Raad Wieringerwaard. Marktberichten. De groole brand te Bergen. Predikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. Revolverbandieten. Brutale inbraak te Haarlem. BILLY BOO. p.ert door Han Hoogewoud; 6.457.15 Literaire Lezing door Mevr. Hendriks Kuypers-van Oordt; 7.157.45 Gra- mcrêoonplaten, 7.458.00 Politieberichten, 8.0011.00 Spreker: J. M. Krijger, Lid van de 2e Kamer der Sta- ten-Generaal. Onderwerp: „De geschriften van Mr. Groen van Prinsterer" (II). Concert door het Utrechtsch Christelijk Mannenkoor o.l.v. Piet Hespe; pl.m. 10.00 Persberichten van Vaz Dias te Amsterdam. Amerikanismen. In het tijdschrift „Der Deutsche Weg" is onlangs een reeks van Typeerende Amerikanismen opgesomd. Daar was allereerst iemand in Chicago, die 40 rauwe eieren in 79 seconden opslorpte. Verder werd er een kuswedstrijd uitgeschreven, waarbij een koristje het record behaalde, omdat haar hart bij het kussen 15 maal sneller sloeg, dan dat van haar mededingsters. Om het peil der dienstboden op te voeren, werd in Los Angeles een veegwedstrijd uitgeschreven. Een 17- jarige dienstbode werd veegkampioene. Zij maakte in 58 seconden een 58 meter langen en 3 meter vloer schoon. In Philadelphia werd een acht-jarige jongen tot knik- kerkampioen uitgeroepen. Een neger in Boston verslond in één uur 8 dozijn oesters; een Breslauer, ook in één uur, 47 pannekoe ken. De ziekte is, naar men weet, ook al naar Europa over geslagen. Zoo beleefde men in Weenen, dat iemand zich verdienstelijk maakte voor de menschheld door vijf uur en 17 minuten lang aan één sigaar te rooken. En een Brusselaar schreef op én briefkaart 17.000 woorden, waardoor hij het wereldrecord met 6000 woorden klop te. Over de schoonheidswedstrijden zullen we maar niet veel meer zeggen; daarover is al lang genoeg papier vuil gemaakt. Maar om nog eens even naar Amerika terug te keeren. Er wordt nu ook een wedstrijd uitgeschreven om den titel „kampioen der Amerlkaansche literatuur". In oen amphitheater worden tien uitverkorenen neerge zet met een pak papier, een schrijfmachine en een kort scenario. Twee nachten en drie dagen krijgen de ad- spirantkampioenen, om een minimum van 100 pagina's, elk van 300 woorden, bij elkaar te tikken. Een manager voorziet hen onderhand van voedsel. De kunst wordt ook nog op andere manieren be vorderd. In een stad in het Noorden der Vereenigde Staten heeft men een conservatorium voor... zangvo gels. Men krijgt daar dus vinken en kanariepietjes met diploma, die wetenschappelijk zingen. In New-York werd een saxophoon gemaakt van een kleine 8 meter lang. welke door zeven personen tegelijk moet bespeeld worden. Op een liefdadigheidsconcert liet men tegelijkertijd spelen op de kleinste viool van de wereld, welke maar vier duim groot is. De adoratie der buitennissigheid werd ook uitgebuit voor de Methodistische godsdlenstprediking. Een in Dakota rondreizende predikant nam een gorilla mee op den kansel, om zijn denkbeelden aangaande het Dar winisme te demonstreeren. In New-York zette een do minee een kunstmatigen mensch naast zich op den preekstoel, om zijn gedachten over de schepping kracht bij te zetten. Weer ergens anders gaat een pre dikant in oen doodkist liggen, telkens als hij over den dood predikt. Dinsdagavond 6 uur werden we vanaf 't gemeentehuis opgebeld, met de mededeeling dat er Raadsvergadering was. Toen we ten Raadhuize kwamen, vernamen we dat vooraf reeds comité-vergadering was gehouden Inzake verbouw openbare school. Na opening zegt voorzitter