Marktberichten. Gemengd Nieuws. De Dusseldorfsche moordenaar. Een geruchtmakende zaak in Duitschland. Tweede Kamer. Ingezonden Stukken. De zendt ij dverdeeling in de Tweede Kamer. Zaandam in spanning. Doodelijk auto-ongeluk onder Zundert. Vernietiging van groenten. Plaatselijk Nieuws. De protestactie tegen het zendtijdbesluit van Minister Reijmer. SCHAGEN. 28 Mei. 16 stuks paarden f 200—350, 25 gelde koeien (magere) f 180—360, 24 idem (vette) f 250—450. 7 kalfkoeien f 240 —410, 82 nuchtere kalveren f 15—28. 110 overhouders f 30 —38, 272 lammeren f IS—25, 7 bokken en geiten f 6—18, 43 varkens (magere) f 35—45, 20 idem (vette) per Kg. f 0.64—0.69, 78 biggen f 23—31. 23 kippen f 0.75—1.50, haantjes f 0.10—0.50, 38 Kg. boter f 1.50—1.60. EIERVEILING, SCHAGEN, 28 Mei. Aangevoerd waren: 151 partijen 124899 stuks kipeieren 25 partijen 7192 stuks eendeïeren. De prijs liep van kip eieren 4.404.50, kleine f 3.40—3.80, bruine f 5—, eend eieren 4.104.20. De veiling duurt voort. ALKMAAR, 27 Mei. Aardbeien f 0.190.38 per doosje, andijvie f 0.908.50, bloemkool I f 16—23. II f 8—13. kropsla f 0.20—1.70, komkommers f 715, per 100 stuks, prei f 3.204.90, rabarber f 4, raapstelen f 0.90, radijs f 2.706.30, worte len f 6—16 per 100 bos, postelein f 0.22—0.51. spinazie f 0.821.74 per bak; tomaten: A f 23, B f 20, C 23 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK. 27 Mei. Uien f 1.10. Deensche witte kool f 0.30—0.90, tomaten: X f 47—49, B f 46.50, C f 43.8045.50, CC f 16; aardap pelen: Schotsche muizen f 14.8017.70, drielingen f 13.60 —14.90, kleine f 4.90—7.80 per 100 Kg., bloemkool f 20.70 —22.80 per 100 stuks, wortelen f 5.80 per 100 bos. Aanvoer: 325 Kg. uien, 5500 Kg. Deensche witte kool, 3100 Kg. tomaten, 35 stuks bloemkool, 100 bos wortelen, 900 Kg. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE. 87 Mei. Bravo's f 1.301.60, uien f 1.301.70, grove f 1.50 2.10, roode kool f 1.706.70, gele kool f 4.505.60, Deen sche witte kool f 0.601.50 per 100 Kg. Aanvoer: 3200 Kg. aardappelen, 8600 Kg. uien, 21400 Kg. roode kool, 1200 Kg. gele kool, 81000 Kg. Deensche witto kool. PURMEREND. 27 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 19 stapels fabriekskaas f 38.50, 31 stapels boe renkaas f 41 per 50 Kg.. 2 stapels commissiekaas f 39, per 50 Kg. In totaal 52 stapels, wegende 38000 Kg. Han del matig. Vee. 135 stuks runderen, w.o, 180 vette, f 11.20, per Kg., 245 melk- en geldekoeien f 250425, 10 stieren, handel vlug, 57 stuks f 100250, handel matig, 61 vette kalveren f 1.101.40, handel stug; 429 nuchtere kalve ren, slacht f 1035, fok f 1831, handel matig, 363 vette varkens voor de zouterij f 0.680.72 per Kg., voor de slacht f 0.600.70 per Kg., handel matig, 92 magere varkens f 2246, handel stug; 349 biggen f 2230, han del vlug; 351 schapen f 3440, handel stug, 658 lamme ren f 1826, handel stug; 42 bokken; 4 kipeieren f 4.25 5.25, eendeieren f 4.25, piepkuikens f 0.102.25. COOP VER. CENTR. EIERVEILING G. A. PURMEREND. 27 Mei. Aangevoerd 206007 eendeieren f 4.204.30, 148440 kip eieren 70—80 Kg. f 6—8, 65—66 Kg. f 5.50—5.80, 63—64 Kg. f 5.20—5.50, 60—62 Kg. f 4.80—5.20, 58—59 Kg. f 4.60 —5, 56—57 Kg. f 4.50—4.80, 52—55 Kg. f 4.30—4.50, 50—52 Kg. f 3.80—4.20. EIERVEILING PURMEREND. 27 Mei. Aangevoerd 41941 kipeieren kw. A f 4.605.50, 668 kip eieren kw. B f 3.804.40, eendeieren kw. A f 4.30; eend eieren broed f 4.405. AMSTERDAM. 