Serie-Wedstrijden GoedkoopGoedkoop P. VAN ZOONEN, Timmermansknecht, DIK RUNDVET, Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Oplichting door een marine-officier. Waardevolle penningen gevonden. De gymnastieklokaal-kwestie te Schoorl. Goedkoope treinen mei attracties. Smokkelhandel in koffie. NIEUWE NIEDORP HEERHUGOWAARD OUDE NIEDORP Gemengd Nieuws. De onrust in Britsch-Indië. De terugtocht van de Graf Zeppelin. Om een kleinigheid. Galgen-humor. Amy Johnson te Sydney. Vóór den sprong over den Oceaan. BEZOEKT den len Pinksterdag NieuweNiedorp Herfstwitte Koolplanten Deze week buitengewoon Slagerij - Winkel. Politieberichten, 8.01—8.80 W. F. Detfeerj „Het vraagstuk van den arbeid voor onvolwaardige Arbeidskrachten (A.V.O.); 8.30—11.30 Concert door het K.R.O.-Orkest o.lv Joh. Gerritsen, m.m.v. Theo de Witte, declamator; 11.30—12.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Slui ting. SCHAGEN, 5 Juni. 20 stuks paarden f 200—425, 22 gelde koeien (magere) f 200—350. 51 idem (vette) f 250—500, 12 kalfkoeien f 200 - 425. 2 pinken, 103 nuchtere kalveren f 1530, 114 over- houders 40. 447 Lammeren f 18—27, 4 bokken en geiten f 12—18. 22 var'.ens (magere) f 34—36, 70 idem (vette) per Kg. f 0.61—0.66. 137 biggen f 20—28. 29 konijnen, 32 kippen f 0.75—2, haantjes f 0.15—0.75, 26 Kg. boter f 1.40—1.65. EIERVEILING, SCHAGEN. 5 Juni. Aangevoerd zijn: 170 partijen 146465 kipeieren, 40 par tijen 9566 stuks eendeieren. 11 stuks fazanteieren. 20 st kalkoeneieren. De prijs liep van: kleine kipeieren f 4.20 —4.40, bruine f 5.20, eendeieren f 3.50—3.60, fazanteieren i 0.04. kalkoeneieren f 9, De veiling duurt voort. AMSTERDAM, 4 Juni. Zeeuwsche bonten f 12.50, id. blauwen f 12.50, id. roodstar f 0.90—1, id. Bevelanders f 0.90—1, IJpolder bravo's f 1—1.25. id. Bevelanders f 0.80—1 per H.L., An dijker muizen f 15, id. kleine muizen f 1213, per 100 Kg. Noord Holl. roode star f 0.90—1, Anna Paulowna zand roodstar f 0.90—1, per H.L., Nieuwe Zomer Malta f 14.50 —15 per 100 Kg. AMSTERDAM, 4 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 375 vette kalveren, le kw. f 0.941, 2e kw. f 0.84—0.92, 3e kw. f 0.740.82, 66 nuchtere kalveren f 1220, 640 varkens, vleeschvarkens (90110 Kg.) f 0.79 —0.81, zware varkens f 0.750.78, vleeschvarkens f 0.71 —0.74 per Kg. ALKMAAR, 4 Juni. Aardappelen f 11.30—15.50, per 100 Kg., aardbeien 14 —29 cent per doos, andijvie f 1.505.30, bloemkool 1 f 7 —14, II f 3—7, kropsla f 0.50—3.60 per 100 stuks, as perges f 42-r47, prei f 4.40, rabarber f 1.406.10, radijs f 4.20—5.30, selderie f 1.50—2.40. wortelen f 7—15 per 100 bos, doperwten f 26, peulen f 27, snijboonen f 46, D sper- cieboonen f 41, tomaten A f 26.10, B f 26.30, C f 22 per 100 pond, postelein f 0.100.31, spinazie f 0.140.36 per bakje. BROEK OP LANGENDIJK. 4 Juni. Schotsche muizen f 14.7017.20, drielingen f 8.20 12.90, kleine f 6.70—7.20, tomaten: A f 45.10—48.10, B f 37.90-41.20, C f 42.40—43, CC f 17—17.90, uien f 1.90 per 100 Kg., bloemkool f 13.40 per 100 stuks. Aanvoer: 27000 Kg. Schotsche muizen, 11000 Kg. to maten. 450 Kg. uien, 43 stuks bolemkool. NOORDSCHARWOUDE. 