De Wervelwind. Uit onze omgeving. OUDE N1ED0RP S C H 0 0 R L. LANGEND IJ K De vliegtocht van Amy Johnson. Groote pakhuisbrand te Londen. Bendemoorden te Brooklp. Het noodweer in Noord-Italië. Een monsterproces. Berlijn's burgemeester ontslagen. De droevige gebeurtenissen te Lubsck. nomen en daarna de brandkast weer op slot gedaan, maar zij moeten vervolgens in hun werk zijn ge stoord, of de zaak niet al te zeer hebben vertrouwd. Om 3uur heeft een nachtwaker nog zijn ronde gedaan en niets verdachts bespeurd. De recherche heeft vingerafdrukken genomen. DE HOOFDDIRECTEUR DER GEMEENTE-GASFA BRIEKEN TE AMSTERDAM. Geen reden tot een strafvervolging. Thans wordt vernomen, dat het gerechtelijk voor onderzoek, ingesteld naar geuite beschuldigingen te gen den hoofddirecteur der gemeente-gasfabrieken, dr. L. J. Terneden, te Amsterdam, ertoe heeft geleid dat enkele dagen geleden de officier van justitie, na bcstudeering van het lijvig dossier, tot de conclusie is gekomen, dat geen termen aanwezig zijn. om een strafvervolging tegen genoemden hoofd-directeur in te stellen. Auto-ongeval. Dinsdagmiddag reed de heer A. P., reiziger van den heer Van Herwerden van Nieuwe Niedorp, met een tweepersoons „Citroen" door de kom van het dorp. Terwijl hij een jongentje, een zoon van W. Woud van Terdiek, voorbij wilde rijden, liep deze jongen plotseling dwars over den weg voor de auto. De heer S. stopte onmiddellijk, doch kon niet voor komen dat de jongen werd aangereden. Dr. Maats die spoedig ter plaatse was, constateerde een lichte hersonsschudding bij het ventje. De heer S. heeft niet de minste schuld van het ongeluk. In deze Meidagen, nu 't groen nog zoo heerlijk jong en frisch is en niet zijn vele kleurschakeeringen een prachtig schouwspel te zien geeft, juist nu is 't de moeite overwaard Schoorl eens te bezoeken. De natuur is hier nog ongerept en vooral de wan delaar, die in 't duingebied doordringt zal zijn hart kunnen ophalen en steeds weer in bewondering staan voor de prachtige kleurschakeeringen die 't land schap te zien geeft. Alles staat in vollen feestdos, elke boom doet z n best klaar te zijn voor het feest van de Mei, terwijl de vogels, de nachtegaal niet 't minst, aan alles kleur en leven geven. Nu is het een genot hier te vertoeven en te verwon deren is het niet dat de talrijke pensions hun beste beentje voorzetten hun huis zoo goed mogelijk in or de te maken. Alles en iedereen is klaar de vreemdeling te ont vangen en, daarvan zijn we overtuigd, hun 't hier zoo aangenaam mogelijk te maken, opdat hun verblijf alhier een zoo gunstigen indruk geeft, dat ze nog eens ons mooi dorp komen bezoeken. We hopen uwe lezers af en toe op de hoogte te houden van de ge beurtenissen hier en uwe belangstelling voor deze streek, zoo noodig, op te wekken. NOORDSCHARWOFDE. Dinsdagmiddag half drie had de Algemeene Verga dering van Aandeelhouders der N.V. Spoorlijn Noord- scharwoude-Station-Dorp plaats in het café „Spoor- zicht. De Voorziter, de heer G. Barten, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkomen. De belangstel ling is, als altijd, niet groot, zoodat de zaken door een klein aantal leden moeten worden afgehandeld. Voor zitter spreekt den wensch uit, dat het een geanimeerde vergadering mag zijn en dat de belangen der N.V. cn van de houwers goed mogen worden behartigd. Spr. heet ook den vertegenwoordiger van de pers hartelijk welkom. Hierna worden de notulen van de vorige algemeene vergadering voorgelezen door den secretaris, den heer A. Vroegop, welke onder dankzegging aan den samen steller onveranderd worden goedgekeurd. Voorziter deelt mede. dat bericht van verhindering is ingekomen van het bestuurslid Andr. Dekker. Tevens deelt