Het drama te Grootegast. Uit onze Omgeving. LAN G E N D IJ K HOOGWOUD BARS1NGERH0RN W1ERINGEN ST. MAARTEN Z IJ P E Samenwerkende Brandweren. De schatgravers van Zaandam. Een vermaning. Wlerts; 4.155.00 Ziekenlof uit de Kloosterkapel der kweekschool „Concordla" te 's-Hertogenbosch. N.C. R.V.: 5.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Oosterkerk) te Utrcht, Voorganger: Ds. R. E. van Arkel. K.R.O.: 7.307.55 Spreker: Pater A. J. Winkel O.P.; 7.558.00 Voetbaluitslagen R.K. Voetbalfederatie, 8.01805 Voet baluitslagen door Vaz Dias, 8.0510.45 Concert door het K.R.O.-orkest, p.l.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias, 10.45—11.00 Epiloog door het Klein Koor. MAANDAG 12 MEI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 238 M.) A.V.R.O.: 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.00 2.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet, 2.002.45 Wenken op het gebied von kookkunst. 2.454.30 Illu stratieve Filmmuziek uit het Rembrandt Theater te Amsterdam, 5.006.00 Kinderuurtje, 6.00 Tijdsein, 6.01 6.45 Gramofoonmuzlek, 6.30 Koersen Vaz Dias, 6.45— 7.15 AVRO-Tooneelhalfuurtje, 7.15—7.45 AVRO.-Radio- tooneel, „De overval van de bende van het Roode Mas ker", 7.458.00 Gramofoonmuziek, 8.00 Tijdsein, 8,01 8.45 Gramofoonmuziek, 8.459.00 Causerie door G. F. H. Giesbergen: „Over de Internationale teekens in de Spoorboekjes". 9.00—1.00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep, 10.00 Persberichten Vaz Dias, 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V: 8.15—9.30 Morgenconcert. 10.30—11.00 Korte Ziekendienst, 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej J. C. M Doyen, 12.00—12.15 Politieberichten. 12.30— 1.45 67e Orgelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, door Jan Zwart, 2.353.15 Causerie over: „Het planten van Dah- liastekken en de behandeling van Dahlia's" door A. J. Herwig. 3.153.45 Cursus Knippen en Stofversieren. 4.00 5.00 Ziekenuurtje, 5.006.30 Concert: Mevr. Dina Becht, sopraan en declamatie, W. P. Pump, viool, Mevr. Betsy van Blokpoel, piano: 6.307.00 Literaire lezing door P. van Rensen, 7.00—7.45 Uurtje voor de Rijpere Jeugd, 7.45—8.00 Politieberichten, 8.00—11.00 Uitzend- avond, met muzikale medewerking. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. DINSDAG 13 MEI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) A.V.R.O.: 10.00—10.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.00— 2.00 Middagmuziek door AVRO-Kwintet, 2.003.00 Gra mofoonmuziek. 3.004.00 Knipcursus, 4.004.20 Gramo foonmuziek. 4.205.00 Solisten-Concert m.m.v.: Mej. Cé cile Voute, viool en Mevr. M. FrenckVan Heek, piano 5.306.00 Dinermuziek door Dick Groeneveld en zijn Orkest in Café „Moderne", Heiligeweg. Amsterdam: 6.00 Tijdsein, 6.01 Voortzetting Concert, 6.30 Vaz Dias: Koer sen, 6.407.15 Gramofoonmuziek, populair programma; t7.158.00 Lezing door Dr. G. A. Dudok over „Willlam 'Shakespeare", 8.00 Tijdsein, 8.0- Aansluiting met Utrecht '(Groote zaal van Tivoli), Liefdadigheids-Concert ten bate van Russische uitgewekenen. Uitvoering van het Oratorium: „Jephta"; In de pauze: pl.m. 9.00 Muzikaal tusschenspel. Na afloop: Persberichten Vaz Dias, Daar na: Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O.:8.15—9.30 Platenconcert, 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje, 12.00—12.15 Tijdsein en Politieberichten. 12.15 1.15 Lunchmuziek door het KLR.O.-trio, 1.152.00 Gra- mofoonplaten. 2.003.00 Vrouwenuurtje, 4.005.00 Pla •tenconcert, 5.00— 6.00 Solistenconcert, 6.016.15 Sport- praatje door Dr. J. M. H. A. Martens over „Medische Sportkeuring", 6.15—6.45 Gramofoonmuziek, 6.457.15 'Cursus Kerklatijn voor meergevorderden door Leo Speet, 7.157.45 Lezing: „Over de Godsdienstige beweging der veertiende en vijftiende eeuw in Nederland", 7.458.00 Politieberichten, 8.018.30 Gramofoonmuziek, 8.309.15 Russische Avond, concert door het K.R.O.