4 Juni. Bravo's f 1.40, uien f 1.601.90, roode kool f 1.602.90, Deensche witte kool f 0.601 per 100 Kg. Aanvoer: 300 Kg. aardappelen, 2900 Kg. uien, 3800 Kg. roode kool, 5000 Kg. Deensche witt e kool. Ongeveer f 38000 van het Ityk verduisterd. Door den Zeekrygsraad drie jaar gevan genisstraf geeischt en ontslag uit den dienst Voor den Zeekrijgsraad te Willemsoord stond giste ren terecht een officier van administratie K. M., welke als zoodanig in de jaren 1928 en 1929 een bedrag van pl.m. f 38.000 aan het Rijk toebehoorende gelden, welke hij onder zijn berusting had voor de uitbetaling van loo- nen, zich heeft toegeeigend en ten eigen bate aange wend, De verdachte legde in tegenstelling met zijn vroe gere houding, een volledige bekentenis af. Hy is sedert 15 Nov. 1929 in voorarrest. De fiscaal, mr. G. H. van Driel. officier van admini stratie le klasse, achtte het, na de bekentenis van verd. niet noodig in details te treden, hoewel ook zonder diens bekentenis zijn schuld wettig en overtuigend vaststaat Hij w%es er op. dat evrd. allerlei wonderlijke en fantas tische uitvluchten bedacht om aan straf te ontkomen. Zijn bedrag is een typisch voorbeeld van voortgezet de lict en op dit delict staat de maximumstraf van 6 jaar met de zware bijkomende straf van ontslag uit den dienst. Verd. zelf moetst hebben begrepen, dat de zaak moest spaakloopen; onbegrijpelijk is ook dat het Dep. van Defensie niet eer der heeft ingegrepen, daar zijn levens wijze toch wel uitwees, dat hij dat niet van zyn salaris kon doen. Niets pleit naar de meening van spr. ten gunste van verd.. Op grond van voortgezet misdrijf van verduistering vroeg spr. een gevangenisstraf van drie jaar. onder aftrek van twee maanden preventief, ontslag uit den dienst en ontzegging van de bevoegdheid om bij de marine te mogen dienen. De verdediger, mr. dr.J. de Vrieze te Amsterdam, bracht hulde voor de meesterlijk gevoerde instructie en de wijze waarop het verhoor is afgenomen. PI. vroeg zich af wat dezen man wel moest bezielen om zoo hard nekkig te blijven ontkennen. Tegen alles in hield hy vaak krankzinnig zijn verhaal vol. Met taaie volharding heeft pi. op hem ingewerkt om hem van zijn dwaze beweringen af te brengen: eerst dan wenschte pl. hem terzyde te staan. De paar jaar straf, die de Krijgsraad hem zal opleggen, beteekenen niets in verhouding tot wat hem daarna te wachten staat in de maatschappy, die meestal niet zoo clement is als een rechtbank. Met «en paar honderd gulden kwam hij aan het hoofd te •taan van een groote kas. Het zijn niet die grootere pehulden overigens, die hem plaagden, maar tal van kleine: kistjes sigaren, e.d., waarvoor hij kleine bedra gen uit de kas leende. Dat is het begin geweest en dank zij een algeheel gebrek aan controle liep de zaak schit terend. Doch hy kon niet meer terug, hij was eenmaal op het hellend vlak. Deze man ls niet zoo slecht als hij lijkt, een geraffineerd misdadiger zou anders hande len dan hij deed. Verd. heeft een koude en kille jeugd gehad, is als halfbloed uit Indië gekomen en voelde dit altijd als een minderwaardigheid. Is het wonder, dat hij, eenmaal in deze functie en voor „vol" aangezien, overmoedig is ge worden? Ten slotte deed pl. een beroep op den krijgs- raad .om bij de strafbepaling rekening te houden met het feit, dat eerst na afloop van den straftijd zijn eigen- lyke straf begint. Uitspraak over 14 dagen. Die in verkeerde handen waren gekomen. Op het terrein op den hoek van het Westeindé en den Torenstraat tc 's-Gravenhage, waar op liet oogen- blik graafwerk wordt verricht, zijn ecnige oude mun ten en gedenkpenningen gevonden tijdens den af braak van de huizen, welke daar hebben gestaan. Vroeger heeft op dat terrein het Agnietenklooster ge staan. De munten en gedenkpenningen, in totaal 54, werden gevonden in een zakje. Enkele exemplaren hadden vrij groote waarde, hetgeen echter niet he kend was aan dogenen die ze te Haarlem aan den man trachtten te brengen. Bij de gevonden pennin