llltlltl KiElWS- IK" HAAR SPROOKJESPRINS Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Overzicht van de in 1930 in Noord-Holland aangelegde Rijksproefvelden. Geen bezoldigde bestuur ders in den Gemeenteraad. Donderdag 8 Mei 1930. SCHAEER 73ste Jaargang No. 8659 EOURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, «Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse-.nummers 6 cent ADVERTEN- TI5N van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. A. BEMESTINGSPROEFVELDEN. 1. Stikstofbemesting op hooiland. Bij den heer Wg. Bakker te De Purmer wor den op zuren veengrond zwavelzure ammoniak en chilisalpeter naast elkaar vergeleken. 2. Kalibemesting op hooiland. s Bij de heeren Wg. Bakker te De Purmer en W. Loots te Berkhout wordt de invloed van een kalibemesting nagegaan. 3. Kalibemesting op bouwland. a. Bij de heeren: R. Schenk in den Groote IJ p o 1 cl e r. J. Knook in den Houtrakpol- d e r, B. Biesheuvel in den Houtrakpol- der, Ch. Reinders Folmer, boerderij Spaarndammer polder wordt onderzocht wel ke invloed een kalibemesting heeft op aardappelen, terwijl bovendien wordt nagegaan of op verschillen de tijdstippen aangewend kalizout 40 evengoede resultaten geeft als patent-kali. b.< Bij de heeren Th. Knook te De Purmer en J. C. D ij k s e n te De Purmer wordt bij aard appelen de behoefte aan kali onderzocht. c. Bij den heer J. H. Köhne in de Beemster bij suikerbieten als boven. d. Bij den heer J. Lont, Waard Nieuw- ïandpolder op Wieringen wordt bij gerst de kali-behoefte onderzocht. 4. Kali en fosforznnr op hooiland. Hiervan zijn proefvelden aangelegd bij de heeren: J. C. Bakker te M i d d e n-B eemster en W. Zee te Noor d-B eemster. 5. Volledige bemestingsproefvelden op hooi land. a. Bij de heeren: W. Oortwijn te Krommeniedijk, 5. IJff te Krommeniedijk, K. Veeken te Krommenie dijk, A. IJff te Krommenie, G. Nieuwenhuis te Uit geest, voortzetting van 1929; zijn na voorafgegane kalktoestandsbepaling proeven opgezet teneinde de invloed van een physiologisch zure- of basische be mesting na te gaan. Verder wordt onderzocht de wenschelijkheid van stikstof-, kali- en kalkbemes- ting. b. Bij de heeren: H. K. Koster te Wieringerwaard, Schenk te Wieringerwaard, A. Rezelman te Wie ringerwaard, G. Govers te Oterleek, Jac. Govers te Stompetoren, wordt onderzocht in hoeverre stikstof-, fosforzuur- en kalibemesting gewenscht is. 6. Volledige bemestingsproefvelden op bouwland. Bij de heeren A. Rot, J. Bakker en Gebr. Sleutel, allen te Wieringerwaard, als boven bij voederbieten. FEUILLETON door C. N. W 1 LL1 AM S O N. Een der meest Interessante romans uit de bekende Society-ReeksUitgave Van Holkema en Warendorf, Amster dam. 5. Terry moest haar vader scheerwater brengen en op en fceer loopen voor allerlei kleinigheden. Toen zij later de tnaar al te zeer bekende stem van Betty Sheen hoorde, sprong het kind zoo vlug als zij kon de trappen op naar het kleine blauw en roze kamertje, waar zij dien nacht had geslapen. Zij verlangde ernaar om Miles Sherldan Weer te zien. Het leek haar, dat er niets was, dat z*j meer begeerde. Hij was zoo vriendelijk, zoo mooi, zoo bizonder een echte Prins. En hij zei dat hjj haar Prins wilde zijn „De Prins van Asschepoester!" Maar toch durfde Terry niet in de nabijheid te ko men van juffrouw Sheen, zelfs niet om hem te zien. Het was haar onmogelijk! Zij dacht: „Nu gaan zij ontbijten; nu zullen zij weg gaan." Zij hoorde het geraas van den motor en uit het raam kijkend, zag zij de groote grijze