Raad Harenkarspel. Eerste Hulp. t5 Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. werden door de handlanger® ïn RoementB. Verscholen in de heuvels kan de Roemeensche marechaussee wel zien, maar niet achterlaten, wat er gebeurt. Plotseling ziet men een boot van wal steken en met koortsachtige haast naar den overkant roeien. Overdag ziet men langs de gebroken brug een processie trekken van Sov jet-dienaren. De Roemeensche soldaten meenen het begin van een aanval te constateeren en richten hun machinegeweren Was louter een machts-demonstratie. Wat zal de toe komst hier brengen? De Russen hebben het 2/3 van de brug bezet en wachten af. De Roemenen hebben de overblijfselen van een vervallen fort aan hun zijde gewapend en wachten af. De bevolking van Ukraine, afkeerig van hun Sov jet-bestuur, kijken verlangend naar de vrije boeren on der Roemeensch beheer en wachten ook af, of er mis schien nog tijden komen, dat zij ln vrede en vriendschap zullen kunnen leven met hun vroegere taal- en starn- genooten, zonder de Russische Sovjet-overheersching. Alles wacht... ook de brug... Vergadering van den Raad op Dinsdag 27 Mei 1030, des middags half 4. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer II. Nolet, burgemeester, secreta ris de heer .1. Dam. Do Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen van de 2 vorige ver gaderingen worden gelezen, ze worden onder dank zegging vastgesteld. Aan de orde worden gesteld de Ingekomen stukken. a. Beschikkingen van Ged. Staten tot vaststelling van de bedragen, bedoeld in de artt. 9 17, lo lid van het K.B. van 4 Nov. 1929, Stbl. 476 (Regeling finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten). De vastgestelde bedragen geven B. en W. geen aan leiding om voor te stellen in beroep te gaan. Wordt goedgevonden. b. Bericht van den Rijksontvanger te Nieuwe Niedorp, dat aan gewotcnsgeld ten behoeve dezer ge meente is ontvangen een bedrag van f 132.86. r. Beschikking van den M. v. F., waarbij een voor schot uit 's Rijks kas is verleend van f3250.— voor het bekomen van een plaatsje ingevolge de Land- arbeiderswet. d. Verslag van den Vleeschkeuringsdicnst, keu- ringskring Oudkarspel, over 1929. e. Idem Ilandelswinteravdndschool te Schagen, over 1929. f. Schrijven van Ged. Staten, geleidende de goed gekeurde besluiten tot verhuur van een woning aan A. Kant en tot wijziging der begrooting voor 1929. g. Rapport van den accountant J. Schoorl te Schagen, omtrent het electr. bedrijf te Waarland over 1929, waaruit blijkt, dat een winst is gemaakt van f516.28. De afschrijvingen zijn. in verhand met de uitbrei dingen, met f 100 verhoogd. Do heer De Vries vraagt, of het winstcijfer mis schien aanleiding geeft tot stroomprijsverlaging. De Voorzitter deelt mede, dat B. cn W. hiertoe nog geen aanleiding hebben gevonden, het bedrijf zit slecht in zijn kasgeld en dit jaar zal een nieuw con tract met het P.E.N. gesloten moeten worden. Wat de aansluiting van de Sehagenvaard aan de waterleiding betreft, zal de gemeente, ingevolge de regeling ten aanzien van aansluiting van de niet- rendabele gedeelten, jaarlijks f465 93 moeten bijdra gen. Dit is nog niet het dofinitieve cijfer, er is nog kans dat dit bedrag grooter wordt, wanneer niet alle perceelen worden aangesloten. Het schrijven van het P.W.B. zal nog nader door B. cn W. onder de oogen worden gezien. Geen bijdrage voor het kanalenplan. Aan de orde komt het verzoek van Ged. Staten om een bijdrage van f 1500.