in verband met 't late uur het lezen der notulen liever uit te stellen. Medegedeeld wordt .dat de heer J. Schenk Kz. zijne benoeming als armvoogd heeft aangenomen en dat is ingekomen een verslag van de Handelswlnterschool te Schagen, over 't jaar 19281929. Verder is ingekomen een circulaire van Ged. Staten en van 't comité ter bestrijding van de ziekte onder de iepenboomen. Er is berekend dat 't jaarlijks onderzoek gedurende 5 jaar ongeveer f 10000 zal kosten. Een bij drage wordt verzocht, berekend over f 25 per 25000 in woners. Voorzitter vindt 't voor onze gemeente ook van groot belang, redenen waarom B. en W. een dergelijk onder zoek zeer toejuichen, en aan den Raad voorstellen ge durende 5 jaar een bedrag van f 5 te verleenen. De heer P. Visser Az. heeft geen bezwaar tegen 't bedrag, doch zou 't toejuichen wanneer er bij vermeld werd. dat we 't gewenscht vonden dat het geheel door 't Ryk werd betaald. Het ligt geheel op den weg van *t Rijk. Voorziter zegt dat we lit kunnen beschouwen als een amendement. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van Ged. Staten is ontvangen het besluit betreffende vaststelling der bedragen die zijn vastgesteld inzake de financlcele verhouding van Rijk en Gemeente. Voorzitter zegt dat eenige rectificatie is aangebracht in onze opgave, dit zijn evenwel dingen van weinig be lang. Over 't algemeen kunnen B. en W. zich wel ver eenigen met 't inzicht van Ged. Staten en stellen voor niet in beroep te gaan. Aldus besloten. Van den heer A. v. Zoonen is een verzoek Ingekomen om een bijdrage van f 300 als vergoeding voor 't opha len van vuilnis. Dit verzoek is pas heden ingekomen en wordt in handen gesteld van B. en W. voor nader on derzoek. Hiermede zijn we genaderd tot het hoofdpunt, n.1. verbouw openbare school. Voorzitter zegt, dat deze zaak in een vorige vergadering ook reeds Is besproken, mede in verband met do rekening van een gymnastieklokaal door den heer en mevrouw Jb. Kaan. Het Is bijzonder te betreuren dat mevrouw Kaan de tot instandkoming niet heeft mogen beleven. De heer Kaan handhaaft evenwel zijn aanbod, ook al komen de kosten boven 't geraamde bedrag. De heeren zijn in comité zeer uitvoerig toegelicht door den heer Saai, architect te Alkmaar. Uitvoerig wordt nu nog door den voorzitter toegelicht hoe 't zal worden. Men krijgt de geheele uitbreiding der gangen. De hoofdingang komt in den voorgevel. Het oude gymnastieklokaal wordt gedeeltelijk ingericht voor gang en een lokaal voor 48 leerlingen, wat ook voor andero doeleinden gebruikt kan worden. Men krijgt achter een gang met closets en W.C.'s, verder een lui fel voor 40 fietsen en oen kelder, waarin centrale ver warming voor alle lokalen en voor de woning van het hoofd der school. Met deze zal nog een overeenkomst worden aangegaan. De kosten van exploitatie zullen naar berekening niet hooger worden dan de tegenwoor dige. De voormuur blijft bestaan, terwijl alle ramen worden vervangen door nieuwe. De muren worden be pleisterd en waar noodig 't dak hersteld. De begrooting is in comijé medegedeeld en het is misschien beter dit bedrag momenteel nog niet mee te deelen. Wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, ligt het in de bedoeling de kosten te dek ken door nader tc bepalen geldleening. Ook wordt nog medegedeeld, dat de sloot naast de school za! worden gedempt. Het terrein dat beschikbaar komt, te beleggen met tegels, zoodat dan verkregen wordt een zeer goed geheel en we kunnen wel zeggen: een