Narcissen-invoer in de Vereen. Staten. Felle fabrieksbrand te Amersfoort. De aanvaring van de „Johan van Oldenbarneveldt". Gemengd Nieuws. Na de arrestatie van G a n d h i. De boschbranden in de Vereen. Staten. Ontploffing te Constantinopel. De onrust in Spanje. Vleeschvergiftiging in Poolsch internaat. De ontploffing te Liverpool. De „leugenontdekker". Door gemaskerde bandieten overvallen. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Boerderij. Tc3?r.:nng Landbouw-uitvoerwet. Frazer heeft zijn tegenstander een stuk uit de lip ge beten. Frazer is terstond naar het ziekenhuis over gebracht, en Fokking is ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Vergunning voor vijf variëteiten. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den rijkslandbouw- consulent te Washington, ir. Peters, de dienst der in- voerquarantaine voor planten tot nader bericht ver gunningen verleent voor den invoer van de volgen de vijf variëteiten van narcissen: Springglory, Glory of Sassemheim, Victoria, Emperoror en Golden Spu, en wel voor elke variëteit tot een maximum van 100.000 stuks. Evenals het vorige jaar blijft de maxi mum hoeveelheid van andere variëteiten, waarvoor invoervergunningen worden verleend, bepaald op 25.000 stuks in totaal. Nieuwe, uitsluiting van narcisscnvariëteiten heeft dit jaar niet .plaats. Brandweer weet ernstig onheil te voor komen. Gistermorgen om vier uur werd een begin van brand ontdekt in de voorraadplaats van de N.V. Po lak Frutalworks aan de Nijverheidstraat te Amers foort. De brandweer was spoedig ter plaatse en trad direct krachtig op. De vloeibare chemische producten brandden hevig en spoedig sloegen de vlammen uit. De bewoners van de huizen in de omgeving werden met hot oog op mogelijke ontploffingen gewaar schuwd en hun werd aangeraden hun woningen te verlaten. Met kracht werd de brandende massa bespoten met 6dhuim. Daar de eigenaar echter meende, dat meer hulp moest komen, werd om tien minuten over vijf de Amsterdamsche cn de Utrechtsche brandweer opge beld. Om acht minuten voor zes was de Utrechtsche reeds ter plaatse. Men was toen echter het gevaar meester, zoodat Utrecht en Amsterdam, dat later ver scheen, geen dienst meer behoefden te doen. Door het flinke optreden van de Amersfoortsche brandweer is het gelukt den brand te beperken tot de voorraadplaats. Het bedrijf wordt dus niet ge stoord. Verzekering dekt de schade. FELLE BOERDERIJBRAND. Oude man bij de vlucht gewond. Gisternacht om 2 uur brak brand uit in den stal van den heer A. S. te Voerendaal Het vuur sloeg spoedig over op het woonhuis, doch de bewoners konden zich bijtijds redden. De aangrenzende wo ning van de familie Smeets werd eveneens door het vuur aangetast. Bij de vlucht viel de oude vader van de trap en kreeg daarbij een wonde aan het hoofd. Huis met stallen en schuur van A. S. zijn bijna totaal afgebrand. Een veulen, een kalf en een zes tal varkens kwam in de vlammen om. Van den in boedel kon slechts weinig worden gered. Verzekering dekt de schade. De brandweer kon de woning van Smeets behouden. Deze bekwam evenwel veel brand- en waterschade. EEN BEER OP STAP. In de bosschen van Schinveld. De heer Linzen te Schinveld, in Zuid-Limburg, die aldaar een zilvervossenfarm heeft, had voor kort een Wasbeer gekocht. Zondag is deze beer uitgebroken, hij houdt zich sindsdien verscholen in de Schinvel- derbosschen. Alle pogingen, welke men tot heden heeft aangewend om den vluchteling te vangen ble ven vruchteloos. Het is te begrijpen dat te Schin veld en omgeving fantastische verhalen gedaan wor den, over sensationeele ontmoetingen op eenzame