WIERINGEN BARSINGERHORN LANGENDIJK Marktberichten. Gemengd Nieuws. De beweging in Britsch-Indië. Nederlander te Londen veroordeeld. Het overlijden, van Fridtjof Nansen. Binnenlandsgh Nieuws. De overwintering op Jan Mayen-eiland. De verduistering van 72'mille te Rotterdam. De „Gelria" aan den grond geloopen. Voor de Noordhollandsche tramlijnen. keuring, en de Voorzitter zegt de commissie dank voor hunne moeite. Volgt Bestuursverkiezing. Aftredend (periodiek) de heer J. de Graaf en niet herkiesbaar en vervulling van de vacature door het vertrek van den heer Smelink ont staan. Ter vervulling van de eerste plaats worden 3 stemmingen gehouden en gekozen mej. T. Bakker, die deze benoeming aanneemt. Voor bezetting van de twee de plaats worden 2 stemmingen gehouden en gekozen de heer L. M. F. Ruder, die eveneens de benoeming ac cepteert. Daarna is aan de orde de bespreking van het schoolfeest. De volgende voorstellen worden hieromtrent gedaan: le. Boottocht vanaf de Blauwe Keet naar Schoorldam, daar vandaan over Schoorl naar Bergen, voorts met autobussen naar Alkmaar en dpar vandaan per boot weer naar hier terug. Voorts wat muziek aan boord en daarbij een 10-tal jonge dames om de kinde ren bezig te houden. 2. Ongeveer hetzelfde voorstel, alle kinderen behalve het le leerjaar met de boottocht mede, en met die kinderen naar Huisduinen; 3e. de vier hoogste klassen per auto naar Amsterdam, bezoek aan Artis, boottocht door de havens, en op den terugweg een speeltuin aan doen om de kinderen daar eenigen tijd gezellig bezig te houden; 4e. ongeveer hetzelfde voorstel, doch zonder boottocht; 5e. naar Haarlem, bezoek aan den St Bavo enz., daar in de buurt wandelen enz. Een boottocht wordt door meerderen ontraden, en uitbreiding van het gewone aantal geleiders met een tiental jongedames eveneens. Het voorstel-Amsterdam met of zonder boottocht wordt langdurig besproken. De auto's zullen ook niet meer zoo goed te krijgen zijn, en wordt in overweging gegeven nu eens met den trein naar Amsterdam te gaan, maar dan is een be zoek aan Schoorl en Bergen uitgesloten. Ten aanzien van het beschikbaar stellen van auto's wordt opgemerkt, dat dit wel geen noemenswaardige bezwaren op zal leveren, ook woTdt nog besproken de reis met auto bussen te maken. Tenslotte komt men echter tot de vol gende resultaten, dat de 4 hoogste klassen per auto naar Amsterdam zullen gaan, bezoek aan Artis, indien mogelijk boottocht door de havens (dit laatste hangt van den beschikbaren tijd af) dan over Bergen en Schoorl en daar verpoozen in een speeltuin en dan naar 'huis. Na al deze besprekingen besliste de stemming, dat 16 personen hier voor waren en slechts 3 voor een boottocht naar Schoorldam. Als datum voor deze reis {.werd vastgesteld Vrijdag 6 Juni, terwijl de drie laagste klassen weer naar Huisduinen zullen gaan en op het dorp eenige spelletjes zullen uitvoeren. Dit zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juni a.s. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld om de kin deren wat royaler en uniform te onthalen, hetwelk het bestuur zal onderzoeken. Daarna worden de wijken voor de diverSe lijsten opgesteld, want contanten kunnen niet gemist worden om een en ander tot uitvoering te brengen. Met dank voor de aangename besprekingen en een goede uitslag van het opgestelde programma, sluit daarna de voorzitter de vergadering. A.s. Zondag zal op het Succes-voetbalterrein te Hippo- lytushoef, voor het eerst een Puschbalwedstryd gespeeld worden, tusschen twee 8-tallen van den Oever en wel Flevo en de Raven. De Christelijke Jongel. Vereeniging op Gereform. grondslag vergadert op Maandag a.s. in de Christelijke school met o.m. een inleiding van H. Adema, over Aartikel VII Geloofsbelijdenis en de bespreking leid- draadvragen, door C. van Dijk. KOLHORN. Polder Waard en Groet. Bij Kon. Besluit is benoemd met ingang van 1 Mei a.s. tot heemraad van den Polder Waard en Groet de heer P. A. Melchior. OUDKARSPEL. Blijkens publicatie van den Voorzitter van het Cen traal Stembureau ligt ter gemeente-secretarie ter inzage zijn besluit, waarbij benoemd is verklaard tot lid van den gemeenteraad P. Rijper, in de plaats van J. Bram- mer, die voor de benoeming heeft bedankt. Men verzocht ons mede te deelen. dat Vrijdag en Za terdag a.s. de ophaler van asch en vuilnis voor de laat ste maal rond zal komen, zoodat de ingezetenen hier mede rekening kunnen houden. Zooals bekend is, had de gemeenteraad bij de behan deling van de begrooting voor dit jaar gelden toegestaan voor een tijdvak van zes weken, vallende in den schoon maaktijd. De heer P. Rijper heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Bij de op 13 Mei 1.1. gehouden zitting van den keu- ringsraad zijn 6 ingeschrevenen voor de lichting 1031 geschikt verklaard, terwijl 3 ingeschrevenen voor goed ongeschikt zijn. SCHAGEN, 15 Mei. 71 gelde koelen (magere) f 170360, 40 idem (vette) f 200—500, 60 kalfkoeien f 260—430, 28 pinken f 160—190, 144 nuchtere kalveren f 1634, 239 overhouders f 3443. 931 lammeren f 16—27. 7 bokken en geiten f 215, 65 varkens (magere) f 3558, 42 idem (vette) per Kg. f 0.66—0.70, 285 biggen f 24—34, 10 konijnen f 0.50—2, 72 kippen f 12, haantjes f 0.10—0.75, 32 Kg. boter f 1.50 —1.70. EIERVEILING. SCHAGEN, 15 Mei. Aangevoerd zijn 165 partijen 134853 stuks kipeieren, 30 partijen 16415 stuks eendeieren. De prijs liep van klei ne kipeieren f 3.404.10, eendeieren f 4.504.90. De veiling duurt voort. BROEK OP LANGENDIJK. 14 Mei. Roode kool f 1.40—3.10, gele kool f 1.80—4.10, witte kool f 0.50—1.50, uien f 0.601.20, grove f 0.90—1.40, peen f 1.10, kleine f 0.50 per 100 Kg. Aanvoer: 5400 Kg. roode kool, 8000 Kg. gele kool, 27000 Kg. witte kool, 13000 Kg. uien, 400 Kg. peen. ALKMAAR, 14 Mei. Aardbeien f 0.150.25 per doos, andijvie f 1.50—3, bloemkool I f 19—27. II f' 10—14. kropsla f 220—6.30, komkommers f 15—23, per 100 stuks, asperges f 2141, prei f 4.10. rabarber f 3—7. raapstelen f 1.301.70, ra dijs f 3—4.30, selderie f 0.40—1.90. wortelen f 7—21 per 100 bos, postelein f 0.51—1.10, spinazie f 0.51—1.03, per bakje, peulen f 50. tomaten A f 36, B f 36, C f 21, wit lof I f 5.20 per 100 pond, roode kool f 4.30 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 14 Mei. Bravo's f 0.90, uien f 0.30—0.80, drielingen f 0.10—0.50. grove f 0.80—1.20, peen f 0.901, peen kleine f 0.400.50, roode kool f 0.904.80, gele kool f 3.205.20, Deensche witte kool f 0.60-1.30 per 100 Kg. Aanvoer: 400 Kg. aardappelen, 22400 Kg. peen, 45800 Kg. roode kool, 92Ó0 Kg. gele kool, 116800 Kg. Deensche witte kool. AMSTERDAM, 14 Mei. Zeeuwsche bonten f 2.403.50, blauwen f 2.6(^—3.25, bravo's f 1.501.80, roodstar f 1.251.80,, blauwe poters f 0.500.75, bonte poters f 0.500.75, Bevelanders f 1.10* —1.20, IJpolder eigenheimers f 1.10—1.20, bravo's f 1.50 -1.80, roodstar f 1.25-1.80, Bevelanders f 