27 Mei. Zeeuwsche bonten f 23, ld. blauwen f 22.75, id. bra vo's f 1.201.60, id. roodstar f 0.901.25, id. eigenheimers f 11.10, id. blauwe poters f 0.500.80, id. bonte poters f 0.500.80, id. Bevelanders f 11.20, IJpolder eigenhei mers f 11.10, id. bravo's f 1.101.50, id. roodstar f 0.90 1.25, id. Bevelanders f 11.20, Anna Paulowna zand t 11.25, 'di. roodstar f 0.901.25, Hillegommer zandaard appelen f 11.25, Tesselsche roode f 0.901.50, Friesche roodbonten f 0.901, alles per H.L., Italiaansche nieuwe aardappelen f 1418, nieuwe zomer malta f 1718 per 100 Kg. Ontzettende bekentenissen. Naar V.D. uit Dusseldorf verneem,t heeft de Dussel dorfsche moordenaar Kurten gisteren bij een nieuw ver hoor belangrijke verklaringen afgelegd en tevens be kend, dat hij schuldig is aan twee moorden, waarvan men hem tot nu toe niet heeft verdacht. Hij verklaarde in het Grafenbergerwald een meisje te hebben geworgd. Voorts onderhalf jaar geleden bij een inbraak in een café in de ogeving van Essen een negenjarig knaapje den hals te hebben afgesneden. Indertijd was een oom uit Amerika onder verdenking dezen moord gepleegd te hebben, gearresteerd. Uit het verhoor bleek verder dat Kürten den moord op de achtjarige Rosa Ohliger in 1929 niet in zijn woning heeft begaan, doch 's avonds op de plaats waar het lijkje later werd gevonden. Den volgenden morgen om zes uur begoot hij het lijkje met petroleum en trachte het te evrbranden. Omtrent den tweevoudigen moord op 25 Augustus 1929, toen men 's morgens in een groentenbed de met messteken overdekte lijkjes van de 5-jarige Gcrtrude Hamacher en de 13-jarige Lize Loenzen vond, vertelde hij de beide meisjes op het kermisterrein te hebben aan gesproken. Hij was met hen dwars over het veld gewan deld en stuurde het oudste meisje weg om sigaretten te halen. Hij had het jongste kind de keel dichtgeknepen en kaar den doodelijken steek toegebracht. Toen de 13-ja- ïlge Lize terugkwam had hij haar op dezelfde wijze ge dood. Ook van den moord op Maria Hahn gaf Kürten een nauwkeurige beschrijving. Hij had met het dienstmeisje een liefdesverhouding aangeknoopt en verschillende ma len ontspanningslokalen met haar bezocht. Op den dag van den moord was hij langer dan gewoonlijk met het meisje in de uitspanning Steindermüle gebleven. Den moord op haar pleegde hij 's avonds in het dichtst van het bosch. 's Nachts groef hij een kuil, sleepte het lijk uit het bosch en begroef het in den kuil, dien hij weer dicht wierp. Hij had besloten het lijk van Maria Hahn te begraven, omdat hij vreesde, dat indien de moord onmiddellijk bekend werd. de gasten van Steindermüle hem zouden hcr'iennen als den man met wien Maria Hahn het laatst j-, ^--zelschap was gezien. HU rekent erop, levenslang in een krankzin nigengesticht te worden geplaatst. Het schijnt, dat de moordenaar zich thans niet meer zoo onverschillig en ongevoelig toont; hij zou zelfs zeer onder den indruk komen. Op een vraag of hij wel wist wat hem te wachten staat, moet hij geantwoord hebben dat hij erop rekent levenslang in een krankzinnigenge sticht te worden geplaatst. Over het lot van den idioot Strausberg, die is aange zien voor den dader van twee moorden, door hém be gaan, heeft Kürten blijkbaar niet de minste gewetens wroeging gehad. „Ik wist", zeide hij. ,dat hem niets ver- dor kon gebeuren, hij was immers toch krankzinnig." Tegenstrijdige