boschpaden. KOOPMAN DOOR ZIJN BEDIENDE BESTOLEN. Ongeveer f 600 ontvreemd. Bij de politie te Haarlem is aangifte gedaan dat in een perceel aan de Nassaustraat aldaar is ingebroken. Beneden is een radiohandel, en boven woont de vader van een der firmanten. Vermoedelijk heeft de bediende van den radiohandel tijdens de afwezigheid van den bovenbewoner uit een cassette f 600 gestolen. Sinds Zaterdag is deze bediende voortvluchtig. De politie stelt een onderzoek in. Van een paniekstemming geen sprake. Alleen aan een vreemde trilling bemerk ten de passagiers, dat er iets gaande was. Over de ongelukkige uitreis van het nieuwe mail schip, van de Mij. Nederland, de „Joh. van Olden barneveldt", waarover reeds elders in dit nummer een kort bericht is opgenomen, worden nog dc vol gende bijzonderheden gemold: De botsing met den „Reggestroom" had tijdens het noenmaal plaats. Van eenige paniekstemming was geen sprake geweest, wel had men aan een moeilijk te defineeren gcschuur. een vreemde trilling van het schip, en het plotseling veranderen in de werking van de machines bemerkt, dat er iets gaande was. En onmiddellijk daarop was het nieuws bekend ge worden: aanvaring, nogal ernstige averij aan den voorsteven van het schip boven de waterlijn, en dat men zich erin te schikken had dat de terugreis aan vaard werd. Achteruit is het schip toen weer de Hembrug door gesleept; in het Zaandammergat is het gezwaaid en daarna verder naar Amsterdam ge sleept, waar het te ongeveer vijf uur voor de kade lag. Tot Genua zouden de reis medemaken eenige leden van de directie der Stoomvaartmij. Nederland, nl. de heeren Van Hengel en Koning, en ook de heeren gebroeders Goedkoop, bedrijfsleiders van de Ned. Schecpbouwmij., van welke werf gelijk men weet de Oldenbarnevelt afkomstig is. Het gat hetwelk de voorsteven van de Reggestroom in den bakboordsboeg heeft gescheurd, is ongeveer 3 hij 4 meter groot. Vier platen van de scheepshuid en eenige spanten zijn volkomen vernield: in de wasscherij en in het Javanenlogies, daarachter gelegen, is nog al schade aangericht. In dit logies moet juist een der Javanen, die ongesteld was, te kooi hebben gelgen; deze zag den wand van het schip plotseling wijken en door- het ontstane gat den neus van een ander schip ste ken. Op een vraag aan den heer Goedkoop op welk be drag hij de schade schatte, antwoordde deze. dat er nu moeilijk te schatten was. maar hij stelde zich voor, dat er een lief landhuisje voor te bouwen zou zijn! Met het herstel van de averij is onmiddellijk een aanvang gemaakt: het wordt uitgevoerd door de Ne- derlandsche Droogdok Mij., in samenwerking met de Scheepsbouw-Mij., die de nieuwe platen reeds had aangevoerd. Daar de averij aan bakboordzijde is en het schip langs stuurboord langs de kade lag, is het later, ter vergemakkelijking van het werk, gezwaaid. Er zal dag en nacht worden doorgewerkt cn het is zoo goed als zeker, dat de Johan van Oldenbarnevelt Zaterdag a.s. zijn tweeden „Start in life" zal kun nen nemennaar ieder haar tocwenscht onder- gunstiger auspiciën. Toen aJle passagiers van boord waren, heeft de gezag voerder, de heer Spruyt, eenige oogenbllkken gelegen heid gevonden om de pers te woord te staan. Hij ver telde dat het schip om twaalf uur 'zijn eerste reis aan vaard had; gesleept door twee sleepbooten, was het om één uur de Hembrug gepasseerd. En daar kwam van de zeezijde het noodlot in den vorm van het stoomschip Reggestroom van de Hollandsche Stoomboot Mij. ons tegemoet. Deze tegenkomer liep eerst over naar den noordkant, maar ging later naar de zuidwal over, zoodat de schepen elkander aan bakboord zouden