illtitu Hitiws- Mrattnit- LnlMlii. S. COLTOF Raad Hoogwoud. heropend zijn. DEN HELDER. OPENING. Arpad Moldovan Aspirin Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Fotografisch Atelier Woensdag 28 Mei 1930. 73ste Jaargang No. 8670 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. KANAALWEG 140-142-132 Onze winkels zijn Donder» dag den geheelen dag GEOPEND. 3» Vergadering van den Raad op Dinsdag 27 Mei, *s morgens half elf. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., burgemeester, tevens secretaris. -De vergadering wordt geopend, waarna de notulen door den heer D. Breebaart worden gelezen. Ze wor den onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. Dat ter bespreking van de straatverlichting een conferentie heeft plaats gehad met de directie van bet P.E.N. in het Bijkantoor te Hoorn. Er waren 7 gemeenten vertegenwoordigd. Door den Burgemees ter van Spanbroek zal namens de tegenwoordig zijn de gemeenten getracht worden voor de straatver lichting te doen betalen f 0.30 per K.W.U. zonder verdere kosten. Omtrent het betalen van 3% van de stichtirigskosten werd te kennen gegeven, dat deze moesten dienen voor onderhoud van liet net. Er bestaat ook mogelijkheid voor eventueele overname tegen een nader te bepalen bedrag per lantaarn. Ook over de verplaatsing van de palen langs den weg van Opmeer naar Hoogwoud zal van de zijde van het P.E.N. een nader onderzoek geschieden. Van het snoeien der hoornen langs de wegen, waar deze hinder veroorzaken aan de lichtleiding, zal kennis moeten worden gegeven aan het gemeentebestuur. ITet P.E.N. zal voor wegruiming der takken zorg dragen. Nadere inlichtingen zullen t.z.t. verstrekt worden. Wat uitbreiding van het straatverlichtings- net betreft, zal na het antwoord van het P.E.N. dooi den Raad nader een beslissing dienen genomen te worden. In een nader schrijven wordt nog door het P.E.N. uiteengezet, waarom voor de verplaatsing van palen de kosten geraamd werden op f 500. De directie had gerekend op verplaatsing van alle palen, terwijl hier bedoeld was de verplaatsing van 2 a 4 palen. Nader zal deze zaak nog onder de oogen worden ge zien. Dat de kosten van den aanbouw van een 5e en 6e lokaal van de R.K. School in het Zuidend alhier niet met f2000.maar met f1400.zijn overschreden, terwijl i p. v. 4 maanden, 9 maanden gebruik ge maakt moest worden van een hulplokaal. Dat te zamen met de Banne Hoogwoud en Aarts woud en de gemeente Nieuwe Niedorp de trambrug over de Langereis is overgenomen voor de totale som van f 600.—. Met het Bannebestuur zal nader overleg worden gepleegd over het begaanbaar maken van het dek. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten: a. De goedkeuring op de raadsbesluiten, dd. 7 April jl., inzake af- en overschrijving, dienst 1929 en J930. b. De goedkeuring op de raadsbesluiten, dd. 7 April jl., inzake suppl. begrooting, dienst 1929 en 1930. c. De goedkeuring op het raadsbesluit, dd. ió April jl., inzake aangegane kasgeldleening van ten hoogste f 10000.— in verband met het doen van be talingen voor den verbouw der O. L. School in de Kerkelaan, alhier. d. Een opgave over den grondslag voor de uit- keering ingevolge de financieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeenten, welke opgave destijds door B. en \V. is vastgesteld naar de gemiddelde op brengst over rle jaren 1926, 1927 cn 1928 van de op centen op de R.I.B. Cfl2iG1.01), en van de opcenten op de Vermogensbelasting (f 17-VO.U5). Deze beide bedragen zijn gelijk aan de in de op gaven vermelde bedragen. B. en W. stellen voor, niet in beroep te gaan bij de Kroon. e. Een beschikking, d.d. 30 April jl., waarbij vastgesteld zijn de destijds door B. en W. ingedien de opgaven van de gewone uitgaven en inkomsten betreffende Politie, Lager Onderwijs en Armenzorg, volgens de gemeenterekeningen over de dienstjaren 1926, 1927 en 1928, bedragende f 33966.80. B. en W. stellen voor ook hiertegen geen beroep in te stellen. Wordt goedgevonden. f. Van den Voorzitter van Ged. Stoten een schrij ven. betreffende de aan te gane geldleening ad f 15135.14 voor den verbouw der school in de Ker kelaan. In de vorige vergadering is besloten een geldlee ning ,ian te gaan voor dezen verbouw van ten hoog ste f 14000.