Alttitn Kiens- Aiieritntit- C. v. TRIET e HAAR SPROOKJESPRINS Den Helder. Eerste klas Heeren-Confectie. BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENIGINGEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Klein- en groothandel- p r ij z e n. HEEREN-BAAI Zaterdag 31 Mei 1930. SCIAGER 73ste Jaargang No. 8671 CODRARIT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Dadelijk duurder, heel langzaam goedkooper. Eenlgen tijd geleden hebben wij er al, eens de aan dacht op gevestigd, dat de huismoeders nog bitter wei nig merkten van de sterke daling der prijzen op de we reldmarkt. Thans begint het wat beter te worden, doch nog altijd zijn de kosten van het levensonderhoud hoo- ger dan op grond van de groothandelprijzen verwacht zou worden. Prof. Dr. H. Frijda wijdt aan dit verschijnsel een arti kel in de Telegraaf, waaruit wij een en ander over nemen. Blijkens het indexcijfer, dat het Engelsche week blad The Statist maandelijks publiceert, lag het niveau der groothandelsprijzen in Engeland in Juni 1928 44.2 pet. hooger dan in 1913. Een jaar later, dus in Juni 1929, was dit verschil nog slechts 33 pet., aan het einde van 1929 bedroeg het niet meer dan 28 pet. cn volgens de jongste opgave, over April 1930, is de gemiddelde stand der groothandelsprijzen in Engeland nog slechts 21.2 pet. hooger dan vóór den oorlog. Eenzelfde prijsteruggang constateert men, wat bij den Internationalen samenhang der markten trouwens niet behoeft te verwonderen, ook elders. Ten onzent noteer den, blijkens het indexcijfer dat door het Centraal Bu reau voor de Statistiek wordt samengesteld, de groot handelsprijzen in Juni 1928 53 pet. hooger dan in 1913, in December 1929 nog slechts 35 pet. terwijl in Februari j.1. de gemiddelde prijsstand der groothandelswaren nog slechts 27 pet. hooger dan in 1913 was. Sedert December dalen nu ook de kosten van levens onderhoud, doch heel erg langzaam. In genoemde maand was het index-cijfer in Engeland nog 167, in Maart was het tot 161 gedaald en in April zelfs tot 157; in Amsterdam stond het indexcijfer van het levensonderhoud in December nog op 167.4, in Maart was dit cijfer tot 162.8 teruggegaan. Prof. Frijda doet nu een poging om het achteraan- hinken der kleinhandelprijzen te verklaren. Het is geen nieuw verschijnsel, doch vertoont zich bij elke depressie Uit onze jeugd herinneren we ons Moeders klacht: „Als iets vandaag duurder wordt, merk je het mor gen in den winkel, ook al zit die nog vol met goedkoope waar. Wordt de boel goedkooper, dan lijkt het wel, of de winkelier er niets van merkt." Voor een deel. zegt Prof. Frijda, is dit hieruit te ver klaren, dat de kleinhandelsprijzen uiteraard alleen ver werkte producten omvatten, terwijl de groothandelsprij zen, die in de indexcijfers zijn opgenomen, ook van de grondstoffen worden genoteerd en de prijzen van de verwerkte producten als regel in hun dalende beweging langeren of korteren tijd bij die van de grondstoffen achterblijven. Dan gaat hij verder: Het bestaan van een „time-lag" tusschen de daling van den prijs van de grondstof en die van den prijs van het verwerkte product is gemakkelijk te begrijpen. De in dustrieel, die b.v. ruwe katoen verwerkt, heeft geen aan leiding om, als de prijs van deze daalt, aanstonds ook met den prijs der geweven stoffen omlaag te gaan. Wel is het waar. dat hij vandaag de ruwe katoen tegen Ja- geren prijs kan inkoopen, maar voorloopig verwerkt hij FEUILLETON 17. door C. N. W I IL1 A M SO N. Een der meest interessante romans uit de bekende Society-Reeks; Uitgave Van Holkeina en Warendorf, Amster dam. Terry had nooit