verklaringen. Vanmorgen is de confrontatie van den verdachte met de aangerande vrouwen voortgezet. Eén getuige, mej. Goldhausen, kon over verdachte niets zeggen,,daar de aanranding te plotseling en te snel was geschied. Twee getuigen herkenden Kürten aan zijn fi guur als den dader. Getuige Heerstrass, die door Kürten was aangesproken herkende hem. Daarentegen kon de kellner van de Steindermühle, waar Kürten met Maria Hahn was ge weest, verdachte niet herkennen. Evenmin een vrouw, die door verdachte was aangevallen. JUWEELENDIEVEN" GEARRESTEERD. V.D. verneemt uit New-York: De politie te New-York is erin geslaagd, in een hotel aldaar vijf internationale juweelendieven, waaronder een vrouw te arresteeren. Men vond bij de gearresteer den voor een waarde van 300.000 dollars aan juweelen en sieraden, alle afkomstig van diefstallen, door de leden van de bende in den afgeloopen winter gepleegd in de luxe-hotels van Florida. *i AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Zes leden van één gezin gedood. Bij Coburg, in den Amerikaanschen staat Ontario, is een auto, door een trein gegrepen. De menschen in de auto, zes leden van één gezin, werden gedood. DE ENGELSCHE KONING WEER ZIEK. Aan rheumatiek lijdende. Volgens een officieele mededeeling, lijdt de Koning se dert eenige dagen aan rheumatische pijnen, maar de aandoening bepaalt zich tot de rechterheup. Men had hem aangeraden, aan de ontvangsten die gisteravond en vandaag in het paleis van Buckingham gehouden zouden worden, geen deel te nemen. Hij hoopt echter komende week zijn openbare functies te kunnen hervatten. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Bliksem In benzine. Uit Londen wordt melding gemaakt van een igen- aardig ongeluk, dat den eigenaar van een café in het dorp Loughton in Essex getroffen heeft. Op een in de buurt van dit dorp gelegen vliegterrein was een ben zinetank lek geworden, zoodat de benzine weggestroomd was en zich vermengd had met het water van een door het dorp loopenden beek. Tijdens een onweer sloeg nu de bliksem in het water van de beek, met het gevolg, dat de benzine in brand geraakte. De caféhouder, die zich juist op een brug boven het water bevond, zag zich plotseling door lam men omringd. Hoewel hij er in slaagde, zich te redden en zijn brandende kleeren te dooven, kreeg hij toch ernstige brandwonden aan het gezicht en aan zijn han den. GROOTE BRAND IN EEN POOLSCH STADJE. 40 gebouwen in do asch gelegd. Uit Warschau wordt gemeld: Te Tluszeze, in de nabijheid van Warschau, brak Maan dagmiddag een groote brand uit, waardoor veertig ge bouwen, waarvan twintig woonhuizen, in de asch ge legd werden. Honderd gezinnen zijn door den brand dakloos ge wórden. Verzekeringsbedrog door een bekende fami lie in Zuid-Hannover? Te Usar bij Goppingenwerd is verleden Zaterdag de zoon van geheimrat Loewenherz, een bekend industrieel en stichter van het kristalbergwerk Amelith, in hechte nis genomen onder beschuldiging van verzekeringsbe drog. Gisternacht heeft de jonge Loewenherz in de ge vangenis van Usar getracht zich de polsaderen door te snijden. Het, ons niet zeer duidelijke, geval heeft in Zuid-Hannover heel wat opschudding verwekt, aldus de Berlijnsche corr. van de N.R.Ct., daar de familie Loewenherz tot de bekendste en rijkste grond-eigenaars in de provincie behoort. Ongeveer een jaar geleden was door brand in een huis