Tweede Kamer. Wijziging exploitatie-contract van den spoorweg Wieringen—Schagen. Voor den aanleg van dezen spoorweg heeft de Pro vincie in 1905 toegestaan een renteloos voorschot van ten hoogste f 81.833, terwijl zij in het aandeelen-kapitaal deelnam voor f 81.500, o.m. onder voorwaarde dat d9 H.IJ.S.M. zou optreden als exploitante. Het exploitatie-contract, dat in October 1910 werd ge sloten, bevat de bepaling, dat dit contract van rechts wege komt te vervallen, al3 de H.LJ.S.M. ophoudt de lijn Schagen-Wognum te cxploiteeren. Daar dit sinds 1 Fe bruari j.1. het geval is, moet een nieuw contract worden opgemaakt en reeds eind November 1929 hebben de Ned. Spoorwegen zich hierover gewend tot het Bestuur van de Spoor-(tram)-weg-Maatschappij WieringenSchagen. Zij deelden toen mede, dat zij in beginsel bereid zijn een nieuw exploitatie-contract te sluiten, doch slechts onder voorwaarde, dat le. de finantieele verhouding geheel wordt gewijzigd; 2e. een regeling wordt getroffen ten aanzien van het baanvak LutjewallerwegSchagen, dat deel uitmaaKt van den tramweg naar Wognum, en 3e. dat het nieuwe contract door beide partijen steeds met een jaar kan worden opgezegd. Wat punt 1 betreft, cischen de Ned. Spoorwegen, dat zij jaarlijks uit de opbrengst van den tramweg hun ex ploitatie-kosten zullen ontvangen, welke zij willen fixee- ren op f 95.000. Bovendien zal voor het gebruik van de baan tot den Lutjewallerweg per jaar f 4000 moeten worden betaald. Hiertegenover verplichten zij zich om jaarlijks aan 't Bestuur der Tramwegmaatschappij niet f 1250, doch f 2500 te betalen als vergoeding voor admi nistratie en andere kosten. Onderhandelingen braohten hierin geen wijziging. Al leen deden de Ned. Spoorwegen de toezegging, dat zij hun aandeel in de opbrengst van den tramweg evenre dig zullen verminderen, indien de exploitatie blijft be neden het gefixeerde bedrag van f 95000. In het con tract wenschen zij dat echter niet vast te leggen! Het Bestuur van de Trammaatschappij heeft daarna aan Gedeputeerde Staten verzooht een dergelijk nieuw contract te willen goedkeuren en deze zijn daartoe be reid, indien de Staten geen bezwaar hebben, hen daar toe te machtigen. Wel beteekent dit nieuwe contract een geldelijk nadeel voor de Provincie, daar van divi dend en terugbetaling van het voorschot zeker niet lan ger sprake zal kunnen zijn. Toch meenen Gedeputeerden dat zij daarom hun medewerking niet moeten weigeren, omdat zulk een weigering zou beteekenen het staken der exploitatie. H.i. moet dat voorkomen worden met het oog op het groote belang, hetwelk de doorsneden streek bij de tramverbinding heeft, in het bizonder voor den tuinbouw, welke er zich sterk ontwikkelt. Gedeputeerde Staten deelen nog mede, dat van het renteloos voorschot sinds 1919 tot en met 1928 is terug betaald f 9038.64% en dat het over genoemde jaren uit gekeerde dividend varieerde van 2.4 tot 4 Alleen in 1926 werd geen dividend uitbetaald. Behalve goekeuring van het nieuwe contract heeft het Trambestuur ook aan Gedeputeerde Staten ge vraagd, "dat van het renteloos voorschot voor de lijn SchagenWognum ad f 150.000 met het oog op het in gebruik blijven van het baanvak tot den Lutewallerweg, een zoodanig gedeelte renteloos zou mogen worden be houden, dat de jaarlijksche vergoeding voor dat ge bruik tot een minimum wordt teruggebracht. Dit ver zoek is gedaan op grond van de toezegging der Sporen, dat zij de geëischte vergoeding van f 4000 willen ver minderen met 4% van wat hun van het renteloos voorschot van f 150.000 ten behoeve van bedoeld baan vak zal worden gelaten. 