gedacht, dat een scheepshut zoo weelderig kon zijn en er uitzien als een mooie slaap kamer aan wal. Er was een aardig bed in den vorm van een divan met een geborduurd divankleed en veel kussens. De. stoelen en de venstrbank waren bekleed met rose gebloemde sits. De gordijnen voor het raam waren van dezelfde stof. Terry vond het aardige, ge zellige kamertje prettiger dan het weelderige vertrek in Julia's appartement, waar zij tot nu toe had geslapen. Er naast was een badkamertje, net als bij Julia; en voor het in een kloosterschool opgevoede meisje, waar men baadde in een dik hemd (uit vrees dat haar be schermengel haar naakt zou zien) was de porceleinen kuip een uitkomst na het doorschijnende glazen pracht stuk van Julia. „Wat een schat van een kamer!" riep Tetry. „Ik had niet gedacht, dat er zoo iets moois kon bestaan aan boord van een schip! Ik vind het heerlijk!" ..Het is goed, dat het u aanstaat, juffrouw." zei Harkness stijf. Toen voegde zij erbij, want zij wilde den goeden naam van het j3cht handhaven: „Natuurlijk is mevrouw Sheridans hut ik meen de hut, die zij vroeger gebruikte veel mooier, daar zij speciaal voor Laar in gereedheid is gebracht. Maar die hut is nu ge sloten en deze is op een na de beste." Terry verlangde volstrekt niet om de vertrekken te bewonen, die voor Betty Sheen bestemd waren en zij voelde zich volstrekt niet slecht behandeld, omdat men kaar die niet gegeven had; maar in de beleefde woor den van de oude vrouw klonk iets minachtends, dat zij, koe onervaren zij ook was, toch hoorde. Terry was «chter niet boos, alleen maar gewond en treurig, net nog de katoen, die hij een aantal maanden geleden heeft .ingekocht, toen de prijs nog zooveel hooger noteerde, Die hoogere prijs ligt aan den feitelijken kostprijs ten grond slag, waarop hij zijn verkoopprijs baseert. Eerst als de kostprijs van zijn fabrikaat werkelijk is gedaald, dus vanaf het oogenblik, waarop hij het product ter markt brengt, waarin de grondslag is verwerkt, die tegen den lageren prijs door hem is aangeschaft, zal er voor den textielfabrikant aanleiding zijn om, op grond van de da ling van den katoenprijs, met den verkoopsprijs van zijn product omlaag te gaan. In tijden van dalende markten zal de producent zijn prijsverlaging zóó lang meestal niet kunnen uitstellen. Onder verwijzing naar de aanhoudende daling van den prijs der grondstof en naar den invloed, dien deze da ling mettertijd op den prijs van het product zal moeten uitoefenen, zullen zijn afnemers hem veelal er toe bren gen reeds nu met zijn prijs omiaag te gaan, op straffe van anders het gevreesde wapen der „koopersstaking" te zullen hanteeren. Maar dien druk op de prijzen vermo gen zij in elk geval toch eerst uit te oefenen nadat de daling in den prijs der grondstof zich reeds eenigen tijd gehandhaafd heeft. Zoodat, ook in dit geval, de prijs daling van het verwerkte product achter die van de grondstof aanhinkt. Maar zelfs en dit is de tweede phaese in de ver klaring van den „time-lag" die er tusschen de prijzen in den groot- en die in den kleinhandel bestaat al is de prijs van het verwerkte product gedaald dan is daarmee nog niet op slag ook die in den detailhandel omlaag gebracht. Het feit, dat hij tegen lageren prijs dan voorheen textielstof van den fabrikant of den groot handelaar zal kunnen inkoopen of zelfs ingekocht heeft, is voor den detaillist geen aanleiding met den verkoop prijs omlaag te gaan zoolang hij nog met voorraden zit, die nog uit den duren tijd dateeren. En terwijl, zooals wij hebben gezien, de textielproducent in zijn afnemer een tegenpartij heeft, die hem veelal