Binnenlandsch Nieuws. Emstige aanrijding. Botsing op den Haarlemmerweg. Motorrijtuigen bij onbewaakte overwegen. De gladde asfaltwegen. Gemengd Nieuws. De Berlijnsche danseressen te Montivideo. De „bijbelsche plaag" over N.-Afrika. Opstandige boeren. Hoog water in Zuid-Duitschland. Havenstaking te Rangoon. den humorist Tummere; 11.00 BIJ de Pomp. Wekelljksch nieuws van Teun de Klepperman. Daarna Grampfoon- platen. Hulzen (1875 M) K.R.O.: *8.15—9.30 Platen-concert, 11.30—12.00 Gods dienstig Halfuurtje, 12.00—12.15 Tijdsein en Politiebe richten, 12.151.15 Lunchmuziek door het K.R.O.-trlo, 1.152.00 Gramofoonplaten, 2.00—2.30 Kinderuurtje, 2.80 4.00 Officieele Accademiale herdenking van het 15dc Eeuwfeest van Augustinus-dood; 4.004.40 Platencon- cert, 4.40—5.00 Radio zwemcursua, le les door S. P. J. Borsten, 5.006.00 Platen-concert, 6.016.15 Spreker: Max K. Gerisch te Rotterdam, 6.156.55 Platenconcert, 6.557.15 Journalistiek weekoverzicht door Paul do Waart; 7.157.45 Spreker: H. Assman. Onderwerp: „Hoe de brand ontstond"; 7.45—8.00 Politieberichten; 8.01 8.30 Gramofoonmuziek; 8.3011.30 Concert door het K.R.O.-Salon-Orkest o.l.v. M. van 't Woud. met mede werking van het Trio Hofman; pl.m. 0.30 Nieuwsbe richten van Vaz Diaa, daarna korte causerie namens de Verg. voor Volkenbond en Vrede over den op 18 Mei le houden Algemeenen Volkcnbondsdag; 11.3012.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Tijdsein en Sluiting. De automobilist doorgereden. Het nummer van de auto echter bekend. Gistermorgen werd op den 's Ilertogenboscheweg nabij Quatre Bras, de 76-jarige M. S. uit de Korte- straat te Tilburg, die op zijn hittekar met negotie naar I)cn Bosch reed aangereden door een hem ach terop komenden auto. S. werd van zijn wagentje ge slingerd en bekwam een ernstige hoofdwonde, in be- wusteloozen toestand werd hij door wegwerkers op penomen. Het wagentje en de vracht werden be schadigd, terwijl het paard door den schok was ge vallen en weer op de been moest worden gebracht. De autobestuurder bekommerde zich niets om het geval en reed zoo snel hij kon verder. Hot nummer -van den auto is echter reeds bekend. Twee auto's totaal vernield. Geen per soonlijke ongelukken. Gistermorgen tegen tien uur heeft op den Haarlem merweg even buiten Haarlem, een ernstig auto-onge val plaats gehad, ddt gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopcn. Ken particuliere auto wilde een vrachtauto van de Koninklijke Papierfabrieken, dio in de richting van Amsterdam reed, passeeren. Aan de andere zijde van den weg stond een auto, die uit de richting Amster dam kwam stil en werd juist in beweging gebracht toen de auto tuss&hen de twee andere auto's zou doorrijden. De chauffeur van den luxen auto stuurde zijn wagen naar rechts en kwam met zulk een hevigheid tegen den auto van de Papierfabrieken terecht, dat deze op zij geslingerd en ernstig beschadigd werd. De luxe auto werd eveneons bijna geheel vernield. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Da maximum-snelheid 10 tot 20 K.M. verhoogd van Bij Kon. besluit van 28 April, St.bl. no. 151, is de grootste snelheid, waarmede met voertuigen, motor rijtuigen daaronder begrepen, de overwegen van spoorwegen mogen worden genaderd, van 10 tot 20 K.M. per uur verhoogd. Vermoedelijk is hiertoe over gegaan in verband met het gevaar, dat juist een ge ringe snelheid wel eens bij onbewaakte overwegen opleverde. Toegevoegd is echter de volgende bepa ling: De bestuurder is verplicht bij het naderen van een overweg, totdat hij zekerheid verkregen heeft, dat hij dien overweg zonder govaar over kan rijden, met geen groote snelheid te rijden, dan die toelaat het motorrijtuig nog vóór den overweg tot stilstand te brengen. En het snelle verkeer. Een adres aan den minister met verzoek om afdoende verbetering. De besturen van den A.NAV.B. en