Gemengd Nieuws. Texas door een hoos geteisterd. De dameshoeden en het verkeer. Arbeidersonlusten in Noorwegen. Aan een groot gevaar ontsnapt. Hittegolf m de Vereen. Staten. De aardbeving in Birma. Plaatselijk Nieuws. Zuivelfabriek „De Loet". Binnenlandsch Nieuws. Goede vangst te Arnhem. Twee auto's geslipt. De Tuinbouw en de koeltechniek. ningruimten,, zonder onderscheid van geslacht, want juist de tweede helft van deze collectivisatie moet het ideaal van een communistischen Staat zijn. In de toe komst mag er slechts volgens een eenheidsplan gebouwd worden. Volgens het regeerlngsbouwplan zal elk huis Ingericht worden voor een bepaald aantal gezinnen, die verplicht zijn in gemeenschap te leven. Slechts over de bedden zal men persoonlijk kunnen beschikken, maar ook deze moeten van éénzelfde model zijn. Volgens Larin is dit alles slechts een voorloopig plan. Zijn ideaal is niet het bouwen van huizen, maar van gansche steden. En in deze op-te-richten steden zal 6lcchts plaats zijn voor huizen, welke tot een bepaald doel dienen, huizen, welke bestaan uit louter gemeen schappelijke slaapzalen, louter gemeenschappelijke woon vertrekken enz. De kinderen zullen aan den zorg der ouders worden onttrokken en zijn ondergebracht in ge meenschappelijke kindertehuizen, tot welke vader of moeder slechts éénmaal per week toegang heeft. De Sovjet-pers stemt volkomen in met Larins plannen, welke verwezenlijkt moeten worden, zoodra de collecti visatie van den landbouw zal zijn doorgevoerd. Groote verwoestingen aangericht. Tal rijke menschen gedood en honderden ge wond. De ziekenhuizen zijn te klein geworden. In Wacose, in den staat Texas, heeft een hoos groo te verwoesting teweeggebracht. De hoos baande zich een pad van vernieling ter breedte van 300 M. en teis terde drie districten. Tal van woonhuizen en kan toren werden vernield. De teistering van een jon gensschool liep wonder boven wonder goed af. De bovenverdiepingen werden van het gebouw gerukt, maar de leerlingen, die zich in de localen gelijk vloers ophielden, bleven ongedeerd. Een neger-zuigeling werd uit de armen der moe der gerukt en dood opgenomen. Het aantal slachtoffers stijgt steeds hooger. Nader wordt gemeld, dat met elk binnenkomend bericht het aantal slachtoffers stijgt. Men schat het aantal dooden reeds op 73 en dat der gekwetsten loopt in de honderden. Een juiste opgaaf is nog steeds niet mogelijk, daar de verkeersmiddelen door den storm zijn vernield. De ziekenhuizen zijn te klein geworden, zoodat par ticuliere huizen en openbare gebouwen als verhand stations en nood-hospitalen worden ingericht. Uit de nabijgelegen steden zijn in allerijl dokters cn ver pleegsters naar het gehavende gebied vertrokken, liet Roode Kruis heeft reeds maatregelen genomen tot leniging van den nood. Het dorp Frost, dat slechts duizend inwoners telt, heeft vermoedelijk het ergst te lijden gehad; 26 menschen zijn hier omgekomen. Weer later: In de plaatsjes Frost cn Navarro zijn 30 lijken geborgen. Op een hoeve in de buurt van Kennedy zijn van een Mexicaansch gezin uit negen personen bestaande er acht omgekomen. De nieuwe modellen werken als „oog kleppen." In de Times vestigt kolonel D. Sapte de aandacht op het gevaar dat de nieuwe modellen van vrou wenbloeden met overhangenden rand opzij voor de draagsters opleveren. Zij vormen „oogkleppen", ge lijk aan het hoofdstel van paarden, en beletten haar het verkeer anders dan recht voor zich uit te zien. Bij twee gelegenheden heeft hij reeds vrouwen met zulke hoofddeksels, die van het trottoir afstapten, en over wilden steken, door auto's, die van rechts kwa men, zien overrijden. Verder kan de kolonel als automobilist nog ver klaren dat, indien een bestuurder de oogen en het gezicht van een overstekonden voetganger