voozitter mee, dat over de uitbreiding van het terrein is geconfereerd te Utrecht met den Noordermarktbond en de Nederlandsche Spoorwegen, doch het stuit bij de N. S. op onwil, men zal het ln gedachten houden. Wij kregen den Indruk, dat zij mee- nen, dat er voor hen niet veel voordeel bij is te beha len. Er zal zoo mogelijk iets worden gedaan om den toestand te verbeteren. De heer J. Kliffen zegt. dat. hoe graag de N.M.B. het ook zou willen, de uitbreiding zeer veel geld zou kosten, zoodat de N.M.B. zich toch misschien zal terug trekken. De heer P. Deutekom merkt op. dat ln Utrecht di rect werd gezegd. Er is toch nooit goed van jullie ach tergebleven. Doch op 8 April 1930, een zeer drukke dag. %as niet genoeg materiaal aanwezig. Toen is door C. Keeman namens de kooplui een uitvoerig telegram ge zonden aan de N.S.. evenals door de N.V. Hierop is op 80 April een schrijven ingekomen met toezegging van wijziging in den toevoer van wagens. Nu komt het convooi een uur eerder aan. Ingekomen is een schrijven van de bewoners der Handelskade, met verzoek de brug voor rekening der N.V. te herstellen. Na eenige discussie wordt besloten, om zoo spoedig mogelijk met den N.M.B. in overleg te treden, met het oog op het dempen van het slootje vóór het komende betaalkantoor. Voorzitter deelt mede. dat het laatste stuk grond aan de Handelskade, de Piek. is verkocht. Hierna brengt de Penningmeester, de heer P. Deute kom. het volgende verslag uit. Dienst 1929. Ontvangst: kassaldo dienst 1928 f 10296.49 onuitgekeerd dividend f 82225, pacht café f 1.752.33. pacht gebr. Witte f 180, pacht betaalkantoor f 50. ran- gecrloon Ned. Spoorwegen f 9.657.80, totaal f 22.758.87. uitgaaf: onderhoud café f 416.25, div. belastingen f 840.17. administratie en verg. f 220.23, uitgekeerd dividend: over 1924 f 34.50. 1925 f 50. 1926 f 146.25. 1927 f 397.50. 1928 f 8367.75, totaal uitgekeerd aan dividend f 8.996, saldo nieuwe rekening f 12.286.22. Bezittingen: café met inventaris en erf. schulden nihil. Uit te keeren dividend: over 1925 f 20. over 1926 f 40.50, over 1927 f 120. over 1928 f 373.50. 5 pet. 1929 f 9712.50, belastingen f 874.12. reservefonds f 1000, saldo f 145.C0, totaal 12.286.22. Balans: saldo f 145.60, reservefonds f 1000, bedrag 't welk door de Staat bij overname betaald wordt f 200000. café inventaris f totaal f 201.145.60: aandeelen f 194.250, aandeelhouders f 6.895.60, totaal f 201.145.60. Wet dividend wordt vastgesteld op 5 pet. heer J. Kliffen, rapporteur der rekenlngnazieners. *gt. met de hulp van den heer Deutekom alles te heb ben gecontroleerd, en in orde bevonden. Voorzitter dankt de kasnazieners voor hun werk en den penningmeester voor zijn beheer. De heer Kliffen merkt op, dat het salaris van den penningmeester wel wat heel laag is, in verhouding tot het werk. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit met f 100 verhoogd en op f 250 per jaar gebracht. Ket aftredende bestuurslid, de heer And. Dekker wordt herkozen. Tevens wordt nog besloten het reservefonds op een bank te plaatsen. De heer J. Kliffen vraagt, waar het reservefonds voor dient De heer P. Deutekom antwoordt dat dit zal worden aangevoerd tot dekking van alle buitengewone verliezen en uitgaven, goed te keuren door de algemeene vergade ring. Het fonds zal hoogstens f 50000 mogen bedragen, daarna wordt allo winst uitgekeerd. De machtiging aan het Bestuur om het café weer voor een jaar te verpachten wordt verleend, terwijl de zitdagen van den penningmeester worden bepaald op 26 en 27 Mei van 912 uur en 15 uur. Als kasnaziers worden benoemd de heeren D. Kansen, N. Kooij en J. Heeman. Bij de rondvraag zegt de heer P. Deutekom, dat de pachter van het café eenige veranderingen heeft aan gevraagd, welke worden toegestaan. Besloten wordt het terrein dat door verandering van de Gebr. Witte is vrijgekomen, publiek te verhuren. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de belangstellenden en de pers. Kort verhaal Een avontuur van den beroemden Franschcn detective MARC MICHEL. De frissche zeelucht woei koel en zilt om de beide mannen, die reeds twee uren lang den kustweg langs- wandelden, die van Salsjöbade naar de stad voert. Ginds, in het Westen, verhieven zich de geweldige silhouetten van de torens van Stockholm tegen den neveligen horizon en iets verder zonk de vuurroode zonnebal lang zaam weg in het goudglinsterende Malarmeer. De belde mannen stonden in gedachten verloren en keken zwij gend naar het majestueuse schouwspel. De grootste van de twee nam den hoed van het hoofd en liet zijn gloei end voorhoofd door den frisschen wind afkoelen. De wind was niet sterker dan nu, monsieur Mi- chel. zei de kleinste van de twee eerder nog zwakker. En daarom is het een raadsel dat die vreeselijke onge luk heeft kunnen gebeuren. En dat met onze uitste kend geoefende vliegers! Mare Michel knikte. Ik moet bekennen, dat deze zaak een van de raadselachtigste Is waarmee ik ooit in aanraking ben gekomen. En u bent vast overtuigd. Excellentie, dat deze eigenaardige ongelukken niet het gevolg zijn van atmosferische storingen? De minister schudde levendig het hoofd. Neen monsieur Michel. We hebben door onze eer ste natuurkundigen van Stockholm en Upsala een on derzoek laten insteljen. Ze hebben alles nauwkeurig na gegaan en zijn eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat de natuur geen schuld heeft aan deze mysterieuse gebeurtenissen. Bovendien zijn boven de haven van Stockholm nog nooit dergelijke wervelwinden waarge nomen. Bedenkt U eens, monsieur, een volkomen rustig atmosfeer, klaar en doorzichtig als kristal. Éénmaal, voor veertien dagen, wash et zelfs absoluut windstil. Hier, waar wij staan, ginds, verderop, overal stonden menschen om onze koene vliegers te zien. Juist komt de eerste en snelste aansnorren. Opeens... de menschen zien dat een wervelwind de machine te pakken krijgt... de vlieger glijdt een eindje steil naar beneden en schijnt een oogenblik zijn evenwicht terug te krijgen. Men hoort duidelijk het ratelen van den motor; de bestuur der probeert de verloren hoogte terug te krijgen... plotseling draait het toestel om zijn eigen as als een schip dat in een maalstroom terecht gekomen is... een ontzettende kreet uit duizenden kelen en drie minuten later ligt de veelbelovende bestuurder verpletterd aan onze voeten. De detectieve schudde het hoofd. Allereerst geloof de u natuurlijk aan een toeval? Zijne Excellentie, Sophus Bark, de minister van Oor log, knikte. Ja, wij dachten aan atmosferische storingen, aan verband met aardschokken en stormen, die juist in Midden-Duitschland en Zwitserland waren weergeno- men Drie dagen later steeg weer een van onze beste vliegers op. Weer was het bijna volkomen windstil. Plotseling slaat het toestel over den kop, blijkbaar door een wervelwind gegrepen... en op datzelfde oogen blik was het bepaald bladstil. Ik zag toevallig dat een van de officieren naast me een cigaret aanstak... en op hetzelfde oogenblik daarboven die geheimzinnige cy cloon...! Ik krijg nu nog een gevoel van beklemming als ik aan dat moment terugdenk... een oogenblik later baalden ze den gruwelijk-verminkten aviateur onder zijn verbrijzeld toestel vandaan. Dienzelfden avond ging er een donker gerucht door Stockholm, dat men hier met een onverklaarbare, griezelige, mysterieuse misdaad te doen had... de dolste veronderstellingen werden geuit Den volgenden Zondag steeg Olof