limousine, die men den vorigen avond in de garage had gesleept De chauf feur had den wagen gerepareerd, net zooals moeder Voorspeld had, zoodat zij vroeg konden vertrekken. Als betooverd keek het kind naar de keurige suitca- ses, die erin werden gezet. Toen gingen de dames erin, Betty het eerst, ofsohoon de andere, die er lief uitzag, veel ouder was. Terry kon het gezicht van juffrouw Sheen niet zien, maar er was een glans van bleek gou den haar, dat uit haar zwarte toque te voorschijn kwam en Betty*s gestalte van een en twintig was net eender, als toen zij achttien was. Het deed het kind pijn, dat haar bekoorlijke prins met zijn mooie stem en prettigen glimlach aan Betty toebehoorde. Nu ging hij ook in de auto. Hij was zoo slank, dat zijn rug er uitzag als van een jongen, ofschoon hij drie- of vier en twintig was. Misschien zou zij zijn gezicht niet weerzien nooit meer. Maar ja, hij aarzelde even! 7. Kalktoestandsproefvelden. a. Bij den heer II. K 1 i m p te Den Burg is op zandgrond een kalktoestandsproefveld aangelegd. Bij verschillende gewassen wordt hier nagegaan welke rol de kallctoestand speelt. Tevens wordt onderzocht welke invloed zwavelzure ammoniak en chilisalpe ter bij de verschillende kalktoestanden uitoefenen. b. Bij den heer J. Lont, Waard Nieuw- landpolder op Wieringen is een kalktoe standsproefveld op zure kleigrond aangelegd. Ge was gerst. 8. Kalk op hooi- en bouwland. Bij de heeren Wg. Bakker en J. C. Dijksen beiden te De Purmer, wordt resp. op hooi- en bouwland de invloed van een kalkbemesting nage gaan. B. VARIëTEITSPROEFVELDEN. 1. Tarwe. a. Het groote Z.A.P. proefveld is dit jaar aangelegd bij den heer Nic. Koppes (boerderij Anna Pau lowna). De volgende 19 rassen worden hier in duplo vergeleken. Wilhelmina, Jacob Cats, W.E.P., Emma, Imperia 1 Ha, Nieuw Zweedsch ras, Concurrent, Al gebra, Victoria, Batauwe, Wageninger, Robusta, Waard en Groet, Miilioen II, E.W.C. lc, Mansholt Witte Dikkop III, Vada, en Mansholt X Algebra. b. Interprovinciale tarwe-proefvelden zijn aange legd bij de heeren J. F. Gehrels, IJweg, Halfweg, Haarlemmermeer en G. Kroon te Abbenes, Haarlemmermeer. Hier worden de volgende rassen vergeleken: Wil helmina, Victoria, Robusta, Wageninger, Jacob Cats, Waard en Groet, W.E.P., Emma. 2. Haver. Een Interprovinciaal proefveld is aange legd bij den heer Ab. Schenk te Winkel (Groet polder) met de volgende rassen: Zege, Dippe's Over winnaar, Strube's Schlanstedlér, Hylkema's Record, Sval. Ster. 3. Gerst. a. In samenwerking met de Zaaizaadvereeniginig Anna Paulowna en Waard en Groet werden gerst proefvelden aangelegd bij de volgende heeren: J ac. Geerligs, Middenweg te'Anna Paulowna en P. Kistemaker te Kolhorn. Op beide plaatsen worden, met het oog op het vin den van rassen geschikt voor brouwerijdoeleinden de volgende soorten vergeleken: Spratt Archer, A.B. sel. Prof. Broekema), Min. Ruys, Zege, Ackerman's Bavaria, Hörning, Hanna Princesse cn Goudgerst. b. In samenwerking met den heer Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen, N.V. Heinekens Brouwerij en de Zaaizaadvereeni* gingen Z.A.P. en W. en G. zijn bij eenige landbou wers grootere oppervlakten uitgezaaid van Hanna, Hörning en Spratt Archer, teneinde hier brouw- proeven mee te nemen. 4. Erwten. In samenwerking met de Zaaizaadvereeniging Waard en Groet is bij den heer Jn. Vethman te Winkel (Groetpolder) een erwten-proefveld ge plaatst met de volgende rassen: Mansholt's Gekruis te Extra Kortstroo, Mansholt's Gewone Kortstroo, Hylkema's Unica en Mansholt's Plukerwt. 