duidelijk kan zien, hij gewoonlijk kan gissen wat diens be doelingen zijn en zijn koers dienovereenkomstig kan wijzigen. Als een vrouw zoo'n hoed op heeft gaat dit niet. Bloedig treffen tusschen stakers en werk willigen. Y.D. verneemt uit Kopenhagen: Uit Oslo wordt gemeld, dat gisteren in een zijdal van het Gudbrandsdal ernstige incidenten ontston den tusschen stakers en werkwillige houthakkers en -vlotters. Verschillende werkwilligen werden door de stakers, die aanvankelijk ongeveer honderd in getal waren, gewond, waarbij eenigen ernstig. Alle gereedschappen, zooals bijlen, zagen, breek ijzers, enz., werden in de rivier geworpen, zoodat de werkzaamheden niet konden worden voortgezet. Ten slotte arriveerde politie en één der leiders werd gearresteerd en naar de gevangenis te Gjoevik gebracht. Voor do gevangenis kwam het weer tot samen scholingen en incidenten. De werkwilligen verklaarden, dat het op het oogen- Mik levensgevaarlijk is om in de omgeving van het Gudbrandsdal te werken. Aan den wensch om militairen uit Oslo en andere garnizoenen naar het gebied der onlusten te zenden, is tot nu toe door de regeering geen gevolg gegeven. Wel is politicversterking uit verschillende steden, ook uit Oslo, naar de omgeving van het Gudbrands dal gezonden. Klokketoren van een kerk Ingestort. Het N.T.A. meldt dat volgens de bladen uit Genua In een kleine gemeente in de nabijheid der stad de klok- ketoren der kerk tijdens den dienst is Ingestort, -waarbij het huis van den pastoor volkomen onder de puinhoo- pen werd begraven. Een priester, die de eerste teokenen van het naderend onheil toevallig bemerkte, stormde de kerk binnen en bewerkte dat'deze onverwijld zou worden ontruimd. Nauwelijks had de laatste kerkganger het gebouw verlaten of de instorting had plaats. De branden een gevolg van de droogte. V.D. verneemt uit New York: Nog steeds heerscht In een groot deel van de Ver- eenigde Staten een hittegolf en de thermometer wijst op vele plaatsen nog 30 graden en meer in de schaduw aan. Ondanks een enkel regenbultje komt er geen koelte. Vijf steden worden door de voortschrijdende vlammen bedreigd. Honderden woningen zijn reeds door het vuur vernield en duizelen gezinnen dakloos geworden. EEN AARDBEVING IN ZUTO-ITAIJë. Uit Rome wordt gemeld: Dinsdagavond is in de heele provincie Calabrië een krachtige aardbeving gevoeld. RELLETJE OI» EEN TENTOONSTELLING. Een kunstcriticus aangevallen. Op de internationale kunsttentoonstelling te Venetië hebben Napolitanen den bekenden kunstcriticus van de „Corrlere della Serra Oietti" overvallen, waarbij eenige tentoonstellingsstukken ernstig beschadigd werden. De directeur van de afdeeling voors choone kunsten te Rome, professor Mumoz, die den twist wilde bijleg gen, kreeg een stokslag tegen het linkeroog. De tentoonstellingscommissie heeft bekend gemaakt, dat voortaan allen, die zich niet onberispelijk gedragen, van de tentoonstelling geweerd zullen worden. De voor zitter van de kunstschildersorganisatie heeft verklaard, dat ook hij maatregelen tegen do schuldigen zal nemen. De daders zijn gearresteerd. Nog onzekerheid over het aantal dooden. Het spoorwegverkeer geheel ontredderd. Volgens een bericht uit Rangoon van gisteren, zijn verscheidene spoorbruggen ingestort.. Het spoorwegverkeer is er geheel door ontredderd. Onder de gebouwen die te Pegu beschadigd zijn, is ook de beroemde pagode van Shwehmawdaw, waar twee haren van Boeddha bewaard worden en die een heiligdom is, dat in hoogc eero staat. Bij de aardbeving is een bioscoop ingestort, terwijl daar een voorstelling aan den gang was. Men is nog bezig met het te voorschijn halen van de lijken van de slachtoffers. De puinhoopen smeulen nog en men vreest dat het aantal dooden grooter is dan mem eerst