Mrattmii- Luüiiillii S. Coltof S. Coltof S. Coltof S. Coltof C. v. TRIET Alltltti IlllIS- Linoleum Krommenie f2.60. De verdeeling van den Radio-zendtijd. Prima BALATUM f 1.19. Den Helder. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. Communistische wandaden in China. Poststaking te Parijs. Mijnramp in Pennsylvania. Merkwaardige redding. Het hoefijzer verdwijnt. De heer Vogt spreekt voor de A.V.R.0. Zaterdag 17 Mei 1930. SCHAGËE 73ste Jaargang No. 8664 SODRAIVT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.SO. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (hcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Kanaalweg Den Helder. COMPLETE EIKEN SLAAPKAMER-AMEUBLEMENTEN f 139.00. Bloedbad door roode troepen. Tal van huizen verbrand, 200 dooden. Reuter seint uit Hankau: De stad Simarau aan de rivier de Han moet inge nomen zijn door de communisten. Er zijn tal van hui zen verbrand en 200 menschen gedood. Hantsjwan, op den anderen oever is thans door 3000 communis ten omsingeld, die goed toegerust zijn met mitrail- leuses. Een Reuterbencht meldt nader, dat de commu nisten te Simakau voor een waarde van 600.000 dol lar hebben geroofd. Men vreest, dat de bezetting van Hantswan, die uit 300 man bestaat en gebrek aan munitie heeft, niet in staat zal zijn tegen de commu nisten stand te houden. De missionarissen werden in veiligheid gebracht voordat de communisten de stad bereikten. Voornamelijk demonstratiestaking, die slechts enkele uren geduurd heeft. De beambten van den dienst der P.T.T. te Parijs, die Donderdagmorgen om 11 uur op hun werk kwamen, zijn tot staking overgegaan. Zij bleven met de armen over elkaar op hup plaatsen zitten. De telefoondienst werd hierdoor vrijwel dadelijk zoo gedesorganiseerd, dat het in verschillende wijken der stad onmogelijk was verbinding te krijgen. Een aantal stakers heeft verklaard, dat het alleen om een salariskwestie ging, dat de staking vrijwillig be perkt zou blijven en dat het geregelde verkeer waar schijnlijk in den aanvang van den middag hervat zou worden. De gewone stakingskreten werden bij de wisseling van den dienst in de twee voornaamste telefooncentra Rue Crenelle en Rue de Louvre gehoord. Om 13 uur werd de dienst op de Parijsche kantoren, waar men staakte, hervat. Regeringsmaatregelen. Tengevolge van de staking van het telegraaf- en tele foon-personeel, heeft de ministerraad besloten om alle noodige maatregelen te nemen, teneinde een herhaling van de staking te voorkomen. Er zullen straffen worden uitgevaardigd tegen de beambten, die tegen de orders van hun chefs in, den arbeid hebben neergelegd. Tardieu, de minister-president, heeft om 19 uur in zijn kabinet een bespreking gehad met den minister van posterijen ad interim, den kanselier van het departe ment van oorlog, den directeur van de Süreté en den prefect van politie. Er zijn maatregelen overwogen om de credieten voor de aanpassing van de salarissen van het civiele militaire personeel te herzien. Deze aanpas sing zou in versneld tempo geschieden. De staking naar de provincie. De telegraafcentralen te Lyon, Nancy, en Marseille, waar te 11 uur de arbeid werd gestaakt, moesten dezen in beginsel om twee uur 's middags hervatten. Het publiek zeer ontevreden. Deze staking op het drukste uur van den dag en even voor het beursbegin maakte op het publiek een diepen indruk, die echter niet in het voordeel der sta kers was. Terwijl het publiek langzaam de post- en telegraaf kantoren verliet, niet zonder te mopperen, daar de lo ketten gesloten werden, was intusschen de ongewonden- heid onder de personeelen, vooral in de hoofdcentrales, zeer groot, in het bijzonder