— per jaar, gedurende 40 ja ren te verleenen voor de kanalisatieplannen. B. en W. achten geen termen aanwezig hun eens ingenomen standpunt te wijzigen en stellen mits dien voor het verzoek af te wijzen. Wel zal de kanalisatie haar nut afwerpen, maar liet nut voor onze gemeente zal niet in verhouding zijn met de bijdrage van f 1500, die gevraagd wordt, liet is natuurlijk moeilijk in cijfers uit te drukken wat het de gemeente wel waard zal zijn. Den heer Francis is het nog niet duidelijk, waar het. groote belang voor onze gemeente in zit, vooral omdat voor don aanvoer van materialen geen groote vaartuigen noodig zijn, doch het. vervoer zich steeds meer beweegt in de richting van het autovervoer. Spr. zal het nut van het kanaal Huigendijk-Kolhorn niet ontkennen, maar het groote nut is gelegen in den af- en aanvoer van de producten uit den Wie- ringermeerpolder. Een bijdrage van f 1500 per jaar acht spr. niet in evenredigheid met het nut voor on- *c gemeente. De heer Dekker kan het nut van dit kanaal voor de Inwoners van Ilarenkarspel niet vinden. In het kanaal Alkmaar—Don Helder hebben we het bewijs dat het geen nut afwerpt voor de tusschengelegen plaatsen. Voor den tuinbouw hebben we geen groote schepen noodig, integendeel voor het oostdeel van Ilarenkarspel zal het kanaal een groot bezwaar vor men voor de mcnsclien die met hun producten naai de veiling van Ilarenkarspel gaan. De tuinders uit Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Langereis •n gedeelten van Ilarenkarspel en Heerhugowaard zullen met hun schuitjes van 2-3 4 ton de veiling niet meer kunnen bereiken Ook de groote schutsluis aan de Roskambrug brengt zijn bezwaren mee. Spr. heeft meer den indruk dat de plannen voor de we tenschap en kunst uitgeleefd moeten worden. Wel zal er wat goeds in het plan zitten, maar het kost mil- lioenen en zal alleen bewonderd worden door de tnenschen van wetenschap en kunst. Spr. weet wel dat wij boeren voor dom worden gehouden, maar spr. meent, dat als het besluit werd genomen, een bij drage te verleenen, wij weer een domme streek zou den uithalen. De heer Bakker is het met de vorige sprekers vol komen eens en het doet hem genoegen dat de heer Dekker zijn bezwaren zoo duidelijk naar voren brengt, want ook spr. had het plan om dat te doen. Spr. meent dat het oostdeel van Harenkarspel het kanaal niet moet hebben, wat andere gemeenten be treft, zij moeten het zelf welen als zij zich die strop willen bezorgen. Zelfs als Harenkarspel het bedrag dat nu als bijdrage wordt gevraagd, toekreeg, zelfs dan nog lag het op onzen weg het niet te doen. In Waarland is er alles op gebaseerd dat de menschen zelf de groenten naar de veiling brengen, daar is het vaarwater naar gemaakt en daarvoor heeft men zich de groote kosten van een sluis getroost. Overladen van de producten van kleine in groote vaartuigen is, nu steeds wordt aangedrongen op een zoo goed mo gelijke verpakking, niet aan te bevelen. In een te Schagen gehouden vergadering is wel gezegd, dat de Langen dijk om groot vaarwater riep en dat zou dan de verklaring van een paar groothandelaren zijn geweest, maar dat is bij navraag een absolute leugen gebleken. Men roept niet om groot vaarwater, maar om snel vervoer. De heer De Groot wijst er op, dat we het best kun nen kijken naar het Noordhollandsch Kanaal, Koe dijk ligt er met zijn neus in, Warmenhuizen met zijn hand er aan en toch wordt dat water niet gebruikt voor het vorvoer der tuinbouwproducten. De Voorzitter zal niet de aanvrage om subsidie verdédigen, maar meent toch dat de heeren teveel het oog houden op het vervoer van de producten en Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Iluidverwondin. en, mag in geen enkel huis een doos of tube Purol ontbreken. niet letten op den aanvoer van materialen, kunst mest e d. Ook spr. vindt een bijdrage van f 1500 ge durende 40 jaren te veel en ziet het groote nut voor onze gemeente niet in, hoewel de totstandkoming van de