— tegen den koers van 92K bij de Holl. Sociteit van Levensverzekeringen te Amsterdam. In dit schrijven van den Voorzitter van Ged. Staten wordt den Raad in overweging gegeven om te be vorderen, dat het besluit worde herzien en ander maal ter goedkeuring worde ingezonden. Na overleg met de Holl. Sociteit van Leven-verze keringen stellen B. en W. voor aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Wordt goedgevo Jen. g. Van Ged. Staten bericht van verdaging 1. nner beslissing omtrent het besluit tot het aangaan eener geldleening van f 15135.14. h. Van den Keuringsdienst van vee en vleesch van den Kring Spanbroek de staten I en II over het le kwartaal van 1930. Uit de staten blijkt, dat er heel wat wordt geslacht. i. Van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, de rekening en verantwoording van ont vangsten en uitgaven over 1929. De ontvangsten bedroegen f 1720.55, de uitgaven f 1639.00, batig saldo f81.55. j. Van het P.W.B. van Noordholland een schrij ven inzake uitbreiding van het buizennet te Aarts woud, waarin wordt meegedeeld, dat de jaarlijksche bijdragen van 7 over ongedekt kapitaal niet be perkt zijn tot een bepaald aantal jaren, zoodat de door den Raad gestelde voorwaarde, als zijnde in strijd met de betreffende door Ged. Staten vastge stelde „Regeling"' niet kan worden aanvaard. Verder wordt medegedeeld, dat de door den Raad gestelde voorwaarde, inhoudende de bepaling, dat de bijdrage niet meer betaald behoeft te worden, indien het buitennet in de Zeebuurt te Aartswoud zal wor den doorgetrokken door den Groetpolder naar Kol- horn, niet kan worden aanvaard, aangezien geen re kening kan worden gehouden met eventueele uit breidingen, die gelegen zijn buiten de grenzen der plannen, wier rentabiliteit in een gegeven geval tot grondslag der berekening werd genomen. B. en W. stellen voor niet op de uitbreiding in te gaan, te meer, daar van Geestmerambacht nog geen nader bericht is ontvangen. Thans zal een onderzoek worden ingesteld naar de kosten van uitbreiding van het buizennet tot de woning van L. Bos. De heer Bossen informeert of al eens opname is gedaan van het gedeelte Bakker tot en met Wed. Koorn. Bakker zou zich belasten met het afgeven van water aan de bewoners van niet aansluitplich- tige perceelen, doch uit de bespreking blijkt, dat dit niet is gebeurd, omdat de aanleg op andere wijze is aangelegd. Deze kwestie zal nader onder de oogen worden gezien. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voor de tentoonstelling te Opmeer. k. Van het bestuur van de afdeeling Opmeer en omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw een verzoek om subsidie voor de in Juni a.s. te houden tentoonstelling. De meerderheid van B. en W. stelt voor om f 50 toe te staan, terwijl de minderheid van dit College met f 40 wilde volstaan. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten, de subsi die op f 50 te bepalen, tegen dit voorstel stemden de heeren Bossen en Vijn. Geen derde leerkracht voor de school te Aartswoad. 