Alumni Nicits- RONDOM DE GROENE TAFEL. e Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Csn koele luchtstroom, ASPIR1N Uit onze Omgeving. WIERINGERWAARD Woensdag 21 Mei 1930. SCHAGËR 73ste Jaargang No. 8666 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot '8morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTLN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Eerste Blad. Op 't alleronverwachts zaten onze vroede vade ren Zaterdagavond weer bijeen en wel naar aan leiding van een oproep van onzen loco-burgemeester over het aanbod van den heer Van Rijswijk, om een paar hoekper'ceclcn aan Heerenstraat en Rensgas te ikoopen. In ons nummer van Zaterdag schreven we, dat wij wel dachten, dat het voor „mekaar" zou zijn wat dezen aankoop betrof, omdat wij in de veronderstel ling leefden, .lat het Maandagavond na de openbare raadsvergadering wel zou zijn besproken en verder bekokstoofd. Dat is evenwel niet 't geval geweest. Het lag wel in de bedoeling. Maar ziet u, onze burgemeester had het blijkbaar niet op zijn beroemde blocnote geschre ven en zoo was bet door hem vergeten, 's Mans hoofd was ook zoo vol van andere zaken, dat het niet te verwonderen is, dat hij maar eventjes den aankoop van een paar huizen vergat, een kleine omissie! Onze burgemeester moest namelijk op reis, voor drie weken is hij naar Spanje. En in diep vertrou wen is ons verteld, dat waar het met koning Alfons in Spanje spaak schijnt te loopen, en deze alle kans heeft om zijn baant je kwijt te raken. Jan Cornelissen er nu heen is om zich te preseftteeren als opvolger. Schagen heeft dus een kansje om 'm op behoorlijke manier te loozen. Ten minste als onze schout in dat land van toreadoors nu maar een krijgshaftig- genoeg figuur slaat. Maar als ie zich behoorlijk in do todden steekt met speer en slagzwaard gewapend, zichzelf op een paard laat hijsehen, hopen we dat het wel zal gaan. Bovendien is de goeie man nog voor zien van een bundel getypte sneeches van Jan de wethouder. Jammer genoeg, zijn ze zooals gewoonlijk wat lang-van-stof uitgevallen. Maar laat ons hopen dat het rond looptniet-waar, hoop doet leven. Maar hoe dan ook, amice Cornelissen had de af spraak mot vriend Van Rijswijk over de huizen ver geten. En de beide wethouders, die net jes op de hoogte waren gebracht van liet géval vergaten de af spraak om het zaakje na afloop der comité-vergade ring ter sorake te brengen, eveneens. Van die twee zwoegers voor S oh agens heil en glorie, is dat heele- imaal niet te begrijpen, want die moesten toch niet naar Spanje om te solliciteercn. Maar er was zoo veel te beprateci en te bekonkelen geweest in die comité-vergadering, dat de heeren er heusch niet aan hadden gedacht. Ja, dat was nu toch een mal geval. Wel had na afloop dor bewuste comité-vergadering Maandag avond, buurman Bertus buurman Jan nog aan zijn mouw getrokken en hem aan de afspraak herinnerd, imaar toen was liet te laat, ook al trappelde Jan Cor nelissen in volle alteratie een kuiltje in den eiken raadzaalvlocr. En toch was er ^ïaast bij de zaak. Want er waren, aldus de heer Van Rijswijkcn de man stijfde dit mc't. een overgepende clausule uit een ontvan gen briefandere liefhebbers, serieuze koopers voor do perceelen en die zouden Zondag komen. En daarom moest er, er gebeure dan wat wilde, Zater- avond nog een spoed-vergadering van den Raad bij- eengetrommeld worden. Dat was noodig, opdat de heer Van Rijswijk met een gerust geweten Zondag zijn slag zou kunnen slaan, als dat Zaterdagavond onverhoopt eens in den Raad niet mocht gelukken. De gemeente kreeg in deze de voorrang, daar was ie toch raadslid voor, om het gemeentebelang