dat de familie toebehoorde een schade van onge veer 20.000 markt ontstaan. Het bedrag werd door de verzekering uitgekeerd nadat was gebleken, dat de brand door kortsluiting was veroorzaakt. Onlangs kreeg nu de jonge Georg Loewenherz een anoniemen brief, waarin hij werd uitgenoodigd een bedrag van 70000 mark te zenden aan een bepaald adres, daar men an ders bekend zou maken dat hij den brand zelf had ge sticht. Loewenherz gaf den brief aan de politie die er in slaagde den afzender te ontdekken. Het was een elec- tricien die tijdens het verhoor verklaarde dat de elec- trische leidingen in het gebouw door brand was ver woest zoo waren aangelegd dat kortsluiting onvermijde lijk was. Daar hij zich bereid verklaarde zulks te be wijzen, besloot de politie tot arrestatie van Georg Loe wenherz over te gaan. Deze werd in hechtenis genomen toen hij aan een familiefeest deelnam. Hij verklaarde terstond het slachtoffer van een afperser te zijn ge worden. In de zitting van Dinsdag is behalve het radio-debat (zie elders) nog gerulmen tijd gebatteerd over het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol nopens den chemischen en bacterlologischen oorlog van 17 Juni 1925. In het bijzonder de communist L. de Visser wenschte van de belangstelling der volle tribunes te profiteerén. belangstelling, die echter allerminst hem gold, doch louter het met ongeduld verbeide radio-debat. Tal van staten zijn overeengekomen, het gebruik van chemische en bacteriologische middelen in den oorlog als ontoelaatbaar te wraken; eenige echter (Frank rijk, België, Sowjet-Rusland) hebben deze reserve ge maakt: „dat dit Protocol van rechtswege zal ophouden verplichtend te zijn voor de regeering tegenover lede ren vijandelijken staat, wiens strijdmacht of wiens bondgenooten de in het Protocol neergelegde verbods bepalingen niet zouden eerbiedigen". Een dergelijk voorbehoud nu had ook onze regcering gemaakt op aandrang van de hecren Tilanus en Van Dijk (die het overigens toejuichen) is het zoo gewijzigd, dat onzer zijds nimmer bacteriologische middelen zullen worden gebruikt Maar de heeren Van Zadelhoff en Marchant wilden dat heele voorbehoud schrappen. Hun poging mislukte echter (5423 stemmen); behalve hun naaste geesteverwanten vonden zij slechts de heeren L. de Vis ser en Florls Vos aan hun zijde. Het wetsontwerp is er daarna zonder hoofdelijke stemming doorgegaan. Geachte Redactie! Wilt U s.v.pl. onderstaande even plaatsen, bij voorbaat dank. In het raadsverslag van de Gem. Schoorl komt een benoeming voor, van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Daarin wordt op een voor mij niet bizonder prettige wijze mijn naam gebruikt. Nu vraag ik den heer Gutter alleen dit: „wil hij „als rechter en strijder voor de arbeiders" even duidelijk maken wat hij met dat woord „zoete arbeider" bedoelt." Meent hij, dat je alleen maar een waardige plaats in een dergelijke commissie in kan nemen, als je waschecht sociaal-demo craat bent? Zou den heer Gutter dus de naam van zoete arbeider niet toekomen? Dit zijn eenige vragen waarop ik graag een antwoord ontving en waarop ik meen recht te hebben. Hoogachtend, J. ROOS. Schoorl, 28 Mei 1930. Interpellatie-Boon in behandeling. Gister is in de Tweede Kamer de interpellatie van den hoer Boon naar aanleiding van het door den Mi nister van Waterstaat, genomen besluit inzake de ver deeling van den