1) Hiervan willen Gedeputeerde Staten niets weten. Het zou neerkomen op een verhooging van het renteloos voorschot ten bate van de lijn Schagen—Wieringen, wat dus zou beteekenen een nieuwe subsidie. Hiervoor ziet het College geen reden, nu de Provincie voor het be houd van den Tramweg reeds een niet onbelangrijk offer zal brengen, indien de Staten overeenkomstig hun voor stel het nieuwe contract goedkeuren. 1), Als we goed zijn ingelicht hebben de Nederland- sche Spoorwegen dit voorschot van f 150.000 reeds te ruggestort in de Provinciale kas. Het door minister Ruijs ingediende wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, is gister in de Tweede Kamer behandeld, Een algemeene wijziging is het niet geworden en de minister bepaalde zich hoofd zakelijk tot de samenwerking der gemeenten en de grenswijziging. Ook enkele technische herzieningen waren nog v<orgcstcld, w.o. ook dc vraag of de cate gorieën personen die voor don gemeenteraad niet ver kiesbaar zijn; worden uitgebreid. De algemeene beschouwingen over dit wetsontwerp waren maar heel kort. De ecnige redevoering werd afgestoken door den heer Dr. Vos (lib.), die als voordcelen van de huidige Gemeentewet noemt de autonomie, de verantwoordelijkheid en de controle op uitvoerende organen. De ontwikkeling van vele ge meenten is dan ook te danken aan do inhoud der huidige Gemeentewet. Daarom acht spr. het juist, dat in deze wijziging do grondslagen der oude wet zijn behouden. De ver antwoordelijkheid voor samenwerking tusschen ge meenten dient te blijven bij burgemeester en wet houders. Spr. juicht hot toe, dat de minister terugnam de bepaling, die den burgemeester interpellabel maak te in politiezaken, doch betreurt, dat de bepaling werd teruggenomen, die dc vrouw benoembaar ver klaarde tot burgemeester en secretaris. De regeering schijnt gebukt tc zijn voor zekere po litieke elementen. Ook meent spr., dat het initiatief tot. samenwerking van gemeenten moet blijven bij Gedeputeerde Staten. Spr. meent dat het goed is dat de Raad geen in vloed kan uitoefenen op de benoeming van burge meester. Spr. wil de bestuurders van vakvereenigingen niet uit den raad zien geweerd, maar alleen de bezoldig de hestuurders. Wat de geestelijken betreft, ontveinst spr. zich niet de moeilijkheden, aan de toelating ver honden. Spr. vindt echter geen rechtsgronden om zich tegen de toelating te verzetten. Wat de onder wijzers betreft, dient te gelden: gelijk recht voor openbare en bijzondere onderwijzers. Spr. betreurt echter de toelating van onderwijzers in het belang van het kind. De heer Van den Bergh (S.D.) zegt het een en an- dor over het karakter van de wet. Had het gebleven bij de samenwerking en grenswijziging van gemeen ten. 'dan zouden geen amendementen zijn ingediend. Want deze punten zijn voortreffelijk geregeld. Thans SMAKELITK. (Buen Humor.) Hii is niet al te best. Maakte u hem wel het papsel klaar? Tawel. dokter, maar hii at er slechts de helft van op. echter is daaraan een technische herziening gekop peld, waarvan men zich afvraagt, waarom het eene punt daarin wel is geregeld, het andere niet. Spr. kan dan ook in dit ontwerp geen lijn ontdekken. De Minister gaat in zijn antwoord eerst de geschie denis van het wetsontwerp na en zegt dat hij het goed meende te zien, dat hij dit wetsontwerp zóó inrichtte dat menschelijkcrwijze gesproken een wij ziging van de Gemeentewet in het „Staatsblad" zou kunnen verschijnen. Blijkt