moderne school. Bovendien is 't wel gewenscht de beschikbaarhouding van 't 5e lokaal met 't oog op het eventueel grooter wordend getal leerlingen. B. en W. stellen voor dien verbouw uit te voeren, zooals deze op de teekening voor ons ligt en te accepteeren het zoo mooie aanbod van den heer Kaan. De heer C. Blaauboer doet zich kennen als tegen stander en zegt dat we dan zullen krygen een moderne school, doch is dat nu wel zoo noodig? Licht en lucht is in deze school meer dan voldoende. De eischen wor den al hooger gesteld. B. en W. hebben den architect Saai er bij gehaald, die natuurlijk met een mooie tee kening komt Ik meen, dat B. en W. met onze leer krachten altyd goed tevreden waren. Het wordt al met al een groot bedrag, wat voor een kleine gemeente als de onze een groot bezwaar is. Ik kan er dan ook niet in meegaan. Wethouder Koster zegt, dat eenige jaren geleden reeds een opmerking is gemaakt door den schoolopzie ner, dat de school niet meer voldeed aan de eischen. B. en W. stonden er toen sceptisch tegenover, doch bij elk herhaald bezoek werd er steeds meer en meer op aangedrongen. Toen eindelijk B. en W. eens rond gin gen zien bij andere scholen, waren we 't meer en meer met den schoolopziener eens. Ons voorstel komt nu meer aan zijn wensch tegemoet en we zuilen hiermede voorkomen het bouwer} van een nieuwe school, wat tenslotte nog wel een besparing kan zijn. In verband met de afkeuring van den tegenwoordigen gang, is het nu de juiste tijd. Den heer Visser is het net gegaan als de heer Koster zegt. Nu we dat mooie aanbod van den heer Kaan hebben en we de teekening hebben gezien en de toe lichting gehoord, kan ik volkomen met het voorstel meegaan. Ook de heer Speets doet zich kennen als voorstander We waren in de noodzakelijkheid gebracht tot eenigen verbouw en daaraan ontkomt men toch niet. De uit voerige toelichting in comité en de schenking door den heer Kaan hebben mij er ook toegebracht om over de betrekkelijk hooge som heen te stappen. We krijgen een mooi geheel. Voorzitter zegt nog, dat we indertijd van de com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs een wenk hebben gekregen tot stichting van een nieuwe school. We zijn er toen niet toe overgegaan. Langzamerhand kwamen we tot het inzicht dat we toch iets moesten doen. Wanneer we andere scholen bezien, komen we wel ten achter. Het zal strekken ln 't belang van het onderwijs, dus ook voor de kinderen. Wanneer we in aanmerking nemen het buitengewoon mooie aanbod van den heer Kaan en ook dat onze gemeente er niet slecht voor staat (er is een reserve van pl.m. f 5000 en op de boerenleenbank hebben we f 28000) mag men ge rust aannemen, dat de belastingdruk niet zoo zeer zal verzwaren. Wethouder Sleutel was 't ook eerst met den heer Blaauboer eens, doch nu we de aanbieding van den heer Kaan hebben en de teekening gezien hebben, meen ik dat we het bedrag wat we meer moeten besteden, wel kunnen rechtvaardigen. Het voorstel in steming gebracht wordt met een stem tegen, die van den heer Blaauboer, aangenomen. Voorzitter wil hopen, dat de ingezetenen in de toe komst zeer Ingenomen zullen zijp met dit besluit Bij zonder erkentelijk ben ik den heer Kaan voor wat hij doet in het belang der gemeente; niet alleen wat be treft de Gymnastiekvereniging, doch de heer Kaan heeft hierbij ook terdege het belang van het onderwijs en van de kinderèn op het oog. Hierna volgt sluiting. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Mei. Deensche witte kool f 1.502.60, uien f 0.901.50, to maten A f 58—59.30. B f 53.90—55, C f 40—50. CC f 25 30.20, wortelen f 5.105.50, Bloemkool I f 14.90. Aanvoer: 14000 Kg. Deensche witte kool, 800 Kg. uien, 1300 Kg. tomaten, 100 bos wortelen, 14 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 20 Mei. Roode kool le kw. .f 3.60, witte kool le kw. f 2.10 3.40, uien f 0.60, grove uien f 0.40 per 100 Kg. Aanvoer: 500 Kg. roode kool, 10400 Kg. witte kool, 325 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE. 20 Mei. BI. aardappelen f 2.10, bravo's f 0.901.30, uien f 1.10 1.30, drielingen f 0.30, grove f 1.101.20, peen f 0.40 1.10, peen kleine f 0.100.30, roode kool f 1.807.60, gele kool f 4.509, Deensche witte kool f 24.10, per 100 Kg., boswortelen f 7.60 per 100 bos. Aanvoer: 2200 Kg. aardappelen, 4800 Kg. uien, 8800 Kg. peen, 31200 Kg. roode kool, 5000 Kg. gele kool, 111800 Kg. Deensche witte kool, 38 bos wortelen. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. PURMEREND. 20 Mei. Aanvoer 208536 eendeieren f 4.504.60. 155540 kip- eieren, 70—80 Kg. f 6—7, 65—66 Kg. f 5.50-5.00, 63—64 Kg. f 5.20—5.50, 60—62 Kg. f 5—5.30, 58—59 Kg. f 4.80 —5.10, 56—57 Kg. f 4.60—4.90, 53—55 Kg. f 4.40—4.70, 50 —52 Kg. f 4—4.30. Oude kippen f 1.502.50, oude hanen f 11.75, jonge hanen f 0.801.60 per stuk. PURMEREND, 20 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 19 stapels fabrlekskaas f 39, 20 stapéls boeren kaas f 40. 2 stapels commissiekaas f 42, 2 st. Goudsche kaas f 36.50, in totaal 43 stapels, wegende 42000 Kg. kaas handel goed; 2271 Kg. boter f 1.60—1.75 per Kg. Vee. 604 stuks runderen, w.o. 180 vette f 0.901.15, per Kg., 414 stuks melk- en gelde koeien f 240400, 10 stie ren, handel stug, 41 paarden f 100—230, handel matig, 74 stuks vette kalveren f 130150, 484 stuks nuchtere kalveren, slacht f 1035, fok f 1831, handel matig, 443 stuks vette varkens, voor de zoutery f 0.680.72, per Kg., voor de slacht f 0.680.71 per Kg., handel vlug, 338 magere varkens f 2056. handel matig, 299 biggen f 2433, handel vlug, 463 schapen f 3445, 931 lamme ren f 1827, handel stug, 51 bokken, kipeieren f 4.25 5.25, eendeieren f 4.40, piepkuikens f 0.152.50. Eierveiling. 41106 stuks kipeieren, a f 4.805.60, 735 stuks kipeieren b f 4.504.70, 20766 stuks eendeieren f 4.50—4.60. AMSTERDAM. 20 Mei. Zeeuwsche bonten f 2—3, blauwen f 2.50—2.90, id. bra vo's f 1.20—1.80, id. roodstar f 1.25—1.50, id. blauwe po ters f 0.500.80, ld. bonte poters f 0.500.80, id. Beve landers f 1.101.20. IJpolder eigenheimers f 1.101.20, ld. bravo's f 1.20—1.80, ld. Bevelanders f 1.10—1.20, An- dtjker blauwen f 1.80—2, id. bonten f 1.802, Anna Pau- lowna zand f 1.10—1.25, id roodstar f 1.25—1.50. Hille- gommer zandaardappelen f 1.101.25, Tesselsche roode f 1251.50, per H.L., winter malta f 68, zomer malta f 18—19, per 100 g.. Friesceh roodbonten f 1.50—1.20, per H.L. Bijzonderheden over deze ernstige ramp. Bergen, in Noorwegen, de zoo mooi gelegen stad, die schier berucht is om de vele groote branden die er in den loop der tijden woedden, is. nadat in 14 jaar geen brand van grooten omvang er heeft plaats gehad. Vrij dag weer eens door het vuur geteisterd. Weliswaar werd nu niet een groot deel van de stad in de asch gelegd, maar het resultaat is tooh, dat ruim duizend menschen dakloos zijn geworden. De brand ontstond 's middags omstreeks half drie, aldus schrijft men uit Stockholm aan de N.R.Ct., in een bergplaats voor netten, vaten. enz. aan den havenkant. Hoe weet men niet. Maar in