passeeren. Wij, aldus de gezagvoerder verder, gaven één stoot op de fluit, welken de Reggestroom met één stoot be antwoordde, maar toen schoot zij plotseling weer naar den noordwal, waarop wij drie stooten op de fluit gaven, het bakboordanker lieten vallen en de machines volle kracht achteruit lieten werken. Ook de Reggestroom gaf drie stooten en liet eerst het stuurboord-, daarna ook het bakboordanker vallen, doch boorde haar neus door onzen bakboordsboeg. Op het oogenblik van de aanvaring lag ons schip stil. Tot zoover de kapitein van de Johan van Oldenbar neveldt, die zich natuurlijk onthield van het uitspreken van een meening over de oorzaak van de aanvaring. Van meer dan één zijde werd de veronderstelling ge hoord, dat de Reggestroom bij het ontwijken van eenige zandbakken tengevolge van zuiging uit het roer was geloopen. Bijzonderheden omtrent de arrestatie. Ashmead-Bartlett, de speciale correspondent van de „Daily Tel." in Indië had het voorrecht, de arres tatie van Gandhi bij te wonen. Hij vroeg Gandhi: „Gevoelt ge bitterheid of zijt ge iemand kwaad ge zind?" „Volstrekt niet" antwoordde Gandhi „ik verwachtte mijn arrestatie reeds sedert lang." „Denkt ge dat uw arrestatie groote onlusten in Indië tot gevolg zal hebben?" „Neen, In ieder ge val kan ik eerlijk zeggen, dat ik alle voorzorgen heb genomen om onlusten te vermijden." „Dus u venvacht geen moeilijkheden?" De Ma- hatma aarzelde een oogenblik en antwoordde toen: „Ik hoop van niet; ik heb mijn best gedaan, ze te verhinderen." Daarna werd Gandhi door de politie opgeëischt Ashmead Bartlett zegt, dat er een algemeen gevoel van opluchting heerscht nu Gandhi tenslotte in de gevangenis zit. Een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat Gandhi een uitstekende gezondheid geniet. Bloedige onlusten te Dehli. De politie schiet op de menigte. Reuter seint uit Dehli: De deelnemers aan een optocht ter lengte van een halve mijl vernielden de automobiel van een in specteur van politie en vielen den inspecteur aan. Politieversterkingen werden gezonden en met vier vrachtauto's werd de menigte uiteengejaagd. Ver- scheidene personen zouden gewond zijn. Bij een ander opstootje, waarbij de politie een charge deed, werden dertig personen gewond, waar onder verscheidene dames, die aan het posten deel- namen. Nader wordt nog gemeld: Na gedurende tien minuten gewaarschuwd te heb ben, schoot de politie op een menigte, die zich had verzameld bij een politiepost en weigerde uiteen te gaan. Verscheiden personen werden ernstig gewond. Twee personen, die bij de opstootjes van gisterochtend werden gewond, zijn bezweken. Het hoofd der politie heeft samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Ook te Calcutta hebben zich ernstige ongeregeldhe den voorgedaan. Een brief van Gandhi aan den onderko ning vóór zijn arrestatie. Ren ter seint uit Navsari: In een brief aan den onderkoning, geschreven aan den vooravond van zijn arrestatie, geeft Gandhi het voornemen te kennen naar Dharasana te gaan en het bezit op te eischen van dc zoutfabriek aldaar. Hij spreekt van „ondenkbare wreedheden", toege past op degenen die burgerlijke ongehoorzaamheid plegen, herbaalt zijn geloof in „geen geweld" cn wijst de verantwoordelijkheid voor geweld van de hand. „Zult gij de voorkeur geven aan een gewelddadigen opstand?" zoo gaat Gandhi verder. „De geschiedenis zal richten over de Britsche regeering, die de poli tiek van „geen geweld" niet verdroeg, omdat zij haar niet begreep en de men schel ijk e natuur tot gewold aanzette, waarvan zij wel begrip had om er mee af te rekenen". Aan het slot van zijn brief vraagt Gandhi intrek king der zoutwet. Een N.T.A.