Predikbeurten. NIEUWE BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN Uit onze Omgeving. CALLANTSOOG LANGEND IJ K ANNA PAULOWNA HOOGWOUD WIER1NGEN W1ER1NGERWAARD Z IJ P E Gemengd Nieuws. De treinramp bij Montereau. Noodweer in het Moezeldal De zuigelingensterfte te Lübeck. standigheid, dat het nieuw te graven kanaal een flink stuk benoorden Verlaat, den Leijerpolder zal doorsnijden, en tenslotte als motief daarbij in over weging nemend, de ongunstige bedrijfsuitkomsten in den tuinbouw en de twijfelachtige vooruitzichten voor de landbouwende bevolking in het algemeen, zooals zulks zich, nagaande de verschillende bespre kingen dienaangaande momenteel laat aanzien, stelt liet bestuur voor, om bedoeld sluisplan en wat daar mede verband houdt, niet in behandeling te nemen en voorloopig uit te stellen, tot den tijd dat meer zekerheid betreffende een en ander bestaat. De Voorzitter merkt nog op, dat de goedkeuring op de voorgenomen plannen onder deze omstandig heden ook wel niet was verkregen en dat de Hoofd ingenieur-directeur dacht, dat het met de uitvoe ring der kanaalplannen niet zoo lang meer zou duren. Zonder discussie gaat de vergadering ook met dit bestuursvoorstel accoord. De rekening over 1929. Door de commissie belast met het onderzoek der rekeninig over het. dienstjaar 1929, werd bij monde van den heer P. Klaver rapport uitgebracht. De gemeenschappelijke dienst sloot met een nadee- lig slot van I952870H, terwijl het eindresultaat voor de Westerkampen was dat er een batig saldo was van f 1297.44, voor de Oosterkampen een batig saldo van f 813.99 en voor den Leijerpolder een batig saldo van f971.59. De commissie adviseert tot goedkeuring en stelt voor den penningmeester te dech&rgeeren over zijn gehouden beheer. Overeenkomstig dit advies wordt door de vergade ring besloten, waarna de Voorzitter de rekening commissie dank zegt voor het gedane onderzoek. Tot leden van de commissie, belast met het on derzoek der rekening over 1930, worden benoemd de heeren Van Rijn, P. Dekker en Goudsblom. De begrooting voor 1930. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de begrooting voor 1930, waarbij de begrooting post voor post wordt voorgelezen. De gemeenschappelijke uitgaven worden geraamd op f12257, de gemeen schappelijke ontvangsten f187, tekort f12070, zoodat bij een oppervlakte van 710 H.A. een omslag gehe ven dient te worden van f 17 per H.A. (vorig jaar f17.25). De begrooting voor de landen, behoord hebbende lot de Westerkampen, sluit tot een bedrag van f 0033.44, waarbij een omslag van f 16 per H.A. zal worden geheven (vorig jaar f 18— De begrooting van de Oosterkampen sluit tot een bedrag van f 3899.67 K, omslag f 19 per H.A. (vorig jaar f 22.—) en die van den Leijerpolder tot een be drag van f 0830.79/4, omslag f23.— (vorig jaar f24.—). De heer Goudsblom vindt het uitgetrokken bedrag ad 1 1200 voor ingenieurskosten schromelijk hoog en adviseert op te houden met die groote heeren. Wat een bedrag voor het Joopen met zoo'n stokje. De Voorzitter merkt op, 'dat het een groot plan was dat uitgewerkt moest worden. De heer Goudsblom evenwel oordeelt, da het voor die heeren een klein kunstje is. De Voorzitter zegt, dat de kosten IK zouden zijn, dat dit vooruit is gezegd. De heer Zuurbier merkt op, dat dus een annu- iteitsleening is gesloten. Spr. verwacht dat dit de laatste maal zal zijn, want Ged. Staten schijnen het sluiten van een annuiteits niet meer toe te staan. Op spr.'s vraag naar het rentepercentage, waartegen is geleend, antwoordt de secretaris van 4K. De heer Zuurbier vraagt, of vervroegde aflossing mogelijk is. De Secretaris antwoordt bevestigend, maar