Söderström op, de trots van onze militaire luchtvaart, de beste piloot van Zweden, een man met stalen zenuwen, een volmaakt aviateur in elk opzicht Alle voorzorgsmaatregelen die maar te bedenken zijn, waren genomen. De hangar, waarin zijn toestel geborgen was, werd dag en nacht door een detachement soldaten bewaakt, zelfs op het dak stond een schildwacht Söderström zelf sliep bij zijn toestel.... Het was een stralende Herfstzondag, toen Olaf Söderström opsteeg. Alle schepen in de haven waren gepavoiseerd, van de toren van de Riddarhol- kerk luidden de klokken... een uur later stortte hij met zijn toestel omlaag, de geweldige weerstand van het op spattende water had zijn ledematen gebroken... Nu twijfelde niemand in het heele land er meer aan. dat achter deze duistere rampen de misdaad school. Maar welk mensch van vleesch en bloed was bij machte weer en wind te gebieden? Welke sterveling kon den storm bevelen: blaas! Wie op aarde kan wervelwinden te voorschijn roepen? Ons volk ls een volk van zec%'aar- ders, monsieur Michel... en zeelieden zijn bijgeloovig. En U begrijpt dat de Vliegende Hollander en consorten ernstig verdacht werden de hand in het spel te heb ben. Maar de ontwikkelden waren al geen haar beter: de dolste verhalen en hypothesen deden de ronde. Toen werd er door een zeer hooggeplaatste persoon, enfin, ik 'mag het U ln het grootste vertrouwen wel vertellen, want het is een groote onderscheiding voor U, het was Zijne Majesteit zelf, een naam genoemd: Mare Michel. Dienzelfden dag werd in een geheimen Kroonraad nog besloten om U telegrafisch te verzoeken om zoo spoe dig mogelijk naar Stockholm te komen en U hebt met bcwonderlngswaardigen spoed aan dit verzoek voldaan. Wij hebben gehoord dat een probleem dan pas voor Mare Michel interessant begint te worden als anderen het als volkomen onoplosbaar hebben opgegeven. Als dus een taak U waardig is, is het wel de oplossing van dit mysterie, dat het heele Zweedsche volk, van hoog tot laag, met angst en schrik vervult Ik mag ge rust zeggen dat de hoop van ons heele land op U ge vestigd is, monsieur. Ik zag uit een ochtendblad, dat ik direct bij mijn aankomst kocht dat ondanks alles wat er gebeurd is, morgen toch weer een vliegdemonstratie zal plaats hebben. Ik heb er persoonlijk op aangedrongen om die uit te stellen; onze militaire vliegers willen er echter niet van weten. Het is tegen de eer van Zweedsche officie ren om vrees te toonen. Dat ls een prachtig standpunt dat ik als Fransch- man volkomen begrijpen kan. Alle hulde! Ik beloof U dat ik mijn best zal doen om het gevaar voor hen uit den weg te ruimen. Want dat hier misdaad in het spel is en geen atmosferische oorzaak, staat voor mij ook vast. Maar ik zie .dat onze boot daar aanl«gt. Ik heb nog een en ander te doen in Stockholm... het zou mc heel aangenaam zijn om nu terug te varen. De kleine boot kliefde met snelle vaart het water, nadat de beide heeren aan boord waren gegaan. De minister' staarde peinzend naar het water, dat schui mend om den boeg spatte. Onder welken naam logeert U in het Grand Hotel, monsieur Michel? vroeg hij opeens fluisterend. Maurice Malvy, koopman uit Lyon. De initialen moeten altijd kloppen, anders heeft iedere kellner en ieder kamermeisje direct in de gaten dat men een val- schen naam opgeeft. Een zakdoek zou de verrader kunnen zijn! Wordt vervolgd. Verschillende berichten. Op het vliegveld te Semarang aangekomen. Dc 22-jarige Engclsche aviatrice, miss Amy John son, is op haar vlucht naar Australië te Semarang op Java aangekomen. Bij haar aankomst zag zij er doodelijk vermoeid uit, maar zij lachte nog dapper. Zij verklaarde, dat dit vliegen uiterst vermoeiend is en verhaalde ons van hare