-Orkest, 9.15 —9.20 Nieuwsberichten door Vaz Dias, 9.2010.15 Ver volg concert, 10.1511.45 Friesche avond uit Leeuwar den. YJE WIJKSTRA VOOR HET HOF TE LEEUWARDEN. Behandeling In hooger beroep van het drama te Grootegast, waarbij vier veldwachters werden doodgeschoten. Donderdag heeft voor het gerechtshof te Leeuwarden In hooger beroep terecht gestaan de 31-jarlge IJ j e Wijkstra, die 18 Januari 1929 te Grootegast vier veldwachters heeft doodgeschoten en deswege door de Groningsche rechtbank is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Verdachte zoowel als het O.M. gingen tegen dit von nis in hooger beroep. Gelijk de lezers zich zullen herinneren, leefde ver dachte, muzikant en arbeider, samen met vrouw Wob- bes. Wobbes zat in de gevangenis en zij had, om met W. te kunnen samenwonen, haar kinderen onverzorgd achtergelaten. In verband hiermee moest zij voor den officier van justitie te Groningen worden geleid en do politie besloot haar van de woning van W. af te halen. In den vroegen morgen van 18 Januari begaven de gemeenteveldwachters M. van der Molen te Grootegast en A. Meijer te Opende in gezelschap van de rijksveld wachters J. Werkman te Sebaldeburen en H. H. Ho ving te Groninger-Opende zich naar de woning van W. Van der Molen ging voorop en trachtte de deur te openen. Wijkstra schoot hem door do kier van de deur neer. Ook Hoving werd toen neergeschoten. Vervolgens ging hij met de anderen afrekenen. Alle vier veldwach ters werden gedood, het laatst Meijer. Vervolgens heeft de dader Meijer, Hoving en Werk man nog met een mes gesned'en en hierna zijn huis in brand gestoken. Daarna vluchtte hij. Hij ging naar de woning van zekeren D., die op een half uur afstand woonde en ver telde daar. wat hij gedaan had. Samen gingen zij toen naar Tolbert, want ook Y was gewond en moest zich laten verbinden. Zij troffen den dokter niet thuis en het tweetal huurde toen een auto. en reed naar Gro ningen, waar W. in de tram werd gearresteerd. Nadat hooger beroep was aangeteekend. werd de zaak 20 Juni voor het gerechtshof te Leeuwarden behandeld. Toen werd een psychiatrisch onderzoek gelast en te vens een nadere Instructie omtrent een Rantal punten. Thans staat verdachte voor de tweede maal voor het hof terecht. Er was bij de rechtszitting veel belangstelling. De publieke tribunte was vol. Het verhoor des deskundigen. Van de verscheidene hooggeleerde deskundigen ver klaarde dr. Mieremet de sectie op de lijken der slacht offers te hebben verricht, teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. Alleen bij v. d. Molen acht hij het mo gelijk, dat nog leven aanwezig was. toen verdachte na de schoten te hebben gelost, sneden in den hals der slachtoffers toebracht. Vermoedelijk was v. d. Molen toen echter al bewusteloos geweest Volgens een tweetal andere deskundigen zou verdach te geen gezag erkend hebben. Hij deed alles wat hij wilde. Zijn intellect was helder. De eerste schoten moe ten impulsief geweest zijn. De volgende handelingen zijn toen geschied onder den invloed van het effect, die de eerste maakte. Verdachte handelde toen In een vlaag van angst en redeloosheid. Van waandenkbeelden hebben de deskundigen niets gemerkt. Verdachte heeft nogal een bijzondere levens beschouwing. Hij gelooft tot iets groots in de wereld te zijn gekomen en dat alles, zooals het gebeurd is, voorbestemd was om te gebeuren. Hij heeft de nel- ging om zich met Nietzgche en de groote wijsgeeren van Griekenland en Rome te vereenzelvigen, doch de deskundigen gelooven veel eerder, dat hij meer een wereldbeschouwing