spr. nu, dat hij zich in zijn keuze heeft ver gist, dan zal spr. gaarne amendementen uit de Ka mer aanvaarden. De zaken, door dr. Vos besproken, kunnen evengoed bij de artikelen worden behan deld. De artikelen komen nu aan de orde. Bij art. II zegt de heer Van den Bergh, dat wordt voorgesteld dat voortaan alleen in gemeenten van niet meer dan vijfduizend zielen het burgemeester schap vereenigbaar zou zijn met het ambt van secre taris, terwijl, indien in die gemeenten het zielental de vijfduizend overschrijdt, de goedkeuring van de Kroon zal noodig zijn. Nu is er echter nog een leem te, nl. indien thans een gemeente reeds meer dan vijf duizend zielen telt. In dat geval moet ook de combina tie mogelijk zijn met goedkeuring van de Kroon. De Minister zal de opmerking overwegen bij de overgangsbepalingen. Bij de verdere artikelen stelt de heer Boon voor de krijgslieden in werkelijken dienst niet uit te slui ten van het raadslidmaatschap. De heer Van den Bergh licht een amendement toe om de uitsluiting van vrijgestelden uit het ontwerp te schrappen. De uitsluiting behoort gebaseerd ie zijn op de directe relatie met de gemeente om de behartiging van eigen belangen te voorkomen. Gaat men verder, dan pleegt men onrecht. De heer De Wilde (A. R.) licht een amendement toe om de onderwijzers bij het leger en middelbaar on derwijs uit te sluiten. Spr. wil de bestaande rege- linig der Gemeentewet zien hersteld. De heer Vliegen merkt op, dat de positie van de onderwijzers volgens het ontwerp onduidelijk is. De openbare onderwijzers kunnen niet lid van den raad zijn, de bijzondere wel. Dit gaat niet. De heer Ketelaar (V.D.) zegt, dat de minister blijk baar eiken onderwijzer, ook den openbare, wil toe laten. Maar dit is niet le rijmen met art. 23 f. De heer Lingbeek (St. G. P.) dient een amendement in om de geestelijken en bedienaren van een gods dienst van het raadslidmaatschap uit te sluiten. Nadat verschillende Kamerleden over deze punten het woord hadden gevoerd, is daarna de minister aan het woord. De minister meent dat niet alleen het kiezerscorps moet uitmaken wie raadslid mogen worden. De groo te vraag moet blijven: hoe wordt het algemeen be lang het best gediend. Tegen het raadslidmaatschap van een krijgsman in werkelijken dienst zijn drie ar gumenten: lo. men houde de politiek buiten het le ger; 2e. het is ongewenscht dat in rang en graad ver schillende personen als college in een college zitting hebben; 3e. de verplaatsbaarheid en de oproepbaar- hedd van den militair. De minister acht het verder verkeerd, dat de echt- genoote van een uitgeslotene raadslid is. Wat de uitsluiting van de vrijgestelden betreft, is de minister niet overstag gegaan op aandrang van enkele Kamerleden. De Staatscommissie zegt dat als bepaalde personen of groepen uitgesloten zijn, men moet voorkomen, dat zij zich op andere wijze toch in den Raad weten te vestigen. Het beslissende ele ment is. dat deze personen eenmaal tot Raadslid ge kozen, niet absoluut vrij zijn. Zij loopen gevaar hun positie in hun organisatie niet te behouden als zij hun functie niet naar den wensch van die organisa tie waarnemen. Het gaat hier om de organisaties van het gemeentepersoneel, juist om de bijzondere ver houding, waarin dat personeel tot de gemeente staat. Het is volkomen begrijpelijk, dat bij de totstandko ming van de Gemeentewet deze uitsluiting over het hoofd is gezien. Maar nu zijn de bakens in die mate verzet dat niet georganiseerd personeel uitzondering is. De voornaamste