met een boetebetaling. De heer Goudsblom merkt op, dat op de agenda eerst vermeld stond dat de omslag voor den Leijer polder f22 zou zijn, terwijl dit cijfer met potlood is veranderd in f23. Het eerste bedrag had spr. liever gehad. De Voorzitter zegt, dat bij een omslag van f22 een post „onvoorzien" was verkregen van f 43 en dat is toch te gering. Medegedeeld wordt nog, dat het aandeel in de on kosten voor het herstel van de valbrug op f 1300 is geraamd, maar blijkens voorloopige mededeelingen /.al dit bedrag wel ontoereikend zijn en wordt het misschien wel pl.m. f1500. De heer Goudsblom vraagt, of dat werk niet i9 aan genomen. De Voorzitter zegt, dat het in eigen beheer wordt uitgevoerd en gedacht was dat er met sloopen nog wel wat goeds te voorschijn zou komen. De begrooting wordt hierna onveranderd vastge steld. Het bestuur krijgt machtiging om de werkzaam heden, in hoofdzaak het scliociingswerk, in eigen beheer te doen uitvoeren. De waterstand en het lage en het hooge land. Bij de rondvraag brengt de heer Goudsblom den waterstand ter sprake. In den afgeloopen herfst heeft hij den Secretaris gevraagd om met het koolhalen het water op peil te houden, doch op dat verzoek, kreeg spr. een afwijzend antwoord. Het kon niet met liet oog op t lage land en wanneer, zoo werd door den Secretaris geantwoord, niet gevaren kan worden, moesten we zelf onze slooten maar dieper maken. Als er echter 80 c.M. water is, moet dat toch vol doende wezen. De Secretaris merkt op, dat Goudsblom de zaak niet juist mededeelt, hij had gevraagd om het peil te verhoogen. De heer Goudsblom antwoordt, dat hij gezien had dat het water 2 strepen onder peil stond, spr. meent dat het geen kwaad kan als het water een paar streepjes hoven peil staat. De Voorzitter weerspreekt dit, men heeft er recht op dat het water op peil staat, maar hooger kan niet met het oog op het land. De heer Steur merkt op, dat bij hem het water tenminste in de greppels staat. I)e heer Goudsblom vraagt, wanneer dan gevaren moet worden. De Secretaris oordeelt, dat men het varen moet zoeken met diepe slooten, niet met hoog water. De heer Goudsblom wijst ook nog op de ondiepte van een molensloot, alleen het gedeelte dat door Jn. Jonk is gesloot, is best. De Voorzitter zegt, dat dan die molensloot uitge diept zal moeten worden. De heer J. Ligthart zegt, dat nu de sluisplannen voorloopig van de baan zijn, bij Van Diepen de dam eruit dient of een grootere pomp dient te worden gelegd. Het water kan niet gauw genoeg bij de ma chine komen en dat kost geld. De Voorzitter acht het wel goed, dat er wat ge beurt. De lieer Jh. Wit meent, dat als de polder het recht niet heeft in dezen den heer Van Diepen verbete ring op te leggen, dan moet de polder er zelf voor zorgen. Besloten wordt om deze zaak met den heer Van Diepen te hespreken. Hierna volgt sluiting. ZONDAG 8 JUNI 1930. NED. HERV. GEMEENTE tot Schagen, voorm. 10 uur. Ds. Van Dijk. Zendingscoll. Sint Maarten, voorm. 1014 uur, Ds. Tlnholt Dirkshorn, geen Samenkomst. Hulsduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Julianadorp, voorm. 104 uur, Ds. Damsté. Callantsoog. voorm. 104 uur, Ds. Van Beek. Oosterland. nam. 24 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7% uur. Ds. Van Beek. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer Frank. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluls, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Warmenhulzen, voorm. 104 uur. Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 104 uur, Ds. de Leeuw. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp. voorm. 