1.10—1.20, An dijker blauwen f 2.10—2.25, bonten f 2.10-2.25. Anna Pau lowna zand 1.10—1.20, roodstar 1 1.25—1.80, Htllegoiu- mer zandaardappelen f 1.101.20 per H.L., winter malta f 68, zomer malta f 1819, per 100 Kg., roodbonten f 1—1.20 per H.L. AMSTERDAM, 14 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 281 vette kal veren, le kw. f 0.901, 2e kw. f 0.800.90, 3e kw. f 0.70 0.80, per Kg. levend gewicht 98 nucht. kalveren f 8 17, 600 varkens (vleeschvarkens 90100) 83—84, cent, zware varkens 8283, cent, vette varkens 7780 cent, per Kg. slachtgewicht. WARMENHUIZEN, 14 Mei. Roode kool le kw. f 1.304.70, witte kool le kw. f 0.30 —0.80, 2e kw. f 0.200.40, uien f 1.60, grove uien f 0.80 per 100 Kg. Aanvoer: 20300 Kg. roode kool, 17700 Kg. witte kool, 500 Kg. uien. Swaraj toegepast in Bardoli. Reuter seint uit Jalapoer: De boeren von het district Bardoli hebben beslo ten „swaraj" in practijk te bie'ngen door hun eigen rechtbanken in te stellen; zij zijn eveneens vastbe sloten geen grondbelastinig te betalen en de regee- ringsambtenaren te boycotten. Een aanval onder vrouwelijke leiding. De schoonzuster van mevrouw Naidoe zou voorne mens zijn aan het eind der week een aanval te lei den op het zoutdepot van Wadala, op 11 km. van Bombay. Te Sjolapoer zijn alle spinnerijen nog steeds ge sloten. Gevechten aan de Noordwestelijke grens. Wedgwood Benn, de minister van Indië, deelde gister in het Engelsche Lagerhuis mede, dat verschei dene kleine gevechten aan de Noordwestelijke grens hadden plaats gehad. Dorpsbewoners op Britsch ge bied, die in verbinding hadden gestaan met het stamhoofd hadji Terangzai werden door grenspoli tie, die door troepen werd bijgestaan, ontwapend. Verscheidene lieden werden gearresteerd. Vliegma chines deden 12 Mei een aanval op een lashkar, dat onder bevel stond van den zoon van den hadji. Een lashkar Waziris ter sterkte van vierhonderd man, deed 11 Mei een aanval op een Britschen post, waar bij een Sepoy werd gedood. Het geweervuur duurde hier den geheelen nacht. Vliegmachines deden een een aanval op de Waziris, die 12 Mei zouden zijn verspreid, doch na een nieuwen nachtelijken aanval werden zij 13 Mei opnieuw gebombardeerd. Een vliegtuig omlaag gestort. Reuter seint uit Pesjawar, 14 Mei: Een militaire vliegmachine stortte boven den Khyberpas omlaag. De twee bestuurders werden ge dood. Wegen» chantage. Lul»tervinken, die geen Nederlandsch kenden. Te Londen 1» een chantageproces behandeld tegen een Nederlandsch echtpaar, waarvan de man opgaf kunste naar te zijn. Zij zouden een Nederlandsch zakenman, te Londen woonachtig en ln het proces op de bij chanta- geprocessen tegenwoordig gebruikelijke wijze alleen aan geduid als „mijnheer Z." geld hebben willen afpersen door middel van brieven, door mevrouw Z. aan den kunstenaar geschreven. De kunstenaar werd volgertb Reuter tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld, zijn vrouw werd vrijgesproken. Bij dit proces deed zich het vermakelijke geval voor, dat een gesprek tusschen den heer Z. en zijn belagers op advies van den raadsman van den heer Z. werd af geluisterd door twee personen die geen Nederlandsch verstonden! Iets wat de rechter, voor wien het proces behandeld werd, niet aarzelde een staaltje van stommiteit te noemen. GRAFKELDER GEFORCEERD. Gister Is het overlijden gemeld van den Franschen Senator Pams, die in 1913 tegenover Poincaré als candi- daat voor het presidentschap der republiek stond. Thans lezen wij dat, toen de notaris der familie Pams eergisteren den grafkelder op het kerkhof van Port- Vendres opende, hij constateerde dat de tombe geplun derd was. De kisten, waarin de vader, de moeder en de eerste echtgenoote van den overledene rusten, waren opengebroken. De dader schijnt echter zijn doel niet te hebben bereikt, want de juweelen, die er zich in bevon den, waren niet ontvreemd. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. Het W. B. maakt melding van door de BerltJnsche re cherche ontvangen aanwijzingen tegen een Spaanschen impressarlo, die een groep als danseressen aangenomen meisjes naar Barcelona zou gelokt hebben, waar zij zich echter verzet hebben tegen vrijheidsberooving. Nadere inlichtingen ontbreken nog. AFBROKKELENDE ROTSEN IN ZWITSERLAND. Wolff meldt uit Glarus: Het onafgebroken regenachtige weer heeft de Kile- henstock in het Hausstookmassief, waarvan reeds in November 1928 stukken rots zijn afgebroken, opnieuw in beweging gebracht. Een groot stuk rots heeft het dal versperd. Er zijn militairen gezonden om maatregelen te nemen. DE GEDOODE. (Smith's Wceklv.1 Die arme mijnheer Jansen. Hii kwam, naar ik las. dronken thuis en toen sloeg: zijn vrouw hem dood met een bijl. Tansen: Hm! Zij zal 't mij geen tweede maal lappen. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA. De Amerikanen moeten Tsjengtau ontrui men. Reuter seint uit Washington: De Chineesche regeering deelde het departement van Buitenlandsche Zaken mede, dat de Amerikanen on verwijld Tsjengt^jau zullen moeten ontruimen. De Ame- rikaansche consul-generaal te Kanton maakt bekend, dat de Chineesche autoriteiten de belofte hebben gege ven, gewapende bescherming te zullen verschaffen opdat de Amerik'aansche missionarissen uit Kweihsicn kun nen ontsnappen. Sympathie der Russen. V.D. verneemt uit Wowno: Naar uit Moskou wordt gemeld heeft het bericht van het overlijden van Nansen oprechte verslagenheid ver wekt. In verschillende theaters werden de voorstellingen onderbroken en werd Nansen herdacht als een vriend van Rusland, die zich met groote liefde voor de taak had gesteld, door een internationale hulpactie den hon gersnood aan de Wolga te lenigen. De bladen publlceeren heden beschrijvingen, waarin er op wordt gewezen, dat de Sovjetregeerlng door den dood van Nansen zwaar wordt getroffen, omdat Nan sen ten aanzien van de Sovjet-Unie oprechte sympathieën heeft getoond. Nansen ls de eerste buitenlander geweest die tot eereburger van Moskou is benoemd. Voorts wordt gemeld, dat het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken, de ambassadeur te Oslo, me vr. Kollontay, heeft opgedragen, de deelneming van de Sovjetregeerlng te betuigen, terwijl Litwinow den Noorschen gezant te Moskou eveneens zijn deelneming heeft betuigd. Ook Briand en de secretaris-generaal van den Vol kenbond hebben de nagedachtenis van den groote doode in warme bewoordingen gehuldigd. Briand zegt o.m. dat het heengaan van Nansen niet slechts ln Noorwegen maar in de heele wereld een groote leegte zal doen ont staan. Nansen was een man, waarop de wereld in haar geheel, en niet slechts zijn landgenooten, trotsch waren. De raad van den volkenbond te Genève hield gister morgen een rouwzlttlng ln verband met het overlijden van Fridtjof Nansen. De voorzitter MarlnkowitaJ hield de gedachtenisrede, waarin hij de verdiensten van Nansen voor de krijgs gevangenen, de