ervaringen boven dc Java-zee. De zwaarste proef was naar hare verklaring het traject boven dc Java-zee tusschen Singkep en Bangka, waar zij hef tige rukwinden en hevige regenbuien ontmoette, het geen haar noodzaakte naar de kust van Sumatra te vliegen. „Daar vloog ik zeide zij over uitgestrekte land streken van dichtbegroeid oerwoud en pas later ver anderde ik mijn richting naar Bangka om vandaar de Java-zee over te vliegen, wederom temidden van zeer zware tropische stormen, zoodat mijn machine over lange gedeelten slechts enkele meters boven den zeespiegel vloog. De angst bekroop mij, dat ik ieder oogenblik in zee zou kunnen storten en dan zou ik absoluut verloren geweest zijn." Op dc een of andere manier is Amy er echter in geslaagd om de kust van Java te bereiken. Van toen af volgde zij de kustlijn en eindelijk bereikte zij Tjomal. „Ik ben opgetogen riep Amy Uit óver dc harte lijke en vriendelijke ontvangst, en alle hulp, die mij ten deel zijn gevallen van dc suikerplanters op Tjo mal." Boven de Java-zee. „Vreeselijk, vreese- lijk, vreeselijk." Over haar aankomst te Semarang wordt nog ge meld, dat ze op het vliegveld omringd werd door een groot aantal leden van de Britsche kolonie aldaar. Met den Britschen consul, den burgemeester en an deren, troffen wij Amy Johnson aan in het restau rant van het vliegveld. Hier gaf Amy een levendige beschrijving van hare avonturen boven de Java-zee. Zij riep uit: ,Het was daar vreeselijk, vreeselijk, vreeselijk. Ik dacht, dat ik het nooit zou halen". En toen zij verder vertelde van haar gevaarlijken tocht vlak over dc woedende golven, zeide zij nog eens: „Ik dacht werkelijk, dat dit het einde zou zijn." Te Soerabaja. Vervolgens is liet moedige meisje om 1 uur 20 te Soerabaja geland. Het is onmogelijk voor miss Johnson, aldus seinde Aneta gister uit Soerabaja, om heden het waagstuk te volbrengen van een voortzetting van den tocht naar Bima. In dc vleugels van haar toestel zijn vijf gaten, die op Tjomal zijn gerepareerd met stukken hechtpleister. Het schijnt werkelijk onmogelijk, dat een jong meisje met zulk een teer uiterlijk dergelijke ontzettende gevaren zou kunnen doorstaan. Terwijl zij ervan vertelde ontroerde zij allen in onzen kring, vooral toen zij na het verhaal haar voornemen te ken nen gaf om alle haar gedane aanbiedingen uit Au stralië voor een rondvlucht aldaar te weigeren en daaraan toevoegde met een vermoeid zwak stemme tje: „Want ziet u, ik heb zoo heel erg rust noodig." Daarna herstelde zij zich met een opmerkelijke ener gie en ging aldus voort: „Maar ik hen ervan over tuigd, dat ik mijn doel zal bereiken." Dat is dan ook de reden dat Amy van plan is dc laatste dag-etappes korter te maken en om na aan komst te Port Darwin ineens door te vliegen naar Sydney. Een bloempakhuls in vlammen opgegaan. Meel tot deeg gemaakt. Maandagavond hebben tienduizenden Londrnaars gekeken naar dikke rookwolken cn vlammen tot 20 M. hoog boven de Theems. Twee uur lang vochten honderden brandweerlieden om den ernstigen brand te blusschen die in vele jaren aan den Theems-oevcr had gewoed. Een geheel pakhuis met 20.000 zakken bloem (1.35 millioen K.G.) werd verwoest cn drie brandweerlieden zijn gewond toen zij door een smcu- londen vloer heenzakten. Meer dan twee uur stond één brandweerman bo ven op een ladder van 24 M. hoog om een onafge broken waterstraal door het brandende dak te spui ten. Dozijnen andere gasten met rookmaskers baan den zich met bijlen een weg door houten beschotten. Een vermakelijk geval was dat de bloem die eerst door het water geklonterd was en daarna door dc vlammen geblakerd werd, in den vorm van „versch brood" op een melkwitte beek van water uit het ge bouw dreef. NOG