zoekt, waarin zijn daden passen. Zeven maanden na dit eerste deskundige onderzoek heeft prof. Grunbaum, hoogleeraar te Utrecht, verdachte nog eens onderzocht. Na In den breede de gemoedstoe stand van verdachte uiteen te hebben gezet komt deze deskundige tot de conclusie, dat het hier een reeks van handelingen betreft, die een psychisch dwangkarakter droegen. Verdachte zeide zich alles te herinneren; hij wist dat het verkeerd was, maar hij deed het toch, hij moest het doen. Ook de andere deskundigen hebben in verdachte ka raktertrekken gevonden, die niet passen in de struc tuur van een normaal persoon. Hij is iemand van meer dan normale intellectueele begaafdheid cn met een ze kere onderschatting van de werkelijkheid. Het verdere getuigenverhoor. Van de 27 getuigen 4 charge en 9 a décharge die ver volgens gehoord moeten worden komt na den opper wachtmeester, die het eerst ter plaatse was en verslag van zijn bevindingen geeft, vrouw Wobbes voor, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, die van den omgang tusschen haar en verdachte vertelt. Zij spreekt het tegen, dat verdachte en zij als man en vrouw geleefd zouden hebben, doch tegen deze verkla ring komt verdachte op. Het is wel degelijk waar. Verschillende getuigen komen nu verklaren, dat ver dachte zich al eerder ongunstig en in dreigenden zin over de politie had uitgelaten, doch verdachte blijft ont kennen over doodschieten te hebben gesproken. Martje Kooistra, huisvrouw van M. Homan te Kol- horn, een vroegere buurman van verdachte, zegt, dat deze slecht met zijn moeder overweg kon, die op zijn wensch het huis uitging, toen Aaltje daar kwam wonen Verdachte zegt, dat zijn moeder vrijwillig is wegge gaan. Getuige Kooistra zegt nog, dat men verdachte vrees de omdat hij dikwijls zoo vreemd deed. De heer L. M. Bruins, notaris te Grootegast, zegt, dat de algemeene indruk daar ter plaatse was, dat men W. vreesde en liever niet met hem te maken had. Het was bekend dat verdachte wapens had, maar de politie nam hem die niet af. De rijksveldwachter-brigadier de Jong te Groningen had kort voor het drama met den vermoorden veldwach ter Hovink gesproken. Deze verwachtte moeilijkheden bij de arrestatie van Aaltje. Getuige had hem toen aan geraden assistentie to vragen. E. Boom, koperslager te Kolhorn, had een poos te vo ren veldwachter van der Molen gewaarschuwd, niet met te veel politie naar W. te gaan. Overigens had getuige aan de bedreigingen van W. niet veel waarde gehecht. Fokje v. d. Tuin, zuster van Aaltje, legt bezwarende verklaringen tegen Aaltje af. Deze zou W. o.a. tot moord op getuige's man hebben willen overhalen, wat W. wei gerde. De verhouding tusschen Aaltje en W. was volgens haar oordeel niet eerbaar. De zitting wordt dan 's avonds om 9 uur geschorst, tot den volgenden morgen 10 uur. (Zie voor de zitting van Vrijdag elders in dit nummer) UITGEVOERD. In de maand April werden na onderzoek naar het buitenland uitgevoerd 2801 runderen, waarvan alleen naar België 1944 stuks; verder naar 10 landen van Eu ropa. Naar België gingen via Rotterdam ook eenige honderden zware varkens. MOND EN KLAUWZEER. Ten bewijze, hoe besmettelijk het mond- en klauwzeer is, geven wij hier de volgende voorbeelden: Op 12 April werd een geval geconstateerd te Portu gal, afkomstig van de Rotterdanische markt van 8 April, na op 5 April gemarkt te zijn geweest te Utrecht. Een ander rund van hetzelfde transport verkocht naar Lage-Zwaluwe vertoonde op 11 April de ziekte. Een der de, ging naar Maasland, waar het op 11 April ziek werd. Op 16 April vertoonde de ziekte zich te Stolwijk bij die ren, op 22 Maart te Utrecht gekocht. Verder kwamen in April gevallen voor te Nieuwer Amstel, te Amster dam gemarkt op 14 April, afkomstig van