kanaalplannen voor de geheele streek en pro vincie wel van belang zal zijn. De heer De Vries heeft reeds eerder gezegd, dat hij het jammer zou vinden als dit grootsclie plan zou afstuiten op de weigering van enkele gemeen ten. Toch oordeelt ook spr., dat een bijdrage van f 1500 niet in overeenstemming is met het belang van onze gemeente. In zooverre kan spr. zich met het voor stel van B. en W. vereenigen, maar spr. zou dank baarder gestemd zijn geweest als B. cn W. geadvi seerd hadden met een bescheidener bijdrage mede werking te willen verleenen. Voor den goeden af- cn aanvoer acht spr. de kanalen voor de geheele streek gewcnscht. Maar gezien de weinige animo die er in den raad voor deze zaak bestaat, zal spr. geen voor stel doen. De heer Bakker wijst er nog op, dat in tegenstel ling met Anna Paulowna en Alkmaar, de kunstmest hier met kleine hoeveelheden gebruikt wordt en met een autotje thuis bezorgd kan worden en anders met schuitjes van 30 a 40 ton. Industrie is hier niet en dus kan het onmogelijk iets worden. Men betaalt toch niet aan zijn eigen strop. Dc heer Dekker meent, dat men in de meeste ge meenten niet met de plannen sympathiseert, tusschen de regels door leest men dat men de gevraagde bij drage niet durft weigeren, het lijkt wel tc moeten. Voor doorvaart zal het kanaal wel van belang zijn, maar het is voor onze gemeente niet van nul. De Voorzitter merkt op, dat als de geheele provin cie er van profiteert, ook onze genieent den weerslag ervan zal krijgen. Spr. meent dat dc zaak nu voldoen de van gemeentelijk standpunt uit is bekeken. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Belastingverlaging. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkom stenbelasting voor 1930/31 op 0.75, zijnde 0.15 minder dan over het vorige jaar. Ondanks de slechte uitkomsten van het tuinbouw bedrijf in het nu afgcloopen seizoen, achten B. en W. de voorgestelde verlaging mogelijk. Daartoe heeft bij gedragen de ruime opbrengst dier belasting over 1929/1930, waardoor f5600.— meer dan de raming aan den dienst 1930 zal ten goede komen. Bovendien zal de rekening van het dienstjaar een be langrijk batig saldo f10.000 te boven gaande, opleve ren en B. en W. oordeelen, dat een gedeelte, n.1. f 5000, ten goede dient te komen van een slecht jaar. Bij de becijferingen hebben B. en W. er rekening mee gehou den dat het inkomen van de tuinders 1/3 van dat van vorig jaar bedraagt. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. stellen voor, tot verbouw van het raad huis volgens het reeds eerder medegedeeld plan en tot openbare aanbesteding van dat werk. De teekening van het ontworpen plan circuleert Na schorsing van de openbare vergadering en her opening wordt het plan goedgekeurd, openbare aanbe steding zal worden gehouden. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het a'.n de besturen der bljz. scholen te Kerkbuurt en Waar land uit te betalen voorschot van 80 op de ver- foeding ingevolge art. 101 der Lageronderwijswet 920 over 1930. De kosten van de openbare schoei hebben over 1929 bedragen f8.71 per leerling. Voor Kerkbuurt behoort te worden uitgekeerd vror 143 leerlingen 143 X 0.80 X f8.71 is f996.42, af gerond f 1000.—. Voor Waarland voor 231 Vi leerling: 231M X 0.80 X f8.71 is f 1611.35, afgerond f1620.—. Wordt goedgevonden. Voorstel van B. en W. tot verhuring van de veld wachterswoning aan de wijkverpleegster voor den tijd van 2 jaar voor f3.50 per week, ingaande 1 Juni De gemeenteveldwachter heeft de woning, voorheen bewoond door den secretaris betrokken. De heer De Vries vraagt onder welke voorwaarden de heer Homan deze woning heeft betrokken. De Voorzitter deelt mede van onder de bepaling van vrij wonen en vrij licht en met de toezegging dat als hij als gem.