Nog niet te laat De Pluimveebedrijven. Uit onze omgeving. ANNA PAULOWNA HARENKARSPEL WINKEL BARSINGERHORN G. ANNEVELDT, Laan, Dorpen, Schagen. LANGENDIJK WARMENHUIZEN Stroomverbruik. De eigenaar van het toekomstige geëlectrifi- coerde bedrijf zal dus in de allereerste plaats naast den aanschaffingsprijs der verschillende werktuigen en apparaten vragen naar het stroomverbruik. De eerste staat bij elk toestel vermeld, op het demonstratiebedrijf, dus kan de a.s. bezoeker zich daarvan zonder veel moeite op de hoogte stellen. Wat het stroomverbruik betreft, daarvan is bekend, dat de gemeenten, die direct bij het P.E.N. zijn aangesloten, in vele opzichten goed- kooper stroom kunnen, betrekken, wat, dit willen we niet ontkennen, noodzakelijk is, willen de uit-* komsten het boerenbedrijf niet te zwaar belasten. Voor de gemeenten, die het electrisch bedrijf 111 eigen beheer hebben en wier stroom over het al gemeen duurder is, zou een electrificatie van het boerenbedrijf niet goed mogelijk zijn. Hieronder eenige uitkomsten van het demon stratiebedrijf De wasch machine 2 maal per week wasschen: In één maand tijds 4.3 K.W.U. gebruikt tegen 5 cent of 21.5 cent. Br eek machine 1000 Kg. koeken gebroken; verbruik 1.2 K.W.U. tegen 14 cent is ongeveer 17 cent. G i e r p 0 m p 147 wagens gier opgepompt van 600 L. is 88.200 liter, stroomverbruik 7 K.W.U. tegen 14 cent is 98. Dus 147 wagens voor nog geen gul- (1 n n. Verder werden 20.000 Kg. bieten gesneden voor 90 cent; 80 Kg. aardappelen gekookt voor ruim een kwartje; 4 koeien tweemaal dagelijks gemol ken voor f 1.40. Uit dit alles kan de belangstellende lezer zien, dat de stroomkosten in deze geen beletsel behoeven te zijn om de electriciteit op de boerderij toe te passen, en wanneer eenmaal de resultaten over een geheel jaar bekend zijn, dan zal mogelijk me nige boer de electrificatie van zijn bedrijf in over weging nemen. De houders der Pluimveebedrijven, de heeren Sleutel en Vader waren niet minder enthousiast over hun electrische instellaties. Bij den heer Sleutel bijv. zagen we de electri sche kunstmoeder, waar eenige honderden kui kens van een dag of tien oud een „levendige waar" vormden. De bedoeling van deze soort ..kippen scyscra- per" is om een maximum aantal te fokken in een minimum ruimte, en met een minimum stroom verbruik. Ter voorkoming van besmettelijke kuiken-ziek ten als pullorum en coccidiosus, loopen de kie kens zonder bezwaar op speciaal gaas. waardoor het vuil naar beneden valt en gemakkelijk kan worden verwijderd. De voordeelen der electrische verwarming zijn: een constante vereischte temperatuur, die lager I kan zijn, naarmate de kuikens groeien; groote hygiëne door het zuiver blijven der lucht, geen f toezicht (alles gaat automatisch, de alarmsigna- len waarschuwen in de kamer, wanneer 's nachts de stroomlevering mocht worden gestoord), geen opslaan van brandstof, geen stoken van kachels. Bij uitgebreide fokkerijen spaart dit natuurlijk personeel. Verder worden de kuikens beschenen met ul- tra-violetlicht (daglicht) zoodat deze kunstmoe der de werkelijke moeder-kip vrijwel volmaakt vervangt alleen in het eierenleggen niet. GELIJK EEN WOLKENKRABBER is de kunst moederwelke op het demonstratiebedrijf van den lieer J. Sleutel in de Zijpe staat opgesteld en waarin de honderden kuikens in de verschillende verdiepingen door elkaar krioelen. Ernaast staat de haverkiemkast. Schoolfeestvergadering. Donderdagavond werd de algemeene vergadering van het schoolfeest gehouden in Veerburg. De voorzitter, de heer Van Balen Blanken, die de vergadering voor het eerst leidde, heette de aanwezigen welkom, dankte den afgetreden voorzitter, den heer D. Stammes en riep de medewerking der aanwezigen in voor de besprekin gen. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Terwijl de heeren Wissekerk en S. Jonker de rekenin gen nazien, wordt de bestuurverkiezing gehouden we gens aftreden van de heeren Leijen en v. d. Goes. Na een tweede vrije stemming worden gekozen de heeren C. v. Linden en C. Rezelman, die hun benoeming aanemen. Op voorstel van de commissie wordt de Penningmees ter gedechargeerd, het saldo bedraagt ongeveer f 100. Bespreking schoolfeest. Voorgesteld wordt om het schoolfeest evenals vorig jaar in 3 groepen te houden: deh oogste klas onder leiding van den heer 't Hart naar Amsterdam, de tweede klas onder leiding van den heer Raap naar Huisduinen en de middelklassen alleen naar Sohoorl, terwijl daar als afwisseling een voorstel ling door goochelaar en poppenkast zal worden gehou den. De vergadering kan zich hiermee vereenigen. De muziek zal niet als van ouds per vlet van Westeinde naar de Kleinesluis gaan, doch op een auto. Buiten het personeel wordt een tiental commissieleden benoemd de heeren Wissekerk, Lindenberg, Dekker, de Graaf, Preijde, H. Jonker, Op 't Veld, Ds. Vorstman, J. Rozenbroek en J. van Nuland. Hierna worden de lijsten uitgereikt, op Dinsdag 17 Juni zal wederom ver gaderd worden. Bij de rondvraag wijst de heer Keijzer op het feit, dat vorige jaar op de boot personen meegenomen zij i (vanaf Schoorl), die de heenreis per fiets hadden ge maakt. De vergadering is het er over eens, dat dit in bet vervolg niet meer zal geschieden. De heer Blaauboer wijst op het gevaar bij den terug keer langs de Molenvaart. De voorzitter zal aan den Burgemeester verzoeken maatregelen te willen treffen voor de veiligheid. Het schoolfeest zal worden gehou den op 2 Juli a.s., de boot zal vertrekken om 8 uur en 's avonds om ongeveer half 8 weer aan Westeinde zijn. Nadat de voorzitter nog heeft gememoreerd dat de heer H. Jonker dit jaar voor de 40ste keer het school feest zal meemaken naar Schoorl, sluit hij de vergade ring. Zondag a.s. speelt B.K.C. I een vriendschappelijk?!! wedstrijd tegen de Zwarte Raven I van Den Oever. Dit belooft een aardigen wedstrijd, daar de Zwarte Raven over een goed elftal beschikken. Den 2en Pinksterdag wordt een propaganda-wedstrijd gespeeld tusschen Succes I en Schagen I; beide clubs spelen In de eerste klasse N.H.V.B. en zijn gelijkwaar dige tegenstanders, zoodat het aan spanning niet zal ontbreken. Zoowel voor den winner als den verliezer is een aardigen prijs beschikbaar gesteld, terwijl na de prijsuitreiking bal is in de zaal van het clublokaal. DIRKSHORN. Onder begunstiging van heerlijk weder gaf Donder dagavond de Muzlekvereeniging „Onder Ons" alhier, directeur de heer A. P. Blaauw, een concert in den tuin van den heer Yff. Geopend werd met de pittige „Marche des Pierrots" van Sam. Vlessing, gevolgd door „Preciosa" van C. M. von Weber, een zeer mooi nummer en keurig uitgevoerd Na de varieerende Suite de Ballet „Marion" van Vles sing werd gegeven de melodieuse Wals van Waldteu- fel: „Les Patineurs", hoogst fijn en welluidend gespeeld. Na de pauze werden