Schager Courant Electriciteit op de Boerderij. Vijfde Blad. Een bezoek aan de Demonstratiebedrijven. Zaterdag 7 Juni 1930 73ste Jaargang. No. 3675 HET is nu al weer heel wat jaren geleden, sedert de electriciteit zijn intrede op het 'platteland in Noord-Holland deed en daar mee het Provinciaal Electrisch Bedrijf zijn net over de gansche provincie uitspreidde voor zoover het de practisch gesproken bereikbare gedeelten betrof. Aan den eisch om zooveel mogelijk allen te helpen wordt als 't maar even kan, tegemoet gekomen en als het financieel maar eenigszins klopt zelfs al is in sommige gevallen kans op volkomen rentabiliteit beslist uitgesloten dan nog worden ook die deelen van electrischon stroom voorzien en kunnen de bewoners ook daar mee profiteeren van de groote voordeelen, die de electriciteit biedt. Want dit laatste zal ieder moe ten toegeven, valt niet te ontkennen. Het ligt voor de hand, dat het Provinciaal Be drijf zooveel mogelijk stroomafnemers tracht te verkrijgen. Hoe grooter het aantal afnemers, hoe groot er het gebruik en hoe voordeeliger kan daar door de stroomprijs zijn. Hoe grooter het gebruik! dat vooral is het, waar het Bedrijf het op aanstuurt. En daarvoor is noodig, dat naast 1 i c h t-stroom ook veel krach t-stroom wordt gebruikt. De verschillende bedrijven in onze omgeving mogen wij gerust zeggen, zijn er vrijwel allen, zoo niet allemaal, toe overgegaan om hun bedrijf te elec- trificeeren. En welke mogelijkheden zijn er door de invoering van electrischen stroom niet ge opend! Dagelijks zien wij tientallen voorbeelden hoe zelfs de kleinste zakenman, juist door die electriiicatie, in staat was zijn bedrijf te moder- niseeren en de uitkomsten daarvan hooger op te voeren. Zooals reeds gezegd, moet het totale verbruik zoo groot mogelijk zijn en waar op het platteland de industrieele ondernemingen uit den aard der zaak geen groote vlucht nemen, en het bij klein- industrie in hoofdzaak blijft, is het begrijpelijk, dat het Provinciaal Electriciteitsbedrijf naar an dere gebieden uitzag om haar stroomafzet daar te vergrooten. Waar had het daarbij anders terecht moeten komen dan in het boeren- en land- b o u w b e d r ij f! En hoe de electriciteit ook daar zijn toepassing vindt, zullen we in het on derstaande zien. Een paar Demonstratiebedrijven gesticht. Het is zeker ongeveer een jaar geleden, dat in dit blad melding gemaakt werd van het voorne men om een paar boerderijen in Noord-Holland geheel electrisch uit te rusten, ter voorlichting van toekomstige stroomafnemers in soortgelijke be drijven. Hollands Noorderkwartier heeft toen het voorrecht gekregen deze demonstratiebedrijven in zijn midden te zien gesticht. Het zijn n.1. het vee- li oudersbedrijf van den heer E. de Boer in de Zijpe, het eierproductiebedrijf van den heer J. Sleutel, eveneeens in de Zijpe, en het piepkuikenbedrijf van den heer C. Vader te Dirkshorn. Deze drie bedrijven voorbeelden van hoe de boerderij er in de toekomst zal uitzien zijn nu sedert een paar maanden „aan den gang*'. Dezer dagen nu waren wij met welwillende me dewerking van de heeren Sybrandi en De Veer, van het P.E.N. in de gelegenheid een kijkje op deze bedrijven te nemen, welke Woensdag 11 Juni a.s. officieel worden geopend en waarna de bedrij en voor het publiek toegankelijk worden gesteld op daarvoor vastgestelde dagen. Een rondgang over hel veehouders- bedrijf. Verschillende boerderijen in de Zijpe staan al tijd mooi „in het groen" en die van den heer De Boer aan de Grootsloot maakt daarop geen uit zondering. Omgeven door hoog opgaand geboom te is de plaats mooi gelegen tusschen de sappige groene weilanden van den polder Zijpe, die zich aan den eenen kant tot den Westfrieschen dijk uitstrekt en aan geene zijde in de blonde duinen langs het Hollandsche strand zich verliest. Maar laten we ons niet verder laten gaan in de heerlijkheden ,die het buitenleven op dezen zo- merschen dag ons te genieten geeft. Gevieren, de twee genoemde heeren, de foto graaf en schrijver dezes, stapten, of reden we het erf op, en maakten we met den eigenaar kennis, die ondanks de drukke werkzaamheden,, welke de boerderij thans oplevert, nog wel eenigen tijd vond om ons het een en ander te laten zien. Eet bedrijf. Nu een kijkje in het bedrijf. In de koestal is alles keurig netjes, nu de eigenlijke „bewoners" in de wei zijn. Hier zien we de eerste ken teeke nen van electrificeering van het bedrijf. Boven de plaats, waar zich 's winters de ruggen van de koeien bevinden, de buizen, welke de aanwezig heid van een electrische melkmachine op de boer derij verraden. Op het oogerblik geschiedt dit in de melkboet, waar eenzelfde buizentoestel is aan gebracht. DE BRUIN vindt het een onmogelijk uur van den dag, waarop hij moet worden geroskamd. Hij weet veel te best, dat het werk nog lang niet af is, maar een oogenblikje heeft hij nog wel over om even voor ons te poseeren. DE ZWARTBONT door den kapper onderhanden