104 uur, Ds. Jellema. Hoogwoud, geen dienst. Winkel, geen dienst Heerhugowaard, zie Veenhuizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur. Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 104 uur. Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. van Hoogenhuijzen van Amsterdam. Coll. Uitw. Zending. 's Avonds geen dienst Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Den Oever, voorm. 10 uur, Leesdienst. Nam. 3 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 24 uur, Ds. Akkerhuis, van Maassluis. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer W. Boegein, van Amsterdam. Nam. 2 uur, de heer Boegem. Callantsoog, nam. 74 uur, (in de groote tent aan het strand, bij ongunstig weer in Ster der Hope), de heer Sevensma van Amsterdam. Ter opluistering zullen eenige liederen worden gezongen met viool en orgel. MAANDAG 9 JUNI 1030. NED. HERV. GEMEENTE te: Veenhuizen, voorm. 104 uur, Ds. Van den Kieboora. Hippolytushoef, voorm. 104 uur, Ds. Van Beek. Burgerbrug en St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis en Schagerbrug, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Hoogwoud, voorm. 104 uur, Ds. Kruizinga DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Burgervlotbrug, voorm. 104 uur, Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE, te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Soetekow, v. Oost/aan. GEREF. GEMEENTE te: Den Oever, voorm. 10 uur, Leesdienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Akkerhuls. Dezer dagen hield bovengenoemde Vereeniging in Café „Central" te Alkmaar haar gewone voorjaars vergadering. Wegens verhindering van den voorzitter, den heer A. Schrooder, werd de vergadering geleid door den ondervoorzitter, den heer V. Kaij. Na een welkomstwoord, inzonderheid aan Dr. Schelj, en de pers. bespreekt de lieer Kaij den on- gunstigen toestand in land- en tuinbouw, doch meent, dat de veehouders nog maar tevreden moeten zijn. Hoewel de prijs der producten niét geheel bevredi gend is, is de stand van het grasgewas overvloedig cn een gunstig voorteeken. Na goedkeuring der notulen wordt mededeeling gedaan, dat de Bond een gecombineerde kaaskeu ring zal houden met den Coöp. Bond van Zuivelfa brieken op den fokveedag, in September te Hoorn te houden Naar aanleiding van een verzoek van de Commis sie, ingesteld door den F.N.Z. ter bestudeering van het vraagstuk tot verhooging der winterproductie aan boter, wordt medegedeeld, dat de schriftelijke vragen, aan de leden gedaan, door 14 fabrieken was beantwoord. Getracht zal worden ter bevordering van een geregelden afzet van boter naar het buiten land, de winterproductie aan boter verhoogd te krij gen. Hoewel met dit doel gesympathiseerd, laat de Voorzitter uitkomen, dat dit voor dc veehouders zeer moeilijk zal zijn uit te voeren. Voorts was ingekomen een verzoek van het Noord- Hollandsch Groot Yorkshire Varkensstamboek, om een bijdrage in de bouwkosten voor het oprichten van een varkensstal. Het is de bedoeling met voe- derproeven steeds varkens uit verschillende fami lies met elkander te vergelijken en hiervoor een proefmesterij op te richten op het land bij het Rijks- landbouwproefstation te Hoorn. Het Bestuur is van meening, dat men bij een hef fing van 3 cent per 1000 K.G. melk, niet te ver kan gaan, doch sympathiseerende met dit streven, stelt het voor f25 hiervoor te verleenen. Wel werd in het midden gebracht, dat men, hoewel het voorstel van het Bestuur bijval vond, beter deed hiervoor bij de regeering aan te kloppen. De Voorzitter lichtte toe, dat dit ook wel zeer ze ker zou geschieden, daar de bijdrage van de ver schillende verecnigingen wel niet toereikend zal zijn. Doch de belangstelling