gen waren n.I. ook gedenkpenningen, geslagen ter r ore van Tromp, ter gelegenheid van het beleg van Leiden en dat van Breda. Voorts zijn er kostbare Ro- meischc munten bij. Dc Trompmedaille werd, naar de llaagsche Courant meldt, aanvankelijk voor f 10 orkocht aan een opkooper te Haarlem, die echter te goeder trouw was. Toen de Haarlemsche politie vernam dat eenige personen munten en gedenkpen ningen te koop aanboden is zij op onderzoek uitge gaan. Daarbij bleek, dat dc Tiompttiedaille in één week tijds driemaal verhandeld was. De opkooper te Haarlem verkocht haar aan iemand te Amsterdam, geen opkooper en deze verkocht haar weer aan een muntonhandelaar daar ter stede. De opsporing van dc overige 53 munten en pen ningen kostte intusschcn veel moeite. Een der ver dachten van de verduistering van het zakje ver klaarde de munten aan een opkooper in de Jans straat te Haarlem te hebben verkocht. Eerst ont kende deze opkooper. Later bekende hij deze ver kocht te hebben aan een ingezetene van Heemstede. Deze bleek evenwél slechts 47 exemplaren in zijn be zit te hebben. De overige zes stuks kreeg de Haar lemsche nolitic ook in handen, zoodat alle munten en penningen aan de eigenaren, n.1. de sloopers van de woningen aan het llaagsche Westeinde, de heern De Boer en Prett te Landsmeer, ter hand konden worden gesteld. Een deskundige bood voor de ge- heelc collectie reeds duizend gulden. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Zooals bekend, heeft het door de politie ingestelde onderzoek in verband met het z.g. opgraven van het ijzeren geldkistje te Zaandam, aan het. licht gebracht, dat daarbij ook twee politieagenten hun medewerking hebben verleend. Deze twee politiemannen zijn desweg door den commissaris van politie gestraft met inhouding van twee verlofdagen, zooals we gister meldden, welke straf thans door den burgemeester ten wien de be trokkenen in beklag waren gekomen, gehandhaafd is. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen stak aan den Ganzepootsingel te Gro ningen het driejarig dochtertje van den heer D. Kui ken aldaaar onverwacht de straat over, toen een zwaar beladen vrachtwagen passeerde. Het kind werd overreden en overleed kort na het ongeval. Tusschen de gemeente en het R.-K. Pa rochiaal Schoolbestuur. De zaak in be roep bij Ged. Staten behandeld. Op 9 September 1929 verzocht het r.k.-parochiaal schoolbestuur te Schoorl aan den gemeenteraad, gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een gymna stieklokaal. B. en W. dienden toen de volgende voorstel len in: le. om een overeenkomst aan te gaan met het r.-k. schoolbestuur, teneinde medegebruik van het te bouwen gymnastieklokaal te verkrijgen en 2e. een con cept-besluit goed te keuren, waarin de gevraagde mede werking werd verleend. In de gemeenteraadszitting van 3 December 1929 nam de raad met 42 stemmen een motie aan, waarin de raad het beter achtte, dat van gemeentewege een in richting voor het geven van gymnastiekonderwijs zou worden gesticht, wanneer althans vast stond, dat het r.-k. schoolbestuur dit niet zou doen. Door het aannemen van deze motie achtte men de voorstellen van B. en W. verworpen, waarmee 't school bestuur het evenwel niet eens was, daar het had voldaan aan de bepalingen van art. 73 der L. O.-wet en de ge vraagde medewerking dus moest worden verleend, ter wijl het tevens van oordeel was. dat op zijn verzoek niet door een met redenen omkleed raadsbesluit was beschikt Het schoolbestuur ging derhalve in beroep bij Ged. Sta ten, die gistermiddag te Haarlem deze zaak hebben be handeld. Voor het schoolbestuur lichtte mr. Leesberg de bezwa ren -mondeling toe. Hij vestigde er de aandacht op, dat het initiatief tot het stichten van een gymnastieklokaal by de r.