nog uitgevoerd: „Souvenir de Tyrol", Fantasie voor Saxophone Alto van Langlois en „Oreste", Ouverture dramatique van Vlessing. beide met zeer schoone gedeelten, benevens „Neerlandia" van Wes- ley, met het mooie slot Het geheel was een mooi concert, uitmuntende door zuiverheid en schoon klankgehalte. De Vereeniging Floralia is reeds ijverig in de weer, ter voorbereiding van de aanstaande tentoonstelling, «n zal voor haar bloemenafdeeling, de stekken uitgeven op Woensdag 11 Juni a.s. Voor het eerst zal dit jaar aan de leerlingen der 4e. 5e, 6e en 7e klassen der scho len een drietal stekken worden verstrekt welke stek ken straks een afzonderlijke afdeeling der tentoonstel ling zullen vormen. Veel voorbereiding vereischt ook de aan deze tentoonstelling verbonden tentoonstelling van pluimvee en konijnen, waarvoor nu reeds veel belang stelling is te verwachten en waarvoor reeds ondei scheidene eereprijzen werden toegezegd. Inzendingen van zeldzame exemplaren werden reeds in uitzicht ge steld. Het vraagprogram verschijnt eerstdaags en wordt op aanvraag gaarne toegezonden. Voor een te houden verloting, wordt bereids toestem ming gevraagd. Behalve voor inzendingen van pluimvee en konijnen, zal er ook gelegenheid zijn voor hande laars in met deze tentoonstelling verhand houdende ar tikelen voor het huren van stands, en muurvlakte voor reclame. Diverse attracties zullen aan het geheel een feeste lijk karakter geven. Tot Secretaris-penningmeester van de Woning- bouwvereeniging ..Winkel" te Winkel, is benoemd de heer P. Bart te Winkel. Naar men ons mededeelt, is het perceel van den heer J. Korff te Lutjewinkel bij onderhandschen ver koop overgegaan op den heer Gerbrand Vader, thans te Alkmaar. is het voor het koopen van een goed RIJWIEL. Wij hebben een groote keuze tegen lage prijzen. RIJWIELEN vanaf f 40.—., compleet. Woensdag vond de autorit voor de ouden van dagen georganiseerd door de Afdeeling Barsingerhorn van den Bond voor Staatspensionneering plaats. Begunstigd doo- prachtig zomerweer ving de tocht te ongeveer 9% uur aan. Allereerst werd een bezoek gebracht aan den hertenkamp met volière in Alkmaar, vandaar werd ge reden naar Bergen, waar de inwendige mensch werd versterkt en volop werd genoten van de mooie omge ving en de amusementen, welke de tuin van den heer Bruin den bezoekers verschaft. De tocht werd verder voortgezet naar Schoorl, waar de meesten. ondanks stramme beenen, het hooge duin beklommen en zich verlustigden in het mooie vergezicht over Schoorl en omstreken. Camperduin was de volgende aanlegplaats en niettegenstaande het reeds gevorderde uur. het was ongeveer 5 uur, was het een genot eenige oogenblik- ken aan het strand te vertoeven, waar velen nog van dc gelegenheid tot „pootje baden" gebruik maakten. De proviandvoorraad werd nog eens aangesproken en daarop ging het over Petten, verder langs het kanaal, de Stolpen. Schagerbrug. Schagen naar Barsingerhorn terug, waar allen hoogst voldaan te ongeveer 8 uur arriveerden. In café De Graaf werd voor het laatst nog eens „rondgedeeld" en na eenige welgemeende woorden van den Voorziter. gingen allen huiswaarts, vervuld met een dankbare herinnering aan dezen, voor de ouderen zoo blijden dag. Johnny Weismüller, de Amerikaanscehe snel- zwemmer, met zijn twee en half-jarigen j concurrent Marco. NOORDSCHARWOUDE. De Eerste nieuwe aardappelen. Vrijdag werden aan de