bij de belanghebbenden moest toch in de eerste plaats blijken. Het bestuursvoorstel wordt hierop aangenomen. Door de financieele commissie werd, bij monde v. d. heer Z. Bakker geadviseerd de rekening goed te keuren. Deze sloot met een nadeelig saldo van f217.81. Het te kort was uit het reservefonds ge dekt, 't welk thans f 103-4.66 bedraagt. Door de vo#r 1930 ingevoerde verhooging v*n contributie van 2A op 3 cent per 1000 Kg. melk hoopt men in 't ver volg een te kort te voorkomen. Door den Secretaris werd het jaarverslag uitge bracht, wat met een woord van dank werd vastge steld. Hierna werd door den heer J. Harp verslag uitge bracht van de werkzaamheden van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland. Hierbij stippen we aan. dat veel meer dieren tij dens het boekjaar 19281929 waren onderzocht, dan was verwacht. Had men bij de begrooting op een on derzoek gerekend van pl.m. 7000 runderen, de eind uitslag gaf een onderzoek aan van 16393 runderen. Bij de groote vlucht, die deze zaak neemt, werd verwacht, dat voor het boekjaar 1929—1930 gerekend .noet worden op een onderzoek van 19000 runderen. Een rapport over de vakschool voor Kaasmakers werd uitgebracht door den heer Dr. L. T C. Scheij. Was in April jl. een cursus met een paralelklasse be ëindigd, in October a.s. zou weder een cursus aan vangen. Geraden werd reeds nu zich hiervoor aan te ge ven, opdat nog eenige wenken konden worden gege ven voor het toelatingsexamen. Wei en weiboter. Hierna werd een inleiding gehouden door Dr. L. T. C. Scheij. met het onderwerp: „Wei en Weiboter" Een Noordhollandsche Zuivelfabriek, zegt spreker, moet per jaar een groote hoeveelheid wei verwer ken. Van vol geleverde melk pl.m. 75 Van ge roomde avond- en volle morgenmelk pl.m. 80 Deze hoeveelheden zijn echter veelal grootcr door de toevoeging van water aan de wrongel. De droge stof van niet verdunde zoete ongcroom- de wei van 40+ kaas is 6.4 hiervan pl.m. 0.90 h 0.95 eiwit, 5 melksuiker en slechts 0.25 0.30 vet, S.G. pl.m. 1.0265. Wel was voorheen dit vetgehalte hooger, doch door de invoering van het snijmes en de verschillen de toegevoegde hoeveleheden water aan den kaasbak, loopt de samenstelling der wei thans zeer uiteen. Sommige fabrieken passen nog de gewone oproo- ming toe. Door verschillende cijfers toont spreker aan dat de hoeveelheden geproduceerde boter zeer uiteenloopcn. Doch ongeveer gemiddeld blijkt dit V* k 'A K.G. boter te zijn per 1000 K.G. kaasmelk. Verschillende factoren worden opgenoemd, welke in vloed uitoefenen op het meer of minder of in 't ge heel niet oproomen der wei, waarvan de gisting wel de grootste plaats inneemt. Een goede reiniging der bewaarplaats werkt een oprooining ten goede, doch men staat er soms machteloos tegenover. De kwaliteit dezer weiboter is, als boter, in 't al gemeen zeer minderwaardig Veel verbetering treedt in, indien men de room verhit tot op 65 gr. C. Men kan zo dan, door te teemsen, goed reinigen cn dan aanzuren in de goede richting met karne melk. Hierna laat spreker uitkomen hoe geheel anders het wordt met de hoeveelheid en de hoedanigheid bij centrifugale ontrooming. Van een fabriek, welke vorig jaar omgezet is van dag- in kaas- en boterfa- briek, worden cijfers gegeven, waaruit blijkt dat de centrifugale ontrooining zelfs 7 maal meer opbrengst aan boter geeft dan een gewone oprooming. En de kwaliteit van deze boter komt dicht aan die van melkroomboter. Ook kan de weiroom, indien ze ge pasteuriseerd wordt, gebruikt worden om de kaas- melk op het vetgehalte te brengen. 