geschat heeft (400). Men spreekt nu al van 1000 dooden. Te Rangoon is het dak van de pagode van Shaw- dagon, de mooiste en meest veroefde van alle Bir- maansche pagoden, vernield. Volgens een nog niet bevestigd bericht, zou het eiland Thongiva verdwenen zijn. V.D. verneemt nog uit Londen: Het opruimingswerk in het aardbevingsgebied in Burma is nog in vollen gang. De berichten over dit aantal slachtoffers zijn in- tusschen zeer tegenstrijdig. Hoewel het definitieve aantal slachtoffers nog niet vaststaat en de eerste be richten eenigszins overdreven bleken, schat men toch het aantal dooden op 600 700. Te Pegu is het aantal slachtoffers bijzonder groot, omdat tengevolge van de aardbeving tegelijkertijd een bioscoop, een school en een ander openbaar ge bouw, waarin zich vrij veel publiek bevond, instort ten. Te Rangoon steeg het aantal dooden tot 70 en het aantal zwaar gewonden tot 200. DE RING VAN BOERENLEENBANKEN. De Ring van Boerenleenbanken genaamd „Hollands Noorden" gevestigd te Sohagen, hield op 7 dezer, des namiddags ten 2 ure, ten huize van den heer J. Igesz hare jaarlijksohe vergadering. Aanwezig waren de afgevaardigden van de Boeren leenbanken te Anna Paulowna, Barslngerhorn. Burger- brug, Dirkehom, Haronkarspel, Nieuwe Niedorp. Scha- gen, Schagerbrug, Wieringerwaard, Winkel en 't Zand. Mede aanwezig waren de heeren Th. J. Visser te Utrecht, hoofdinspecteur der Centrale Bank en J. Dok ter, Directeur der Zuivelbank te Alkmaar. Niet vertegenwoordigd waren de boerenleenbanken: Koegras, Texel en Wierlngen. Op verzoek van den heer Jb. Spaans te Lutjewinkel, nam de heer Lovlnk te Anna Paulowna het voorzitter schap waar, daar de heer Spaans dit om gezondheids redenen niet wenschte te doen. Als Voorzitter heet de heer Lovink alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heeren Visser en Dokter, die zoo goed zijn geweest om ook de reis naar hier' te ondernemen en zoo strakjes met één en ander ons ten dienste willen zijn. Ook doet het he-m genoegen, dat de heer Spaans evengoed hier op de vergadering aanwezig is. Verder verzoekt hij om medewerking en opent de vergadering. Voorzitter verzoekt den secretaris, den heer D. v. d. Oord te Kolhorn de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. De notulen worden na gedane voor lezing goedgekeurd en ongewijzigd vastgesteld. Van de Zuivelbank te Alkmaar was een sohrijven in gekomen omtrent het verleenen van crediet aan Boeren leenbanken. De heeren Dokter en Visser gaven hier hunne per soonlijke meening te kennen en is men er toe gekomen dat in onverhoopte gevallen de Boerenleenbanken op eene geteekende order geld kunnen krijgen van de Zui- vel-Bank Ook omgekeerd zal de Zuivel-Bank van een Boerenleenbank, die in Schagen op Marktdag zitting houdt, geld' kunnen krijgen indien dit noodig is. Dit zal nader uitgewerkt en aan de lokale Banken bekend ge maakt worden. Voorzitter verzoekt hierna den heeren G. J. van Leer- sum te Winkel, P. J. Visser te Wieringerwaard en J. Strooper te 't Zand om de rekening en noodlge beschei den van den penningmeester te willen nazien. Genoem de heeren zijn hiertoe bereid en brengt de heer van Leersum verslag uit van hunne bevindingen. Hij stelt aan de vergadering voor de rekening goed te keuren en aan den heer Sleutel decharge te verleenen en hem te bedanken voor zijn gehouden beheer. Welk voorstel door de vergadering wordt bekrachtigd. Hierna brengt dp secretaris verslag uit van zijn bezoek aan de Centrale Ringvergadcring gehouden te Utrecht op 10 April J.1. en oogst hiermede een dankbaar applaus van de vergadering. Vervolgens wordt de agenda voor de te houden alge- meene vergadering der Centrale Bank op 22 Mei a.s. besproken. De heer Visser, hoofdinspecteur, geeft hier en daar uitleg van en geeft