functie van de bezoldigde bestuur ders van dit personeel is de krachtige bevordering van de belangen van het personeel. Zij zijn in de ge meenteraden rechter in eigen zaak, juist datgene wat de wet onder alle omstandigheden heeft willen voor komen. Dit voorstel is dus een logische en noodzake lijke consequentie van de gewijzigde omstandighe den. Het wel en wee van deze personen is afhankelijk van hetgeen zij voor dit personeel verrichten. Zij wor den daarom in art. 23 met ambtenaren gelijk gesteld. Deze personc-n kunnen niet met onbevangen blik het algemeen belang construeeren. Van spr. is dus niet te venvachten dat hij dit voorstel terugneemt. Wat het raadslidmaatschap der onderwijzers be treft, denke men er aan, dat de openbare onderwij zers bij schrapping van art. 23 i. toch uitgesloten bleven, orudat zij ambtenaren in dienst der gemeen te waren. In 1851 kon er aanleiding zijn voor deze incompa libiliteit, doch in dezen tijd bestond er voor spr. geen reden haar te handhaven. Intusschen hebben de argumenten van de voorstanders van het amende ment argumenten aangevoerd, die op spr. wel indruk hebben gemaakt. Tegen het amendement zal spr. zich niet verzetten. Eindelijk het amendement-Ling beek. Spr. acht het logisch als sluitstuk van de Ge meentewet dc opheffing van dc incompatibiliteit der geestelijken te bevorderen. In 1848 voerde men voor die incompatibiliteit aan, dat do geestelijken vreemd waren aan de staatkundige zaken dezer aarde. Dat is in 1930 anders geworden! (Vroolijkheid.) Aan de vrees dat geestelijke geschillen in den Raad hun intrede zouden doen bij opheffing der incompatibiliteit kan spr. geen beteekenis toekennen. Waarom zou den de Gmeeenteraden vruchtbaarder bodem opleve ren voor de theologische disputen dan de Staten- Generaal cn de Provinciale Staten? Aan de kiezers late men over te heslissen of zij geestelijken willen afvaardigen. Spr. is dus niet voor het amendement Lingbeek. Stemmingen. Het amendement-Boon (om de krijgslieden in wer kelijken dienst niet uit te sluiten) wordt verworpen met 57 tegen 20 stemmen. Het amendement-De Wilde (om de uitsluiting van onderwijzers te herstellen) wordt aangenomen z.h.s. Het amendement-Lingbeek (om de uitsluiting der geestelijken iS herstellen) wordt verworpen met 56 tegen 22 stemmen. liet amendement-Van den Bergh (niet-uitsluiting van echtgenooten van uitgoslotenen) wordt verwor pen met 46 tegen 32 stemmen. Het amendement-Vliegen (niet-uitsluiting van vrij gestelden) wordt aangenomen met 48 tegen 30 stem- Marktberichten. SCHAGEN. 8 Mei. 3 stuks paarden f 150—300. 96 gelde koelen (magere) f 180—370, 63 idem (vette) f 25b—450. 80 kalfkoeien f 270 440. 32 pinken f 120—200, 192 nuchtere kalveren f 16-28. 120 Overhouders f 3042, 223 lammeren f 1623, 3 bokken en geiten f 1222, varkens, magere f 3342, 45 idem vette per Kg. f 0.64—0.68, 240 biggen f 22— 34, 23 konijnen f 0.60—2, 16 kippen f 1—2, haantjes f 0.10—0.50, 58 K.G. boter f 1.50—1.60. EIERVEILING, SCHAGEN 8 Mei. Aanvoer: 221 partijen 153596 stuks kipeleren. 30 par tijen 9843 stuks eendeieren, 21 stuks kalkoeneieren. De prijë liep van: kipeirene f 44.40, eendeieren f 4.304.40, kalkoeneieren f 8.10. De veiling duurt voort BROEK OP LANGENDIJK. 7 Mei. Roode kool f 0.80—3.50, gele kool f 2.50—4.10. witte kool f 0.40—1. uien f 2.10—2.30, tomaten A en C f 63 B f 66 per 100 Kg. Aanvoer: 10000 Kg. roode kool» 14000 Kg. gele kool, 50000 Kg. witte kool, 1500 Kg. uien, 40 Kg. tomaten. NOORDSCHARWOUDE. 