-veldwachter wordt gepenslonneerd, hij als conciërge van het raadhuis de woning kan blijven be wonen. Beide voorstellen worden door den raad goedgekeurd. Volgt de vaststelling van suppl. begrootiripen der gemeente voor 1929 en 1930 en van het electrisch be drijf voor 1929. Ten aanzien van het verzoekschrift van J. Wage naar te Tuitjenhorn om een tegemoetkoming inge volge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 voor 5 kin deren die de bijz. school te Stroet bezoeken, stellen B. en W. voor, evenals 't vorige jaar een tegemoet koming te verleenen van f 25 per kind en per jaar. Naar aanleiding van een door den heer Francis ge stelde vraag zal worden nagemeten of de afstand meer dan 4 K.M. bedraagt. Is de afstand meer dan 4 K.M. dan wordt het verzoek toegestaan. Tenslotte stellen B. en W. dan nog voor om de jaarwedde van den Adm. lijnwerker van het elec- trische bedrijf te Waarland met f 100.te verhoogen, met het oog op de uitbreidingen die het bedrijf den laatsten tijd heeft ondergaan. De administratie wordt keurig in orde gehouden, het net goed onderhouden, en een jaarwedde van f 600 is niet overdreven. De heer Duijvis informeert naar de werkzaamheden en verkrijgt daarover inlichtingen van den Voorzitter. Algemeen gaat de raad accoord met het voorstel van B. en W., de verhooging gaat in 1 Januari 1930. De rondvraag. De heer De Vries heeft sterk den indruk dat vele ouders van kinderen die de openbare school te Dirks- horn bezoeken het op prijs zouden stellen als op die school de officleele tijd werd ingevoerd. Spr. zou het op prijs stellen als B. en W. er een onderzoek naar in stelden. Als blijkt dat er nog veel tegenkanting bestaat, dan zal spr. er zich bij neerleggen. De heer Francis herinnert er aan dat bij de invoering van den zomertijd veel strubbeling is ontstaan en de ouders den schoolgaande kinderen den ouden tijd ge handhaafd wilden zien. En nu daarover geen klachten worden vernomen, wil spr. de bestaande regeling hand haven en hoopt dat de heer De Vries met zijn poging geen succes moge hebben. De heer De Vries wijst er op. dat dit toen bij de in voering van den zomertijd was. Nu voelen de menschen de ongemakken van het hebben van 2 tijden. De meeste menschen toch steken de neus nog wel eens buiten de gemeente. Als spr. zich vergist zal de uitspraak der ou ders dat wel uitwijzen. De onderwijzer kan per briefje de meening van de ouders vragen. De heer Francis zegt dat er gemeenten zijn waar de ouders staakten hun kinderen naar de school te zenden en spr. is bang dat de heer De Vries de boel in onze gemeente in de war schopt. Spr. noemt het 't begin van de revolutie. De heer De Vries meent dat de vrede wel goed bewaard zal blijven en herinnert, hoewel erkennende dat elke vergelijking mank gaat, aan het verzet tegen de water leiding. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Doodemans informeert nog of geen schrijven is ingekomen van den heer Joh. Ruiter, wat niet het geval blijkt te zijn. Hierna sluiting. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 26 Mei 1930. WIE NIET MET SUCCES KAN LIEGEN, KOME EERLIJK VOOR DE WAARHEID UIT. Indien de heer Cornelis de B., zoon van een herber gier met uitspanning en gelegenheidsstalknecht te Alk maar, die op 26 Mei ln 'n driftopwelling een eveneens voor uit- cn inspanning zorgenden vrachtrijder Willem Goudsblom een stevige oplawaai verkocht had gevolgd, zou zijn portemonnaie er voordeel bij hebben gevonden. Want door zijn hardnekkige ontkentenis was men ge noodzaakt do snertzaak aan te houden, ten einde nog een tweede getuige te hooren en de verklaring van dezen, den ouden heer De Geus, luisde er den heer de