HET LANDGOED „SORGHVLIET". Gemengd Nieuws. Zweedsch luchtschip in zee gevallen. Tegen verheerlijking van den oorlog. Dreigend oorlogsgevaar? Voorloopig geen Kanaaltunnel. In het belang van de ontwapening. De opvarenden gered. Naar Wolff uit Stockholm meldt, is het kleine lucht schip van de Stockholmsche tentoonstelling, dat onder weg was naar Stolp in Pommeren, boven de Oostzee ten Zuiden van het eiland Oeland, verongelukt. De drie inzittenden. Ir. Thomas, commandant Sol- mecke cn een mecanicien werden door de voorbijvaren de Duitsche stoomboot „Wachtburg" gered. Zooals door deze wordt medegedeeld, bevindt zich de plaats van het ongeluk, waarheen een schip onderweg is, op 56 gr. N.B. en 17 gr. O.L. Nader wordt nog uit Karlskrona gemeld, dat de commandant van een marine-vliegtuig, dat naar de plaats, waar het kleine luchtschip is verongelukt, ge zonden werd, bericht, dat het luchtschip oogenschijn- lijk tamelijk onbeschadigd is. Het schip, dat onder een hoek van 45 gr. in het •water ligt, met de schroef boven de water-oppervlakte, drijft in Noord-Oostelijke richting in de algemeene vaargeul, waar het een gevaar voor de scheepvaart oplevert Het luchtschip werd tijdens het verblijf te Stockholm reeds tengevolge van een hevigen storm beschadigd. Na voorloopige reparatie zou het naar Duitschland ver trekken om definitief hersteld te worden en dan einde Juni naar Stockholm terug te keeren. In den loop van den nacht gezonken. Uit Kalmar in Zuid-Zweden wordt nader gemeld, dat het klein model Parsifal-luchtschip „P.N. 29", dat Woensdag op de Oostzee een noodlanding moest maken, in den loop van den nacht gezonken is. Een Fransch© motie tegen Mussollnl. Van de voorstellen die het 14e congres van de Unie van Volkenbondsvergaderingen, dezer dagen te Genève geopend, te behandelen zal heben, trekt zeer de aan dacht een motie van de Fransche Volkenbondsvereeni- ging waarin de Unie wordt verzocht de aandacht van de regeeringen te vestigen op het gevaar voor den vrede en de onvereenigbaarheid met de Volkenbonds gedachte van redevoeringen door verantwoordelijke mi nisters gehouden waarin de oorlog wordt verheerlijkt en de bevolking in dezen geest wordt aangemoedigd. Hoewel geen land met name wordt genoemd is het dui delijk dat deze motie gericht is tegen de redevoeringen die Mussolini den laatsten tijd heeft uitgesproken. Over dit voorstel wordt een heete strijd verwacht. KINDEREN BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Eij een brand in het dorp Wieckl in de buurt van Czcnstochai in Polen, zijn 49 woonhuizen en 38 schuren en stallen in den asch gelged. In de buurt van Krakau ontstond brand in een boerderij, waarbij 3 kleine kin deren om het leven zijn gekomen. Waarvan dezer dagen de akte van over dracht aan den Staat der Nederlanden zal plaats vinden, terwijl binnenkort openstelling voor het publiek is te ver wachten. WELK REPRESENTATIEF GEBOUW ZAL HET RIJK HIER STICHTEN? NAAR wij vernemen zal dezer dagen de acle van overdracht passeeren van het landgoed „Sorghvliet", aan den Staat der Nederlan den, welke overdracht nog op zich liet wachten, daar Mevr. Goekoop eerst een zekere ga rantie wilde hebben, dat door openstelling voor het publiek geen schade zal worden berokkend aan de zeldzame plantcnpracht van dit landgoed. De volgen de week zal, indien wij goed zijn ingelicht, aldus schrijft ons het Haagseh Persbureau, den definitie ven datum van openstelling voor het publiek worden bekend gemaakt. Ean terugblik in de geschiedenis. Naar aanleiding van het feit, dat alzoo binnenkort vanwege het Rijk de openstelling van het park Sorghvliet is te verwachten, moeten wij even te ruggaan in de geschiedenis om ook de historische heteekenis van dezen daad te begrijpen. Want niet op de eerste plaats de schoonheid van planten en bloemen is het, welke dit goed tot een nationaal mo nument maakt, doch veeleel zijn het de