genomen. De heer De Boer demonstreert even voor ons op welke handige wijze hijzelf het mes van zijn maaimachine slijpt. Laat ous beginnen met te zeggen, dat het bedrijf 33 H.A. grasland omvat en 2 H.A. bouwland, en dat er gemiddeld op gehouden worden een 33 koeien, 50 varkens, een aantal paarden, 25 Fok schapen en 40 lammeren, alsmede een 150-tal kippen. Dit alles wordt door den eigenaar met twee knechts bewerkt en verzorgd. De heer De Boer verzekerde ons, dat hij door de electrifiea- tic van zijn bedrijf beslist dezen zomer een derde vaste werkkracht heeft kunnen uitwinnen. Het eerste "voordeel, wat wij naast de vele, die nog zullen volgen, alvast even willen noemen. De electrische keuken. Het bovenstaande opschrift zou ons eerder doen vermoeden, dat we van plan waren een beschrij ving te geven van een kermisvermaak, van een vroolijke keuken, en wij willen direct toegeven, dat 't eenigszins vreemd aandoet, dit begin, wanneer we de electrificatie van 'n boerderij willen bespre ken, maar dat kan nu eenmaal niet anders: wij komen namelijk de boerderij binnen en zien dan direct de plaats waar voor het inwendige van den mensch wordt gezorgd. Wij zien toestellen, die wij niet gewend zijn op die plaats aan te treffen. Niet meer de walmende petroleumstellen, maar een keurige, uiterst zindelijke keuken-inrichting die. zoo verzekerde ons de „prinses", die in deze afdeeüng de scepter zwaait, in alle opzichten vol doet. De inrichting bestaat uit een electrische oven welke drie temperaturen kan ontwikkelen en waarin gekookt, gebakken en gebraden wordt, al naar men belieften goed ook! Een warmwa terreservoir, „gestookt" met nachtstroom (wat zoo goed als niets kost) en met een inhoud van 50 liter, voorziet de huisvrouw den ganschen dag van water van 85 graden Celsius warm, dus bijna koffiewater. Daarnaast nog eenige andere toestel len en het ideaal van de huisvrouw is bereikt. De foto elders tusschen dit artikel geeft er een over zicht van. Iets onontbeerlijks op de moderne, maar tevens practische boerderij, waar men zijn tijd beter kan gebruiken dan met 3 man eenige uren „onder de koe" te zitten". De electriciteit zal den boer ook in de drukste tijden nog wel eenigen tijd laten om aan iets anders te denken. De mogelijkheden, welke door de toepassing van electriciteit, worden geopend, zijn vele en veler lei. Zie hier enkele voorbeelden, mede aan «le hand der foto's, welke laatste zoo noodig nog dui delijker spreken. Het paard wordt electrisch geroskamd en stof- gezogen of gestofzuigd wat is het verleden deelwoord van stofzuigen? en behoudt daardoor een glanzende en gezonde huid De koeien worden na den wintertijd netjes bijgeknipt met de elec trische tondeuse, en af en toe gedurende staltijd eveneens stofgezogen, wat niet weinig aan een goed functioneerende huid en de gezondheid van het dier ten goede komt. Met ditzelfde toestel, op de foto aan do koe te zien, kan men nog meer andere dingen doen. Eerstens kan men er een borstel opzetten, die in een snel ronddraaiende beweging de melkbussen schoonmaakt (gauw en goed) en verder door er een slijpsteentje aan te bevestigen, kan het mes van de maaimachine in korten tijd worden ge slepen zie de foto, waar de heer De Boer evenals bij het knippen en stofzuigen, dit even voor ons demonstreerde. Overal waar we rondkijken, zien we weer steeds de electrische beweegkracht toegepast. Een verplaatsbare motor op een soort kruiwagen kan aan de verschillende werktuigen, als bietensnij der, koekenbreker, gierpomp, enz. enz., worden aangekoppeld Dus één motor voor alle werktuigen wat mogelijk is, doordat die motor met verschil lende snelheden kan draaien, achteruit en voor uit, en een aan het werk evenredige hoeveelheid kracht kan ontwikkeion, dus voor zwaar werk veel, voor minder zwaar werk weinig, wat, naar wij gelooven, wel van invloed zal zijn op het stroomverbruik. Wij zagen hoe de gier werd op gepompt. In enkele minuten is de tank van 600 liter gevuld. Het materiaal en de leidingen waarin het een en ander is uitgevoerd is allemaal van een uit stekende kwaliteit, en vooral de draden en buis leidingen zijn met het oog op de groote vochtig heidstoestand op een boerderij afdoende tegen het indringen van water beveiligd. In de stal zagen Ave in een kastje, dat een mu seum zou kunnen heeten, de tegenstelling tus schen vroeger en thans in den vorm van eenige doorgeroeste schakelaars e.a. met daarnaast het keurig afge\A*erkte en waterdichte materiaal van thans. Voorloopig zullen wij het bij dit overzicht laten. Vermoedelijk dat later nog een volledige techni sche beschrijving van het een en ander volgt. Al- ^on willen wij nog eenige resultaten, voor zoover i-gelijk van de electrificatie geven. 00K DE VROUW DES HUIZES profiteert van de gemakken, die de electrificatie van de boerde rij biedt. Hieronder het interieur van den keukeni welke een ieder huisvrouw zal bekoren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17