de markt te Leeuwarden op 12 April. In enkele dagen was het in 12 gemeenten van Noord- Holland. BRAND TE OUDKARSPEL. (Door vertraging eerst heden geplaatst). Woensdagavond omstreeks 11 uur werden -we plotse ling opgeschrikt door bekkenslag, hetwelk brand be- teekende. Kort hierop werd ook de brandklok geluid. Ondanks het late uur bracht dit heel wat volk op de been. De meesten zullen hun bed er wel voor verlaten hebben. Een roode gloed aan den hemel deed ons be grijpen, dat de plaats des onheils aan 't Noordeinde van ons dorp te vinden was. Toen we hier arriveerden bleek het woonhuis van den heer Jb. Smit reeds in lichte laaie te staan, docb ook zagen we reeds drie krachtige waterstralen zich op 't vuur werpen. Een woord van hulde aan 't snelle ingrijpen van de brandweer is hier goed op zijn plaats. Van eenige omstanders vernamen wij, dat de oorzaak hier kortsluiting was, wat ontstaan scheen te zijn na 't uitdraaien van een lampje op een zolderkamertje van bedoeld perceel. De kap van het dak vatte onmiddellijk vlam. Tengevolge van het feit. dat het begin van den brand aan 't dak ontstond, kon men met de krachtige waterstralen de vlammen uit 't benedenhuis weeren, zoodat we kunnen zeggen, dat 't huis half verbrand is. Ook ging er nog wat kool door 't vuur verloren, doch 't tragische hiervan zal volgens iederen Langendijker niet groot zijn, gezien de buitensporig lage prijzen. Verzekering dekt gelukkig de schade. Het kloek optreden van de brandweer voorkwam hier erger. Zooals een ieder hier wist, had er juist de vorige week Vrijdag een demonstratie plaats van de brand weer. Ih 't blad van j.1. Zaterdag schreven wij hier over nog vol lof; deze lof bleek niet overdreven te zijn. Grappenmakers beweerden reeds, dat er geen aardigheid meer aan was, de zaak was zoo gebluscht. Ofschoon we de aardigheid van 't feit niet willen on derschrijven, geven we hen toch volkomen gelijk in hun beweringen, dat 't zoo gebluscht was. Een feit dat nog meer toe te juichen is, al$ men bedenkt, dat dit alles Is geschied door eigen kracht van onze dappere Oud- karspelsche brandweer. De motorspuit van Noordschar- woude was geenszins van noode om assistentie te ver- leenen. De druk hier in de hoofbuizen van de water leiding gaf flinke, krachtige stralen en bewees, een nog wel grooteren brand te kunnen beheerschen. Met recht kan Oudkarspel hierop trotsch zijn en we richten vanaf deze plaats een woord van hulde aan de overheidspersonen, die er het hunne aan toe hebben bijgedragen, om zooiets in ons dorp tot stand te doen brengen. Belanghebbenden worden attent gemaakt op een pu blicatie van burgemeester en wethouders, houdende me- dedeeling dat bij hun besluit van 14 Maart 1930, hetwelk is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 10 April d.a.v. eischen zijn vastgesteld, waaraan het bedrijf van een melkverkooper zal moeten voldoen. Dit besluit heeft be trekking op nieuw op te richten bedrijven. De voetbalvereeniging D.T.S. heeft voor haar le en 2e elftal nederlaagwedstrijden georganiseerd. Morgen wor den de eerste ontmoetingen gespeeld en komen belde elftallen uit resp. tegen Oranje Zwart I en II uit Amster dam. Een ieder herinnert zich nog de competitiewedstrij den tegen de Amsterdammers en vooral de uitwedstrijd, toen er een vijftal autobussen met supporters mee waren, ligt nog versch in ieders geheugen. Moest D.T.S. toen met een oneven goal de meerderheid erkennen van hun tegenstanders, thans zal ze zeker alle moeite doen om revanche te nemen. Of het zal gelukken? We verwach ten voor beide elftallen een kleine nederlaag, doch voor spellen den zeker talrijke bezoekers een spannenden strijd. Gister hield de vereeniging „Volksmin" alhier haar jaarvergadering in het café van