voor alles te laten gaan. En zoo kwam dan op ini' tief van onzen Loco, een openbare raadsvergadering, en beleefden wij -het genoegen, dat deze onverstaanbaar cn verre van vlot zijn eerste openingsrede als voorzitter van Schagen's Raad uitsprak. Hij zette uiteen hoe het zaakie precies in elkaar zat en toen de man klaar was, wist nie- mand er nog iets van. Was er nou een voorstel van B. en W. of niet, waren die nou voor aankoop voor f 10.000.of niet? De Loco zei wel dat f 15.000.te hoog was volgens B. cn W., maar hij wist niet, zei ie, of f 10.000.— ook eigenlijk niet te hoog was. Er was geen voorstel van B. en W.. een behoorlijke toelichting zelfs ontbrak, niets anders dan wat algemeenheden, waaraan de Raad volstrekt geen houvast had. En uit de discussies bleek dra, dat ongeveer geen der hoeren iets voor aankoop voelde. De heer Van Rijswijk zelf wel, maar deze had o.i. verstandiger ge daan door thuis te blijven. Burger Bakker cn wet houder Schoorl, die samen in het middaguur Zater dag nog een lange conferentie hadden gehad, waren hot vriiwel eens en waren de eenigen die voor aan koop waren. Op den keper beschouwd, was het Jan Schoorl alleen die onomwonden pleitte voor aankoop voor f 10.000. Misschien deed hij dat zóó vrijmoedig, omdat dc heer Van Rijswijk pertinent had verklaard nooit la ger te zullen gaan dan f 15.000.—. Zijn vingers bran den kon de wethouder dp die manier dus niet. En och niet-waar, als wethouder is het niet erg verstandig om jc leden zoo hot van je af tc stooten. Alle tijden hebben weer-tijden, zegt een oud spreekwoord. De argumenten die onze finantidele specialiteit in B. en \V. echter aanvoerde, leken n< al gezocht. Ge let op de feiten, zoo oreerde z'n edelachtbare deftig, is de toestand daar slecht, zoo niet levensgevaarlijk! Ja, die opmerking was voor ons niet heelemaal nieuw meer, die hadden wij dezer dagen nogal eens gehoord, als komende uit den mond van onzen bur gemeester. Die moet beweerd hebben, dat ie zijn huis bijna niet uitdurfde, omdat het o zoo gevaarlijk was!! Daarmee was voor ons meteen het raadsel op gelost, waarom onze burgerpa zooveel keer zoo laat s morgens op bet raadhuis verschijnt en 's middags meestal nooit terugkomt. Dat is zeker vanwege het levensgevaar. Niemand die niet voor held in dc wieg is gelegd, die graag zijn leven waagt, neem den man dat nou *s kwalijk!! Maar zie je. dat betreft toch eigenlijk den anderen hoek. Want al maken wij den hoek Heerenstraat Rensgars nog zooveel ruimer, dan wordt de Heeren straat daar niet breeder door, en de hoek Heeren straat—Loet niet beter en blijft dus het levensgevaar voor onzen burgervader onverminderd bestaan. Maar wethouder Schoorl had daarmee rekening ge houden. Als de perceelen des heeren Van Rijswijk werden aangekocht, kwam het voorste gedeelte der Loet voor demping in aanmerking, argumenteerde hij. Dus bij de f 10.000.voor aankoop perceelen, bijv. nog eens f 10.000.voor gedeeltelijke demping Loet, dan eerst wordt de toestand goed. Ja, waarom ook niet, geld is er genoeg! Misschien, zei de heer Van Erp, dat de heer Van Rijswijk zijn perceelen aan een particulier verkoopt voor meer dan f 10.000.dan is dc gemeente gered. Dat was o.i. de meest gezonde opvatting. M. a. w.: laat den toestand maar blijven zooals hij is, dat is voorloopig het allerbeste. En zoo is 't! Wij zijn in de vaste overtuiging, dat de nieuwe primaire weg het verkeer, vooral in de richting van en naar 't Noord, in sterke mate zal ontlasten cn mocht dat in de toekomst eens blijken niet 't geval te zijn, welnu, demp dan desnoods een deel van de Loet, als men alles niet wil dempen. Dan zal het groote