vluchtelingen en de hongerigen schil derde. Sedert 1920 heeft hy ln onvermoelbaren arbeid de organisaties geschapen, waardoor bijna 400.000 krijgs- gevangenen naar hun haardsteden zyn teruggebracht, 2 millioen vluchtelingen een nieuw bestaan verzekerd en meer dan 2 millioen hongerigen van den dood gered zyn. Begrafenis op den Noorschen natlonalen feestdag. Wolff meldt uit Oslo: De byzetting van Fridtjof Nansen zal geschieden op 17 Mei, den Noorschen nationalen feestdag. (Op 17 Mei 1814 werd de Noorsche Grondwet afgekondigd). De volkenbondsraad zal een specialen vertegenwoor diger naar Oslo zenden ter bywoning der plechtigheid. DE AARDVERSCHUIVING BIJ VIENENBURG. Weer ernstiger geworden. De toestand in de kalimijnen bij Vienenburg is weer ernstiger geworden. Gebleken is namelijk dat zoowel het water van de Ecker als van de Oker in schacht II stroomt en ook verder stijgt. De nieuwe trechter die verleden Vrijdag in deze groeve was ont staan, is door de vele aardschokken nog vergroot; de bodem is voortdurend in beweging, aarde en hoo rnen die er in vallen verdwijnen onmiddellijk in de diepte. Hoewel het water langzaam stijgt, wordt het reddingswerk toqfr voortgezet. Schacht III is geheel als verloren te beschouwen. Men heeft uitgerekend, dat thans reeds in het geheel niet minder dan 95.000 M3. aarde weggezakt zijn. (Zie ook de fotopagina in dit nummer.) Gedenksteen op het graf van zeven Hol landers. Het ligt in het voornemen van den Minister van Defensie, om in Augustus a.s. den nieuwen visscherij- politiekruiser Hr. Ms. „Nautilus" een reis te doen maken naar Jan Mayen-eiland in de Noordelijke IJs zee, tot het plaatsen van een steen op het graf van zeven Hollandsche zeevaarders, die in 1634 bij een poging, om op dit onherbergzame eiland te overwinte ren, zijn omgekomen. In 1912 heeft het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap dezen steen doen vervaar digen. Hij draagt het opschrift: „Outgcrt Jacobsz. van Grootebroek en zijne 6 Hol landsche makkers zijn in April 1634 hier bezweken bij een poging tot overwintering". Reeds in 1912 is gepoogd, om den gedenksteen naar het eiland over te brengen. Dit is toen mislukt, daar juist dien zomer abnormaal veel ijs om Jan Mayen- eiland heen lag. OP AVONTUUR. Met moeders geld en vaders fiets. Aan de veerpont bij Moerdijk is door de marechaus see aangehouden de 12-jarige W. de D. uit Dordrecht, die bekende uit de ouderlijke woning geld ontvreemd te hebben en met het rijwiel van zijn vader op pad te zijn gegaan. De jonge avonturier werd naar zijn ouders teruggebracht. BIJ VERGISSING RATTENGIF GEGETEN. Moeder en dochtertje ziek geworden. Het éénjarig dochtertje van den landbouwer R. te Kortonnar te Alphen a. d. Rijn, vond iets in een schuur, dat er uitzag als een stukje chocolade. Het kind at er van en liep er daarna mee naar baar moeder, die er eveneens van proefde. Kort daarop werd zij echter ernstig ongesteld, terwijl zich ook bij het meisje ziekteverschijnselen vertoonden. Een ijlings ontboden geneesheer constateerde, dat moe der en kind van een zeer gevaarlijk soort ratten- gift hadden gegeten. Onmiddellijk werd de maag leeggepompt en een tegengif toegediend, waarna beide patiënten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werden overgebracht, waar echter alleen het meisje ter verpleging behoefde te worden opgenomen. De aangebonden boekhouder bekent. De boekhouder, die ten nadeele