-k. school van het gemeentebestuur was uitge gaan. Erwas volledige overeenstemming bereikt over het medegebruik van het lokaal door leerlingen der open*- bare scholen. Doch in den gemeenteraad zijn de plannen gederailleerd, omdat men vreesde, dat er twee gymna stieklokalen zouden komen. Formeel moet volgens den heer Leesberg geacht wor den dat de raad niet over het verzoek van het School bestuur een beslissing heeft genomen. B. en W. leiden uit het aannemen van de motie af, dat het verzoek van het schoolbestuur als vervallen moet worden beschouwd. Volgens het schoolbestuur ls er geen beslissing genomen, zooals de wet die vereischt. Volgens den hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs is de medewerking aan het schoolbestuur wel verleend, alleen op andere wijze dan door het schoolbestuur was gevraagd. Hiertegen kwam het schoolbestuur op; het gemeente bestuur had het initiatief genomen voor den bouw van het gymnastieklokaal, het schoolbestuur had plannen laten uitwerken en kosten gemaakt en tenslotte had het gemeentebestuur zelf de zaak weer in een andere richting geleid. Namens het gemeentebestuur van Schoorl sprak mr. H. J. H. Nauta, uit Den Haag. Deze zeide, dat de re geering zich op het standpunt stelt, dat concentratie van het gymnastiekonderwijs zooveel als doenlijk moet worden bevorderd, mits hierdoor het onderwijs niet wordt geschaad. Voorts is door eenige ministerieele be slissingen bekend, dat het gymnastlklokaal bij voorkeur eigendom der gemeente moet zyn. De gemeente heeft reeds een terrein aangekocht om daar een nieuw gymnastieklokaal op te bouwen. Dit terrein ligt niet ver van de r.k. school. De r.k. school heeft 80 leerlingen, de beide openbare scholen 161. Het is natuurlijk practischer om daarom het gymnastiek lokaal niet by de r.k. school te bouwen. Ged. Staten zullen later hun beslissing bekend maken. Wat de Ned. Spoorwegen er bij cadeau geven. Dezen zomer zal do directie der Ned. Spoorwegen goedkoope treinen laten loopen naar Valkenburg, waarvoor de plaatsbewijzen tevens recht geven op een bezoek aan de Ruïne, de Catacomben, de grotten en een kop koffie. Ook zullen goedkoope treinen loopen van Dordrecht, Rotterdam en Leiden naar Amsterdam, waarvoor het plaatsbewijs tevens recht van toegang geeft tot „Ar- tis" (zoogenaamde Artistreincn) of tot het koloniaal Museum. Verder zullen nog goedkoope treinen loo pen naar Rotterdam, in verbinding met een boottocht door de Rotterdamsche havens of een bezoek aan de Rottcrdamsehe diergaarde, en goedkoope treinen naar DenHaag met een bezoeik aan den Haagschen Dierentuin. Geweldige opleving aan de DuitschNe- derlandsche grens. Sedert de verhooging van de invoerrechten op kof fie in Duitschland, leeft de smokkelhandel weer ge weldig op, aldus schrijft men uit Venlo aan de N. R. Ct. Op den eenzamen landweg tusschen de bosschen achter de groote heide, bekend onder den naam van Waldwcg naar Kriekenbeek, staat grenspaal 464. De weg door de dennenbosschen is ongeveer 600 meter lang en loopt uit op den bazaltweg Kaldenkerke Straclen. De weg is bijna onberijdbaar wegens de liepe zandsporen. Toch ging Zondagmorgen een groote Duitsche luxe-auto met een Dultscher als chauffeur probeeren, er door te komen met 50 doo- zen koffie, te Venlo Zaterdag gekocht, wegende 500 kilo. Nauwelijks bad hij een 500 meter op Duitsch gebied