ilitiüi Niiiis- Mmmiii- Lulliivklil De aangifte voor de Rijks- en Gemeente-Inkomstenbelasting. HAAR SPROOKJESPRINS DE ZOMERTIJD. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Vooral Dames Woensdag 14 Mei 1930. SCHAKER 73ste Jaargang No. 8662 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weelt: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.SO. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. het belang van een juiste opgave. Zooals bekend is, loopt het belastingjaar voor de Rijks- en Gemeente-Inkomstenbelasting van 1 Mei tot 30 April Op 1 Mei 1.1. is derhalve weer een nieuw belastingjaar ingetreden. Dezer dagen zijn of worden dan ook de be lastingplichtige burgers weder verblijd met de toezen ding van een aangifte- of beschrijvingsbiljet voor de Inkomstenbelasting. Voor menigeen is de invulling van dit biljet een niet gemakkelijke taak. Door velen wordt er maar een slag naar geslagen. Toch is een juiste aan gifte van het grootste belang voor het Rijk en de ge meente en ook voor den belastingplichtige zelf. Wij willen met betrekking tot deze aangifte ter verduidelij king het een en ander meedeelen. Er wordt van ons gevraagd aangifte te doen van het inkomen, dat we in het belastingjaar 1 Mei 1930 30 April '31 zullen genieten. Daartoe is 't noodig op te geven het inkomen, dat van iedere bron van inkomsten, die op 1 Mei 1930 bestaat, zal worden genoten. Niet altijd kan men weten," hoeveel iedere bron zal op leveren. In zoo'n geval wordt dit gesteld op hetzelfde bedrag, dat die bron in het voorafgaande jaar heeft opgebracht. En wanneer die bron van inkomsten nog niet gedurende een geheel jaar heeft bestaan, dan moet het bedrag be groot worden naar omstandigheden, zooals die bij het begin van het belastingjaar op 1 Mei 1930 zijn. De belastingplichtige moet dus nagaan, welke bronnen van inkomen hij bezit op 1 Mei 1930, als bijv. het bezit van een huis, effecten, verhuur van landerijen, vervul len eener betrekking, uitoefenen van een bedrijf enz. Bij de aangifte behoeft dan niet te worden vermeld, ide bron van inkomst, die vóór 1 Mei 1930 voor de be lastingplichtige bestond, doch op 1 Mei 1930 voor hem heeft opgehouden te bestaan. Een tijdelijk onderwijzer, die van 1 Augustus 1929 tot 1 April 1930 in functie is geweest en sindfedien niet meer, behoeft over dat tijd vak geen inkomstenbelasting te betalen. Indien iemand op 1 April 1930 uit zijn betrekking is ontslagen en op 1 Mei 1930 geen uitzicht heeft op een anderen werkkring, wordt voor het jaar 19301931 niet aangeslagen. Hij had immers op 1 Mei 1930 geen bron van inkomsten. Aan vaardt hij nu op 1 Juni 1930 weer een nieuwe betrekking, dan behoeft hij over het belastingjaar 19301931 even min inkomstenbelasting te betalen, ook alweer omdat hij op 1 Mei 1930 geen bron van inkomen had. Speculatie-winst. Winst, ontstaan enkel door speculatie in fondsen of goederen, anders dan in de uitoefening van een bedrijf, wordt niet tot het inkomen gerekend. Wanneer dus een particulier een zeker bedrag, b.v. f 2000 verdient wegens FEUILLETON door C. N. WILLI A M SO N. Een der meest interessante romans uit de bekende Society-Reeks; Uitgave Van Holkema en Warendorf, Amster dam. 8. „Alweer nummer een. Een god trachtte haar zijn liefde te betuigen, en zij veranderde in een boom om zich zelve te beschermen. Ik geloof, dat u als u in haar plaats was, hetzelfde zou doen. U heeft zooiets over u. Maar een wijze god zou u eerst hypno- tisooren, zoodat u op hem verliefd werd. Het zou zoo'n zonde zijn voor zoo'n aardig meisje als u is om in een