nationale gebeurtenissen, welke zich hier hebben afgespeeld, liet landgoed werd den Nederlandschen Staat aan geboden in November van het vorig jaar, toen den Hen November in de Staatscourant verscheen de ken nisgeving van het aanbod, gedaan door Mej. J. Goekoop en de heeren C. en A. Goekoop Als voor waarde werd aan de schenking toegevoegd, dat geen deel zou worden benut voor andere bestemming dan de stichting van een gebouw van representatieven aard, met welks houw binnen 10 jaar moet zijn be gonnen het Catshuis moet bewaard blijven cn in verband met zijn bestemming worden gebruikt. Reeds den 13en December daaraanvolgende verscheen het wetsontwerp, inhoudende machtiging tot het aangaan van de overeenkomst van schenking, waar van de daaraan toegevoegde memorie van toelich ting dy dankbaarheid van den Staat uitdrukt. In het daarop volgend verslag van de commissie voor rap porteurs betreffende dit ontwerp werd dc vraag ge steld. wat bedoeld wordt met representatief gebouw; het antwoord hierop was naar het gevoel van vele leden, dat èen Paleis zou worden gesticht met een aantal receptiezalen, waar bij gelegenheid internatio nale conferenties kunnen worden gehouden. Intus- schen werd in Maart van dit jaar het desbetreffend ontwerp met algemeene stemmen aangenomen en ofschoon de regeering had toegezegd spoedig met voorstellen omtrent de bestemminig van het goed te zullen komen, heeft zij aan haar voornemens nog geen uitvoering gegeven, zcodat het park, zooals door de regeering was beloofd, voorloopig zal worden opengesteld, totdat een nadere beslissing is genomen. Het landgoed zal echter het karakter blijven be houden van een gesloten park en bijgevolg zullen de hekken na zonsondergang wprden gesloten. Het land goed zal bovendien slechts toegankelijk zijn voor houders van kaarten, welke biljetten evenwel voor een lagen prijs zullen worden beschikbaar gesteld. De bedoeling is, dat de schending van de natuur op OnWEER EN WOLKBREUK IN SPANJE. Vier hulzen Ingestort Bij een zwaar onweer, dat Woensdag boven Madrid woedde, sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in. Tengevolge van een met het onweer gepaard gaande wolkbreuk werden in de buitenwijken de fundamenten van vier huizen dermate onderspoeld, dat de huizen in stortten. Drie mannen en een vrouw werden onder de puinhoopen begraven. Ook uit de provincie komen berichten van wolkbreu ken en groote schade. EEN ITALIAAN VEROORDEELD. Wegens beleedlging van den Paus. Uit Rome wordt gemeld De bladen van Parma melden, dat een koopman, dia tegenover zijn klanten beleedigende woorden over den Paus gebezigd had, tot vfjf maanden gevangenisstraf en tien lire boete veroordeeld werd. Waarschuwiingen van Russische partij leiders. Op het Moskousche Partijcongres heeft naar uit Moskou gemeld wordt generaal Boedjenny een groote rede gehouden over den internationalen toe stand, waarin hij wees op het dreigend oorlogsge vaar en op de gevaarlijke positie, waarin Sovjet- Rusland zich bevindt. Een nieuwe oorlog achtte hij' niet uitgesloten en hij wekte op om de weerbaarheid van Sovjet-Rusland zoo groot mogelijk te maken. Namens de Communistische Vakvereeniging-Inter- nationale voerde Losowski het woord. Hij verklaarde dat men voor een nieuwe revolutionaire beweging staat, die minstens vijftig millioen menschen zal om vatten. De jongste politieke troebelen in Indië heb ben bewezen, dat de richtlijnen, die de Communisti sche Internationale zich heeft gekozen, in overeen stemming zijn met de werkelijkheid. De partij zal geen concessies naar rechts noch naar links doen, doch de gevolgde politiek der Communistische Interna tionale moeten voortzetten. MacDonald heeft Donderdagmiddag in het Lager huis meegedeeld, dat de regeering na kennisneming van alle betrokken rapporten besloten had af te zien van de indiening van een concept-ontwerp voor den bouw van een tunnel onder het