verkeerseuvel aan beide zijden van de Hee renstraat voldoende worden opgelost. En al mag het dan in enkeier oog nog niet ideaal zijn, dan heeft het toch «dit groote voordeel, dat deze oplossing veel goedkooper is, dan dempen cn aan- koopen van die dure perceelen beiden, terwijl bo vendien voor eenige jaren de groote uitgaaf van eenige duizenden wordt verschoven, als die dan later nog noodig blijken mocht. En dat zijn toch argu menten die voor Schagen van niet geringe bctcekenis zijn. De raadsleden hebben, zooals ons is verteld, thuis gekregen de a.s. nieuwe belastingregeling, die Scha gen er finantieel weer heelemaal bovenop zal bren gen. Laat de raadsleden die maar eens ernstig bestu- deeren en vooral niet vergeten, dat die regeling ge heel is gebaseerd op de tegenwoordige situatie en dat in geen enkel opzicht bij de verschillende be schouwingen rekening is gehouden met wat de toe komst biedt aan groote, heel groote uitgaven. En dat er dus al zeer weinig reden is tot jubel en fanfares. Integendeel, dat -zuinigheid en overleg streng geboden blijven. En mede om dit 'eit, maar niet minder omdat wij de uitgaaf voor den aankoop der beide perceelen des heeren Van Rijswijk absoluut ongemotiveerd vinden, omdat ,er geen voldoende verbetering mee wordt ver kregen, heeft het raadsbesluit van Zaterdagavond onze volle instemming. Tenminste als dit uitstel een volkomen afstel voor de toekomst in houdt. Laat ons dat hopen De Schat. In Zaandam is het een drukke boel! Daar wordt schatgegraafd en waargezegd. De heele club is aan het spitten en ze komen schoppen te kort. Als de berichten in de kranten waar zijn, dan moe ten ze al een aardig kuilje bij elkaar hebben. En ze hebben al wat gevonden ook, een tonneen geen honderdduizend gulden dat is de moeite niet waard, daar ga je je toch geen hartsverduistering voor scheppen. Neen, een ton hebben ze gevonden, een echte ton, zoo'n rond houten ding, met een plat onder- en bo venstuk, 'n beetje oud natuurlijk, maar dat was ge makkelijk. Ze hadden tenminste geen breekijzers noodig om het ding open te maken, cén schop erte gen en de ton lag uit elkaar. Wat zou U nu denken, als U serieus naar schatten ging graven, en U vond na veel zwoegens op respec- table diepte een ton. Ik weet zeker ,dat U zoudt zeg gen: Daar heb je 'm! De schat is er! 't Karwei is plat! Wij zijn binnen! Zou ik ook doen! Ik zou ook nog even eerbiedig mijn pet afnemen voor dien zeeroover, die 'm zoo netjes voor mij be waard had en dan tegen juffrouw Sylvia zeggen: Schei maar uit met waarzeggen, hij is 't er. Nou. zoo iets hebben ze in Zaandam natuurlijk ook gedaan en toen al die plechtigheden waren geschied, hebben ze een schop tegen die ton gegeven, gereed zich op de buit te werpen. Maar lauw, d'r zat nopjes in. Dat is natuurlijk een grapje van dien zeeroover geweest, die wou eens een gijntje uithalen en t' is jammer voor den man, dat hij het zelf niet meer heeft mogen beleven, want hij heeft ze d'r toch maar fijn tusschen gehad. Maar in Zaandam zijn ze ook nog zoo gek niet. Ze hebben netjes een gros versche schoppen gekocht en ze graven weer verder. En juffrouw Sylvia zegt weer waar. In 't Duitsch, want Hollandsch kent ze niet. Eerst hebben ze toen uit Duitschland nieuwe cen ten en nieuwe machines gehaald, want de Zaandam mers hadden hun centjes te lief om die zoo maar in den grond te steken. Ze willen wel graag alle maal grond hebben, maar dan aan het stuk en niet los. Zij denken, d'r kan wat uitkomen, d'r kan niets uitkomen, maar als er niks uitkomt, komen mijn centjes er ook niet meer uit. Maar even zoo vroolijk wordt er weer schatge graafd en waargezegd. Zij zijn nu al