B. zoo muurvast int dat de Officier, verontwaardigd over dit gedraai, ditmaal 25 gulden, die 10 plek meer dan de vorige week requireerde en Kees door den Po litierechter. mr. Ledeboer, tot f 20 boete of 20 dsgen veroordeelde. De jonge man had er dan nu zijn buik vol van en nam direct met deze straf genoegen. EINDE GOED ALLES GOED. De mislukte klppenmelker op andersmans kosten, de vlschventer Plet V. te Enkhuizen, in connectie geraakt met den Politierechter, omdat hij den winkelier Willem van Dok aldaar onder valsche voorwendsels wist te bewegen hem op den pof 'n rol asphaltpapier en 3 golfplaten te leveren, is er ten slotte nog niet onvoor- deellg afgekomen. De winkelier was intusschen tevreden gesteld en nu wilde men Piet, de vischkoopman, ook wel wat ten goede komen. De bekeerde zondaar ver wekt meer vreugde dan 99 rechtvaardigen, die geen be keering noodig hebben. Niet waar, geliefden? De heer Piet V., die bij de vorige behandeling op de voordracht stond voor 7 dagen bruineboonenslikken, werd nu voorwaardelijk veroordeeld tot 14 dagen met 2 proefja ren. EEN ACTIVITEIT. DIE WEINIG WAAR DEERING GENIET. Een te Alkmaar wonende electricien, de 44-jarige heer Joh. D., was onlangs veroordeeld wegens mishan deling van zekeren heer K. v. d. Sluis, werkzaam bij het prov. electriciteitsbedrijf. Die veroordeeling zat hem echter dwars, althans liet hij niet na, v. d. Sluis op allerlei wijze bij zijn superieuren zwart te maken en toen deze methode, men denke aan de bekende vige- lant en de essetee-wagen, geen succes had, zond hij den te Bloemendaal woonachtige v. d. Sluis een briefkaart, waarin hij dezen ronduit van diefstal beschuldigde. Van der Sluis liet zich deze insuniatle niet aanleunen en deed klachte, met gevolg dat de snuggere heer D. er opnieuw tusschen zat en Maandag terecht stond we gens beleediging. De beleedigde heer v. d. Sluis was niet verschenen, wat natuurlijk stagnatie verwekte en reden gaf, de verdere behandeling tot a.s. week uit te stellen. Inmiddels was wel komen vast te staan, dat door verdachte geuite beschuldigingen na Ingesteld on derzoek ongegrond waren gebleken. Dat is dus al ln 't nadeel van den briefkaarten-redacteur. EEN LEEGE PORTEMENEE IS OORZAAK VAN VEEL MENSCHENWEE! Een ex-garagehouder, Julius P., thans motordrijver bij het loodswezen, thans te Bergen en voorheen te Den Helder woonachtig, had ln laatstgenoemde plaats vermoedelijk geld geleend van een heer met name Heij- denrijk en daarvoor in pand gegeven 'n aantal automo- biel-benoodigdheden en chauffeurs-uniformjassen. De heer Juiius P. zat echter in de piepzaken hield zich niet aan het contract, daar hij aan een mijnheer Bla- nus voor 40 pop een doos ruimers, artikelen, die bij autoreparaties worden gebezigd, verkocht en aan een ander liefhebber, den heer Sanders, 5 chauffeurs-jassen. Het verbreken van de overeenkomst gaf evenwel aan leiding tegen den heer P. een strafvervolging in te doen stellen, wegens verduistering en Maandag stond hij dan ook te dier zake terecht met mr. Zeegers, officier cn advocaat, dus dubbel slagvaardig als raadsman en ver dediger. Er bleek echter nog heel wat meer etjen aan dat el te zijn dan de officier had verondersteld, dus kon men zich niet vergenoegen met het hooren van Elanus en Sanders, die tot overmaat van ramp ook nog te laat kwamen en dus gekapiteld werden, maar werd de verdere behandeling onbepaald uitgesteld, ten einde een meer uitgebreid onerzoek te kunnen instellen. HET MOEDERHART DAT SPRAK EN BUUR- VROUW'S HAND DIE SLOEG. De 12-jarige Gerard Veldman te Waarland, gem. Ha ringkarspel. op 9 April den tempel der wijsheid verla tend, gevoelde in zich den lust opkomen wat kattekwaad uit te halen en dé spelende spruiten