boom te veranderen." Weer die magnetische blik! Terry ontweek haar. Iets binnen in haar waarschuwde haar, dat het ver standiger zou zijn een verontschuldiging te zoeken om naar huis te kunnen terugkeeren. Hoofdpijn of wat dan ook. Maar de verleiding om New York en Juliets huis te zien, was te sterk. En meneer Nazlo sprak immers slechts over de mythologie. Hij stelde daarin bizonder belang, omdat hij een Griek was. Blozend zei zij: „Ik zou liever geen boom willen worden. Zouden wij voor etenstijd tijd hebben om langs Riversiile Drive tc rijden?" „Wij hebben tijd in overvloed", stelde Nazlo haar gerust. „Waarom wilt u Riversidc Drive zien? Wonen er daar vrienden van u?" „Ik ik heb hooren spreken over het Groote Monument". Terry redde zich uit dc moeilijkheid. Nazlo lachte. „Wat een klein schoolmeisje nog! Zij stelt, belang in geschiedenis! Maar ik zal haar haar zin geven. In plaats van de rol te vervullen van Apollo tegenover Daphne en ik meen, dat ik het nog van hem zou winnen zal ik persoonlijk een prive-tochtje arrangeeren om New York te zien. Dat is te zeggen, ik zal het doen, als u het ook verder aan mij over laat om ieder detail van het verdere avondprogram uit te voeren. Stemt u toe?." verkoop van een huis, een stuk grond etc., dan valt die winst niet onder de inkomstenbelasting. Een handelaar in huizen, effecten e.d. die dus een bedrijf uitoefent, is wel belasting verschuldigd. Niet alleen dat speculatiewinsten voor den particulier vrij zijn van de inkomstenbelasting, ook andere kapi taalsvermeerderingen vallen niet onder de inkomsten belasting. Voor een erfenis, een prijs gewonnen uit een loterij, een eventuéele winst verkregen wegens den verkoop van het bedrijf, behoeft evenmin inkomstenbelasting te wor den betaald. Van de hier bedoelde inkomsten behoeft dan ook geen aangifte te geschieden. Aftrek. We zijn nu genaderd tot de vraag, die velen zich bij de aangifte stellen zullen, de vraag n.1. wat van het in komen mag worden afgetrokken. We onderscheiden zakelijke en persoonlijke aftrek. Zakelijke aftrek. Hieronder vallen de kosten noodig voor de uitoefening van een bedrijf of beroep of rechtstreeks daartoe betrek king hebbende, met inbegrip van kosten van onderhoud, verschuldigde renten en belastingen, die op het bedrijf of beroep drukken. Ook de kosten van verzekering, ver huring en kosten van beheer vallen er onder. Ingevolge een ministerieele resolutie mag de contri butie van een vakorganisatie van het inkomen worden afgetrokken. Niet de kosten voor een werkloozenkas, de bijdrage in een ziekenfonds, die immers met een vakorganisatie geen verband houden. Wanneer echter een deel van de contributie eener vakorganisatie aan gewend wordt tot vorming van z.g. weerstandskassen, dan is het geoorloofd, de geheele contributie af te trek ken. Ook belastingen die op het bedrijf drukken mogen worden afgetrokken, als de personeele belasting voor kantoren, winkels, e.d. Vergunninghouders mogen het bedrag van het jaar lijks te betalen vergunningsrecht van hun inkomen af trekken. Belastingen die het bedrijf drukken mogen dus wor den afgetroken. Aftrek van de Rijks- en Gemeente inkomstenbelasting, forensenbelasting, hondenbelasting enz. is derhalve niet toegestaan. Onderhoudskosten van een huls (timmeren, schilderen, stucadoor, etc.) zoo ook de grondbelasting mogen van de opbrengst van het onroerend goed worden afgetrokken. Het is daarbij niet noodig. dat men het huis zelf bewoont. Dit is vrijwel bekend, doch niet algemeen bekend is, dat ook de in het afgeloopen jaar gemaakte kosten wegens onder