dwingt niet al te lang met de verlaging van zijn prijzen te wachten, zet de uiteindelijke consument, die de tegenpartij is van den detaillist, dezen als regel niet tot zulk een spoed aan. Hiermee is het artikel van Prof. Frijda niet ten einde, wel het meest populaire gedeelte, dat ook door leeken is te volgen. Daarom laten wij het hierbij, doch vragen nog wel even de aandacht voor dit feit, dat volgens de Amster- damsche gegevens het leven van thans nog altijd ruim 60 pet. duurder is dan dat van 1913. Wat toen betaald kon worden met f 100, kost nu nog meer dan f 160. Men kan het ook zoo zeggen: de gulden van 1913 is nu maar 61 a 62 cent waard. Iemands inkomen in geld moet belangrijk zijn geste gen, wil hij er niet slechter aan toe zijn dan ongeveer 20 jaar geleden. Spoorstraat 126 Telefoon 370 Kleeding naar maat. Groote sorteering'. Prima afwerking. zooals zij op school geweest was, als men haar iets verweten had. dat zij niet had gedaan. Natuurlijk was juffrouw Harkness verontwaardigd,en dat zouden haar lieve nonnetjes ook geweest zijn, omdat zij aan boord was gekomen om een uitstapje te maken met meneer Sheridan, heelemaal alleen met hem. Terry haatte het op die manier behandeld te worden en zoo streng te worden aangekeken en zij wilde wel, dat juffrouw Harkness zou weten, dat zij hier was ter wille van me neer Sheridan. Maar het zou onmogelijk zijn haar dat uit te leggen. Zij moest trachten al doende haar vriendelijkheid te innen, door zelve heel vriendelijk te zijn. „Als u mij voor iets noodig hebt. juffrouw, dan heeft u slechts op die bel te drukken." en juffrouw Hark ness wees naar een paar electrische knopjes aan den witten rand. „Als u mij nu missen kunt, dan zal ik heengaan, tot uw bagage gearriveerd is. Ik zal het voor u uitpakken, net wanneer u dat begeert." „Dank u wel." Terry trachtte op hartelijken toon te praten, maar zij werd dadelijk, zij het ook eerbiedig, afgesnauwd. Zij was geen dank verschuldigd, zei de oude kindermeid van Miles Sheridan. Zij gehoorzaam de slechts aan de bevelen van haar meester, en dat hoopte zij, zoolang de reis duurde, steeds te doen. Terry had dol graag weer aan dek gegaan, maar zij was zoo geheel terneergeslagen door juffrouw Harkness. dat zij haar hut niet durfde verlaten. Zij peinsde er over, dat misschien meneer Philips nu afscheid nam van Milcs Sheridan. Het was beter, dat zij hen niet hinderde. Waarschijnlijk zou meneer Sheridan haar liever voor het eerst ontmoeten als zijn vriend weg was; en natuurlijk zou zij hem ontmoetten aan de lunch. Terwijl zij keek naar de boeken voor de helft Fransche romans op de boekenplanken boven het kleine schrijftafeltje, werden haar twee koffers, haar suit-case en haar reistasch (alle erfstukken van Julia) door twee mannen binnengebracht. Niets had het meis je-ertoe kunnen brengen om voor juffrouw Harkness te Tiellen en zij was zelf bezig met uitpakken, toen een doordringende stoomfluit haar deed schrikken. Weer klonk ze en nog eens. Toen begon h^t jacht te tril len en zich te bewegen. Er kome van wat wil; zij waren vertrokken! Er was een groote kast met spiegeldeu- ren ingebouwd in den eenen wand der hut en Terry had haar laatste bezittingen opgeborgen, toen er op haar deur werd geklopt. Een slanke man in witte ja3 kondigde haar a^n, dat de lunch gereed was. Terry had boeken gelezen over zeereizen en zij dacht, dat een hoornsignaal de menschen bijeenriep voor de maaltij Di' Provinciale Bond van Rundveofokvoroonigingen in Noord holland, hield Woensdag 28 Mei in lokaal „De Roskam" te Hoorn zijn f>3e algemcene vergade ring. onder voorzitterschap