van de Mij. voor scheepscrediet in liquidatie te Rotterdam aanzien lijke bedragen heeft verduisterd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. In 1922, toen hij eenige jaren hij de Mij. in dienst was, is de man in financieele moeilijkheden geraakt, hij wilde nl. gaan verhulzen, maar het was hem niet mogelijk de verhuiskosten bijeen te brengen. Ten ein de dit geld toch bij elkaar te krijgen, heeft hij het bedrag van een aflossing van een schipper, die bij da Mij. op zijn schip geld had geleend, ten eigen bate aangewend. Daarna heeft hij herhaaldelijk derge lijke aflossingen verduisterd. Hij schreef dan, hoewel hij daartoe niet gerechtigd was, quitanties uit voor den schipper. Het is wel voorgekomen, dat de directie van de Mij. klaagde over de wijze, waarop de klanten hun afbe talingen stortten en kort na zoo een klacht stortte do boekhouder een bedrag op de rekening van die klan ten. Dit geld had hij dan weer van andere aflossingen genomen. Hierdoor is het ook mogelijk geweest, dat de ver duisteringen niet aan het licht kwamen en dat hij gedurende ongeveer tien jaar de fraude heeft kun nen plegen, zoodat in totaal voor een bedrag van f72.000 is verduisterd. Toen de Mij. in liquidatie ging, bleek bij het on derzoek van de boeken, dat nog verschillende posten van aflossingen open stonden. Men maande deze klanten van de Mij., doch die konden quitanties over leggen. Tengevolge van deze feiten is de verdenking op den boekhouder gevallen. Bij de Noordersluls te IJmuiden. Met schroef schade naar Amsterdam teruggekeerd Gistermiddag werd de uitgaande Nederlandsche stoom schepen „Gelria" (13.900 bruto ton) en „Madoera" (9350 bruto ton) tegoiyk door de Noordersluls te IJmuiden geschut. Dit was de eerste keer, dat dit met twee der- geiyke groote schepen tcgelyk geschiedde. De „Gelria" van de Kon. Holl. Lloyd geraakte echter In de bocht van de Zuidpier aan den grond, doch werd later door de sleepbooten Hector en Stentor ln vlot water gebracht, waarna het stoomschip de reis naar Buenos-Aires kon voortzetten. Uit zee teruggekeerd. Het stoomschip „Gelria", dat bij het verlaten van de haven te IJmuiden binnen de Zuidpier aan den grond liep, doch na vlotkoming de reis vervolgde, ls uit zee teruggekeerd, wegens schade aan de schroeven en ter reparatie naar Amsterdam opgevaren. Hoe het ongeval zich vermoedeiyk heeft toegedragen. Aan de verhalen van ooggetuigen is het volgende ont leend: Het stoomschip „Gelria" was tegelyk met het s.s. „Madoera" door de nieuwe Noordersluls naar bulten geschut. Het eerste stoomschip voer geassisteerd door de sleepboot Stentor door het oude kanaal aan de Zuid zijde van het fort, terwyi het tweede stoomschip, geas sisteerd door de sleepboot Hector, door het nieuwe kanaal aan de Noordzijde van het fort zyn weg naar zee koos. De „Gelria" had reeds de sleepboot losgegooid en den zeeloods afgezet op de loodsafhaalboot, toen de „Ma doera" byna gelijktijdig by den havcnuitgang aankwam. Men meent nu te mogen aanemen, dat de'kapUein van de „Gelria" den voorsprong aan het andere stümschip heeft willen laten en daarom de machines van zijn schip heeft laten stoppen, om de vaart uit het schip te krygen. Vermoedeiyk heeft toen een der belde schroeven een ln het vaarwater liggende boel geraakt (want deze was later verdwenen), waarby de macht over het schip ver loren ging en het door den stroom werd gegrepen. In een oogenbllk tyds zal het naby