den heer L. Galis aan de Langereis. De aftredende bestuursleden de heeren H. de Boer, P. Helder en L. Glas werden herkozen. De rekening van den penningmeester vertoonde een batig saldo. Een voorstel tot wijziging van het reglement nJ. om alle leerlingen onafhankelijk van het aantal verzuimen en ook om alle schoolgaande leerlingen mede te nemen en die leerlingen, die Mei van school gingen, niet mede te nemen vond geen voldoende steun en werd verwor pen. Besloten werd tot het maken van reisjes op 24 Juni a.s. voor de oudere en begin Juli voor de jongere leerlingen naar Bergen en Schoorl en dit te doen per autobussen en auto's daartoe belangeloos door de eige naars beschikbaar gesteld of te stellen. Doordat de rond vraag niets oplevert, volgt sluiting der vergadering. In de gehouden vergadering van het Veefonds Bar- singerhorn is de omslag over het afgeloopen kwartaal bepaald op f 1.90 per koe. Naar wij vernemen wordt in de zaal van den heer A. de Graaf alhier een knipcursus gehouden, waaraan door 35 dames wordt deelgenomen. DEN OEVER. Christelijk tehuis voor Zuiderzeewerken. De Christelijke Jongelingsvereeniging op Gerefor meerden grondslag vergadert Maandags in het gebouw Men kan zich als lid opgeven bij het bestuur. Het be stuur bestaat uit de heeren; Juisting, Cuperus en Ade- ma De Christelijke gemengde zangvereeniging Soli Deo Gloria repeteert wekelijks in het gebouw, en allen die belang stellen in het zingen worden opgewekt zich als lid op te geven bij het bestuur. Het bestuur is samenge steld uit de heeren Daan, Donkerbroek en Klip. Donderdagavond vergaderde ten lokale „Rust en Lust" alhier de afd. St.-Maarten van den Bond voor Staats- penslonneering. De voorzitter opende met een welkom aan leden en pers deze vergadering, de hoop uitspre kende, dat door middel der pers aan de leden beken- hei der alhier te houden besprekingen zal worden bij gebracht, daar zij zich de moeite niet getroosten om ter vergadering te komen. Het was dan ook enkel bestuur, bode en pers. Na deze ontboezeming werden de notu len gelezen en goedgekeurd. Geen Ingekomen stukken, zoodat hierop verslag volg de van de laatste federatievergadering, door den heer J. de Pee, waarvoor deze den dank van voorzitter ver wierf. Uit de rekening van den penningmeester bleek een ontvangst van f 172.35, een uitgaaf van f 195,35, na- deelig saldo f 23; bezit 1 Jan. 1929 f 184.41, af f 23 is totaal bezit 1 Jan. 1930 f 161.40. Bij monde van den heer C. Smit werd verklaard, dat de rekening in orde was, waarvoor voorzitter dank brengt aan den penningmeester en de afd. geluk wenscht met zulk een voordeelig saldo, gezien het dure jaar, dat achter ons ligt. Bij de nu plaats vindende verkiezing van bestuurs leden. werden de aftredende heeren P. Appel en Jan de Pee wederom herkozen, welke dit beiden aanvaar den. In behandeling kwam de agenda der 30ste algemeene vergadering, te houden op 8 Juli e.k. waarvoor later als afgevaardigden worden gekozen de heeren P. Ap pel en J. Glas met als plaatsvervanger de heer A. Louw. Aan de afgevaardigden werd vry mandaat ver leend. Hierna werd als afgevaardigde naar de e.k. fe deratievergadering gekozen de heer J. Glas, plaatsver vanger de heer J. de Pee. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot voorzitter onder dank deze vergadering, de hoop uitsprekende, dat '-ergaderlng goede vruchten moge afwerpen. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 2 tot 8 Mei 1930. Getrouwd: Petrus Jacobus Kruijer, 39 jaar en Josina Martina Maria Breed, 27 jaar, beiden te Zijpe, Petrus Adrianus de Wit, 33 jaar en Gertruda Zomerdijk, 22 jaar, belden te Zijpe. Hendrikus Kooijman, 24 jaar, en Klasina Volkers, 24 jaar, beiden te Zijpe. Ook iets voor onze omgeving? In Januari van dit jaar werd er een bespreking ge houden tusschen de leiders van brandweren in 13 Gooi- sche gemeenten, om maatregelen te beramen voor sa menwerking bij het blusschen van groote branden. Er werd toen een commissie benoemd om plannen te be ramen en dezer dagen is haar rapport in een algemeene vergadering vastgesteld, zoodat het binnenkort aan de betrokken gemeentebesturen kan worden aangeboden. Het rapport geeft allereerst een uitvoerig overzicht van den bestaanden toestand in de 13 gemeenten, als mede een overzicht van de overeenkomsten, welke reeds ten aanzien van onderlinge hulpverleening tusschen sommige gemeente bestaan. Eenige gemeenten beschikken niet over voldoende ma terieel, om helpend te kunnen optreden, doch het rap port spreekt de verwachting uit, dat binnen afzienba- ren tijd die gemeenten voor oplossing van het brand- weervraagstuk geplaatst zullen worden. Er zijn echter ook verscheidene gemeenten wèl in staat, om reeds nu helpend op te treden. Uitvoerig worden verschillende maten van koppelingen cn standpijpen in het rapport behandeld. Met handha ving van het bestaande materiaal In de verschillende gemeenten is hulpverleening goed mogelijk, indien ge bruik wordt gemaakt van z.g. verloopkoppelingen en reserve-standpijpen met verloopkoppelingen. Deze op lossing is eenvoudig, doeltreffend cn goedkoop. Het rapport 6telt als elsch tenminste één verplichte oefening per jaar door de gemeente, welke elkaar even tueel zullen helpen. Een lijst der gemeenten, welke ln de eerste plaats op eikaars hulp zijn aangewezen, is bijgevoegd. Voorts is een regeling ontworpen voor alarmeering, omdat een snelle waarschuwingsdienst, die dag en nacht goed functioneert, absoluut noodzakelijk is. Eindelijk is een voorstel opgenomen betreffende de vergoeding der kosten van onderlinge hulpverleening, volgens het beginsel, dat niet meer dan de werkelijke kosten worden vergoed. De betrokken gemeentebesturen zullen zich thans kunnen beraden of zij tot uitvoering zullen overgaan door gebruik te maken van de hun bij art 121 der Ge meentewet toegekende bevoegdheid tot het regelen van een gemeenschappelijk belang. Bij het rapport zijn gevoegd twee ontwerp-overeen- komsten. De eene heeft betrekking op hulpverleening op verzoek; de andere regelt de voortdurende hulpver leening in een bepaald deel van een gemeente, dat on middellijk grenst aan een andere gemeente. Of dit alles in de praktijk tot bevredigende resulta ten zal leiden, moet worden afgewacht Een en ander maakt echter geen slechten indruk en daarom vinden wij vrijheid, om de geopperde denkbeelden aan de lei ders van brandweren en de gemeentebesturen in Hol lands Noorderkwartier in ernstige overweging te geven. Verschillende berichten. Een brléf van den leider der gr averij. De heer Hans Langhirt uit Beieren, de graver naar den schat van den burchtheer (en volgens sommigen ook kaperkapitein) Wybenon, schrijft aan de N.R.Ct. uit Amsterdam: „Om de verschillende onjuiste, dwaze, deels ook boos aardige berichten, welke met betrekking tot de door mij geleide uitgraving te Zaandam in de laatste dagen in de Nederlandsche en de buitenlandsche pers verschenen zijn eens en voor al den kop in te drukken, acht ik het wenschelijk u het volgende mede te deelen: 1. De uitgraving te Zaandam is door het gemeentebe stuur goedgekeurd en geschiedt onder de bescherming der Zaandamsche politie. Dientengevolge moet de bewe ring van den correspondent van het Berliner Tageblatt, dat de Nederlandsche politie zich reeds met de Duitsche autoriteiten in verbinding heeft gesteld, eiken grond ont beren. 2. Het werk te Zaandam wordt uitsluitend met Duitsch geld, dat mijn Duitsche vrienden ter beschikking heb ben gesteld, betaald. In deze onderneming, waarbij de gemeente Zaandam voor 50 percent belang heeft, werd totnogtoe geen cent Nederlandsch geld belegd. 