1. Een adres van ouders der schoolgaande kin deren te Aartswoud, waarin betreurd wordt het ge nomen raadsbesluit om voor enkele maanden geen 3e leerkracht te benoemen, benevens een verzoek om op de genomen beslissing terug te komen en zoo spoedig mogelijk de gevraagde leerkracht voor ge meenterekening aan te stellen. Het adres is door 50 personen onderteekend. B. en W. stellen voor, het verzoek voor kennisge ving aan te nemen, aangezien in de vorige verga dering met 4 tegen 3 stemmen besloten is geen 3e leerkracht aan te stellen. De heer De Wit bepleit nogmaals het aanstellen van een derde leerkracht, vooral omdat het aantal /eerlingen nog is uitgebreid. De heer Groen verwacht dat 1 Januari het ver- eischte aantal leerlingen wel zal zijn bereikt en daarom wijkt spr. af van zijn vorig ingenomen standpunt en acht hij aanstelling van een derde leerkracht gewenscht. De heer Vijn wijst er op, dat in dat geval ook de de R.K. school aanspraak op een boventallige on derwijskracht zal maken. De heer Glas acht dat geen bezwaar, als de school overbevolkt is. De heer Vijn vindt die uitdf-ukking vo( r de school te Aartswoud te krachtig, er zijn 70 kinderen De heer De Wit zegt van 80. Het voorste van B. en W. wordt weer met 43 stemmen aangenomen, tegen stemden de heer De Wit, Groen en Glas. m. Een verzoek van J. P. Koopman en K. Kla ver, wonende aan de Langereis alhier, om vergoe ding voor het vervoer van hun schoolgaande kinde ren naar de R.K. School in het Zuidend, gedurende het tijdvak 1 Mei 19301 Mei 1931. De kosten van dit vervoer bedragen volgens adressanten per autobus van de fa. Keetman f22.50 per kind per jaar. Het aantal te vervoeren kinderen bedraagt 9. Wordt voorgesteld dit adres in handen te stellen van B. en W. om prae-advies, aangezien het verzoek juist is ingekomen. De Voorzitter wil eerst een onderzoek instellen, want hij ziet dikwijls een oud Fordje propvol met kinderen. liet vervoer geschiedt dus niet met een auto van Keetman en Schoorl. Het adres wordt in handen gesteld van B. en W. n. Van Ged. Staten de goedkeuring op het be sluit van den raad, d.d. 7 April jl. tot zoodanige wij ziging van het raadsbesluit van 21 November 1929, dat belegging der gelden van gedane aflossingen, verkoop school Weore, enz., op Grootboek kan plaats hebben tot 64 of op le hypotheek tegen een rente van tenminste 4K Voorstellen. B. en W. stellen voor, om niet tot aankoop over te gaan van de woning, staande aan de Langereis en toebehoorende aan Jb. Burger, maar te trachten deze woning onbewoonbaar te verklaren. Een prijs van f 200 achten B. en W. le hoog voor den aankoop van een krotwoning. De heer Bossen vraagt, of onbewoonbaar verklaring wel zal volgen, vorig maal heeft de Gezondheids commissie er niet aan gewild. De Voorzitter acht liet thans het aaugebroken moment, nu de woning onbewoond is. De heer De Wit vindt het standpunt van B. en W. een beetje eigenaardig cn had het beter gevonden dat direct was geprobeerd om de woning onbewoon baar verklaard te krijgen. Spr. wijst op de kans. dat als de woning niet on bewoonbaar wordt verklaard, de woning weer be woond zal worden. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten de woning niet aan te koopen. Voor aankoop stemden rle hee ren Bossen, de Wit en Glas. Met algemeene stemmen wordt besloten te trachten de woning onbewoonbaar verklaard te krijgen. B. en W. stellen voor om hen te machtigen de wo ning van A. Burger, staande te Aartswoud, voor af braak te verkoopen voor elk aannemelijk bod. De woning zal voor afbraak publiek worden ver kocht. B. en W. stellen voor, in verband met den binnen kort gereed zijnden verbouw der school in de Ker kelaan het schoolhek te verplaatsen, om het terrein voor het Raadhuis te vergrooten. Vooral bij begrafenissen en bij trouwpartijen blijkt de bestaande ruimte voor het raadhuis onvoldoende te zijn. Algemeen goedgevonden. Naderhand zal over bestraten e.d. worden gespro ken. Ontslagaanvrage, wegens ouderdom, van D. Kos, schoolschoonmaker alhier, tegen 1 Juli a.s. B. en W. stellen voor hem dit eervol te verleenen eb sollici tanten op te roepen voor een nieuwe functionnaris tegen een belooning van f200 per jaar. De heer Bossen acht een belooning van f200 te laag, vooral met het oog op de bediening van de douche-inrichting. Het uitgebreide en naar de eischen des tijds