Radio-zendtijd, gehouden. De heer Boon (v.b.), dankt de Kamer dat deze in terpellatie zoo spoedig op de agenda is gebracht, want de zaalc is urgent claar de nieuwe zendtijdver- deeling 1 Juli ingaat. Spr. vraagt, waarom het advies van den Radio- raad, waarbij dan de A.V.R.O. 46 van den tijd was gegeven, niet door den minister is gevolgd. De A.V.R.O. was en is algemeen en zal het blij ven, zegt de heer Boon. Zij heeft niet minder aan hangers, dan alle andere omroepvereenigingen teza men. Het ware juister geweest een algemeenen omroep te sche-ppen, waaraan niemand zich stoot en daar naast bijzondere omroepen. Dan was er te allen tijde een algemeen program te hooren. Maar men zegt: algemeen bestaat niet! De N.C.R.V. en de K.R.O. heb ben tot 't laatste toe volgehouden: een algemeene omroep dat nooit! Geen algemeen program. Het algemeen program van vereenigingen als K.R.O. en N.C.R.V., noemt spr. een surrogaat. Waarom heeft de A.V.R.O. niet het geheele alge meene program gekregen? Zij heeft pionierswerk ge daan en den omroep gewrocht, die in het buitenland bewondering wekt. Is 't niet goed dat er een omroep is, die buiten de politiek staat? Spr. denkt aan uit zendingen als bij de opening van de sluis te IJmui- den of het Juliana van Stolbergmonument. Men kan tot nu toe rustig zijn kinderen naar de A.V.R.O. la ten luisteren. Alles wat zij gaf was gekuischt en kon door kinderen gehoord worden. Toch mag zij het al gemeen program niet blijven geven. Wij krijgen daarvan nu verminderde edities. Das Gute daran ist nicht neu und das Nue daran ist nicht gut. Het V.A.R.A.-program zal zelfs op lager peil worden ge bracht om arbeiders uit het zuiden te winnen. (Te genspraak.) Ten aanzien van de kleine omroepvereenigingen be toogt spr., dat de liberalen zullen een kwartiertje, misschien 20 minuten in de week krijgen. Maar de sociaal democraten zullen bij de verkiezingen dagen lang aan politiek kunnen doen. De heer Duvs (s.d.): Jelui kunt zooveel krijgen als je wilt. Want hoe meer jullie praten, des te meer stemmen krijgen wij! De heer Boon: Waarom moest dan de V.A.R.A. zoo veel zendtijd krijgen? De Huizer zender is nu een rechtsche zender geworden. De V.P.R.O. is er uit. De luisteraars krijgen nu manna voor hun ziel. Maar op Zondag is daartusschen lunchmuziek van de Blon dine en in lustige Nacht. (Gelach.) 's Avonds echter krijgen alle luisteraars van pastoor Perquin hun zegen en kunnen alle gereformeerden rustig naar bed gaan. Spr. heeft niet den indruk, dat de minister voldoen de heeft gewerkt om zendtijdverruiming te verkrij gen. De heer Boon besluit met te zeggen, dat de actie, die op het oogenblik gevoerd wordt, uit het volk is voortgekomen, van uiterst links tot uiterst rechts. De stem van dit volk zal niet verstommen, tot dit recht zal zijn gedaan in het radio-vraagstuk. Vervolgens stelt spr. een 9-tal vragen aan den mi nister, waarvan de voornaamste de volgende zijn: Is de Minister niet van oordeel, dat het ge- wenscht is, in Nederland één algemeenen om roep te krijgen met daarnaast ruime gelegenheid voor bijzondere omroepverecnigingen om uit te zenden? en is de minister niet overtuigd dat zendtijd- verruiming voor Nederland hoogst wenschelijk is en is hij bereid te trachten de golf van 1071 M. blijvend voor Nederland te houden? Antwoord van den minister. Dan komt minister Reijmer aan het woord om in een lang betoog .waarin hij