op het kantoor Beurs en het hoofdbureau in dc Rue de Grenelle naast het mini sterie van P.T.T. Men wist echter bij de personeelen, dat men het bij korte manifestaties zou laten en de eene dienstgroep n3 Spoorstraat 126 Telefoon 370 ONZE COSTUUMS blijven tot het laatste In het model door de geheele paardenhaar- bevoering'. de andere zou doen staken, om den dienst in de war te sturen, totdat satisfactie was verkregen. Om 1 uur kwam bevel weer aan het werk te gaan, welk bevel prompt werd opgevolgd, doch tegelijkertijd weder aan de postbeambten, met de distributie en be steldienst belast, bevel gegeven, het werk te staken tegen het uur, dat de avondbesteldienst zou uitgaan. Maar de postbeambten, die reeds verleden jaar hun werk door de politieagenten en sapeurs hebben zien uit voeren, voelden zich in hun stakingslust bij het bekend worden van de maatregelen der regeering geducht be koeld. Van de avondstaking bij de postbeamten is dan ook niet veel terechtgekomen. De zaak-Mevr. Hanau. Op 30 October begint haar proces. Uit Parijs wordt gemeld: Na drie geneeshecren gehoord te hebben, die ma dame Hanau hebben onderzocht, is de datum van het tegen liaar te voeren proces op 30 October be paald. - Kanaalweg Den Helder. Zeventien arbeiders gedood. Reuter seint uit Washington (Pennsylvania): In een mijn te Avella, in den staat Pensylvania, heeft heden een hevige mijngasontploffing plaats gevonden. Van de 400 mijnwerkers, die zich op het oogenblik der explosie in dc mijn bevonden, werden er 17 gedood. Koningszoon van het balkon gevallen, maar door een soldaat opgevangen. Dc correspondent van de Lokalanzeiger te Belgrado vertelt in zijn blad dat het leven van prins Tomislav, het jongste van de heide zoontjes van koning Alexan- der, onlangs op wonderbaarlijke wijze gered is. Ko ningin Maria stond met haar 2^-jarig zoontje op den arm op liet balcon van het zomerpaleis te Bied, toon het kind plotseling losrukte uit de armen van zijn moeder en van het balcon viel. Een soldaat, die beneden op wacht stond had de bewegingen van dc koningin gadegeslagen en wist het kind in zijn ar men op te vangen, zoodat het ongedeerd bleef. Ko ning Alexander beeft den soldaat terstond een be looning van 30.000 dinar laten uitkeoren, hem van den militairen dienst vrijgesteld en hem bovendien een levenslang pensioen toegezegd. Rubberbeslag voor paarden. Volgens het Noorsche blad, dc Norske Handelsti- dende, zou eene Noorsche fabriek voor paardenbeslag haar patent voor het maken van rubberslag aan een Engelsohe combinatie hebben verkocht. Het patent werd verkregen op eene uitvinding van een Noor man om de paarden inplaats van met ijzer met rub ber te beslaan. Deze zouden driemaal langer levens duur hebben dan ijzeren hoeven en door hare speciale samenstelling veel minder slipgevaar opleveren zelfs op het meest gladde asphalt. Genomen proeven moe ten een zoodanig succes hebben opgeleverd, dat do paarden van de bereden politie in Londen alle met rubber beslagen worden. Eén dag per week een algemeen programma, onderworpen aan de goedkeuring eener commissie en beurtelings door A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. te verzorgen. Deze vereenigingen krijgen elk Vi van den zendtijd, verminderd met 5 pet. voor de andere omroepvereenigingen, waaronder V.F.R.O. De minister van waterstaat heeft bij beschikking van heden, 15 Mei, de regeling voor de zendtijdverdeeling vastgesteld. De hoofdpunten van de regeling zijn: Op eiken zender wordt per week één dag beschikbaar gesteld ten behoeve van de uitzending van een alge meen programma, met de aankondiging: „Nederland- sche omroep, algemeen programma", beurtelings