het badpaviljoen aan den grond. De sleepboot „Stentor", welke reeds weggestoomd was, keerde direct terug en gaf zyn sleeptros over. waarna ook de sleepboot „Hector", die inmiddels zijn werk ver richt had, by de „Madoera", te hulp kwam. Met behulp van belde sleepbooten kwam het schip, na ongeveer een kwartier, weer vlot en in diep water, waarna het de reis voortzette. Het blijkt, dat het schip toch schade beloopen heeft, want later op den avond kwam het weer voorgaats en na een loods te hebben overgenomen, weer naar binnen; Op order van de reedery is het doorgegaan naar Am sterdam om aldaar onderzocht en gerepareerd te wor den. BUREAUCRATIE. En hoe een Burgerlijk Armbestuur er dc du pe van wordt. Een 140-tal werkloozen te Leeuwarden die ln de zgn. rijkswerkverschaffing in een polder onder Veenwouden werkten, werden tot voor ongeveer veertien dagen per autobus naar Veenwouden vervoerd, toen de minister dezen autobusdienst stop zette. Het burgerlijk armbe stuur te Leeuwarden besloot toen voor zijn rekening da arbeiders per autobus te vervoeren. Dit ls thans door den minister verboden, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat het burgerlijk armbestuur genoodzaakt is geworden deze menschen te steunen. Amsterdam—Edam en Schouw—Purme- rond. Rentelooze voorschotten ten behoeve der electrlficatie. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van de inrichting der tramwegen van Amsterdam naar Edam en. van Schouw naar Purmerend voor electrische beweeg kracht. Blijkens de memorie van toelichting wordt gere kend op invoering van een half uurs dienst op de geëlectrificeerde baanvakken. Deze verkeersmoge lijkheid komt ongeveer overeen met die welke thans door tram en autobus te zamen wordt geboden ra zal vooreerst voldoende zijn voor het vervoer dat zich thans reeds aanbiedt. Verwacht wordt voorts, dat door de uitbreiding van Amsterdam bonoorden van het IJ en van Purmerend een belangrijk foren senverkeer zal ontstaan. Het voornemen bestaat het vervoer te bewerkstelligen met kleine eenheden 1 manswagens welke zuinig in exploitatie zijn, waarnaast voor drukke uren grootere motorwagens in gebruik zullen worden gesteld, welke zoo noodig een goederenwagen kunnen meevoeren on waarmee tevens de snelheid tot 45 km. per uur kan worden opgevoerd. De kosten der electrlficatie worden geraamd op f675.000. Uit dit bedrag moet onder meer worden bestredx de spoorverdubbeling tusschen Amsterdam en Schouw, liet rollend materieel wordt door de Noord-Zuid. Holl. tranlweg Mij. beschkibaar gesteld. Het bedrag der raming ad f 675.000 zal worden' by- eengebracht door het Ryk. de provincie Noord-Holland met de betrokken gemeenten als mede de Nederlandsche Spoorwegen (voornaamste aandeelhouder van de N. H. Tramweg Mij) elk voor een derde' gedeelte. De N. Z. Holl. Tramweg My. belast zich daarna voor haar rekening en risico met de exploitatie op geiyke wijze als zy dit reeds ten aanzien van andere tram wegen heeft gedaan. In het v*trouwen dat ook de provincie en de betrok ken gemeenten de bovenbedoelde rentelooze voorschot ten beschikbaar zullen stellen heeft de minister van Wa terstaat in het wetsontwerp voorgesteld onder de noo- dige voorwaarden omtrent terugbetaling enz. een ren teloos voorschot uit 's Rijks schatkist tot een derde gedeelte der kosten, doch tot geen hooger bedrag dan t 225.000 beechikbaar te stellen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7