van buurvrouw Aafje Br. eens te plagen, door hen een kinderschopje te ontnemen. De moeder aanschouwde dit snood bedrijf en zij snelde onverwijld toe om dit ondeugend joóntje eens op zijn nummer te plaatsen, doch zij werd door Gerard onthaald op scheldwoorden en dreigde hij haar met een steen naar het hoofd te werpen. Buurvrouw werd nu „verlegen"" kwaad en zenuwachtig en troefde er flink op los, zoodat Gerard, versierd met een vijftal blauwe plekken op zijn „reg" grienend afdeinsde. Het bleek echter dat juffr. B. in haar moederlijke overspan ning wel wat al te krachtig lange havr had gebruikt en vermoedelijk een stok of bedoeld schopje had gebe zigd, althans het vrouwtje stond Maandag terecht we gens mishandeling en werd veroordeeld tot 15 gulden boete of 15 dagen. CHERCHEZ LA FEMME! Zoek de Vrouw! Deze aanwijzing kan in vele politie- rechterszaken, vooral wanneer het jonge vurige ver dachten betreft, met vertrouwen worden gevolgd. Het duurt niet lang of het hittepetitje komt schalks om een hoekje gluren. Zulks was ook het geval toen de 19-jarige 185H cM. op z'n kousen-lange belastlngklcrk Dirk Corn. P. te Schagen terechtstond omdat hij in den avond van 11 April den 17-jarigen veehoudersbaby Jan Volten, na een hevige discussie op de Gedempte Gracht over het onge stoord alleenbezit varv een allerliefst Schager suikerpop petje met honinglipjes, een welgemikte stomp in he,t aangelaat toediende, met gevolg dat de heer Volten ge lijkertijd een bloedneus en 'n blauw oog bekwam, wat zijn uiterlijke bekoorlijkheden niet deed vermeerderen, zoodat lange Dirk over de gansche linie zegevierde en triomphantelijk als 'n haan van 'n stooter met de uit verkorene zijns harten, die we helaas op de zitting niet te zien kregen, wegstapte, om de welkome belooning te erlangen voor zijn heldendaden. De verslagen concurrent Het zich echter niet heelemaal kisten, doch wist het zoo ver te brengen, dat zijn gelukkige medeminnaar Maan dag werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen wegens mishandeling. SIGNOR GIOVANNI BERNARDO ZWABBERDIA PISANCORIC OP DE GEESTIA. In den avond van 17 Nov. werd de ambtelijke aandacht van den politieagent Jan Dalenberg te Alkmaar getrok ken door een mannelijk Individu, dat zich op geweldig slingerende wijze op den publieke weg genaamd De Geest voortbewoog. De heer Dalenberg wist als geroutineerd politieman nu wel, hoe het met dit waggelende heerschap, dat de gansche breedte der straat als wandelpad noodig had, was geschapen cn hij aarzelde niet hem aan te pakken om hem te ontnuchteren in een daarvoor aangewezen localiteit over te brengen. De beschonkene bleek even wel een onderdaan van zijn Excellentie Benito Musso- llnie te zijn, zekere heer Giovanni Bernardo, een graniet werker, die zich bijzonderlijk onderscheiden door. hun waardcering voor Ouwe Snik en Amstel Pils. Deze Ita- llaansche Vrijheidsheld liet zich niet met een zoet lijn tje naar het politiebureau geleiden, doch maakte in zijn onbegrijpelijk kocterwaalsch heel wat bedenking en ver zette zich zelfs krachtdadig, toen Dalenberg, het zacht lijntje loslatend, hem wat steviger te grazen nam. De wederspannigheid nam evenwel een zoodanigen vorm aan, dat proces-verbaal niet mocht xiitbïijven en heden, stond signor Giovanni, die zich al tamelijk met het Kaabdialect al sprak hij nog geen 40 plus, vertrouwd had gemaakt, veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen. ZIJN BLOED WERD TENSLOTTE KARNEMELK. De boerenwerkman Jan de G. uit Graft werd meerma len geplaagd en beleedigd door den 15-jarlgen Jan Lar.