herhaaldelijk zegt, dat het vraagstuk zoo moeilijk is, den heer Boon te ant woorden. De minister is er van overtuigd, dat de verdeeling van den zijdtijd moet geschieden naar billijkheid en de verschillende stroomingen en levensbeschouwin gen moeten daarin tot uiting komen, zoo zegt hij. Hij heeft niet gescheiden naar politieke partijen, maar naar geestesstroomingen. Een deel van het volk mag de consequenties, die daaruit voortkomen, betreuren, een zeker niet gerin ger, doch rustiger deel juicht ze toe. De groei van drie andere omroepvereenigingen onder ongunstige om standigheden bewijst, dat de A.V.R.O., al moge zij het geweest zijn, geen algemeene omroep meer is. De minister erkent gelijk recht voor allen, echter geen monopolie. „Ik meen", zoo verklaart de minister, verder, „als rechtvaardig en eerlijk man de wet te hebben uit gevoerd op een wijze, in hoofdzaak neergelegd in het advies van het daartoe aangewezen college. Wanneer de minister dan wil gaan zitten, wordt hij daarvan weerhouden door het geroep van: De vragen! De vragen!, zoodat hij gedwongen wordt, de vragen van den heer Boon eerst te beantwoorden. Op de hierboven genoemde vragen geeft de mi nister het volgende antwoord. Ten aanzien van de eerste, deze acht de minister te weinig gepreciseerd om er een duidelijk antwoord op te kunnen geven. Bij de beantwoording van de andere vraag ver klaart de minister nadrukkelijk, dat hij bereid is elke poging te bewerkstelligen om den zendtijd te verrui men. Over de 1071 M.-golf bestaat echter geen be schikking meer. De vergadering wordt daarop verdaagd tot heden middag 1 uur. Een ijzeren kist met een gouden oor- beletje erin gevonden. Een grappen- penmaker aan het werk? Gistermorgen verkeerde heel Zaandam in de groot ste spanning. Om circa negen uur is namelijk in de kuil, waarin op aanwijzing van de derde helderzien de werd gegraven, een ijzeren kist gevondn, 30 c.M. hij 50 c.M., wegende ongeveer 50 K.G. Nadat de kist door de politie was opgeborgen, in afwachting van de komst van den heer Langhirt, is ze later in tegen woordigheid van autoriteiten en den graverij-onder- nemer opengebroken, wat intusschen wel moeite kostte. Het bleek namelijk een kist te zijn met dubbe le wanden, een model van een ouderwetsche brand kast. Een teleurstelling. Het is weer op een teleurstelling uitgcloopen. Toen het ijzeren kistje na veel moeite geopend was, bleek het niet anders te bevatten dan een paar kleine onder deeltjes van een gouden ketting of een oorbelletje. Het was een stevig ijzeren kistje, waarin zich weer een kleiner kistje bevond, met hout bekleed, en voor zien van een drievoudige sluiting. Men had een uur noodig om tot het inwendige door te dringen. De meeningen omtrent de herkomst loopen nogal uiteen; naast velen die geloof aan de zaak hechten, zijn er velen, die de meening koesteren dat de zaak geheel in scene is gezet. Booze tongen onder het publiek beweren namelijk, dat men te doen heeft met een grap: dat het kistje- den nacht heimelijk in den kuil is ingegraven. Dit leidt men af uit de verf, die zeker geen honderden jaren oud kan zijn. Ook de helderziende dame uit Den Haag gelooft met een grap te doen te hebben; volgens haar is de kist, waarin de schat verborgen is. grooter. Ook is de vraag al besproken, wie de grap zou hebben uitgehaald, en of het geen tijd wordt, dat het gemeentebestuur aan deze