't Wenschelijke wordt naar voren gebracht, dat iedere nieuwe fabriek geen weikelders meer laat maken, met al de bezwaren daaraan verbonden en dat iedere fabriek welke de ouderwetsche oprooming nog toepast, deze te doen vervangen door een centri fugale. Een globale vergelijking van een fabriek met 2.000.000 K.G. kaasmelk toont een voordeel aan van f 3470.-. Het is een vanzelfsprekend feit, dat de wei, welke gecentrifugeerd is, voor de voedering van het vee minder vet bevat. Doch dit is van zoo'n geringe beteckenis, dat dit niet genoemd kan worden. De vitaminen komen voldoende voor de kalveren be schikbaar door 't gebruik van gras en hooi. En de bestanddeelen melksuiker en eiwit blijven bij cen trifugeeren hetzelfde. Met genoegen werd deze lezing gevolgd. Na een aangenaam volgende discussie werd, daar de rondvraag geen belangrijks opleverde, de verga dering, na een woord van dank, in 't bijzonder aan Dr. Scheij, voor zijn leerrijke inleiding, gesloten. Na afloop der wedstrijden van de Schager gymna- stiekvereeniging „Lycurgus" zijn de volgende voorwer pen gevonden: 1 paar kousen, 1 mantel, 1 paar gymna stiekschoenen, 1 paar schoenen, 1 rugtasch. Inlichtingen te bekomen bij hotel „Duinzicht". De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, alhier, houdt dit jaar wederom haar jaarlijksche verloting. De hoofdprijs bestaat uit een huiskamerameublement. Ver kocht zullen worden 800 loten. GEMEENTE CALLANTSOOG. Loop der bevolking over Mei 1930. Vertrokken: G. Kruisveld naar Schagen; R. Poel naar Heiloo; O. Plantenga naar Barradeel; C. Mooij naar Den Helder; A. van Diepen naar Heemskerk. Ingekomen: J. Ambuul en gezin van Anna Paulowna; S. Rentenaar en gezin van Zijpe; P. de Haan en gezin van Amsterdam; M. Kootf van Tietjerksteradeel. Geboren: Annie, dochter van D. Breebaart en M. van der Horst; Trijntje, dochter van G. Sleutel en van C. C. Keijzer. Bij den keuringsdienst voor aardappelen zijn een veel grooter aantal H.A. ter keuring aangegeven dan vorige jaren. Niet alleen dat de Centrale Keuringscommissie een grootere opgaaf kreeg, ook bij de K.I.Z. is heel wat ter keuring aangeboden. We verwachten niet, dat er veel zal worden afgekeurd. Aan de Broelter veiling werd gisteren Deensche witte kool van goede kwaliteit verkocht voor 10 cent per 100 Kg. ZUIDSCHARWOUDE. De heer S. de Boer Kz., laat een nieuw huis bouwen, wat bij onderhandsche aanbesteding door de heeren Rutsen en De Vries is aangenomen. Politie. Verloren: een glas van een autolantaam. Ge vonden: een bruin lederen portemonnaie met eenig geld en een kop van een electrische lantaarn. Inlichtingen ter secretarie. Ten bate van deze gemeente is een bedrag van f 45 aan ge-wetensgeld gestort De heer H. Crum, benoemd correspondent van de ar beidsbemiddeling dezer gemeente, heeft de benoeming als zoodanig aangenomen. Het woonhuis van den heer G. A. Preijde zal worden verbouwd. De heer C. Vlaming, timmerman alhier, is met de verbouwing belast. Naar wij vernemen, wordt de zweminrichting van de afd. AnnaPaulowna van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis", met Ingang van 14 Juni a.s. opengesteld. Ingevolge de Hinderwet isd oor den heer A. C. Geert- zema, te Oostpolder, vergunning gevraagd om een elec- tromotor van 3 P.K. te mogen plaatsen. Duivensport „Alt(jd Verder" hield j.1. Zondag een wedvlucht vanaf Toury (afstand 570 K.M.Van de duiven, die om 6 u. 30 min. losgelaten werden, kwam de eerste om 1 u. 40 m. 27 sec., en de laatste om 2 u. 46 m. 35 sec. aan. Prijswinners waren: Gebr. v. Steijn le en 2e; N. Spigt 3e, 8e, 9e, W. Blaauboer 4e, 6e, 10, Jb. Cornellssen 5e en 7e. Ingeschreven van 1 tot en met 31 Mei 1930: Geboren: Maria, dochter van Johannes de Boer en van Geertruida Dam; Agatha Annie, dochter van