weinige oogenblikken sloe gen de vlammen uit het dak, een belendende loods, waar in stroo, teer. brandhout en kolen waren opgeslagen. vatte spoedig vlam. Een beambte van het havenwezen, die den brand ontdekte, alarmeerde de brandweer en toen deze arriveerde, stonden reeds enkele houten lood sen in lichtelaaie. De wind woei pal uit het Westen over de fjord, strooide een regen van vonken over de per- ceelen in den omtrek, en hoe de brandweer, geholpen door vele vrijwilligers, ook werkte, het vuur breidde zich meer en meer uit, nu ook tot woonhuizen. Een heele rij loodsen aan de Noorder Nöstetskade werd binnen een uur totaal verwoest In de Nöstetsgatan, waar de hou ten huizen, meest van één of twee verdiepingen, dicht opeengebouwd staan, sloegen de vlammen over van huis naar huis. Er ontstond een paniek onder de bewoners, die trachtten uit hun huizen te redden wat er nog te redden viel en die de brandweermannen buitengewoon In den weg liepen. En ook de hitte bemoeilijkte het blus- schingswerk. De brandweer was met de drie groote stoomspuiten ter plaatse en groote massa's water wer den in de brandende huizen gespoten, doch desondanks woedde het vuur voort en de vonken veroorzaakten tel kens op andere plaatsen opnieuw brand. Zoo ontstond brand in het op 500 meter afstand gelegen Missionsho- tel en in huizen die 200 meter van den brand lagen, doch daar het hotel en de huizen van steen waren en men overal vrijwillig brandwachts had geplaatst kon hier het vuur spoedig gedoofd worden. Bijna alle inwoners van Bergen kwamen naar den brand kijken, politie en militairen hielden hen op be hoorlijken afstand. In de bedreigde kwartieren, waar voortdurend vonken neervielen en de dichte rook het onmogelijk maakte om goed te kunnen zien of het er gens reeds brandde, ontstonden telkens conflicten tus- schen de bewoners en de brandweer. Velen sleepten al hun hebben en houden naar andere deelen der stad, waar meubels en huisraad op straat bleef liggen. De brand weer had al haar materiaal in gebruik, ook slangen van gemeentereiniging en andere gemeentediensten. Men trachtte den brand in zijn voortgang te stuiten en te gen 5 uur slaagde inen hier vrijwel in. De wind was naar het Zuiden omgeloopen en in kracht toegenomen, men vreesde nog uitbreiding van den brand, doch om streeks half zes namen de vlammen af en was het groot ste gevaar geweken. Den géheelen nacht moest men echter doorgaan met het blusschingswerk en de opper- brandmeester verklaarde dat het waarschijnlijk een week zal duren, voor men overal het vuur heeft ge doofd. Ongeveer 50^woningen en evenveel loodsen zijn door den brand geheel verwoest. Het aantal huizen dat brand- of waterschade heeft is vrij groot. Men rekent, dat 150 a 200 gezinnen, tezamen ruim 1000 personen dakloos zijn geworden. Zij zijn ondergebracht in hotels, lokalen, scholen, kerken en verschillende bij kennissen of familie leden. De brandweer heeft 12.000 a 15.000 M. slang ge bruikt en heeft direct naar Ooslo getelegrafeerd om nieuwe slangen. Verschillende door den brand vernielde huizen waren niet verzekerd, men schat ongeveer de helft. Niemand is gewond of omgekomen, wat voor een groot deel te danken is aan het feit, dat de brand over dag uitbrak. Sedert vorige branden is een groot aantal huizen te Bergen reeds van steen gebouwd. In de havenwijken vindt men echter nog vrij veel houten huizen, daar, gelijk overal in Scandinavië, het bouwen met hout be langrijk goedkooper is dan met st.een. DONDERDAG 22 MEI 1930. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst Duitsche inbrekers op een boerderij te Hoensbroek. Op de hoeve Lolbroek te Hoensbroek is Zondag nacht ingebroken. De eigenaar, de landbouwer Hoe- nen, werd door gestommel wakker. Hij welkte zijn huisgenooten en ging daarop naar het woonvertrek. Hier trof hij twee gemaskerde personen aan, die handschoenen droegen en onder den uitroep: „Je geld of je leven" op hem toetraden. H. bedacht zich echter geen oogenblik maar gooide een blocmenvaas in de richting van de bandieten. Een van heen werd daar door aan het hoofd getroffen en buiten gevecht ge steld. De andere bandiet richtte nu zijn revolver op de intusschcn toegeschoten huisgenooten en trof een zoon van II. aan het hoofd. Een schoondochter, die had kans gezien, naar huiten te komen, kwam op dat moment met hulp terug, waarop de bandieten zich uit de voeten maakten. Maandagmorgen begaf de vrouw van den landbou wer zich per auto naar Aken en zag onder Richterich twee jonge kerels, die daags tevoren aan de hoeve om een aalmoes hadden gevraagd. Daar een van hen aan het hoofd was gewond, meende zij in hen de daders van den overval te mogen zien. Zij waarschuwde daarom de politie, die beiden aan hield en naar Aken overbracht. De aangehoudenen zijn Duitschers. Speenhcff teleurgesteld. Onze bard bolft niet te Bandoeng. Hij had, aldus de Nw. Soerabaya Crt., een contract afgesloten met den Bandoengschen bioscoopexploitant, den lieer Busé, en zou vorige maand eiken avond optreden in de Concordia- bioscoop aldaar. De eerste avonden liep het goed, doch de loop hield op en ten slotte waren beide partijen blij de, dat de afscheidsvoorstelling een einde maakte aan de overeenkomst, welke voor beide partijen, niet dat voordeel bleek te hebben opgebracht, wat er van ver wacht was. Speenhoff moet van het Bandoengsche pu bliek een minder aangenamen indruk hebben gekregen. Tot overmaat van ongeluk, zullen we maar zeggen, kwam het bestuur van de stadstuin op de gedachte, onzen bard een eereavond op 17 April j.1. aan te bieden, waarvan de opbrengst hem schadeloos zou moeten stellen voor do teleurstelling van het contract Busé. Goed, zegt de heer Busé, maar dan ook de f 500 boete betalen voor het optreden in die maand ergens anders dan in de Concor- dia-bioscoop. Wij hebben beide schade geleden, dus moe ten wij een meevallertje ook samen deelen. De heer Speeenhoff is 't er niet mee eens, de Stadstuin ook niet en zoo ziet men met belangstelling uit naar een oplos sing. AUTO BIJ DEN DIJK NEER. Een inzittende de slagader doorgesneden. Maandag reed een auto, komende uit de richting Zwolle en bestuurd door den hoer T. de Vries te Zwartsluis, over den Ilasselterdijk. Door den regen was de voorruit der auto dusdanig beslagen, dat de heer De Vries geen voldoende zicht had. Eerst op het laatste oogenblik bemerkte hij daardoor een auto, komende uit Hasselt. H. week uit, kwam met de auto op den berm in een gat, waardoor de auto omsloeg en den dijk afging. De bestuurder kwam er zonder letsel af, maar een jongere zuster werd rloor de glas scherven zoodanig geraakt, dat een slagader werd doorgesneden. Zij werd naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht. D GEMEENTE ALS PAEDAGOGE. Ter bevordering van den spaarzin. Teneinde den spaarzin te bevorderen, hebben alle kinderen, die 1 Mei op de openbare en bijzondere scholen te Doetinchem zijn toegelaten, een spaar bankboekje met inlage van 1 gulden op de gemeen telijke spaarbank ontvangen, terwijl