houd van den tuin van de woning, waarin men zelf woont, van het inkomen mogen worden afgetrokken. „Ik vind het goed", zei Terry. Nazlo scheen voldaan en hij was allercliarmanst, vond het meisje. Hij vertelde haar van allerlei, cn wees haar sommige interessante dingen in het land schap aan. Haar verbazing om de groote brug en de hooge „wolkenkrabbers" van New York, welke de straten het. aanzien gaven van diepe bergkloven, ver maakte hem. Hij had heel wat jonge vrouwen ont moet, die zich als kinderen aanstelden, maar nooit had hij een meisje van zeventien jaar ontmoet, dat in haar hart nog een kind was. Haar schoonheid, haar bevallige manieren, haar onbekendheid met het leven maakten van haar iets zoo zeldzaams, bijna te goed om waar te kunnen zijn. Toch was het waar. En Nazlo werd er opgewonden van. Hij was van plan geweest om dezen avond zijn hoofd helder te houden, maar toen hij naar zijn gezellin keek, die schuw leek cn toch zoo vol vertrouwen, was hij er niet zeker vm of hij wel bij zijn besluit zou kunnen blijven. Op Terry's verzoek gleed de auto langzaam langs Rivcrside Drive. Zij keek gretig uit hot venster, zich voorover buigend. Ieder groot en fraai huis boezem de haar belang in. Zoo nu en dan deed zij hem een vraag. Van achteren was haar hoofd onweerstaan baar; het glanzende koperroode haar omlaag ge drukt door haar eenvoudige toque, de kleine kinder lijke krulletjes, die er onder uit gluurden tegen haar blanken nek. Nazlo weerstond de verleiding, totdat het Groote Monument behoorlijk geïnspecteerd was en de wagen bijna de geheele lengte van Riverside Drive was teruggereden. Toen. terwijl het meisje hem vroeg eens naar een huis te kijken, dat haar verbeelding trof en hij tot haar overlcunde, werd zijn ingeving tot een electrisrhe schok. Hij sloeg zijn oenen arm om het middel van het. meisje en kuste haar op de plek, die hij net als een Fransch student, haar „nuque" noemde: In een oogenblik had Terry zich vrij gemaakt; zij sprong op doch werd door het schokken van de auto op haar zitplaats teruggeworpen. Zij viel tegen Nazio's schouder en hij hield haar tegen, maar deed geen poging om haar weer tc kussen. „Kijk niet zoo boos, klein meisje", zei hij. „Ik be doelde er geen kwaad mee. U is maar een kind. U moet ook niet zoo'n mooien nek hebben als u niet wilt, dat men dien kust!" Hij lachte vroolijk. „Breng mij als 't u blieft weer naar huis", fluister de Terry. „Ik wil nergens hfcen om tc gaan eten". „Kom, kom, wij moeten niet dwaas zijn!" knorde de Schoenenkoning zqcht „Ik heb gezegd, dat het mij spijt. Is dat niet voldoende? Geloof me, u kunt mij vertrouwen. Als uw vader dat niet had geweten, zou hij u nooit hebben toegestaan om met mij uit te Toch is dit inderdaad het geval. Huiseigenaren met groote siertuinen kunnen hier dus hun voordeel mee doen. Afschrijving op huizen is voor particulieren niet toegestaan, wel voor hen, die van de exploitatie van huizen hun gewoon beroep maken en voor zoover ze in de uitoefening van het beroep (of bedrijf) worden ge bruikt. Ten opzichte van het onderhoud van roerende goederen kunnen wij meedeelen, dat de kosten van ver zekering en onderhoud van roerende goederen als paarden, koeien, werktuigen enz. ongetwijfeld onder de ruime omschrijving van de bedrijfskosten begrepen zijn. Zoo mogen de afschrijvingen op gebouwen, werktui gen, paarden, koeien, enz. van de onzuivere opbrengst van een landbouwbedrijf worden afgetrokken. Persoon! ij ke aftre k. Algemeen bekend is, dat v erp 1 i c ht e bijdragen voor pensioenen en fondsen mogen worden