Jan Rooker en van Marie Langedijk; Ellsabeth, dochter van Johannes Oud en van Adriana- Helena van der Hey- den; Dievera Maria, dochter van Oornelis van Diepen en van Aafje Meiiink; Antonius, zoon van Johannes Wever en .van Elisabeth van der Paal: Johannes, zoon van Johannes Jong en van Maria Karsten; Eelke, zoon van Hendrik de Vries en van Aaltje Wijtman; Petrus Joannes en Joannes Petrus, zoons van Dirk Rinkel en van Ghristina Maria Bakker. Ondertrouwd: Siegfried van der Wal, oud 21 jaren te Nieuwe Niedorp met Wietske Luik, oud 22 jaren te Hoog woud; Jacob Visser, oud 23 jaren te Sijbekarspel met Geertje Wit, oud 19 jaren, te Hoogwoud. Timon van Essen, oud 28 jaren, te Nieuwe Niedorp, met Jannetje Appel, oud 21 jaren, te Hoogwoud; Feike Boersma, oud 25 jaren te Nieuwe Niedorp, onlangs te Hoogwoud, met Maartje Bakker, oud 20 jaren, te Nieuwe Niedorp. Getrouwd: Wilhelmus Antonius van Duin, oud 23 ja ren, te Wervershoof met Maria Wilhelmina Beers, oud 23 jaren te Hoogwoud; Johannes Groot, oud 46 jaren, te Wevershoof met Mar(jtje Bakker, oud 53 Jaren te Hoog woud; Jacobus Dol. oud 28 Jaren te Hoogwoud met Mar- garetha Af ra Boots, oud 24 jaren te Zijpe; Siegfried van der Wal, oud 21 jaren te Nieuwe Niedorp met Wietske Luik, oud 22 jaren te Hoogwoud; Jacob Visser, oud 23 jaren te Sijbekarspel met Geertje Wit, oud 19 jaren te Hoogwoud. Overleden: Cornells Wagemaker, oud 20 jaren, onge huwd. zoon van Johannes Wagemaker en van Trijntje Bakker, DEN OEVER. Uitslag voetbalwedstrijd gespeeld Dinsdagavond door M.U.S. II en N.S.A.; deze wedstrijd werd gewonnen door N.S.A. met 6—2. GEMEENTE WIERINGERWAARD. Ingeschreven van 1 tot 31 Mei 1930. Geboren: Jacob Jan. zoon van Evert Kooij en Marie Anna Wonder. Cornelis Willem, zoon van Cornelis Ver blauw en Wilhelmina Suzanna Visser. Gehuwd: Dirk Jan de Graaf, 26 jaar en Jansje Kaan, 21 jaar. Klaas Leeuwenkamp, 22 jaar en Dieuwertje Blaauboer, 25 jaar. Klaas Broers, 32 jaar en Pieterke Visser, 25 jaar. Overleden: Elizabeth Vermeij, weduwe Albert Baas dorp, oud 79 jaren. T ZAND. De „Hollandia" melkfabriek betaalde voor de melk, geleverd in de maand Mei 1.1. per 100 L. f 7.03. Dinsdagmiddag ontstond ten huize van M. H. alhier, een begin van brand, hetwelk vermoedelijk zou ontstaan zijn door het walmen van een theelichtje. Met eenige ommers water werd erger gelukkig voorkomen. Slechts een mat en een looper zijn verbrand, terwijl natuurlijk wel schade door water en walm ontstond. Echter is de inboedel van H. zoowel als van den heer V., die in hetzelfde pand zijn kapperssalon heeft, nogal beschadigd, doordat ieder in den haast aan een eind scheurde om een en ander buiten te krijgen We ver namen, dat verzekering zoowel den inboedel van H. als den Inventaris van V. dekt. Omtrent het boos opzet kan volgens de des kundigen niet de minste twijfel bestaan. De deskundigen, door het parket aangewezen, hebben hun onderzoekingen naar de spoorwegramp van Mon tereau op de lijn ParijsNice Dinsdag den geheelen dag voortgezet en verschillende proefnemingen genomen, en getuigen gehoord. Zij zijn unaniem tot eenige conclusies gekomen, waar van de eerste is, dat het ontegenzeggelijk de lorrie is geweest, die de ramp veroorzaakt heeft cn de tweede, dat de weg in uitnemenden staat, trouwens pas ver nieuwd was. Het uur van het onheil is vastgesteld kunnen worden op 10 uur 31. Om 9 uur 48, op het moment van 't pas- seeren van den Slmplonexpress, was de weg nog vrij, zoodat er 43 minuten beschikbaar waren voor het vol brengen van de misdaad. De locomotief is op de lorrie geloopen en bij de proef nemingen zijn de experten tot de overtuiging gekomen, dat de baanschuiver