5. Dniveboonen. In samenwerking met de Z.A.P. worden bij den heer Jac. Geerligs te Anna Paulowna vergeleken de Mimi en de Nici duiveboonen. Hij draaide zich om, keek omhoog, en zag Terry aan het venster. Hij glimlachte, dien onverge tel ijken glim lach en zijn hoed afnemeftd, net alpof zij een groot meisje was, wuifde hij ermee. Toen stapte hij in de auto en reden zij weg. Het kind bleef geboeid aan het venster staan totdat haar moeder naar boven kwam, hijgend van het snelle trappen loopen. „O, mijn kleine baby!" hijgde zq. „Het wonderbaarlijkste is gebeurd!" Die lieve jonge man, meneer Sheridan, wist van onze moeilijkheden met mevrouw Parmalee af en ook hoe slecht wij werden behandeld. Hy had haar lief; zij was voor hem een soort moeder of grootmoeder en nu wil hij het ons vergoeden ter wille van haar. Hij vroeg mij naar jou en of je niet naar school moest. Toen deel de ik hem mijn verlangen mee. Hij dwong er mij toe. En nu zal hjj de kloosterschool voor jou betalen ze ven jaar lang. Hij heeft vaders toestemming gekregen. Mijn baby zal veilig zijn, ver weg van al die leelijke dingen hier, totdat zij een groot meisje is, van zeven tien jaar. Denk eens aan." „O, moeder, waarom doet hij dat voor mij?" Terry vroeg het in haar moeders armen. „Ik weet het niet; maar hij zei, dat h(J wilde „goed maken", herhaalde de gelukkige vrouw. „En omdat hij zoo vriendelijk is. Zij hield Miles Sheridans laatste woor den voor zichzelf: „Uw dochtertje Is het mooiste kind, dat ik ooit gezien heb. U heeft groot gelijk, dat u haar liever niet hier houdt in een herberg. Dat zou niet gaan. Er moet iets goeds uit haar groeien In de toe komst." Het was het beste om geen ijdele gedachten in het hoofdje van „baby" te brengen. HOOFDSTUK VI. De school was niet meer dan veertig mijlen van haar thuis verwijderd, en toch ging zij na haar twaalfde jaar niet meer met de vacanties naar huis. In plaats daarvan kwam moeder bij haar, maar nooit voor lang; hoogstens een week. „Waarom mag ik niet met u naar huls?" plaagde het kind Mary nu en dan. En ofschoon het ant woord vaag klonk (of misschien juist daarom), begon de waarheid zoo langzamerhand in den geest van het meisje door te dringen. De „Blauwe Maan" werd druk bezocht door een ruwe bende jongelieden, die er groot spektakel maak ten en vader dronk steeds meer. Men kon nooit op zijn humeur aan. Alles te zamen genomen, zou Terry het heel goed gevonden hebben om er nooit meer heen te gaan, als moeder langer bij haar had kunnen blij ven en Julia haar wat meer had bezocht. Ongelukkiger- 6. Karwij. Bij den heer P. Kistemaker te Kolhorn worden vergeleken Mansholt's Karwij, Selectie P. Kistemaker en Landras. 7. Aardappelen. a. In samenwerking met de Zaaizaadvereenigin- gen Z.A.P. en W. en G. worden bij de heeren W. Kaan te Anna Paulowna en Ab. Vis te Kolhorn de volgende oardappelrassen vergele- Ken: Friso, Noordeling, Bevelander, Bato en Eigen heimer. b. In samenwerking met den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen worden vergeleken bij de heeren J. Knook en B. Biesheuvel, beiden in den Houtrak polder de volgende soorten: Bravo, Friso, Bevelander en Furore. 8. Voederbleten. Bij den heer Ab. Rezelman te Wieringer waard worden de volgende soorten vergeleken: Ovana van J. Joordens, Vcnlo, Blerick, Roode Du- rana, van Fa. Vreeken van Namen, Dordrecht; Smaragd Groenkraag (vroeger Groote Witte Groen kraag) van N.V. P. Rood en Zoon, Bovenkarspel; Groenkraag, van N.V. Zwaan en de Wiljes, Scheem- da; Capros (vroeger Rosakraag) van N.V. Zwaan en v. d. Molen. Voorburg; Eureka Groenkraag, van fa. D. J. v. d. Have, Kapelle bij Goes. C. ANDERE PROEFVELDEN. 