ingerichte te NOORDSCHARWOUDE, zal op den 29 Mei (Hemelvaartsdag) De Voorzitter is het met den heer Bossen eens. De heer De Wit wil eerst maar een schoolschoon maker aanstellén en daarna een regeling treffen voor de .douche-inrichting. De Voorzitter acht het gewenscht voor beide func ties één persoon aan te stellen. Laten we kijken wel ke sollicitanten we krijgen. De belooning wordt bepaald op f250 en daarvoor zal de school schoongemaakt moeten worck'i, de centrale verwarming cn de douche-inrichting be diend moeten worden. Aan den heer Kos wordt met dank voor de bewe zen diensten eervol ontslag verleend. De benoeming van zijn opvolger zal geschieden door den raad. Voorstel tot het aangaan van een geldleening in verband met de meerdere kosten van een aanbouw van een 5e en Ge lokaal bij de R.K. School in het Zuidend alhier. B. en W. hebben de zaak bekeken met den pastoor cn den opzichter. De heer Vijn merkt op dat de kosten van opzicht hem buitengewoon hoog voorkomen, f200 per maand. De heer Bossen informeert naar de reden waarom de voltooiing van het werk langer heeft geduurd, waarop de heer Schilder mededeelt, dat dit veroor zaakt werd door den strengen winter en de moeilijk heden om metselaars te krijgen. Spr. erkent dat het salaris van den opzichter wat hoog was, maar daar staat tegenover, dat de huur van het hulplokaal ge ring was. Het blijkt tenslotte to gaan over de vraag of de meerdere kosten op fliOO zullen worden aanvaard of verminderd met een bedrag van f260 en met 4 tegen 3 stemmen werd besloten een geldleening van f 1400 aan te gaan voor de ineer-kosten. Tegen stem den de heeren Bossen, De Wit en Vijn. B. en W. stellen voor de gemeen te woning, staan de in do Kerkelaan, bewoond door J. v. d. Graaf, aan denzelfden wederom te verhuren voor 1 jaar voor f 182. Wordt goedgevonden. De nieuwe fin. verhouding. In verhand mot het a.s. nieuwe belastingstelsel, voortvloeiende uit de finantieelc regeling tusschen Rijk cn Gemeenten, komen de.volgende voorstellen aan de orde: 1. Voorstel van B. en strekkende om de gemeen te voor de heffing der personeele belasting naar de eerste twee grondslagen in te deelen in de Se klasse: 2. Voorstel van B. en W., strekkende om do gemeen te voor de heffing van opcenten op de personeele belasting te verlagen van 55 op 36 opcenten. 3. Voorstel van B. cn W., strekkende om voor deze gemeente het aantal te heffen opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting te bepalen op 35. (Met inbegrip van de 50 opcenten die het Rijk zal heffen, blijven deze opcenten dus op het tegenwoor dige aantal, n.1. 85.) Bij de toelichting wordt gewezen op liet nieuwe van de regeling en het zal dus zaak zijn om niet direct tot verlaging der belasting over te gaan. Op centen op de fondsbelasting zullen hij de voorstellen van B. en W. nio. geheven behoeven te worden. Naar den ouden toestand van 1929 werd verkregen f 25504.82, bij dc voorstellen van U. en W. volgens den nieuwen toestand f29589.98, een voordeel dus voor de gemeente van f4085.16. Wel vertoont de berekening van de Vereenigipg van Ned. Gemeenten ren nog gunstiger beeld voor de gemeenten, maar dat hangt, zegt de Voorzitter, nog in de lucht. Nadat besloten was dat de gemeente, wat de rege ling betreft, in de eerste klas zal blijven, worden de hierboven genoemde voorstellen van B. cn W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rondvraag. De heer Bossen bepleit verplaatsing van palen in het Zuidoind. De Voorzitter wil eerst de mededeel!ng over de kosten afwachten. De heer Bossen wcnscht ook nog uitbreiding van de straatverlichting, doch Voorzitter wil ook hier de resultaten van de actie afwachten. De lieer Klaver zegt dat een gedeelte van de Gouw geen avondbestelling krijgt. Dc Voorzitter deelt mede, dat de lieer Glas zijn grieven op papier zal stellen en de jostadministratic daarvan mededeeling