schatgruverij ecu einde gaat maken. De korte gouddroom. De Amsterdamschc corr. van de N. R. C.t. schreef gisteren nog de volgende bijzonderheden over de vondst aan zijn blad: Wij hobben vanochtend te Zaandam het groote mo ment meegemaakt niet van het vinden van het ijzeren geldkistje op het terrein der schatgraverij, die vondst geschiedde al om negen uur in den mor gen, maar het nog veel spannender oogenblik van het openen van het kistje. Men had het geheimzinnig en veel belovende, voorwerp overgebracht naar liet lijkenhuisje van de oude he,-. raaf plaats en het daar onder bewaking van de politie gesteld. Het was ren ijzeren kistje van 60 bij 60 c.M., oorspronkelijk blijk baar geschilderd. Tot kwartier over elf stond het er onaangeroerd in het schemerig doodenhuisje, met klimmende belangstelling aangestaard als het groote. mysterie, ook door Zaandamsche autoriteiten, o.a. burgemeester Ter Laan persoonlijk, maar die ver dween spoedig weer. Op het hiervoor genoemde uur arriveerde ir. Langhirt, de Duitsche ingenieur, die de opgravingen leidt, en kon de opening beginnen. Van het gemeentebestuur waren daarbij tegenwoordig de wethouders van Mc ver, Kamphuis en Prins en ook de commissaris van politie, de lieer v. d. Laan. (Men zal zich herinneren, dat de gemeente Zaandam de helft van de eventueele opbrengst krijgt.) Het openen had veel voeten in de naard. Zeker wel drie kwartier lang dreunden de mokerslagen op het ijzeren kistje, dat als het ware hardnekkig, zoolang mogelijk, zijn geheim vasthield. Men dreef eerst bij- tels, daarna koevoeten tusschen het deurtje en sloeg er' dan met een voorhamer op; langzaam en traag krulde het dikke ijzer om. Toen eindelijk de toegang geforceerd was, bleek er nog weer een binnendeurtje te zijn, evenals het eerste gesloten met een ouder- wetsch slot. Volgens sommigen waren er zelfs in to taal drie sloten. De spanning steeg meer en meer; de verslaggevers, die er officieel niet hij mochten zijn, loerden tusschen de becncn van de politiemannen door, die den ingang van het lijkenhuisje bezet hiel den. De halzen van de kijkers over de schutting van het kerkhof en achter de ramen van de omstaande huizen schenen steeds langer te worden. En toen eindelijk begaf zich het binnendeurtje. Be- geerig schoten de koppen van de schatgravers om laag naar het middelpunt van aller aandacht, van aller verlangen, het geldkistje, de oogen sperden zich, eerst van nieuwsgierigheid, daarna van ontgooche ling en schrik, want: het kistje was ledig! „Est ist leer", zoo klonk het diep teleurgesteld naar buiten en op eens zag men overal de spanning als het ware ineen zinken. Iemand begon te lachen; de humor kwam gelukkig weer terug, maar ir. Langhirt was nog niet tevreden; voorzichtig zochten zijn vingers in het modderig nat dat den bodem van het kistje bedekte en werkelijk vonden ze wat splintertjes en schilvertjes, die op goud geleken Traag en ontnuchterd gingen de menschen uiteen. De betoovering was verbroken; de korte gouddroom was vorobij. Bejaarde dame het slachtoffer. Gisterenmiddag had op den grooten steenweg ter hoogte van Suivezand onder Zundert een ernstig onge val plaats. Een Belgische auto botste tegen een boom aan, waardoor een bejaarde dame uit den wagen werd geslingerd, en levenloos moest worden opgenomen. Van de drie overige inzittenden liep een heer een armfrac- tuur op. Het lijk is per brancard