afgetrokken. Daaronder zijn echter niet te verstaan bijdragen, waar toe men zich v r ij w i 11 i g heeft verbonden, doch alleen bijdragen waartoe men in verband met een bron van inkomsten dus om een dienstbetrekking te bekomen en te behouden verplicht is. Premiën voor levensverzekering mogen worden afge trokken, echter tot geen hooger bedrag dan 5 van het inkomen en niet meer dan f 100. Ook de contributie voor een begrafenisfonds mag op gelijke wijze en tot hetzelfde maximum als bij levens verzekering worden afgetrokken. Geen aftrek is toegestaan voor contributie aan een ziekenfonds, rekeningen van dokter, apotheek, zieken verpleging, enz. Voor ondersteuning aan behoeftige ouders en groot ouders, kinderen en kleinkinderen, mag worden afge trokken, dus alleen in de rechte linie. Ondersteuing aan broer of zuster (zijlinie) komt niet voor aftrek in aanmerking. Ten slotte vermelden we nog, dat renten van schul den afgetrokken mogen worden, als hypotheekschuldsn, schulden aan banken, aan particulieren, enz. Wij wil len er echter nog op wijzen, dat niet de rente, die in het vorig jaar betaald is, moet worden afgetrokken, doch de rente die volgens den toestand op 1 Mei 1930 in het belastingjaar 1 Mei 193030 April 1931 verschul digd zal zijn. Amersfoort. A. OVER. lijden vaak na sport- beoefening aan hoofdpijn. Als al tijd helpen ook hier Aspirin-tabletten snel en zeker. Let op oranje band en Bayerkruis. Prij» 75 cJi. gaan. Tegenwoordig vinden de meisjes er niets in om eens gezoend te worden. Dat zweer ik u. U heeft een ouderwctsche opvoeding gehad. Maar nu ik u hetcT begrijp, zal ik oppassen u zult liet zien. Ik zal u naar de aardigste gelegenheid in New York brengen om er te dineeren. Wij zullen daar een aardig kamer tje hebben voor ons beiden alleen en u mag kiezen wat u eten wilt. Zeg, dat u mij vergeeft." Hij nam haar hand, maar niettegenstaande haar vaders raad, duwde Terry ze weg. „Ik heb er een hekel aan om aangeraakt te worden", zei zij. Haar hart bonsde. Zij was bang voor dien man. Zij wist niet precies, wat hij zou kunnen doen om haar te kwetsen, maar het zien van zijn gezicht zoo vlak bij het hare, maakte haar ziek. Wat zou moeder boos geweest zijn! Er hingen tranen aan haar wimpers, maar zij wilde ze niet toonen. Wat kon zij doen? Het was duidelijk, dat Nazlo haar niet naar huis wilde brengen. Zij kon het niet van hem gedaan krij gen. Als zij zich uit het venster hoog om den chauf feur te roepen, dan zou deze niet haar, maar Nazlo gehoorzamen. Als zij trachtte uit de auto te sprin gen zou zij vallen en misschien gedood worden. Toch moest zij het een of andere plan bedenken. Een ding wist zij zeker: zij zou niet met dezen man dinee ren in het „mooie kamertje voor hen beiden alleen". Plotseling kwam de inspiratie. Het meisje lachte hij- na van verlichting en vreugde. HOOFDSTUK IX. „En", herhaalde Nazlo: „vergeeft u mij?" „Als u mij met rust wilt laten", zei Terry. I)e Griek was een oogenblik uit het veld geslagen geweest, omdat hij meende, dat het dwaze kuikentje hem een scène zou maken: hij aanvaardde dus dank haar haar concessie. Verlangend om den vrede te herstellen, begon hij te praten over onpersoonlijke zaken: theaters en daktuinen, waarheen zij eens een anderen avond moest gaan. En terwijl hij sprak, bracht Nazlo in zijn geest het tooncel voor 'ie vol gende scène in orde. Hij zou het kind zoete Cham pagne geven, niet dadelijk „dry dat zou haar in liet eerst niet bevallen. De „aardigste gelegenheid" in New York had een deel van zijn aardigheid te dan ken aan het vernuft om de afschaffingswetten