deze agenda verder geen aanleiding tot besprekingen. Alzoo zijn de Bestuursverkiezingen aan de beurt en wel eerst de verkiezing van een Bestuurslid, wegens perio dieke aftreding van den heer D. Sleutel en daarna de verkiezing van een bestuurslid, wegens bedanken van den heer Jb. Spaans. Voorzitter verzoekt de heeren K. Blaauboer te Scha gen, C. van der Oord en P. Erlks te Barslngerhorn, een stembureau te willen vormen, teneinde deze ver kiezing tot een goed einde te brengen. Genoemde hee ren zijn bereid en deelen de stembriefjes rond. De uitslag is. dat op den heer Sleutel zijn uitgebracht 11 stemmen. Met algemeene stemmen dus herkozen. De uitslag van de tweede stemming is, dat op de heeren Van Leersum 7, K. Blaauboer 2 en K. Kant 2 stemmen zijn uitgebracht. Alzoo de heer Van Leersum dus gekozen. Op de vraag van den voorzitter of de heeren bereid zijn hunne benoeming' aan te nemen, geven beiden een bevestigend antwoord en danken tevens de vergadering voor het in hun gestelde vertrouwen. Voorzitter kan niet nalaten er zijn spijt over uit te drukken, dat de heer Spaans om gezondheidsredenen meent te moeten bedanken. Spr. dankt den heer Spaans voor alles wat hij alzoo in de laatste jaren voor den Ring van Boerenleenbanken heeft gedaan en hoopt dat het den heer Spaans nog tal van Jaren goed moge gaan. De vergadering stemt door applaus hiermede in. Het benoemen van een afgevaardigde en een plaats vervanger voor de volgende Centrale Ringvergadering, wil men aan het bestuur overlaten, 't Is altijd geweest: voorzitter afgevaardigde en secretaris plaatsvervanger, waar ook nu wel weer niets tegen zal zijn. Bij de rondvraag, die nu wordt gehouden, worden door den heer Strooper, 't Zand, en den heer Dokter, Directeur der Zuivelbank, nog enkele vragen gesteld aan den Hoofdinspecteur, die door dezen van antwoord worden gediend. De heeren Visser uit Utrecht en Dokter uit Alkmaar vertrekken hierna, daar het hun tijd wordt. Zij worden door voorzitter nog eens hartelijk bedankt voor hunne aanwezigheid en voor hun inlichtingen. Alvorens naar huis toe te gaan, worden van die ban ken, die dit op hebben gegeven, de uitwonende leden voorgelezen, teneinde na te kunnen gaan of er geen per sonen zijn die van meer dan één bank lid zijn. Hierna sluit voorzitter onder dankzegging aan finan- cieele commissie en stembureau voor hun moeite en aan de vergadering voor de aangename samenwerking, de vergadering. DOCTOR MELCHIOR. Woensdag 7 Mei werd onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Melchior, arts aan het Wilhelminagasthuls te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Onderhuidsche Zuurstoftherapie" en stellingen. In de inleiding van het proefschrift wijdt de nieuwe doctor o.m. In de eerste plaats zeer waar- deerende woorden aan zijn vader, onzen hooggeachten gemeente-geneesheer, die op 71-jarigen leeftijd nog zoo vol ambitie de practijk beoefent De vroegere kaasfabriek „De Loet" thans een volledige zuivelfabriek, tot nu toe op bescheiden voet In ons nummer van 15 April j.1. namen we reeds een kort bericht op over de verandering van de kaasfabriek „De Loet" in een zoetfabrlek, een volledige zuivelfa briek dus. welke binnenkort officieel ln bedrijf zou wor den gesteld. Dit laatste nu heeft gistermorgen plaats gehad, en op uitnoodiging van den heer Jb. Schoorl, den voorzitter der fabriek, zijn we eens een kijkje wezen nemen in de nieuwe inrichting. Ook de overige leden van het bestuur waren aanwezig, alsmede verscheidene gewone leden en verder de leveranciers van de verschil lende nieuw aangebrachte apparaten en werktuigen. De opzet van de verandering is geweest, dat met zoo bescheiden mogelijke middelen de kaas -fabriek in een zoet fabriek zou worden omgebouwd en dat in de toekomst, indien