van den heer Jm. Blaau- bo' r Kz. te Schagen. Secretaris de hoer E. Koster Dz.t Berkhout. Dc crisis. De Voorzitter heet de aanwezigen welkom op deze zomervergadering en zegt dat wel blijkt dat dit tijd stip om te vergaderen niet het juiste moment blijkt te zijn. Met leedwezen deelt hij me le, dat de heeren Ir. flc Vries cn P. Koster wegens ziekte afwezig zijn. de lieer De Vries heeft oen paar maanden verlof mor ton vragen, de heer P. Koster is door een infectie aan de hand voor eenigen tijd in een ziekenhms op genomen moeten worden. Spr. uit den wensch, dat beiden tegen de volgende vergadering hun functie weer normaal zullen kunnen uitoefenen. Met leedwezen constateert spr. dan dat dc gevrees de ziekte mond- en klauwzec een spaak in 't wiel dreigt te steken, wat betreft den zoo grootseh opge zetten fokveedag. Immers het is reeds moeilijk die ren voor een dergeliiken fokveedag te vinden en al liet materiaal dient daarvoor te worden aangevoerd. Doch zooals het er thans voorstaat, zullen verschil lenden op den fokveedag niet aanwezig kunnen zijn en zullen er leden van onzen bond er tegen opzien hun vee-op dien fokveedag te demonstreeren. Ook aan de crisis moet spr. enkele woorden wij den. Deze crisis grijpt alom om zicli heen cn ver vult ons met vrees. Wel- zijn de prijzen voor ons be drijf niet zoo dat dit bedrijf voor oen debacle staat, maar als de malaise in den landbouw zoo voortgaat, zullen ook onze bedrijven daardoor worden getrof fen. Voor de fokkers is er nog geen roden om op staatssteun aan te dringen cn zijn er nog wel andere middelen aan te wijzen, maar mochten de prijzen voor ons zoodanig worden dat staatssteun noodig is, dan zullen we niet schromen dien directcn steun te vragen. Wat den indirecten steun betreft, noemt spr. dat door zelf help gezorgd dient te worden voor een hoo gere productie van ons vee en mindere kosten. Zoo veel mogelijk moet door economisch werken de con trole worden voorgestaan. Wat de administratie kosten betreft, we weten dat het stamboek en de fokvereeniging in dezelfde richting werken cn de vraag dient te worden gesteld of er geen oplossing is te vinden, waardoor deze dubbele administratie wordt beperkt. Voorts meent spr., dat de controle op ons vee uit gebreid dient te worden. Naast een goede productie dient gelet te worden op het omzettingsvermogen. Een nadere hechtere samenwerking met de eontrole- vereenigingen dient door den hond onder de oogen te worden gezien. Evenzoo is dat het geval met de controle op den uitvoer van ons fokvee. De kwali teit van het fokvee dat naar de overzeesche gewes ten gaat. is niet altijd de beste, terwijl het toch nood zakelijk is dat het vee, dat over de grenzen gaat, tot het beste behoort. Spr. hoopt dat het bestuur in de door hein aangegeven richting werkzaam zal zijn en verklaart de vergadering voor geopend. Applaus. Door den Secretaris worden de notulen gelezen, ze worden onder applaus goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden we: Van den heer Dr. Berger was bericht ingekomen, den, maar klaarblijkelijk was dat niet de gewoonte aan boord van de „Silverwood." Zij keek in den spiegel en haar hart bonsde luid. Nu, nu zou zij hem zien! Hoe vriendelijk hij ook zou zijn (en natuurlijk zou hij dat) zij moest oppassen, dat hij niet zou raden, dat hij haar reeds vroeger gezien had. Zij wist, waar de kajuit was, waar gegeten werd en zij ging er heen. Er was niemand dan een hofmeester in een witte jas. die achter een stoel stond, waarschijnlijk voor haar bestemd. Tot haar verbazing was er maar voor een persoon gedekt maar de tafel was groot genoeg voor