7 Mei. BI. aardappelen f 1.80, bravo's f 1.20, uien f 1.7C 2.40. drielingen f 0.40, grove f 2.40, peen f 1.10, roode kool f 0.60—1.90, gele kool f 2.204, Deensche witte kool f 0.60—1.20 per 100 Kg. Aanvoer: 400 Kg. aardappelen. 700 Kg. uien, 500 Kg. peen, 44000 Kg. roode kool, 4400 Kg. gele kool, 120200 Kg. Deensohe witte kool. WARMENHUIZEN, 7 Mei. Roode kool le kw. f 0.201, 2e kw. f 0.200 50, gele kool le kw. f 1.60—2.40, witte kool le kw. f 0.20—0.70 per 100 Kg. Aanvoer: 12000 Kg. roode kool, 1500 Kg. gele kool, 15400 Kg. witte kool. AMSTERDAM, 7 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd: 296 vette kalveren, le kw. 95105 ct., 2e kw. 84—94 ct.. 3e kw. 70—84 ct, per Kg. levend gewicht, 105 nuchtere kalveren f 106, 520 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. 8485 ct., zwa re varkens 8283 ct., vette varkens 8082 ct. per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAM. 7 Mei. Zeeuwsche bonten f 2.403.50, ld. blauwen f 2.75—3 39. id. bravo's f 1.601.80, id. eigenheimers f 1.101.20, !d blauwe poters f 0.600.80, id. bonte poters f 0.600.20. id. Bevelanders f 1.101.20, IJpolder bravo's f 1,601.80, id. roodstar f 1.251.50, id. Bevelanders f 1.101.20, An dijker blauwen f 2.102.35, id. bonten f 2.102.25, Anna Paulowna zand f 1.10125, id. roodstar f 1.251.50, Hil- legommer zand f 1.10—1.25. alles per H.L. Winter Malta f 78, zomer ld. f 16.5017, per 100 Kg. Friesche rood bonten f 1.201.50 per H.L. PURMEREND, 7 Mei. Voorjaarspaardenmarkt. Aanvoer 164 stuks, (v. j. 123 stuks), werkpaarden f 150 —300, slacht ld. t 150—220, hitten f 100—160. Handel stug. ALKMAAR. 7 Mei. Aardappelen f 33, uien f 2.70, per 100 Kg., aardbeien 18 cent per doos, andijvie f 2.50, bloemkool I f 1525, II f 6—12, kropsla f 1.504.80, komkommers f 1319, per 100 stuks, asperges f 2341, prei f 1.504.10, rabar ber f 37. raapstelen f 0.901.20, radijs f 12.90, sel derie f 0.801.20, wortelen f 617 per 100 bos, postelein f 0.150.19. spinazie f 0.100.42 per bakje. D. spercie- boonen 50, witlof I f 411.20 per 100 pond. TEGEN EEN HUIS GEREDEN. Met een schedelbreuk opgenomen. Verschillende berichten. Na de arrestatie van Gandhi. Toen J. J., 18 jaren oud. met een snelheid van circa 70 K.M. met zijn-enotor over de Dricvogelstraat te Spek- holzerheide-Kerkrade reed, raakte hij het stuur kwijt en botste tegen een huis. Bewusteloos werd J. in een wo ning gedragen, waar een spoedig ontboden geneesheer een zwarè schedelbreuk constateerde. J. werd naar h.~t St. Joseph-ziekenhuis te Kerkrade gebracht. Zijn toe stand ls hoogst bedenkelijk. ERFGENAMEN GEZOCHT. Vijfduizend dollar beschikbaar. Onlangs is te Eureka In den Staat Californië over leden Lodewljk Boerekool, Alias Louis Boerkool. Hot bruto-saldo zijner nalatenschap bedraagt ongeveer 5000 dollar. Personen, die meenen. volgens Nederlandsch recht tot de nalatenschap van den overledene te zijn geroepen, kunnen zich, onder overlegging van een akte van erfrecht, waaruit hun familieverhouding tot den overledene blijkt, terzake tot het ministerie van Buitcn- landsche Zaken te 's-Gravenhage wenden. Ofschoon alle gevaar nog niet geweken ls, is een groote uitbarsting uitgebleven. Sedert Gandhi. de nationalistische leider in Britsch- Indië, gearresteerd werd, zijn nu al verscheidene dagen verloopen, en ofschoon nog steeds niet alle gevaar ge weken is, is een groote uitbarsting van verontwaardi ging, die men aanvankelijk verwachtte, toch achterwege gebleven. Gisteren heeft ln het Engelsche Lagerhuis de minis ter van Indië verklaard, dat met