K.N A.C. hebben zich met eon adres gericht tot den Minister van Wa terstaat met betrekking tot de vele verkeersonge vallen op den Amersfoortschen straatweg, welke on gelukken schijnen te zijn veroorzaakt door de glad heid van het wegdek aldaar. Zij wijzen er voorts op, dat ook andere weggedeelten van Rijkswegen, welke zijn voorzien van een gesloten asfaltbetonwegdek met slijtlaag, in soortgolijke omstandigheden verkeo- ren, hetgeen naar hun meening moet worden toege schreven aan een vroeger gobruikelijke, thans niet meer toegepaste, wijze van constructie van dit soort wegen. In verhand hiermede hebben zij in het be lang van de veiligheid van het verkeer aan den mi nister verzocht: lo. ten spoedigste een onderzoek te doen instellen welke van de thans bestaande asfalt- hetonwegen aan hot euvel van gladheid lijden, 2o. deze wegen afdoende te doen verbeteren. INDRINGERS IN HET KONINKLIJK PALEIS TE AMSTERDAM. De senaat van het Delftsche Studentencorps heeft zich genoodzaakt gezien twee leden van het corps, in verband met het gebeurde te Amsterdam op j.1. Zon dag, te schorsen voor den maximalen wettelijkcn ter mijn. ONDER EEN VRACHTAUTO. Gistermorgen passeerde een vrachtauto volgeladen met aardappelen mot eon matige vaart de uk. jon gensschool te Purmerend. De 10-jarige G. Jonker uit Wijdewormer, wilde nog juist voor den auto over steken. Hij kwam echter vlak voor don auto te val len en kroeg de wielen over een der boenen, dat op verschillende plaatsen gebroken werd. De jongen is door eenige onderwijzers naar het gasthuis gebracht. DE VROUW BENOEMBAAR ALS SECRETARIS. Het wetsontwerp gister in de Tweed« Ka mer aangenomen. In de gister gehouden zitting van de Tweede Ka mer werd bij de behandeling over het wetsontwerp tot. herziening der gemeentewet een amondement- Westerman, om de vrouw benoembaar te verklaren tot gemeente-secretaresse, met 51 tegen 28 stemmen aangenomen. DOOR EEN MOLENWIEK GETROFFEN. Omtrent het ongeluk te Goirle, waarbij een kind door een molenwiek werd getroffen, zooals gister ge mold, wordt nader vernomen, dat de kleine W. v. d. W., niet is overleden; het heeft een ernstige wonde aan het hoofd bekomen en een lichte hersenschud ding. Men hoopt do kleine, die in het Gasthuis te Tilburg is opgenomen, in het lqvcn te kunnen behou den. AANBESTEDING TE DEN HELDER. B. en W. van Den Helder hebben aanbesteed het aanleggen en rioleeren van straten, aansluitende aan den Brakkeveldweg en de Rozenstraat, aldaar. Laagste inschrijfster was de firma De Moei en Hor des te Alkmaar,voor f QO.978; zonder speeltuin f57.100. DE NOORDHOLLANDSCHE BETUWE IN BLOEI. Buitengewoon mooi ls op het oogenblik de Beem- ster. Tal van uitgestrekte boomgaarden staan in vol len bloei en maken een fraaien indruk. Langs alle wogen, die in rechte lijnon deze droogmakerijen doorkruisen, staan de duizenden boomen in volle pracht te bloeien. Vooral in het Zuid-Oostelijk deel, waar de wind der laatste weken maar weinig schade heeft gedaan aan den bloesem, is de bloesempracht overweldigend. WETHOUDERSPENSIOENEN TE ZAANDAM. De ofdeellng Zaandam van den Vrijheidsbond heeft een adres aan de Koningin gezonden, om steun te verleenen aan het verweer van de raadsleden Flen- trop. Köhne en Kroonenberg tegen de door den ge meenteraad vastgestelde verordening betreffende de wethouderspensiocnen en uttkeeringon. DE STAKING TE ALPHEN A. D. RIJN. Dinsdagavond en Woensdag in den loop van den dag hebben zich in verband met de staking bij de N.V. Oosthoek en Zoon te Alphen aan den Rijn, geen nieuwe incidenten voorgedaan. Wel waren Dinsdag avond weer honderden menschen, o.w. meer nieuws gierigen dan stakers, op de been, maar tot ongere geldheden kwam het niet. Gisteren is het politiecorps weer versterkt met acht rijksveldwachters. NANSEN. f Uit Berlijn wordt nog gemeld over den dood van Nansen, dat deze