naar het R.K. gasthuis ver voerd, de gewonde werd door Dr. de Weert verbonden. Het antwoord van den minister op de vragen van den heer Days. Op de vragen van den heer Duys inzake de ver nietiging van groenten heeft de minister e.m. geant woord, dat een zeer groot deel van de op de veilin gen aangevoerde groenten wordt gekocht voor uit voer naar het buitenland. Bij eenigszins zoel weer zullen echter de exporteurs van groenten niet koopen met het oog op het gevaar van bederf van de groen ten gedurende het vervoer. Dit was in het zachte voor jaar van 1930 meermalen het geval: Wat de expor teurs niet koopen, blijft dan op de veilingen voor de binnenlandsche koopers. Dezen, vooral de kleine han delaren, nemen met het oog op de lage prijzen veel meer van de veilingen af dan in normale omstandig heden, opdat zij ook den behoeftigen verbruikers huil waar voor geringen prijs kunnen leveren. Hetgeen dan nog op veilingen overblijft en onverkoopbaar is gebleken, wordt vernietigd. Zou dit onverkoopbare gratis ter beschikking worde gesteld, volgens een daarvoor te treffen regeling, dan zou de binnenland sche handelaar, wiens afzet aan den consument daar door zou lijden, worden benadeeld. De weersgesteldheid .beinvloedt mitsdien ten zeer ste de veilingsprijzen. Deze zijn aan sterke schomme lingen onderhevig, zóó, dat, wanneer het op een be paalden veilingsdag nog loonend was de groenten te oogsten en aan te voeren, op den daaropvolgenden veilingsdag zelfs de kosten van vervoer naar de vei ling niet door den veilingsprijs worden gedekt, ter wijl het zeer goed mogelijk is. dat aan het einde van de week de prijs weer loonend is. De kweeker wacht daarop en laat zijn product staan, zoolang hij er marktwaarde in ziet. Ontstaat dan in die producten bederf, dan worden ze omgeschoffeld of als veevoe der gebruikt. Bij koud weer komt de oogst geleidelijk aan de vei lingen en zal van handelingen als bovenbedoeld geen sprake zijn. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Antoniua Petrus Maria en Adrtanus Jo- hannes Maria, zoons van Cbristianus Leonardus van Steen en van Catharina Grada Mientjes. POLITIK. Verloren: een taschje; een portemonr naie met eenig geld. Be geweldige storm van verontwaardiging die over ons land losgebroken door het zendtijdbesluit van Minister Reijmer heeft zich ook uitgebreid tot Hol lands Noorderkwartier. Was vorige week op initiatief van den heer Van Erp en anderen een voorloopig comité van actie ge vormd, het comité vond aldra zooveel steun, niet al leen van de Schagcr A.V.R.O.-luistervinken doch ook uit de omliggende gemeenten, dat tegen Dinsdag avond een groote vergadering was belegd in liet lo kaal van den heer Igesz om te protesteeren tegen het groote onrecht, dat door het zendtijdbesluit den A.V.R.O. was aangedaan. De zaal was flink bezet, ook. ja vooral uit de bui tengemeenten waren vele personen opgekomen om aan de protestactie deel te nemen al bleek uit de sympathiebetuigingen die het comité mocht ontvan gen. dat ook onder de Schager burgerij groote ver ontwaardiging over het besluit is ontstaan. Door den heer Mr. J. A. E. Buiskool werden de da mes en heeren welkom geheeten en hij Heelde mede, dat het voorloopig comité van actie reeds was uitge breid met vertegenwoordigers uit alle omliggende ge meenten, ja zelfs uit Hoogwoud en omgeving.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7