uitzondering van be paalde gedeelten van Bombay en een enkel district in de noordwestelijke grensprovincie, geen ongeregeldheden worden gemeld van het platteland, terwijl de Mohame- daansche bevolking zich van de beweging van civiele ongehoorzaamheid verwijderd houdt. Een rede van Patel. Reuter meldt uit Bombay: In een rede voor honderdduizend personen verklaarde Patel, de afgetreden voorzitter van de Wetgevende Ver gadering, dat de sociale boycot van ambtenaren een zeer doeltreffend wapen was, evenals het nlet-betalen van grondbelasting. Hij zeide verder, dat men de re geering op alle fronten moest bekampen. Dezen keer moest men zijn vrijheid verwerven. Aan een N.T.A.-bericht ontleenen wij nog dat Patel zijn toehoorders aanspoorde, voorloopig een passieve houding aan te nemen en vervolgens het program uit te voeren, dat Maandag a.s. door het comité van heU nationaal congres zal worden vastgesteld. Hij verklaar de later, dat hij den boycot van Britsche waren en van alle buitenlandsche stoffen ln het bizonder voor be langrijker hield dan de rest van het congresprogram. De onlusten van Chittagong. In een ontmoeting met de*polltie gisterochtend op den rechteroever van de Kamafoelirivier tegenover Chitta gong werden vier opstandelingen gedood en twee ge vangen genomen. Eén politieagent en vier dorpelingen werden gewond, één dorpeling gedood. De ontmoeting was een naspel van de onlusten van 18 April. To Delhi meer dan honderd gewonden. Uit Delhi: Honderd acht personen, waaronder achttien politie agenten, moesten zich in het ziekenhuis laten verbinden Vier personen overleden aan hun wonden. De toestand is thans normaal. „SNIJ ZE DEN HALS MAAR AF." Krankzinnige aansporing. Men meldt aan „de Morgen" uit Tilburg: Dinsdagavond omstreeks 7 uur waren op het speel terrein tusschen de Heemskerkstraat en de De Ruyter- straat kinderen, w.o. het ll-jarig dochtertje van R. aan het spelen. Er passeerde de 26-jarige W. v. G.. wonen de De Ruyterstraat. die den 6-jarigen F. H. uit die straat een mes overhandigde met de aansporing: „Snij ze den hals maar af", op de 11-jarige R. wijzende. De 6-jarige jongen bracht daarop het meisje een snede van 7 a 8 c.M. toe in de halsstreek. Gelukkig werden geen edele deelen geraakt, zoodat deze krankzinnige aansporing niet nog ernstiger gevolgen heeft. Paard op hol geslagen. Een wielrijder gedood, de voerman go- wond. Het overleden slachtoffer nog steeds niet herkent. Nabij de papierfabriek te Meerssen bij Maastricht oisehte gisterenmiddag een aanrijding twee slacht offers. De 33-jarige landbouwer N. F. .T. reed staande op zijn met paard bespannen wagen huiswaarts. Toen uit een zijweg op dat moment een auto kwam, schrok het paard en sloeg op hol. Voor den voerman uit reed een fietser, die door een voorbijganger nog werd gewaarschuwd voor het hem achterop komend hollend paard. De man sloeg daar geen acht op. zoodat hij door een der hoornen van den wagen in den rug werd geraakt. De wagen kantelde, de wielrijder geraakte onder den wagen, waar hij ecnige minuten later dood onder vandaan werd gehaald. De voerman brak bij den val beide armen en een been. Omtrent de identiteit, van dno wielrijder is nog niets bekend. Op hem bevonden zich papieren, dio aanduidden dat hij inspecteur was van den Raad van Arbeid en van B. heette. Deze naam is echter ie Maastricht niet bekend. De voerman werd per auto naar Calvariënberg te Maastricht overgebracht. De Officier van Justitie was in den loop van den middag ter plaatse van het ongeval. De