de schoolkinde ren, die reeds een boekje op de spaarbank hebben, hun tegoed met 1 gulden verhoogd zagen. EEN HOTELRAT? In een hotel in Den Haag is dezer dagen een heer, die geregeld daar logeert, bestolen. T<jen hij 's och tends opstond, miste hij uit dc lade van een nacht kastje 2600 Belgische francs en 90 gulden, benevens een sigarettenkoker. De logeergast had zijn kamer deur ,'s avonds niet op slot gedaan. Ook bemerkte hij, dat zijn koffers waren nagesnuffeld, waarin zich echter niets van waarde bevond. De sigarettenkoker is later teruggevonden op het Bezuidenhout. Vermoe delijk heeft men hier met een hotelrat te doen. TERUG UIT CANADA. Oneerlijk kantoorbediende aangehouden. In October van het vorige jflar verdween plotseling uit de gemeente Sneek de bankbediende B.. die later bleek f2500 verduisterd te hebben. Het. door de po litie ingestelde onderzoek in samenwerking met Scot- land Yard te Londen wees uit, dat hij naar Canada was gevlucht. Maandagavond keerde hij echter via Engeland weer naar ons land terug. Hij werd te Rotterdam door een hoofdagent van politie uit Sneek, bijgestaan door de Rotterdamsche recherche, opgewacht en aangehou den. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De brandkast leeggeplunderd. Onge veer f 7000 buitgemaakt. Gisternacht is ingebroken in de kantoren van de coöperatie De. Eendracht aan het Donkere Spaarne te Haarlem. Uit een brandkast is een bedrag van onge veer f7000 gestolen. Vermoedelijk hebben de inbre kers zich overdag laten insluiten. Zij moeten zich hebben verborgen in een der lokalen, misschien wel in een ongebruikten bakkerswagen of tusschen zak ken meel en kisten. Beschermd door het nachtelijke duister hebben zij zich met loopers tot de kantoren tocgnng verschaft. Daarna hebben zij de brandkast op hoogst vakkun dige wijze, door het slot uit te horen, geopend. In hun haast hebben zij vergeten, zich een bak met zilver geld, die onder hun bereik stond, toe te eigenen. Wel hebben zij een anderen bak met zilver meege- Billy was van plan zooveel mogelijk leven te ma ken op Leanders luit, zoodat de agent terug zou komen om te zeggen dat zy stil moesten zijn. En waarlijk, daar kwam de agent. „Wil je wel eens gauw stil zijn," beval hij. terwijl hij met zijn sleutelbos op dc celdeur sloeg. Als je binnenkomt zullen we stil zijn." gilde Billy brutaal, terwijl hij klaar stond om zijn amulet te pakken. En de agent kwam, met een vuurrood hoofd van woede. „Himpy-ha-ha," fluisterde Billy, terwijl hij zijn amulet wreef. „Laat de agent assieblieft doen wat wy willen," en dadelijk daarop keek de agent niet zoo boos meer en werd buitengewoon vriendelijk. „Nu." zeide Billy. „moeten we ook den inspec teur hier halen, dus laten we allemaal zingen en schreeuwen, zoo hard als we kunnen en dan zal de Inspecteur komen om te zien, wat er aan de hand is. En dus begon Leander een ander liedje en zij zongen uit volle borst mee, ook de agent, die alles deed wat ze wilden. En toen de inspecteur verscheen, wreef Billy zijn amulet weer en ook de inspecteur werd in de cel gelokt. Toen nam hij het prinsesje bij de hand en zeide de anderen, hem te volgen. Hij holde de gang over, door het politiebuerau en de straat op. „Kom jongens," schreeuwde hij, „laten we onze auto weer opzoeken, en dan zullen we spoedig uit die nare stad en weer vrij zijn. Maar toen zij in de straat kwamen, waar zij de auto hadden laten staan, was deze verdwenen. Wat zullen ze nu doen?

Schager Courant | 1930 | | pagina 6