1. Bij de heeren S. IJfi, te Krommeniedijk en D. Kaan te Wieringerwaard zijn proef velden aangelegd op hooiland, teneinde na te gaan in hoeverre de perceelen geschikt zijn voor een nauwkeurig interprovinciaal kali-fosforzuur proef veld in de volgende jaren. 2. In de Haarlemmermeer zijn in samen werking met den heer Directeur der Chr. L. W. School te Hoofddorp verschillende proeven opgezet om den invloed van door de woelmachine bovenge haald materiaal na te gaan. 3. Bij den heer W. Kaan te Anna Pau- lowna wordt nagegaan of een sterke kalibemes ting speciaal de Noordeling kan vrijwaren tegen blauw worden. De wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. VEEXSTRA. In het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet stelt de regeering voor de bezoldjgde bestuurders van vakbonden van gemeente-personeel te'weren. De bedoeling van deze bepaling zal wel goed zijn. Blijkbaar is de redeneering deze: de arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel worden vastgesteld door den raad; zit er in dien raad een bezoldigde van dat personeel, dan loopt hij gevaar het bizonder belang van zijn leden zwaarder te laten wegen dan het gemeentebelang; dit kan uitloopen op schade voor de gemeente en dus we gooien de deur van de raadszaal voor hem dicht Deze zorg voor hot gemeente- of algemeen belang doet lederen burger deugd! wijze kwam Julia zelden, maar in dezen tijd was er een groote oorlog in Europa losgebarsten en Amerika deed mee. De vrouwen beijverden zich om te helpen en toen Terry aan moeder vroeg of Julia het nu ook te druk had om over te komen, had moeder min of meer treu rig „Ja" geantwoord. Dus dat was het Het was ge makkelijk te gelooven, want al de nonnen werkten ook voor den oorlóg en de meisjes eveneens. Zij breid den en naalden en maakten zwachtels voor de solda ten. Terry hield veel van breien, omdat zij van moeder vernomen had, dat haar Sprookjesprins Miles Sheri dan naar Frankrijk was gegaan om te vechten. Wie kon zeggen, dat hij niet door een gelukkig toeval een wollen das zou dragen, door haar gebreid? Zij zou het wel hebben kunnen wagen om zijn adres te vra gen en hem een das te zenden met een briefje erbij: „Van Asschepoester." maar ongetwijfeld zou hij haar al lang vergeten zijn. He't scheen, dat hij moeder de heele som ineens gegeven had voor al de schooljaren van Asschepoester, heel gauw na het avontuur in de her berg. Een paar weken daarna was hij met Betty Sheen getrouwd en sindsdien had Mary Desmond nooit meer iets van hem gehoord. lederen avond bad Terry voor Sheridans veiligheid; en terwijl zij bad met stijf dicht geknepen oogen, was het haar alsof zij het donkere gelaat van den Sprookjes prins voor zich zag opdoemen met dien prettigen glim lach, dien -zijn gezicht gedragen had, toen hij haar zijn vaarwel toewuifde een vaarwel voor eeuwig! Zij was nieuwsgierig of Betty Sheen (Terry kon er niet toe ko men om haar Betty Sheridan te noemen) ook voor hem bad. Het was moeilijk om je Betty biddend voor te stel len! Eens op een dag, toen Terry zestien jaar was, wenkte een der oudere meisjes haar om dichterbij te komen bij een tuinbank, waar drie meisjes uit een hoogere klasse naast elkaar zaten. Op de een pf andere wijze waren zij erin geslaagd om een krant' in handen te krijgen, of liever, het was een deel van een