zal worden gedaan en daarna een onderhoud zal worden aangevraagd. Dc heer De Wit vraagt of dan ook aan de andere deelen der gemeente aandacht zal worden geschon ken. De Voorzitter zegt dit toe, maar spr. verwacht wei nig resultaat. Ze rekenen in Den Haag goed uit of het wat kost. Hierna volgt sluitiing. De geheimzinnige wacht rond een afgebroken brug. Waar een koninkrijk staat tegenover een Sovjet-republiek, orde tegenover chaos, re ligie en satanisme. Alles wacht... ook do brug... de opgeblazen brug over de Dn jee ter. Een van de gevolgen, welke oorlog en vrede met zich medebrengen, kan zijn een verandering van grenslijn tusschen twee staten. Zagen wij dat in het Westen tusschen Duitschland eenerzijds en België en Frankrijk aan den anderen kant; niet minder ingrijpend zijn de veranderde situaties in het Oosten. Hier werd zelfs een geheele nieuwe staat gevormd, Polen, de oude en be proefde vriend van Frankrijk. Geheel Oostenrijk en Hongarije werden herboren en getransformeerd in even zoo vele staatjes als de bevolking en hare noog- mogendheden daarbuiten het noodig of gewenscht achtten. Minder opvallend en wellicht minder belangrijk dï.n al het voorgaande was de inlijving van een stuk Rus sisch Tsarenrijk bij Roemenië. Geheel Bessarabië werd geïnteresseerd tot juist de rivier de Dnjester, welke thans over geheel zijn lengte de natuurlijke afscheiding vormt tusschen Roemenië en Ukraine, een aangesloten republiek bij Sovjet-Rusland. Men kan zich nauwelijks een meer volkomen schei ding indenken dan tusschen deze twee staten. De ge weldige spoorwegbrug over den Dnjester ligt verbroken, opgeblazen, terwijl de trage rivier er onder stroomt, enkel verontrust door de zeldzame veerpontjes en boot jes. Bijna niets stoort het eenzame afvloeien dan een zelden voorkomende roeiboot, die officieuse gezanten van beide staten overbrengt, welke geen officieel son- tact met elkaar kunnen hebben. Hier staat een Koninkrijk tegenover een Sovjet-re publiek, orde tegenover chaos, religie en satanisme. En toch de scheiding is de gemeenschap: de rivier is van beide; hier handelen dan ook de zeldzame officieuse gezanten over. De afstand is niet groot, gemakkelijk over te zwemmen; uitgewekenen staan aan beide zijden van den oever gereed den overtocht te wagen. Maar eveneens staan aan beide zijden wachten opgesteld; van beide zijden glimmen de machinegeweren en lichte ar tillerie elkaar tegen. Dan is er nog de brug. voor een derde opgeblazen, de andere twee derden staan vanuit Russisch gebied ge reed zich aan te vullen tot den anderen oever. Wanneer zal dit plaats vinden? Misschien nooit! Wellicht als een van beide staatsvormen overgaat in de andere. Men vraagt zich af bij het zien van de gaping, waarom het niet even hersteld is. Bessarabië en Moldavië waren toch één. Beide landen zijn vruchtbaar, verbouwen graan en leveren een overvloedig bestaan aan de bevolking op. Aan beide oevers staan dorpen, wascht men zijn klee deren in de rivier, kan men kerken zien met hetzelfdo kruis erop, spreken de menschen eenzelfde taal. Maar al deze overeenkomsten zijn even zoovele verschillen. De dorpen hebben beide roode daken, maar hier heerscht vrede, ginds deelt de Sovjet willekeurige beve len uit; de kerken mogen hier wel en in de republiek niet. gebruikt worden, in Roemenië is de taal vrij, in de Sovjet durft men zijn meening niet te uiten of spreekt men glorie over revolutie en despotisme. Reeds meer dan 10 jaar bestaat deze toestand; men zou meenen, dat er eindelijk rust en bevrediging in do omstandigheden heerscht. Maar neen, 's avonds worden lichtseinen gegeven vanuit Ukraine, welke beantwoord Voor Uw gezondheid is het beste juist goed genoeg. Eischt daarom uitsluitend Aspirin- tabletten in de origi- neeie verpakking met het wereldberoemde BAYER-kruis. eenig op de wereld

Schager Courant | 1930 | | pagina 1