veiling van den Noorder- marktbond de eerste nieuwe aardappelen aange voerd, nl. een partij van 400 Kg. Aan onze veiling werd verhandeld: in Mei 1930: In Mei 19*29: Roode kool 346.600 K.G. 56.500 K.G. Gele kool 31075 K.G. 7.750 K.G. Deensche witte kool 419.175 K.G. 37.750 K.G. Uien 49.7*25 K.G. 13.675 K.G. Peen 15.450 K.G. 13.525 K.G» Aardappelen 750 K.G. 1.650 K.G. Rhabarber 12.000 K.G. 20.000 K.G. Bieten 2.200 K.G. De omzet bedroeg in Mei 1930 f 13.363.47 tegen f 18.226.47 in Mei 1929. KRABBENDAM. Ds. P. van der Marei, Geref. predikant alhier, is beroepen te Driesum, Fr. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1930. Geboren: Grietje, d. v. Nicolaas Knijper en Maar- tje Keets, 16 Mei; F.lisabeth Maria. d. v. Cornelis Roozendaal en Agatha Maria Groen, 19 Mei; Nico laas Gerardus, z. v. Cornelis Beemsterboer en Cor- nelia de Jong, 17 Mei; Cornelia Margaretha, d. v. Pieter Goudsblom en Johanna Meijer, 23 Mei; Adria- nus Jacobus, z. v. Wilhelmus Ooijevaar en Johanna Alida Kauw, 29 Mei; Helena Ploontje, d. v. Pieter Vogelaar en Jannigje van Driel, 31 Mei. Ondertrouwd: Tjeerd Sötemann, 28 jaren, schilder en Geertje Teulingen, 23 jaren, z. b., beiden alhier; Wilhelmus Johannes Berkhout, 25 jaren, tuinbouwer en Petronella Zutt, 23 jaren, z. b„ beiden alhier; Christiaan Wolf, 24 jaren, plaatwerker, te Noord- scharwoude en Catharina Stet, 23 jaren, z.'b. alhier; en Geertruida Antonia Quant. 23 jaren, z. b., alhier. Getrouwd: J. M. A. Mossinkoff, 34 jaren te Haar lem en Johanna Stet, 24 jaren, alhier; P. S. Kuilboer, 24 jaren, tuinbouwer te Oude Niedorp en Maria Stet, 22 jaren, alhier; Gerrit Pietr de Nijs, 27 jaren, slager alhier en Johanna Maria Boekei, 23 jaren, alhier. Tj. Sötemar.n, 28 jaren, schilder en G. van Teulingen, 23 jaren, beidén alhier^ W J. Berkhout, 25 jaren, tuinbouwer en P. Zutt, 23 jaren, beiden alhier. Overleden: Jacob Mantel, wed. vgn E. Mol, 68 ja ren, z. b., wonende te Alkmaar. De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben te Schagerbrug, in' het lo kaal van Wed. van der Oort, voor 't Zand, Maandag 16 Juni van 10—13 uur; voor Keinsmerbrug, Maandag 16 Juni van 14—16K uur; voor Burgerbrug, op Dins dag 17 Juni van 912 uur; voor Sint Maartensbrug Dinsdag 17 Juni van 13—16 uur; voor Schagerbrug op Woensdag 18 Jur.'i van 912 uur; voor Petten Woensdag 18 Juni van 13—14 uur GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 29 Mei t.m. 5 Juni 1930. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Jacob Lont, 22 jr., grofsmid, te Wie- ringen en Niesje Dekker, 26 jr., zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd: Gerrit Kos, 55 jr., veehouder, te Zijpe en Grietje Stir.s, 51 jr., zonder beroep, te Schagen. Rens Arie Stammes, 26 jr., veehouder, te Schagen en Jannetje Grietje Molenaar, 19 jr., zonder beroep, te Zijpe. Overleden :Geene. 'T ZAND. Algemeene Vergadering der Vereeniging tot het houden van een jaarlijksch schoolfeest aan de O. L. School te 't Zand gehouden op Donderdag 5 dezer, ten huize van den heer II. Schrieken. Aanwezig zijn 9 personen. Voorzitter de heer Holema, opent m. woorden van welkom deze vergadering. Volgt rekening en verantwoording van den pen ningmeester. Uit de boeken, welke hierna door de heeren C. Muntjewerf en C. Slikker worden nagezien blijkt, dat do ontvangsten over 1929 totaal bedroegen: Op de lijsten geteekend f 197.25, aan rente ontvangen f 