Zondagsblad, waarin over de „Society" werd gesproken. „Kijk eens", zei het meisje, dat haar gewenkt had: „Hose en Mane en ik vinden alle drie, dat dit precies op jou lijkt." Het stuk krant was heel klein gevouwen en irbor- gen in een schoolboek. Geheimzinnig deed het meisje het boek even open en Terry keek. Wat zij zag was een vergroote kiek van een mooie, jonge vrouw met een prachtig ontwikkeld en toch slank figuur, dat goed uitkwam in haar badcostuum. Haar hoofd was bedekt door een muts uit een zakdoek ge maakt en de groote oogen glimlachten regelrecht in de camera. Dit verleidelijke schepsel had een achtergrond Waarom dan echter niet een stapje of een paar stap jes verder te gaan? Wat denkt de regeering bijv. van het uitsluiten van hen, die connecties onderhouden met grondspe-. culanten? Eigenaars van gronden, die aansluiten aan de be-' bouwde kom van gemeenten, welke zich geregeld snel of wat minder snel uitbreiden, hebben groot belang bij de vaststelling van uitbreidingsplannen. Zitten ze in den raad of hebben ze onder de raadsleden zaken vrienden, met wie zij goede relaties onderhouden, dan kunnen zij zich zelf en of hun kornuiten sterk bevoor- deelen. Het wil ons voorkomen, dat dit een zeer reëel gevaar is en dat men in sommige gemeenten hieromtrent geen beste ervaringen heeft opgedaan. Dit kan totnogtoe, voor zoover we weten, van de ge salarieerde bestuurders niet worden getuigd. Juist van die zijde en in het algemeen van democratlschen kant wordt er steeds op aangedrongen, dat over de arbeids voorwaarden niet wordt onderhandeld in de openbare lichamen, doch in het georganiseerd overleg. Voor den Raad blijft er dan alleen over, de resultaten van dat overleg goed of af te keuren, zoodat er van een slechten Invloed van het lidmaatschap van gesalarieerden moei lijk sprake kan zijn. Er is echter meer en het verheugd ons, dat we dit meerdere kunnen vermelden, met de woorden van de Christelijk-historisohe „Nederlander", die o.m. opmerkt: „Er zijn tallooze organisaties van groot-ondernemers en middenstanders er zijn vele groote bedrijven en sociale instellingen, wier belangen In niet geringe mate door raadsbesluiten kunnen worden gebaat of geschaad Is het toelaatbaar, dat de bestuurders of leiders dezer organisaties of ondernemingen zitting nemen in den gemeenteraad? „Wij kunnen nog verder gaan. Er is bijna geen bur ger, die een bedrijf uitoefent, of eenig vast goed bezit, of hoopt te bezitten, wiens persoonlijke belangen niet ernstig gebaat of geschaad kunnen worden door eenig raadsbesluit zelfs meer gebaat of geschaad dan het geval is met de persoonlijke belangen van den bestuur-' der van genoemde vakvereenigingen. „Is het dan wel toelaatbaar, dat zulk een burger zit ting neemt ln den gemeenteraad? „Wat lijkt ons ten deze het onjuiste in de redenee ring der Kamerleden, die op de nu-voorgestelde bepa ling aandrongen? Dit is het onjuiste, dat zij het vraag-, stuk veel te beperkt - veel te klein zien. „Ongetwijfeld heeft een bezoldigd bestuurslid van een ambtenaren-vakvereeniging het moeilijk, wanneer in den raad gehandeld wordt over de arbeidsvoorwaarden van de gemeenteambtenaren. Dan dreigt voor hom, meer dan anders, het gevaar, dat hij ten onrechte het groepsbelang identiek zal zien met het algemeen belang „Maar datzelfde gevaar bestaat voor alle raadsleden die elk op zijn beurt, betrokken zijn bij belangen, welke door besluiten van den raad kunnen worden gebaat of geschaad. Men denke slechts aan uitbreidingsplannen, subsidie-voorstellen