nog slechts enkele minuten voor zijn sterven zijn voldoening erover had betuigd zich weder geheel in orde te gevoelen en weldra weder in staat te zullen zijn, met volle kracht te kunnen ar beiden. Toen do dood hem verrastte, bevond Nansen zich alleen in zijn studeerkamer. DE WERKLOOSHEID IN RUSLAND. Met 38 pet. verminderd. Volgens de Russische bladen is de werkloosheid het afgeloopen jaar met 38 pet. (6G0.000 arbeiders) verminderd, in de industriële groepon zelfs met46 pet. In de heelo volkshuishouding is hot aantal ar beiders met 1.5 millioon. vermeerderd. Don laatsten tijd is de vraag naar werkkrachten zoo toegenomen, dat er behoefte gevoeld wordt, niet slechts aan ge schoolde, maar ook aan ongoschooldc werkkrach ten. Zeer groot is ook de behoefte aan technisch per soneel van middelbare en hoogere opleiding. Er worden thans maatregelen voorbereid, om den kring van personen, die voor inschrijving bij de arbeiders beurzen in aanmerking komen, uit te breiden. De leidster gearresteerd. Voor eenige weken terug is in een aantal tele grammen uit Berlijn melding gemnnkt van de daar toon ontstane opwinding in verband met het ver trek van eon groep danseressen naar Zuid-Amerika, onder leiding van zekere mevrouw Schmeling, wijl men deze verdacht van het drijven van handel in blanke slavinnen. De politie kon toon echter geen termen vinden, om het vertrek te beletten en ook van andere zijde werden pogingen gedaan, om het publiek gerust te stellen. Thans publiceert do Berlijnsche „Morgenpost" een brief, welken een lid van het „ballet-Schmeling" aan haar vader heeft geschreven. Hierin worden de verdere lotgevallen van het ge zelschap beschreven on blijkt o.a., dat mevrouw Schmeling te Montevideo wegens handel in meisjes is gearresteerd en naar Buenos-Ayres is getrans porteerd. De vertegenwoordigers van Duitschland en de overheid in Zuid-Amerika, hebben zich het lot van de meisjes van het ballet intusschen aangetrokken en er voor gezorgd, dat zij thans in werkelijke thea ters kunnen optreden en niet in de lokalen, waar voor mevrouw Schmeling ze had bestemd. STEEDS STIJGENDE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het Britsend Ministerie van Arbeid deelt mede, dat het aantal werkloozen in de week, die op 5 Mei ein digde, 1.712.000 bedroeg, wat tegen de voorafgaande week een vermeerdering bcteekent van 13.614 Ernstige waarschuwing tegen de steeds toe nemende sprinkhanenplaag. De „Temps" bevat een artikel, waarin een ernstige waarschuwing wordt uitgesproken ten opzichte van de steeds toenemende sprinkhanenplaag. In Marokko zijn dezer dagen twee treinen tegengehouden door de sprink- hanenzwermen; over geheel Noord-Afrika ls thans de bijbelsche plaag neorgekomen. De laatste plaag dateerde uit 1920. de nieuwe is In November 1927 begonnen. Aanvankelijk liet zij zich niet ernstig aanzien. De inlanders, die zich vaak met sprink hanen voeden, consumeerden er zooveel dat de tweede generatie van dit triestige wild dun gezaaid was! Doch de stroom zwol gestadig aan en thans heet het dat de plaag even schrikkelijk is als in den tijd der Pharao'e. De z.g. treksprinkhanen plegen in het laatst van het jaar te verschijnen in ontzaglijke zwermen, die een frontlijn van 50 K.M. cn een diepte van twee tot tien K.M. kunnen hebben. Ze vliegen soms op een hoogte van 3500 meter. Zij verspreiden zich in waaiervorm en zetten zich ln de vlakte neer. Op den rand van een oued loggen de wijfjes haar eieren. Na hun vertrek is het ter rein als 't ware doorboord met gaatjes, waarin zich een hoeveelheid eieren bevinden. Twintig dagen lator komen Do voorbereidingen voor de koloniale tentoonstelling, welke het volgend jaar in het Bois de Vincennes na bij Parijs zal worden gehou den, en waaraan zooals be kend ook door Nederlandsch Indië zal worden deelgeno men, vorderen snel. Dagelijks worden de in