kanaal. De premier voegde er aan toe, dat hij meende dat de publieke opinie voor het plan ook zeer verdeeld was, maar als de beide partijen der oppositie op een behan deling in het Huis stonden, zou hij hiertoe gelegen heid geven. De redenen, waardoor de regeering zich bij haar besluit had laten leiden, waren in een wit boek opgesteld, dat gister onder de leden van het Huis verspreid zou worden. deze wijze wordt tegengegaan, iets waarom reeds ver schillende vereenigingen op natuur-historisch en nat uurbeschermend gebied door adressen tot den mi nister hebben aangedrongen. Bij de stichting „Sorghvliet" door vader Cats. meneer. Duivels, wat heeft m'n knecht er dan voor smeer opgedaan? Ja, da's slecht spul, meneer, die gebruiken ze alleen in de gevangenis in Stadtheim. (Simpt. DE OVERSTROOMING IN HET DAL VAN CIIEVREUSE. Nu het water ten deele weggevloeid is, blijkt de over- stroomingsramp, die het dal van Chevreuse in Frankrijk getroffen heeft, veel ernstiger te zijn dan men aanvan kelijk aannam. Van verscheidene huizen is weinig of niets terug te vinden. De straten en velden zijn overal bedekt met over blijfselen van verwoeste huizen en hier en daar ligt het langs de bergen omlaag gevloeide slik wel 50 c.M. dik. De gendarmerie houdt zich onledig met het leggen van nieuwe rails, teneinde het spoorwegverkeer zoo spoedig mogelijk te herstellen. Het Vlootverdrag. Stopzetting bouw van oorlogsschepen in Amerika. Reuter seint uit Washington: De minister van marine Adams verklaarde, dat geen nieuwe contracten voor den bouw van schepen, waartoe het congres machtiging heeft verleend, zullen worden gesloten, zoolang de Senaat het vlootverdrag niet heeft aangenomen. Deze maatregel heeft btrekking op twee kruisers van 10.000 ton, drie duikbooten en een vliegtuigmoederschip. hij vooral het park met de zeldzaamste gewassen verreikte, stierf hij op Zondag 12 September 1660 in den leeflijd van 82 jaren. Vier dagen later werd zijn lijk in de kloosterkerk te 'sGravenhage bijgezet. Na den dood van Vader Cats. KERMISCONFESSIES. Er schijnen inderdaad nog kermissen te zijn, want las ik niet eenigen tijd geleden, dat nu ook in Edam en Volendam de kermissen zijn afgeschaft Ik heb daarover zitten philosofeeren en ik moest ver kennen, dat misschien in dpn tegen woord igen tijd van allerlei volksvermaken, als "dancing, bioscoop, tooneel, kermis, een overbodige luxe geworden was. Maar mijn gedachten gingen heen naar de dagen van mijn jeugd, naar de ieder jaar terugkeerende kermis in het stille, mooie stadje waar ik woonde. Als schooljongen nog kondigden wij in de week voor kermi3 thuis na de schooltijd blijde aan. dat we gingen helpen „de kermis opbouwen" en wo sjouwden palen en planken met een vuur en in het zweet des aanschijns, of ons leven er mee gemoeid ging. Den dag. voordat de kermis geopend werd trokken wij naar de glijbaan, het beneden gedeelte van ons lichaam omhuld door de oudste broek, die Moeder had kunnen vinden, en dan gingen wij „de glijbaan glad maken". Wij mochten dan als jongens eenige uren glijden voor niks en kwamen dan thuis met een zeer gehavende pantalon, waarvan een zeer voornaam gedeelte in enkele uren geheel was weggesleten, wat wij naar huis loopend met twee uitgespreide handen voor de oogen van het publiek zochten te bedekken. Ik herinner mij zoovele prettige en niet te vergeten dingen van die kermis. Het knallende hoofd van Jut bij de walmende petroleumlampen, de weegstoel, waar van de baas eerst je gewicht schatte, zoodat je niet be hoefde te betalen, als hij buiten drie pond misgeraden bleek te hebben. Ik weet nog, dat ik me deftig wegen liet, terwijl ik geen cent op zak had (de prijs was een stuiver) en dat ik glimlachend als een koning wegstapte, toen de baas (gelukkig overigens voor mij) buiten drie pond misge raden bleek te hebben. En later wat ouder en grooter, was het mijn grootste genoegen voor de stoomcaroussel te staan, vlak voor een ontzagwekkende dikke, goudgebiesde man, die het pu bliek tot binnentreden noodde, alsmaar schreeuwend: „Gaat dat zien! Gaat dat zien! 