de lorrie heeft omgeworpen, terwijl zij onder de hevigheid van den schok in tweeën werd gebroken. Het intact gebleven deel heeft de dwarsleg- gers verbrijzeld en is daartusschen vastgeslagen en heeft als het ware een stoep gevormd, waardoor de locomotief werd opgelicht, een sprong van eenige meters maakte en uit de rails werd geworpen. Ook is vastgesteld, aldus verneemt nog de Parijsche corr. van de ..Msb.", dat de lorrie op 21 Mei buiten dienst was gesteld, als zijnde niet krachtig genoeg meer om een hoeveelheid rails te vervoeren en op 80 meter afstand van de plaats desonheils werd geborgen. Verder is vastgesteld, dat het transport der lorrie naar de plek van het onheil zes minuten als minimum moet geëischt hebben en dat het, zoo het door één per soon plaats had, niet zonder leven kon geschieden, dat gehoord moest worden door seinpost 1 op 100 meter afstand. Omtrent het boos opzet kan volgens de deskundigen niet de minste twijfel bestaan. Het onderzoek volgt bovendien ook de sporen van eenige personen, doch deze zijn zeer vaag. Montereau, dat een communistische gemeente was en waar de com munisten zeer verbolgen zijn, omdat ze de meerderheid bij de jongste verkiezingen hebben verloren, is nog steeds een broeinest van revolutiegeest. Enkele personen zijn wel in verdachte allure opge merkt, en zoo hebben 'de seinhuiswachters meermalen personen op het emplacement moeten verjagen, doch aanwijzingen omtrent verdacht ophouden op het em placement vlak voor het oogenblik van de catastrofe, hebben zij niet kunnen geven. Niettegenstaande dat gingen er gisterenavond geruch ten dat een arrestatie zou te verwachten zijn. Groote schade aangericht. V.D. verneemt uit Trier: Dinsdagmiddag, tegen vier uur, ontlaadde zich ho ven het Moezeldal, in de omgeving van Croe, hij Traben—Crarbarch, een hevig onweer, gepaard gaan de met hevige stortbuien. De bergweg naar Koewerich was in korten tijd veranderd in een meter hooge schuimende beek, die groote aardmassa's van de wijnbergen met zich mee voerde. Het laagst gelegen gedeelte van Croe stond geheel blank. Kelders en woningen werden onder water gezet en moesten ontruimd worden. Het verkeer werd volledig verbroken. Stormklok ken en brandsignalen alarmeerden de gehcele be volking. Verschillende wijnbergen werden geheel vernield. De materiele schade kon nog niet worden geschat, doch is zeer groot. Het aantal overleden kinderen tot 28 ge stegen. De bevolking ontevreden om dat ze niets hoort van de resultaten van het onderzoek. Gister werd uit Lübeck gemeld: In de laatste 24 uur zijn nog 2 zuigelingen, die met een anti-tuberculosemiddel behandeld warn. gestor vene zoodat thans in het geheel 28 kinderen overleden zijn. Prof. dr. Max Klotz, directeur van het kinderzie kenhuis te Lübeck, zou zich in afkeurenden zin heb ben uitgelaten over de wijze, waarop men de metho de van Calmette in den strijd tegen de tuberculose te Lübeck toepaste. Volgens hem was er geen reden om de proef met het Calmete-middel op zoo ruime schaal te doen ge schieden, als te Lübeck het geval blijkt geweest te zijn. Want, nadat aanvankelijk alleen zuigelingen uit tubarculeuse omgeving met het Calmette-vacein be handeld werden, zijn later ook zuigelingen, die vol strekt niet door de gevreesde ziekte bedreigd sche nen, aan de behandeling onderworpen. De Lübecksche bevolking blijft intusschen onte vreden, wijl ze nog niets te hooien krijgt over het re sultaat, van het in deze zaak geopende onderzoek. Ook hoort men niets over de beweerde fout, die door „iemand van het lagere personeel" bij de vac- cin-bereiding zou zijn gemaakt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6