wel vier personen. Vlug keek zij naar «:e andere tafel in de kajuit. Die was "bven groot maar er was niet gedekt: ze was slechts versierd met een grooten bak met bloemen. Terry was druk bezig geweest met het uitpakken van haar bagage, en het werk had haar hongerig ge maakt zoo hongerig, dat zij er zich bijna voor schaamde. Toen de hofmeester haar het menu toe schoof. leek het haar echter plotseling of alle voedsel haar tegenstond. Toch moest zij eten en nauwelijks de lange lijst doorkijkend, koos zij op goed geluk een paar schotels. „Welken wijn verkiest u. Mevrouw?" vroeg de hof meester, haar twee of drie merken op de kaart aan wijzend: „Roede wijn, Hochhelmer, Champagne? Wij zijn buiten de drie mijls grens." „Geen wijn, dank u." antwoordde Terry. „Tk drink nooit wijn, ik heb ze zelfs nog nooit geproefd." „Heel goed mevrouw." zei de man, die Roberte heet te. zoo onverschillig, alsof hij een standbeeld was. Maar in zijn binnenste kookte hij van belangstelling voor deze jonge vrouw cn den toestand, waarin zij zich bevond. Men had hem en zijn gezellen alleen meegedeeld, dat meneer Sheridan op zijn kruistocht door de Middel- landsche Zee slechts één gast aan boord zou hebben: maar op een jacht doen de praatjes even zoo snel de rondte als in een Indicchen bazar. Alleen al het ge zicht van Harkness zou voldoende geweest zijn om te verraden, dat er iets schandelijks gebeurde. En hier was nu dat Iets. Aan het feit viel niet te twijfelen. En nu had ze gezegd, dat ze nog nooit wijn had geproefd! Robert verwachtte veel genoegen van de reis. Terry nam koffie, maar zij weigerde de sigaretten, al weer tot Robert's verbazing. Zij had wel graag wil len vragen of meneer Sheridan zich niet wel voelde, daar hij niet had geluncht en de woorden lagen haar op de tong. Zij slikte ze in. want haar intuïtie weerhield haar van het vragen stellen aan een bediende; maar zij kon er niet toe komen om haar middag door te ECHTE FRIESCHE ww/m/M""/"""""'""' 20-50ct. per ons dat hij niet in staat is om mededeelingen le doen inzake de tuberculosebestrijding terzake van de re sultaten der proef Calmetle. Dr. Berger dient eerst aan de regeering zijn rapport uit te brengen. liet winkelweekcomité te Purmeivnd vtiziekt om ook te Purmerend een centrale fokveedag te houden cn is bereid daartoe belangrijke finantieele bijdragen toe te staan. Van het Landbouw comité kw am het verzoek om ad vies te geven over de afschaffing van de Vleeschac- cijns. De regeering had toegezegd dat de vleeschac- cijna zouden worden ingetrokken, doch bij die toe zegging is het gebleven. Ce Friescbe Maatschappij dringt nu aan op een hernieuwde actie! liet bestuur van onzen bond is van oordeel dat voorloopig een afwachtende houding dient te worden aangenomen ten aanzien van deze kwestie en oordeelt dat we meer gebaat zullen zijn met hei heffen van invoerrechten op het Deensche vleesch. Op een vraag van het Xed Londbouwcomité hoe geoordeeld wordt over de verlaging van de spoor wegtarieven heeft het Bestuui e> op aangedrongen dat opgeheven zal worden de 25 verhooging voor vervoer van vee met personentreinen, en voorts om dc tarieven met 50 te verlagen. De bestrijding van het mond. en klauw zeer. Door hel Bestuur is aan den minister telegrafisch verzocht om Ncordholland benoorden het Noordzee kanaal af te sluiten vcor alle invoer van vee. Uit do weekstuatjes blijkt, dat de uitbreiding van het mond- en klauwzeer zich vooral in Zuidholland zeer sterk uitbreidt, in de afgeloopen week waren er in Zuidholland 199 gevallen, in Noordhoiland 55 ge vallen. Naar aanleiding van de mededeelingen spreekt de