't Zijn dansende geiten, hobbelende paarden, springende varkens, stoomcarous sel en cake-walksllp-slap slingerdans". en dan te lachen, te lachen tot de tranen over je gezicht rolden. Toen droeg ik al een stroohoed. Ik weet nog. dat ik een keer met een vriend voor 20 cent een eereplaats kocht in het „Grand Palais Orien- tal, waar Miss Esmeralda, de slangendame, enkele ath- leten en een clown, mitsgaders de twee leden van het orkest de stille of luidruchtige reclame waren voor het samengestroomd publiek. Ik weet nog, dat ik op vereende uitnoodiging van den directeur-in-gala het tooneel betrad en op een fiets ging zitten, die daarop door het personeel opgehangen werd aan een paar stangen, door middel van een stuk leer verbonden. En dat stuk leer werd vastgehouden enkel door de tanden van een athleet, die met zijn teenen aan een rekstok hing. Brr! Als ik er nog aan denk. Hoog gezeten op een fiets en gedragen door de tanden van een man. Ik ga er nog steeds graag naar toe, niet om mee ta doen en kermis te vieren. Het leven geeft tegenwoordig misschien te veel om daarin nog vermaak te vinden. Jk ga er nu alleen nog naar toe om te zien. Dan geniet ik meer, want dan vier ik weer in herinnering de kermis mijner jeugd. VADER CATS. Het landgoed in het openbaar verkocht* Na den val van het stadhoudersschap bleef „Sorgh vliet" gedurende langen tijd onbewoond door de ge vangenneming van den eigenaar, die in verschillen de politieke kwesties met Duitschland en Engeland gewikkeld was, welke hem het grootste deel van zijn vermogen kostten. Aldus werd „Sorghvliet" openbaar verkocht en ging in 1819 over aan Bastiaan Sie- bregt, voor den prijs van 25.200 gulden, die het echter niet voor zichzelf maar voor mevr. Wachter gekocht had. Na haar dood wilde haar weduwnaar het goed verkoopen cn vond een kooper in den jonkheer Jan de la Basse Cour Caan, die het evenwel ruilde met den Prins van Oranje \oor een andere villa. Willem II heeft zijn leven lang den eigendom over dit goed behouden en het na zijn dood vermaakt aan zijn echtgenoot© Anna Paulowna, aan wie het zeer dier baar was. Toen ook zij kwam te overlijden, ging het goed over aan haar dochter Marie Sophic, die ge huwd was met den groothertog van Saksen—Wei- mar; zij droeg er zorg voor, dat Sorghvliet in goede conditie werd gehouden. Het huis zelf werd in 1885 geheel verbouwd, doch verloor daarbij het oorspron kelijk karakter niet, daar de veranderingen voorna melijk het dak betroffen en het inwendige ongewij zigd bleef voortbestaan. In dezen tijd begonnen reeds de verbrokkelingen van het landgoed, waarbij de heer Goekoop en enkele maatschappijen een groot deel op kochten. Sorghvliet werd nu nog bewoond door Ary van der Spuy, vervolgens door Mr. Louis Reinier, Baron Taets van Amerongen, door Daniël Maximi- lien d'Hangcst, Baron d'Yvoy van Mijdrecht en daar na door Arnoud Vinkhuvzen. Reeds in het jaar 1896 begon de gemeente Den Haag onderhandelingen over den aankoop van „Sorghvliet" en correspondeerde over dit onderwerp met het vorstenhuis Saksen Weimar, doch zonder succes, daar dp gwneente niet meer dan 21/* millioen bood. Opnieir* werden onder handelingen "aangeknoopt in 1902, toen op aandrin gen van Mr. Goekoop de zaak opnieuw aan de ge meente werd voorgelegd; deze bood echter niet meer dan iV2 millioen gulden, zoodat de koop weer niet tot stand kon komen. Op aandringen van den inmid dels overleden Mr. Goekoop hebben de kinderen thans het nog 26 H.A. groote landgoed aan den Staat ten geschenke geboden. De geschiedenis van dit landgoed gaat verder te rug dan 20 Mei 1643, op welken datum Vader Cats een uitgestrektheid duingrond aankocht om daar in een eigen gebouwd huisje temidden van bloemen en planten