elf meter diep en nog steeds noppes. Dat wordt gevaarlijk. Want die lui houden vol. die graven maar door en stel je nou eens voor, dat ze zoolang doorgraven, dat ze aan den anderen kant van de aarde, ergens in Siberië er weer uitkomen. Dan zitten wij niet een gat in den aardbol en dat krijg je niet meer dicht ook, want wat je aan den eenen kant erin gooit, valt er aan den anderen kant weer uit. En dan gaan zij naar Duitschland terug en wij blij ven met dat gat zitten. Ik-vind het vreeselijk gevaar lijk. Juffrouw Sylvia met waarzeggen en de anderen met schatgraven, want als het verkeerd uitkomt, heeft ze nog gelogen ook. I die in hef warme jaar- I getijde zoo weldadig aandoet, heeft vaak I een verkoudheid ten I gevolge. Neemt dan lAspirin-Tabletten. eenigop de wereld Let op oranje band en Bayerkruii. Prijs 75 ets. Maandag?voRd vergaderde de afdeeling Wierin- gerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw, onder lei ding van den heer Daan Kaan. Aanwezig 10 leden. Bij de opening zegt voorzitter, maar niet in herha ling te zullen treden over de geringe opkomst zijn leedwezen uit te spreken. Gelukkig, aldus voorzitter, dat de belangen van den landbouw niet parallel gaan met de geringe belangstelling der afdeelingsvergade- ringen. De heer D. Sleutel leest de notulen voor, welke on veranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt voorzitter mede, dat de gemeenteverordening inzake verbod van ver bouw van voor wratziekte vatbare aardappelen vol gend jaar in werking treedt. In verband met het. werkplan van de proefvelden- commissie wordt medegedeeld, dat dit thans staat onder beheer van den Rijkslandbouwconsulent in sa menwerking met de Proefveldcommissie. Er komen in deze gemeente 7 proeven, nl. 3 voor bieten, 3 op wei land en een interprovinciaal grasland proefveld. De bedoeling van dit laatste is om over meerdere jaren de behoefte aan kali en fosforzuur na te gaan, dit in verband met een sterkere stikstofbemesting. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.m. een uitnoodiging van de afd. Schagen, die van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid een circu laire heeft ontvangen inzake werkeloosheid en ar beidsbemiddeling. Over die zaken zal te Schagen eene bijeenkomst worden gehouden. Besloten wordt, dat onze te benoemen afgevaardigde daarheen zal gaan. Dan wordt het Hoofdbestuur gelegenheid gegeven om deel te nemen aan een te houden excursie naai de Zuiderzeewerken. Verder zijn ingekomen circulai res over bestrijding mond- en klauwzeer, 't houden van boekhoudcursussen, enz. enz. De rekening van den penningmeester der Aan- koopvereeniging sloot met een saldo van f2124.22*1, dit was vorig jaar f 210.92^, alzoo een kleine voor uitgang. Het commissielid, de heer P. J. Visschet- adviseert tot goedkeuring en dechargeering. Onder dank voor 't richtig beheer wordt aldus besloten. In verband met het feit. dat er dit jaar weinig is omgegaan, wordt als vermoedelijke reden genoemd dat de vee houders veel eigen graan hebben vervoerd. Als afgevaardigde naar de dit jaar te houden ver gaderingen wordt gekozen de heer P. J. Visscher, ter wijl dc heeren K. Schenk Kz. en D. Kaan Nz. als plaatsvervangers worden gekozen. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief wordt inzake het pachtvraagstuk medegedeeld, dat het bestuur de vragenlijst heeft ingevuld. De con clusie uit de verschillende ingekomen antwoorden is wel, dat het groote meerendeel tegen inwilliging is. Bij de bespreking over punt 7 van den beschrij vingsbrief over den slechten toestand van den land bouw, zegt voorzitter, dat op eene gehouden vergade ring te Arasterdam over deze zaak reeds eenige wcnschen naar voren zijn gebracht, liet meerendeel dezer vergadering is van oordeel, geen goedkeuring te verleonen. aan steun voor bietenbouwers, hoewel men toch van oordeel is. dat men dan de conse quentie moet aanvaarden, wat betreft andere ar tikelen. Na nog eenige discussie over een en ander, wordt aan afgevaardigde geadviseerd, dat hij op de alge- meene vergadering rekening kan houden met het nier gesprokene. Door den heer P. Visser Az. wordt nog de wensch geuit, om aan te dringen dat de looncn hij Zuider zeewerken in overeenstemming worden gebracht met riie welke in de omliggende of aangrenzende gemeen ten worden betaald. Ook dit wordt, een nogal moei lijke kwestie gevonden, hoewel er veel voor te zeg gen is. Verder zegt de heer Visser, dat in verband met pogingen om de Alkmaarsche markt te veranderen, in dien zin. dat inplaats van contant, de daaropvol gende week wordt betaald, ook hierover in de af deeling Waard en Groet is gesproken. Spr. zou deze maatregel niet goedkeuren, wat ook door de verga dering wordt beaamd. Voorzitter meent, dat het misschien gewenscht is contact te zoeken met de raarktcommissie en dat ook vooral de afdeelingon in den omtrek paraat blijven. Bij de rondvraagt zegt de heer P. Visser, dat de polder waarschijnlijk geen grint voor de ingezeten ;n meer beschikbaar beeft en zou bet nu wenschelijk vinden, dat we via de Aankoopvereeniging konden bestellen, Uit de besprekingen blijkt, dat de polder wellicht genegen is om voor de ingezetenen een partij grint te laten komen. Is dit niet 't geval, dan kan de Aan koopvereeniging er wel voor zorgen. De heer K. Schenk vraagt in verband met den druk op de sociale wetten inlichtingen omtrent uitbetaling aan vaste arbeiders, die een ongeval hebben gehad. In de vergadering schijnt geen afdoend antwoord tc kunnen worden gegeven. Besloten wordt een vraag te stellen in een der Landbouwbladen. Met dank voor de opkomst en prettige besprekin gen, alsmede aan de peft? voor haar aanwezigheid, sluit de heer Kaan de bijeenkomst. LANGEND IJ K BROEK OT LANGENDIJK. Vergadering der tuinbouwvereeniging ..De Groenten- cultuur", op Maandag 39 Mei 1930, 's avonds half acht, ten lokale van Vijzelaar. Voorzitter H. Glas opent de vergadering, memoree- rende eerstens de slechte finanticele uitkomst in 'net tuinbouwbedrijf en de moeilijkheden welke daarnavst nog zijn betreffende de zucht naar gelijkheid aangaande het langzaam aan invoeren van den zoogenaamden nieuwen tijd en de invoering van het zevende leerjaar, hetwelk zün practische bezwaren meebrengt voor d ?n tuinbouw. Spr. hoopt dat. daar er toch al zooveel over land- en tuinbouw wordt geschreven over hulp aan de zo bedrijfstakken in dezen benarden tijd. de zoo drukken de regelingen van verplichte zevende leerjaar en nieuwe tijd weggenomen worden. Na lezing en goedkeuring der notulen kwam aan do orde punt 3 der agenda, wijziging van de sorteering der aardappelen. Voorgesteld werd de eerste dagen van den oogst de maat voor drielingen van 2833 m.M. en groote boven 33 m.M. Nadien, wanneer dè aardappelen ecnigszlns vol groeid zijn, zullen de volgende gelden in overleg met den handel en bestuur Prov. Commissie der velingen in Noord-Holland: Voor geelvlekklge drielingen van 28—3? m.M.: voor geelvlekkige middelgrootte van 3655 mM.; voor gee!