EEN DORPSBRAND IN HONGARIJE. Vier dooden. Blijkens een Wolff-bericht is nog een tweede dorp in Hongarije door brand geteisterd, n.1. Fertohomok bij Odenburg. Vier personen vonden den dood, 50 hui zen werden vernield, waardoor 60 gezinnen dakloos werden. Vier in 48 uur tyds. Brooklyn, de dichtstbevolkte voorstad van New York, is in 48 uur tijds het tooneel geweest van vier moorden. In alle vier de gevalleh werden de slachtoffers doodge schoten en in geen der gevallen had een arrestatie plaats Alle slachtoffers bleken van Italiaansche afkomst te zijn. Drie werden er van verdacht inlichtingen te heb ben gegeven in een zaak van dranksmokkelarij, waajby een ruzie tusschen bendeleden over hun „gebied" be trokken was. Ze werden „mee uit rijden genomen" en doodgeschoten met revolvers, waarna hun lijken in grep pels werden geworpen. Zware stormen richten veel onheil aan. Op sommige plaatsen 70 van de oogst vernield. Uit geheel Xoord-Italië wordt zeer ongunstig weer gemeld. Er hebben zware stormen gewoed, die van hagel en lievige regens vergezeld gingen. Het scheepvaartverkeer op de lagunen van Venetië was gisteren door den storm bijna onmogelijk. Bij het opsteken van den storm bevonden zich op open zee nog 3 barken, waarvan er 1 is vergaan. Twee visschers zijn verdronken. Ook in de provincie Venetië heeft de storm veel schade aangericht. Talrijke telegraaf- en telefoonpa len zijn omgerukt, zoodat het verkeer op vele plaat sen gestoord was. Op de velden is ongeveer 70 pet. van den oogst verwoest. Op de bergen bij Belluno is sneeuw geval len. De temperatuur is overal belangrijk gedaald. Ook te Home blaast een kouden wind. Op liet Gardameer is een boot omgeslagen, waarbij 2 inzittenden verdronken zijn. DE BRAND TE TAKACSI. De vermoedelijke daders gevat. Wolff meldt uit Boedapest: Bij het onderzoek inzake den brand, die het dorp Takacsi heeft verwoest, zijn twee mannen en een vrouw aangehouden, die verdacht worden hun hui zen, die zij onlangs lieten verzekeren, in brand te hebben gestoken. De in totaal aangerichte schade wordt op iy2 millioen pengö geschat. 3000 burgers van Lyon contra de stad wegens verontreinigd drinkwater, waar door 320 slachtoffers worden gemaakt. In de Fransche stad Lyon is gister het proces be gonnen. dal 3000 burgers van Lyon tegen de stad aan hangig gemaakt hebben in verband met de tvphus- epidemie, welke te Lyon in 1928 heeft gewoed en 320 slachtoffers maakte. De eischers, die zich tot een hond hebben aaneen gesloten, stellen de stad aansprakelijk, omdat -Ie epidemie door verontreinigd, drinkwater is veroor zaakt en verlangen in totaal ongeveer 50 millioen schadevergoeding. 20 MAN SPRINGEN UIT EEN VLIEGTUIG EN LANDEN VLOT. Een nieuw record in het massa neerspringen uit een vliegtuig is op een Amerikaansch vliegterrein behaald. Niet minder dan twintig man, allen van een val scherm voorzien, sprongen uit een groot vliegtuig geland. Tot nu toe was het record op dit gebied, verleden jhar behaald, 16 man. Met behoud van 2 3 van zyn pensioen. Wolff meldt uit Berlijn: In de disciplinaire zaak tegen den eersten burgemees ter Böss heeft de rechtbank de volgende uitspraak ge daan: De beschuldigde heeft de plichten verzaakt, die hem door zijn ambt waren opgelegd en zich door zijn optre den in en buiten zijn functie de achting, het aanzien en het vertrouwen, die zijn ambt .eischen, onwaardig ge toond. Hij wordt derhalve gestraft met ontslag uit zijn functie. Hem wordt voor het leven 2/3 van het hem reglementair toekomende pensioen als ondersteuning toe gekend. De kosten van het proces komen voor zijn re kening. De beschuldigde heeft tegen de uitspraak terstond hooger beroep aangeteekend. GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN BANDIETEN. Wolff meldde gisteren uit Jassy, in Roemenië: Het is hier vannacht tot een schietpartij gekomen tusschen bandieten en politie. De bandieten, die be zig waren in het huis van den koopman binnen te dringen, werden door deze overvallen, doch schoten hem neer. Het lijk lieten zij op straat liggen, na het van de kleeren ontdaan tc hebben. Toen de politie in haar strijd met de bandieten haar munitie had verschoten, konden deze Qngcdeeril ontkomen. HET WERKLOOZENCIJFER IN ENGELAND. Met 27.000 gestegen. Reuter seint uit Londen: Het aantal werkloozen bedroeg 12 Mei 1.739.500. of 27.504 meer dan in de voorafgaande week en 634.838 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. DOOR ZENUWSCHOK GESTORVEN. Omdat hij, hoewel zonder schuld, een kind had overreden. Te Mariëndorf bij Berlijn is een autorijder, die met zijn wagen een kind had overreden, volgens berich ten in de Berlijnsche bladen tengevolge van een ze-, nuwschok overleden. De politie had reeds vastgesteld, dat hem in het geheel geen schuld trof, aangezien het kind recht tegen den auto was aangeloopcn. Proteetmot.'s wegens meeningsversclill over ongevaariykheid der behandeling. Naar uit Lubeck gemeld wordt, had een commissie een vergadering uitgeschreven van ouders der kinderen, die met het Calmettc-middel tegen tuberculose zijn be handeld. Na uitvoerige beraadslagingen werd met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin er tegen wordt geprotesteerd, dat een methode ls toegepast, waarover nog verschil van meening bestond, of zij, al dan niet ongevaarlijk was. Een streng onderzoek en eventueele schadeloosstel ling door den staat worden verlangd. Thans 14 zuigelingen overleden. Nader wordt gemeld: Te Lubeck ls nog een zuigeling overleden, zood.it thans in het geheel 14 slachtoffers zijn te betreuren. Bij één der zuigelingen is darm-tuberculose geconsta teerd. Het laatste bericht spreekt van 18 sterfgevallen. Voorloopige stopzetting der behandeling met Calmette'» serum. Wolff meldt uit Berlijn: In de begrotingscommissie van den Rijksdag heeft minister Wirth gistermorgen meegedeeld, dat uit het rapport van den geneesheer-directeur te Lubeck is ge bleken. dat het middel van Calmette in Juli 1929 te Parijs besteld is. De culturen zijn verder te Lubeck gekweekt en voor de toediening als entstof ls hun vol komen onschadelijkheid op dieren bewezen. De vj-aog ls nog niet opgehelderd, hoe het middel, dat bij hon derdduizenden kinderen in Frankrijk en andere landen met veel suces ls toegepast, bij de behandeling te Lu beck zulk een verschrikkelijke uitwerking heeft kunrien hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet volgens de laatste berichten was een verwisseling niet uitge sloten maar spr. had hieromtrent geen positieve mede- deelingen maar zoolang de oorzaak van de kinder sterfte te Lubeck niet is vastgesteld zal de behandeling met het middel van prof. Calmette stopgezet worden. HET EINDE VAN DEN AVONTURIER. De „doofstomme" van het ziekenhuis te Rotterdam van twee Jaar geleden, tot 6 maanden hechtenis veroordeeld. Onlangs is gemeld, dat Ference Pal Husziti, die zich twee jaar geleden hield alsof hij doofstom was en het geheugen verloren had cn die enkele weken in het groote ziekenhuis te Rotterdam verpleegd is, Zonder dat men achter zijn identiteit kon koincn, waardoor men hem aanvankelijk voor een Engelsch- fan versleet, die in den oorlog vermist gerankt was, vele van zijn „ouders" in Engeland tot verschillende bedragen heeft opgelicht. Thans bericht men uit Miskolcz, dat hij wegens oplichterij door de recht bank aldaar tot zes maanden hechtenis veroordeeld ia.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7