zulks noodig blijkt, het een en an der nog gemakkelijk kan worden uitgebreid. Dit laatste is niet zoo denkbeeldig, daar, naar ons de heer Schoorl verzekerde, rondom Schagen land genoeg ligt, om een grooter aantal koeien te houden dan tot nu toe het geval geweest is en daardoor de aanvoer van melk aan de fabriek niet onbelangrijk zal toenemen. Nu is het aantal koeien, waarvan aan de fabriek de melk wordt geleverd 450, en dit zou 600 kunnen zijn. Toen wij gistermorgen de fabriek, binnentraden trof ons reeds dadelijk do verandering, die had plaats ge had. De toestand nog van vroeger kehnende, viel ons al dadelijk op dat er meer bedrijvigheid heerscht en al is het dan op bescheiden voet, zooals we hierboven neer schreven geeft het ons volkomen den Indruk, van een volledige zuivel-fabrlcage. Apparaten, die de room afschelden, twee groote kaas bakken, karnen, melkkoelers, en melk-ontvangbakken, bewaarplaatsen voor boter en kaas enz enz., kortom al les, wat tot de moderne bereiding der zuivel behoort. Een personeel van 5 man ls thans verdeeld over de kaas- en de botermakefij. Dagelijks worden (in twee maal) een 230 tot 250 kazen alsmede een 200 pond bo ter gemaakt. De kaas natuurlijk van verschillend soort vetgehalte. Dit is mede het voordeel van de verandering, dat de fabriek nu meer het bedrijf in zijn macht heeft. De producten zijn van heel goede kwaliteit en vinden graag afzetgebied. In den kelder, waar de boter staat opgeslagen, bestaat voor particulieren eveneens de ge legenheid om de voor hun te vullen potten te laten 8 taan. Alles ziet er goed verzorgd en goed ondernomen uit en de architect, de heer Vroom uit Leeuwarden, onder wiens toezicht de verbouw en de installatie heeft plaats gehad, heeft wel eer van zijn werk, en de opdracht, om den grondslag van zoo noodig een grooter bedrijf te leg gen, zoo volmaakt mogelijk uitgevoerd. De verschillen de nieuwe apparaten en werktuigen zijn voor een deel geleverd door de fa. Van der Made en De Vries te Grouw (Fr.), voor het andere deel door de firma's Wis- sekerke en Berends en Co. te Schagen. Hiermee is thans voorgoed de Zuivelfabriek „De Loet" gevestigd en laat ons hopen dat al heel spoedig het reeds geprojecteerde uitbreidingsplan ten uitvoer zal moeten worden gebracht. DAVERENDE DINGEN. Wanneer zelis de minder mooie meisjes zich mooi lachen. Kunt u het begrijpen, dat een mensch voor Iets anders oog heeft dan voor de blijde natuur als de zon straalt, als de hemel blauw is en je hart blij. Als de hoornen groen worden en je jas op den zolder hangt? Als de jongelieden bij dozijnen gaan trouwen met hoop volle vreugde ln het hart, als de boomen groenen en alle mooie meisjes haar tanden bloot lachen om de zon en het licht en het leven? Als het weer fleurig wordt buiten in de vreugde der natuur, als de tuintjes in bloei staan en de tulpen velden ook, als alles schoon is en frisch en leuk en ge zellig en prettig en vol licht en vroolijkheid? Als de rieten cafémeubeltjes naar bulten gebracht worden op de terrassen der café's en je daar dan een groot glas bier met een schuimende manchet door je dorstige keel kunt laten glijden, terwijl je de heele wereld vriendelijk toelacht omdat de zon er is en de lente, al heb je ook geen centen? Je zoudt er ln dich terlijke vervoering van geraken? Als het leven weer lacht en je krijgt weer een vracht van die heerlijke zonnige dagen, hoe kan dan een mensch om een andere wensch, om genot of om vroolijkheid vragen. Al heb je geen duit, als de vogel maar fluit, dan ben je toch rijk en gelukkig, wie dan nog niet lacht door een traan of een klacht ls naar en droefgeestig en nukkig. Wat geeft dan het geld als de zon Je vertelt van blijde gelukkige uren. Wie kan er dan niet met een lach en een lied de somberste