3. Het onderzoek van den heer ingenieur Friedesdorff die zich alleen op de aanwijzingen van zijn wetenschap pelijke instrumenten verlaat, heeft de door Mme. Sylvia verstrekte gegevens geheel bevestigd. 4. Daar de heer ingenieur Friedesdorff meer onont beerlijke instrumenten noodig heeft, welke hem hier niet ter beschikking staan, moet de arbeid in Zaandam gedurende eenige dagen onderbroken worden." LOOD-AZIJN GEDRONKEN. Het driejarig zoontje van den landbouwer A. Koene te Zuidhorn, dronk uit een fleschje lood-azijn, met het gevolg dat uit- en inwendig ernstige brandwon den ontstonden. Do toestand van het kind is hope loos. HET DRAMA TE STEENDEREN. Omtrent het vreeselijk familiedrama, dat Maan dagmorgen in Steenderen plaats vond, werd Don derdag gemeld, dat de vrouw van den molenaar in het ziekenhuis te Zutphen is opgenomen. Zij is nog steeds buiten kennis en haar toestand is ach teruitgaande. DE MOORD TE STOMPWLJK. Naar vernomen wordt, heeft de Rechtbank de ge vangenhouding van B., die verdacht wordt van den moord te Stompwijk, wederom met 30 dagen ver lengd. SPELEND IN DEN DOOD. Bij het spelen geraakte Woensdag een tweejarig kind bij den landbouwer F. in de Pletserstraat te Wolder-Maastricht op het erf in een mestput. Toen men de kleine eruit ophaalde, bleek de dood reeds te zijn ingetreden. SNEEUW IN FRANKRIJK. Uit het oosten en zuid-oosten van Frankrijk wordt sneeuwval gemeld op een hoogte beneden de duizend meter. In het gebergte bij Chambéry heeft het zoo over vloedig gesneeuwd, dat het autoverkeer, over de passen gestremd is. ZESTIEN PERSONEN BIJ MOERMANSK VERMOORD. V.D. verneemt uit Kowno: Naar officieel uit Moskou gemeld wordt, zijn op het station Sjoegoen in de nabijheid van Moermansk 16 personen, van wie acht vrouwen en vier kinderen, vermoord. De daders zijn ontkomen. Welke wordt voorgelezen in een Amerikaan- sche gevangenis. In de strafgevangenis te Eddyville in den Amerlkaan- schen staat Kentuckie zullen op 13 Juni 5 misdadigers worden terechtgesteld, 't Zijn 4 negers een een blanke^ De gouverneur van den staat. Flem D. Sampson, heeft thans een vermaning opgesteld, welke tusschen nu en 13 Juni eenmaal ten minste perweek ln alle gevangenis sen van den staat moet worden voorgelezen aan alle gevangenen, behalve dan waarschijnlijk aan de vijf on gelukkige ter dood veroordeelden zelf. Wij citeeren er de volgende passages uit: Hun lot is een les. Die les is bedoeld voor de levenden, want spoedig zal die voor henzelf van geen nut meer wezen. Daarom zal de vreeselijke wraak van de wet tevergeefs zijn genomen, indien de les niet wordt ter harte genomen door degenen, die gezondigd hebben tegen de wetten van Hem, die ons plechtig heeft ver maand, een beter en nuttiger leven te leiden, geduren de de rest van hun kort leven. Wanneer de vijf mannen den plechtigen gang aan vaarden naar de kamer des doods, moge iedere gedeti neerde in elke strafinrichting ja iedere burger van het gemeenebest het den grooten filosoof nazeggen: „Zon der Gods genade ware ik het die daar ging." DS AUTO-RACES BIJ PRAAG. Een recordhouder verongelukt. Wolff meldt uit Praag: Bij de voorbcreidingswedstrijden voor de auto-races, die Zondag bij Praag gehouden zullen worden, is Donderdag een doodelijk ongeluk gebeurd. De Duitscher Stegmann, houder van het record van het vorig jaar, kwam met zijn motorrijwiel zoo ongelukkig te vallen, dat hij een bekken- en dijbeen fractuur kreeg. De zwaargewonde werd direct naar het ziekenhuis vervoerd, doch is daar, zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, overleden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 20