gereden, of er knalden van terzijde van d^n weg uit hot bosch karabijn- en revolverschoten. Met vol gas werd achteruit gezet, en de sterke motor bracht den wagen door de diepe zandsporen onder een hagelbui van kogels van den Duitschen grens beambte weer terug op Nederlandsch gebied; de auto kwam daar in een boschgreppel terecht. De grens beambte ook op Nedcrlanclsch gebied gekomen, bleef met vuren doorgaan. De chauffeur ontkwam in het kreupelhout. De voorruit, de spatborden, een voor band, de autokap en reservebanden waren doorscho ten. Er waren 30 schoten gelost. Op Nederlandsch gebied teruggekomen, beeft de chauffeur van zekeren H., die zijn bouwland ter plaatse bezocht, een fiets geleend en II. opgedragen, toezicht op den auto te houden. De Duitsche doua nier wilde dén auto leeg halen en heeft elf doozen op Duitsch eebied gebracht. Toen hij zag, dat dit werd gadegeslagen door toegeloopen personen, staak te hij de overbrenging. De politie heeft Maandag foto's genomen van de plaats. De auto is ter plaatse hersteld en naar Venlo ge reden. De chauffeur is vrijgelaten na voorloopig ver hoor, daar hem niets is ten laste gelegd kunnen wor den, wijl de uitvoer van koffie vrij is. Het blijkt intusschen verraden spel te zijn geweest, want zelden wordt deze weg door de Duitschers be waakt en in geen geval des Zondagsmorgens. De voorloopers hadden ook geen onraadsein gegeven op dit eind weg, daar zij den in hinderlaag liggenden beambten niet hadden bemerkt in het bosch. De Duitsche grenscommissarissen zijn Maandag even eens ter plaatse geweest. Proces-verbaal is opge maakt tegen den Duitschen beambte, ten eerste we gens hel vervolgen en schieten op Nederlandsch ge bied, verder wegens ontvreemding uit een auto op Nederlandsch gebied en ten derde wegens uitvoer van koffie zonder uitvoerbiljet. De naam van den Duitschen chauffeur-smokke laar wordt door de politie tegenover de pers geheim gehouden. Nagekomen Berichten. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Arie, zoon van Jan Speur en Catharina Pe- tronella Blankman. EEN LANTAARNPAAL VERNIELD. Onze gemeentelijk sproeiwagen wordt door mid del van de gemeentelijke auto voortbewogen, doch de constructie van de verbinding dezer beide voer tuigen bleek niet al te goed in orde te zijn, met het gevolg dat Woensdag de sproeiwagen van de auto geraakte en in botsing kwam met een lantaarnpaal, die deerlijk werd vernield. De werkman, die op den sproeiwagen zat, wist zich nog juist op tijd vast te houden, want anders zou hij zeer zeker door den schok in de Iloepsloot terecht zijn gekomen. De verbinding zal nu hecht en sterk worden ge maakt. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven in de maand Mei 1930. Geboren: Jan, zoon van Hendrik Kouwenberg en Lena Aris; Neeltje Maria, dochter van Willem Woudt en Simontje Speets. Ondertrouwd: Arie Klomp, oud 24 jaren, te Oude Nie- dorp en Marie Bakker, oud 19 jaren, alhier; Herman Roelof Weide, oud 28 jaren, te Uitgeest en Neeltje Se- pers, oud 24 jaren, alhier, onlangs te Amsterdam; Jan Edel, oud 24 jaren te Oudkarspel en Katharina Krabmtn oud 24 jaren, alhier; Feike Boersma, oud 25 jaren, al hier, onlangs te Hoogwoud, en Maartje Bakker, oud 20 jaren, alhier. Getrouwd: Arie Klomp en Marie Bakker; Herman Roelof Weide en Neeltje Sepers. VEENHUIZEN. Door jongelui uit Langereis en Veenhulzen, ls een voetbalclub opgericht, .welke gedoopt is als L.V.C. (Lan gereisVeenhuizen-combinatie). Toestemming is verkre gen, om de oefeningen te houden op het gemeentelijke sportterrein te Hoogwoud. Wij hopen, dat deze jonge vereenlging flink moge groeien en niet, zooals hier zoo vele vereenigingen, een langzamen dood zal sterven. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1930. Geboren: Hendrik je, dochter van Jacob van Beek en Hendrikje Ennik. Gerardus Johannes, zoon van Johan- nes Veldman en Grietje Bloothoofd. Johannes Adri- anus, zoon van Nicolaas Johannes Ligthart en Maria Portegijs. Getrouwd: Petrus Jong en Anna Maria de Jong, beiden alhier. Wilhelmus Willebrordus Bleeker te Harenkar spel en Agatha Roozendaal, alhier. Mohammedaansche sympathiebetoogingen Dato 4 Juni wordt uit Bombay gemeld: Gisteravond hebben hier ter stede sympathie-betoogin gen van Mohammedanen plaats gehad voor de beweging van Gandhi. Een stoet van 1% kilometer lengte trok door de straten der stad. Een motie werd aangenomen, waarin adheasie wordt uitgesproken met het program van het Indische Nationalistische Congres. In deze mo tie worden alle Mohammedanen in Indië opgeroepen, zich by de burgeriyke ongehoorzaamheidsbeweging aan te sluiten en de Britsche goederen te boycotten. Verder wordt verklaard dat geen enkele Mohamme daan mag deelnemen aan een „ronde-tafel" conferentie zoolang het Indische Nationalistische Congres en de Mohammedaansche Raad voor Indië daarin niet verte genwoordigd zijn. De ongehoorzame troepen te Pesjawar voor den Krijgsraad. Gisteren is voor den Krijgsraad te Pesjawar het pro ces begonnen tegen de beide compagnieën Indische sol daten, die bij de onlusten in April geweigerd hadden aan de bevelen te voldoen en In hun barakken waren geble ven. De verdediger betoogde, dat beide compagnieën ruim anderhalf uur voor hun barakken op wacht had den gestaan en in dien tijd op alle mogelijke wyze door de bevolking waren gehoond en gesard, zoodat de man nen in uiterst geprikkelde stemming hadden verkeerd, toen hun plots bevel werd gegeven tegen de muiters en opstandelingen in groote meerderheid lieden van hun eigen ras op te trekken en te vuren. De auditeur mi litair komt vandaag aan het woord. Van de 800 vrijwilligers, die wegens de aanvallen op het zoutdepot te Wadala gearresteerd zijn, zyn 132 tot 3 maanden dwangarbeid veroordeeld. Hedenmorgen wordt de Europeesche kust weer bereikt. Naar uit Sevilla in Portugal wordt gemeld, hoopt men, dat het luchtschip Graf Zeppelin op zijn terug tocht over den Oceaan, daar hedenmorgen zal aan komen, maar door het slechte weer zal de landing pas eenige uren later uitgevoerd kunnen worden. Gisteravond heeft het te Sevilla zeer hard geregend, zoodat het op een wolkbreuk leek. Dit dreigt voort te duren. Voor Midden Europa ligt hier post ter waarde van 7000 peseta's gereed. Voor den Spaanschen Koning brengt, de Graf Zeppelin 5 autobanden van een Ame- rikaansche firma mee. V.D. verneemt nog uit Berlijn: Van boord van de Graf Zeppelin is hier het vol gende telegram binnengekomen: Landing Sevilla Donderdagmorgen, Friedrichshafen waarschijnlijk Vrijdagmorgen. Achterlyke jongen doet een poging tot moord en brandstichting. Men meldt uit Kopenhagen aan de N.R.Ct.: Een eigenaardige poging tot moord heeft hier plaats gehad. Een weduwe, die samenwoonde met haar broer en een kostganger, ontwaakte des morgens half vier door geknetter, en bemerkte, toen zy was opgestaan, dat de voordeur versperd was door vuur. De familie, welke in een flat op de 5e verdieping woonde, spoedde zich naar de achterdeur, om langs de keukendeur de woning te verlaten, doch toen men deze deur opende, stuitte men ook daar op een vlammenzee. Gelukkig lukte het beide mannen