of belastingsontwerpen. Telkens kan de botsing dreigen tussohen het algemeen belang en het persoonlijk of het groepsbelang. i „Daarom moet men het nu-gestelde vraagstuk niet enkel zien als een vraag, welke de verhouding raakt i tusschen het raadslidmaatschap en het bezoldigd be stuurslidmaatschap van zekere vakvereenigingen. „Het is een nieuwe vorm van het eeuwenoude vraag stuk van de verhouding tusschen de res publica het openbaar belang en bizondere belangen, en van de be teekenis dezer verhouding voor besturende of verte genwoordigende colleges. „Zoolang de wereld zoodanige colleges kent, heeft het gevaar voor de thans-gevreesde misbruiken bestaan. De bezwering van het gevaar moet echter niet gezocht worden in het weren uit den raad, van de bestuurders van zand en golven. „Juliet Dlvine op Palm Beach" stond er onder. Terry slikte de kreet: „Wel, dat Is mijn zuster" nog tijdig ln. Zij herinnerde zich, dat vader en moeder en Julia zelf niet wenschten, dat men wist, wie zij was. Misschien was dit slechts omdat, Julia dien aardigen naam van „Divine" had aangenomen, en het zou allicht gek gevonden worden dat het niet heusch haar naam was. In alle geval had zij „het bevel" gekregen het niet te vertellen; en geen van de meisjes wist, dat Juliet Divine wel eens op school was geweest om haar te be zoeken. Zij had altijd een dikken autosluier gedragen en Terry laten weten, dat „haar zuster" er was. Lang geleden, in Silverwood, had Terry de gelijkenis opgemerkt en nu zij volwassen was (zestien leek haar volwassen toe), was ze nog verscherpt De kiek kon net zoo goed van Teresa, cn niet van Julia Desmond zijn, behalve dan dat het figuur meer ontwikkeld was dan dat van Terry. Het jongere meisje was net zoo lang als Julia, maar zij bezat nog de degenachtige slankheid van een jongen. „Ik bèn nieuwsgierig of Jule oorlogswerk doet daar op die plaats", dacht zij. „Maar het ls ook mogelijk, dat zij doodop ls en daar nu wat uitrust." Terry nam het be sluit om te schrijven en zij vroeg Julia haar te ant woorden, iets wat zij, om zoo te zeggen, nooit deed. Julia had haar adres niet veranderd sinds dien dag. dat zij in haar prachtige blauwe auto naar Silverwood was gekomen. Het eenige verschil was Julia had het toe vallig gezegd dat zij een grooter apartement genomen had in hetzelfde huis in Riverside Drive. In November, even voor Terry*s zeventienden ver jaardag was de oorlog voorbij. Iedereen was gelukkig op Wapenstilstand-dag. Er was zelfs feest geweest in het stille klooster, welks vrede niet was verstoord ge weest door den oorlog. Het was een heerlijke winter, ofschoon Terry zich diep in haar hart wel eens onge rust maakte wat er met haar gebeuren zou als de zo- mervacantle aanbrak. De zeven schooljaren, waarvoor Miles Sheridan betaald had, waren dan ten einde. Zou zij naar huis gaan? Of zou haar lieve moeder zooveel geld bespaard hebben, dat zij nog een jaar langer op school zou kunnen blijven, zooals zij een paar maal ge zegd had. want zij zei: „Op je aohttiende jaar behoort je karakter gevormd te zijn en moet je de wereld kun nen ingaan om je eigen brood te verdienen." Terry herinnerde zich haar moeders woorden: „dat zal zelfs beter zijn dan bij ons in huis te wonen, als je ten minste een goede betrekking kunt vinden ergens, waar het rustig ls als stenografiste misschien." Na dat gesprek was Terry begonnen met het leeren van typen en stenografeeren bij een der nonnen, die een zakelijke

Schager Courant | 1930 | | pagina 1