te ver zorgen door de 4 groote omroepvereenigingen. Speciale regelingen zijn of zullen worden getroffen met betrekking tot de uitzendingen op de nationale feestdagen en op z.g. hoogtijdagen voor de arbeidersbe weging. Voor de bijzondere omroepvereenigingen kan onder bepaalde voorwaarden zendtijd worden afgestaan tot een maximum van 5 pet. van den beschikbaren zendtijd Aan den V.P.R.O. wordt hiervan op het station Hilversum de door deze vereeniging verzochte zendtijd toegestaan, ver deeld over Zondag en Vrijdag, en voorts nog eenige uren op den 2den Paasch-, Pinkster- en Kerstdagen en op den Oude jaa rsavond. Voor den politieomroep wordt zendtijd beschik baar gesteld op het sta tion Huizen. De overschietende zendtijd wordt op het station Hilversum gelij kelijk verdeeld tusschen A.V.R.O. en V.A.R.A.; en op het station Huizen tusschen K.R.O. en N.C. R.V., volgens onderstaand schema: Hilversum. Des Zondags (om den anderen): 8—10 Vara, 10—12 V.P.R.O., 12-17 Avro. 17-20 Vara, 20—24 Avro, of: 8—12 Vara. 12—17 Avro, 17—18 Vara. 18—20 V.P.R.O.. 20—24 Avro. Maandags: 824 algemeen programma beurtelings te verzeggen door Avro en Vara. Dinsdag: 824 Avro. Woensdag: 8—24 Vara. Donderdag: 824 Avro. Vrijdag: 8—12 Vara, 12—16 Avro, 16—20 Vara. 20—24 V.P.R.O. Zaterdags: 824 Vara. Minister Reijmer. Huizen. Zondag: 8—12.15 Kerkdienst, beurtelings K.R.O. en N.C. R.V.. 12.15—17 K.R.O., 17—19.45 Kerkdienst N.C.R.V.. 19.45—24 K.R.O. Maandag: 8—24 N.C.R.V. Dinsdag: 8—24 K.R O. Woensdag: 8—24 N.C.R.V. Donderdag: 8-10 K.R.O., 10—11 N.C.R.V., 11—14 K.R.O., 14—24 N.C.R.V. Vrijdag: 824 algemeen programma, beurtelings te ver zorgen door K.R.O. en" N.C.R.V. Zaterdag: 824 K.R.O. Kanaalweg Den Helder. De regeling treedt op een nader door den minister te bepalen tijdstip in werking, doch niet later dan 1 Juli a.s. Voorloopig blijft de voor de betrokken vereenigingen bepaalde 3 maandelijksche verwisseling van station ge handhaafd. Een ontstellende slag voor de A.V.R.O. Scherpe aanval op de regeering. Dringend heroen op alle luisteraars. Bovenstaande publicatie van de verdeeling der zend tijd heeft, zooals begrijpelijk is, in het eene kamp vreugde, in het andere ergernis, verontwaardiging en teleurstelling gewekt. De twee omroepvereenigingen, die Donderdagavond de beschikking hadden over de zenders Huizen en Hilversum hebben ruimschoots van de gele genheid gebruik gemaakt, onomwonden te zeggen, wat hun op het hart lag. Aan de rede van den heer W. Vogt. directeur van de A.V.R.O.. wiens toespraak in mineur klonk en een verontwaardigd karakter droeg, is het volgende ontleend: De luisteraars van de A.V.R.O. verwachten een enkel woord, dat betrekking heeft op de verdeeling van den zendtijd. Dit woord hebben wij niet kunnen voorberei den, omdat wij niet in de prettige omstandigheden ver- keeren als onze collega's in Huizen, wiens vrienden het W. Vogt. heft in handen hebben. Wij zijn niet verrast, maar toch wel eenigermate verbijsterd, dat de beslissing zoo on gelukkig is afgeloopen. Ontstellend is de slag, aan de A.V.R.O. toegebracht Het besluit van den minister houdt in: '1 van den zendtijd voor de A.V.R.O., T4 voor de V.A.R.A. en dan moet nog gastvrijheid worden verleend aan de V.P.R.O. om nog te zwijgen over tal van kleine omroepvereeni gingen. Hierna volgde een opgave van de verdeeling, zooals hierboven is afgedrukt. Wat er onder een algemeen programma in het besluit verstaan wordt, is spreker niet duidelijk. Wij kunnen ons niet voorstellen een algemeener programma, dan dat van de „algemeene vereeniging radio-omroep". Een geruststelling is. dat wy de verzorging daarvan zelf mo gen betalen. Huizen wordt