dagen -erduren? Wie heeft dan geen oog voor de vogel die hoog in de tak van een boom zit te zingen, wie luistert dan niet naar dat vreugdige lied, maar denkt er aan andere dingen? Wie dan bedenkt, wat het leven hem schenkt, wie denkt aan den dag dan van morgen, we denken dan graag aan den dag van vandaag en zetten opzij alle zorgen. Dan zijn wij zoo rijk en dan kan 't aardache slijk ons zelfs ons geluk niet berooven, want het licht en de zon en een leuke japon gaan meters en meters daarboven. Wie ziet er dan niet wat er heden geschiedt In den wonderen tijd van de lente? Laat hem maar begaan en wij laten hem staan bij zijn rijst en zijn gort en zijn krenten. Wij pakken de flets en wij staan dan voor niets, wij trappen dan los onze spieren: wij zingen dan luid weer den winter er uit en gaan dan de lente bevieren. Kunt u er nou maar ook iets van begrijpen, dat een mensch voor iets anders oog heeft, als zelfs de minder mooie meisjes zich mooi lachen, dat men dan nog alle blijheid en alle vreugde die de natuur schenkt, zoo maar voorbijloopt Een dievenbende gearresteerd. Op hee- terdaad door de politie betrapt Dinsdagavond laat werd aan de politie te Arnhem meegedeeld, dat vier personen zich op verdachte wijze ophielden bij een winkel van de maatschappij de Unie aan den Klarendalscheweg, hoek Neerlandstuinstraat ce Arnhem. Een onderzoek leidde tot de aanhouding van twee twintigjarige jongens; een derde was verdwenen, en bij een door de recherche ingesteld onderzoek in het magazijn werd de vierde achter eenige zakken gevonden en aan gehouden. De verdwenen jongen werd enkele uren later in zijn woning aangehouden,. Uit het verder onderzoek bleek, dat de aangehoude nen zich reeds aan eenige diefstallen met braak, in de laatste maanden te Arnhem gepleegd, o.a. bij Eigen Hulp, de firma De Haas, de firma A., de steenhouwers van L. en de melkinrichting Melbo, hadden schuldig gemaakt Toevallig waren twee hunner een uur voordat de Inbraak aan de politie werd medegedeeld, door den politie-deskundige dr. Hesseling herkend als daders van de diefstallen met braak vroeger gepleegd. Deze twee waren namelijk eenige dagen geleden op het politie bureau wegens straatschenderij opgeborgen en bij die gelegenheid was het dactylosclpisch signalement geno men. Drie van de aangehoudenen waren nog nimmer met de politie ln aanraking geweest. Het onderzoek wordt voortgezet; men verwacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Dinsdagochtend bleek ook nog ingebroken te zijn in het fotomagtóijn in de Steenstraat, waar de cassa was geforceerd. Ernstige ongevallen op den Amersfoort- schen weg bü Zeist. Gistermorgen elf uur reed een auto waarin behalve de chauffeur, de heer Sassen, directeur van het hotel Centraal in Den Haag en de heer De Vries, eveneens uit Den Haag, zaten, ter hoogte van de r.-k. kerk nabij Soesterberg, toen de wagen tengevolge van de gladheid van den weg, slipte. De auto kwam tegen een boom te recht en werd als het ware dubbel gevouwen. De drie inzittenden werden gewond, de chauffeur en de heer de Vries, konden nadat zij in het St. Elizabethsgasthuis te Amersfoort verbonden waren, naar Den Haag terug- keeren. De heer Sassen is ter verpleging in dat zieken huis opgenomen. De auto werd totaal vernield. Om 1 uur geschiedde een dergelijk ongeval op onge veer 100 meter afstand, waar het ongeval met den Haagschen auto was gebeurd. Een vrachtauto, waarin zaten een groentehandelaar uit Amersfoort met vrouw en vijf kinderen, slipte ten gevolge van de gladheid van den weg. Eerst botste de wagen tegen een boom op en kwam tenslotte aan den anderen kant van den weg terecht De groentehandelaar, zijn vrouw en twee kinde ren werden gewond. De man en de vrouw, die voorin zaten, kregen ernstige