zijn laatste levensdagen te slijten. Maar met dien datum begint eigenlijk pas de reeks van meer bijzondere gebeurtenissen, welke in dit land goed plaats vonden. Vader Cats had toen den leef tijd van 66 jaar bereikt; voorwaar een leeftijd om niet direct aan het ontginnen cn bebouwen van duin- grond tot stichting van een buitenverblijf te denken. Toch was juist het ontginnen en bebouwen van de zen duingrond voor Vader Cats de grootste aan trekkelijkheid, al wist hij zeker dat zijn werk niet meer voor hem zelf, maar voor zijn nageslacht zou zijn weggelegd. Ondanks zijn drukke werkzaamhe den als Raadspensionnaris was hij veel op Sorgh vliet, vot hij eindelijk op vier en zeventig jarigen leef tijd ontslag nam en zich op Sorghvliet ging vestigen. Helaas dit zou niet lang duren, het vaderland had Cats noodig en weer moest hij voor zeven maanden afscheid nemen van Sorghvliet, aangezien hij aan het hoofd van een gezantschap werd geplaatst, om den gespannen toestand, waarin Nederland in die dagen met dat land leefde, tot een vreedzame oplos sing te brengen. Zijn klein huisje liet hij toen afbre ken om er het landhuis Sorghvliet te laten bouwen volgens dezelfde plannen, welke nu nog in de Uni versiteitsbibliotheek van Leiden wordt bewaard. 25 April 1652 werd de bouw van het kasteel „Sorgh vliet" aanbesteed, terwijl het werd gebouwd door timmerman Claes Dircksz en metselaar Willem Co- lijn. Het werk moest in 8 weken gereed zijn, wat zeker niet te weinig was. daar het gebouw slechts uit een verdieping bestond. Vader Cats had geen be hoefte aan een groot huis, daar zijn vrouw was overleden en zijn twee dochters getrouwd waren. Vader Cats was echter oud toen hij „Sorghvliet" bouwde en erop voorbereid, dat hij het niet lang zou bewonen. Na dan ook enkele jaren in vrede op „Sorghvliet" te hebben doorgebracht, in welken tijd Sorghvliet ging nu in handen over van zijn tweede dochter Elisabeth, vrouwe van Carnisse. Deze stond echter bekend als een zeer wereldsche vrouw en was de toonaangeefster van de uitgaande wereld; zij bracht wel het minste de „Vrouwenvermaningen" van haar Vader Cats in practijk. Een tijd lang was „Sorghvliet" dan ook een open huis en volgde het eene feest op het andere: In 1675 werd „Sorghvliet" echter verkocht aan Hans Willem Bentinck, eerste Kamerheer van Prins Willem van Oranje. Deze liet het park „Sorghvliet" ten zeerste verfraaien en hoe gaarne hij ook het gebouw Sorghvliet vergroot had, was hem dit onmogelijk, daar de grondvesten te zwak waren om er nog een verdieping op te bouwen. Het was voor Willem Bentinck echter maar een zo merverblijf cn het gebouw bleef even sober als va der Cats het gesticht had een laag gebouwtje, met twee vleugels, boven de deur het wapen van Vader Cats, middenop het torentje met windvaan en een zeer eigenaardigen schoorsteen. Fraaier dan het ge bouw deed echter de orangeiie aan, welke in dien tijd de schoonste van Holland werd genoemd, door haar geschilderde paneelen en plafonds, haar vloe ren en muren van marmer met bruine steenen figu ren ingelegd zijn glas in lood ruitjes, enz. Sorghvliet is herhaaldelijk bezocht door voorname politieke persoonlijkheden, want Willem III hield er conferenties me<t zijn gezanten ep vertrouwelingen, dineerde er voor hij vanuit Engeland terugkeerend, zijn intocht deed in Den Haag, terwijl ook in 1706 de Koning van Pruisen een bezoek bracht aan het landgoed, evenals de Engelsrhe Lord Rochester. Na het overlijden van Hans Willem Bentinck, ging Sorghvliet over in handen van zijn zoon Willem Ben tinck, bekend als de heer van Rlioon, die hoewel hij niet veel op „Sorghvliet" vertoefde, veel veranderin gen in den tuinaanleg bracht. Bij diens dood ging het lustverblijf over in handen van zijn kleinzoon, Willem Gustaaf Frederik Ben tinck, Baljuw cn Hoofdschout van 's-Gravonhage. HET LANDGOED SORGHVLIET

Schager Courant | 1930 | | pagina 16