aanbpuw zijnde werken hier toe door talrijke Parijze- naars en toeristen bezocht. Hierboven een deel der werkzaamheden aan den Angkor-tempel, welke thans uitwendig vrijwel geheel voltooid is, in zijn momen- teelen toestand. de jongen te voorschijn; zes weken later zijn ze volwas sen. Tal van methoden zijn reeds toegepast om de sprink hanenplagen te bestrijden. Doch ze zijn niet afdoende geweest en zeer kostbaar. Het vorig jaar is b.v. in Al- gerië 26 millioen voor de bestrijding uitgegeven. In het artikel in de „Temps" wordt er nu op aange drongen dat Frankrijk zich zal aansluiten bij de weten schappelijke missies, die in andere landen worden uitge stuurd om een onderzoek in te stellen naar de streken, waar de zwermen zich vormen, teneinde de sprinkhanen daar te verdelgen alvorens zij hun vlucht ondernemen. TE GROOTE BRAND TE POKROWSX BEDWONGEN. Hulpmaatregelen. Hel \V. B. meldt nog uit Moskou over den grooten brand te Pokrowsk, de hoofdstad van de Duitsche Wolgn-republiek, dat meer dan honderd huizen zijn verwoest. De regeering hoeft een commissie benoemd die de hulpactie voor de geteisterde stad znl leiden en eon onderzoek znl instellen naar de oorzaak van de ramp. Men is den brand thans meester. De bewoners van de afgebrande huizen zijn in openbare gebouwen onder dak gebracht en worden door de gemeente van voedsel voorzien. MIJNONGELUKKEN IN SILEZIë. In de mijn Sosnitza te Gleiwitz zijn gisteren drie mijn werkers door het breken van een pijler bedolven. Van een hunner is het lijk gevonden, de beide anderen zijn nog zoek. In de mijn Concordla is een machinist door vergiftige gassen om het leven gekomen. EEN FASCIST VERMOORD. De „Impero" meldt, dat te San Dorlingo nabij Triëst eenige individuen een restaurant zijn binnengedrongen en den eigenaar, die voorzitter was van de plaatselijke fasclo, vermoorden. Zijn vrouw werd bewusteloos ge slagen en een der gasten werd gewond. In verband met dezen aanval zijn tal van lieden aangehouden. WERKLOOZEN EN MIJNWERKERS SLAAGS. Uit Gelsenkirchen wordt gemeld: In het stadsgedeelte Erle is het Dinsdagavond tot een hevige vechtpartij tusschen werkloozen en mijnwerkers gekomen. Toen enkele agenten trachtten de orde te herstellen, worden zij door de vechtersbazen aangevallen en zoo in het nauw gebracht, dat zij van hun revolvers moesten ge bruik makon. De arbeider Heinrich Kiek werd door een schot doo- delijk getroffen en op slag gedood. Zijn broeder Ernst werd ernBtig gewond. Talrijkte personen werden gearres teerd. Protestbetooging voor het regeeringsgebouw te Germersheim. 5000 man bltfven ln de stad op het antwoord uit München wachten. Aan den „Lok. Anz." wordt uit Germersheim ln Beieren gemeld, dat ongeveer 4 a 5000 wijnboeren uit den Palts Dinsdag naar Germersheim zijn gekomen, om te protesteeren tegen het feit, dat de reohtbank te Gormer6heim boetebriefjes heeft uitgereikt aan 400 wijn boeren uit den Palts wegens het kweeken van hybride- wijnstokken, wat verboden is. De boeren kwam met extratreinen, auto's, wagens, enz. naar de stad, waar zij zich verzamelden voor het regeeringsgebouw, dat door een groot aantal gendar mes werd bewaakt. Toen het aantal protesteerende boeren steeds grooter werd, liet de overheid nog ongeveer 150 gendarmen per auto uit Baden en den Palts aanrukken, die met kara bijnen bewapend, de toegangswegen en het regeerings gebouw bewaakten. Later werden biljetten aangeplakt, waarin werd mee gedeeld, dat op grond van art. 121 van de rijksgrondwet samenscholingen en optochten verboden werden on de uitzonderingstoestand afgekondigd werd. De boeren trokken zich hiervan 'niet veel aan en bleven wachten, tot dat een afvaardiging op het regee ringsgebouw werd toegelaten. Toen de onderhandelingen tot geen resultaat leidden, braken de boeren door het cordon van de gendarmen GEEN GROOT VERLIES. (Buen Humor). Ik