thans ter beschikking gesteld van den K.R.O. en N.C.R.V., terwijl de door die groe pen gehate V.P.R.O. hun verlaat. De A.V.R.O. had per week in totaal 125 uren zendtijd. Thans, volgens de nieuwe regeling blijven er slechts 63 uren over. Daar van gaan af enkele waardelooze uren vóór den middag, zoodat er aan nuttige uren overblijven 53. ongeacht don tijd, dien er voor omroepvereenigingen afgaat, welke geacht worden met ons verwant te zijn. Wij (A.V.R.O.) willen geen groepsetiket op ons gedrukt zien. Wij wil len niet zijn vrijzinnig, niet links of wat dan ook. Het in het besluit genoemde algemeene programma is een naive poging van de regeering om samenwerking tusschen de omroepvereenigingen tc krijgen. Hoe dit op een grondslag van haat en verontwaardiging moet ge schieden is een raadsel. De regeering gezwicht uit partijhoofden. vrees voor do Wat als ondenkbaar geacht werd. is thans gebeurd. De regeering is gezwicht uit vrees voor de partijhoofden. Het werk van de A.V.R.O. is heden door het teekenen van het besluit door minister Reymer voor een deel in puin gestort. De regeering heeft het ongeschreven recht, te mogen houden wat de A.V.R.O. als zijn moeizaam verworven bezit beschouwde, vertreden. De verwachtin gen van de A.V.R.O. zijn door den minister beschaamd. Thans is een phase van verdrukking ingetreden door een macht, die wij niet willen weerstreven. De som van de verontwaardiging zal in staat zijn de macht van den overweldiger tot wankelen te brengen. In Zwolle, dat oud-minister v. d. Vegte tot zijn burgers telde, werd de eerste stedenavond gegeven. Deze bewindsman is er als eerlijk man van teruggeschrokken onrecht te laten gelden, voor wat hij in zijn boezem voelde als zedelijk recht van de A.V.R.O. De tegenwoordige minister van waterstaat is in verbinding geweest met Hilversum. Overal in het buitenland werd gesproken over zijn ge meente. Men kende de plaats door den omroep. Deze oud-burgemeester zal nu het instituut vernietigen, dat zijn vroegere stad aan haar bekendheid heeft geholpen. Het vertrouwen in hem. opnieuw uitgesproken in da Radio-Bode, is niet anders dan beschaamd. Het omroepvraagstuk nog niet opgelost De A.V.R.O. had al het denkbeeld aanvaard. Iets van haar zendtijd te moeten afstaan aan de V.A.R.A. De jongste beslissing is een cynische vertrapping van onze rechten. Een bloeiend bedrijf met groot personeel wordt door de regeering met één handbeweging op zijde ge schoven, als het ware als schadelijk onkruid uitgewied. Niet omdat vaststaat, dat nieuwelingen het beter kun nen doen, maar omdat zij beweren het ook te kunnen. De sloopvergunning is thans door de regeering uit gereikt. Wij halen onze schouders op voor alle rede neeringen, die een schijn van rechtvaardigheid aan het besluit moeten verleenen. Het is een zwarte dag in de Nederlandsche huiskamers, waar de A.V.R.O. zoo ge liefd is. De regeering heeft niet den moed gehad, de macht van de partijen te weerstreven. Er is een nieuw tijdperk ingetreden, waarin wij het onrecht moeten dragen. Onze aanhangers zullen zich echter laten gelden. Wij zijn niet van plan bij de pakken neer te zitten. Wij zullen de hulp van het buitenland inroepen, als het eigen land ons verguist. Wij zullen onze kansen niet opgeven, doch doen een dringend be roep op de luisteraars, ons te blijven bijstaan. Het om roepvraagstuk is nog niet opgelost. Spr. denkt aan het „Gleichwellensysteem", en aan de oplossing betreffende de 1071 meter golf. Wij beginnen een nieuw tijdperk, waarin wij streven naar rechtsherstel. Kanaalweg Den Helder. AUPING en DEVENTER MATRASSEN vanaf f 12.50.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1