- genberg, een boerenpicilo te Akersloot, Ook op 6 April begon de knaap hem weer te pesten, schold hem voor dief en dreigde hem zelfs met een knipmes. Jan meende dat het nu toch zeker wel mooi was en gaf het brutale joggie 'n fllnken trap tegen z'n dijbeen. Nu was Holland natuurlijk ln last en liep de afgestrafte snaak jamme rend naar de politie, zoodat Jan de G., die natuurlijk buiten zijn boekje was gegaan, met den politierechter kennis maakte. Toen echter de heeren vernamen hoe de vork ln den steel stak, werd aan verdachte slechts 5 gulden boete of 5 dagen opgelegd. Het onbehouwen jongetje kreeg daarentegen een flinke vermaning en heeft de officier den Politierechter plec'n tig beloofd, dit gevaarlijke ventje, dat met een knipmes dreigt, in de gaten te zullen houden. REUZE HEIBEL IN EEN TREIN-COUPE. Op 28 Maart stegen in den trein EnkhuizenHoorn te Enkhuizen eenige veehandelaars in een niet-rook- rljtuig, zonder zich aan het rookverbod te storen, welke onbeschaafdheid den reeds aanwezigen reiziger Juda Po- lanius uit Amsterdam, aanleiding gaf een bemerking te maken. Dit ingrijpen vermocht natuurlijk niet de inge nomenheid te verwerven van de H.H. veekooplui, die zich gewoonlijk op grond van hun veelvuldige conver satie met varkens en vete kalveren niet op overmatige fijne manieren kunnen beroemen. Vooral blonk hierbij uit de veehandelaar Egidius Barthélomeus H. uit Nieu wer Amstel, die den reiziger qualificeerde als vuilen jood en hem een vuistslag in hot gelaat gaf. Ter zake deze mishandeling stond de veekooper Maandag terecht bewerend dat het een scheldpartij over en weer was en onder meer Polanius den vriendelijken wensch had ge uit: ik mag lijen dat je 100 jaar wordt, maar dan op krukken! Het slot van de kapsones was echter dat de veekoo per, die nu alle manieren in de minderheid was, aan het kortste eindje trok en tot f 25 boete of 25 dagen werd veroordeeld. JAN HAD MAAR 1 LEPELTJE SPRAAKWATER OP. De 41-jarige kaalhoofdige en grauw geknevelde vee houder Jan K. uit Hauwert, verwekte nog al wat hi- liritedt, toen hij zich voorstelde dit bedrijf uit te oefenen bij zijn moeder. Voorts was dit moeders kindje erg be weeglijk en luidruchtig, welk optreden den president aanleiding gaf, verdachte te vragen, of hij soms wat te veel aan den wieg had gestooten. Dit ontkende Jan, maar gaf wel toe een glaasje jandoedel te hebben ge noten. Hij stond voorts terecht omdat hij op 12 Februari niet was afgestapt van zijn rijwiel na de desbetreffende door den commies v. d. Molen, belast met de rijwiel- belastingcontrole, gedane vordering. Jan was ijskoud doorgepedeld enh ad al rijdend een commies triom fantelijk iets onzichtbaars in zijn hand willen toonen, alsof hij te kennen wilde geven: Ja, ik heb er wel eentje hoor. Hij was dan ook wel in het bezit geweest van een belastingplaatje, maar had het niet op de voorgeschreven plaats bevestigd, zoodat hij eeniger- mate schurft zijnde, toch wel reden had, de roskam te vreezen. Hij werd dan ook zonder mankeeren ge straft met f 15 boete of 15 dagen. DE TWIJFEL WAS ER, DUS DE STRAF BLEEF UIT. Een te Wijk aan Zee en Duin wonend 42-jarig bank werker. Cornelis B., heeft vermoedelijk geen aange naam huiselijk leven, zoodat zijn kinderen vertoeven ten huize van zijn vrouw's zusters (goed narekenen s.v.p.) ten huize van een verpleger te Castricum, den heer H. v. Beek, Op 8 April bezocht de bankwerker genoemden, heer v. Beek en meende toen op te merken, dat zijn kinderen bang van hem waren. Toen hij nu met den heer v. Beek door het dorp fietste, ontstond 'erover een minder vredelievend gesprek en gaf, volgens deri heer v. Beek, zijn bezoeker hem een slag op den arm, waardoor hij met zijn rijwiel tegen een hek opviel en zijn hand verwondde. De bankwerker stond nu Maan dag wegens mishandeling terecht, doch beweerde van Beek, toen hij met zijn