hoofdwondx. De twee kinderen kregen snijwonden. De auto werd zwaar beschadigd. Een belangrijk vraagstuk. Groote mo gelijkheden in verband met het bewaren der tninbouwproducten. De landbouwdeskundige medewerker van het Hshl. schrijft: De belangrijkheid van het koel-vraagstuk begint al meer cn meer tot den land- en tuinbouw en hunne voorlichters door te dringen. Weliswaar kon de op dit gebied al zeer actieve Wageningsche hoogleeraar prof. Sprenger als gevolg der na den oorlog doorge voerde bezuinigingspolitiek zijn toen gebouwde nieuwe laboratorium voor tuinbouwplantenteelt niet completeeren met een afdeeling voor koeltechniek, De hoogleeraar beschikt nu dan ook over een cryo- logisch-biologisch laboratorium, met een vijfcellige koelinstallatie, een chemische en een microscopische afdeeling. Eenige maanden geleden heeft de regeering bo vendien een adjunct-tuinbouwconslent aangesteld ir. R. Mulder te Wageningen die tot taak heeft, de quaestie van het conserveeren van bodemproducten langs koeltechnischen weg te bestudeeren en daar over advies te geven aan det practijk. Jammer is al leen, dat het oorsponkelijke subsidie van het rijk aan het laboratorium door deze aanstelling is ver vallen. Waarom niet het een èn het ander? De twee zijden van het koelprobleem voor de bo demproductie, nl. de biologisch-technische èn de eco nomische worden dus degelijk bestudeerd in ons land en dat moet toegejuicht worden vooral in een cri sistijd als thans, nu alle middelen, die kunnen voeren tot rentabiliteits-verhooging door afzet-verbetering, bestudeerd en aangegrepen dienen te worden. Het is te hopen, dat de regeering dit voldoende inziet cn zijn steun aan dit onderdeel van onderzoekings- cn voorlichtingsdienst in de naaste toekomst zal uit breiden! Het groote voordeel van een hulpmiddel als de koeltechniek voor den tuinbouw moet men zoeken in de mogelijkheid, om de gevolgen van tijdelijke mqrkt-overvoering te verzachten, dus om den afzet naar believen uit te stellen. Daarnaast komt een tweede voordeel, nl. dat men het afzetgebied kan verruimen, niet door verkorting van den transport- duur, zoonis de vliegmachine bij het Aalsmeersche bloemenvervoer b.v., maar door bepaalde nadoelen van een langdurig transport bederf uit te scha kelen. Echter is het eerste voordeel, dus het ontko men aan tijdelijk ongunstige marktverhoudingen, het verleggen van het tijdstip van afzet en dus ook van consumptie, naar onze meening wel het belang rijkste. Het spreekt wel vanzelf dat de huidige koeltech niek, die nog in haar groeistadium verkeert, verder aangepast moet worden aan de speciale eischen, die land- en tuinbouwproducten aan haar stellen. Die eischen echter te leeren kennen is verre van gemak kelijk, omdat er zoovele en zoo ingewikkelde facto ren aan te pas komen, hetgeen men als buitenstaan der en bij oppervlakkige beschouwing niet zou den ken! Dit wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, welke physiologische en pathologische verschijnselen zich, b.v. bij het koelen van fruit, kunnen voordoen. En nu is het wel waar, dat men in het buitenland, vooral in Amerika en Engeland, al véél verder is met het bewaren van fruit door koeling, maar be halve dat men zich daar vrijwel beperkt heeft tot appel, peer en druif, verlieze men vooral niet uit het oog, dat de daarbij opgedane ervaringskennis, be houdens wat algemeene beginselen, niet opgaat voor onze Nederlandsche variëteiten! Ook dit zou men niet zoo denken maar het is zoo! Onze tuinbouw is dus wel degelijk aangewezen op eigen onderzoek en dat dit zoo flink, hoewel voorloopig nog op be scheiden schaal, doch met een juist begrip der in het spel zijnde belangen, wordt aangevat te Wageningen stemt tot hoopvolle verwachting!

Schager Courant | 1930 | | pagina 6