het vuur zoover te dooven, dat men er door kon springen en de brandweer alar meeren, die spoedig den brand meester was. Al spce- dig viel de verdenking op den achterlyken zoon van den heuiseigenaar, die beneden woont. Deze bekende dan ook al spoedig den brand te hebben gesticht. Hij ver klaarde reeds lang het plan gehad te hebben bedoelde weduwe te dooden, daar deze eens om hem gelachen had, omdat hy stotterde. Hy had een hamer gekocht, om haar hiermee te dooden, en was dikwyls op visite gegaan met het doel zijn plan uit te voeren, maar altijd had hy of den broer, of den kostganger thuis getroffen. De menschen waren altijd aardig voor hem geweest en hy had dikwijls bij hen gegeten, ook nog denzelfden avond, toen hy reeds het plannetje voor el kaar had. Gelukkig is alles goed afgeloopen en de onge lukkige ter observatie opgenomen. Van den ter dood veroordeelde door mid del van gifgas. Kan een moordenaar die wordt terechtgesteld, ech ter niet door ophanging en die dus niet aan de galg komt en die kort voor zijn executie een geestigheid plaats, daarvoor aanspraak maken op „galgen-humor". Waarschijnlijk wel, en daarvan ge ven wij dan nu een staaltje onder dit hoofd. Men weet uit een bericht, voorkomende in dé bla den van dezer dagen, aldus de N.R.Crt., dat te Car- son City, in Nevada, een moordenaar is ter dood ge bracht met cyaanvvaterstofzuur; volgens een nieuwe methode dus. Dc man was in ccn luchtdichte cel ge plaatst, waarin hij zich alleen bevond. Door met glas gesloten kijkglazen kon hij worden geobserveerd, en vele doktoren bestudeerden uit hun veilige plaats buiten de cel de gruwelijke gebeurtenis. In de cel stond een open vat met verdund zwavelzuur. Daar boven hing een zak met cyaankalium. Dit werd met behulp van een draad in de-zuurstof gedompeld, waardoor het blauwzuur uit de cyaankalium werd vrijgemaakt en in de lucht kwam. De veroordeelde zekere Bob White ademde resoluut de met het giftige gas bezwangerde lucht in. Spoedig was hij dood. Toen men hom kort voor de terechtstelling vroeg of hij nog een of andere speciale wensch had, begon White te lachen en zei: „Kunt u mij geen gasmas ker geven?" Door een ontzaglijke menschenmenlgte verwelkomd. Amy Johnson is, volgens een telegram uit Sydney, gisterochtend om 5 uur op het vliegveld van Mascot geland. Een later bericht meldt: Er was een ontzaglijke menigte op de been toen Amy Johnson op het vliegveld van Mascot hij Syd ney met het passagiersvliegtuig uit Brisbane aan kwam. Straten en parken waren vol menschen en ook alle daken waren bezet. In de haven loeiden de sirenen van de schepen. Op het vliegveld waren bij de verwelkoming van de jonge vliegster door de regeering 75.000 menschen aanwezig. Amy deed vervolgens in een open auto een zegetocht door de straten waar het van menschen krioelde, naar het regeeringspaleis, waar zij gast is. Kingsford Smith reeds naar Dublin gevlo gen. Hij start zoo spoedig mogelijk. V. D. verneemt d.d. gisteren uit Londen: Kingsford Smith en zijn metgezellen, die een vlieg tocht over den Atlantische Oceaan zullen onderne men, hebben heden een vlucht gemaakt van Croydon naar het vliegveld Baldonnel bij Dublin. Dc start voor den grooten tocht zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. 25 30 duizend Roodekoolplanten le Koop, bij J. TIEL, Stroet, St. Maarten. de t© aanvang 1 uur (n.t.). Terstond gevraagd: een bij D. DE LEEUW, St. Maartensbrug. te koop, prima soort, billijke prijf» bij C. PLOEGER, Dirkshorn. voor zeer lagen prijs. Aanbevelend,

Schager Courant | 1930 | | pagina 2