ten gevolge van de arresta tie van Gandhi. Een ernstig oproer was er het ge volg van, waaraan gewapende politie en troepen moesten te pas komen. Ook in Argentinië een aardbeving. Uit Mendoza: In Argentinië in de streek Rivadavia had een he vige aardbeving plaats. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Nieuwe Ileeren- en Damesrijwielen, iederen prijs, elke maat, het meest gesorteerde adres: Tevens nog: 2 Jongensfietsen, prima Heerenfiets, Karei I, halftransport Damesfiets. Union f25.— f37.50 f27.50 TE KOOP: Een D. RADEMAKER, Slikkerdijk, Wie- ringerwaard. verkrijgbaar in de van TE KOOP; Een zonder kastje voor f 22.50, en een Kinderwagen voor f 7.50. Te zien en te hooren bij J. GROOT, Laan 3, Schagen. 2 Nieuwe alleenstaande Direct te aanvaarden, bij C. BLAAUBOER, te Schagen. HUWELIJK. Net persoon zoekt kennismaking met net MEISJE. Leeftijd 2430 jaar. Br. lett A, Adv. Bur. P. MIENES, Oudkarspel. Op het kantoor van Mr. J. A. E BUISKOOL te Schagen kan ge plaatst worden een m. of vr., beslist goed kunnende ty pen. Indiensttreding 15 Mei a.s. TE KOOP, voor afbraak: van den polder Oudorp, aan vaar water gelegen. Prijsopgaven worden ingewacht voor 15 Mei bij W. MOEJES te Oudorp, waar de conditiën ter in zage liggen. Er biedt zich aaneen Brieven te zenden aan J. SCHOORL, p.a. J. Over, bakker te Heiloo. TE KOOP: breed 1.75 M., bij M. WISSEKERKE' Schagen. te Jiflianadorp. Brieven on der letter A, Bureau van dit blad. gevraagd, bij C. PRINS, Schilder, Barsingerhorn. LAAT hoek BOTERSTRAAT, ALKMAAR. De ongeëvenaard groote sorteering in onze magazijnen maakt dat ieder, die onze collectie ziet, slaagt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2