- vlekkige groote boven 50 m.M.: voor witvleezige groote boven 40 m.M. En op nader te bepalen tijdstip boven 45 mM. In verband hiermede was door Groentenculluur een schrijven gericht aan den secretaris der Prov. Comm. met de vraag wat of verstaan werd, onder eenlgszins volgroeid en wat verstaan moet worden onder de woor den „de eerste dagen". De heer W. Slot vraagt of van wege het bestuur geen prae-advies gegeven wordt. Geantwoord werd van niet* Burgemeester Slot, voorzitter der Prov. Comm. geeft hierna een uiteenzetting van de resultaten der vergade ring met de handelaren, aangaandeeen betere sortie- ring, waarop ten koste van strijd en moeite het voorstel geboren is, zooals het nu is. De handel wcnschte al da delijk te beginnen met een minimummaat van 30 m maar was door spr. teruggebracht op 28, ook wat betreft de latere begindatum. Wanneer zulks dadelijk bij het begin der campagne ingesteld werd, zou dat funest wer ken, daar dan de campagne verlaat werd en hieraan zijn teveel andere factoren verbonden, zooals natcllng en andere, al zou er door het latere rooien meer geld voor terecht komen. Wat betreft een term te vinden voor volgroeidheid is niet gemakkelijk, daar we van het groeien niets weten, te bepalen; het eene jaar zegt het andere niet. Evenzoo wat betreft de meerdere werkzaamheid, welke er aan verbonden is; spr. kan zien best indenken dat er niet veel animo voor bestaat, maar men moet ook den an deren kant bezien. Wanneer door vooraanstaande koop lieden medegedeeld wordt, dat we niet een sorteering hebben, zooals hij wezen moet, dan hebben we rekening te houden met dat oordeel, daar we hoe langer hoe meer in de verdrukking komen met onze producten en met deze voorgestelde sorteering is het product beter voor het buitenland. De heer S. de Graaf zegt. dat de handel vraagt om do sorteering. Hij zou gaarne zien dat men deze sorteering zelf ter hand nam. Burgemeester Slot zegt, dat zulks in zeker opzicht juist is, maar vindt het voor de kooplieden te duur en daarbij kunnen ze het niet zoo doen als de bouwer. En wat betreft het zelf doen. zal zulks toch op ons terug komen wat betreft de kosten. Aan den heer Slot werd gevruagd of door de Handel nog gezegd is of de maat tot 45 nog door hen gebruikt kan worden, daar deze in den regel gekocht worden voor koevoer. Bedoeld werd hier in hoofdzaak wilde Duc. De heer A. Slot APz.. vraagt of het voorstel aangeno men moet worden, zoo het er ligt, of kan er nog over gesproken worden, dat er verandering in gebracht wordt anders heeft het geen nut. Spr. zou gaarne zien dat ten opzichte van enkele dagen, zulks verandert werd in en kele weken. Voorzitter deelt mede dat het voorstel is te beschou wen als uiterste grens. De heer C. Slot vindt het altijd een beetje eigenaardig wanneer zulke voorstellen van den Handel komen. Want de practijk leert dat gezien de uitvoering van het U.C.B merk de regeering moest ingrijpen. Het product moet op de veiling aan het merk voldoen, maar komt men in :!a polders, dan gaat het als met de witte kool voor Ame rika, het deugt nergens voor. Voorzitter merkt op, dat do andere kant een deel van de consumptiestrijd is. Wanneer de handel daar 20 cent goedkooper kan, dan doet zc het.. Verder vraagt de heer C. Slot of de geheele handel dc ze sortcering wil, daar het toch een groot verschil is, voor welk land ze bestemd zijn. De heer C. Wit Is van meening, dat de handel eerst maar eens f 1 meer moet geven, dan komt de sorteering vanzelf wel. Als voorbeeld haalt spr. de 2e soort bloem kool aan, welke de handel ook goed zou betalen, maar tenslotte er ons mee liet zitten. Den heer W. Balder verbaast het wat door C. Slot aangaande de gedragingen van den handel en wat er door den burgemeester is gezegd. Het voorstel houdt in een compromis tusschen den handel en Prov. Coimnissi» Verder heeft het cr gespannen om tot een oplossing tr geraken. Evenzoo met de vastlegging der volgroeid*

Schager Courant | 1930 | | pagina 1