te ontduiken. Ja zoete Champagne in ijs gekoeld. Hij zag er haar al van proeven Zij bereikten hun bestemming. De chauffeur, reeds lang te voren door de spreekbuis gewaarschuwd, sloeg een stille zijstraat in en stond stil voor een deur met geschoren dwergpalmboompjes als schild wachten ervoor. Gedurende een oogenblik keek Nazlo het meisje scherp aan, bang dat zij weg zou loopen; wij herinneren eraan, dat de zomertijd vannacht (van woens dag op donderdag) om 2 uur aan vangt. de klokken moeten dus dan een uur worden vooruit- gezet. Een onze lezers zendt ons het volgende gedichtje op den zomertijd: Hooggeachte nieuwsbladlezera, Leden uit het Lezerrijk, Denk er aan, voor het naar-bed-gaan, Zet dan toch Uw klok gelijk! Wat is het nu, vroeger later, Of is het nu later vroeg? Vroeger was het later vroeger Maar nu is het vroeger vroeg! 'k Sta morgen later op dan vroeger, Vroeger was het zoo te vroeg, Heden laat, was vroeger vroeger, Vroeger laat is heden vroeg! Zomertijd is immer welkom. Vroeger licht en later nacht, Brenge deze zomer zon'schijn Zooals hij dien vroeger bracht. H. G. VELLEMAN. toen nam hij haar arm en zij liep kalm met hem dc hall in. „Is er een kamer, waar ik mijn handen kan was- schen en mijn haar overdoen?" vroeg zij. Haar oogen waren wijd geopend en onschuldig. Zij bloosde be koorlijk. toen Nazlo trachtte baar in de oogen te lezen. Hij was, ten laatste, er zeker van, dat zij over haar „benauwdheid" heen was en dat zij handelbaar was. Terwijl men haar den weg wees een korte trap op naar de dameskleedkamer, hield Nazlo zich bezig met het bespreken van een klein cetkamertje voor hen beiden en hij bestelde een diner, dat naar hij meende, wel voldoen zou aan den smaak van een ..kostschoolmeisje", dat voor het eerst in New York kwam. Gelukkig was in dit seizoen het populaire restaurant niet overvol. Ilij kon uit verscheidene ka mers kiezen en Nazlo zocht er een uit, welker deco raties goed zouden kleuren hij Terry Desmonds uiter lijk. Het was alles wit en goud met een stuk of wat purperkleurige kussens. Dc Griek meende, dat het meisje met haar roode haar en haar eenvoudig zwart japonnetje in zulk een omgeving van een verblinden de schoonheid zou zijn. Nadat hij verzocht had om op het kleine ronde tafeitje wat gele rozen te plaat sen, ping Nazlo naar de hall om Terry op te vangen, als zij naar beneden kwam. Ilij was zoo verlangend geweest om haar niet tc laten wachten, dat er nau welijks tien minuten verloopen waren. Geduldig wachtte hij nog acht of tien minuten. Maar oen meisje als Terry Desmond, dat vast geen gebruik zou maken van verf en poeder, zou toch geen half uur noodig hebben om dat. beetje stof in de limousine op gedaan, van zich af te schudden! Hij gunde haar nog vijf minuten. Toen zond hij oen boodschap naar de kleedkamer. Ken jonge dame met rood haar en donkere oogen en diep in den rouw moest gewaarschuwd worden, dat meneer Nazlo op haar wachtte en hoopte, dat er niets met haar was. De jongen, die naar hoven was gegaan om het do juffrouw van de kleodkamoK te zeggen, kwam bijna dadelijk weer terug. Dp vrouw zei, dat er zoo'n jonge dame niet in de kleedkamer was geweest en dat er nu niemand meer was. Gedurende een oogenblik was Nazlo stom van woe de woedend op zichzelf, omdat hij zoo idioot goed van vertrouwen was geweest, woedend op het meisje, dat hem zoo geslepen bedrogen had. En behalve woedend was hij ook diep teleurgesteld. Zijn hari was zwaar en gloeiend, zooals het sinds zijn jeugd niet meer was geweest. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1