-bericht meldt nog, dat Gandhi in zijn tweeden brief aan den onderkoning zegt, dat hij de gevaren kent die met de door hem aanvaarde metho de gepaard gaan, maar het land zou datgene wat hij wilde niet verkeerd opvatten. Ik zegt wat ik wil en denk, aldus Gandhi. Het eenige middel om het ge weld uit den weg te ruimen is zuiver geen geweld. Dc brief begint met „Beste vriend" en eindigt met de woorden „uw oprechte vriend M. K. Gandhi". De brand woedt nog steeds voort langs de Oostkust. De „Paris Midi" publiceert een telegram uit New York, waarin omtrent de reeds vermelde boschbranden nog de volgende bijzonderheden worden gegeven: De brand, die den staat New-York teistert, strekt zich uit over een terrein van duizend hectaren. Het vuur, beweegt zich snel in de richting van de overbevolkte buitenwijken van New-York, zoodat de hoofdstad zelf gevaar liep door een gordel van vlammen te worden omsingeld. De brand zou het gevolg zijn van de onvoorzichtig heid van personen, die brandende lucifers in het licht ontvlambare gras zouden hebben geworpen. Tien personen werden gewond, veertien hulzen stortten in. De geheele politie en alle troepen te New-York zijn in allerijl naar het tooneel van den brand gezonden. Den geheelen nacht hebben duizenden Inwoners tegen de ramp geworsteld. Eindelijk draaide de wind en men re kent dat New York thans veilig is. Het hevigst heeft de brand gewoed te Nashua in New- Harapshire, waar meer dan 200 huizen werden vernield. Ook een katholieke kerk werd een prooi der vlam men. Dank zij het moedig optreden van een tweetal geestelijken werden op het laatste oogenblik de zes honderd kinderen, die zich op dat oogenblik in de kerk bevonden, allen gered. In New-Jersey. Het vliegveld Lakehurst bedreigd. F: chbranden in den staat New Jersey nemen nog steeds in omvang toe. Tot nu toe zijn reeds 1500 huizen afgebrand, Lakehurst wordt door brandende bosschen omringd en loopt, indien niet spoedig regen valt, groot gevaar. 35.000 man zijn bezig het vuur te bestrijden. In de andere staten aan de Oostkust beginnen de branden te verminderen. In ©en benzin©- en munitie-depot. Ver scheidene dooden en gewonden. Naar de correspondent van de Times te Konstantino- pel aan zijn blad meldt, is daar Maandagmiddag een ernstige brand, vergezeld van een hevige ontploffing, uitgebroken in een munitiedepot op het plein van de moskee van Dolma Bagtsje, die gelegen Is tegenover het paleis van dien naam aan den over van den Bos- porus. Verscheidene menschen moeten gedood of gewond zijn. De oorzaak van den brand Is onbekend. Meer dan anderhalf uur lang ontploften er granaten en kartetsen en vlogen de geweerkogels in het rond, terwijl de be lendende gebouwen in brand geraakten. Soldaten en politieagenten hielpen de brandweer bij het blusschings- werk, waaraan ook motorbooten meewerkten. Bloedige studentenrelletjes te Madrid. Over de onrust in Spanje en speciaal in de hoofd stad wordt aan de pers het volgende officieele com muniqué verstrekt over de gebeurtenissen van Maan dagmorgen: De door studenten uitgelokte onlusten hebben he denmorgen hun terugslag gehad in de omgeving van de medische faculteit en de veeartsenijschool. Onbe kende vreemdelingen hebben zich onder de studen ten gemengd en de openbare macht, die in de Calle Ucar opgesteld stond, aangevallen. De gewapende macht was bij een zoo ongerechtvaardigden aanval genoodzaakt dezen af te slaan. Hierbij vielen een doode en verscheidene gewonden, van wie de over- groote meerderheid gevormd wordt door elementen, die met de studenten niets uitstaande hebben. De orde