Wieringermeerpolder. Do directie thans officieel benoemd. Bii beschikking van den minister van waterstaat is voorloopig Ingesteld een dienst voor het in cultuur bren gen van de in den Wieringermeerpolder droog vallendo gronden, aan het hoofd van welken dienst zal staan een directie, bestaande uit drie leden, waarvan één voor zitter. Als «oorlooplge directie is benoemd, ir. S. Sme ding, rijkslandbouwconsulent te Schagen; ir. F P. Mesu, rijkslandbouwconsulent te Zwolle, en Ir. Alph. Roebrock, rentmeester der doeminen te Klundert, van wie voor het jaar 1930 als voorzitter is aangewezen, ir. S. Sme ding. gemeente schagen. Getrouwd: Jacobus Gouwenberg en Maria Elisabeth Potthoff. POLITIE. Is aan komen vliegen: een postduif, 6872 rechts NB vZ 29, gummiring 261, f 42 links. LANGENDIJK OUDKARSPEL. Door den burgemeester werd als Voorzitter van het centraal stembureau, tot opvolger van het vertrokken raadslid P. Groen, benoemd de heer J. Brammer Sr., die evenwel voor de benoeming bedankt. Daarna werd de heer P. Rijpe benoemd verklaard, die zooals ons met stelligheid werd verzekerd, de benoeming zal aanvaarden Een nieuw vlootprogram. Aanbouw van nieuwe oorlogsschepen. Versterking van onze zeemacht in Neder land, Oost- en West-Indië. Een tienja renplan. Gister in de Tweede Kamer de supplctoire begroo- ting van Defensie verschenen, waarbij de eerste gel den worden aangevraagd voor nieuwen aanbouw van schepen, in verband met een plan voor dc komende tién jaar. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Zooals men zich herinnert, heeft de minister van Defensie ten vorigen jare den post voor een eersten termijn voor twee onderzeebootcn-mijnleggers terug genomen en daarbij zijn voornemen te kennen gege ven om, zoodra het overleg met zijn ambtgenoot van Koloniën over den nieuwen aanbouw ten behoeve van de verdediging van Ned. Üost-Indië was geëindigd, het van dc bogrooting afgevoerde bedrag van f250.000 opnieuw aan te vragen als eersten termijn voor den bouw van die vaartuigen, welke na gehouden overleg noodig geacht werden. Het overleg met den minister van Koloniën is thans geëindigd en als resultaat er van is nu een suppletoirc begrooting van Defensie ingediend, waarbij f250.000 wojrdt aangevraagd als eerste termijn voor een kruiser bestemd voor «le scheepsmacht in Ned. Oost-Indië. De regeering acht het gewenscht bij deze aanvraag haar standpunt ten opzichte van dit gedeelte der vloot, dat niet uitsluitend tot de locale verdedigings middelen behoort, in het kort uiteen te zetten en daar bij de geheclc vloot zoowel het gedeelte in Ned. Oost- Indië als dat in Nederland, in beschouwing tc ne men. De kosten. Voor de eerstvolgende tien jaren is een schema \tn aanbouw ontworpen, dot een overzicht geeft hoe de bedragen voor aanbouw over de volgende tien jaren zouden kunnen worden besteed en hoe het »p die wijze mogelijk geacht wordt om, blijvend bin nen een bedrag van aanbouw, dat lager is dan dat hetwelk in de laatste acht jaren werd toegestaan, de inrichting der zeemacht zoodanig te doen zijn, dat zij kan beantwoorden aan de taak, die de regeering meent haar te moeten opdragen. In het aanbouwplan worden als kosten vermeld voor: kruiser Indië. groot ongeveer 5250 ton. 12% mil- lioen gulden, torpedobootjager 4,2 millioen. K-boot 3.3 milliopn, onderzecbootmijnenlegger. 4 millioen, flottil- jeleider Nederland 7,5 millioen, onderzeeboot 2,3 mil lioen, flottiljevaartuig voor West-Indië 2,5 millioen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7