heer Veeken, Krommenie, er zijn verwondering over uit. dat het bestuur zich onthouden heeft van het verstrekken van een advies omtrent de afschaffing der vleeschaecijns. De Voorzitter wijst er op. dat het bestuur oordeelde dat de afschaffing der vleeschaecijns automatisch gevolgd diende te worden door het heffmi van in voerrecht op ingevoerd vleesch. Voorts heeft de in voer van dat vleesch uit een land plaats, waar nogal fokvee uit ons land wordt betrokken en invoerrech ten op ingevoerd vleesch zou wel eens tot gevolg kunnen hebben dat de invoer van ons fokvee werd belemmerd. De rekeningen over 1929 van den penningmeester en van den administrateur van den coöperatieven aankoop, wordt, op advies der commissie, goedge keurd. Het jaarverslag. Door den Secretaris wordt weer een zeer uitge breid jaarverslag uitgebracht, liet batig saldo der rekening bedroeg f2864.71. Bij de 34 fokvereenigingen waren aangesloten 663 leden, terwijl de bond 82 dona teurs had Op 1 Mei 1929 hadden de leden 11133 koeien in hun bezit, systematisch hieven er 2109 koeien hui ten hel melkonderzoek. De kosten per lid bedroegen f 48.50. brengen in haar hut. Misschien was het beter niet aan dek te gaan, voordat hij haar een boodschap had ge stuurd, maar de verleiding was te groot. Zij schoot haar mantel aan en liep de met koper beslagen 'reden van de passagierstrap op. Aan dek woei er een 'ichte wind. Julia's donker blauwe muts diep over haar haar trekkend, besloot zij wat over het dek te wandelen. Zij liep voorbij den salon en wierp een blik op de wappe rende gordijnen. Verderop waren er meerdere ramen met een ander soort van gordijnen. Zij waren niet dicht getrokken of de wind had ze open gewaaid; cn ofschoon ze het niet zoo bedoelde, keek Terry vluchtig cn zag zij aan een tafel een man zitten, die bezig was zijn lunch te eten. Hij zat met zijn rug naar haar toe, maar zij wist. aan wien dat zware, gladde haar :.o- hoorde met die kleine golving erin. Miles Sheridan zat daar alleen te lunchen, omdat hij haar wenschte te vermijden. HOOFDSTUK XVII. Terry ging niet meer aan dek. zoolang het licht bleef. De „Silverwood" wiegde zacht heen en weer nu het gekomen was in de groote wateren, die naar Europa leidden. Maar het hinderde Terry niet. Zij verbeeldde -ich. dat die beweging met al wat het voor haar be rekende verrukkelijk opwindend zou kunnen zijn. als zij zich niet zoo treurig cn „vernederd" had gevoüd. Maar zij had het hart niet om voorbij de ramen fe loopen. die ongetwijfeld van Sheridans appartement wa ren. Hoe vreeselijk zou het voor haar zijn, als plotse ling de gordijnen werden dichtgetrokken, zoodat hij haar niet zou behoeven te zien en zij hem niet! Haar eigen hut was zoowel een boudoir als een slaapvertrek en het meisje had zich best urenlang kun nen bezig houden met brieven schrijven als er maar iemand geweest was. aan wie zij had kunnen schrij ven. Maar die was er niet. Zij kon toch niet aan do nonnetjes of aan een der schoolvriendinnen over dit uitstapje schrijven. Dc Zusters zouden het stellig afkeu ren cn de heele geschiedenis moest immers geheim ge houden worden! Slechts vader cn Julia en Emmeline wisten er iets van af. Zij had geen lust om naar haar vader te schrijven en hij zou er ook niet om geven. Julia had haar verboden brieven te schrijven gedurende haar kruistocht, want men kon nooit weten! Als Ma- noel de brieven eens opende! En Emmeline? Nu ja, zij was vriendelijk geweest, maar zij was een meid en Terry was het niet met zich zelf eens, of zij Emmeline wel lijden mocht. Soms zei ze gekke dingen. Terry had

Schager Courant | 1930 | | pagina 1