1.98, maakt met het oindsaldo van 1928, dat f 76.96^ bedroeg, totaal f276.19V2. De uitgaven bcdroeg£i: reisje naar Amsterdam f 136.30, reisje naar Bergen f46.97, leveranciers f 44.35V2. bezoek te 't Zand aan. drijvend „Klein Artis" f 1bijdrage aan ijsefest f5.porti f 1.27% en convocaties 14.25, in totaal f239.15. Op 1 Januari 1930 moest dus zijn en was in kas f 37.05VS». zoodat over 1929 een achteruitgang in geld van f39.92 plaats had. De heer C. Muntjewerf deelt na afloop mede, dat alles in de beste orde is. Onder dank worden hierna de bescheiden goedge keurd. Volgt bespreking over het dit jaar te houden school reisje. Voorzitter deelt mede, dat oorspronkelijk is vastgesteld, dat om de 3 jaar met de hoogste klas sen naar Artis wordt gegaan en dan telkens de an dere jaren met groot en klein naar Schoorl en Ber gen. liet bestuur zou daar nu echter eens van wil len afwijken, door met de onderen eens niet naar Schoorl en Bergen te gaan, niet omdat die strrek niet aardig en mooi voor hen is, doch het verandert nog weer eens. Als vitaminehoudende bijvoeding kan den kui kens electrisch gekiemde haver uit de haverkiem kast worden gevoerd. Dan vinden wij op het bedrijf een uitvoerig bo- vengrondsch net, welke den stroom levert voor de verlichting der overige kippenhokken, alsmede voor de kunstmatige zonlichtlampen en de elec trische kunstmoeders. In het broedlokaal treffen we nog een kleine broedmachine aan en dient nog een electrische veevoederketel voor het berei den van kippenvoer, zooals gestoomd vleesch, visch of warm ochtend voer, zoodat in dit pluim- veebedrijf, waar ook de keuken zoowel als huis houding volledig electrisch is ingericht, thans reeds alle practisch uitvoerbare toepassingen zijn aangebracht. Be electrische piepkuikenfokkerij. Het belangrijkste toestel, dat hier in werking is te zien, is de electrische Buckeye broedcentra'e, die de broedmachine bij uinemendheid schijnt te zijn. De verwarmde lucht in de machine wordt door een electrischen ventilator, in krachtigen circu latie gebracht, waarbij frissche lucht van builen af kan toestroomen. Dit en de zeer nauwkeurige vocht regeling der lucht maken dat het aantal uit gekomen kuiken van bevruchte kippeneieren zoo wel als van bevruchte eendeieren zeer hoog is. Dit blijk uit hetgeen de heer Vader ons vertelde dat van èèn inleg (700 stuks) er 90 niet uitkwa men, waarvan de helft niet bevrucht was, zoo dat slechts van 45 eieren de kiem was afgestorven Het eierkeeren is bij deze machine met èèn hand beweging uit te voeren, terwijl het schouwen der eieren zeer gemakkelijk is. Verder weer alle toepassingen van electriciteit in keuken en huishouding. In tegenstelling met het veehouders demonstra tiebedrijf dient nog opgemerkt, dat deze pluimvee bedrijven nog niet als geheel gereed moeten wor den beschouwd. Verschillende kunstmoeders o.m. moeten nog worden uitgeprobeerd om tot een zoo zuinig mo gelijk stroomverbruik te kunnen geraken. Intusschen gelooven wij wel dat het den de- monstratiebedrijven na de officieele opening van Woensdag a.s. niet aan belangstelling zal ont breken. Er is voor de belanghebbenden wel het een en ander te zien, dat hen zal interesseeren. DE BUCKEYEBROEDMACHINE van den heer C. Vader te Dirkshorn, waarin een 700-tal eieren onder een constante temperatuur van 100 graden F. worden uitgebroed.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18