werd eenige minuten later hersteld. Het parket heetf zich naar de Calle de Antoclia begeven, waar een hulppost gevestigd is. De gewon den hier verklaarden, dat zij voorbijgangers waren, die, toen zij zagen dat het publiek begon hard te loo- pen, raedegeloopen zijn en toen gewond werden. Het parket heeft de politie verzocht een rapport op te stellen. De gedoode blijkt iemand te zijn van 30 jair, die in zijn zakken identiteitspapieren droeg op naam van Guiliermo Crespo, bakkersknecht. Onder de ge wonden bevindt zich o.a. ook een mecanicien, aan wiens lijfsbehoud getwijfeld wordt. Op den hulppost zijn verder nog ter verzorging ge bracht een gewonde brigadier, een agent van politie, een metselaar en een chauffeur. Rust te Madrid. Studentenstaking te Valencia? Het B.T.A. meldt nader uit Madrid: De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat het te Madrid rustig was. Het gerucht loopt, dat de studenten te Vanlencia besloten hebben tot een staking van 24 uur. Talrijke leerlingen ziek geworden. In een schoolinternaat te Mielec bij Krakau zijn 42 leerlingen en een zuster ernstig ziek geworden na het nuttigen van vleesch, dat blijkbaar in bedorven toestand verkeerde. Reeds zijn twee leerlingen overleden, terwijl eenige anderen in levensgevaar verkceren. Bij onderzoek bleek, dat zoowel het vleesch als een deel van de overige voedselvoorraden niet meer in goeden staat verkeerden, doch niettemin door het schoolbestuur nog voor de voeding der leerlingen werd gebruikt. Het bestuur der school zal strafrech telijk worden vervolgd. Zes dooden. Het aantal dooden bij de ontploffingsramp te Li verpool is tot zes gestegen. Het juiste aantal gewon den, o.w. zich ook de zoon van een der directeuren der geteisterde fabriek bevindt, staat nog steeds niet vast. Dc ontploffing is veroorzaakt door plotselinge ontbranding van in olie gedrenkte zonnepittenkoeken, welke opgeslagen waren in de silo. De wanden van de silo, welke uit houtwerk en ijzer bestonden, wer den uit elkaar gerukt, terwijl de brokstukken tiental len meters ver in het rond geslingerd worden. Na de explosie sloeg onmiddellijk een geweldige vlam uit, waardoor alle op een verdieping aanwezige werklie den ernstige brandwonden opliepen. De vlammen sloegen op de lager gelegen verdieping over, zoodat het personeel op do bovenste verdieping door het vuur letterlijk ingesloten was. Het reddingswerk had een buitengewoon moeilijk verloop, daar de meeste toegangen tot (je localiteiten ontoegankelijk waren. NIEUWE ONLUSTEN IN INDOCHINA. Twintig dooden, vier en twintig gewonden. Reuter seint uit Hanoi: Opstandelingen, geleid door communisten, zijn een concessie in do omgeving van Vinh binnengedrongen en hebben vier inlanders gedood. Zij werden door een afdeeling politie vervolgd, waarbij 20 rebellen wer den gedood en 24 gewond. Er hadden een groot aan tal aanhoudingen plaats. Een gevaarlijke machine, die alle leugens schijnt te kunnen achterhalen. Er breekt een kwade tijd aan voor de menschen. Ieder een weet dat hij niet mag jokken, maar ledereens dost het. In elk beschaafd gezelschap, in iedere organisatie, in iedere zaak, bij alle handels-verkeer, bij het onder wijs, op iedere vergadering moet af en toe worden ge jokt. Zoo niet door doen dan door laten. Ja, Indien wij in het dagelijksch leven steeds met de waarheid en Je geheele waarheid voor den dag kwamen, hield geen directeur het uit met zijn compagnon, geen werkgever met zijn.werknemer, geen man met zijn vrouw, geen 1 eeraar met zijn klas, geen elftal met zijn aanvoerder, of met den scheidsrechter! geen vorst met zijn minis ters. Heusch, af en toe zijn zienswijze wat te „retou cheeren". voor zij den wal zijner tanden ontsnapt, ls noodig. 