hoor, dat je neef dood is. Is het een srroot verlies? Neen, want hij danste maar matig. heen en maakten aanstalten om het regeeringsgebouw te bestormen. Slechts door het bezonnen optreders der leiders werd bloedvergieten verhinderd. De afgevaardigde der chris- telijlc-natlonale boerenpartij Julier verzocht de overheid te Spiers dringend, de gendarmen terug te trekken en zond, toen hieraan geen gevolg kon worden gegeven, een telegram aan den Beierschen minister van land bouw, waarin hij er op wees. dat 5000 boeren tegen over met karabijnen gewapende gendarmen in de straten, van Germersheim staan en de leiders geen verant woordelijkheid meer kunnen aanvaarden. De boeren zijn niet geneigd weg te gaan, vóórdat antwoord uit München is ontvangen. Des avonds laat werd bekend, dat de overheid op grond van de onderhandelingen bereid is, de eisehen over de hybridewijnstokken aan de staatsregeering ter behandeling mede te dcelen en de wettelijke bepalingen, in overeenstemming te brengen met de elschen van de boeren. Ook nu willen de boeren echter nog niet weg gaan. Integendeel de opwinding nam nog toe. De boeren blijven In de stad op het antwoord van den Beierschen minister van landbouw wachten. ZIJN ANTWOORD. (En Rirnjf Kalf Yimmaj. /liX Klant: Hebt u mij nu alles laten zien, wat in uw winkel is? Winkelier: Niet alles, mevrouw. Ik heb nog een oude rekening voor u, als u die ook nog zien wilt Overstrooming bij Oberammergau. V.D. verneemt uit Muncher.: Ten gevolge van den sterken regenval in het Alpen gebied en in de Vooralpen en de daarmede verbonden sneeuw-ontdooiing stijgt het water der rivieren in Zuid- Beieren al meer en moer. Daar de regens aanhouden, bestaat er gevaar voor hoogwater der verschillende rivieren. De landerijen bij Oberammergau, buiten het dorp, zijn reeds overstroomd. Niettemin zullen de Passiespelen geen nadeel ondervinden door den hoogen watesrtand. Wol ff berichten maken melding van hoogwater op verschillende plaatsen in Duitschland. In Zuid-Beieren zijn tengevolge van de onafgebroken stortregens der laatste dagen en het daardoor veroor zaakte smelten der sneeuw de rivieren sterk gezwollen, zoodat het gevaar voor overstroomingen groot is. Het plaatsje Eching aan hot Ammermeer staat reeds ge deeltelijk onder water. In Baden is het Elzdal geheel overstroomd, groote schade aan huizen, landerijen, enz. is aangericht, het spoorweg- en telegrafisch verkeer Is ontwricht. Straa tge vechten. Uit Rangoon in Britsch Indië wordt gemeld, dat de daar heerschende havenarbeidersstaking een ernstig karakter heeft aangenomen. De koelies die de rioksja's trekken, werden aangehouden om hen te bewegen, zich bij de staking aan te sluiten. Op verscheidene plaatsen kwam het tot ernstige botsingen, waarbij de politie moest ingrijpen. De gummistok bleek niet voldoende te zijn en de politie vroeg versterking der militairen. Het aantal stakers is inmiddels aangegroeid tot 6000. De schoepvaart ligt geheel stil. In den afgeloopen nacht hebben sta-kers getracht een aanval te doen op een scheepswerf, doch de politie wiBt dezen aanslag af te slaan. EEN NIEUWE ENGELSCHE DUIKBOOT. Meer dan 2000 ton groot Reuter seint uit Londen: De duikboot „Ralnbow" die 2015 ton meet, is van stapel geloopen. ONTPLOFFING IN EEN ITALIAANSCHE DYNAMIETFABRIEK. Twee dooden. Uit Rome wordt gemeld: In het dorp Avlgllana ontplofte heden In de dynamiet- fabrlek van Nobel een hoeveelheid van naar men meent 600 Kg. dynamiet De oorzaak dor ontploffing is onbe kend. Twee arbeiders werden gedood, tien licht gewond. DE KOSTEN DER VLOOTCONFERENTIE. Voor Engeland t 16000. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis is gistermiddag meegedeeld dat de kosten der Britsche regeering voor de vlootconferentie 18000 of bijna f 200.000 hebben bedragen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2