rijwiel wankelde en dreigde te vallen, te hebben vastgegrepen om hem staande te houden. Se non vero, e bene Trovato! Nietwaar, toch. goed bedacht! Hoe het echter zij, de officier kon niet de overtuiging bij zich vestigen en in twijfel verkeeren- de, vorderde en vrekreeg hij vrijspraak. zoodat do bankwerker geen reden had zich over het Alkmaarsche politlegerecht te beklagen. ELKAAR IN DE LEFKUIF VLIEGENDE VAK BROEDERS. Op 14 April waren de nog zeer jeugdige agrarische heerschappen Piet H. uit Harenkarspel en Jaap Aris uit de Schagerwaard met voorbeeldigen ijver aan 't piepers pooten. De harmonie was volmaakt tot op een moment Piet het heillooze idéé kreeg aan merking te maken op de pieperpooterstechniek van Aris, waarop deze repliceerde, hem een leugenaar noemde. Piet bekrachtigde toen zijn meening met be hulp van een poepegraaf, waarmede hij Jaap een opstopper gaf, 'n manier van debatteeren die hem Maandag voor den politierechter bracht en oorzaak was, dat hij tot f 15 boete of 15 dagen werd veroor deeld. HET BLOED KROOP ALWEER WAAR HET NIET GAAN KON. De slagersknecht Jan Dooves te Helder, zich op 21 April op de fiets bevindend, werd lastig gevallen door eenige bengels, blijkbaar behoorende bij een ter plaatse staanden woonwagen, welke jong© nomaden zich vermaakten met het afschieten van een kinder pistooltje en als doelwit Jan Dooves kozen, met ge volg dat een projectiel hem in 't gelaat trof. Natuurlijk nam de .slager daarmede geen genoegen en steeg hij van het rijwiel, om de vluchtende deug niet te achtervolgen, wat werd opgemerkt door een in den woonwagen thuishoorend heer die onmiddel lijk partij trok, zonder de moeite van voorafgaand on derzoek en den slager eenige stompen toebracht. Doo ves liet zich niet zonder protest afdekken en deed aangifte, zoodat we Maandag het genoegen hadden den 33-jarigen heer Hendrik H.. getooid met een hel blauwe das, in zijn knoopsgat een fraaie kunstroos als reclame voor zijn vak, koopman cn fabrikant van kunstbloemen, terecht te zien staan. Hij vond het on getwijfeld zeer lollig, want de lach week niet van zijn verweerd gelaat, zelfs niet toen hij tot f 15 boete of 15 dagen werd veroordeeld. TOUT SAVOIR ET TOUT PARDONNER! Alles weten, is alles vergeven, dit spreekwoord zag blijkbaar ook gaarne toegepast den jeugdigen Harm S., een Drentenaar, die te Venhuizen zijn' „Zweet" Home heeft gevonden, toen hij als 15e en laatste verdachteling te recht, stond wegens mishandeling van den landbouwersbediende Cornelis Vijzelaar, die hij na een bezoek aan de drankpagede van Vis- scher, een klap op zijn fiselemie had toegebracht.. Onze Harm deelde thans mee dat. de oorzaak van dia minder vriendelijke behandeling, Vijzelaar aange daan, moest worden gezocht, dat Vijzelaar zich had geoccupeerd met het meisje, waarop Harm oudere en meerdere rechten meende te hebben. Aanspraken di© hem zelfs de waardigheid van het vaderschap in t vooruitzicht stelden. Hij had reeds te voren den heer Vijzelaar daarop gewezen, doch was toen onheusch door hem afgewezen. Dit had hem opgewonden en was na het verlaten van het café het hiervoren om schreven conflict het gevolg. Zeer zeker gaf deze al of niet gefingeerde confidentie den zondaar geen vrijspraak, doch scheen toch aangemerkt te worden tot verzachting der straf, daar de heer Harm reeds op jeugdigen leeftijd in dramatische liefdesverwik kelingen geraakt, tor zake het tamelijk ernstige feit, mishandeling, waarbij de getroffene bloedend werd verwond, slechts tot 15 gulden boete of 15 dagen werd veroordeeld. En hiermede hebben wij de ei onze we- kelijksche litanie van den Maandag tc besluiten met een opgerecht gemeend amen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2