't Werd anders in de wereld haat en nijd, moord en doodslag, meer dan dat het nu helaas reeds het geval is. Men begrijpe ons goed, wij pleiten niet voor onop rechtheid of leugenachtigheid en er zijn omstandighe den dat de waarheid, niets dan de waarheid en de ge heele waarheid plicht is. En leder behoorlijk mensch weet dat ook precies. Maar het heeft geen nut om b.v. aan de bridgetafel telkens aan uw partner (het kan een overigens, verstandige, inlettigente en beminnelijke da me zijn) steeds te zeggen hoe gij over haar spelen denkt Maar men voor den rechter dan moet men de waarheid spreken. Daarvan zijn wij overtuigd. Maar, eilaas, de mensch is maar een zwakke mensch, en er zijn lieden die zelfs voor den rechter jokken. Doen daar komt een eind aan, tenminste er komt misschien een eind aan in de V. St Aan de universiteit'te Cchicago is een machinetje gebouwd en bij proefneming deug delijk gebleken waarmee kan worden gecontroleerd of een ondervraagde bij het antwoorden jokt of niet. Het beginsel berust op het meten van uiterst subtiele wijzi gingen in de bloeddruk-kromme. Meer zullen wij er niet van zeggen, ook niet, bij wie men moet wezen om er meer van te hooren. Stelt u voor, dat het een artikel werd, b.v. als een stofzuiger of een naaimachine, die de dames op afbetaling kunnen krijgen, om er mee te controleeren waar en wat de „vergadering" is geweest, die meneer noodzaakte alweer zoo laat thuis te komen! Maar dat nu daar gelaten. De psychologen aan de universiteit van Chicago hebben meegedeeld dat zij hun proeven met den „leugenontdekker" op groote schaal gaan voortzetten. Vallen de verdere resultaten zoo gun stig uit als men te Chicago verwacht en hoopt, dan zal welllchts poedig het instrument toepassing gaan vinden In de rechtzaal. Het is maar te hopen dat het dan daarbij blijft. (N.R.Ct.) HONGERBETOOGERS TE LONDEN. Een deputatie van 13 „hunger marchers" van de kantwerkers uit Nottinghamshire, waaronder twee vrou wen, heeft heden getracht een bezoek aan den premier te brengen in Downingstreet te Londen, doch werd door de politie niet toegelaten. Daarna bestormden zij in Whitehall het departement van volksgezondheid en sloten zich op in een kamer in het gebouw. Zij wer den later door de politie uit het gebouw gezet, en gin gen vervolgens naar het Lagerhuis waar zij trachtten door te dringen tot de wandelgangen der leden. Zij werden handgemeen met de politie. Eenige glazen deur- paneelen werden vernield. Twee van de betoogers wer den gearresteerd en de anderen verwijderd. Aanranding van diplomaten bil Boekarest. Uit Boekarest wordt gemeld: Zes gemaskerde bandieten hebben gisteravond op den straatweg van Ploesti naar Boekarest een auto aangerand, waarmede gravin Szembek, dc echtge- noote van den Poolschen gezant te Boekarest, Dewev, de Amcrikaansche adviseur van do Poolsche regce- ring, die als gast van de Roemecnsche regeering te Boekarest vertoefde en Davilla, de Roemcensche ge zant te Washington, huiswaarts keerden van een be zoek aan het aasteel van prins Bibescou. De bandieten verbrijzelden de ruiten van den auto, met revolverschoten, waarop de chauffeur stopte. Davilla bood den bandieten vrijwillig zijn portefeuil le aan, maar de roovers plunderden de drie reizigers géheel uit. Ze verdwenen met de kostbare juweelen, die gravin Szembek droeg en een belangrijk bedrag in buitenlandsche deviezen, dat Dewey op zak had. Troepen, die onmiddellijk nadat de auto te Boekarest was aangekomen, naar de plaats van de aanranding werden gezonden, slaagden er niet in een spoor van de bandieten te ontdekken. Donderdag 8 mei iöso. v. c. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur. Bijeenkomst. ux.o.-school. Voor den cursus in de Fransche taal hebben zich 13 leerlingen aangegeven. gewijzigde huisnummers. De Directeur van het Postkantoor te Schagen vestigt «de aandacht der ingezetenen op de nieuwe nummering der huizen. Ter bevordering van een correcte bestelling verdient het aanbeveling dat men bij gelegenheid z'n correspondenten kennis geeft van het gewijzigde huis nummer. Te zijnen kantore zijn daarvoor tegen betaling van 1H cent gefrankeerde kaartformulieren verkrijg baar. auto te water. Dinsdagmiddag geraakte, doordat hij met uithalen in een kuil terecht kwam. de heer G. S. met zijn auto te wa ter. De beide inzittenden kwamen met den schrik vrij. De Chevrolet werd later door de firma Blaauboer en Kossen weer op het droge gebracht Met betrekking tot uien. Bij Kon. Besluit van den llden April is bepaald: Art. 1. Het is verboden, andere dan verduurzaamde uien, zilveruien en groengeboste uien naar door ons aan gewezen landen uit te voeren of tot uitvoer naar die landen aan eenig middel van vervoer aan te bieden, voor zoover zij niet zijn vergezeld van een door onzen met de zaken van den landbouw belasten minister vast gesteld certificaat, ten bewijze, dat de zending voldoet aan de bij en krachtens art. 2 gestelde eischen. Art. 2. Een certificaat, als bedoeld in het vorige ar tikel, kan slechts worden afgegeven, indien de zending voldoet aan de navolgende eischen: A. de uien moeten gezond zijn; vorstvrij zijn: ryp zijn; droog zijn; behoor lijk afgostaart zijn; behoorlijk vrij van grond zijn; per verpakkingseenheid gelijkkleurig en gelijksoortig zijn; vrij zijn van bout en van stijve of dubbele exemplaren; wat doorsnede betreft, voldoen aan eischen, door on zen met de zaken van den landbouw belasten minister gesteld; gesorteerd zijn volgens grootte-klassen, door onzen voornoemden minister vastgesteld; B. voor zoover de zending niet los wordt verladen, moet de verpakking bestaan uit sollede balen, zakken of andere verpakkingsmiddelen, waarvan de netto-inhoud 25 K.G. of 50 K.G. weegt, of waarop het netto-gewicht van den inhoud duidelijk waarneembaar is aangegeven. De eischen ten aanzien van doorsnede en de grootte klassen door onzen voornoemden minister vast te stel len, kunnen voor verschillende landen verschillend zijn. Art. 3. Het in art. 1 bepaalde is niet van toepassing op daaronder vallende uien van buitenlandsche her komst, welke zijn vergezeld van een door onzen met de zaken van den landbouw belasten minister vastgesteld bewijs. Een bewijs, als in dit artikel bedoeld, wordt niet afge geven, dan nadat de belanghebbende ten genoege van de met de afgifte belaste personen de herkomst uit het buitenland van de uien heeft aangetoond. Art. 4. De uitgifte van de in de voorgaande artikelen bedoelde certificaten en bewezen zal geschieden door de rechtspersoonlijkheid bezittende instellingen, aan welke ingevolge art. 11 der landbouwuitvoerwet 1929 de uitrei king van de in art. 10 dier wet bedoelde merken of tec- ker.en wordt opgedragen. De bepalingen van genoemd art. 11 gelden mede ten aanzien van de uitgifte van certificaten en bewijzen, ook in die gevallen, waarin niet tevens merken of tee- kenen worden uitgereikt. De in genoemd art. 11 bedoelde algemeene maatregel van bestuur zal mede bepalingen bevatten betreffende de geldigheid van de certificaten en bewijzen. Art. 5. Dit besluit treedt ln werking op een door ons te bepalen tijdstip.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7